Eilandstad in dagen van een nerveuze overspanning Sukarno klaroen ZIERIKZEE NU! Davitamon K.L.M. BOEKTE IN 1952 EEN WINST VAN VIJF MILLIOEN GULDEN Dit jaar wordt de luchtvloot aanzienlijk aangevuld 35e Lijst slachtoffers watersnood saNGofRUSSIA DE REIZENDE PREDIKER ds A. de Robert IN ONS LAND ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 17 MAART 1953 3 (Van onze redacteur voor Indonesië) INDONESIË moet op het ogenblik hard en hardnekkig vechten voor zijn be staan. Geleidelijk aan raakte het land steeds meer verwaarloosd, niet alleen in zjjn financiën en zijn economie, maar zelfs in zijn voornaamste bestkans- middel. in zijn bouwgrond, die door de vernietiging van zijn bosbestanden be gint weg te spoelen. Op elk gebied kan men het begin van de woestijnvorming opmerken. Tientallen millioenen ver keren op het ogenblik in een geleidelijk aan doorzettend levensgevaar. Indonesië's beste zonen trachten het noodlot af te wenden. Zij weten, dat het lot van die millioenen afhankelijk is van hun welslagen. En wellicht zouden zij de strijd tegen de desintegratie nog wel kunnen winnen ware het niet, dat zij gevaarlijke vijanden van Indonesië hun eigen landgenoten tegenover zich von den, lieden, die uit eigenbaat politiek bedrijven. Het fatale feit, dat het Parlement een product is van politieke manoeuvres en compromissen, de omstandigheid, dat zjjn leden niet werden geroepen als ver tegenwoordigers van het volk, maar dat zij tot hun positie werden uitverkoren om handlangersdiensten te verrichten, toen er bepaalde besluiten moesten wor den genomen Linggadjatiof omdat een grote politieke manoeuvre (de vor ming van de eenheidsstaat) met hun hulp gemakkelijk kon worden doorge dreven, wreekt zich nu en brengt het land in gevaar. De overtollige" parle mentsleden strijden uitsluitend voor hun zetels. Een ieder in Indonesië weet het en de critiek op de „overtolligen" is niet mals, maar de openbare mening mist nog de morele kracht de profiteurs tot goede zeden te dwingen. OMDAT de P.N.I. niet in staat is om als constructieve partij voldoende kiezers te trekken moet een land, dat voor alles behoefte heeft aan rust en .rbeid, worden opgezweept tot de strijd. En het is president Sukarno zelve, die daartoe opnieuw het sein geeft. Te Medan sprak hij over een „fighting nation". Het doodarme Indo nesië, dat in de wereld geen crediet meer heeft, dat niet voldoende produ ceert om zijn bevolking behoorlijk te voeden, dat met meer op kan tegen de ziekten, die overal op noodlottige wijze voortwoekeren en dat door de wereld aan zijn lot wordt overgelaten, krjjgt van Sukarno als enige troost te horen, dat het vechtlustig moet blijven. In Moskou zal men aan zijn redevoering vreugde beleven, daar kent men geen erger kwaad dan rust en arbeidszin onder de voiken. die bestemd zijn om een chaos te vormen, ten gerieve van Rusland. SUKARNO heeft een tijd lang gezwe gen. maar hij kent het rhythme, waarmede zijn landgenoten in hun emo tionele crises geraken. Na een periode van verademing vervolgt hij nu de actie, die het land enige maanden geleden bijna tot een chaos maakte, toen drie divisies de wettige regering openlijk trotseerden. Temidden van de hoogst verwarde situatie verwachtte men in die dagen alle heil van de president, die merkwaardiger wijze ook toen weer op reis was. Maar na zijn terugkeer deed hij niets en er gebeurde niets. Het kwam weer tot onvruchtbare compromissen en men praatte door tot het wild opgezette maar Boulangistische avontuur uitliep op een periode van apathie, waarin een machteloze regering Gods water over Gods akker li-et lopen. Men had een revolutie yitgelokt die men op het be slissende ogenblik niet aan durfde en men bleef zitten met een regering, die niets ondernam, omdat zij niets kon volvoeren. Voor een land, dat op drift is geraakt kon dit alleen verdere achter uitgang