Intellectuelen verkeren nood in uitgaven Natuurwachters kwamen in Utrecht bijeen Daling van werkloosheid in de maand Februari mm BEELDJES Dinsdag 17 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blaö „Dienen is noodzaak - geld is hoofdzaak" AMSTERDAM. Ongeveer duizend belangstellenden hebben in Krasna- polsky te Amsterdam een congres ge houden, dat gewijd was aan vraag stukken. die verband houden met de •tegenwoordige sociale positie van de werkers in de intellectuele beroepen. Aan het begin zeide de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken, het een verschijnsel van de gewijzigde maatschappelijke verhoudingen te achten, indien een onevenredig sterk achterblijven Kan worden geconsta teerd in beloning van de intellectuelen vergeleken bij die van andere groe pen. Een uitzondering maakte de minis ter voor de overheidsdienst, ofschoon de wijziging in de maatschappelijke verhoudingen wel overal inwerkt op de beloning en op de totale positie van de intellectuele werkers. Onze inge wikkelde maatschappelijke organisatie is geconcentreerd op technische en maatschappelijke productie, vervolgde hij. Zonder intellectuele werkers kan zij niet functionneren. Toch is er een devaluatie van de plaats van en de waardering voor het intellectuele werk. De minister vond het verstan dig, dit merkwaardige en verontrus tende verschijnsel te onderzoeken. Veertien sprekers hebben hun me ning gegeven over het prae-advies van prof. mr dr Th. Keulemans. Prof. dr G. C. Herenga noemde de sociale nood onder de studenten van gelijke strekking als het thema van het con gres. Hij verklaarde die nood uit de financiële positie van de Intellectuele ouders. Prof. Keulemans antwoordde, dat de intellectueel in onverstemmïng met zijn intellect moet leven, omdat hij anders zal worden verdrongen door niet-intellectuelen. Een publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie van intellec tuelen hoe wenselijk ook was volgens hem nog niet aan de orde. Hij achtte bezinning in organisatorisch verband wel nodig, maar hij vroeg zich af, waar de intellectueel deze moet vinden. De intellectueel is nog steeds voor alles individualist. CULTUURCRISIS Naar aanleiding van de prae-advie- zen van dr Ph. J. Idenburg en dr J. Pen. voerden acht en twintig sprekers het woord. Vooral dr Pen kreeg het te verduren, onder andere door zijn ver klaringen als: „De noodtoestand van ds intellectueel brengt een noodtoe stand van de staat met zich mee," „Een salarisverhoging van vijftig pro cent zou in sommige gevallen niet overbodig zijn" en „Dienen is nood zaak geld is hoofdzaak". Prof. Kruyt noemde de nood der intellectuele werkers veeleer een uit vloeisel van de cultuurcrisis. Het zou tragisch zijn, indien het probleem al leen van financiële aard wordt ge acht, want zichzelf verraden, betekent bij de intellectueel ook de cultuur verraden, zei bij. Dr Idenburg zei in zijn beantwoor ding, dat het een misvatting is te ge loven in oververzadiging met intel- NIEUWE EEN FRIESE DETECTIVE. De ..Stifting it Fryske Boek" is een bijzondere actieve organisatie, welke zich ook in de pas voorbije ..Boeke- wike 1953'' heeft beijverd om de Frie zen dichter tot hun taal te brengen. "Wij kregen van haar een catalogus toegezonden, die ons ronduit ge zegd door zijn rijke en gevarieerde inhoud heeft doen verbazen. De Frie se boekenkast werd in de laatste ja ren aanmerkelijk bijgevuld. Er is een keur van romans en novellen, van Friese poëzie, van studiewerken, van zang, muziek en kinderboeken. Uit deze keur ontvingen wij van de Uitgeverij Brandenburgh en Co., te Sneek, het