ALGEMEEN HANDELSBLAD gJïieuire Jlmsteröam^c^e gourant Luchtgevecht tussen MIG en B-50 boven Bering zee ITALIË SLECHT TE SPREKEN OVER TITO'S REIS Tito ook naar de Ver. Staten? Van Alaska opgestegen bommenwerper bij Kamtsjatka aangevallen BRUCKNER-MEDAILLE VOOR HERMAN RUTTERS Werkloosheid thans geringer dan verleden jaar Eerste ratificatie der E.D.G, RATIFICATIE VERWACHT IN BONN VAN HET E.D.G.-ONTWERP Huisbrand niet duurder Wolken zullen vrj spoedig voorbij gaan verwacht De Bilt 126e JAARGANG No. 41051 WOENSDAG 18 MAART 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN In Amerikaanse 'politieke kringen te Londen wordt verklaarddat maarschalk Tito waarschijnlijk zal worden uitgenodigd tot een bezoek aan de Ver. Staten. Reeds heeft Tito te kennen gegeven, dat hij een derge lijke uitnodiging gaarne zou aanvaar den. Gisteren heeft Tito het noenmaal ge bruikt in Buckingham Palace als gast van Koningin Elizabeth en de Hr-tog van Edinburgh. De Koningin-Moeder Elizabeth en Prinses Margaret zaten mede aan, evenals Churchill, Eden en Attlee en hun echtgenoten. Enkele honderden mensen stonden buiten het paleis op de komst van de Maarschalk te wachten. Toen deze het voorplein binnenreed ging er hier en daar een vijandelijke kreet op. Een jonge man, werkzaam bij een Amerikaans reis bureau, riep: „Weg met Tito!" Hij had zich later voor de politierechter te ver antwoorden cn zeide: „Ik dacht aan do ellende en de verschrikkingen, waar onder rle mensen te lijden hebben gehad, die tegen Tito waren, en ik liet mij gaan.". H\j moest 25 betalen als waar borg dat hij zich een jaar lang goed zal gedragen. 's Middags werd Tito door de Lon- dense Graafscliapsraad ontvangen: hij overhandigde de voorzitter een chèque van 1000 voor de Londense oorlogs wezen. Daarna begaf hij zich naar Downing street 10, waar hij een onder houd had met Churchill in tegenwoor digheid van de Britse en Joegoslavische ministers van buitenlandse zaken. In betrouwbare kringen wordt ge zegd, dat Tito in zijn conferentie van twee uur met Churchill en Eden heeft gesproken over de situatie achter het IJzeren Gordijn na de dood van Stalin en over de militaire en economische hulpverlening aan Joegoslavië. Churchill zou bü Tito hebben geïnformeerd naar de aard en de mate van onrust, die volgens sommige berichten op het ogen blik in de landen achter het IJzeren Gordijn heerst. Tito zou hebben toege geven. dat in sommige satellietlanden inderdaad een aanzienlijke mate van onrust heerst, doch er tegelijkertijd op hebben gewezen, dat de westelijke rege ringen niet te gering moeten denken over de macht, die Sowjet-Rusland nog altijd in deze landen bezit. Heden woont Tito in Duxford bij Cambridge een demonstratie bü van de nieuwste Engelse straaljagers en bom menwerpers. Even streng bewaakt als in de voorafgaande dagen reed hij in een Limousine naar de luchtbases, die ongeveer 80 kilometer ten Noorden van Londen is gelegen. TITO ZIET VLIEGONGELUK Maarschalk Tito is er vanmorgen getuige van geweest dat twee Britse straaljagers in de lucht met elkaar in botsing zijn gekomen en brandend zijn neergestort tijdens de demonstra tie van de RAF, die te zijner ere werd gehouden. De vliegtuigen, beiden straaljagers van type Meteor, kwamen even bene den het wolkendek met elkaar in bot sing. De toestellen stortten op enkele kilometers afstand van het vliegveld Duxford in Cambridgeshire neer. Het incident wierp een schaduw op de demonstratie. De twee piloten der verongelukte Meteors zyn om het leven gekomen. Wantrouwen ten aanzien van besprekingen te Londen over Triest (Van onze correspondent) Rome, 17 Maart. J?EN van de dingen, die de Italiaanse extremisten van rechts en links