NIEUWE JUBILEUM-PRIJSVRAAG Directe en indirecte bedrijfsschade door de watersnood KUNSTLEVEN IN AMSTERDAM -ssi». National Gallery verwerft een Hobbema Carthage voorlopig niet vlot FAITHFUL CITY ontsluit een nieuw filmland ISRAEL tweede Al 125 jaar 'n levende krant! 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 17 MAART 1953 Winkeliers in en rondom de getroffen gebieden lijden ernstige schade door de tegenwoordige toestand (Van onze Haagse redacteur) Het Nederlandsche Roode Kruis zal. zoals gemeld, aan de slachtoffers van de stormramp textielpakketten uitrei ken, hiertoe in staat gesteld door de giften, die de bui tenlandse Rode Kruis-verenigingen hebben ingezameld. Dat waren giften, zowel in natura als giften in geld. Een nauw keurige berekening wees uit, dat 60.000 personen voor een dergelijk textielpakket in aanmerking komen, verdeeld als volgt: 2900 baby's (van 02 jaar); 4300 kinderen (van 25 jaar)29.000 personen ouder dan 5 jaar en 23.800 ouderen, gehuwden en ongehuwden, in totaal overeenkomende met 12.000 gezinnen. Per persoon bevatten de textielpakketten de volgende Cederen; tussen haakjes zijn de hoeveelheden genoemd, kens (4); dubbele lakens (per gezin: 6); kinderlakentjes (4); baby-lakentjes (6): kussenslopen (2); kinderslopen (2); babysloopjes i3j; wollen dekens (2); dubbele wollen dekens (per gezin: 2); kinderdekens (2); babydekentjes (2); ge stikte deken e.d. 1); dubbele gestikte deken (per gezin: 1); molton onderdeken (per persoon, gezin en baby: 1): theedoe ken (per gezin: 6); badhanddoeken (per gezin: 12); hand doeken (per gezin: 6); tafellakens (per gezin: 3); vaatdoe ken (per gezin: 3): dweilen (per gezin: 1); washandjes (2); tafelzeil (per gezin: 1). Houdt men rekening met het aantal personen, dat voor de uitreiking van een textielpakket in aanmerking komt, dan is het duidelijk, dat er grote hoeveelheden van de bovenge noemde textielgoederen nodig zijn. Bepalen wij ons tot enkele artikelen: lakens 116.000, kussenslopen 106.000, wollen dekens (enkel) 58.000, servetten 72.000, badhanddoeken 144.000, handdoeken 72.000. VRAAGSTUK HEEFT VERSCHILLENDE KANTEN ZOALS wij reeds opmerkten, gaat het hier om nieuwe buitenlandse textielgoederen. Zonder nu tekort te doen in waardering voor de prach tige hulp, die het buitenland ons na de stormramp heeft geboden en met vol ledig begrip voor het feit, dat verschei dene landen er prijs op hebben gesteld giften in natura te zenden om de viezen te sparen menen wij er toch op te moeten wijzen, dat de textiel handel weinig ingenomen kan zijn met deze gang van zaken. De textielfabrie ken zien zich. in deze moeilijke econo mische periode, een vrij belangrijke leverantie ontgaan en de textielwinkels, vooral die in de getroffen gebieden, zul len teleurgesteld zijn, dat de slachtoffers uit de gelden, die zij van het Rampen fonds zullen ontvangen, bij hen geen inkopen behoeven te doen. althans in veel geringere omvang, dan waarop zij stellig hebben gerekend. Nu kan men hiertegen aanvoeren, dat. als er geen stormramp zou zijn ge weest, de textiel winkeliers toch ook niet zulke grote hoeveelheden lakens en ander huishoudgoed zouden hebben verkocht, doch men vergeet hierbij dan toch enkele belangrijke factoren. De textielwinkeliers in de getroffen gebieden, die alles zijn kwijt geraakt door het water, zullen, op grond van de toezeggingen van de regering, de schade aan hun winkelvoorraad wel vergoed krijgen. Maar sinds de ramp zich over hen voltrok, staat hun verkoop stil en hebben zij dus geen omzet. De vraag is of zij ook deze bedrijfsschade vergoed zullen krijgen. Gesteld dat dit inderdaad het geval is. dan blijft voor deze cate gorie van directe slachtoffers de vraag nog open op basis van welke jaaromzet zij vergoeding van bedrijfsschade zullen ontvangen. Zou dit op basis van de jaar omzet van 1952 gebeuren, dan ontvan gen deze winkeliers een betrekkelijk ge ringe vergoeding, omdat 1952 voor de textielwinkels geen gunstig jaar was. ER is echter ook nog een categorie