JLYER Drie Getrouwen zmimmumm De geschiedenis herhaalt zich IN EN OM DE KAMER Mei YEIPON zie je er geen barst van ABDIJSIROOP Uit eigen ervaring LENIN en TROTSKI Wat staat het Russische Volk thans te wachten (Van een speciale medewerker) Lenin's naaste medewerker was niet Jozef Stalin, maar Ljew Dawidowitsch Troiski, wiens eigenlijke naam Leon Bronstein luiddè. Hij heeft in zijn hoe danigheid van voorzitter van de sowjet Petrograd, het voorbereidende werk voor de October-revolutie verricht en hij is het geweest die als een veldheer de slagen leidde en de communistische legers naai de victorie voerde. In deze periode was er van Stalin niets te be speuren. Eerst na de revolutie trad hij naai- voren. Stalin zelf schreef even later over Trotski in de Prawda: ,.A1 het practische werk in verband met de organisatie van de opstand werd verricht onder öe onmiddellijke leiding van kameraad Trotski. presi dent van de sowjet Petrograd. Met zekerheid valt te verklaren, dat de partij in de eerste en voor naamste plaats aan hem de snelle overgang van het garnizoen naar de zijde van de Sowjets en de doel treffende wijze, waarop het werk van het Revolu tionaire Comité georganiseerd was, te danken had." Dit bewijst de grote verdienste van Tiotski voor de overwinning. Het typische is echter dat deze ver klaring in Stalin® latere werken niet meer voor komt. In geheel Sowjet Rusland is de naam Trotski systematisch uit alle geschriften verwijderd. Waar om,zal men zich afvragen Enige tijd voordat Lenin ziek werd. was zijn secretaris, Stalin in ongenade gevallen, Toch ver klaarde Stalin kort voor Lenins dood aan Trotski. Zinovief en Kamenef, dat Lenin hem plotseling hac laten roepen en hem om vergif had gevraagd, om dat hij bevreesd zou zijn geweest voor een lang durig ziekbed. Trotski vraagt zich in zijn mémoires dan ook af. waarom Lenin vlak voor zijn dood juist Stalin, de in ongenade gevallene, bij zich riep. En uiteindelijk komt hij tot de conclusie, dat het de vraag' is of Lenin om dit vergif heeft gevraagd. Met de ellebogen Na Lenin's dood was Trotski enige tijd ziek en van deze gelegenheid maakte Stalin gebruik om zich als eerste man naar voren te schuiven. Hij legde in het openbaar de eed van trouw aan de partij af, liep als eerste vooraan bij de protserige begrafenis van Lenin en zorgde er in minimum van tijd voor de teugels in handen te krijgen, die doo; Lenin oorspronkelijk voor Trotski bedoeld waren. Stalin zag geheel terecht in Trotski zijn ergste tegenstander. Hij zorgde er dan ook dadelijk vooi dat Trotski met zijn gehele gezin verbannen werd: eerst naar een plaats binnen de Sowjet Republiek, daarna moest Trotski buitenslands vertoeven. In verband met de aanhang, die Trotski had, dreigde er tweespalt en Stalin dit gevaar ziende, besioot tot liquidatie van zijn tegenstander over te gaan. Met de regelmaat van een klok stuurde hij moor denaars op Trotski af, die echter geen van allen resultaat boekten. Trotski moest van het ene naar het andere land vluchten en kwam uiteindelijk in Mexico terecht, waar hij zich in een landhuis te Coyoaean vestigde. Het huis werd omgebouwd tol een waar fort en slechts volkomen betrouwbare per sonen hadden hier toegang. Stalin rustte echter niet. In de jaren 1934 tot en met 1938 voerde hij in Rusland uitgebreide zuive ringsacties uti, waarbij alle oude ..kameraden'" uit de revolutionaire periode werden gevangen gezet en uiteindelijk geëxecuteerd. Dat was een prachtige schoonmaak, want hiermede waren de laatste be langrijke personen, die meer- van Jozef Stalin wis ten, van het toneel verdwenen. De enige die nog overbleef was de moeilijk te vangen Trotski, maar ook hij zou voor Stalins lange arm moeten zwichten. Mercader Een communist, die over de gehele wereld had gewerkt en wiens ware identiteit men nog niet kent, wist onder de naam Mercader het vertrouwen van enkele van Trotski's onverdachte volgelingen te JG>OXX>X>GCXXXX>3>dcx3^^ President Gottwald Zaterdag overleden. De communistische president