betekenen. Velen hadden ge hoopt, dat het negatieve resultaat Su karno en zijn vrienden tot bezinning zou brengen, en dat Indonesië eindeljjk aan de arbeid zou gaan. Maar opnieuw begint de president nu te spreken over de strijd over een „fighting nation", opnieuw brengt hg het land in een amok-stemming. En zo verlengt hjj de na-oorlogse vervolgings waan en doet hij zijn landgenoten denk beeldige vijanden najagen. Waartoe kan dit alleg leiden? Kan het bestaan van de tani er beter van worden? Zal de productie door deze prikkeling van de agressiviteit worden verhoogd? Zal Indonesië zolang het zich een „fighting nation" waant, ooit van het buitenland de credieten kunnen ver krijgen. die nodig zijn om de massa der paupers, waarvan de grote steden uit puilen, in het leven te houden? Zijn landgenoten hebben de president dik wijls genoeg verweten, dat hjj het volk niets biedt dan hersenschimmen. Me- rauke doet de rijst met groeien, maar boeng Karno weet het beter. DE president van de Republiek keert zich weer tegen Nederland, als altijd. Wat zou hij zonder Neder land in de politiek doen? Wat zou hij nog te zeggen hebben, als hjj ons niet tot de zondebok kon maken? En meent hjj, dat hij by ons nog kwaad bloed zou zetten als hij daarginds in Atjeh de Hol landse windmolens bestrijdt? Hij kan zich blijkbaar het Nederland van 1953 niet goed voorstellen. Want inderdaad in drie jaar is hier veel veranderd. Wij hebben In die jaren stug gearbeid en bij ons schiet er thans geen tijd meer over, noch voor het koesteren van wrok, noch voor het jerimiëren over reeds histo risch vérweg liggende desillusies. Wij weten nu een keer te meer, dat het „waaraechtig wel sal gaen", ook zonder Indië en war de toekomst betreft des noods ook wel zonder Indonesië. Wij hebben het werk van onze handen en onze geest zien groeien en wij zagen onze. afhankelijkheid met grote snelheid verminderen. Ons zelfvertrouwen is teruggekeerd. Een ernstige tegenslag als die van de watersnood verwerken wg met een enkel nationaal élan en wij weten hoe sterk wij staan in onze een dracht. Daarom zijn wij ook niet meer in een humeur om concessies te doen. Er is trouwens geen enkele zakelijke reden toe. Sukarno schermt met een tweesnijdend zwaard. Als Indonesië ons een schram toebrengt, zal het zichzelf verwonden, als het ons verwondt, zal het zelf verbloeden. Het strijdcomplex is een kinderziekte, maar een ziekte die het gestel van Indo nesië grondig ondermijnt. Wjj betreuren het. dat het daarginds niet betèr gaat. maar de Hollandse molens blyven malen, gestadig en zeker, n'en déplaise boeng Karno. JjET leven in Zierikzee laat zich in één woord samenvatten: oorlogssfeer. Zó sterk is dit ge voel, dat wij 's avonds telkens even schrikken wan neer toy fel lichtschijnsel uit een open deur zien vallen. Onvoldoende verduisterd", is de eerste on willekeurige reactie. Men voelt zich eigenlijk eerst op zijn gemak in een vertrek met goed-gesloten gordijnen. Nonsens, natuurlijk. Het waterdat nog steeds door de wijde gaten van de eilanddjken bin nenstroomt, is een vijand zonder ogen. Maar in die Zierikzeese binnenkamers kan men ook vaak iets ACHTER en boven het goedverwarm- de, helder verlichte badhuis van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw zijn de Amsterdammers ondergebracht. Wij hebben daar koffie met hen gedronken en een boom opgezet. De stemming on derling is uitstekend. Het eten (uit de centrale keuken) wordt geroemd, de slaapplaatsen laten niets te wensen. ..Prachtlui zijn het", zei later de direc teur van het Zierikzeese gasbedrijf, de heer J. Baas, „Amsterdam heeft deze hulpverlening binnen één week schitte rend georganiseerd, wij zijn heel en dankbaar. Als alles gaat zoals het werl begonnen is, zullen we nog vóór 1 Mei gas in onze binnenstad hebben." Wat echter de gasfabriek heel hard nodig heeft?: water, zoetwater. De