B RUK BETAALT HERSTEL HOOFD EN BUITENWATERKERINGEN 33e lijst van slachtoffers 34e lijst KIEMPROEVEN OVERSTROOM DE POOTAARDAPPELEN Onderzoek naar Duitse «lijken DE NIEUWE AANWINSTEN VAN DIERGAARDE „BLIJDORP" 85.000 Advi vies voor g'etrol fenen NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN fJSELMONDE Maandag T5 Maart T9S3 Noodvoorzieningen dijkherstel Verschenen Is de memorie van antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat en van Fi nanciën op het voorlopig- verslag der Tweede Kamer op het ont werp van wet houdende regelen betreffende noodvoorzieningen dijkherstel. Aan deze memorie is het volgende ontleend: De spoed, welke door de reger- ring is 'betracht by de indiening van het wetsontwerp, was nood zakelijk om zo snel mogelijk de nodige bevoegdheden te regelen en de kostenvergoeding vast te leggen van het herstel der hoofd en buitenwaterkeringen. In.hetal- g n moet immers aan het herstel van schade in het' rampge- b'.ou het beschermen van de streek tegen het buitenwater vooraf gaan. Zoals dan ook door zeer vele leden wordt opgemerkt is de strekking van het wetsontwerp OUDE TONGE Bierbooms, Wilhelmina, geb. 5.6.35 te Oude Tonge, laatste adres Julianastraat 18; De Boet, Adrianus Mattheus, geb. •1.2.35 te Oude Tonge, laatste adres B 100; Bruinse Comelis, geb. 29-8.12 te Den Bommel, laatste adres Stationsweg 81; Dirkx, Dingeman Jacobus, geb. .4.2.22 te Oude Tonge, laatste adres Julianastraat 60; Fluit, Leendert Adriaan, geb. 12.10.50 te- Oude Tonge. laatste adres Julianastraat 32; Hartman, Jannetje, geb. 8.2.92 te Oude Tonge, laatste adres Zuiddyk Holleman, Laurens, geb. 20.5.98 te Oude Tonge, laatste adres Julianastraat 5; Holle man-van Noord, Kaatje, geb. 14.5.88 te Oude Tonge, laatste adres Nieuwstraat 76; Kievit, Neeltje, geb. 8.1.41 te Oude Tonge, laatste adres Jozefs- dreef 11; Knops-van Prooijen, Lijntje, geb. 16.9.81 te Dirks- land, laatste adres Nieuwstraat 65;'Looy, Jannetje, geb. 9.11.05 te Nieuwe Tonge, laatste adres Nieuwstraat 53; Maliepaard, Kaatje Maria, geb. 29.7.48 te Oude Tonge, laatste adres Zuiddijk 37; Nijsse, Adrianus Cornells Maria, geb. 5.7.42 te Oude Tonge, laatste adres Mo- enweg 3; Ossemeyer, Hendrik, geb. 22.1.20 te Oude Tonge, laatste adres Zuiddyk 39a; Ot- zel-Legierse, Johanna1, geb. 27. 11.13 te Den Bommel, laatste adres Zuiddyk 55; Paasse, Jan- geb. 17.3.05 te Ooltgens- plaat, laatste adres Jozefsdreef .11; Tuns-Hameeteman, Pieter- nella J., geb. 8.11.13 te Oude Tonge, laatste adres B 57 Winkels, Johanna Maria The- resia, geb. 11.12.48 te Dirks- land, laatste adres Jozefsdreef 14; Winkels, Wilhelmus Adria nus Antonius, geb. 22.11.49 te Dirksland, laatste adres Jozefs dreef 14; Winkels-Huijsman, Cornelia M., geb. 7.7.27 te Oude Tonge, laatste adres Jozefs dreef 14 DEN BOMMEL Ottevanger, Herbert, geb. 24. 6.94 te Ooltgensplaat. KRUININGEN Lodiers, Johannes Cornelis, geb. 17.9.93 te Wouw, laatste adres Donkerewegje 6 NIEUW VOSSEMEER Wijmans, Helena Elisabeth, geb. 22.11.46 te Nw. Vosse- meer, laatste adres Rolaf 306 NIEUWERKERK Van Dommelen, Francina, geb. 18.11.84, laatste adres Pro- vincialeweg 3;Kik, Martina A„ geb. 23.12.50, laatste adres Gouweveerseweg 45; Kik, Adri aan I., geb. 5.1.50, laatste adres Gouweveerseweg 45; Kooijman, Jan H. geb. 5.2.45, laatste adrés Muyeweg 206a; Ter Riet, Gerard Johannes, geb. 24.1.44, laatste adres Muyeweg 210 b; van Steyn-Smit, Wiegertje, geb. 7.7.80, laatste adres Pro- vincialestr-aatweg 9; Stoutjes- dijk, Johannes, geb. 1.3.77, echtgenoot van C. Krabbe, laatste adres Muyeweg 208; Van de Zande, Neeltje, geb. 12. 