gemeen hebben, is afkeer van Tito! De communisten hebben hem eenmaal verafgood, maar sedert hij niet meer aan de leiband van Moskou wil lopen, is hij het zwarte schaap. De rechtse extremisten waren weinig talrijk toen Tito nog regeerde bij de gratie van Stalin; doch thans zijn zij talrijk, machtig en vooral fanatiek. Meer dan de communisten hebben zij vat. op de jeugd, daar zij de trompet van het nationalisme steken. Tito is voor hen de baarlijke duivel, maar ook een nuttige duivel, wiens zwarte euveldaden hun puur idealisme te blanker doei uitkomen. Wij staan hier in Italië aan de vooravond van verkie zingen en de ongelukkige zaak van Triest, met Zone A en Zone B, wordt weer terdege uitgebuit door alle anti democratische partijen, zodat de regering geen oor kan lenen aan de stem van het gezond verstand, die aanmaant dit geschil eindelijk op te lossen, nu goede betrekkingen tussen Italië en Joegoslavië onmisbaar zijn om de zwakke opening te sluiten tussen het defensieve blok van West- Europa en de jonge Balkanunie. OffiicieeJl Italië blijft weerstand bieden aan redelijke po gingen om tot een vergelijk te komen en dit vooral, omclat elke toegeeflijkheid zou worden gevolgd door uiterst heftige campagnes van rechtse en linkse nationalisten, wie het niet zozeer te doen is om een dorpje meer of minder van Zone B dan wel om een gelegenheid de regering en de democratie het leven moeilijk te maken. Geen wonder, dat Tito's bezoek aan Engeland hier de aandacht trekt. De extremisten, recht se en linkse, zien Tito en Eden, „de beide vijanden van Italië, samenspannen ten nadele van Rome, en de regering kan, met het oog op de oppositie, niets doen om een wat meer objectief inzicht te verspreiden. Voor uiterst rechts is Engeland de onverzoenlijke tegen stander van Italië. De fascisten, die in 1943 zonder protest niet alleen Fiume en Triest, maar ook Bozen en zelfs vol komen Italiaanse steden als Trento, Rovereto en Belluno aan de Duitse bondgenoot moesten afstaan, achten zich thans bij uitstek geroepen een Italiaanse regering aan te vallen, die althans reeds heeft weten te bereiken, dat de administratie van Zone A en dus van de stad Triest voor een groot deel dn Italiaanse handen is. Hun beltrompen nationalisme ziet WEDEROM heeft zich een incident voorgedaan met een Russische straaljager, ditmaal echter niet boven Duitsland, maar hoven de Bering Zee. Een B-50 van de Amerikaanse- luchtmacht ontmoette op 40 kilometer afstand van de kust van het. Russische schiereiland Kamtsjatka twee M.I.G.'s. Een van deze straalvliegtuigen viel onmiddellijk aan, hoewel de B-50 hoven internationale wateren vloog. De bommenwerper beant woordde het vuur, waarop de M.I.G. verdween. U.P. vernam van de Ameri kaanse piloot, dat zijn toestel was geraakt. Of ook.de aanvaller schade had opgelopen, kon niet worden vastgesteld. Het Amerikaanse toestel, een vier-motorige bommenwerperdie een actie radius heeft van 10.000 kilometer en een snelheid van 1/00 m\jl per uur, was op een normale meteorologische vlucht. Het was opgestegen von een basis nabij Fairbanks in Alaska en landde veilig op een der Aleoeten. Tot dusver was nimmer bekend gemaakt, dat toestellen van de Amerikaanse luchtmacht de kust van Siberië zo dicht naderden. Het incident, waarvan eerst nu mededeling is gedaan, geschiedde op IS Maart even voor 2 uur Greenwich Mean Time. Het toestel steeg de 11/de Maart op, maar passeerde tijdens de vlucht de datnmlijn. De plaats van het voorval werd later opgegeven als 160 kilometer ten Noord-Oosten van Petropewloivsk, een Russische militaire basis op de Zuidpunt van Kamtsjatka. De B-50 bevond zich toen op 3200 kilometer afstand van zijn basis. munitie