Persoonlijke indrukken van het geteisterde Bruinisse Pc A.s. Zaterdag Heropening t „WOLTERS" Baby-uitzet ARINK Dinsdag 17 Maart 1953 EERSTE BLAD 84e Jaargang No. 74 OPREGTE STEENWUKER COURANT daarboven 11 cent per m'in, (sYl 22002 fotiisfsYllAJVjïC 021 ^^lYhCJdiytYhCJ Verschijnt Dinsdags en VrUda*i vraag en aanbod: i—3 regels tf Algemeen Fubllclteltsorgaan voor de N.W.-hoek van Overijssel Uitgaaf Naaml. Venn. Boekdrukkerij G. Hovenj Gróve 8148 per'halfjaar. 76 cent; meerdere regels 15 et. met de aangrenzende gedeelten van Friesland en Drenthe (Directeuren G. M. A. Dlemont en U. Koenen) -I- Telefoon 2213 - postgiro 43871 Waar Overijssels Noordwesthoek hulp zal verlenen No? steeds onbeschrijflijke toestanden (Van onze speciale verslaggever). I-RUINESSE. 13 Maart. - Na een onvergetelijke reis. die vele uren duurde, staan we dan eindelijk op o"e dijk bij Bruinisse, het Zeeuwse stadje, waaraan de gemeenten uit Overijssels Noordwesthoek hulp zullen verlenen. Nauwelijks hebben we een vluchtige blik laten gaan over Nederlands zwaarst ge troffen eiland of er galmt via de microfoon een bericht door de straten, dat ons zeven weken na de ramp vreemd in ce oren klinkt. De burgemeester var. Bruinisse roept een veertigtal mannen op om zich onmiddellijk gereed te maken voor herstelwerkzaamheden aar, de dijk. Het is een van die be lichten. die wc gedurende de eerste dagen na de rampzalige eerste Februari-naclit zo dikwijls via c'e radio gehoord hebben. Toen leefde men in alle huiskamers zo intens mee met de go trol feu land genoten die zc langzamerhand al enigszins in het vergeetboek dreigen te geraken. Nu is het of al die berichten ons weer opnieuw in de oren klinken. En op dit ogenblik dringt het pas goed tot ons door in welk een onbeschrijfelijke toestand da bevolking van het rampgebied geleefd moet hebben. Zeven weken is het reeds geleden, dat de eersta ooggetuigen schreven over toestanden, die eigenlijk l iet te beschrijven waren. Thans staan wij voor hetzelfde feit. Ook nu nog zal het ons niet moge lijk zijn om da bevolking op wier hulpvaardigheid een beroep wordt gedaan, een beschrijving te ge ven van de huidige toestand. De Gemeente-Secretaris wijst aan hoe hoog het water heeft gestaan. veg, die bij lage waterstand gedeeltelijk droog vormt een van de toegangen tot Bruinisse. In woningen stond het water twee meter hoog. Tn een van de verlaten straten, die bij een lage v/aterstand gedeeltelijk droog vallen, treffen we 'n bewoner aan. die 2oekend rondscharrelt tussen zijn met slik besmeurde eigendommen. We vragen de weg naar het gemeentehuis. ,,De eerste straat rechts, vlak om de hoek", zegt de man in zijn sap pig Zeeuws dialect. Vreemd staan we om ons heen ce kijken als we op de aangewezen plaats gekomen zijn. Op de stoepen voor de huizen staan overal emmers en teilen met zoet water, dat per tankboot is aangevoerd. Langs beide kanten van de straat staan tractoren en auto's, die men uit de over stroomde polders heeft gehaald. „Gemeentehuis" lezen we op een bord, dat op een der huizen is aan gebracht. Mannen met laarzen lopen af en aan. Het zijn -de vrijwilligers, die gehoor'hebben gege ven aan de oproep voor herstelwerkzaamheden aan de clijk. In de gang ontmoeten we de gemeente secretaris. die zich over onze komst verheugt en bij afwezigheid van de burgemeester graag alle ge wenste inlichtingen wil verschaffen. In een boven kamer van het nood-gemeentehuis hebben we op gemoedelijke wijze een onderhoud met de gemeen te-secretaris. de heer C. H, v. d. Linde, en 't oudste raadslid de heer W. v. d. Berg-Beekman, die tij delijk de functie van burgemeester