watervoorziening is uitermate ge brekkig. Tankboten uit Rotterdam voe ren dagelijks I sterk gechloreerd) water aan. Des ochtends luisteren de huis vrouwen gespannen naar de bel van de waterauto, die langzaam langs de huizen rijdt. Met emmertjes en teilen spoeden zij zich de straat op om „erbij" te zijn. Eerst moesten zij een aardig eindje sjouwen, maar nu heeft Almelo (dat de stad Zierikzee heeft geadopteerd) man nen van de waterleiding gestuurd, die een handje helpen. „Beste jongens zijn dat", horen we een vrouw zeggen. Toch, wa.t heeft men in een huishouding aan een emmertje water of wat? Het blijft gescharrel. Geen sprake van straatje schrobben of vensters lappen. Voor consumptie moet het water ter dege worden gekookt. Inmiddels is er een waterleidingbuis aangelegd tussen Scharendijke (van de duinen bij Renesse) en Brouwershaven. Deze buis zal wor den aangesloten op de bestaande water leidingbuis van Brouwershaven naar Zierikzee. Kikkermannen hebben de af sluiters gevonden en zo zal Zierikzee weldra weer „eigen" water krijgen. „Een kriezeltje", zegt de burgemeester, „maar in ieder geval toch iets". Voorheen be trok Zierikzee zijn leidingwater recht streeks uit Haamstede, maar bij Schelp- hoek is deze leiding totaal vernield. MEN zou menen: in een grotendeels geëvacueerde stad moet het wel doodstil zijn. Neen. Het tegendeel is het geval. Eigenlyk hebben wij Zierikzee nog nooit zo druk gezien. De hotels zijn Jacobson van den Berg te Pontianak beboet De landraad te Pontianak heeft de firma Jacobson van den Berg en Co een geldboete van 500 rupiahs opgelegd en tevens de inbeslagneming van 47.000 pakken shagtabak, die in het bezit waren van genoemde firma, gelast. De firma wordt er van beschuldigd te hebben gehamsterd en ongeoorloofde speculaties te hebben bedreven. Zij heeft tegen het vonnis appel aangetekend. Eventjes de Schelde over, eventjes in Holland zijn om „bij" te komen een droom van velen (Van een c verslaggevers) van de „oorlogs"-overspanning bemerken. Nog altijd worden verhalen over de ramp verteld en dan ineens iemand nerveus: ,Jloud in 's hemelsnaam op, 'k wil er niets meer van horen". De prikkelbare stemming onder de bevolking, van hoog tot laag, is kenmer kend voor de toestand. De gedwongen evacuatie, de distributie van water, de „avondklok" (ofschoon Zierikzee in normale tijden nooit later dan elf uur naar bed gaat), het moeilijker bereikbaar-zijn van de „bewoonde wereld", de doorbroken havendammen, de vele kapotte straten en vooral ook de vraag „hoe lang nog?" al die dingen doen de Zierikzeeërs er hevig naar verlangen, „eruit" te komen. Eventjes (Jngez. med.-advertentie) Een 10 voor gezondheid Hoge vitaminewaarde Flacon a 50 dragées: f2,25 Flacon a 100 dragées: f3,75 iOOdragées voldoendevoor3maanden 'ol waterbouwkundigen. Geen kamer te krijgen. Logeergasten moeten dubbele kamers delen; zij zjjn echter best tevre den, want de service is voortreffelijk, niettegenstaande het één-menu-diner en het getob met lampetkannen die ieder zelf in de badkamer moet vullen. In de Oude Haven liggen de fraai-ingerichte woonarken van de grote aannemings maatschappijen, die aan het herstel van de dijken werken. Extra-politiepersoneel (tien man) is ondergebracht in wonin gen van geëvacueerden (met hun toe stemming, dat spreekt vanzelf). Voorts vertoeven ongeveer 500 inwoners van eilanddorpen in Zierikzee; die zullen echter weldra naar elders worden ge transporteerd, zo kondigde de burge meester aan. DUW-arbeiders verblijven in de H.B.S.; er wordt nog ijverig ge zocht naar een geschikte plaats voor de oprichting van een speciaal kamp voor deze categorie werkers. De grote loods, die Prinses Wilhelmina ter beschikking stelde, staat thans nog by het Sas (de Zierikzeeërs spreken van Het Leg hok, omdat hier in de eerste dagen na de ramp de helicopters plachten neer te strijken). Waarschijnlijk