boek „Ynspekteur Terp stra", geschreven door G. J. Soldaa'. Een vlot en tot de laatste bladzijde spannend geschreven detective-ver- haal, dat zich afspeelt ln het heerlijke waterland van Warten en Eernewou- de. Een boek om de tijd en de wereld om je heen geheel te vergeten. Door het hele verhaal waait de frisse wind die zijn „sankjes sjongt" in de riet kragen die de vele eilandjes en de uit lopers in de meren omzomen en trilt de spanning, zoals „ynspekteur" Terp stra die voelde op zijn nachtelijke jachten op inbrekers en moordenaars. Dat hij tenslotte zelf gevangen wordt door een charmante dokters dochter doet aan het verhaal niet af. Integendeel. „Ynspekteur Terpstra" is een koste lijk boek, dat zijn weg onder de Frie zen ongetwijfeld zal vinden. INGEZONDEN MEDEDELING. lect. Hij vindt het absurd, dat elk jaar van de 170.000 scholieren, die het lager onderwijs hebben voltooid, er 45.000 voorgoed van het onderwijs af scheid nemen. Nu de intellectuelen zich hun positie bewust beginnen te worden, vervolgde dr Idenburg, zou het noodlottig zijn, als zij een een zijdige en verblinde klasse gingen vormen. Maar een verbetering van hun positie achtte hij nodig en moge lijk, te meer omdat zij een minderheid van slechts vier procent uitmaken. Dr Pen gaf toe, dat hij tot op zekere hoogte de knuppel in het hoenderhok heeft willen werpen, hoewel hij ge probeerd heeft het probleem zakelijk te behandelen, buiten de atmosfeer van emoties en politiek. Hij was van me ning, dat de verantwoordelijkheid voor een salarisverhoging der intellectuele werkers bij de ondernemers berust. Een college van rijksbemiddelaars achtte hij in dit. geval niet aan te bevelen. Dr Pen verklaarde zich voor een Kei verkeerde weer in gevaar AMERSFOORT. Van de Huzaren van Boreel, die op afzwaaien staan, zijn des nachts ongeveer vijftig man, met schoppen gewapend, over de af rastering van de Prins Willem III ka zerne geklommen. Zij begaven zich in marscolonne op weg naar de kei in het plantsoen Zuid om hem een graf te delven. Er was al een vrij diepe kuil naast de kei gegraven, toen een surveillerende agent van politie een einde aan de pret maakte. De kei bleef op zijn voetstuk. Vier huzaren werden in arrest gesteld. In de vroege morgen lichte de Kon. Marechaussee ongeveer 50 man van hun bed. Zij werden overgebracht naar kamp Waterloo. In middels is een aantal van hen op vrije voeten gesteld. collectief optreden, dat bijvoorbeeld bij de artsen al goed heeft voldaan. Maar belangrijker dan een pleidooi voor salarisverhoging achtte hij de mentaliteit, waaruit het voortkomt. Adviezen over toeristen rijwielpaden Tc Utrecht is dc voorjaarsvergade ring gehouden van de Ned. Bond van Natuurbeschermingswachten. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het aantal afdelingen in ons land iD 1952 opliep van 41 tot 47. Het aan tal actieve natuurwacht(st)ers in 1600, van wie er 73 politiebevoegdheid heb ben gekregen. Medegedeeld werd. dat Rijk, pro vincies en gemeenten de Bond en de afdelingen subsidiëren en dat de sa menwerking met politie en andere autoriteiten uitstekend is. Aangetoond kan worden, dat het optreden van de natuurwacht grote schade aan bos- en heidebezit voorkwam. Alleen reeds door natuurwachters in Apeldoorn, Hengelo en Oisterwijk werden in 1952 3500 personen aangesproken die in overtreding waren. Gebleken is, dat het publiek steeds meer begrip en waardering voor het werk van Na tuurwacht krijgt. Besloten werd contact te zoeken met diverse verenigingen, teneinde de natuurbeschermingsgedachtc te pro pageren. Alle Nederlandse busonder nemingen zullen