bij zich had en uit sommige geschutstorens zelfs het bandmechanis me was verwijderd. Tot dusver hadden Britse toestellen alleen brj schietoefe ningen munitie aan boord. Churchill zeide nog, dat uit onder zoekingen was gebleken, dat het in derdaad mogelijk is, dat de Lincoln door verkeerde navigatie een ogen blik boven Oost-Duits gebied heeft gevlogen. Toen het toestel werd aan gevallen vloog het echter boven West- Duitsland. De eerste minister voegde hier nog aan toe, dat Russische jagers reeds verscheidene malen Britse toe stellen boven West-Duitsland hadden aangevallen. In antwoord op een vraag verklaarde Churchill nog, dat voorzorgsmaatrege len zulten worden genomen om te voor komen, dat toestel len, die van Enge land uit boven Duitsland opereren, als de Lincoln, ln de nabijheid van de zone- grens komen of deze" overschrijden. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat Amerikaanse piloten reeds opdracht hadden te zorgen, dat zij op 15 kilometer afstand van het ijzeren gordyn bleven. Dit geldt niet voor toestellen, die langs de grens moe ten patrouilleren. INMIDDELS heeft de Britse eerste minister Ohurchill In het Lagerhuis een verklaring afgelegd over het neerschieten van een Britse Lincoln- bommenwerper door een Russische jager de vorige week Donderdag. Hij sprak van een „wrede en moedwillige daad en noemde de Russische bewering, dat de Lincoln het eerst had geschoten „beslist onwaar", omdat het vliegtuig geen niet verder dan de beschimmelde slogans, die opgang deden in de dagen van D'Annunzio, de „mars op Fiume" en het allereerste fascisme. De kwestie-Triest moet naar hun me ning met geweld worden opgelost. Het dringt niet tot hen door hoeveel schade zij Italië berokkenen door hun anachro nistische houding. Nadat de burgemeester van Triest, vurig Italiaan, en de geheele gemeenteraad, met uitzondering van de enkele fascistische leden, de betogingen van verleden Zon dag hadden betreurd en er op hadden gewezen, dat men daarmee alleen maar bereiken kan, dat de toestand der be woners van Zone B, voor zover deze Italiaans zjjn, slechter wordt, gingen de fascistenleiders te Rome, Milaan, enz. nog eens extra-betogingen organiseren. Drie dagen lang zjjn wij getuige geweest van straatgevechten die tussen fascisten en communisten met als voorwendsel Triëst, waarover zij het eigenlijk eens zijn! Te Milaan hebben betogende studenten met een Italiaanse vlag het wapenschild bedekt van het Brit se consulaat-generaal. Men ziet, het zijn dezelfde domme, zinloze manifestaties, waaraan wjj gewend waren in Mus solini's tijd. Ditmaal is het niet de regering, die tot zulke dwaasheden aanzet, maar zij is wel erg slap in het tegengaan van fas cistische ï-elletjes. Te Rome zijn de fascisten er in geslaagd drie dagen lang de middelbare scholen ontoegankelijk te maken, „om aan de studenten gelegenheid te geven te be togen voor Triëst". In plaats van een stevige berisping, komt er na drie dagen een officieel communiqué, waarin wondt ge zegd. dat zij op roerende wijze uiting hebben gegeven aan hun vaderlandslievende gevoelens, maar dat van nu af aan maatregelen zullen worden genomen tegen degenen, die de school verzuimen. Geen wonder dat met zulke methoden het neofascisme in de schoolwereld opgang doet. Dit alles houdt zijdelings verband met Tito's reis, die hier een zeer slechte pers heeft. De directeur van het „Giornale d'Italia", rechts-liberaal, begint z\jn hoofdartikel als volgt: „Maarschalk Tito, die clandestien aan boord is gegaan van de vroegere Italiaanse bananenschuit Ramb III, welke ver doopt is tot Galeb, vaart met groot escorte en goed bewaakt, naar Engeland en komt morgen op een onbekend*uur te Londen