7.82, laatste adres Weststraat 24 OUDDORP Hameeteman, Krijn, geb. 8.8. 13 te Ouddorp, laatste adres iudelandseweg 548a STELLENDAM v- Oostenbrugge-Koese, Le- .ia, geb. 4.1.80 te Stellendam, .aatste adres Wijk II, 17; Troost, Gerrit Marinus, geb. j.8.52 te Stellendam, laatste adres Voorstraat 76a; Bosho ven, Gerrit Aren, geb. 14.11.32 ,e Stellendam, laatste adres ,'vTeidoornstraat 5 geen andere dan de regeling van het herstel van de hoofd- en bui tenwaterkeringen met de daaraan verbonden vergoeding der herstel- kosten. Het vraagstuk van verbe teringen in de verdediging tegen het buitenwater staat hier geheel los van. Del+a-commissie Zoals de Kamer bekend is, is dit ter bestudering en advisering op gedragen aan een commissie van verkeer en waterstaat, voor welke de minister „Delta-commissie" aanbeval, welke commissie na gaat, welke waterstaatstechnische voorzieningen dienen te worden getroffen met betrekking tot de door de stormvloed van 31 Janu ari 1953 geteisterde gebieden, waarbij in het onderzoek ware te betrekken de vraag, of een afslui ting van de zeearmen een voorzie ning behoeft te vormen. Voor de oplossing van boven genoemd vraagstuk dient het ad vies van deze commissie te wor den afgewacht. Wel meent de mi nister, dat in die gevallen waarin door herstel in de oude toestand een onverantwoord risico zou worden gelopen, verbeteringen zullen dienen te worden aange bracht. Overigens is het' praema- tuur en praktisch niet doenlijk, buiten het advies der genoemde commissie om, te besluiten tot het doen aanbrengen van verbeterin gen. Het hangt immers geheel af van de resultaten, waartoe de Del ta-commissie komt, wat ter ver betering moet worden gedaan. Afsluiting zee-armen Met name zal het er van af hangen of de sluiting der zeerar- men uitvoerbaar is en, zo ja, op welke plaatsen deze afsluitingen eventueel zullen kunnen worden aangebracht. Daarnaast zal uit de conclusies van die commissie eerst blijken, wat met de buiten dijken welke eventueel buiten de aan te brengen afsluitingen ko men te liggen, moet geschieden en of en zo ja in hoeverre nog maatregelen dienen te worden ge nomen voor de buitendijken bin nen de afsluitingen. Zelfs de vraag wat gedaan kan en moet worden als voorlopige maatregelen eist nadere studie en berekening en kan niet worden verenigd met het in dit wetsont werp geregelde herstel. Door hef rijk Uitgaande van de strekking van het wetsontwerp en de noodzake lijkheid van centrale leiding en controle, dient in beginsel te wor den vastgelegd, dat het herstel van de hoofd- en buitenwaterke ringen in het omschreven gebied door het rijk geschiedt. Wanneer echter vaststaat, dat het herstel zonder risico kan worden overge laten aan de beheerders, is de mi nister van Verkeer en Waterstaat voornemens die beheerders dit herstel te laten verrichten, 1'erzij dezen daartegen bezwaren hebben. Het ter zake te plegen overleg met de colleges van Gedeputeer de Staten is hiervoor onmisbaar en waarborgt een goede uitvoe ring van de delegatie. Het spreekt vanzelf, dat bij de herstelwerkzaamheden ten volle gebruik zal worden gemaakt van de grote vakkennis van de des kundigen op het gebied van dijk werken. Toezïchf in een hand Zoals reeds in de memorie van toelichting is uiteengezet, menen de ministers, dat het noodzakelijk is h toezicht op de waterkerin gen in het omschreven gebied op te dragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De een heid van werken welke in dit ge bied moeten worden uitgevoerd, maakt het niet wenselijk, dat het toezicht wordt uitgeoefend door drie instanties de drie colleges van Gedeputeerde Staten doch leidt er toe, dat