indirecte slachtoffers onder de tex tielwinkeliers, ni. zij, die aan de rand van de getroffen gebieden zijn ge vestigd. Denken we bijv. aan de winke liers in Middelburg, die van ver buiten de stad (van Noord- en Zuid-Beveland bijv.) hun klanten trokken. Sedert de stormramp zijn deze klanten door evacuatie weggebleven voor de nor male aanvulling van hun huishoudgoed- Wanneer komen deze mensen terug" Niemand, die er een antwoord op kan geven. Maar ook al zouden deze eva- cué's spoedig naar hun woonplaats terugkeren, dan nog zullen zij de eerste jaren geen behoefte hebben aan aan vulling van de linnenkast. Immers de getroffenen krijgen nu via het Rode Kruis een vrijwel volledige uitzet ge schonken, die pas over verscheidene jaren, aanvulling wegens s'ij tag-;, nodig zal maken. In deze periode zullen dus de textielwinkeliers in plaatsen als Mid delburg, gedurende een reeks van jaren nog de gevolgen van de stormramp ondervinden. Krijgen deze winkeliers wegens deze verminderde omzet in de toekomst ook een vergoeding uit hoofde van bedrijfs schade? Wij geloven, dat er alle reden is om deze vraag onder ogen te zien. Trouwens ook de direct getroffen tex tielwinkeliers zullen, nadat zij hun za ken hebben heropend, nog verscheidene jaren de gevolgen ondervinden van de verstrekking van een vrijwel volledig nieuwe uitzet aan de stormslachtoffers Wat ten deze direct voor de textiel- winkellers geldt, is ook van toepassing op de Nederlandse textielfabrieken, die aan de detailhandel in de getroffen ge bieden en in de randgebieden, voorlopig wel geen goede klant zullen hebben, zij 't dan. dat die natuurlijk wel hun win kelvoorraden zullen moeten aanschaf- Lof voor Schumann en Scrjabien Recital door Ida Krehm in de Kleine Zaal ALS de Canadese pianiste Ida Krehm de Toccata in c van Bach, waarmee zij haar programma in de Kleine Zaal gisteren opende, wat minder mani festerend had gespeeld, zou het stuk waarschijnlijk beter tot zijn recht zijn gekomen. Zij maakte zich klaarblijkelijk enigszins bezorgd over de vraag, dat wij de kluts misschien konden kwijtraken en daarom accentueerde zij de loop van het thema in de slotfuga, zoals een trompenaar dat zou doen. Maar de normale bezoeker van con certen is in den regel niet doof en niets is onplezieriger dan van een werk van Bach, een van de meest „speelse" en natuurlijke genialiteiten, een demonstra tie-object te maken, geschikt voor ten toonstellingen met motoren in door snede en zo. Al met al is Ida Krehm dus een tikje te ver gegaan, naar onze smaak. Althans in deze Toccata van Bach. Daarna kwamen drie Sonates van Domenico Scarlatti, waarover iedere fatsoenlijke muziekminnaar verrukt doet, maar steevast koel blijft. Van meer belang waren de zes Inter mezzi opus 4 van Schumann, die nooit worden gespeeld en het odium hebben gekregen, dat zij tot de „zwakke" wer ken van deze romantische meester be horen. Waarom dit opus van minder waarde is dan Papillons, Carnaval of Faschingsschwank moet eens duidelijk worden aangetoond. In elk geval was het gisteren zo, dat Ida Krehm deze In termezzi zeer onderhoudend heeft uit gevoerd. Natuurlijk, alles kan beter. Maar de vijand van het goede is het betere en juist over dit betere zal iedere epoque een eigen oordeel moeten geven. Vooralsnog heeft de charme van dit kleurrijke spel in de' gewraakte Inter mezzi geboeid en dit is toch altijd het meest wakkere pleidooi voor de waarde van een in ongebruik geraakt werk. Wie van Liszt houdt, in het bijzonder van zijn Années de Pèleringe, zal met genoegen de Vijfde Sonate opus 57 van Scrjabien hebben aangehoord. Volmaak te muziek? Neen, geenszins. Maar de uiting van een levendig talent, van een man, die op de kentering der tijden heeft gestaan en getracht heeft de staketsels op te ruimen, die een vrije ontplooiing van de nieuwe geest in de weg stonden. Scrjabien behoorde tot de avant-garde van 2900 en aldus dient men hem ook te waarderen. Hij schreef een muziek ,,con stravaganza", vol prikkelende ge dachten en met een