van Tsjechoslowa- l-.sje, Klement Gottwald is Zaterdag in de leeftijd van 56 jaar overleden. In 1915 werd hij opgeroepen om in het Oosten rijkse leger dienst te nemen. Hier maakte hij zich tct woordvoerder van zijn achtergestelde mede- Tsjechen. Als politiek verdacht werd hij daarop naar Wenen gezonden en vervolgens naar 't Oost front verplaatst. In October 1918 nam hij dienst in het nieuwe - Tsjecnoslowaakse leger. Na de oprichting van de Tsjechoslowaakse communistische partij werd Gott wald een harer meest linkse woordvoerders. Zijn activiteit tossen de beide wereldoorlogen is zeer groot geweest. Hij bekleedde leen partijfuncties en was communistisch lid van het parlement, waar hij een felle oppositie voerde tegen Masaryk en Benesj. In die jaren maal:te hij kennis met Stalin. Als af gevaardigde der Tsjechische communisten op in- tematiGiiale vergaderingen is Gottwald steeds aan wezig. In 1935 werd hij secretaris-generaal der partij ook in zijn land de sleutelfunctie, waardoor hij het party-apparaat dus geheel ih handen had. In 1939 nam hij de wijk naar Moskou, waar hij tot het einde van de oorlog bleef. Na een overeenstemming met Benesj deed Gott wald in Februari 1948 een greep naar de macht. Hij dwong president Benesj een pro-communisti sche regering te accepteren. Terwijl gewapende fa brieksarbeiders dcor de straten van Praag mar cheerden, praatte hij uren lang met de oude Benesj totdat deze zwichtte en zeide: ,,U spreekt tegen mij zoals Hitler deed". FEUILLETON door HENRIC VAN NORG Een .verhaal uit het begin van de 16e eeuw ✓U' vJC?Jv /jv' ✓j\' Vj\ vjv v,wl\- I) I. De kennismaking. Op een zomerse dag in de maand Mei van het jaar 1523 wandelde een man met kalme pas over de schier eindeloze zandweg, die liep van het zuid oosten over het Ellertsveld in de richting van Rolde. Heide, heide zover het oog reikte. De vogel wereld van dit wijde gebied van Erica en Calluna genoot van de schone dag. De eenzame wandelaar zag dan naar links en dan naar rechts en scheen ook te genieten van het mooie weer, het fraaie landschap en de jubelende vogelwereld, Hij oogde naar de spannen eenden, naar de tierelierende leeuweriken, de fluitende wulpen, de luidruchtige grutto's aan de veenplassen en de waakzame kor hoenders in een spaarzame berk. De man, die daar zich voortbewoog over hes warmgele heidespoor had een hoge gestalte, doch was erg mager. Zijn schrale gelaat droeg een zware knevel, waarvan de punten triest naar de aarde wezen. Deze snor maakte, dat het toch reeds zo mistroostige gezicht van de reiziger er nog som berder ging uitzien. winnen en op deze wijze in de vriendenkring te worden opgenomen, Geruime tijd bezocht hij trouw de banneling, totdat hij op de middag van de 20e Augustus 1940 de kans schoon zag en Trotski on verhoeds met een bijl van achteren aanviel. Van het mes, dat in de zoom van zyn regenjas genaaid zat en de automatische revolver, welke hij tussen broek en overhemd gestoken had, behoefde hij geen ge bruik te maken. In de vroege morgen van de 21e Augustus 1940 overleed ook de laatste van de oude garde. Stalin kon voorlopig gerust zijn. De moordenaar verblijft nog steeds in een mexi- caanse gevangenis en laat geen woord los over zijn opdrachtgevers. Wel worden er regelmatig grote sommen gelds voor hem op een rekening bij een Mexicaanse bank gestort - Dit is de korte geschiedenis van Lenins opvolging, die het Russische volk op de rand van een nieuwe burgeroorlog bracht. Nu de tijd zover gevorderd is, dat er voor Stalin een opvolger moet komen, ziet heel de wereld en niet in het minst liet Russische volk uit naar de komende gebeurtenissen. Zal die geschiedenis zich herhalen Zullen bepaalde personen trachten nu hun slag te slaan, misschien ook ten gunste van het volk? Pure Gold Leaf Virginia Veredeling van het Ambacht Gezel en Meester. Het bestuur van de Vereniging tot Veredeling van het Ambacht bericht ens dat ook dit jaar weel de gelegenheid zal werden gegeven tot het onder Lijtoezicht afleggen van de examens ter verkrij- V-?ig van de graden ..gezel" en ..meester'' in de on derscheidene ambachten, en wel ie Amsterdam. Ut recht, Assen, Apeldoorn, Sittard en Maastricht. Voor deze graden komen in aanmerking zi: ..;c werkzaam zijn m de vakken plaat- en smidsbank- werkén, vuurwerken, constructiebankwerken, ma chinebankwerker metaaltiraaien, meubel maken, timmeren valleen gezel), huisschilderen alleen ge zel), modelmakèn. timmerman-bouwpatroon, met selen en steenhouwer Aanmelding moet uiterlijk op 15 Apiil plaats hebben. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij 't secre te riaat van bovengenoemde vereniging. Stadhuis Kamer 197 te Amsterdam C. Gruwelen en Overtredingen Jegens dieren. In de iaatste lijst welke door Dierenbescherming is opgemaakt inzake gruwelen en overtredingen jegens dieren, treffen wij o.m. de volgende staal tjes aan. Een vrouw te Roelofarëndsveen die schijnbaar last hac'; van de kippen van de buurman, strooide daarom met fosfor ingesmeerd brood in de tuin waar het pluimvee was; de dieren vlogen er op af, uter. ervan en stierven. Te Eunschcten werd een veulen onverzorgd in weiland achtergelaten: er was geen water rn g ecu voedsel voor hst diei. Een vader en twee zoons te Roermond hebben ten paard dat een kar niet kon trekken, dusoanie geslagen met tou w en rietstelen dat het dier in het veld neerviel. Teen hef tder daarna opstond .tak één der zoons een bes su*> onder de buik van iet paard in brand waardevi net paard ernstige n-nndwonuen opliep Veehandelaren uit Schipluiden smeler. kalveren uit een vrachtauto bij het abattoir te Delft, en iénmaal op de keic-n neergekomen werden zij ver volgens bij oren of poten gegrepen en dan weer vercler gegooid. Te Zierikzee werden konijnen in ontzettende ver vuiling aangetroffen; de dieren kregen ook geen voedsel meer. Eén stierf de hongerdood Pannen zonder oren Critick op het Bouwbeleid Politiek is onberekenbaar. Dat zal minister Witte ook wel hebben gedacht toen hij vorige week in de Eerste Kamer zat. Was hij in de Tweede Ka mei- niet met gejuich begroet En werd dat gejuich niet groter toen hij in zijn eerste redevoering een uiteen zetting van zijn beleid had gegeven Het zij zo, maar wie daaruit de conclusie wil trekken dat de Senatoren domweg in het koor zouden meezingen, heeft zich schromelijk vergist. Het pünlijkste voor de bewindsman was. dat zijn partijgenoot Kraay vanger (KVP) de oppositie opende, Deze afgevaardigde is een groot man in de Rotterdamse architecten wereld. Hij weet iets van woningbouw af en hij kan daarover op meesterlijke wijze vertellen. Zijn woord heeft daarom gezag. Van deze meester in de bouwkunst was het niet te ver wonderen, dat hij bezwaren maakte tegen het be leid van het departement van Openbare Werken en Volkshuisvesting. Een departement kan het scheppend vermogen van een architect doden, zo zeide hij. Als wij die eentonige grijze woningblok ken in de grote steden uit de grond zien verrijzen, dan breekt er iets in ons. De bouwkunst wordt ar metierig en mechanisch. Goede architecten hebben moegestreden het hoofd in de schoot gelegd. De grootste taak van de minister zal dan ook moeten zijn om het huisvestingsbeleid te veranderen. Daar voor is visie nodig. En daarnaast moed en uithou dingsvermogen orn die visie in het Kabinet en liet Parlement te verdedigen. De heer Kraay vanger gaf toe, dat het direct na de oorlog noodzakelijk was genoegen te nemen met noodoplossingen. Het was als met de pannen zonder oren. Teen deze na bevrijding in de handel kwamen waren alle huis- vi-ouwen daarover verrukt, want zij hadden hele maal geen pannen. Maar toen er weer normale pan nen verschenen, was de liefde voor de pannen zon der oren verdwenen. Maar wat de woningbouw be treft. zitten we nog steeds in het stadium van de pan zonder oren. Noodoplossingen zijn niet meer ncdig. zo vervolgde de heer Kraayvanger. Onze huizen moeten nu zo worden gebouwd, dat ze in het jaar 2000 het aankijken nog waard zijn. Groot was de critiek op de