ALGEMEEN HANDELSBLAD Grote belangstelling voor Joegoslavisch staatshoofd Prins Bernhard opent de Bernhard-hal §JUeun>e Jlmster6amsc£c @ourant TITO TE LONDEN Programma vijfdaags bezoek niet bekend gemaakt Churchill en Tito Prins Bernhard sprak jonge middenstanders toe Nieuwe strubbelingen bij De Ommelanden Belemmering van verkeer naar Berlijn verminderd 126e JAARGANG - No. 41050 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN DINSDAG 17 MAART 1953 Dagblad - X.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Po6tg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN DE aankomst te Londen van maarschalk Tito, staatshoofd van Joego slavië, had gistermiddag een ontzaglijke menigte op de heen gebracht. Zij moest twee uur wachten alvorens de hoge gast hij de Westminster Pier in het hart van Londen debarkeerde, daar de mist vertraging in het scheepvaartverkeer op de Theems had veroorzaakt. De getroffen veilig heidsmaatregelen waren buitengemeen streng en volgens de Engelsen zelf nooit eerder in een democratisch land genomen'*. De begroeting met de Hertog van Edinburgh, in admiraalsuniform, Winston Churchill en Eden was zeer hartelijk. Tito, die een opzichtige blauwe marine-uniform droeg, hield een korte toespraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over zijn bezoek, dat, ofschoon bet op uitnodiging der Britse regering geschiedt, geen formeel, officieel bezoek is. Hij hoopte dat het veel zal bijdragen tot de vriendschap, het wederzijds begrip en de samenwerking tussen de twee landen. ,.Ik ben van mening dat de vriendschap reeds zeer innig is", zeide hij, daarbij herinnerend aan het gemeenschappelijk lijden en strijden in de jongste oorlog. Daarna inspecteerden Tito en de Hertog van Edin burgh een erewacht van 100 marinemannen. EEN klein incident deed zich voor toen de zwaar gepantserde auto met Tlto en Ohurcfhill op weg was naar Downing Street 10. Plotseling viel een „vuurwerkbom" naar beneden, die vrij hard knalde, enige rook veroorzaakte, maar nauwelijks ontsteltenis teweeg bracht. Niemand werd gewond en het gebeurde werd door slechts weinigen opgemerkt. De ,,bom" bleek te bestaan uit een cellofaanzakje, met magnesium poeder in een krant gewikkeld. Kort na zijn aankomst in Downing Street begaf Tlto zich te voet naar de Cenotaaf in Whitehall, waar hij een krans neerlegde. De menigte werd op verre afstand gehouden, doch hier en daar juichte men de Maarschalk toe. Het bezoek van Tito, het eerste dat een communistische staatshoofd aan Engeland brengt en Tito's eerste buiten landse reis sedert zijn breuk met Stalin, duurt vijf dagen. Strikte geheimhouding wordt betracht met betrekking tot het programma der komende dagen. Het belang, dat aan het bezoek wordt ge hecht. wordt onderstreept door de aan wezigheid in Tito's gezelschap van de Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken. Popovitsj, de onder minister van Buitenlandse Zaken Ales Bebler en generaal Milos Shoemonja. de ontwerper van het zojuist getekende Joegoslavisch-Grieks-Turkse defensie- Planologische commissie voor het Rampgebied ingesteld (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, in over eenstemming met het advies van de Vaste commissie voor het Nationale Plan, te komen tot de instelling van een Planologische Werkcommissie voor het Rampgebied van Zuid West Nederland. In de geest van de werkcommissie, des tijds ingesteld voor het Westen des lands. Naast vertegenwoordigers van de bij deze zaak betrokken ministeries zijn hiervoor uitgenodigd de vertegenwoor digers van de Provinciale besturen van Zuid-Holland. Zeeland en