alles in één hand wordt gecoördineerd.Is reeds dit toezicht beperkt Lot een termijn van nog geen 2 jaren, de ministers willen zo min mogelijk van de normale omstandigheden afwij ken. Ook voor calamiteuze polders Zoals reeds is uiteengezet, is de strekking van het wetsontwerp ook, de herstelkosten volledig voor rekening van het rijk te ne men. Dit geldt uiteraard ook voor de herstelkosten van de waterke ringen der calamiteuze polders. Tot lastenvermindering voor de Waterschappen in enigszins bete kenende mate zal dit wetsontwerp niet kunnen leiden. Het verschil in onderhoudskosten tussen een oude dijk en een dyksgedeelte, dat hersteld is. zal niet van zodanige omvang zijn, dat hier gesproken kan worden van kostenverhehting voor de waterschappen. In het al gemeen vraagt zelfs een oude „gezeten' dyk minder onder houdskosten dan een nieuwe. Tof oorspronkelijke foesfand Niet uit het oog moet worden verloren, dat het wetso: rp er to strekt om te komen tot her stel van do v.al - n.wt u oorspronkelijk waterkerend ver mogen. Verbeteringen ook dus verhogingen vallen hier niet onder. Weliswaar zal het kunnen voorkomen, dat een hersteld dyksgedeelte hoger wordt dan het nar 'gelegen stuk oude dijk, doch zakking en inklinking zullen dit noodzakelijk maken. Waar he. om gaat, is, dat het waterkerend ver mogen voor het herstelde zowel voor het in stand gebleven ge deelte van een dyk hetzelfde moet zijn. Geen voorzieningen in andere schade Aangezien, zoals reeds meerma len is betoogd, het wetsontwerp slechts strekt tot regeling van de herste'werkzaamheden van de hoofd- en buitenwaterkeringen en vaststelling van bepalingen omtrent de vergoeding der her stelkosten, worden hierin geen voorzieningen getroffen voor an dere schaden. Omtrent laatstbedoelde schaden zal de Kamer zeer binnenkort een tweetal wetsontw'erpen bereiken, •aarvan het ene ontwerp beoogt te voorzien in de vergoeding van de schade, geleden door publiek rechtelijke lichamen, met' uitzom dering van de schade aan hoofd- waterkeringen, en het andera ontwerp voorziet in de vergoeding de door particuliere geleden schade. Ofschoon de regeling' er ten volle van overtuigd is, dat het nuttig zou kunnen zijn in bepaal de gevallen reeds thans verbete ring aan te brengen, meent zij, dat de resultaten van de Delta commissie dienen te worden af gewacht. Zij hoopt', met de Ka mer, dat dit advies zo spoedig mogelyk zal worden ontvangen, doch het gaat uiteraard niet aan het herstel der hoofd- en buiten- wat'erkeringen hierop te laten wachten. De uit te voeren werken Ten antwoord op de vraag of reeds een globale opsomming kan worden gegeven van de werken, in Zuid-Holland, welke het rijk zelf zal laten uitvoeren, en van die, welke door andere lichamen zullen worden verricht, moge het volgende dienen: In Zuid-Holland voert het rijk de werken uit op het voormalige eiland Goeree. Voorts die aan de bij het rijk in beheer zijnde dijken op Rozenburg en aan de afsluit- dam van de Brielsche Maas, als mede de watervrije afsluiting van het zuidelijk deel van het eiland van Dordrecht. Ook de dichting van het stroomgat in de Oudenhoornsche dijk bij Helevoetsluis werd door het rijk verricht. Alle overige her stelwerken in deze provincie wor den door de betrokken Water schappen, die voor de uitvoering daarvan een beroep hebben ge daan op de Provinciale Water staat, uitgevoerd. In aansluiting op ons bericht over monstemame van pootaard- appelen, zo schrijft ons de Keu ringsdienst in Zuid-Holland, welke tengevolge van de overstroming in het water hebben gestaan, kunnen wy het volgende mededelen Er werden ongeveer 