minister, omdat zijn Memorie van Antwoord niet de indruk gaf met bet cude beleid te zullen breken. Het leek een stuk, door de ambtenaren opgesteld, ter verdediging van het beleid van de vorige ministers. En daaronder heeft de nieuwe bewindsman zyn handtekening ge zet. Een eigen beleid werd nu verlangd. Wij moeten af van de te kleine woningen, waardoor huisgezin nen verkeren tussen tafelkleed en schoorsteenkleed, zonder zich te kunnen verroeren. Te kleine wonin gen, waarin kinderen niet kunnen spelen, tenzij het spelletje „roerloos zitten" en „stokstijf staan" spelen. Deze critiek werd eigenlijk door bijna alle afge vaardigden onderschreven. De socialist Woudenberg maakte een uitzondering, maar op andere punten was hij zeker niet gematigder. De P.v.d.A.-fractie is uiteraard niet verheugd dat zij haar partijgenoot In 't Veld op dit departement heeft moeten ver spelen. Zijn beleid had het vertrouwen van de so cialisten. al moest de heer In 't Veld vaak critiek van hen slikken. Juist van de heer Woudenberg, die nu minister Witte als doelwit had gekozen. - Hoe meer deze bewindsman tegemoetkomt aan de verlangens van onze tegenstanders, ties te meer zal hij zich van ons vervreemden, ,zo zeide hij. In tegen stelling met de heer Kraayvanger wilde hij het de partement niet opheffen. Daarvoor is het vraag stuk van de volkshuisvesting van te grote beteke nis. De arbeiderswoningbouw noemde hij een soci aal vraagstuk van grote betekenis. De Overheid moet deze- bouw dan ook zeir ter hand nemen, in samenwerking met de bewoner. Slechts duurdere woningen zullen dcor particulieren moeten worden gebouwd. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) was het daarmede niet eens. De hele maatschappij is baseerd op het winstmotief, zo zeide hij. Dus ook de woningbouw. Zlefs de bakker werkt niet, omdat hij zo menslievend is. Het is slechts de taak van de Overheid tegen misbruiken te waken. Naar zijn mening hebben de particuliere bouwers liet niet zo slecht gedaan. Het voor-oorlogs huizenbezit kan de .vergelijking met het buitenland goed doorstaan, Het behoeft geen betoog, dat tijdens dit debat grote aandacht is - geschonken aan de komende huurverhoging. De heren Reyers (CH> en Tjalma (AR) bepleitten grotere vrijheid van het gemeente bestuur in het bouwbeleid. Zij waren er van over tuigd. dat de woningwetbouw op dit moment nog niet kan worden gemist- Maar het departement, moet niet zo vei* gaan, dat zelfs het sanitair wordt voorgeschreven. Zij prezen de minister, dat hij een eentonige scholenbouw heeft tegengehouden. Oor spronkelijk had men de gedachte om te laten kie zen uit elf standaardmodellen. Minister Witte moest toegeven, dat zijn ambte naren instructies aan de gemeentebesturen hebben gegeven, die niet geheel naar zijn zin waren. Vei dei- wimpelde hij de meeste critiek af. Ook de bewinds man krijgt een gedeprimeerd gevoel wanneer hjj in alle streken van het land hetzelfde type woningen ziet verschijnen. Dat is echter niet alleen de schuld van het departement. Men moet diet ook zien als x0 60ed lijmt velpon vraag de juiste soort De kleding van de man was armelijk en bijna haveloos. Men zag direct, dat zijn costuum hem r.iet was aangemeten, doch de broek en het buis van eenvoudige dorpsweversstof bij toeval om zijn lichaam waren geraakt. Aan schouderriemen be vestigd droeg de voetganger op zijn rug een half- gevulde reiszak. Aan een touw om zijn middel had hij een dwarsfluit bevestigd. Zijn gang over de oneffen weg trachtte hij te verlichten door gebruik te maken van een stevige eiken wandelstok. De weg was zeer eenzaam en slechts een enkele boerderij had de reiziger gezien, sinds hy het dorp Gvclk v as gepasseerd. De man was misschien een uur gaans van Grollo toen hij enkele schreden van de weg een mens zag liggen tussen de heidestrui ken. Deze had een plaatsje uitgezocht dicht aan een groepje jeneverbesstruiken, zo, dat zijn hoofd in de schaduw lag beschut voor de hete stralen der middagzon. Nieuwsgierig begaf zich de lange