waarneemt. Het onderhoud zal slechts kort duren. Belang rijker dan een opsomming van allerlei gegevens over het Zeeuwse stadje Bruinisse, zijn dc? indruk ken. die we. dank zij de spontane medewerking, kunnen opdoen. „Een Tiendaagse". In navolging van de boekverkopers heeft de Stichting Propaganda Woninginrichting dit jaar de proef genomen met een Tiendaagse, welke vo rige week is aangevangen en Zaterdag 21 Maart eindigt. Wie ons vorig nummer heeft gelezen, zal hebben geconstateerd dat vele meubelzaken per adverten tie dc aandacht hebben gevestigd op deze actie. Een kijkje in de étalages doet zien dat men een uitgebreide voorjaars-collectie bezit. BUURTVERENIGING „DE KLEINE KAMP" Hield Jaarvergadering'. Vrijdagavond werd in hotel Blok de jaarvergade ring gehouden van de buurtvereniging' „De Kleine Kamp". Uit het jaarverslag bleek dat van de 120 bewoners er 110 zijn toegetreden als lid. Doordat de buurt een gestadige uitbreiding heeft ondergaan en steeds groter wordt, is men overgegaan om ook hot bestuur tot 7 leden lo vergroten. Hét nieuwe Zo hebben we beknopt de volgende gegevens ge noteerd: Bruinisse heeft in totaal 2300 inwoners, waarvan er 1700 zijn geëvacueerd. De hoofdmidde len van bestaan zijn de landbouw en mosselen- en cester-cultuur. In 1944 werd het plaatsje geïnun deerd en gebombardeerd. Ei* werd toen een 150-tal huizen totaal vernietigd en 600 zwaar beschadigd. Voorts werden teen drie kerken en twee scholen vernietigd. Voor de tweede keer binnen tien jaar is dit plaatsje thans door een hevige ramp getroffen De omvang van deze tweede ramp is nog moei lijk te schatten. Er is vrijwel geen huis te vinden dat er zonder enige schade is afgekomen. In het gemeentehuis stond het water twee meter hoog en in de woning van de secretaris bereikte het water een hoogte van ruim anderhalve meter. Het zijn geen uitzonderingsgevallen doch we vermelden ze slechts om een kleine indruk te geven van de toe stand waarin deze gemeente verkeert. Het zwaarst getroffen is echter de bevolking van een 70-tal noodwoningen die na de vorige ramp gebouwd wer den. Deze woningen hebben geen bovenverdieping zodat van de gehele inventaris niets gered kon worden. Stille getuigen van ontzettend leed De verschrikkelijke toestand van de omliggende polders hebben we met eigen ogen kunnen aan schouwen. Ongeveer een uur hebben we over een dijk gelopen die de scheiding vormt van gebieden, waar enkele weken geleden zo ontzettend veel leed geleden is. Weer denken we terug aan de radio berichten van de eerste Februaridagen. De men sen, die vanuit zolderramen of vanaf de daken bestuur werd als volgt samengesteld: R. Muggen (voorz.), A. Jongedyk (secr.). R. BoeLens (penn.), K. Drag'tstra, J. Peereboom, H. van Lente en J. Eleveld. Voor het zomerfeest werd een feestcom missie benoemd. Een voorstel om over te gaan tot het oprichten van een cabaret- en toneelgroep, vond algemeen bijval. Uit de vergadering stelden zich 4 personen beschikbaar om dit plan verder uit te werken. Punt 10 van de agenda bevatte de vraag of het wenselijk is dat er een speeltuin komt op de Kleine Kamp. Naar de speeltuin „de Paasweide" durven de ouders hun kinderen niet sturen, met het oog op de grote verkeersweg die ze dan moeten over steken. De gehele vergadering was van mening, dat men moet proberen een stuk grond te krijgen, waar de jeugd zich kan oefenen in sport enz. en waar ook eenj speeltuin geplaatst kan worden. Be sloten werd zich in verbinding te stellen met het bestuur van Speeltuinverenigingen. SINAASAPPELS Gevaarlek voor de jeugd Nee, wij bedoelen dat niet in die zin alsof de jeugd niet