ontembare vil naar vrijheid. Hij is blijven steken in zijn streven ergens een doorbraak te vinden, maar dit ontsiert de mens in genen dele. Dat Ida Krehm, leerlinge van de voor treffelijke pianist Rudolph Ganz Zwit ser van geboorte, Amerikaans staats burger op haar recital voor de ver geten Scrjabien een lans heeft willen breken, strekt haar tot eer. Alles bijeen beschouwd, onder aftrek van haar Bach. bl®k Ida Krehm een begaafde pianiste re zijn. Na de pauze speelde zij twee stukken van Debussv. correct en gedisciplineerd. Maar altiid nog beter dan slordig of hovaardig. En dat zii de derde Sonate (1948) van de Amerikaanse Italiaan Norman dello Joio (geboren in 1913 te New York) op Colombe van Anouilh bij Haagsche Comedie (Van een verslaggever) De Haagsche Comedie heeft een van de jongste werken van Jean Anouilh, Colombe, in studie genomen. Cees Laseur zal de regie voeren, Wim Vesseur ont werpt décors. De belangrijkste rollen zullen worden bezet door Fie Carelsen, Heieen Pimentel en Jan Retèl. In Shakespeare's De Storm, dat tijdens het Holland Festival zal worden ver toond, zal Myra Ward de rol van Ariël Vervullen, Paul Steenbergen de rol van Frospero. haar programma heeft genomen, ter vervanging van een goedkoop succes nummer, zij een warme waardering voor haar artistieke inzichten. Overigens bleek deze Sonate, waarvan het eerste deel was geïnspireerd op het Kyrie van de Gregoi-iaanse „Missa de Angelis", een zwakke poging tot pianistische vormgeving. Er was veel bijval voor deze sympa thieke pianiste en zij gaf als extra de aan Chopin toegeschreven (fraaie) Noc turne in cis, uitmuntend voorgedragen. P.T. Oscar van Hemel schrijft Olofsuite Oscar van Hemel heeft de opdracht aanvaard ter gelegenheid van het vijfde lustrum van het Tilburgs Studenten corps „St Olof" een compositie te schrij ven. Dit werk, dat de naam „Olofsuite" draagt, zal zijn première beleven op het galaconcert, dat op 5 Mei aanstaande te Tilburg zal worden gegeven door het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans. Michel de Cock gehuldigd met muziek (Van een onzer verslaggevers) Er heerste gisteravond concurrentie n de viering van artisten-jubilarissen, maar ten slotte kon de huldiging van Siem Nieuwenhuysen die van de compo nist Michel de Cock niet overschadu wen, al kwam de grote toeloop in het café Atlantic pas na afloop van Nieu- wenhuysens jubileumvoorstelling. Er waren geschenken en overigens huldigde men Michel de Cock groten deels met muziek van zijn eigen hand en brein, zoals „Lach en vergeet", „Jan tjes vuile vingertjes", „Nee maai-, nou moet je me zuster zien" en „Molly". Tot ver in de nacht bleef het gezelschap van huldigenden met de gehuldigde bijeen. MARGARETHA KATZ ZINGT AIDA (Van een onzer verslaggevers) In de voorstelling van Aida, die de Nederlandse Opera vanavond in de Am sterdamse Stadsschouwburg geeft, zal de sopraan Margarethe Katz uit Düssel- dorf de hoofdrol vertolken. Dit is nodig geworden doordat zowel Gré Brouwen- stijn als de haar vervangende Leonora Lafayette door ziekte verhinderd zijn op te treden. De Midden Limb. Kunstkring Remunj 45 te Roermond zal op 30 Mrt a.s. in het Gemeente Museum aldaar het feit her denken, dat Vincent van Gogh honderd jaar geleden op die datum werd geboren. Er zal een kort overzicht worden ge geven van zijn leven, waarbij gekleurde lichtbeelden van zijn werken zullen wor den vertoond. Zandwinning uit rivieren wordt moeilijk Men zoekt andere winplaatsen Op vragen van het lid van de Tweede Kamer jhr. Van der Goes van Naters heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord, dat aangezien de winning van zand uit de rivieren op steeds groter wordende bezwaren stuit, is onderzocht op welke andere wijze hierin kan worden voorzien Dit onderzoek heeft zich mede uitgestrekt tot de Noord-Limburgse heuvel rij tus sen Bergen en Arcen. De resultaten van dit onderzoek zijn een onderwerp van studie tussen de departementen van Economische Zaken en van Ver keer en Waterstaat en van het