aan. Scotland Yard is in rep en roer." De lezer ver neemt dan, dat Tito „die niets belooft noch iets geeft", zich zal laten bewieroken in de hoop, dat er nog iets af zal vallen, b.v. de Zone B of Albanië. „Indien er één geheim plan be staat in de Britse politiek dan is dit het voornemen om Italië en bij gevolg ook Frankrijk op te sluiten in zijn zee. En tegen dat plan moeten wij ons weren met alle kracht." In veel zwakker mate dan in de „Giornale d'Italia" leest men ook in de regeringsbladen tussen de regels door, dat Italië niet ongeneigd zou zijn weer een belangrijke rol te gaan spelen in de Balkanpolitiek. Maar zou daartoe ver zoening met Tito niet de beste voorbereiding zijn? HERMAN RUTTERS, musicoloog en vroeger muziekcriticus van het Alge meen Handelsblad, ontvangt uit handen van de heer H. 's-Gravczande, vertegen woordiger van de Bruckner-Gesellschafl in ons land, de Bruckner-medaille, Dit gebeurde gistermiddag in de Juliana- foyer van het Concertgebouw te Am sterdam in tegenwoordigheid van van links naar rechts): Ferdinand Helinann, vroeger concertmeester van het Con certgebouworkest, de koordirigent Hu- bert Cuypers, Eduard v. Beinum, Fred J. Roeslcc en Louis Zimmermann, oud- concertmeester in het Concertgebouw orkest. Van Beinum, lot gisteren de enige drager van de Bruckner-medaille to ons land, was de eerste, die Ruiters net de onderscheiding kwam geluk wensen. ZUID-BEVELAND ZONDER DRINKWATER Waterleidingbuis bij Kruiningen gebroken Vanochtend is de waterleidingbuis waardoor Zuid-Beveland en een deel van Walcheren hun drinkwater krijgen, bij Kruiningen doorgebroken. Dit werd gis teren reeds gevreesd en hoewel men poogde de verbinding te behouden, is men daarin niet geslaagd. Men was gisteren reeds begonnen met de aanleg van een noodlelding. WILHELM PIECK HERSTELLENDE De gezondheidstoestand van de Oost- duitse president. Wilhelm Pieck, die eni ge tüd geleden ziek werd. is volgens een mededeling uit ziin naaste omgeving be ter geworden. Over de aard van de ziek te en de behandeling* is niets bekend, doch men sprak van een griepaanval. Het Indische parlement heeft met 278 tegen 49 stemmen een motie ver worpen, waarin India's uittreden uit het Gemenebest werd geëist. In IJsland is een partjj van nationale verdediging opgericht, die zich zal ver zetten tegen het verblijf van Ameri kaanse militairen in het land. De partij telt vele communisten onder haar leden. Minister Zijlstra verklaart: Industrialisatienota wordt volgende week gepubliceerd (Van onze Haagse redacteur) 's-Gravenhage, 18 Maart DE cijfers wijzen op een duidelijke te ruggang in de werkloosheid in ver gel üking met een jaar geleden, ook als men de invloed van de stormramp in aanmerking neemt. Dit noemde mi nister Zijlstra vanochtend in de Eerste Kamer een verheugend aspect van de economische situatie van ons land. Evenzeer verheugend acht de bewinds man. dat de arbeidsproductiviteit voor het eerst na de oorlog het indexcyfer 100 is gepasseerd. Over onze betalingsbalans zei minis ter Zijlstra. dat onze volkshuishouding dit jaar haar evenwicht zou hebben her vonden als de watersnood niet tussen beide was gekomen. De minister ver trouwt. dat de gevolgen van de storm ramp snel en effectief zullen worden overwonnen. Ten aanzien van de industrialisatie zijn de omstandigheden fundamenteel veranderd. De hekken zijn weggenomen, nu zijn injecties nodig. De minister zei ten aanzien van de industrialisatie niet pessimistisch te zijn en deelde mee. dat de Industrialisatie-nota thans in hoofd lijnen is vastgesteld. Publicatie kan de volgende week worden verwacht. Aan nieuwe ontwikkelingen zullen bredere en ruimere middelen ter be schikking worden gesteld. In