Noord-Bra bant. De commissie zal zich bezie houden met het nationale aspect van de vraag stukken van ruimtelijke ontwikkeling zoals die zich thans in samenhang met de reeds in studie zijnde problemen van waterstaattechnische en andere aard in het rampgebied voordoen. Het is uiter aard niet de bedoeling, dat de studie van deze commissie ook maar enige in breuk zou maken op de voortgang van de thans onderhanden herstelwerken. De vraagstukken van deze commissie zullen uiteraard worden vraagstukken op lange termijn. Veel zal afhangen van de toestand die men na de droogmaking der ondergelopen gebieden zal aantref fen. Het is mogelük. dat de studie van deze commissie materiaal zal bijeen brengen dat gebruikt zal kunnen wor den door de z.g. Commlssie-Maris. WEER EEN BREUK IN SCHELDEDIJK Bjj Kalloo, ten Noorden van Antwer pen, is tijdens hoog water wederom een gat van bijna 30 meter breed in de Scheldedjjk geslagen. De bevolking uit de omgeving kreeg tijdig een waarschuwing, dat de dijk ge vaar liep en evacueei'de inderhaast. Tien boerderijen en vele hectaren land kwa men weer onder water te staan ASYL VOOR POOLSE M.l.G.-PILOOT De Deense regering heeft besloten de Poolse vlieger, die tien dagen geleden op Bornholm met een M.I.G.-straaljager landde, politiek asyl te verlenen. Er zijn voorts besprekingen begonnen met de Poolse gezant over terugzending van het toestel naar Polen. Het onderzoek van het vliegtuig door militaire deskun digen is inmiddels voltooid. W eersverwachting WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Vannacht weer op veel plaat sen nachtvorst en hier en daar vorming van mist; morgen overdag zonnig weer met weinig wind; weinig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u., 3.1 C. luchtdruk 1025.9 mlllibaren of 769.5 mm, windrichting en -kracht N-2, max. temp. gisteren 14.0 min. temp. 0.9 geen neerslag. Zon morgen op 6.4S u.. onder IS.49 u maan morgen op 1 ondei 2 Maart 3.46 Eers kwaï HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki Oslo Stockh. Ivopenh. Londen Brussel Parijs Bordeaux Nice Warsch. Berlijn Frankf. München Zurich wel geh. bew. onbew. onbew. nevel onbew. onbew. licht bew zw. bew. onbew. nevel nevel onbew. nevel onbew. ZZW NNO ZW ozo ozo NO w.stll A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren: D. tempera tuur hedenochtend; E. neerslag afgei. 24 u in mm, Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend. Mannheim 237 0.04); Trier 182 0.0S); Koblenz 210 (—0.07); Keulen 192 (—0.11): Ruhrort 408 (—0.10); Lobith 1021 (—0.10): Nijmegen SOS (—0.10), Arn hem S12 0 OS)Eefde 345 0.08); Deven ter 245 U.i"J): Namen 152 0.03): Borg haren 4011 0.22); Beireld 1143 0.03); Grave-beneden 189 (—0.02); Vreeswijk 0.64 (+6); Lilh 0.75 (+21). pact. Verwacht wordf dat de Britse re gering en Tito de volgende onderwerpen zuilen bespreken: de kwestie-Triest, de betrekkingen met Italië en het Vatikaan, Tito's standpunt tegenover de Sowjet- Ume na het overlijden van Stalin, voorts de mogelijkheden van een economisch, politiek of militair pact met Groot- Brittannië. Waarschijnlijk zal Tito mor gen „ergens' een vliegdemonstratie bij wonen en Donderdag de Labourfracties van beide Huizen van het Parlement toespreken. Tito, die de avond in de Joegoslavi sche legatie doorbracht, logeert In White Lodge, een villa in Richmond Park, die koning George I eertijds deed bouwen. Hedenochtend maakte de maarschalk een rit door Londen, bezocht de Tower en het Brits Museum. MAARSCHALK TITO in gesprelc met Churchill op Downing Street 10 kort na zijn aankomst, te Londen. Geheel links de Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken Popovitsjgeheel rechts Anthony Eden. fpOEN Tito in Londen Churchill ont- 1 moette, zal hij er zeker aan hebben gedacht, hoezeer de oude Britse staatsman hem, de Joegoslavische com munist, heeft geholpen om de onbetwiste leider te worden van Joegoslavië. Tij dens de oorlog vertoefde de Joegosla vische regering van koning Peter in bal lingschap te Londen, en zij steunde in het bezette land on Mihailowitsj, die werd geacht de enige strijder te zijn tegen Italianen en Duitsers. Maar in 1943 kwam Churchill tot de ontdekking, dat Mihailowitsj werd overvleugeld door Tito, die hg niet wilde erkennen; dat Paget ijk. s commentaar een strijd was ontbrand tussen beide ver zetsstrijders; en dat Mihailowitsj ont zien en gesteund werd door de bezetters, opdat hij Tito's actie zou verlammen. Op 8 November 1943 keerde de Britse opper bevelhebber in het Naburige Oosten Wilson, zich openlijk tegen Mihailowitsj. Churchill zond z(jn zoon Randolph naar Tito en deze ontving van de Britten wapens en uitrustingen. Op 22 Februari 1944 zette Churchill in het Lagerhuis uiteen, hoe de situatie in Joegoslavië was, en hij meende, dat Tito van veer tien tot twintig Duitse divisies bond. Het gevolg was, dat koning Peter (al (Van onze correspondent) Utrecht, 17 Maart. OP de eerste dag van deze 60ste Jaar beurs heeft Prins Bernhard een groep jonge middenstanders toege sproken. De Prins zeide o.a. dat de internationale en nationale verhoudingen thans zo verweven zgn, dat het moeilijk wordt alles te verwerken. Ook voor de middenstanders geldt dit in sterke mate. Hoe staat de middenstand bij voorbaat tegenover de economische integratie van West-Europa en welke consequenties heeft voor de middenstander de ver hoogde militaire inspanning van deze dagen Er zijn ook nog andere vra gen. vragen en zorgen die de midden stand gemeen heeft met het gehele Ne derlandse bedrgfsleven. Maar die spre ken vaak sterker in kleine bedrijven dan in grote en zeker in een éénmans zaak drukt de verantwoordelijkheid om een goede oplossing te vinden dikwijls zwaarder, dan in een grote vennoot schap. De organisaties kunnen in deze dingen helpen. Al zijn wij in de midden stand nog lang niet zo ver. dat het ideaal van de leiders is bereikt, men is reeds een eindweegs gevorderd, en ver der optrekkend langs de gekozen wegen is noodzakelijk. Daartoe is vooral de actieve medewei*king van de jongeren vereist. In het proces van de groeiende samen werking op breed terrein van West- Europa gaat Nederland bewust vooraan. Prins Bernhard zeide zich te kunnen indenken, dat de jonge middenstander het gevoel heeft ver van deze ontwikke lingen af te staan en er geen verant woordelijkheid voor te hebben. Maar zo is het bepaald niet. Ten slotte zeide de Prins heel goed te weten, dat de strijd van de middenstan der zeer hard is: Maar er zijn duizenden voorbeelden van middenstanders, die omdat zij hun taak met kennis van' zaken en met toewijding vervullen, mooie zaken hebben opgebouwd. Europese „wagon-poot van tien tanden Vandaag is een begin gemaakt met de inschakeling van 160.000 goederenwa gons elk gemerkt „Europ"' toebe horend aan tien landen, die de z.g. „Wagon-pool" vormen. De rijtuigen zul len door alle betrokken landen kunnen worden gebruikt ongeacht wie de eige naar is. De „wagon-pool" kwam in Mei 1951 tot stand tussen Frankrijk en Duitsland. Later sloten Nederland. België. Luxemburg. Denemarken. Zwit serland. Saarland. Oostenrijk en Italië zich er bij aan. Louis Armand, president van de Internationale spoorwegunie, heeft verklaard dat uit de ervaringen