I n het rampgebied zijn jna vijftig wezen Apeldoornse familie-uitvinding: de bromfiets-tanker A -™- Binnenkort verbeteringen vliegcentrum Teriet Militair werd opgehitst Dinstfag 17 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Twf»ede blad Grote belangstelling voor adoptie (Van onze Haagse redactie) Naar schatting zal het aantal volle wezen tengevolge van het rampgebeuren op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden het getal van vijftig niet over schrijden. En rond dit vijftigtal, wier beide ouders om het leven kwamen cn die zelf op dikwijls wonderbaarlijke wijze gered werden, is een hevig gedrang ontstaan van vaak kinderloze echtparen, die zich graag het lot van een van deze kinderen zouden willen aantrekken. Niet alleen uit Nederland stroomde het aanbiedingen naar de instanties, die iets met wezenverzorging te maken hebben, maar ook uit het buitenland. Het kind nummer één Voor wat deze laatste categorie be treft, heeft de Nederlandse regering reeds ln de eerste rampdagen laten weten, dat er geen sprake van zou zijn, dat kinderen zouden worden toegewe zen. Alle buitenlandse hulp was in die dagen bijzonder welkom, maar op het punt van kinderzorg en pleegouder schap kon zonder meer iedere buiten landse hulp worden afgewezen. Bleven dus over de Nederlandse pleegouders in spe. Bij onderzoek is ons gebleken, dat deze categorie gelukkig een overdreven voorstelling gehad heeft van het aantal slachtoffertjes, dat ge holpen zou moeten worden. Velen, die een aanbieding deden een kind te adopteren, moesten teleurge steld worden. Maar niet alleen omdat het aantal volle wezen uit dit rampge bied gelukkig klein geweest is, ook omdat de bereidheid van familie leden van deze kinderen zeer groot ge weest Is om hen in hun gezinsverband op te nemen. Vrijwel al deze kinderen kwamen bij familie terecht. Sterke familieband. Dit is alleen maar verheugend. Het feit, dat de familieband in de getroffen gebieden sterker is dan elders in het land, heeft het probleem om deze kin deren een goed, nieuw tehuis te bezor gen vereenvoudigd. Ware deze sterke band er niet geweest, de regelende in stanties hadden voor de noodzaak ge staan gezinnen te zoeken met niet te sterk van het oorspronkelijke milieu afwijkende levensomstandigheden. Men zou het probleem voor het kind maar des te groter gemaakt hebben, wanneer men het, plotseling uit zijn plattelandsmilieu losgerukt, in Amster dam, Rotterdam of Den Haag geplaatst zou hebben, ja misschien zelfs wan neer men deze kinderen gebracht zou hebben naar een plattelandsmilieu op de Veluwe, zo deelde men ons van be voegde zijde mede. Gelukkig hebben deze problemen zich niet voorgedaan. Al te vaak hebben velen nog een te simplistische voorstelling van dit pro bleem, verklaarde men ons verder. De instanties, die zich met de bezorging van adoptie-kinderen bezighouden, hebben maar één belang op het oog: dat is het belang van het kind. Er be staan paedagogische bezwaren tegen de positie van enig kind. Bij voorkeur zullen dus geen kinderloze echtparen gekozen worden om een pleegkind groot te brengen. Gaat men daar, na nauwkeurige se lectie, toch toe over, dan wordt vaak getracht twee kinderen in zo'n gezin geplaatst te krijgen. Daarmee wordt het paedagogische bezwaar van de enig-kind-positie opgeheven en blijken de pleegouders zich dikwijls te kunnen ontpoppen tot haast ideale opvoeders. Verwaarloosde kinderen. Overigens begrijpe men ons goed Wanneer we naar aanleiding van de weeskinderen-problemen rond het rampgebeuren praten over adoptiepro blemen in 't algemeen, dan bedoelen we daarmee niet alleen meer 't pleeg- Pools vlieger niet geholpen KOPENHAGEN. Het Deense n