de belas tingssfeer zal de regering doen wat budgetair verantwoord is. Over de Benelux-perikelen zei prof. Zijlstra. dat de sinds de bevrijding ge voerde loonpolitiek voor ons land goede vruchten heeft afgeworpen. De regering heeft tot België gezegd, dat ons land rustig wil overwegen of en zo ja hoe een verandering moet worden aange bracht. Over de oprichting van een soda- fabriek in Delfzijl is overleg met België gepleegd. De Gasnota zal deze week naar de R.E.A. gaan. Met de Ned. Aardolie Mij is inmiddels op hoofdpunten overeen stemming bereikt. Er is per dag 400.000 VANDAAG is de Westduitse Bonds dag bijeengekomen en hoewel er ook andere problemen op de agen da staan schadevergoeding aan Israël, vluchtelingenzorg enz.) trekken toch twee wetsontwerpen de meeste aan dacht, dat inzake de Europese Defensie- Gemeenschap en het plan tot wijziging van de kieswet. In belde gevallen rijzen juridische problemen, die ook na aan vaarding der ontwerpen in de Bondsdag niet zijn opgelost. Wat de EDG betreft, Dagelijks commentaar z(jn er zelfs twee vraagstukken. Volgens de socialisten is zij in strijd met de grondwet, omdat zij o.a. militaire dienstplicht veronderstelt, welke de grondwet niet erkent. Zowel de socia listen als Adenauer hebben bij ver schillende Kamers en met afwijkende formuleringen het constitutionele hof van Karlsruhe gevraagd zijn oordeel te geven over de grondwettelijkheid van het EDG-verdrag. Adenauer heeft in December zelfs de derde lezing uitge steld, omdat hij van een der Kamers van het Hof een gunstige uitspraak ver wachtte en ook om een aantal van zijn eigen aarzelende coalitiegenoten te over tuigen, Maar het Hof heeft geweigerd, zich uit te spreken, om niet beschuldigd te worden van het uitoefenen van poli tieke druk. Na de aanvaarding zal het evenwel zijn advies geven. Bovendien rijst de vraag, of voor de EDG ook de toestemming nodig is van de Bondsraad, gevormd door de landsregeringen. Aden auer vindt hier geen meerderheid, Hy zal echter deze week de ratificatie door zetten, om in Washington waar hij volgende maand heengaat niet met lege handen te komen, en om te kunnen poseren als kampioen der Europese een heid. Aan de Franse protocollen acht Adenauer zich niet gebonden. Hij ont ziet nu zeer weinig de Franse gevoelens en stevent rechtstreeks af op een nauwe verbintenis met Washington. TEN aanzien van de Fransen meent Bonn sterk te staan. Straks gaan Mayer en Bidault naar Washington o.a. om hulp te vragen voor de strijd in Indo-China, maar het Congres is ver bitterd over de Franse weigering, spoed te maken met aanvaarden der West duitse herbewapening door ratificatie van de EDG. Men neemt aan, dat op de laatste conferentie te Rome Bidault er in is geslaagd, zijn Italiaanse ambtge noot over te halen, de ratificatie van de EDG uit te stellen tot na de verkiezingen (dus tot het najaar) in ruil voor Franse steun aan Italië inzake Triëst. Hoe het zij. de Gasperi is teruggekomen van zijn oorspronkelijke plan, om nog dit voor jaar de EDG te doen bekrachtigen. Over de gehele linie remt Parijs nu Europese integratiepogingen, uit vrees dat West- Duitsland daarvan het meest zal profi teren, Adenauer meent deze toestand te kunnen uitbuiten, door de weg te banen voor een Amerikaans-Duits samengaan, waardoor Bonn als volkomen souvercin in feite tot de Atlantische gemeenschap zou toetreden. Zulks verlangen ook de Debatten in Westduitse Bondsdag In de komende sitting komen ook de schade-vergoeding aan Israël en de nieuwe Kieswet aan de orde jyjORGEN begint in de Westduitse Bondsdag het debat over de Europese Defensie-Gemeenschap, waarvoor in derde lezing een behoorlijke meerderheid wordt ver wacht. De