pro vinciale bestuur van Limburg. Meer dan onderzoekingswerk heeft de Rijkswaterstaat niet verricht. Open baarmaking van de resultaten van het onderzoek zou bij voorbaat een voor ziening. zo daartoe werd besloten, bemoeilijken of doen mislukken. fen. resp. aanvullen. Maar op welk tijd stip zullen zij daaruit weer aan de teruggekeerden kunnen gaan verkopen? TT\EZE vragen leven sterk onder -Lbetrokkenen, waartoe men ook nog de texüelgrossiers moet rekenen. Er men meent, dat de regering ook de in directe bedrijfsschade dient te vergoe den. Wij hebben echter reden om voor alsnog aan te nemen, dat dit n i e t zal gebeuren. Het is ons bekend, dat de regering het vraagstuk van de Rode- Kruis-pakketten, textielgoederen bevat tende, van stonde af aan heeft bekeken; de verantwoordelijke Tegeringsinstanties hebben er alle aandacht aan besteed. Juist met bet oog op het bedrijfsleven bad de regering liever een andere pro cedure gevolgd willen zien. Maar hier bij stuitte men op de internationale con venties en resoluties van het Rode Kruis. Min of meer noodgedwongen heeft de regering zich dus t.a.v. de tex tielpakketten bij het internationale (Rode Kruis-) gebruik moeten neerleggen. In tussen heeft de regering over de wjjze van vergoeding van de directe bedrijfs schade nog geen beslissing genomen. Overigens heeft de kwestie van de vergoeding van indirecte bedrijfsschade verschillende kanten. Vóór alles dient men zich de vraag te stellen of het be drijfsleven een recht kan doen gelden op vergoeding van indirecte bedrijfs schade. Wij menen te weten, dat de regering zich voorlopig op het stand punt heeft gesteld, dat een dergelijk recht niet bestaat. Zou de overstroming zich tot een enkele polder hebben be paald, dan zou er wellicht van overheids wege in het geheel geen schadevergoe ding worden gegeven. Nu. terecht, ge sproken wordt van een nationale ramp, heeft de regering zich op het standpunt gesteld, dat de nationale gemeenschap voor de geleden schade moet opkomen. De indirecte schade, ontstaan door de stormramp, heeft zich overigens ook niet beperkt tot de overstroomde bieden en de randgebieden. Vrijwel gehele bedrijfsleven in het Zuiden des lands (en daarbij kan men ook bijv. de vervoersmaatschappijen rekenen) heeft grote schade geleden door het niet doorgaan van de carnavalsfeesten. Schouwburgen, bioscopen, café's er restaurants en bijna alle winkelbedrij ven in het gehele land hebben geduren de de eerste weken na de stormramp een sterk verminderde omzet gehad, omdat het publiek, dat in zo ruime mate aan het Nationale Rampenfonds heeft gegeven, in die periode over minder geld beschikte; bovendien leefde het ge hele volk zo intens mee met de ramp, dat men voor andere aangelegenheden veel minder belangstelling had. Ook hierdoor dus indirecte bedrijfsschade door de stormramp. De vraag of men ook die indirecte bedrijfsschade van overheidswege zou moeten vergoeden, schijnt de regering vooralsnog ontken nend te hebben beantwoord, o.m., omdat het administratief onmogelijk wordt ge acht hiervoor een billijke regeling te treffen. Het gehele Nederlandse volk heeft zich na de stormramp op het standpunt gesteld, dat iedere Nederlander zijn steentje moest bijdragen. In dit licht zullen zij. die indirecte schade hebben geleden, het hiervoor opgeworpen pro bleem moeten beschouwen. (Ingez. med.-advertentie) KedP-.n. i Sterk Ant' Rijkspsychologische dienst komt in eigen gebouw Onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten Generaal en. voor wat betreft de onttrekking van dit pand aan de woonruimte, door Burgemeester en Wethouders van de gemeente Leiden, is door bemiddeling van de Rijksgebou wendienst het pand Rijnsburgerweg 96 te Leiden aangekocht, in welk pand de Rijkspsychologische dienst zal worden ondergebracht. Het pand Rapenburg 32. waar de dienst thans is ondergebracht, zal dan alleen bij het psychologisch in stituut van de Rijksuniversiteit in g' bruik blijven. Vier maanden voor roof in rampgebied (Van onze correspondent) MI