met de Frans-Duitse overeenkomst is gebleken, dat een afstand van 400 kilo meter. leeg door de goederenwagons af gelegd. tot 45 kilometer kon worden te ruggebracht. omdat niet langer de ver plichting bestaat de wagons leeg naar de eigenaars terug te zenden. ontsloeg hij zijn premier Poeritsj. die Mihailowitsj de hand boven het hoofd hield) in onmin raakte met de poli tiek der Britse regering, omdat Tito monarch niet erkende. Churchill heeft toen opgemerkt, dat de overwin ning hem voor alles ging. en dat hij daartoe samenwerkte met koningen met communisten. Maar hij zal nog wel een andere bedoeling hebben gehad. Hij wilde kennelijk Tito helpen, zichzelf te bevrijden, zonder de noodzaak van Russische hulp. Merkwaardig is, dat Stalin niet m de kracht van Tito ge loofde en hem zelfs aanried, zich te ver broederen met de koning. Churchill was beter ingelicht. Tito had geen Russische bijstand nodig en in Jalta (Januari 1945) wist Churchill te bereiken, dat Joego slavië niet zou worden „bevrijd" en be zet door Russische legers. Plan voor vliegdienst naar Cayenne Naar het A.N.P. verneemt, zal in de naaste toekomst, indien de betrokken regeringen daaraan haar goedkeuring- verlenen, een nieuwe K.L.M.-lijn wor den geopend op de hoofdstad van Frans Guyana, Cayenne. Cayenne zal In het luchtnet van de Nederlandse luchtvaart maatschappij worden opgenomen door het doortrekken van de lijn Curaqao Paramaribo. Cayenne zal dan eenmaal per week per K.L.M.-vliegtuig zijn te bereiken- Afzonderlijk schaftlokaal voor ex-stakers (Van onze correspondent) Groningen, 17 Maart HET gaat bij De Ommelanden na de uitspraak van de arbitragecommis sie nog lang niet van een leien dakje. Krachtens het bepaalde in het bindende advies der arbiters moesten ongeveer 80 arbeiders zich gisteren bij De Ommelanden melden om symbolisch Irie dagen te werk te worden gesteld. Tien van hen zouden definitief in het bedrijf terugkeren. Volgens de voormalige stakingsleider ran de A.N.A.B., de heer S. van der Ploeg verzamelden deze mensen zich op hel fabrieksterrein en begaven zich rvolgens naar het kantoor. Enige tijd later arriveerde een overvalwagen de Groninger politie. Een van de agenten begaf zich naar het kantoor. Toen hij terugkeerde verzocht hij de heer Van Ier Ploeg, die zich buiten het fabrieks terrein op de openbare weg bevond, de arbeiders ertoe te bewegen buiten de poort van de fabriek nadere instructies af te wachten. Deze heeft volgens zijn zeggen onmiddellijk aan het verzoek van de politie voldaan, waarna de arbei ders het fabrieksterrein verlieten. Een employé van de fabriek vroeg •ervolgens vijf namen van arbeiders, eaama op het kantoor voor deze men sen briefjes werden geschreven, waarin werd medegedeeld, dat zg drie dagen bij De Ommlanden werden te werk ge steld, doch niet in het bedrijf behoefden te werken, en dat er Woensdag drie dagen loon zou worden uitgekeerd. Toen opnieuw vijf namen werden gevraagd, w eigerde de heer Van der Ploeg dit te doen. want hij was van oordeel, dat dit geen melden was. De arbeiders bleven AANVANKELIJK hebben de Engelsen van hun politiek weinig voordeel ge had. Tito scheen vast in het Rus sische kamp te zijn opgenomen. Doch in dien al enige Westelijke mogendheid heeft bijgedragen tot de mogelijkheid, dat Tito kon rebelleren, dan zeker En geland. De Labourregering heeft later, toen de breuk van Tito met Moskou dui delijk was, partij- en regeringsvertegen woordigers naar Belgrado gezonden, en Britten en Amerikanen verleenden wel dra economische hulp. Ten slotte beleeft Churchill nog het succes v^h zijn oor logspolitiek: net is geen toeval dat Tito z\jn eerste buitenlandse bezoek brenr1- aan Londen. Wel is in het Oostelijke bel ken van de Middellandse Zee de Britse invloed afgenomen, de Amerikaanse ge stegen. Maar er is een goede reden, waarom Tito inzake Triest wel iets van Londen, doch weinig van Washington verwacht: Dulles heet meer pro-Italiaans te zgn dan Eden. Om een voor Joego slavië gunstige regeling te verkrijgen in de kwestie Triëst behoeft Tito de Britse sympathie. De Joegoslavische president komt bovendien als indirect bondgenoot, sinds zijn land met Griekenland en Tur kije een defensief verbond heeft geslo ten, dat een barrière vormt ter bescher ming van de kusten der Middellandse Zee. Misschien ook beschikt Tito over waardevolle gegevens ten aanzien van de nieuwe machthebbers in het Kreml. Men moet van de besprekingen te Lon den noch een oplossing van de kwestie Triëst verwachten, noch ook overbrug ging van de klove tussen Belgrado en het Vaticaan. Londen moet voorkomen. Italië te zeer te irriteren. Het bezoek brengt echter wel tot uitdrukking dat er vriendschappelijke banden bestaan tus sen Londen en Belgrado. Nu de Engelse positie in de Middellandse Zee aanzien lijk is verzwakt moeten de goede betrek kingen met een invloedrijke Balkanstaat als Joegoslavië aan Londen zeer welkom zijn. Koningin Mary's toestand minder gunstig De 85-jarige koningin Mary van En geland, die reeds geruime tgd aan een ngewandsstoomis ljjdt, heeft gisteren een minder rustige dag gehad, zo werd hedenochtend gemeld. Generaal Tsfocikow grijpt in daarna tot ruim twaalf uur buiten de poort wachten en keerden vervolgens naar huis terug. De heer Van der Ploeg deelde ons mee, dat hij de arbiters gisteravond schriftelijk heeft ingelicht over deze gang van zaken en om nadere instruc ties heeft verzocht. De directeur van De Ommelanden, de heer f. de Boer. gaf ons een andere lezing van het gebeurde. De arbeiders hadden bij het hek moeten wachten, maar stoorden zich niet aan de instruc ties van liet personeel en marcheerden al- een militaire colonne het terrein op, gingen bij het kantoor staan lawaai maken en trommelden op de loketten. Toen hun dit werd verzocht, weigerden zij weg te gaan. Ook de inmiddels ge waarschuwde politie kon ze met weg Icrijgen. waarna de hulp van de heer Van der Ploeg moest worden ingeroepen. Achter het hek zijn toen aan vijf ar beiders briefjes uitgereikt, nadat opgave an vijf namen was verzocht. Het twee- e verzoek om vijf namen heeft de heer Van der Ploeg geweigerd. „Ik heb de indruk", aldus de heer De Boer. „dat de A.N.A.B. bezig is om het zover te krijgen, dat De Ommelanden boete moet betalen ten bate van de A.N.A.B.-kas. Van de tien arbeiders, die weer definitief in het bedrijf zouden terugkeren, zijn thans drie aan het werk gegaan. De heer De Boer heeft de A.N.A.B. gisteravond geschreven dat hij deze tien mensen als in dienst van De Ommelanden beschouwt, waarna van morgen zes arbeiders met de 'heer Van der Ploeg bij De Ommelanden aanwezig waren. Ze wilden echter niet wachten op nadere instructies en zijn weer weg gegaan. Desgevraagd bevestigde de heer De Boer ons dat hij voor de ex-stakers een afzonderlgk schaftlokaal heeft doen in richten, tér voorkoming van ongeregeld heden. De direoteur van De Ommelanden heeft voorts de arbitragecommissie eveneens schriftelijk bevestigd, dat hij de betrokken tien arbeiders als in zgn dienst beschouwt. Generaal Tsjoeikow, het hoofd van de Russische controle-commis sie in Duitsland, heeft gisteren een officieel tegenbezoek gebracht aan de nieuwe Amerikaanse Hoge Commissa ris Conant. Het