aangeschreven wor den, om het wegwerpen van afval uit autobussen zoveel mogelijk te voor komen. Het voorbeeld van Landelijke Eigen dommen te Apeldooorn, om papier manden te plaatsen met leuke op schriften, als: „Klein Duimpje was geen heer" en andere (wij kennen ze in Berg ën Bos) schijnt veel navol ging te zullen vinden. De secretaris van de Gooise rijwiel padenvereniging deelde mede, dat in geheel Nederland speciale toeristen rijwielpaden zullen worden aange legd. De provincies moeten terzake vóór 1 April advies uitbrengen aan het ministerie van Verkeer en Water- Amerika versterkt luchtmacht WIESBADEN. De Amerikaanse luchtmacht in Europa heeft bekend gemaakt, dat „een aantal" in Enge land gestationneerde Sabre-straalja- gers van het type F-86, naar West- Duitsland is overgebracht om daar tijdelijk dienst te doen. Het is nog niet bekend wanneer de 25 Sabres, die uifc de V.S. naar Duits land zullen worden gezonden, in Europa zullen aankomen. FEUILLETON staat. Deze toeristische rijwielpaden zullen voor bromfietsen verboden zijn. Aan het slot van de vergadering die geleid werd door dr Joh. H, van Burkom bracht de heer J. Bloe- mers de dank voor het werk van de Natuurwacht van de minister van O.. K. en W. over. Mr d'Ailly heeft gisteren de eerste steen gelegd voor de FIAT-assem- blagefabriek, welke op hel industrie terrein bij de Zuidergasfabriek te Am sterdam gevestigd wordt. Na deze ce remonie, wandelde de burgemeester (links) met de directeur, de heer G. B ray da en diens echtgenote, over het terrein. STALIN KAPITALIST? CHAPEL HILL. Tien jaar ge leden kocht Bruce Strowd, een autohandelaar te Chapel Hill, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. een Amerikaanse oorlogsobligatie ter waarde van 25 dollar. Uit be wondering voor de heldhaftige verdediging van Stalingrad, vulde hij de naam van maarschalk Stalin in als mede-eigenaar van de obli gatie, welke hij de Russische leider toezond. Strowd heeft thans geïnformeerd, of zijn compagnon de obligatie voor zijn dood verzilverd heeft. Indien dit niet het geval is, wil Strowd namelijk zelf het geld in- Betere ontvangst van Hilversum II HILVERSUM. Aangenomen mag worden dat de P.T.T. binnenkort maat regelen zal treffen om de bijzonder slechte ontvangst van dc zender Hil versum II (298 meter) in het Oosten en Zuiden van het land te verbeteren. De besprekingen tussen de regering. PTT en de technische dienst van de Nederlandse Radio Unie, hebben ge leid tot een plan om in deze streken van het land een aantal F.M. zenders te bouwen. Zo zal een goede ontvangst worden gewaarborgd. Men kan hiertoe overgaan omdat zeer vele luisteraars in deze gebieden toch al over een toe- Oostelijke danskatnpioenschappen Terpsichore, de muze van de dans, hield Zondag receptie in het Hof van Gelre en spreidde al haar gratie en charme ten toon ten aanschouwen van tal van belangstellenden. De Oost-Nederlandse danskampioensehappen stonden op hel programma en uit Apeldoorn. Zwolle, Nijmegen, Arnhem en Almelo waren dc beste dansers en danseuses gekomen teneinde elkaar in een vriendschappelijke strijd dc kampioenstitels tc betwisten. en mevrouw Vermeulen uit Den Haag', die 20 April naar Londen gaan om Nederland te vertegenwoordigen bij de wereldkampioenschappen. Geen onbekenden in Apeldoorn, aan gezien ze o.a. de leermeesters zijn van de heer Gelderman. De prestaties van tal van Apel- doornse paren mochten zeer verdien stelijk genoemd worden. Om in dit gezelschap van geselecteerden tot de best geplaatsten te behoren is een bijzondere prestatie. De uitslagen waren als volgt: Klasse A.: 