zal dit gebouw binnenkort naar het Havenplein gaan, in het hartje van de stad, waar (tussen twee met gele stof beklede lantaarns) nu en dan een Brits hefschroefvliegtuig daalt om ministers of professoren te brengen of te halen. De burgers van de stad schenken er niet eens veel aandacht Zó is de entree van Zierikzee: een verwoest hotel, een geruïneerde straat meer aan, wanneer zij het horizontaal- wiekende ding op het plein zien staan. Men raakt per slot aan alles gewend! En dan zijn er nog altijd de Duitsers, in vaalwitte uniformen. De blauwe auto's van hun „Technische Nothilfe" zijn in het Zierikzee van vandaag een vertrouw de verschijning. Deze buitenlandse hel pers de enigen, die ons nog gebleven zijn na de menslievende invasie van 1 Februari zijn, onder toezicht van de Heide Maatschappij, bezig met het mon teren van pompen, het repareren van landbouwwerktuigen enz. Zij doen echter nog veel meer. Vele Zierikzeeërs wandelen met defecte radio's, naai machines en wat dies meer zy naar het gebouw van de Chr. Ulo-school bij de rote Kerk, omdat zij weten dat de Duitsers altijd bereid zijn alles voor de burgerij te doen. Dat wordt nü verboden, men mag deze handige helpers niet ex ploiteren voor particuliere karweitjes. Maar wat is er tegen te doen. als een burger zo'n Duitse jongen bij zich thuis vraagt? Het is een probleempje; en daarachter steekt een hoogst belangrijke kwestie: in Zierikzee wordt een sterke band gelegd tussen twee volkeren, die elkander nog niet zo lang geleden vijan dig gezind waren. Het is dus druk op straat in deze de Schelde oversteken, eventjes Holland in voor één weekeinde, dat is de droom van iedereen in deze ge plaagde stad, ,Jk kan nog steeds niet goed, naar de radio luisteren, vooral niet naar opgewekte klanken, die maken mjj razendzegt de burgemeester, mr Schuurbeque Boeye. Zicrikzce's eerste burger, die voor de tweede maal in acht jaar tijds zjjn ivoning heeft verloren, zit nu in een akelig-beschciden huisje aan de Paternosterstraat (of steeg?), vlakbij het stadhuis. „Van de 1500 huizen in onze stad zijn er nog maar 500 bruikbaar", zegt hy. Dat klinkt onge lofelijk, zó erg ziet het er toch niet uit in Zierikzee, nl zijn vele straten door het watergeweld uitgehold. Maar ga eens kijken in de huizen aan die straten tussen haven en centrum. Overal weggeslagen bin nenmuren, weggezakte vloeren. Onze acht Amster damse gasfitters, die verleden week met. de tech nische opzichter, de heer W. Loggers, hier zijn aan gekomen om aan het herstel van de gasvoorziening te werken, hebben nu icel gezien hoeveel moeite het zal kosten, alles weer in orde te brengen. Het lager gelegen deel van de stad dat is het grootstemoet eenvoudig worden losgekoppeld van het gasbuizen- net in het droog gebleven centrum. Afdoppen, heet dat. Op talloze plaatsen zijn buizen lek geslagen. kleine Zeeuwse stad. Vele winkels zijn gesloten. Een modemagazijn gaat zelfs schuil achter een dikke houten barri cade; de geëvacueerde winkelier vreesde voor relletjes óf voor baldadige jeugd (die is er nl. ook nog). In levensmidde lenzaken maken de huisvrouwen queue, want er wordt niet meer aan huis be zorgd; in de gemeenteraad is daarover geklaagd en wellicht mogen er tóch weer loopjongens komen. Er is ook nog een bloemenmagazijn (verjaardagen gaan dóór) en een optimistische kapper heeft zjjn kunstzaak aangevuld met nieuwe voorraden Delfts blauw en Por- celeyne Fles-producten. Prentbriefkaar tenwinkels hebben niet te klagen; al het „vreemde volk" wil naar huis schrijven. De hotels we zeiden het reeds flo reren en het zelfde kan worden gezegd van de goederenvervoermaatschappij Koophandel, die het drukker heeft dan ooit tevoren. Over drukte gesproken: de dames van de U.V.V. hebben er. na dagen en nachten zwoegen, het bijltje bij moeten neerleggen. Zij kónden een voudig niet meer. Thans