nisterie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van het bericht, dat een geheime organisatie zou hebben meegewerkt aan de ontsnapping van de Poolse vlieger, die op 5 Maart op Born- holm is geland, verklaard, dat de vlie ger bij z'n verhoor nimmer op 'n der gelijke organisatie heeft gezinspeeld. Het Deense ministerie v. Buitenlandse Zaken is van mening, dat het feit. dat de piloot op Bomholm is geland, be wijst, dat het bericht ongegrond is. Men had kunnen voorzien, dat de Deense autoriteiten het toestel aan Po len zouden teruggeven. ouderschap over weeskinderen. Behal ve de weeskinderen zijn er nog andere categorieën kinderen, voor wie plaats gezocht wordt in pleeggezinnen. We denken dan aan de kinderen van ongehuwde moeders, die afstand willen doen. En we denken ook aan de cate gorie der verwaarloosde jeugd. Ook voor de categorie der kinderen van ongehuwde moeders is een grote t langstelling van de zijde van pleeg ouders. De lange wachtlijsten vindt men vooral bij de instanties, die met de plaatsing van deze kinderen be moeienis hebben. Men wil deze kinde ren wel naar zich toetrekken. Anders staat het veelal echter met de categorie der verwaarloosde jeugd. Hiervoor is de belangstelling minder groot en de behoefte aan goede pleeg gezinnen dus nog wel degelijk aanwe zig. Een zekere categorie van pleeg ouders wil deze kinderen liever niet opnemen, omdat zij vrezen ze op zeker tijdstip weer aan de ouders te moeten afstaan. De bereidheid daartoe willen ze niet opbrengen, en dus neemt men geen risico. Van deze risico heeft men zich stel lig een overdreven voorstelling f maakt. Het is kleiner dan men denkt. Wanneer men dan ook werkelijke lief de aan een kind zal willen geven, is er nog gelegenheid genoeg. Maar dan moeten alle bedenkingen, die het pleegouderschap op een zaak gaan lijken, terzijde geschoven worden. Het is de liefde-op-lange-termijn, die dan om de hoek moet komen kijken. Apparaat kan in een minuut negen verschillende mengsels brouwen De „Bromfietstanker" in bedrijf met een der zoons van de heer Van Zeist, die een belangrijk aandeel in deze uit vinding heeft Eerste exemplaar in werkplaats aan Zwolseweg gesteldheid bleef op primitief niveau. Door de verbetering van de zg. lierwegen (de start met behulp van een motorvliegtuigje geschiedt alleen nog maar in bepaalde omstandigheden) zal de L-strip niet langer ongebruikt behoeven te liggen, terwijl een van de vier vliegveldjes tevens wordt ver groot. Pogingen, die men zelf onder nam om de L-strip geschikt te maken voor lierstarls, hadden weinig succes. De lierwegen worden nu verbreed tot 2 meter en op sommige gedeelten tot 3 meter. Door deze verbeteringen zul len er meer starts kunnen geschieden. Het zweef vliegcentrum krijgt ook een betere entree door een omlegging van de toegangsweg. Het hele jaar door. Behalve in December vliegt men op Teriet het hele jaar door. Het Rijk koppelt aan de subsidie de voorwaar de, dat jaarlijks een 100-tal jongelui tot zweefvlieger wordt opgeleid en hoopt daarbij, dat een zo groot moge lijk aantal van deze jongeren na hun examen de beroepsluchtvaart ingaat; zowel bij de burgerlijke als militaire luchtvaart bestaat behoefte aan vlie gers. De ervaringen die op Teriet zijn opgedaan met de cursussen zijn uit stekend en de eerste resultaten krij gen nu gestalte. Dit steunt ons belang- Arrestatie in zaak- Drummond DIGNES. Tegen de Franse boer Gaston Dominici, op wiens land vorig jaar de Britse familie Drummond werd vermoord, is een arrestatiebevel uitgevaardigd, zo wordt te Dignes ver nomen. Gaston Dominici is de 77-jarige va der van Gustave Dominici, die de lijken van sir Jack Drummond, diens vrouw en 12-jarig dochtertje