100 mon- tig en zorgvuldig worden verwij derd, de gezonde knollen in het licht worden geplaatst, de sprult- vorming iets wordt gestimuleerd, niet te vroeg wordt gepoot en de eventueel niet of onvoldoende ge klemde knollen tydens het poten worden verwijderd, Is naar onze sters verzameld van diverse ras- I mening geen risico verbonden, aan welke van 3 tot 25 dagen in water hebben gestaan met een zoutgehalte van 3-20 giam per liter. Van elk monster werd van 30 knollen met een lepelvormig mes je een stukje uitgesneden, waarop zich één zijoog bevond. Deze stukjes werden na vooraf te zyn ondergedompeld in een 5 boraxoplossing op een tablet met vochtig turfstrooisel gelegd en ge durende ongeveer 5 dagen bij een temperatuur van 20° C. in een kiemkast voorgekiemd. De uitkomsten zijn van mon sters van eenzelfde ras, bij een ge lijk aantal dagen in het water in dezelfde bewaarplaats, verschil lend. Dit verschijnsel hebben wij bij onze kasproeven met onder normale omstandigheden bewaar de partijen eveneens ervaren. In ogenschijnlijk normale partijen werd soms 15% of meer rotte knollen aangetroffen. De oorzaak hiervan hebben wij tot heden nog niet kunnen opsporen. Het aantal monsters per ras en per natte tijdsduur was te klein om een overzicht te verkrijgen over verschil in weerstandsvermo gen tussen de verschillende rassen Van de monsters, welke hoog stens 7 dagen in het water hebben gestaan vertoonde het merendeel geen rottingsverschijnselen. Enige monsters gaven 10-12% en een monster 60% rotte knollen. Naar gelang de aardappelen langer in het water hebben gestaan neemt het aantal monsters met een hoog percentage rotte knollen toe, niet temin trad in enige monsters wel ke 21 dagen onder water hadden gestaan, geen rot op. De kiemen van de gezonde knol len ontwikkelen zich normaal en voorzover uit de opkomst der planten in de kas kan worden na gegaan vertonen de jonge planten geen abnormele afwijkingen. Indien de rotte knollen regelma- het gebruik van dit pootgoed. Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven - fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlich ting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende werking voltrekken. Met Kruschen regelmatig gebruik geen on zuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Adv. - Ing. Med.) Ramp In Nederland was waarschuwing De overstromingsrampen in Ne derland eir Engeland hebben het vertrouwen der Westdultsers in hun eigen zeeweringen geschokt. Alle dijken in Noord-West- Duitsland, die samen een lengte van 2000 kilometer beslaan, zul len meter voor meter worden na gezien. Op het ogenblik zijn de dijken langs de kust van Sleeswijk-Hol- stein en Neder-Saksen tenminste een meter hoger dan de hoogst be kende waterstand langs deze kust, en merendeels hoger- dan in ons land. Deskundigen zijn echter on middellijk met de inspectie begon nen, aangezien in Nederland het breken der dijken meer aan de kracht der golven dan aan de ho ge waterstand te wijten was. In de financiële regeling voor de waterschappen, die tot dusver was gebaseerd op de verantwoordelijk heid van elke boer voor het deel van de dijk dat zijn land en bezit beschermt en waarvoor hij geld en mankracht moet leveren, zal enige Ierland over het dode punt heen? Bevolking nam voor hef eersf weer foe Sinds meer dan 100 jaar is de bevolking van Ierland onafgebro ken kleiner geworden. In 1840 had het land dat destijds driemaal zo groot was *ls Nederland 6% mil- lloen inwoners, doch dit aantal was in 1946 gedaald tot minder dan 3 mlllloen. De oorzaak daar van was nlD': een laag geboorte cijfer, doch de massale