d d e 1 b u r g, 17 Maart De politierechter te Middelburg heeft een 21-jarige arbeider uit St Annaland veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, omdat hij zich had vergrepen aan de eigendommen van een geëvacu eerde inwoner van Stavenisse. Hij was diens woning binnengedrongen en heeft zich een verrekijker en een staaf lantaarn toegeëigend. PREMIES VOOR KLEINE BOERENBEDRIJVEN Voor de verstrekking van premies voor kleine boerenbedrijven zal dit jaar 3.5 millioen gulden uit het tegenwaarde fonds van de voormalige Marshallhulp beschikbaar worden gesteld. De kleine bedrijven kunnen een pre mie voor rationalisatie-doeleinden krij gen, mits het bedrijfsoppervlak van een veehouder of landbouwer niet groter is dan 10 hectare. (Ingez. med.-advertentie) DAMPO keert en weert B elke verkoudheid en pijn BHI in spier en gewricht Nieuw marinehospitaal krijgt tweehonderd bedden In een nota aan de Tweede Kamer deelt de minister van Marine mede, dat er in het eventueel nieuw te bouwen marinehospitaal 200 bedden zullen komen. Dit aantal vormt een medische eenheid, welke economisch verantwoord is en aan de behoeften van de Kon. Ma rine voldoet. De samenwerking met het uitstekend geoutilleerde revalidatiecentrum Aar denburg laat niets te wensen. Dit cen trum is thans zeker voldoende voor de drie krijgsmachtonderdelen. Het ligt niet in de bedoeling de chirurgische reva lidatie in het nieuwe marinehospitaal ter hand te nemen. (Ingez. med.-advertentie) Van „luchtjes" gesproken... laat de lucht van koken, bakken en braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air.Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. '°°s MENSt* EEN FlJN£ neus Vrijwel onbekend Amsterdams stadsgezicht (Van een correspondent) Londen, 17 Maart U'T nalatenschap va n Miss Beatrice Mildmay heeft de Natio nal Gallery te Londen een vrij weinig bekend schilderij van Meindert Hobbema, een Amster dams stadsgezicht, ver worven. Het is het enige stadsgezicht dat men van deze schilder, land schapschilder bij uitstek, kent. Het schilderij, waarop de Hccringpakkerstoren en de Haarlemse sluis staan afgebeeld, is wel gesigneerd, maar draagt geen jaartal. Men meent echter te mogen aanne men, dat het een vrij laat werk is en enige jaren voor 1689 kan worden gedateerd. Het werk is onder het pu bliek vrijwel onbekend; geen wonder overigens aangezien het voor het laatst in 1876 is geëxpo seerd, op de winter- tentoonstelling van de Royal Academy. De Na tional Gallery bezat reeds negen landschap pen van Hobbema (waarbij het Straatje in Middelharnis en De Ruïnes van het Kasteel Brederode) en verheugt zich thans in het bezit van de grootste collectie Hobbema's ter wereld. Handelsblad- Time8-dienst Mr Haver Droeze overleden De eerste secretaris aan de Neder landse ambassade te Brussel, mr H. C Haver Droeze, is na een langdurige ziekte op 37-jarige leeftijd overleden. Vóór zijn benoeming te Brussel in 1951 was hij achtereeenvolgens op diploma tieke posten te Parijs, Praag, New York Guatemala werkzaam. EEN SCHIP OP HET STRAND trekt altijd veel kijklustigenvooral bij fraai weer. De Hagenaars kunnen voorlopig nog profiteren van een dergelijk schouw spel, taant het sinds begin Februari op het Scheveningse strand liggende Fran se schip Carthage zal waarschijnlijk nog enige maanden moeten wachten met zee kiezen. Men is begonnen met het maken van een geul, maar het werk vordert langzaam. Première onder auspiciën van Israëlische legatie J~^E strijd om Jeruzalem, of, zoals de oorspronkelijke titel luidt, Faithful Oity, een van de eerste in Israël vervaardigde speelfilms, zal volgende week in Alhambra worden vertoond. Tot nu toe heeft men Israëlische films, documentaires en een enkele speelfilm, slechts op besloten voorstellingen kun nen zien, maar Faithful City heeft het ijs gebroken, omdat deze baanbreker uit een land van pioniers aantrekkelijk ge noeg werd geacht voor het grote Ne derlandse bioscooppubliek. Dit is een heuglijk feit voor alle vrienden van Israël, en