gevonden heeft. Gustave werd 20 November tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij geen hulp verleend heeft aan het dochtertje dat nog tekenen van leven vertoonde, toen hij het vond. rijk in het bestaansrecht van het cen trum, aldus de heer Manting. De georganiseerde cursussen wor den gedurende de zomervacanties der middelbare scholen gehouden. Tegen half Juli begint men. Tweemaal 44 candidaten worden dan, gedurende de drie weken dat zij op het centrum in tern, zijn, voor zweefvlieger opgeleid. Met een B-brevet kunnen de geslaag den de cursus verlaten. De candidaten voor deze opleiding komen uit alle delen van het land; gedurende de weekends zijn er bovendien cursussen voor jongelui uit de omgeving van het zweefvliegcentrum. Met inbegrip van deze candidaten wordt de limiet van 100 ruim overschreden. Voor anderen bestaat er uiteraard ook gelegenheid op Teriet het zweefvliegen te leren, maar dan geheel voor eigen rekening. Gevolg: een maand militaire detentie (Van onze correspondent!. ARNHEM. We 'cn> onkrijgsluch- telijk gedrag is een dienstplichtig sol daat van het garderegiment jagers te Arnhem door de Krijgsraad te Velde Oost te Arnhem veroordeeld «ot een maand militaire detentie. „De geval len, waarin burgers partij trekken voor een militair, wanneer deze in het openbaar een berisping krijgt voor onkrijgstuchtelijk gedrag, ver meerderen zich onheilspellend. Daar door worden in veel gevallen de mi litairen gesterkt in hun houding om te volharden bij hun ongehoorzaamheid Onbelangrijke zaakjes, die anders met een geringe straf zouden kunnen wor den afgedaan, krijgen op deze mamer vaak een nasleep, die voor de soldaat in kwestie uiterst onaangenaam is. Het wordt langzaam tijd, dat het pu bliek leert beseffen, hoe funest het is, wanneer het zich gaat bemoeien met dingen, die alleen een militair en zijn meerdere aangaan". Aldus de audi teur-militair bij de Krijgsraad, over ste Van Everdingen, in zijn requisi toir tegen de soldaat, die geweigerd had een bevel van een adjudant van de L.S.K. op te volgen. Spreker eiste tegen deze soldaat, die zich boven dien achterop de fiets van een burger aan directe vervolging had trachten te onttrekken, een maand militaire detentie. De president vonniste conform de eis: een maand militaire detentie. Herman Baruch Medicus, bankier en vriend van Nederland Dr Herman B. Baruch, de Zondag overleden ex-gezant der V.S. in ons land, werd op 28 April 1872 geboren te Camden in Zuid-Carolina. Aan het New York City College behaalde hij in 1892 de graad van Bachelor of Science en drie jaar later aan de Co- lumbia-universiteit zijn graad van me disch doctor. Van 1895 tot 1903 oefende hij in New York de dokterspractük uit. Van 1902 tot 1918 was hij lid van de New Yorkse effectenfirma Baruch Brothers en vervolgens van de ban kiersfirma H. Hentz te New York van 1918 tot 1942. Dr Baruch was speciaal afgevaar digde in de raad voor economisch wel zijn in Brazilië en in 1943 speciaal economisch adviseur van de Ameri kaanse ambassadeur in Brazilië. Van 1945 tot '47 was hij werkzaam als ambassadeur in Portugal. Daarna kwam hij als ambassadeur naar Ne derland, waar hij bleef tot 1949. In October van dit jaar trad hij te Den Haag voor de tweede maal in het hu welijk, namelijk met baronesse McKay. In 1908 was hij voor de eerste maal gehuwd met Rosemary Emetaz, uit welk huwelijk twee kinderen wer den geboren. Hij werd onderscheiden met het gEN'ZINEPOMPEN, speciaal voor bromfietsers, zullen over enige tijd overal langs de Nederlandse we gen verrijzen en daarmede zal dan een einde komen aan de moeilijk heden, welke meer dan 300.000 bezit ters van bromfietsers dagelijks met het tanken