1. de heer en mevrouw Di Bortoli (Zwolle)2: mej. G. Hum mel cn de heer J. Kreeftmeijer (Zwolle). Klasse B.: 1. mej. A. Janssen en J. Burgers (Nijmegen); 2. mej. G. Sellier en E. Richter (Apeldoorn). Klasse C.: 1. mej. M. Kitsz en H. Gietema (Zwolle); 2. mej. I. van de Leur en J. Havekotte (Nijmegen); 3. mej. J. van Unen en H. Jansen (Apeldoorn): 4. mej. M. Schuurman en J. Willink (Arnhem). Klasse D.: 1. mej. H van Asten en B. van Beek (Nijmegen); 2. mej. W. de Weert en S. de Bruin (Apel doorn); 3. mej. W. ter Horst en J. Bootsma (Nijmegen); 4. mej. J. van Dinter en J. van Setten (Arnhem); 5. mej. A. Oldenhof en F. v. d. Nieu- wendijk (Apeldoorn). Apeldoornse successen Er werd gedanst in vier klassen, waarbij voor de C.- en D.-k!asse de Quickstep, Engelse Wals en Tango op het programma stonden, terwijl voor de A.- en B. klasse bovendien de Slow Foxtrot was voorgeschre ven. Onder de ogen van de heren J. van der Velde (Den Haag) en H. Wanders (Nijmegen), die de jury vormden, en onder algehele leiding van de heer A. van Lingen i Arnhem werden 's morgens de selectiewed strijden gehouden en "s middags de finales, welke moesten uitmaken wel- ke paren in Mei a.s. het Oosten zul len vertegenwoordigen bij de Neder landse kampioenschappen in Rotter dam. Een bijzondere attractie was onge twijfeld de aanwezigheid van de heer stel met frequentie-modulatie beschik ken, want zij luisteren dikwijls naar Duitse zenders, die alle op de F.M.-gol- ven uitzenden. Voor het Noorden des lands zijn geen maatregelen nodig, daar hier reeds de Regionale Zender Noord als steunzen- der werkt. Watersnood was daarbij van weinig invloed DEN HAAG. Eind Februari bedroeg iet aantal geregistreerde werkloze n a n n e n 120.670 tegen 140.535 op WiBRSIlial 31 Januari. In dit cijfer van 120.670 zijn 2636 gecvacueerden uit de nood- gebieden begrepen. Daarenboven waren op 28 Februari 28.752 personen werkzaam op een der objecten van de rijksdienst Uitvoering Werken, tegen 30.504 op 31 Januari. Deze belangrijke daling van het werkloosheidscijfer moet aan verschil lende oorzaken worden toegeschreven Vooreerst werden, vooral in streken met grote werkloosheid- een aantal van rijkswege gesubsidieerde openbare werken in uitvoering genomen. Vervolgens werd de werkgelegenheid gunstig beïnvloed door het voort schrijdend seizoen en 't bijzonder goe de weer. In hoeverre daarnaast de ge volgen van de watersnood van invloed zijn geweest op de verruiming der werkgelegenheid, kan moeilijk nauw keurig worden bepaald. Aangenomen wordt, dat hel aantal arbeidskrachten, werkloos geworden ten gevolge van de ramp, globaal genomen eind Februari even groot was als het aantal ar beidskrachten, betrokken bij het her stel. Het aantal beschikbare bouwvak arbeiders bedroeg op 28 Februari 28.874, metaalarbeiders 12.187, land arbeiders 12.872 en ongeschoolde arbei ders 17.829. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 11.894 tot 13.964. De relatieve werkloosheid was eind Februari het hoogst in Groningen, met 61 werklozen per 10CO mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijks gemiddelde 39 bedroeg tegen 45 op 31 Januari. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen daalde van 10.305 *ot 9618. De vraag naar vrouwelijk perso neel steeg van 14.304 tot 15.246. Snel verkeer en langzaam verkeer, Weest beleefd, over en weer! Met VELPON zie je er geen barst van! ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE S00R1 VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID De verdwenen door Patricia Wentworth Rietta stond niet op toen Catherine binnenkwam, maar bleef voorovergebogen zitten aan de tafel, waarop ze bezig was een kinderjurk uit een stuk stof te knippen. Ze had Catherine al zóveel jaren gekend, dat zij het niet nodig vond zich door de bezoekster te laten storen en als deze de wenk op haar juiste waarde schatte, welnu des te beter. Pas toen de schaar volkomen door de lap was heenge- gegleden, keek zij op en zag, dat Catherine een siga ret aanstak. „Je schijnt het erg druk te hebben, Rietta. Kleren voor de armen?" Opnieuw dat wenkbrauwenfronsen, dat merkwaar dig genoeg, de donkere, strenge gelaatstrekken iets jongs en impulsiefs gaf. Niemand had Rietta ooit lieftallig genoemd, daarvoor keek ze veel te streng. Pallas Athene, met een tikje van een Gorgoncn- kop", had eens een door haar afgesnauwde vriend van James Lessiter gezegd. Toch had ze ogenblikken dat. men haar mooi kon noemen. Fijne wimpers welfden zich boven diepgrijze ogen, haar gestalte deed inderdaad iefwal „Grieks1' aan cn haar doen en laten had iets. dat vaker afstiet dan aantrok. „Wat is er?" vroeg ze tenslotte. Catherine, aan de manieren van haar vriendin gewend, had het zich ondertussen gemakkelijk ge maakt in de vensterbank. „Och, lieve Rietta, naaien brengt je altijd uit je humeur. Eigenlijk moest je blij zijn, dat ik je werk kwam onderbreken". „Neen, dat ben ik niet. Dit werk moet af". Haar niet zeer welkome gast wuifde met de pas aangestoken sigaret. „Ik houd je niet tegen, kindliefga maar door met het ding in elkaar te zetten. Ik kwam alleen maar eens horen, of je James al gezien hebt". Ditmaal fronste Rietta het voorhoofd niet, maar in stilte was ze woedend, omdat ze begreep, dat heel Melling zich met de vraag door Catherine ge steld, bezig hield. Zonder enige uitdrukking in haar stem teken van heftige verontwaardiging sprak ze kortaf: „Neen. Waarom?" „Och, ik weet niet; het kon zijn. Ik heb hem ook nog niet ontmoet, maar ja, hij is. ook pas gister avond aangekomen. Ik ben benieuwd hoe hij er uit ziet en of hij zich zo goed gehouden heeft als wij. Je weet heel best, Rietta, dat j"j, als je je wat moeite wilde geven, er uit kon zien als een vrouw van laat ons zeggen vier en dertig". „Ik verlang in 't geheel niet, er als een vrouw van vier en dertig uit te zien". Catherine keek haar vriendin verbaasd aan. „Waarom zeg je zulke gekke dingen? Je hebt alleen maar wat kleur nodig -- dat had je vroeger ook en moest wat vriendelijker kijken. Dat kon je best eens voor de spiegel oefenen". Rioltn's lipppn Irilden. maar niet van verontwaar diging- Ze kon nu vrede hebben met Catherine's komst, want de idee van spicgel-oefenen in vriende lijkheid was inderdaad &1 te koddig. „Misschien kunnen we 't. samen proberen", antwoordde ze. „Nü lach je me uit", zei Catherine, terwijl ze een blauw rookwolkje uitblies, „maar toen ik binnen kwam, dacht ik, dat je me wilde vermoorden. Ik ben benieuwd, of James dik is geworden. Dat zou jammer zijn, want hij w^s zo knap Jelui samen vormden zulk een aardig paar ofschoon hij eigen lijk op iemand als ik verliefd had moeten worden. Besef je wel, hoe lief het van me was, dat ik niet geprobeerd heb hem van je af te troggelen?" Rietta Cray sloeg haar mooie grijze ogen op en liet haar blik een ogenblik in Catherine's richting gaan. Tussen de twee vriendinnen was 't immers allesbehalve een geheim, dat Catherine 't, wel degelijk had geprobeerd, maar niet geslaagd was. Waarom er dan meer over te zeggen? Rietta be waarde dus het stilzwijgen en ging na een ogenblik verder met het kleine rose jurkje. Catherine, niet uit het veld geslagen, lachte vriendelijk en kwam op het onderwerp