reiziger naar de rustende figuur. Hij zag, dat daar in vaste en rustige slaap lag een man van korte gestalte, gezet en met een ietwat abnormaal dikke buik. De slapende was gestoken in een haveloze Icledlj. De lange magere beschouwde zyn contrast zeer opmerkzaam. Hij zag, dat het ronde, blozende gezicht van de slaper zich een paar keer vertrok tot een opgeruimde grijnslach. De dikkerd had, zo 't scheen eerv plezierige droom. Het gezicht van de magere bleef echter ernstig en onbewogen. Nadat de schrale de slapende dikbuik langdurig er. aandachtig had beschouwd, ging hij zyn be langstelling wijden aan diens bezittingen. Deze be stonden uit een trommel en een biezen mand met inhoud. De bezoeker nam voorzichtig de mand van de grond en verwijderde zich daarmee enkele me iers van de slaper. Daarop gespte hij de reiszak van de rug, ging in de heide zitten en inspecteerde tic inhoud van de mand. Naast een weinig onder- kleding vond hij een homp brood, een kluit boter en een halfvolle kruik, die na onderzoek bier bleek te bevatten. De schrale knikte goedkeurend. Hij haalde van onder zijn buis een groot mes te voor schijn, deelde het brood in zes stevige sneden en besmeerde deze rijkelijk met de boter. Daarop be gon hij te eten en nam nu en dan een slok uit de kruik. Na een kwartier waren brood, boter en bier in zijn maag verdwenen. De lege kruik werd weer in cie mand gedeponeerd, De schrale bracht thans de mand weer op zyn cude plaats terug en vlijde zich neer bij de dik buikige. Hy nam zijn fluit en ontlokte daaraan een paar schrille tonen dicht bij het oor van dé slapende. Deze schrok wakker en staarde verschrikt om zich heen. Hij ontwaarde nu naast zich de lange man met zijn sombere gezicht. Uit zijn blik sprak verwondering en schrik ..Lekker geslapen, kameraad?" vroeg hem de snor. De buik knikte. .,Ja. ik zag het", vervolgde de schrale. „Ja. nie mand slaapt zo rustig als wij-soorfc-lieden. Wij be schikken daarvoor over de nodige zielerust." De buik was nu van zijn schrik bekomen. Hy ivroeg: „Wie zijt ge?" „Men neemt mij Schrale Hein. En wie zijt gij „Men noemt mij Buikje." Een ogenblik zwegen beiden. Dan vroeg Buikje: „Waarheen is je weg?" „Naar het Onbekende. En de jouwe „Eveneens naai- onbekende oorden." ..Welnu, dan kunnen we samen reizen", meende Hein. De dikke knikte. Hij merkte op: .Ge zijt erg mager. Hebt ge honger .Ik had straks honger, maar heb nu gegeten." ,'k Heb nog brood", sprak Buikje. Hij graaide in zijn mand en zocht om brood en boter, dat liy niet meer vond. Ook ontdekte hy, dat de kruik een uiting van de geest van deze tyd. De culturele wil van de gemeentebesturen is bij de woningbouw bijzonder belangrijk. Het probleem van de kleine woningen zit vast aan de hm en. Deze stijgen naar mate de huizen groter worden. En dan zit men met het probleem dat een groot deel van de bevolking de huur niet kan betalen. Over de huurverhoging het complex van maatregelen dat naar aanlei ding daarvan zal moeten worden genomen, zal de egering deze week officiële mededelingen doen. Na de behandeling van deze begroting vond de Eerste Kamer het weer welletjes. (Nadruk verboden) Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: s AKKER'S 's werelds besté hoestsiroop Het gebeurde ergens in de binnenlanden van Mióden-Afrika., waar de inboorlingen nog geen kennis haclden gemaakt met de westerse bescha ving. Lezen konden zij niet; hun kennis werd niet verrijkt dcor de lectuur van couranten, boeken oi tijdschriften. Ock waren de radio en de bioscoop neg niet doorgedrongen tot dit duistere gebied. De mensen waren met hun kennis derhalve beperkt tot hetgeen hun eigen ervaring hun bijbracht. Bij deze ongeciviliseerde stam belandde een zen deling. die zich de taal van het wilde volkje had eigen gemaakt er. met deze mensen kon praten. Teen hij zt eens vertelde, dat m zijn vaderland :s winters het water In ijs veranderde, geloofden zij, dat hij "nun maar iets wijs maakte. Water blijft tech altijd vloeibaar Dat is het kenmerkende van hel water, -dat het steeds door stroomt in de rivie ren; dat men lift opscheppen kan uit cle poelen en het tussen zijn vingers dcor kan laten lopen; dat het diep uit de bron welt en gedronken lean wor den. Dat water stijf kan worden als hout of steen, - och kom wie zcu dat geloven Men liet zich geen sprookjes op de mouw spelden; immers wist men uit eigen ervaring, dat water water blijft. Men zegt wel, dat ervaring de beste leermeesteres is. Het voorbeeld van deze negers brengt ons hier omtrent aan het twijfelen. Wij, beschaafde wester lingen, v.