ondervinden. Dit bericht circuleerde vorige week in vrijwel alle Nederlandse dagbladen, en ongetwijfeld werd het in wijde kring met grote vreugde begroet. Doch er stond niet bij, dat het hier een Apeldoornse uitvinding be trof, waaraan door de heer H. J. B. van Zeist met zijn drie zoons twee jaren is gewerkt. Het idee ontstond in het brein van een der zoons en toen het eenmaal enigszins concrete vorm had gekregen, wierp de gehele familie zich er op. En na anderhalf jaar van zwoegen, proberen, misluk kingen en met taaie vasthoudendheid weer opnieuw begonnen, construeerde men ten slotte het apparaat, waarover reeds zoveel werd geschreven, doch waarbij de namen der uitvinders in het vergeetboek dreigen te geraken. De fima Van Zeist heeft een bedrijf aan de Zwolseweg, reeds sedert tien tallen jaren. De vader heeft indertijd zijn bedrijf van Beekbergen over gebracht naar Apeldoorn. Een veel omvattend bedrijf op het gebied van rijwielen, huishoudelijke en electrici- teitsartikelen, ijzerwaren enz. Geen wonder dat in zo'n branche de zoons, die meegroeiden met het bedrijf, ten slotte van alle markten thuis waren, zodat de geboorte van een uitvinding als hierboven genoemd door hen als een logisch gevolg van hun opleiding wordt aangemerkt. De moeilijkheden, welke de brom fietsberijders bij het tanken ondervin den, zijn niet te onderschatten. De bromfiets gebruikt niet uitsluitend benzine, maar een mengsel van ben zine plus olie. Doch bovendien stelt elk merk z'n eigen eisen inzake de menging. De beheerders van tanksta tions moeten dus bij verkoop van een of twee liter gaan afmeten en men gen. Geen wonder dus, dat ze zich voor de enkele centen winst welke een liter van die gemengde brandstof oplevert, liever niet al te druk maken. Productie in serie In de werkplaatsen aan de Zwolse weg kwam het eerste exemplaar dus tot stand. Toen het zover was, had men reeds contact met de Amsterdam se firma Van Rooy, die zich belast heeft met de algehele verkoop. Ten onrechte is daardoor de mededeling in de couranten gekomen, dat het hier een uitvinding van de firma Van Rooy zou zijn. Men heeft nu een serie van tien stuks opgezet en is daarmede zelfs reeds ver gevorderd. Ook aan de Zwolseweg natuurlijk, want, al moge de verkoop dan in handen van een Amsterdamse firma zijn, de fabricage zal in Apeldoorn geschieden, hoe hoog deze ook moet worden opgevoerd. Het spreekt vanzelf, dat zich hier voor de Apeldoornse industrie en in het bijzonder voor de firma Van Zeist, gunstige perspectieven openen. Behalve enige ijzeren onderdelen als voetstuk e.d. wordt het gehele appa raat nl. in eigen werkplaatsen ver vaardigd. Inmiddels heeft men octrooi aan gevraagd zowel voor binnen- als bui tenland. Goedkeuring van de pomp door de „Benzine-Commissie" en IJk- wet heeft reeds plaats gehad. Doch voordat men overal een Apel doornse „bromtanker" bij de garage ziet staan, zal er nog wel enige tijd verstreken zijn. Er wordt echter ge werkt aan plannen, de productie zo hoog mogelijk op te voeren. Niet alleen voor ons land is deze uitvinding van belang, doch ook voor het buitenland, zodat uitvoer op grote schaal in de toekomst onze deviezen- positie zal verbeteren. Rampenfonds 82 millioen gulden DEN HAAG. In het Nationale Ram penfonds was tot gisteravond een be drag gestort van 82 millioen gulden. Sinds Zaterdagavond is er dus weer f 600.000.bijgekomen. grootkruis van de Nederlandse Leeuw en het grootkruis van de orde van Christus van Portugal. De overledene is voorzitter geweest van de Simon Baruch-stichting voor medische onderzoekingen. Van zijn hand zijn geschriften ver schenen over algemene medische on derzoekingen en in het bijzonder op het gebied