heeft een ploeg uit Arnhem haar werk tijdelijk overge nomen. In de Chr. bewaarschool aan de Manhuisstraat worden evacué's van kle ren voorzien. Goede kleren? „Op zich zelf wel goed, maar over het algemeen is te weinig rekening gehouden met de grote maten van boerenvrouwen: wij hebben soms bijna een uur nodig om één vrouw passende kleren te geven", zo vertelde men ons. Zo leeft Zierikzee in deze dagen. Het leeft zeer intens. Angst voor nieuwe calamiteiten is er niet. alleen nijpend ongeduld. „Wanneer za! alles weer een beetje normaal worden?" De electrische noodverlichting in de voornaamste stra ten werpt een brutaal schijnsel tegen de gevels, die aan zacht gaslicht gewend zijn. Het grote herenhuis van het Water schap Schouwen is de hele avond door verlicht als bij een feest. Ook bij de Provinciale Griffie, in het patriciërshuis van notaris Heering, branden tot laat de lampen, evenals in de arken, in de hotels. En nóg denkt de vreemdeling: „Slecht verduisterd", omdat de oorlogssfeer niet is wèg te denken uit deze psychisch en materieel zozeer omgewoelde stad. Principieel vonnis inzake overtreding Drankwet (Van onze correspondent) Alkmaar, 17 Maart. De arrondissementsrechtbank te Alk maar deed vanmorgen uitspraak in een principiële zaak. waarbij het er om ging of een verlofzaak gedurende één avond kan worden verhuurd voor het houden van een besloten feest, waarbij de aan wezigen zelf zorgen voor sterke drank. De rechtbank vernietigde het vrijspre kende vonnis van de kantonrechter en legde een boete op van 1. De rechtbank overwoog dat het verhuren van de loka liteit deze niet voor het publiek ontoe gankelijk maakt. Verdere uitbreiding van toeristenklasse (Van onze Haagse redacteur) /"ONDANKS de grote moeilijkheden, welke de K.L.M. in het afgelopen jaar heeft ondervonden, heeft het be drijf een winst kunnen maken van ca. vyf millioen gld. Mede door de gun stige exploitatieuitkomsten is het mogelijk de laatste vijf millioen gul den als amortisatie terug te betalen. Daarentegen zijn, zo vertelde dr A. Plesman vanmorgen, in de laatste drie maanden van 1952 de onkosten nogal opgelopen. Deze zullen dit jaar moeten worden gebrui1 De gunstige financiering van het be drijf en de toenemende uitbreiding var, Het informatiebureau van het Rode Kruis heeft de 35e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de wa tersnood uitgegeven, DINTELOORD Johannes de Wit, geb. 12.3.51 te Din- teloord, B 120. FIJNAART Huberbus van de Goorbergh, geb. 17.6.18 te Fijnaart, D 249; Gerrit van Mourik, geb. 19.2.85 te Fijnaart, D 174. HALSTEREN Johannes van Meer, geb. 26.1.17 te Halsteren, echtgenoot van A. A. Lan- genberg. B 337; Geertniida Maria Roks Van Eekelen, geb. 7.7.31 te Halsteren, echtgenote van Petrus J. Roks, B 326; Rokus Wilhelmus Schillemans, geb. 11.11.89 te Dinteloord, echtgenoot van Petronella Bernaards, B 339; Adriaan, Stoffels, geb. 4.10.65 te Halsteren, we duwnaar van Adriana M. v. d. Zande, 313. KRUININGEN Anbhonia Jacoba Griep, geb. 31.8.28 te Kruiningen, Donikerewegje 6. NIEUW-VOSSEMEER Adrianus Johannes van Geel. geb. 4.12.42 te Nw Vossemeer, Pelsendijk 327; Anthonius van Someren. geb. 24.6.13 te Nw Vossemeer. echtgenoot van Anthonia Otte, Pelsendijk 325. geb. NIEUWE TONGE Willennna van ErkelKievot, 15.1.87 te Oude Tonge. Battenoordseweg 3; Simon Beschier Hoogstraate. geb. 17.5.48 te Nieuwe Tonge, Gen. Snijders straat 17: Pieternella Cornelia Hoog straateNagtegaal, geb. 22.6.17 te Me lissant, echtgenote van Joh. Hoogstraate. Gen. Snijdersstraat 17; Johannes Gerar- dus Knöps, geb. 9.4.95 te Dirksland. echtgenoot van C. Polder, P. v. Weel- laan A 223. OUDE TONGE Adriaantje Hartog, geb. 7.6.05 te Oude Tonge, Nieuwstraat 30. STRIJEN Teunis Verrijp, geb. 13.7.38 te Strijen, Schenkeldijk 74. ZEVENBERGEN Pieter Crezee, geb. 10.3.88, B 21. 