James Les siter terug. „Feitelijk weet ik niet, wat iemand beter kan worden: een dikzak of een scharminkel. James moet nu vijf en veertig zijn". Na een trekje aan haar sigaret voegde ze er bij: „Hij komt vanavond bij me koffiedrinken. Jij moest ook maar komen". „Neen, dank je". „Heus, het zou beter zijn. Te eniger tijd zul je hem tóch ontmoeten. Doe het op verstandige, vriend schappelijke manier, terwijl je er op je voordeligst uitziet, in plaats van hem tegen het lijf te lopen als d" regen je haar heeft verfomfaaid of T halve dorp zit toe te kijken hoe je het op.ieemt". (Wordt vervolgd) Gebroeders Finaly nog zoek GRENOBLE. De voornaamste be schuldigde in de zaak van de ver dwenen Joodse wezen Gerald en Ro bert Finaly. mej-. Brun, is voorlopig op vrije voeten gesteld. Mej. Brun, directrice van het ge meentelijk kindertehuis te Grenoble, had de verdwijning van de jongens georganiseerd om te voorkomen, dat zij onder de hoede van hun Joodse familieleden zouden worden gesteld. Zij had de jongens aangenomen en een Katholieke opvoeding gegeven, nadab de ouders van de kinderen in het con centratiekamp Buchemvald om het leven waren gekomen. Sedert zij verleden maand over de Pyreneeën naar Spanje werden ge smokkeld is men er nog niet in ge slaagd de gebroeders Finaly op te sporen. VERLIESLIJST RODE KRUIS 35e Lijst van geborgen en geïdenti ficeerde slachtoffers watersnood, uit gegeven 16-3-'53. DINTELOORD. De Wil, Johannes, geb. 12-3-'51 te Dinteloord, laatste adres: B 120. FIJNAART. Van de Goorbergh, Hubertus, geb. 17-6-18 te Fijnaart, laatste adres: D 249; Van Mourik, Gerrit, geb. 19-2-85 te Fijnaart, laatste adres: D 174. HALSTEREN. Van. Meer, Johannes, geb. 26-1-17 te Halsteren, echtgenoot van A. A. Langenberg, laatste adres: B 337; RoksVan Eekelen, Geer- truida Maria, geb. 7-7-31 te Halsteren, echtgenote van Petrus J. Roks, laatste adres: B 326; Schillemans, Rokus Wil helmus, geb. 11-11-89 te Dinteloord, echtgenoot van Petronella Bernaards, laatste adreè: B 339; Stoffels, Adriaan, geb. 4-10-65 te Halsteren, weduwnaar van Adriana M. v. d. Zande, laatste adres: B 313. KRUIN1NGEN. Griep, Anthonia, geb. 31-8-28 te Kruiningen, laatste adres: Donkerewegje 6. NIEUW-VOSSEMEER. Van Geel, Adrianus Johannes, geb. 4-12-42 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres: Pel- sendijk 327; Van Someren, Antonius, geb. 24-6-13 te Nieuw-Vossemeer, echtgenoot van Antonia Otte, laatste adres: Pelsendïjk 325. NIEUWE TONGE. Van Erkel— Kievot, Willemina, geb. 15-1-87 te Oude Tonge. laatste adres: Batten- oordseweg 3; Hoogstraate, Simon Beschier, geb. 17-5-48 te Nieuwe Tonge, laatste adres: Gen. Snijders straat 17; HoogstraateNagtegaal, Pieternella Cornelia, geb. 22-6-17 te Melissant, echtgenote van Joh, Hoog straate, laatste adres: Gen. Snijders straat 17; Knöps, Johannes Gerardus, geb. 9-4-95 te Dirksland, echtgenoot van C. Polder, laatste adres: P. v. Weellaan A 223. OUDE TONGE. Hartog, Adriaantje, geb. 7-6-05 te Oude Tonge, laatste adres: Nieuwstraat 30. STR1JEN. Verrijp, Teunis, geb. 13-7- 38 te Strijen, laatste adres: Schenkel- dijk 74. ZEVENBERGEN. Crezee, Pieter, geb. 10-3-88, laatste adres: B 21. 's-GRAVENDEEL. Aanvulling ver- lieslijst dd. 4-2-53, thans geborgen: St Nicolaas, Annie, geb. 28-9-48 te Rotterdam, laatste adres: Gorstdijk 52. KLUNDERT. Aanvulling verli es- lijst dd. 6-2-53, thans geborgen: Van Wensen, Cornelia Helena, geb. 24-6- 47 te Klundert, laatste adres: Lange- weg 10; Van Wensen. Leendert Cor nells, geb. 1-3-46 te Klundert, laatste adres: Langeweg 10.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2