van deze heerlijke sappige vrucht zou mogen profiteren. Hoe meer hoe beter. Maar J.l. Zaterdagmiddag scharrelden enige knapen van zes a acht jaar langs de disjes op de Markt en kwamen zodoende ook langs een uitstalling van die heerlijke oranje-vruchten. De verleiding was noodseinen uitzonden zijn verdwenen, doch overi gens is er weinig veranderd. Zo ver het oog reikt is er één golvende watermassa, die meedogenloos op de fundamenten van woningen en schuren beukt. Op de glooiing van de dijk zijn de stille ge tuigen van een onbeschrijflijk leed aangespoeld. Hier ligt een cadaver en een eindje verder een speelpop, een kinderwagentje of een tuinbank tus sen het wrakhout. In de verte puffen twee bootjes over het water. Ze varen van boerderij tot boerderij op zoek naar lijken of cadavers. Op een droog weg gedeelte staan halfverroest tractoren en landbouw machines, die men in de afgelopen weken nog aan het water heeft weten te ontrukken. Overal ziet men weer andere beelden, doch het ene is niet troostelozer dan het andere. Hoe zal men zich in dit gebied nog weer een toekomst kunnen opbou wen. Steeds opnieuw vragen we ons dit af als we naar de stoere mannen kijken, die onafgebroken zwoegen aan het herstel van de dijken. In de bin nendijk, waarover wij zwijgzaam naast de ge meentesecretaris en de waarnemend burgemeester voortlopen, zijn niet minder dan elf gaten geslagen. Puffend trekt een kleine locomotief een rij kip wagens over de dijk. Duizenden zakken met zand worden op deze wijze aangevoerd. Een voor een verdwijnen ze borrelend in het water dat door de dijkgaten stroomt. Alleen voor de dichting van de gaten in deze éne binnendijk zullen ruw geschat ongeveer driehon derdduizend zandzakken nodig- zijn. Het lijkt onbe- gonnenwerk, doch de stoere Zeeuwse Vrijwilligers kennen slechts één parool. De dijk moet dicht zeker te groot, want toen. de eigenares even haar aandacht bij een koper had. deed één der jongens een handige greep haar het begerige artikel en probeerde tussen het aanwezige publiek te ont vluchten. Hü had echter misgerekend, want enkele omstanders hadden hem gadegeslagen en wisten hem na een achtervolging het ..gegapte" te ont nemen en weer op de plaats van eigendom te de poneren. Men zal er verder waarschijnlijk wel niets meer van horen, maar het blijkt voor de jeugd nog altijd verleidelijk als dergelijke artikelen niet in afge sloten vitrines worden bewaard. Hoewelmen moet leren van andermans goed af te blijven. EEN WANDELTOCHT Ten bate van het Rampenfonds. Zaterdag en Zondag organiseerde de Leeuwarder Wandelvereniging' (L.W.V.) een 10 en 20 km. lange wandeltocht ten bate van het Rampenfonds. Ruim 236 deelnemersisters) verschenen aan de start die te 2 uur aanving. De route liep o.a. over Goutum, Wirdum en Wijtgaard. Ook Steenwijk was door enige stadgenoten vertegenwoordigd. Ei' heerste een opgewekte stemming en er waren geen uitvallers. Het resultaat was dat f 125.aan het Rampenfonds kon worden afgedragen. Mogelijk dat hier ter plaatse ook eens een der gelijke tocht in elkaar kan worden gezet Het trieste kerkhofje aan de dijk Over een half uur vertrekt de boot naar Zierik- zeeWe hebben dus weinig tijd om nóg meer van dit geteisterde gebied te zien. In de gemeente- jeep lijdt de secretaris ons langs een hobbelige dijkweg naar de steiger van Zijpe. waar'de boot zal aanleggen. Voordat we aan boord stappen zullen we echter nog een laatste trieste herinnering aan Bruinisse meenemen. We volgen de secretaris naar een veigeben plaatsje achter de vluehthaven van Zijpe. Vlak langs de dijk kronkelen rookwolkjes omhoog. Twee mannen en een agent