regeringscoalitie beschikt over 216 van de 401 zetels, en de leden der regeringspartij zullen vrijwel eenstemmig voor de EDG stemmen. Daarbij komen dan nog elf afgevaardigden van de Beierse partij en enige onafhankelijken. Tot de oppositie behoren de 130 sociaal democraten, 14 communisten, 4 voorstanders van neu traliteit (aanhangers van Heinemann) en enige leden van het kleine katholieke Centrum. Drie vertegenwoor digers van een kleine vluchtelingengroep zouden ook voor de EDG stemmen. De conventies van Bonn en het EDG-verdrag zullen evenwel niet met een meerderheid van twee derde aangenomen kunnen worden, en de so cialisten (die beweren dat het hier een wijziging geldt van de grondwet) zullen het constitutionele Hof van Karlsruhe uitnodigen, zich uit te spreken over de grond wettelijkheid van de verdragen. Bovendien riist nog de vraag, of de Bondsraad de vertegenwoordiging de regeringen der Lander zijn toestemming moet geven. De Bondsraad zal geen meerderheid opleveren voor de EDG, daar Adenauer hier slechts kan rekenen op 18 van de 38 stemmen. Hij betwist echter, dat toestemming van de Bondsraad nodig zou zijn, zodat ook in deze kwestie het Hof van Karlsruhe uit spraak zou moeten doen. Adenauer heeft grote haast, te begin nen met de herbewapening. Zijn mede werker dr Lenz verklaarde op een pers conferentie, dat art. 132 van het EDG- verdrag het mogelijk maakt, dat landen die het verdrag hebben geratificeerd, zich kunnen beraden over oprichting van een Europees leger, ook indien andere deelnemers zes maanden na de ondertekening nog niet tot ratificatie zijn overgegaan. Zo zou Bonn dus niet behoeven te wachten op Frankryk. Maar op het ogenblik ziin de zes maan den na de ondertekening reeds in alle landen verstreken. Adenauers opvatting, dat West-Duitsland eventueel ook zon' der Franse toestemming" zou kunnen bC' wapenen, heeft in Parijs onrust gewekt. (Zie verder pagina 4j laatste kolom.) Westduitse socialisten. Er wordt nu ge rept van onderhandelingen tussen coali tiegenoten van Adenauer met socialisten over de volgende „koehandel"bij de a.s. verkiezingen (die op zijn laatst in Sep tember moeten worden gehouden) zou den de socialisten zich met keren tegen het beginsel der herbewapening zelf. Daardoor zou socialistische deelneming aan een nieuwe regering mogelijk zijn, en deze zou naar wijziging van de EDG kunnen streven. In ruil daarvoor zou de huidige kieswet (die beoogt een extra- firemie aan zetels te geven aan de coali- ie-partijen, als die tezamen de meerder heid der stemmen behalen) worden ge blokkeerd. De wet is trouwen verworpen door de Bondsraad en het hof te Karls ruhe zou zich weer moeten uitspreken over haar geldigheid. Bij alle onzeker heid is één ding duidelijk: zowel Aden auer als de socialisten streven naar ge lijkgerechtigdheid binnen de Atlantische gemeenschap, en zij hebben de wind in le zeilen. H.M. DE KONINGIN te Nieuw- Vossemeer temidden van een groepje vrouwelijke vrijwilligsters, die hulp verlenen bij het weer bewoonbaar maken van de huizen. Zie verder pagina 4, zesde kolom.) m3 aardgas beschikbaar. De prijs zal niet veel verschillen van die van het mrjngas. Staatssecretaris dr Veldkamp zette uitvoerig; uiteen, dat er geruime tijd no dig is voor het samenstellen van de toe gezegde Middenstandsnota. Dr Veld kamp deelde voorts o.a. mee. dat nog in tensief interdepartementaal overleg gaande is over de maatregelen tot scha devergoeding aan de slachtoffers van de stormramp, o.m. ook met betrekking tot de goederenstroom. (Van onze Haagse redacteur) 's-G ravenhage, 18 Maart. Vanmiddag heeft minister Zjjlstra in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de prijzen van huisbrandkolen