-eteit wel, dat water ijs kan worden, maar wij weten dit óók uit eigen ervaring. Evenals die Afrikanen uit eigen ervaring wisten, dat water water blijft. Maar er zij vele dingen, die ook wij niet uit eigen ervaring leren kennen, en die toch waar zijn zoals het waar is. dat water ys kan wor den zonder dat die negers dit wisten. Wij twijfelen vaak aan die dingen, en zeggen: ..Eerst zelf zien, voordat ik het geloof En daarmee zyn wij net zo ver als die inboorlingen uit 't hartje van Afrika. Hadden deze lieden dan maar op gezag van de zendeling moeten aannemen, dat water ijs kan worden Er bestaan ontstellend veel waarheden, die wij louter op gezag mósten aannemen, omdat ens de bevoegdheid of de gelegenheid om ze" uit eigen ervaring te controleren ontbreekt. Toch was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de zendeling de inboorlingen had beetgenomen. Zo kunnen wij ons óók laten beetnemen door mensen, die van onze onkunde misbruik maken. Waar is de grens van het gezag Wie moeten wy geloven en wie wantrouwen Een wel héél moeilijk vraagstuk. Die zendeling had uit eigen ervaring geleerd, dat water kan veranderen in ijs. Hij deelde zijn erva ring mee aan anderen. Het laatste woord is dus wel degelyk aan de ervaring. Zij is inderdaad de beste leermeesteres. Maar waar onze eigen erva ring faalt, zijn wij aangewezen op de ervaring van anderen. En de overdracht van die ervaring blijft een kwestie van vertrouwen. Wie dit vertrouwen misbruikt, vergrijpt zich op laaghartige wijze aan een van de elementaire overeenkomsten, waarop 't geestelijke verkeer tussen de mensen berust. (Nadruk verboden). H. G. Cannegieter. VLUCHTENDE MILITAIR Eindelijk gepakt. Door dc politic tc Bolsward is vorige week de be roepsmilitair R. V. uil B., die reeds vijf maal werd gearresteerd en tenslotte uit voorarrest te Ossen- drccht wist te ontvluchten, aangehouden. Hij ging er echter opnieuw vandoor, waarop dc politie een achtervolging inzette. V. dook een gracht in en zwem naar de overkant. In een nek-aan-nek-race achtervolgde dc politie V. dwars door de weilan den, totdat V. ooi: ever de Brede Kloostervaavt bij Ifartwerd zwom. Hiervoor deinsde de politie terug. Nabij het dorpje Burgwerd. waar V. vrijwel naakt arriveerde tij deny zijn vlucht ontdeed hij zich van verschillende kledingstukken), werd hij door een boer van droge kleren voorzien. Hier gaf hij zich gewillig aan de politie over. Plattelandsbiblictheek Overijssel Bestaat vijf jaar. Teneinde de eentonigheid te verbreken en boven dien tegemoet te komen aan de vele vragen aan gaande de opzet en de ontwikkeling van het plat telandsbibliotheekwezen in Overijssel, maakt het bestuur gaarne van de gelegenheid die het eerste lustrum biedt gebruik om een kort overzicht te ge ven van de afgelopen jaren. De Bond van Openbare Leeszalen en Bibliothe ken in Overijssel ontving in 1947 toezegging van financiële steun van hel Provinciaal Bestuur van. Overyssel en krachtens de Rijkssubsidievoorwaar- den van het Dep. van O., K. en W. Men opende dientengevolge besprekingen over de organisatie van het Plattelandsbibliotheekwezen in Overijssel. Onafhankelijk hiervan had een commissie uit een bcerenorganisatie in dat jaar een enquête Ingesteld naar de toestand van het bibliotheekwezen ten plattelande in de provincie en - op een enkele uit zondering na - een doodgelezen. versleten, vervuil de en ondeskundig samengestelde boekenvoorraad aangetroffen. Op advies van