van de rijks politie staan er met verstarde gezichten bij te kij ken. Hier worden de kleren verbrand van lijken, die geïdentificeerd zijn. In een eenvoudige keet van planken en jute staan enkele brancards en naast de keet ligt een rubberboot op het droge. Het is een gruwelijk beeld, dat voor onze ogen opdoemt. Vervolgens wei-pen we nog een blik op de tiental len noodgraven, waarop eenvoudige zwarte houten kruisjes staan. Met witte letters staan hierop het registratienummer, een proces-verbaal en de naam van het begraven slachtoffer. Behalve op dat ene bordje, waar de witte letters „onbekend meisje" scherp tegen het zwart aftekenen. Weer gaan onze gedachten terug naar de eerste dagen in Februari toen de gehele bevolking zo spontaan hulp bood, omdat men geinspireerd werd door aangrijpende berichten. Even later stappen we aan boord. We nemen afscheid van een plaats, die ver langend naar onze hulp uitziet. Veel leed zal mis schien nog verzacht worden. Doch op het trieste kerkhofje achter de dijk liggen stille getuigen van het leed, dat nimmer vergoed kan worden „EEN BEETJE ZUS EN EEN BEETJE ZO" Vo'igende weck Maandag en Dinsdag'. Bovenstaande revue ten bate van het orgelfonds, tengevolge van de watersnood afgelast, zal nu vol gende week Maandag en Dinsdag plaats hebbein Nadere bijzonderheden hierover volgen a.s. Vrij dag per advertentie. NIEUW FEUILLETON Vangt heden aan. In het nummer van heden wordt een aanvang gemaakt met een avontuurlijk verhaal uit de 16e eeuw, geschreven door Henric van Norg en getiteld Drie Getrouwen". BUURTVERENIGING E.M.M. Hield Jaarfeest. De leden van de Buurtvereniging E.M.M. en vele andere belangstellenden waren Zaterdagavond in Lumière samengekomen teneinde de jaarlijkse feest avond bij te wonen. De heer Pit sprak een kort welkomstwoord. Het gezelschap Michel Swartsenburg uit Utrecht voerde een bont cabaretprogramma uit. Michel be reikte ongetwijfeld zijn hoogtepunt in zijn creatie van „De Schlemiel", vooral zijn mimiek was kos telijk. Zijn conferences en liedjes stonden op be schaafd niveau; het publiek zong de refreintjes uit volle borst mee. Anita, de charmante cabarettière. vf/ vt/ vt/ v?/ vt/ vb vt/ vt/ vt/ vt/ v?/ vj\" VK vjy vjs /jv /j\ /jv /f» /Jv /jv 'i- f bent U allen van harte 02 welkom bij de X. van onze gemoderniseerde zaak. <g, Drogisterij - OPTIEK - Parfumerie Kerkstraat 1 - Steenwijk ii 'bracht een ode aan Nederland in „Hollands Glorie". Meer nog dan in de kleinkunst, schuilen haar krachten in de muziek, vooral haar quatre mains- spel, tezamen met de begeleider en accordeonist van het ensemble, Harry Smeehuizen, viel ten zeer ste in de smaak. De clou van de avond was het optreden van Nico de Vreede. Deze behoort niet meer tot de jeugdige artisten, misschien daarom getuigen al zijn manipulaties (hij werkt ook als jongleur,, acro baat enz.) van een gedegen vakmanschap. Slechts met behulp van zijn handen, enkele kleine requi- sieten, een projectielantaarn en een doek beeldt hij verschillende taferelen uit, die hun weerga in Ne derland en ver daarbuiten niet zullen vinden. Hij toonde ons een vos op jacht, die een konijn tob prooi neemt, „vlooiende" aapjes, dieren uitbeeldend (daarbij zijn hoofd gebruikend), b.v. de zwaan die in zijn veren „pikt", ja zelfs werd Churchill met behulp van sigaar en hoed (en de geoefende han den) ten tonele gevoerd. De buurtvereniging E.M.M. heeft met haar feest avond (evenals het gezelschap Swartsenburg met haar program) een goede indruk achtergelaten. OPENBARE LEESZAAL Uit de ledenvergadering. In de j.l. Vrijdag gehouden ledenvergadering zijn enige belangrijke besluiten