niet zullen stijgen. De industrie zal mis schien rekening moeten houden met een verhoging van de kolenprijzen met maximaal 4 a 5 procent per 1 April a.s. 82.3 MILLIOEN IN RAMPENFONDS In het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van 82.3 millioen gulden. Sinds Maandag is er weer 300.000 bijgekomen. Hulp van Zweden meer dan 16 millioen De Zweedse hulp aan Nederland be draagt tot dusverre in totaal ten minste 14.650.000 kronen aan contante midde len (10.700.000 gulden) en 8.1 millioen kronen in natura (5.9 millioen gulden) of totaal 22.750.000 kronen, hetgeen overeenkomt met 16.6 millioen gulden. 1jET weer in vrywel ge heel Europa wordt be heerst door een krachtig hoge-drukgebied. waar van het belangrijkste centrum in Rusland ligt, aldus deelt het K.N.M.I. mede. In Zuid-N oorwegen be vindt zich nog een tweede hoge-drukkern, die in betekenis toeneemt en die zich over het gehele Noordzeegebied uitstrekt. Alleen in het Noorden van Scandinavië is het weer onderhevig aan de pressie-activiteit; ook in Spanje en Portugal tre den onder invloed van een zicakke Oceaansto- ring, onweersbuien op. In de rest van Europa heerst over het algemeen rustig voorjaarsweer. De nachten zijn koud, maar overdag stijgt de tempe ratuur flink (in Zuid- Frankrijk plaatselijk tot 18 graden) en ook in Zuid-Duitsland, waar de lucht ten gevolge van Föhnwinden zeer droog is. De lucht boven het Noordzeegebied heeft echter een belangrijk groter vochtgehalte en is Weersverwachting AANHOUDEND DROOG De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Droog weer met zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Oost. Vannacht plaatselijk nacht vorst en hier en daar mist. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen en plaatselijk flinke opklaringen. (Opgemaakt te 10 i ir.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u 3.3 C. luchtdruk 1025.4 millibaren of 769.1 mm. windrichting en -kracht N.O.-4, max. temp. gisteren 12.5 min. temp. 2.3 geen neerslag. Zon morgen op 6.46 u., onder -rj. IS 51 ii.; maan morgen op 7.53 u.. Vrijdag onder 1.09 u. Eerste kwartier 22 Maart. met noordelijke winden over ons land gestroomd, waardoor zich lage be wolking boven ons land heeft uitgespreid. De grens van de droge en vochtige lucht lag van morgen enige honderden kilometers ten Oosten van onze grenzen. Aan gezien de wind neiging vertoont iets verder naar het Oosten te draaien, bestaat de kans, dat deze bewolking vry spoedig zal wegdrijven. Wat de verdere vooruitzichten betreft kan op een aan houden van het droge weer worden gerekend. HET WEER IN EUROPA kapporten van heden 7 uur Station Weer A B c D B Helsinki geh. bew. W 6 1 —1 0.5 Oslo onbew. W l 0 —3 0 Stockh. zw. bew. NW 1 5 —3 0 Kopenh. onbew. NO 5 7 2 0 Londen geh. bew. ONO 4 14 1 0 A'dam* geh. bew. NO 6 12 2 0 Brussel mist NO 2 13 1 0 Parijs licht bew. N 2 11 3 0 Bordeaux onbew. O 4 15 6 o Nice zw. bew. NNW 3 14 9 o onbew ZO 2 s 1 0 Berlijn onbew. OZO 2 15 2 0 Frankf. nevel NO 3 17 0 0 München nevel ZZO 15 1 0 Zürich mist 15 4 0 Wenen onbew. ZO 7 12 0 0 A windrichting: B. windsnelheid meter p sec.: C. max. temp. gisteren; D. tempera tuur hedenochtend: E. neerslag afgel. 24 u in mm. CAIle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waters lande n op de rivieren luidden vanochtendMannheim 234 (—0.03): Trier 17S (—0.041: Koblenz 201 (—0.06); Keulen JS6 (—0.06): Ruhrort 401 (—0.07): Lobith 1017 (—0.07); Nijmegen 799 (—0.09); Arn- (T 0j?'S)Eefde 334 (—0.11); Deven- n (—0.08): Namen la Plante 15S (+0.0b): Borgharen 4029 0 12); Belfeld 1132 (-0.11); Grave 500 (+0.11); Vreeslijk 0.62 (-0.02)1 Uth 0.72 4-0.08).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1