emigratie van de Ieren naar Amerika. Ier land werd overheerst door- Enge land, wat reeds vele van de vrij heidslievende Ieren tot emigratie deed besluiten en toen daar in 1840 nog eens een ongekende honger snood bij kwam, die veroorzaakt werd door het eerste optreden van de aardappelziekte, begon er uit Ierland een ware exodus. Hoewel Ierland na de Eerste Wereldoorlog zelfbestuur verkreeg Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Mooiste collectie paradijs vogels van gehele wereld In een land «lat cultureel op een hoog peil staat, zijn zoologische tuinen zowel uit een cultureel als uit een wetenschappelijk oogpunt volkomen onmisbaar. In de laatste decennia is hun betekenis dan ook gegroeid. Immers «1e gebieden waar grote dieren vooral grote zoogdieren en vogels nog hun bestaansmogelijkheden vinden, worden over de ge hele wereld steeds schaarser. Om het uitsterven van dergelijke soorten dieren, «lat onherroepelijk hieruit moet volgen, tegen te gaan, zyn dan ook natuurreservaten van verschillende grootte gesticht, waarin het wilde dier zjjn noodzakelijke bescherming krygt. van het zoölogisch museum en de i brbliotheek verloren is gegaan. Dit IHKll betekende een verlies, dat niet zo gemakkelijk hersteld zou kunnen L worden. Ook nu nog is diergaarde „Blijdorp" steeds niet voltooid. Een museum staat nog op het ver langlijstje, evenals een reptielen en een vogelhuis en een goed inge richt aquarium. In de toekomst zullen bovengenoemde verlangens zeer zeker verwezenlijkt worden. roofdieren Het bezoeken van dergelijke re servaten is uiteraard alleen moge lijk voor enkele bevoorrechte per sonen. De meeste mensen zullen echter nimmer de kans krijgen de ze meestal prachtige natuurreser vaten te bezoeken. Voor- deze mensen blijft alleen de mogelijk heid open, door middel van zoölo gische tuinen in ons land zijn er verschillende tientallen, waaron der Diergaarde „Blijdorp", die voor ons verschyningsgebied het meest belangrijke is het wilde dier in zijn uiterlijk, zijn gedrag en zeker niet het minst belangrij ke, in zijn schoonheid te leren ken nen. Dit geldt niet alleen voor het grote publiek, maar geldt evenzeer voor hen, die graag een nadere studie van wilde dieren zouden willen maken. Verlanglijsf je De Rotterdamse diergaarde, waarover wij liet in dit artikel willen hebben, heeft sinds 1940 haar domein in Blijdorp. Voor de verhuizing van de Kruiskade naar Blijdorp echter, heeft de diergaar de te lijdén gehad van een bom bardement waardoor de inhoud Uitgebreide fazanterie Al zal diergaarde „Blijdorp" voor het aanstaande seizoen nog niet aan de bovengenoemde eisen kunnen voldoen, toch heeft de di rectie getracht enige nieuwe aan winsten te verkrijgen, waarin zij volledig geslaagd is, en wij twij felen er niet aan of het publiek zal deze aanwinsten weten te waarderen. In de subtropische af deling van de verwarmde planten- serre zal een ruime kooi komen waarin verschillende ibissen een onderdak zullen vinden. Achter de zebraweide is een nieuwe fazante rie opgetrokken, die evenals de oude, die opgeknapt is, voor het publiek zal worden opengesteld. Daar zullen onder meer glansfa zanten, mikado's, oerfazanten, om enkele soorten op te noemen, als mede diverse soorten pauwen en kalkoenen te zien zijn. Geen groof hok In het afgelopen jaar zijn in de diergaarde voor f 85000.aan di verse roofdieren gefokt. De erva ring leerde, dat tropische roofdie- beter opgroeiden in een niet te groot hok in de vrije natuur dan in een te ruime verblijfplaats. Daarom is een vijftal eenvoudige buitenverblijven gebouwd. Van de opsluiting die bet roofdier onder