bezoek duurde niet lan ger dan tien minuten; geen enkel be langrijk geschil werd aangesneden. Toch had het nog enig resultaat, daar Tsjoeikow bij het passeren van de con trolepost op de weg van West-Berlijn naar West-Duitsland uiting gaf aan zijn ontevredenheid over het lange opont houd. dat de vrachtwagens daar onder vonden. Op het ogenblik, dat Tsjoeikow voorbij kwam stond er een file van 200 wagens: enkele uren later stonden er nog slechts 50. Nadat een Russisch ko lonel opdracht van Tsjoeikow had ge kregen op de controle toe te zien. werd het tempo van 4 of 5 wagens per uur tot bijna 50 wagens per uur opgevoerd. Enige uren na. Tsjoeikows bezoek aan Conant werd gemeld, dat hij de drie Westelijke Hoge Commissarissen had meegedeeld, dat het Mittelland-kanaal op 25 Maart weer open wordt gesteld NS-BUSDIENSTEN OVER MOERDIJK De Rijkswaterstaat heeft de Ned. Spoorwegen toestemming verleend tot het onderhouden van autobusdiensten tussen Dordrecht en Breda en tussen Dordrecht en Zevenbergen via de Moer dijk met ingang van Donderdag 19 Maart. De autobussen van de dienst DordrechtZevenbergen zullen te Ze venbergen aansluiting geven op de trei nen ZevenbergenRoosendaal. De treindienst tussen Rotterdam D.P. en Dordrecht zal eveneens op 19 Maart worden heiwat. VALKENBURG KRIJGT EEN KABELBAAN Nog deze zomer krijgt Valkenburg een nieuwe attractie voor de toeristen, nl. de eerste kabelbaan in Nederland. De; rijksdienst voor het Nationale Plan heeft goedkeuring verleend en reeds zijn de voorbereidende werkzaamheden be gonnen. Waarschijnlijk zal men met Pinksteren reeds kunnen zweven. voor de scheepvaart naar Berlijn- In Augustus van het vorig jaar was deze kortste waterweg naar de vroegere hoofdstad afgesloten, omdat de sluizen van de Rothensee, volgens de Russen moesten worden hersteld. De Amerikaanse luchtmacht heeft in middels niet gewacht op de 25 Sabres, die ter vervanging van de langzamere Thunderjets uit de V.S. in Duitsland zouden aankomen, maar een aantal van deze snelle straaljagers uit Engeland naar West-Dultsland overgebracht. Zij zijn onmiddellijk ingeschakeld bij het patrouilleren langs het ijzeren gordijn. Aangenomen wordt, dat deze maatregel is bedoeld als waarschuwing voor de Russische piloten. 82 MILLIOEN IN RAMPENFONDS In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 82 millioen gulden. Sinds Zaterdagavond is cr dus weer 600.000 bg gekomen. Ontwerp ingediend Verlenging zittingsduur gemeenteraadsleden Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot verlenging van de zit tingsduur van de in 1953 te verkiezen gemeenteraadsleden. Voorgesteld wordt de zittingsduur van deze leden met een jaar te verlengen. GERUCHTEN OVER HEENGAAN VAN RIDGWAY De Amerikaanse persbureaux U.P. en A.P. berichten uit Parijs, dat men zich in Washington ongerust maakt over een „fluistercampagne" tegen Ridgway in de Europese politieke wereld. Van deze campagne is reeds het een en ander uit gelekt in de Franse bladen. Britse offi cieren zouden overplaatsing hebben ge vraagd, omdat zij niet langer willen die nen onder Ridgway, aan wie gebrek aan diplomatic en aan tact wordt verweten. In Europese kringen is men verstoord, aldus deze persbureaux, over de voort durende vcrwgten van Ridgway, dat de bewapenings-inspanning onvoldoende is. In West-Europa acht men het oorlogs gevaar niet zo groot, dat de defensieve actie de economie zou mogen schaden. Het heet nu, dat in het begin van de volgende maand Ridgway een onder houd zal hebben met Eisenhower, en dat het voorwendsel daartoe zal zgn, dat Ridgway verlof krijgt, in Washington het