daarom zal Donderdagavond a.s. de première plaatshebben onder auspiciën van de Israëlische legatie in Nederland. Dit werk van Josef Leytes Is ook werkelijk bijzonder aantrekkelijk, reeds door zijn thema: de heropvoeding van kinderen, oorlogswezen uit vele landen; en door de jonge amateur-filmspelers, die, bijgestaan door weinig beroeps acteurs van wie alleen de Engelsman John Slater een bekende naam heeft juist zó werken, als het in deze film moet: enthousiast, ongedwongen en een beetje onwennig. De Israëlische film makers hebben hun camera's de kost ge geven in een kinderkolonie even buiten Jeruzalem, en in de goed gefotografeer de en gemonteerde scènes zijn de ex pressieve gezichten van de waarlijk in- eraationale kinderschaar even treffend als de stemmen, een concert van inter nationale accenten, die de Engelse taal variëren. Er is ook een Amsterdams meisje bij, Didi Sonnenfeld; met ontroe rende warmte vertolkt zij de rol van Tamar, een jonge kinderverzorgster. En verder kinderen uit Duitsland, Polen, Marokko, de Balkan. Slechts één jeug dige beroepsactrice (Dina Peskln) is in Israël geboren. Een Amerikaan. Jamie Smith, werd door de producer in Parjjs ..ontdekt" voor zijn eerste filmrol. Men ziet hem als een student uit de V.S., die komt volontairen in de kinderkolonie. Zijn opvoedingsmethode en die van de leider, een milde, wijze man uit Wenen (John Slater) botsen; het is de Wener, die de jonge Amerikaan er van over tuigt, dat liefde, zachtheid en eindeloos geduld de enig juiste paedagogische middelen zijn, wanneer het geldt, kin deren, die wantrouwend, angstig, op standig en vroegrijp zjjn geworden door hun verschrikkelijke ervaringen in de oorlogsjaren, te leren geloven in het samen-leven In een nieuwe gemeenschap. Dit grondthema hebhen de. filmma kers verwezenlijkt tegen de vlammende achtergrond van het Arabisch-Israëli- sche conflict, dat opnieuw panische schrik verwekt bij de nauwelijks tot rust gekomen kinderen. Maar ook temidden van dit nieuwe geweld groeit hun ver-, trouwen in de toekomst, in hun nieuw land. H° OEWEL het verband tussen de woe lingen rondom Jeruzalem en de persoonlijke en psychologische pro blemen binnen de kinderkolonie nooit helemaal wordt losgelaten, is toch het scenario niet zo hecht gebouwd als men wel zou wensen. Het lijkt, of Josef Ley tes te veel wil zeggen in deze ene film, waarin hij te veel incidenten heeft ge perst, die hij niet alle heeft kunnen uit werken. Tegenover deze sympathieke technische fout de fout van een geestdriftig verteller! staan de vele verdiensten van de film: haar overtui gende eenvoud en de meeslepende im pulsiviteit van de kinderen, de terug houdende hartelijkheid van de volwasse nen, het veelzeggende camerawerk, de vakkundige montage. In altijd leven dige, vaak aangrijpende fragmenten brengt Faithful City een stuk Israëli sche realiteit zeer dicht bjj de Neder landse toeschouwer, die deze ver-beelde werkelijkheid als een boeiende ondervin, ding zal ervaren. Zaak-Rohling nog niet in openbare behandeling De strafzaak tegen mr F. P. Th. Rohling, wethouder van Bloemendaai, voormalig raadsheer b(j liet bijzonder gerechtshof te Amsterdam (waarbij hij tevens enige tijd de functie van advo caat-fiscaal heeft vervuld) en raadsheer commissaris in 1946 in de zaak-Menten, zal vandaag geen doorgang vinden. De officier van Justitie te Amster dam. jhr mr A. Reigersman, had een dagvaarding tegen mr Rohling uitge bracht om te verschijnen voor de recht bank te Amsterdam, omdat hij. toen de zaak-Menten in 1948 door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam werd behan deld. waarbij mr Rohling werd gehoord als getuige over het vooronderzoek, een meineed zou hebben afgelegd. Boven dien werd tegen mr Rohling een kennis geving van verdere vervolging uitge bracht aangaande valsheid in geschrifte, die eveneens zou zijn gepleegd bij het vooronderzoek in de zaak-Menten. Zowel tegen de dagvaarding als tegen de kennisgeving van verdere vervolging liet mr Rohling zijn