vindt, heeft het dier veel minder last dan men gewoonlijk geneigd is aan te nemen. Het is namelijk zo, dat de meeste diersoorten wei nig behoefte hebben aan grote be wegingsvrijheid. Het in het wild levende roofdier betreedt gewoon lijk alleen maar vaste paden en heeft slechts aan een klein terri torium behoefte. Voor- de leeuw, tyger, panter, poema, enz. is het volkomen onverschillig hoe men hem opsluit, mits men maar in ieder opzicht blijft voorzien in de physieke en psychische behoeften van de dieren. Gorilla-echfpaar Met goedvinden van de Franse regering heeft de diergaarde in Frans-Cameroen een jonge m lijke gorilla aangekocht. Deze go rilla, ongeveer drie en een half jaar oud, wordt over circa ander halve maand in ons land verwacht „Hobo", zoals zijn naam luidt, zal de echtgenoot worden van de go rilla „Sophie", die even oud is. en thans als vrijwel geheel onaf hankelijk te beschouwen is, hield de emigratiestroom tot op den dag van vandaag aan. Tussen 1946 en 1952 verlieten niet minder dan 120.000 mensen het land, waardoor het geboorteoverschot van 125.000 byna geheel werd uitgebalanceerd. Maar het was toch voor het eerst dat de bevolking van Ierland weei met 5000 mensen toenam. Een toe neming was n.l. sinds 1840 niet meer geconstateerd, Ierland is al tijd een weinig ontwikkeld land geweest, waarin niettemin grote mogelijkheden liggen. Het is uit nemend geschikt voor de veehou derij en bezit in het Engelse buur land een uitstekende markt. Van deze ligging wordt echter veel te weinig gebruik gemaakt, terwijl de industrie ook nie, zeer ontwikkeld is. Nu de bevolking voor het eerst weer iets toeneemt, mag men dat waarschijnlijk beschouwen als een teken, dat de bestaansmidde len in Ierland zelf ruimer worden dan zij sinds tientallen jaren zyn geweest. „Merkwaardig grensincidenf Aan «le Irsaëllsoh-Jordaan se grens heeft zich Donder dag een merkwaardig grens incident voorgedaan. Twee beren, een mannetje en een vrouwtje, hadden kans gezien uit de dierentuin van Jeruzalem te ontsnappen. Het vrouwtje kon door de Israëlische politie worden gevangen, doch niet voordat zij een ezelin had verslonden. Het" mannetje slaagde er- echter in over de grens naar Jordanië te ontkomen, waar het Arabische le> gioen de achter-volging heeft in gezet. De Israëlische autoriteiten hebben onmiddellijk de gemengd Israëlisch-Jordaanse wapenstil standscommissie van het' incident op de hoogte gesteld en aan de of ficieren der Verenigde Naties verzocht, de „schender van de grens' aan Israël terug te geven, zodra het Arabische legioen de vluchteling heeft gevangen. Hulp uif Nieuw-Zeeland De premier van Nieuw-Zeeland, Sydney Holland, heeft bekend ge maakt, dat Nieuw-Zeeland 100.000 pond sterling (ruim een millioen gld.) zal schenken voor de slacht offers der overstromingen in Ne derland en 250.000 pond voor En geland. Paradijsvogels Na een verblijf van meer dan een jaar in Nieuw-Guinea is de heer O. Thomsen er in geslaagd een collectie paradijsvogels in ze ven verschillende soorten voor- diergaarde „Blijdorp" te vangen, waaronder de kleine gele paradijs vogel, de prachtige paradijsvogel, de kleine koning, de kaalhoofdige paradijsvogel, enz. Welk een en orme moeite, tijd en som gelds het gekost heeft deze vogels naar „Blijdorp" te brengen, is voor een buitenstaander moeilijk te begrij pen. Maar nu zijn ze er, sommige reeds in al hun uiterlijke pracht, andere nog in de rui of nog in hun tijdens de reis bedorven toilet, zo dat bet nog enige tijd zal duren voor ze in hun volle pracht zullen zijn. Volgens de directie is deze collectie van paradijsvogels, die