congres van dagblad-redacteuren toe te spreken. Daar generaal Collins In Augustus heengaat als stafchef van het leger, wordt Ridgway reeds genoemd als Col lins' opvolger. Voor Europa denkt men dan aan generaal Gruenther, die ver leden jaar door Eisenhower als zijn op volger zou zijn aanbevolen. Twee Mexicaanse vakverenlglngslel- ders zijn gisteren op de trappen van een kerk door vijf gewapende mannen doodgeschoten. Een der daders werd gearresteerd. Onenigheid in de vakbe weging is de vermoedelijke drijfveer :eweest. (Van onze correspondent) Utrecht, 17 Maart ONDER een stralende lentezon is vanmorgen de Bernhard-hal op het Jaarbeursterrcin aan de Croeselaan, naar men zegt dc grootste expositieruimte van West-Europa, offic'°-J ge opend. Tal van autoriteiten, onder wie de minis ters Luns en Van de Kielt, de ere-voorzitter van de Jaarbeurs, dr F. H. Fentener van Vlissingen, staatssecretarissen en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, waren van deze voor de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs zo - gewichtige ogenblikken getuige. Klokslag negen uur arriveerde Prins Bern hard, de Koninklijke commissaris van de Jaar beurs, naar wie deze prachtige hal is genoemd. Ir M. H. Damme, hoofddirecteur van Werk spoor, de N.V. die hoofdaannemer was van de houw, overhandigde de Prins een gouden sleutel en terwijl bazuingeschal weerklonk, verseheen op het dak van dit monumentale gebouw de naam Bernhard-hal. Een aantal ballonnen nam de vlucht naar de helblauwe hemel daarboven. Een colonne zware vrachtauto's, voorafgegaan door een ouderwets paardentransport, leed de hal binnen, hiermede syinbolisex-ende het bin- nenhi-engen van de zware producten. Enonxxe kisten stonden voor de hoofddeuren van het gebouw opgesteld en belemmerden alzo de toegang. Doch ook hiermede had nxen een niet onaardige bedoeling. Er kwamen vorkheftrucks om de kisten weg te nemen en met deze kisten werd in korte tijd een moixument opgericht, dragende de woorden: Zestigste Jaarhexxrs Utrecht. De Prins bepleit organisatie voor hef verrichten van researchwerk LANGS een erewacht van leerlingen van de Ambachtsschool met ver sierde kruiwagens, schreed het ge zelschap de hal binnen. In een der res taurants op de bovenverdieping over handigde mr W. H. Fockema Andreae, de voorzitter van de Raad van Beheer de Prins een gouden sleutelkettinkje met het Jaarbeux-sembleem. Prins Bernhard verklaarde in een korte toespraak het feit, dat de nieuwe hal naar hem is genoemd, te beschouwen als een erkenning van zijn verbonden heid met het bedrijfsleven in het alge meen en met de Jaarbeurs in het bij zonder. De Jaarbeurs, aldus de Px-ins, levert het bedrijfsleven de ruimten, die het nodig heeft om enige malen per jaar in direct contact met de consument te treden. Het bedrijfsleven maakt daarvan in steeds toenemende mate gebruik. Zo is er in de loop der jaren een sterke ondex-linge band ontstaan. De Prins stelde echter de vraag, of het tot in verre toekomsu daarbij moet blijven. Is het bij voorbaat uitgesloten, dat de band van verhuurder tegenover huurder geleidelijk uitgi'oeit tot een mo gelijk samengaan? „Ik zou mij heel goed kunnen voorstel len", aldus Prins Bernhard, dat het be drijfsleven een directer belang krygt in de Utrechtse organisatie en. dat daaruit logisch zon voortvloeien een rneer cen trale plaats en laak van de Jaarbeurs in Nederlands economisch leren. Het is mijn raste overtuiging dat het Neder landse bedrijfsleven bij zijn her-oriënte ring in deze na-oorlogsc tijd. gebaat zou zijn met eigen organisaties, bureau's, stichtingenof hoe men deze