genomen, alle gericht op het toenemen van het ledental en het gebruik van de Leeszaal. Zo werd o.a. het bedrag te besteden voor de aan schaffing van nieuwe boeken met 50 verhoogd, teneinde de leden snel van vele nieuwe uitgaven te voorzien Hierdoor wordt bereikt dat iedere 14 dagen de nieuwste bc-eken aanwezig zijn waarop de j eden kunnen intekenen. Ten gerieve van hen die -=e contributie, die voor volwassenen f 3.bedraagt niet in éénmaal wensen te voldoen, werd beslo.;en dat de contributie in -1- of 3-maandelijkse termij nen op de leeszaal kan worden voldaan. Teneinde de bezoekers ruimte en comfort te- kunnen bieden -verden plannen voor een verbouwing en verbete- ring van het trappenhuis ontworpen. De aandacht werd gevestigd op het feit dat nog- een te klein percentage van de Steenwijker bevol king lid van de leeszaal is. Met een besluit velen hiertco aan te zoeken werd de vergadering besloten. Aan het jaarverslag over 1952 ontlenen wij dab de personeelsbezetting dit jaar sterk is gewijzigd. In September ging mejuffrouw B. T. Groen met studieverlof. Voor haar in de plaats werd als tijde lijk assistente benoemd mej. W. van der Laan uit Heerenveen. Bovendien werd mej. van der Scheer half Augustus ziek en hield het hele jaar 'verder ziekteverlof, zodat mej. van der Laan alleen als ge diplomeerde kracht overbleef. Aanvankelijk werd zij bijgestaan door enige bestuursleden, die vrijwil lig het toezicht in de leeszaal gedurende de avond uren op zich namen. Ai spoedig' werd mevrouw W. Groen-Hermse. die voor haar huwelijk aan de CL 1.. B. als assistente had gewerkt, bereid gevonden, 4 avonddiensten op zich te nemen en te assisteren bij de Zaterdagmiddag uitlening, die te druk is om door één persoon verzorgd te worden. Zo is het mogelijk geweest het direct noodzakelijke werk gaande te houden, zodat naar buiten het werk zijn gewone voortgang heeft gehad. Een in het interne v. erk ontstane achterstand zal gaandeweg worden ingehaald. Het werk voor de volwassenen heeft, ondanks de beschreven moeilijkheden, zowel wat ledental als wat uitleencijfer en zaalbezoek betreft, weinig ver andering ondergaan. De belangstelling voor de jeugdafdeling neemt toe, zowel het aantal leden als het aantal uitge leende boeken is gestegen. Dit maakt de noodzaak van uitbreiding steeds dringender. Waarschijnlijk; zou er op dit gebied nog meer groei mogelijk zijn. De beschikbare ruimte is hiervoor echter absoluut ontoereikend. Het aantal aanwezige boeken bedroeg voor vol wassenen 9266. voor de jeugd 1412: het aantal uit geleende boeken was resp. 33141 en 6121. Het leden aantal was resp. 751 en 217, het aantal bezoekers van cle leeszaal 7629. MARKTBERICHT T.b.c. vrije markt. 16 Maart 1953. Aanvoer: 30 koeien, 79 varkens, 51 nuchtere kalveren, 3500 eieren. Prijzen: kalfde koeien f 700 tot f 900. guste koeien f 500 tot f 725. kalfde vaarzen f 600 tot f 775, guste vaarzen f 450 tot f 675, vette koeien f 750 tot f 975, nuchtere kalveren f 35 tot f 40, zeugen f 1.40 tot f 1.55 levend, zouters f 2.20 tot f 2.29 geslacht en slachtvarkens f 1.60 tot f 1.75 levend per kg.; eieren f 2.17 per kg. Handel matig. Veilingprijzen. 16 Maart 1953. Rode kool 10-13, savoye kool 12- 13. spruiten 53-56, bieten I 7-9. breekpeen 7-10. prei I 38-40, prei II 15-35. witlof I 55-61, witlof II 41-51, alles per 100 kg.; selderij 7-8 per 100 bos. Uw kunt U rustig uitzoeken op onze aparte afdeling m Het Gemeentehuis van Bruinisse. waar het water een hoogte bereikte van twee meter. i gedeelte van het Rampgebied, waarin ook de gemeente Bruinisse ligt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1