ondergebracht is in de kassen te midden van de rijke tropische flo ra, de grootste die ergens in een diergaarde waar ook ter wereld te vinden is. Een vriend van de diergaarde in Zuid-Afrika verrijkte de tuin in „Blijdorp" met enige soorten ho ningvogels, die door de Engelsen „sunbirds" en door de Zuid-Afri kanen „suikerbekkies" worden ge noemd. Ook deze diertjes zijn on dergebracht in de plantenkas. Nienwe manenschapenrots Tengevolge van de regen, sneeuw en vorst vielen gaten in de manenschapenrots, waardoor diergaarde „Blijdorp" genood zaakt was het bovenste gedeelte te slopen en daarna opnieuw op te bouwen. Dit werk is kostbaar en vergt veel tijd, temeer daar hij de herbouw rekening gehouden moet worden met de algemene bouwstijl van de diergaards. Het enige voor deel van deze herbouw is, dat de rots die in haar vroegere vorm niet geschikt was voor apen, noch om er manenschapen op te plaatsen, thans een voor deze dieren beter geëigende vorm zal krijgen. wijziging nodig zyn. De centrale staatsorganen zullen moeten bij springen in Sleeswyk-Holstein, dat zowel de armste als de meest door het water bedreigde staat is. De laatste overstroming in Duitsland deed zich voor op 4 Fe bruari 1825, toen na een vreselijke storm de dyken op verscheidene punten bezweken en het water tot honderd kilometer landinwaarts drong. Toen in 1936 het water- weer even hoog kwam, 'her-haalde deze ramp zich niet door de uit stekende waterschapsorganisatie. Het instituut voor hout voorlichting adviseert getrof fenen die hun huizen weer betrekken a. als het huis droog en schoon gemaakt is roosters voor ventila tie onder de vloer openen opdat de lucht vry kan circuleren onder de vloer; b. alle vloerbedekking er af ha len waardoor het water uit de planken kan verdampen; c. parketvloeren liefst opnemen en afzonderlijk drogen, zo mogelyk in overleg met een leverancier of vloerenlegger; d. langzaam drogen van de meu bels in de vertrekken. Niet dicht bij de kachel zetten, doch bij licht stoken zorgen voor ventilatie. Stofferingen zoveel mogelyk ver wijderen. Beschadigde lak en verf laten zitten of geheel verwijderen Geen lak of verf opnieuw aan brengen alvorens alles redelijk droog is; e. natte en scheef getrokken deuren of ramen voorlopig niet bijschaven. Liefst uit de hengsels nemen en plat neerleggen met cir culatie er om heen; f. meubels die plaatsen vertonen waar de lijm heeft losgelaten, niet opnieuw lijmen voor het hout goed droog is en dan eerst de oude lijm verwijderen; g. voor getrokken tafelbladenis eenzelfde behandeling gewenst als voor deuren. Voordat ds vertegenwoor digers van de textielfabrieken met Hun nieuwe voorjaars collecties op reis gaan, wor den er eerst proefstukken gemaakt van de stoffen die als het modernste op gobii^j van mode en weeftechnigk worden gelanceerd. Van één van de eerste fabrie ken op dit gebied kochten wij en bloc de hele voorraad proefstukken, taftruiten, ze- phirs zijdclinnen, mattings, toile de soie en cloqué o.a. 1800 mfr. laflruilen v. 2r4S 2000 mtr. zijdclinnen v, 1500 mtr. cloqué v.-ZrfiT Honderden stukken, duizen den meters zomersto'fen in uiteraard de nieuwste ru'ten en uni kleuren voor blouses, japonnen, rokken, meisjes jurken, kampeerhemden enz. voor een prijs die guldens onder de normale ligt. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de grootste metrage verkoop van zomerstoffen die wij ooit hielden en U koopt de hele sortering, door elkaar, per meter voor Postorders onder rembours. WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tol. 29180 Ady

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2