raadslieden, mr P. J. Witteman en mr C. Reinder Folmer een bezwaarschrift indienen bij een ci viele kamer van de rechtbank te Am sterdam. Inmiddels is dit bezwaarschrift door deze kamer onder praesidium van mr V. G. A. Boll behandeld. De civiele kamer van de rechtbank was van me ning. dat de strafzaak tegen de heer Roh ling. voor zover het de ten laste geleg de meineed aangaat, doorgang diende te vinden, doch dat mr Rohling terecht be zwaar gemaakt had tegen een eventu ele vervolging wegens valsheid in ge schrifte. Met deze beslissing nam noch de offi cier van Justitie, noch mr Rohling ge noegen. Beiden hebben hoger beroep aangetekend bij het gerechtshof te Am sterdam. Het gerechtshof zal deze zaak dus. op zjjn beurt moeten bezien en beoordelen. Een strafzaak tegen mr Rohling zal in ieder geval niet kunnen worden gevoerd vóór een uitspraak van het gerechtshof daarover gegeven is. Zelfs dan blijft voor beide partijen de mogelijkheid van cassatie. Nieuwe Tonge leent een half millioen De raad van Nieuwe Tonge heeft B. en W. machtiging verleent tot het aan gaan van een lening groot 500.000. Medegedeeld werd. dat in drie weken tijds de opruimingswerkzaamheden een bedrag hebben gevergd van ruim 125.000 Een plan is ontworpen tot het bouwen van 150 nieuwe woningen. Minister Luns heeft gisteren, in verband met het overlijden van president Gottwald, namens de Nederlandse rege ring een condoleantiebezoek gebracht aan de Tsjechische legatie in Den Haag. Maandagmiddag is bij de werk zaamheden te Langweer aan het boven grondse net van het Provinciale Electri- citeitsbedrijf de 59-jarige L. Kool uit St Nicolaasga met de stroom in aan- raking gekomen en naar beneden ge- E. W. vallen. Hij was op slag dood. Rusland heeft meer schepen „in dienst" dan Britten (Van onze marine-medewerker) Thomas heeft, naar Reuter bericht, in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Sowjet-Unie de beschikking heeft over de op een na grootste marinevloot 'ereld. Dit klinkt nog al onrust barend, maar als men de telegrammen nauwkeuriger leest, dan blijkt daaruit, dat de Russen, die hun schepen bemand houden met het resultaat, dat de Russi sche Marine die nu in „bedrijf" is. de op een na de grootste van de wereld is. Zij is groter dan de Britse actieve vloot, die slechts uit 166 schepen van allerlei klassen bestaat en wel uit 2 zware vliegkampschepen. (Battlecarriers), lichte vliegkampsohepen, 1 slagschip, 11 kruisers, 31 torpedoboot jagers. 31 fre gatten en 37 onderzeeboten. Vergelijkt men hierbij de cijfers, die Thomas gaf over de actieve Russische vloot, waarbij geen slagschepen en geen vliegkamp schepen worden opgegeven, dan zijn deze, daar hij spreekt van 20 zeer kraohtige kruisers, meer dan 100 tor pedoboot jagers en meer dan 350 onder zeeboten van alle klassen, wel zeer im posant. Maar de Britse reservevloot telt nog 322 schepen waaronder enige slag schepen, zware vliegkampschepen en nog enkele kleinere vliegkampschepen, een groot aantal kruisers, torpedoboot- jagers, fregatten en onderzëeboten. Thomas legde wel zeer sterk de na druk op de betekenis van de Russische kruiservloot. Hij zeide, dat Rusland thans meer kruisers per jaar bouwt dan alle Noordatlantische mogendheden te zamen. Nu klinkt dit al weer erger dan het schijnt. Immers de Noordatlantische mogendheden hebben de laatste jaren in het algemeen geen kruisers aangebouwd. De Ver. Staten zetten de bouw stop van de zeer zware kruiser Hawaii en bouw den slechts de Northampton van 14.000 ton, die zij tot commandoschip inrichten en de Norfolk van 5500 ton die tot flot tielje leider werd bestemd, af. jj/AAR men aan Engelse zijde de krui- serbouw der Russen, die, voor zover bekend is, een achttal kruisers van 12000 Ion op stapel hebben gezet, zoveel be zorgdheid wekt, is het geen ongelukkige omstandigheid, dat Nederland als enige mogendheid, die de kruiserbouw heeft voortgezet, thans binnen korte tijd twee kruisers in zee zal brengen. Aangezien de Russische vloot die met behulp van Duitse