's-GRAVENDEEL Aanvulling verliesljjst d.d. 4.2.53. Thans geb. 28. geborgen: Annie St.. Nicolaas, 1.48 te Rotterdam, Gorstdijk 52. KLUNDERT Aanvulling verlieslijst d.d. 6.2.53. Thans geborgen: Cornelia Helena van Wensen, geb. 24.6.47 te Klundert, Lan- geweg 10; Leendert Comelis van Wen sen, geb. 1.3.46 te Klundert, Lange- weg 10. het aantal luchtlijnen heeft het moge lijk gemaakt de vloot verder te moder niseren. In 1952 werd voor 39 millioen gulden aan waarde aan de vloot toe gevoegd. In het lopende jaar zullen de nieuwe aanschaffingen 90 millioen gul den bedragen. Dit grote bedrag zal ge heel uit de afschrijvingen kunnen wor den verkregen. Daarvoor zullen aan de K.L.M.-vloot worden toegevoegd negen super constellations; het volgende jaar komen er nog vier bij. Bovendien wor den dit jaar aan de vloot nog toege voegd twee DC-6 a's en verder nog zes Convairs-340. Vijf constellations zullen aan de vloot worden onttrokken. Met de toeristenklasse heeft de K.L.M. bijzonder goede ervaringen op gedaan op de Atlantische routes. Reeds is de toeristenklasse op de route New YorkAmsterdam gedurende de zomer uitverkocht Dr Plesman zelde ervan overtuigd te zy'n, dat de differentiatie verder zal voortschrijden. In Parijs zal aan de Champs Elysées een nieuw passagekantoor worden ge opend. In Londen komt een tweede pas sage-kantoor aan de New Bondstreet. Ook in Caïro wordt binnenkort een passage-kantoor geopend. Verder hoopt de K.L.M. op 7 October op het Museum plein te Amsterdam haar nieuwe bus station te kunnen openen. Tn 1951 maakte de K.L.M. 225 mil lioen ton/km-productie. in 1952 was dit 240 millioen en van April 1953 April 1954 verwacht dr Plesman 300 millioen ton/km-productie. De gunstige ervaringen met de toeristenklasse op de Noord-Atlanti sche route heeft de K.L.M. doen be sluiten deze ook in te voeren op het Europese net, naar het Nabije Oos ten en tiaar Johannesburg. Het vrachtbedrrjf heeft zich meer ontwikkeld dan het passagiersbedrijf. Nieuwe diensten worden geopend op het Oostenrijkse toeristencentrum Kla- genfurt (IX per week), op Barcelona via Brussel (lx per week), en waar schijnlijk IX per week op Napels. Ver der wordt in samenwerking met de SA.S. een tweern aal-wekelijkse dienst AmsterdamStavanger geopend Op sommige Europese lijnen zal de frequen tie worden opgevoerd, o.a. op Londen tot zeven maal per dag. Op het intercontinetale net komen maar weinig wijzigingen. Van het bedrijf op Nieuw-Guinea, dat met twee Dakota's wordt uitgevoerd, had dr Plesman geen nieuws te vertel len. Op Blak wordt een K.L.M.-hotel gebouwd. Het West-Indische net wordt uitgebreid met een dienst op Cayenne. Het luchtkarteringsbedr|jf heeft m 1952 winst geboekt. Opdrachten z|jn of worden uitgevoerd in Siam. Irak, Syrië, Oostenrijk en nog enkele andere landen. Over zyn besprekingen in Djakarta heeft Merdeka een aantal mededelingen gedaan, waarvan dr Plesman niet zeker is, dat zy uit officiële bron komen. Er staan kennelijke onjuistheden in. Zo b|jv.. dat de K.L.M. zou hebben getracht de Britse regering te bewegen geen ver gunning te verlenen tot landen van de Garoeda-toestellen, die de verbinding Djakai-taBangkok onderhouden. Dat is natuurlijk onzin, aldus dr Plesman, want de K.L.M. voert al jaren strijd tegen de belemmeringen, die aan de luchtvaart in de weg worden gelegd. Overigens liet dr Plesman zich over zijn besprekingen in Djakarta niet verder uit de tent lokken. (lngez. med.