dan ook mag noemen, die ten bate van alle aan geslotenen economisch researchwerk doen, algemene problemen bestuderen, voorlichten en adviseren. Het is verkwis ting," zeide. Prins Bernhard, „als elk individueel bedrijf dit zelf doet of beter: tracht te doen," Om misverstand te voorkomen, die or ganisaties of bureau's bedoelde de Prins geenszins als grote lichamen met een stoet van medewerkers. Het begx-ip Oost- Indische Compagnie, dat in verband met Zuid-Amerika wel eens als voorbeeld is gebruikt, is in dit verband te veel om vattend en te zwaar. „Maar dat het ge zamenlijke bedrijfsleven gebaat zou zijn met eigen organisaties, daarvan br^igt men mij niet af," zei de Prins, zich ten slotte afvi-agend of een instelling als de Jaarbeurs niet behalve de taak, die zij thans vervult, zo'n centrum van het be drijfsleven zou kunnen worden. DE voorzitter van de Raad van Beheer, xxxr Fockema Andreae, herinnerde aan het intense medeleven van ons Koninklijk Huis. Groeiende dankbaarheid zet werkend Nederland aan tot grote krachtsinspanning om, met Gods hulp. als een vrij land fier voor eigen zaak te kunnen blijven staan. „Zo ooit." aldus mr Fockema Andreae, „dan gelooft Nederland nu dat het dit onder leiding van het Huis van Oranje zal bereiken. Gedragen door dit ver- trouwen heben wij dit werkgebouw voor ons bedrijfsleven doen bouwen. Allen, die bij de bouw waren betrokken, hebben beseft dat zij hun hart en hun kunde gaven aan een werkstuk, dat voor land genoot en vreemdeling zou kunnen wor den tot een voorbeeld van Nederlandse wilskracht. Dit voorbeeld, hier gegeven in klein bestek, de samenwei'king om der wille van de goede zaak alleen, blijkt thans voor het Nedei'landse bedrijfs leven het punt te zijn van uitzonderlijke betekenis, waarop de krachten gericht dienen te woxden, willen wij vooral in den vreemde tot belangrijker x-esultaat ko men. In verbondenheid met anderen is de enkeling stex-ker. Deze Bèrnhard-hal herbergt bij deze zestigste Jaarbeurs enige belangrijke in zendingen, die het bewijs leveren, dat langs nieuwe wegen naar nieuwe samen werking en nieuwe krachtsontwikkeling wordt gestreefd. Wanneer de Jaarbeurs in deze zin kan binden en door goede outillage en organisatie een dienende functie met nieuwe mogelijkheden kan vei-vullen, dan wordt haar taak ver zwaard, doch haar veerkracht beslist evenredig daaraan verhoogd," aldus de voorzitter. Na dezo plechtigheid werd een wan deling langs de stands gemaakt, de Prins toonde veel belangstelling en on derhield zich met enige standhouders. In de loop van de morgen bracht de Pi-ins ook een bezoek aan het Beux-scomplex op het Vredenburg. De Prins ontving enkele souvenirs o.nx. voor de Prinses jes, ln de stand van de zilversmeden. Z. K. H. PRINS BERNHARD, vergezeld door de voorzitter van het bestuur van de Jaarbeurs, mr W. H. Fockema An dreae, door de agrarische afdeling op weg naar dc nieuwe, naar hem ge noemde, hal om deze te openen. BRAND AAN BOORD VAN DE LEKHAVEN Aan boord van het motorvrachtschip Lekhaven is Zondagmiddag, kort nadat het uit Marseille was vertrokken. in een van de ruimen brand uitgebroken De gezagvoerder besloot het zekere voor het onzekere te neinen en liet op eigen kracht terugvaren naar Marseille, waar marinepompen en de drijvende 'brand spuit Pytheas aan het blussingswerk deelnamen. ,T^aar van de zjjde der Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij wordt vernomen heeft men het vuur in middels onder controle gekregen. Er is slechts geringe schade aan de lading montagewoningen en vaten olie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1