deskundigen de be schikking heeft gekregen over moderne schepen, die voor het grootste gedeelte in de Baltische en Noordelijke wateren is geconcentreerd, moeten wij, zo zegt' minister Thomas, niet blind zijn voor het feit, dat wij met een sterk be wapende en efficië'nte Russische Ma rine rekening zullen moeten houden. Tweede Kamer besluit Uitstel gemeenteraads verkiezingen in watersnoodgebied (Van onze parlementaire redacteur) 's G r a v e n h a g e, 17 Maart. De Tweede Kamer heeft vanmiddag na een kort debat het ontwerp voor zieningen gemeenteraadsverkiezingen in watersnoodgebied, waarbij de mogelijk heid wordt geopend, om in nader aan te wijzen gemeenten in het watersnood gebied de candidaatstelling en de stem ming voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen op nader door de mi nister van Binnenlandse Zaken vast te stellen dagen te houden, zonder hoof delijke stemming en met algemene stem men aanvaard. Naar aanleiding van enige opmer kingen van mr Beemmk (ch) bracht minister Beel vooraf bij note van wijizi- ging enige technische verbeteringen in hite eerste artikel van het ontwerp aan. Op vragen van de heren C. van den Heuvel (a.r.) en Ritmeester (v.v.d.) deelde de minister mede, dat hij op korte termijn van de commissarisen der Koningin, de burgemeesters gehoord, een advies mag verwachten. Ook de Kiesraad zal overeenkomstig het voor schrift van de nieuwe Kieswet worden gehoord. De minister zegde toe, dat de bekendmaking, in welke gemeenten deze noodregeling zal worden toegepast, zo spoedig mogelijk zal worden bekend gemaakt. Chauffeur bij auto-ongeval gedood (Van onze correspondent) Eindhoven, 17 Maart Een dertigjarige chauffeur uit Eind hoven is Maandag dodelijk verongelukt op de rijksweg van Geldrop naar Eind hoven, toen een truck met oplegger plot seling naar links uitweek en de personen auto volkomen in elkaar drukte. Het slachtoffer was op slag dood. Watersnoodrit op papier heeft 700 deelnemers Er zijn meer dan 700 inschrijvingen binnengekomen voor de Watersnoodrit- 1953 ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Deze rit voor automobilisten wordt niet op de weg, maar in de huis kamer „verreden". Het versturen van de bewijzen van deelneming en van de route-opgaven is in volle gang. Start nummer 1 was voor Z. K. H. prins Bern- hard. De start was op 16 Maart. De oplos sing moet nu op 25 Maart in bezit van de sportcommissie van de vier Regio nale Automobiel Clubs wil men in aan merking komen voor de speciale pla quette, welke aan alle goede oplossers zal worden toegezonden. Strijder uit Amerikaanse burgeroorlog overleden Te Rochester (V.S.) is James Hard, die op 111-jarige leeftijd is overleden, begraven. Hard heeft nog in het leger der Noordelijken in de Amerikaanse burgeroorlog van 1861 tot 1865 gestre den. Zijn begrafenis kon niet volgens de traditie voor een dergelijk oud-strjjder geschieden, daar deze vereist, dat vijf wapenbroeders aanwezig zijn: de laat ste wapenbroeder is de 106-jarige Albert Woolson, die niet kon komen. De Ned. Bond van gemeente-amb tenaren gaat te Otterloo onder de ge meente Ede een aantal huisjes bouwen, waarin de leden met hun gezinnen de vacanties kunnen doorbrengen. De bond beschikt reeds over dergelijke verblijven in Twenthe en bij Zuidlaren. Veldmaarschalk Montgomery zal van 27 Maart tot 2 April de gast zijn van president Eisenhower op het Witte Huis. Hij zal daarna Amerikaanse defensie-instellingen bezoeken. De Franse schrijvers Mauriac en Du- hamel hebben een petitie getekend, waarin aan de president van het Ame rikaanse hoge gerechtshof gratie voor de atoomspionnen, de Rosenbergs, wordt gevraagd. abonné's kunnen óók deelnemen aan de Zaterdag j.l. aangekondigde van het Algemeen Handelsblad. Aan het Alg. Handelsblad, N.Z. Voorburgwal 234240, Amsterdam STRAATNAAM: WOONPLAATS; wenst zich te abonneren op het ALGEMEEN HANDELSBLAD f 7.50 per kwartaal k 0.58 per week Handtekening: met 14 dagen gratis levering

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3