-advertentie) PITIJV O.M. FRAGMENTEN UIT U11 T SÏHPHONIE PATHET/QUEcm VERWACHT/ SCHOPPENVROUWm rswmnst, Hilversum ontvangt CAREL BRIELS GAAT IN HILVERSUM STADJE BOUWEN (Van onze correspondent) Hilversum, 17 Maart .Onder het motto: „Hilversum ontvangt op 't Stads-erf" hoopt de radiostad ge durende Augustus haar binnen- en bui tenlandse bezoekers een origineel wel kom te bieden. In het plantsoen tegen over het raadhuis, dat deels als artistieke achtergrond en deels als dépendance van het te creëren ont vangstcentrum zal dienen, zal een cul tureel centrum worden opengesteld. Het kort geleden opgerichte Hilversumse Initiatief Comité (H.I.C.) heeft zich bij dc organisatie van dit aantrekkelijke plan verzekerd van de medewerking van Carel Briels. Gistermiddag heeft burgemeester J. J. Boot tijdens een bijeenkomst in de burgerzaal het bestuur van de Stichting H.I.C. geïnstalleerd. De burgemeester wees er op, dat Hilversum geen dorp meer is, doch geen stad wil zijn. Wij zullen alles doen om het karakter van Hilversum en het omringend natuur schoon tc bewaren en om te voorkomen, dat Hilversum het aanzien van een grauwe industriestad krijgt, aldus de heer Boot. Carel Briels deelde bijzonderheden mede over het ontvangstcentrum, dat zal bestaan uit 44 gebouwtjes, semi-perma- nent opgetrokken in Italiaanse en Zuid franse stql. Van de zijde der radio organisatie heeft het H.I.C. een princi piële toezegging tot medewerking ver kregen. Het stadje, waaraan in de Cine- tone-studio's te Dutvendrecht reeds wordt gewerkt, zal het middelpunt vor men van een serie evenementen en cul turele manifestaties voor „elck wat wils". Niet alleen krijgen raadhuis en ont vangstcentrum een feeërieke verlichting, maar ook andere delen van de radiostad zullen straks in feesttooi worden ge stoken. Burgerij en middenstand zullen hieraan medewerking verlenen. Een project als het onderhavige is zeker voor het Gooi geheel nieuw. Overval op Boerenleenbank mislukte (Van onze correspondent) Rotterdam. 17 Maart Een 23-jarige incasseerder, die in fi nanciële moeilijkheden verkeerde, heeft gistermiddag een overval gepleegd op de Boerenleenbank aan de Rotterdamse Rijweg te Overschie. Samen met een andere jongeman kwam hij de bank bin nen. Toen hij er kans toe zag besprong hij de niets vermoedende kassier, die echter flink van zich afsloeg, zodat er een formele vechtpartij ontstond. Ten slotte riep de kassier luid om hulp, waarop twee rechercheurs, die zich toe vallig in de buurt van het pand bevon den, toesnelden en de indringers over meesterden. De man is in het politie bureau te Overschie opgesloten. (Van onze correspondent) Haarlem, 17 Mrt Ds André de Robert, uit Passy, bijgenaamd de „pasteur horloger", heeft gisteren het pas torale centrum „Linden- heuvel" te O verveen bezocht, waar de Waal se predikant uit Haar lem, ds Jean Baudraj» hem aan een groep van Nederlandse predikanten hield een causerie over voorstelde. Ds De Robert zijn werk als reizend prediker, pasteur itine rant. Hij sprak van de onverschilligheid voor het geloof, die tegen woordig bij zovelen heerst; men bekommert zich alleen om het he den, zonder zich af te •ragen waarheen de levensweg op aarde leidt. In Frankrijk kan een prediker zich al ;poedig vernederd voe len, doordat zo weinigen naar z|jn boodschap wil len luisteren. Zestien jaar geleden heeft spr. afscheid van z|jn ge meente te St. Amans (Tarn) genomen om rondreizend nrediker te worden, doch niet dan na overleg met de in stanties van z|jn Kerk. Na vier jaren op deze w|jze door Frankrijk te z|jn getrokken, leerde hij het vak van horloge maker om gemakkelijker toegang bij de mensen te verkrijgen: le pasteur horloger. Een mooi vak, voor een reizende pre diker, aldus spr.: als het etensuur is gekomen, is het werk daarmede niet afgelopen, en een der eerste zorgen van Als horlogemaker evangelie-dienaar een rondreizende is op deze wijze opgelost. Zijn voorbeeld vond navol ging: zes mensen (inge nieurs, een tandarts en arbeiders) sloten zich b|j hem aan, en ln groepjes van twee ging men de laatste jaren op pad, nu per fiets. De vrijwilligers verbonden zich voor een jaar en traden als slo tenmaker. electriciën, stoelenmatter enz. op In hele streken weet men niets van de Bybel In Rivesaltes (Oostelijke Pyreneeën) stichtten deze evangelisten een Bijbel-leeskring. Zijn er