van longontsteking en kan ker. VAN a r-w A rti in Amsterdam zal van Zaterdag aanstaande tot zes April een ten toonstelling houden van modellen naar authentieke tekeningen en schetsen van de schilder, ingenieur en uitvin der Leonardo da Vinei. De expositie zal daarna nog worden gehouden in Maastricht, Rotterdam en Enschede In de Betuwe wordt de jaarlijkse bloesemtocht te paard gehouden op 25 April, van Eist uit over een par cours van circa vijf en veertig kilo meter Voor de samenstelling van het verslag zijn de discussies in de gemeenteraadsvergadering te Nieu- wer-Amstel bij wijze van proef gister avond op een wire-recorder vastge legd Na een verblijf van vijf maan den in Indonesië is de Nederlandse cineast Max de Haas per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Op uitnodiging van de Indonesische regering heeft hij tezamen met enige technici van het Indonesische staatsfilmbedrijf de film: Dageraad in de Batak-landen, vervaar digd. De film werd opgenomen in de Toba- en Karo-gebieden in Noord- Sumatra De Amerikaanse Katoen maagd 1953 mej. Alice Corr, een negentien-jarige studente aan de uni versiteit van Alabama, is in Parijs ge arriveerd, vanwaar zij in het kader van een campagne ter bevordering van het katoenverbruik een rondreis door Europa zal beginnen. Mej. Corr zal onder meer in Amsterdam op 19 Maart en op de textielbeurs in Utrecnt op 20 Maart optreden O Door een man, die zich als bewusteloos op de weg bad gelegd, is een veehandelaar, die hem wilde helpen, van zes duizend gulden beroofd. Toen èe veehandelaar zich over het „slachtoffer" boog, kreeg hij een zware klap op het hoofd. Dat Engeland nog steeds het land van Sherlock Holmes is, werd nog weer eens bevestigd door een bericht in De Volkskrant over de inbraak in hel kasteel van de graaf van Pembroke bij Salisbury. In Engeland zo luidde dit bericht, heeft deze inbraak opzien ge baard omdat de koningin en de her tog van Edinburg het weekeinde op het kasteel hebben doorgebracht. Zij worden evenwel niet verdacht. Voor zoveel scherpzinnigheid als waarvan deze laatste mededeling getuigt moet je toch maar bij Scotland Yard zijn.. hebben een leuk jongetje van een .jaar of vijf, die buren van ons! Het ventje kwam gisteren een schaar te leen vragen. De gade van van Van A tot Z schrijver die aan leningen een hekel heeft, vroeg op tamelijk bitse toon: Hebben jullie zelf geen schaar? Prompt antwoordde het ventje, terwijl hij zijn allerliefste glim lach te voorschijn toverde en haar daarbij trouwhartig aankeek: Zeker, mevrouw, maar met die kan mijn mammie geen blik knippen! Meer starts kunnen straks geschieden ARNHEM. Wc zouden meer kun nen doen, als de omstandigheden zich er toe lenen, aldus de directeur van het zweefvliegcentrum Teriet der Kon. Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, de heer F. M. J. Manting, ti|- dens een gesprek, waarin hem werd gevraagd naar de verbeteringen die het centrum binnenkort ondergaat. Een vrij aanzienlijk bedrag is er mee gemoeid (laagste inschrijving f 199.940, hoogste f 260.000). Toen het zweefvliegcentrum in April 1950 werd geopend, moest begonnen worden met betrekkelijk eenvoudige middelen. Installaties en voorzieningen hebben daarop geen gelijke tred kun nen houden met de grote vlucht die de zweefvliegerij de afgelopen jaren heeft genomen. Met name de terrein- Derenters eeuwenoude haven gaat verdwijnen. De dem pingswerkzaam heden zijn bijna ten einde, nu er een dam bij de uitmonding van de IJssel is aangebracht. De laatste kubieke meters water kunnen via deze dam worden weggepompt. Ook de brug op de voorgrond zal dan komen te ver vallen. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1