Prof. P. J. Bouman te Groningen zochten beide groepen contact en overwogen met elkaar de mogelijkheden van een deskundig en ver antwoord bibliotheekwezen voor het platteland. Een bij deze bespreking gevormde commissie kwam. na aanvankelijk een rapport met een ander plan te hebben opgesteld en na advies van de heer Dr. H. E. Greve, tot de conclusie, dat. wilde men het platteland, d.w.z. de Gemeenten met een inwoner tal beneden de 20.000 zielen, afdoende helpen, een regionale centrale bibliotheek onder vakkundige directie de beste oplossing was. Op deze wijze beschikte men over de financiën om het werk verantwoord en naar de eisen van de Rijkssubsidievcorwaarden op te zetten, terwijl door de vestiging van filialen in de kleine steden, dor pen en buurtschappen een maximum aan keuze (door geregelde omruiling van de boeken) en voor lichting door gediplomeerd personeel, geboden ken worden. Plaatselyke commissies van toezicht uit de inwoners zouden de garantie bieden, dat de samenstelling van de plaatselyke bibliotheken in overeenstemming was met de geestelijke situatie. Daar verwacht mocht worden, dat al werkende dc- inteme organisatievorm wellicht meerdere malen gewijzigd en aangepast zou moeten worden aan de practijk, werd besloten een ..Stichting" te vormen. Met ingang van 1 April 1948 werd mej. C. M. Goudswaard tot directrice benoemd en kon het werk beginnen. Door omstandigheden werd 't toe gezegde bedrag van het Rijk van f 13.— per 100 inwoners alsmede de bijdrage van de Provincie ad f 7000.tot 2/3 verminderd. Al spoedig bieek de grote waarde van het geor ganiseerde platteland in zijn coöperatieve instel lingen. Bij de besprekingen in de dorpen werd ge wezen op de hoge kosten, welke de aankoop van boeken met zich mee brachten. Een beroep op deze coöperaties om financiële steun was vrijwel nooit tevergefefs, zodat vele duizenden guldens.! geschon ken werden voor de aankoop van boeken. Memo veren we - zender iemand te kort te willen doen - de giften van de Landbouwbank Steenwijkerwold van f 1000.en van de Boerenleenbank te Heino van 1 500. Terloops zij hier opgemerkt, dat de Nederlandse Overheid dit „particulier initiatief" niet honoreert, dit in tegenstelling met b.v. Denemarken, waar de Staat de Rijksbijdrage afhankelijk stelt van de plaatselijke, gemeentelijke en particuliere subsidie. Et is in vijf jaar een centrale bibliotheek ge vormd van 20948 boeken. In 1952 werd het boeken bezit vermeerderd met 5353 banden, waarvan er 1CG ten geschenke ontvangen werden. Het bestuur is hiervoor o.a. erkentelijkheid verschuldigd aan mevrcuw van der Eist uit Dedemsvaart. Gravin van Rechteren Limpurg te Dalfsen en Baron van Haer- solte td Dalfsen. welke laatste een gedeelte van de nalatenschap van de schrijfster Amoene van Haer-, solte aan de Plattelandsbibliotheek deed toekomen. De grootste uitbreiding onderging naar verhou ding' het aantal kinderboeken, dat meer dan ver drievoudigd werd. Daarna volgt het boekenbezit voor de rijpere jeugd, dat meer dan met de helft toenam. Ei' zijn in vijf jaar 120 bibliotheken voor ouderen ingericht, waaraan nog 30 jeugdbibliotheken en 3 schoolbibliotheken toegevoegd zijn. Deze laatste zyn gevestigd in Blankenham, Kuinre en Dedems vaart. Het aantal geregistreerde uitleningen over schreed in het leesseizoen '51'52 voor het eerst de honderdduizend en bedroeg in totaal 101.134 boeken Het grootste aantal uitleningen bereikte Avereest met 10895, gevolgd door Staphorst (8651) en Zwol lerkerspel met 7811. DE ItUNDVEECONFERENTIE l'c Leeuwarden. Dc afdeling Veevoeder van de Oliefabrieken Calvé- Delft zendt ons het thans in druk verschenen ver slag van de op 21 November pi. te Leeuwarden ge houden Rundveeconferentie. Degenen, die deze conferentie hebben bezocht, zullen net zeker prettig vinden de interessante voordracht van Dr. Th. de Groot, lector in de ves- teeltwetenschap te Wageningen, over het voor en tegen van grote koeien ten opzichte van kleine, nog eens te kunnen nalezen. In het verslag vinden wij