geen moeilijk heden met de rooms-ka- tholieken vroeg iemand na afloop, toeri er ge legenheid was om vra gen te stellen. Dat was erg meegevallen: over de activiteit van deze „ouvriers de passage" in ontkerstend gebied had een pastoor zich zelfs laten ontvallen: „C'est un exaucement du bon Dieu". God heeft hier gebeden ver hoord. Wij spraken trou wens geen kwaad ran het katholicisme, zo voegde ds De Robert eraan toe. In de verderer ge dachten wisseling bleek dat vergelijkingen met Nederland moeilijk zijn te maken, omdat ons land niet de uitgestrekte, dun bevolkte gebieden kent, waarin ds De Robert placht rond te trekken. Hij is thans predikant te Passy. maar hoopt, naar hij ons zei, in September weer op toumée te gaan. De winter schrikt hem niet af. daar hij dan ln de Midi hoopt te z|jn. Voorstel tot aanleg van sportvliegveld bij Rotterdam Er ls naar het A.N.P. meldt aan de regering een voorstel gedaan de Instruc tie- en sportvliegerij van het vliegveld Ypenburg te verplaatsen naar een stuk grond in de Zestienhovense polder onder de gemeente Rotterdam. Dit voorstel heeft betrekking op de afdeling Ypen burg van de Nationale Luchtvaart- school, de elementaire opleiding van de Rijksluchtvaartschool en het invlieg- bedrijf der N.V. Koninklijke maat schappij „De Schelde", afdeling Dor drecht. Laatstgenoemd bedrijf vliegt op Ypenburg de voor de Zweedse Saab- vliegtuigenfabriek gebouwde „Safirs" De keuze is op de Zestienhovense pol der gevallen nadat een daartoe inge stelde commissie de mogelijkheden van de stichting van een vliegveld voor de sport- en instructievliegerjj heeft onder zocht. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P.. dat gehoopt wordt op een spoe dige beslLssing der regering over dit voorstel. Zoals bekend is, duurt het ongeveer een jaar voordat een dergelijk vliegveld, nadat het is aangelegd, ge schikt is voor dit soort luchtvaart. Bij het experimenteren met chemische stoffen ontstond een explosie, waarbij 14-jarige scholier Hans Heyn te Delft, gisteravond in zijn woning aan de Nassau deerlijk aan de linkerhand werd gewond. DE JEUGD VAN HERKINGEN op Gocree-Orerflakkee beschikt ofer een speeltuin": plankenkruiwagens en vatenallerlei aangespoelde voorwerpen. (Ingez. med.-advertentie) geregel ook m huis het natuurlijke, de spijsvertering bevor derende, bronwater uit de Belgische Ardennen. verkrijgbaar Drijvende expositie PROPAGANDA voor OPVOERING van PRODUCTIE (Van onze correspondent) Maastricht, 17 Maart Onder het motto „Alle hens aan dek" heeft de Contactgroep Opvoering Pro ductie aan boord van twee aken een ten toonstelling ingericht, welke gisteren te Maastricht, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, is geopend. De tentoonstelling heeft ten doel dui delijk te maken, dat Nederland zich on der de tegenwoordige omstandigheden tot het uiterste moet inspannen om zich economisch te kunnen handhaven. Van Maastricht zullen de tentoonstel lingsschepen de Maas afzakken om ten slotte ook de grote havensteden te be zoeken. Minister Drees: Geen vluchtschepen voor Tin Hellevoetsluis Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Welter of het waar is, dat de Nederlandse regering nu al ge ruime t|jd twee gecharterde vlucht schepen vaarklaar Iaat houden in de haven van Hellevoetsluis, heeft de minis ter-president. minister van Algemene Zaken, ontkennend geantwoord. Indonesië zendt producten voor rampgebieden Van het Hoge Commissariaat der republiek Indonesië in Den Haag heeft het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken het volgende schrijven ont vangen. „De regering van Indonesia, diep ge troffen door de nood van de bevolking in de rampgebieden, heeft besloten ter leniging van deze nood een zending kof fie. thee. suiker en kapok, ten bedrage van 375.000 rupiah, aan te bieden."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2