verschillende tabellen en grafieken, die op dit on derwerp betrekking hebben. De belangwekkende rede van Prof Dr. E. Brouwer, hoogleraar in de physiologie der dieren in Wageningen over spore- riemen ten, vitaminen en mineralen is eveneens woordelijk opgenomen en verlucht met vele foto's. Het aantrekkelijk uitziende boekje, dat in feite dus gewijd is aan twee actuële vragen op het ge bied van de rundveehouderij en dat wij een ieder, cf hij de conferentie heeft bezocht of niet. daarom gaarne ter lezing aanbevelen, is zolang de voorraad strekt op aanvraag gratis verkrijgbaar bij de af deling Veevoeder van de Oliefabrieken Calvé-Delft tc Delft. leeg was. Hij vroeg: ..Heb jij mijn brood gegeten „Ik had honger en zag. dat jij wel een maand op je vet kunt teren. Ik vermoedde in jou 'n zachte inborst en een groot gevoel van naastenliefde." De kleine man antwoordde niet, maar berustte blijkbaar in het geval. „Laten we nu eens nader kennis maken en eens eerlijk bij elkaar biechten", vervolgde Schrale Hein. De beide contrasten daar op die mooie warme dag in de Drentse heide vertelden elkander nu in 't kort hun levensgeschiedenis. De wieg van de lange had gestaan in het Gel derse, nu twee en dertig jaar geleden. Zijn vader had hij niet gekend; zijn moeder was niet gehuwd geweest. In zijn jeugdjaren had de pastoor zien over hem ontfermd en hem een goede opvoeding lateii geven. Deze man van de kerk wilde ook van hem een geestelijke maken en nad hem lezen en schrijven geleerd en een mondvol Latijn. Teen Hein - zijn doopnaam was Theodorus Rudolphus - acht tien jaar oud was. had hij genoeg gekregen van de theologische studie. Hij was naar een oom ge trokken. waar hij op de boerderij had gewerkt. Later had li Ij landbouwwerk verricht op andere boerderyen. Toen hy zes-en-twintig was, was hy getrouwd. Vyf jaar 'nad hij met zijn vrouw geleefd, tot hij er achter kwam, dat ze hem bedroog. Hij had daarop - kipderen had hy niet - een tijd als vagebond gezworven en was hierna in .dienst ge treden bij Zijne Majesteit Karei van Egmond, graaf van Gelre. Het landknechtenïeven was hem slecht bevallen, waarom hij was gedrost. Hij werd weder gevat en^weer tct de dienst gedwongen, nadat hij eerst voor straf spitsroeden had gelopen. In het vroege voorjaar van dit jaar had hy weer de plaat gepoetst en ging nu opnieuw het onbekende tege moet. Do dikzak vertelde, nat hij in Amsterdam was geboren, waar zyn vader smid was geweest. Hij had al jong bij het aambeeld moeten staan. Zijn lichaam was echter voor werken ongeschikt geble ken. Hij was nu dertig jaar, had het met allerlei vakken geprobeerd, nfaar alles was misgelopen. Om in leven te kunnen blijven was hij gedwongen gé worden om zo nu en dan zich iets toe te eigenen, wat hem volgens de wet niet toekwam. Hierdoor was hij enige keren met de schout in aanraking gekomen, wat hern meerdere dagen vrijheid had gekost. Hij had het eindelijk raadzaam geacht voor zljn%veiligheid naar het Noorden te verhuizen. Zijn eigenlijke naam was Wouter Jacobsz. Gehuwd was hij nooit langer geweest dan voor een paar dagen. Toen de beide mannen elkaar omtrent hun leven hadden ingelicht, vroeg de lange: „Hoe komt ge aan die trommel „Gekregen van een kameraad, die uit het Bour gondische leger was gedrost." „Kunt ge roffelen Hoort En over de stille heide klonk een fel tromgeroffel Schrale Hein knikte goedkeurend. De lange nam nu zijn fluit en zeide „Begeleid me." Hij blies een somber landsknechtenlied. De dikzak trachtte te begeleiden, maar schudde afkeurend zijn hoofd. „Neen, dat gaat niet. Blaas een lustige mars." Zijn kameraad voldeed hieraan en nu rolden er roffelsalvo's knetterend over de heide. „Zo is 't goed", zei hy. „Buikje, we gaan onze muziek aan de dorpen brengen, dat brengt veel geld op." ..Gelyk heb je. vriend." „En laten we nu onze weg vervolgen we moeten voor de avond nog proviand opslaan." Ze raapten hun bullen bijeen en gingen het on bekende tegemoet. (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2