NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE BUITENLAND MALENKOF SPREEKT OVER VREDE Een rede die de aandacht heeft getrokken S. E. R.-ADVIES OVER PACHT- EN GRONDPRIJSPEILBELEID >h di Narriman zou definitieve echtsc heidii wensen 81,4 millioen Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag ABONNEMENTSPRIJS 2.78 PER S MAANDEN. ADVERTENTIES 17 CENT PER MILLIMETER. 7Se Jaarg. No. 8305 Maandag 16 Maart '1953 .Uitgave: N.V. voorheen Firma W. HOOGWERF Az. Oud-Beijerland Molendijk 10 Postrek. 17807» TeL Redactie No. 830 (b. g. g. No. 864) Hoofdredacteur: W. P. J. GOOSENS. Oud-Beijerland Directeur: J. VERHAGEN Jz.. Oud-Betjerland TeL Directie en Administratie No. 8 (b. g. g. Na BI) Lüchtincidenten boven 0 Duitsland DE niet-communistische wereld is de laatste dagen, verontrust door de lüchtincidenten, die zich vorige week in Duitsland hebben voorgedaan nabij de luchtruim- grens tussen Oost- en Westduits gebied. Binnen twee dagen tijds zijn een Amerikaans en een Brits vliegtuig neergeschoten, terwijl daarnaast een Brits .-liegtuig, dat vloog in de lucht corridor naar Berlijn, lastig gevallen is. Het ligt voor de hand, dat mei zich in het Westen zorgen maai. om deze snel op elkaar volgende gebeurte nissen, die ongetwijfeld een ernstig karakter hebben. Weliswaar heeft men tijdens de duur van de koude oorlog zijn zenuwen leren beheer sen 'en is er tegenwoordig meer nodig dan een revolverschot in Se- rajewo om een wereldoorlog te ontketenen, maar niettemin blij ven het ernstige feiten als door het driest optreden van Russische en Tsjechische jagerpiloten in één week twee vliegtuigen van Wes terse mogendheden worden neer geschoten. De incidenten hebben, zoals ge woonlijk, aanleiding gegeven tot het uitwisselen van protestnota's. Deze nota's hebben elkaar ge kruist, want het zijn niet alleen de Amerikanen en de Engelsen, die zich hebben beklaagd. Ook de Rus sen hebben dat gedaan. Terwijl de Anglo-Amerikanen de Russische piloten in staat van beschuldiging stellen, omdat deze boven West duits gebied geschoten hebben op Britse en Amerikaanse vliegtui gen, draaien de Russen de zaak eenvoudig om. De opperbevelhebber van de Russische bezettingstroepen in Duitsland, generaal Tsjoeikof, heeft bij de Britse hoge commis saris geprotesteerd tegen „het schenden van de demarcatielijn der Oostduitse volksrepubliek door een Brits vliegtuig", het vliegtuig, dat werd neergeschoten, voor welke daad de Russen door de Britten verantwoordelijk worden gesteld. Van Russische zijde wordt gezegd, dat het Britse vliegtuig boven verboden gebied vloog en weigerde het bevel tot dalen op te volgen. Het "Vliegtuig, een bom menwerper, zou integendeel het vuur hebben geopend op de twee Russische jagers, die het tot da len wilden dwingen, waarop de ja gers het vliegtuig hadden neerge schoten. Aldus de Russische lezing van dit incident, een lezing, die ons nog al onwaarschijnlijk voor komt, omdat een bommenwerper alleen tegenover een aantal ja gers weinig kans heeft er by een luchtgevecht heelhuids af te ko men. Hoe het ook zij, de Russen po gen op de gebruikelijke wijze de zaken om te draaien en in het Westen zal men nu moeten over wegen, welke houding men daar tegenover dient aan te nemen. Het spreekt vanzelf, dat de ge beurtenissen in Amerika en Enge land en ook daarbuiten grote ver ontwaardiging hebben gewekt. Het Amerikaanse blad New York Herald Tribune heeft er op aan gedrongen, dat de Westelijke mili taire vliegtuigen, die bij het IJze ren Gordijn moeten opereren, voor de str\jd uitgerust dienen te wor den, opdat zij bij een aanval weer stand kunnen bieden. De republi keinse voorzitter van de commis sie voor de strijdkrachten in het Huis van Afgevaardigden, heeft er op aangedrongen de Sovjetunie „krachtig aan te pakken" aange zien z.i. kracht de enige taal is, die Rusland verstaat. „Wanneer de Russen over de grens op ons grondgebied komen, moeten wij hen de volle laag geven en indien zij van hun gebied uit op onze vliegtuigen schieten, moeten wij terugschieten", aldus deze republi kein, die daar nog aan toevoegde: „Ik vraag mij af, waarom de Rus sen op onze vliegtuigen schieten en wij daar niets aan doen, behal ve, dat wij misschien een beleefde nota zenden". Aan deze laatste opmerkingen is een zekere agressieve toon niet te ontzeggen. Dergelijke uitlatin gen staan totdusverre nog op zich zelf. In het algemeen is men wel verontwaardigd en verontrust, maar men gedraagt zich beheerst en men krijgt wel zeer sterk de indruk, dat men zich niet onver hoeds in een avontuur met de Rus sen wil storten. Dit moge ook blij ken uit het feit, dat aan alle af delingen van de geallieerde Twee de Tactische Luchtmacht bevel is gegeven, om bij vluchten boven West-Duitsland tien mijlen van de grens van de Russische zóne van Duitsland vandaan te blyven. Tot dusverre mochten alle geallieerde vliegtuigen op hun oefenvluchten tot aan de grens komen. Dit bevel toom aan. dat men in het Westen voorlopig voorzichtigheid betracht Men moet het zeker niet zien als één bewijs van zwakheid, maar meer als een voorzorgsmaatregel om te voorkomen, dat zich nieuwe incidenten voor doen, waaruit op den duur ernstige consequenties zouden kunnen voortvloeien, die door het Westen niet worden ge wild. Stalins opvolger Georgl Malen kof heeft gisteren het buitenland de verzekering gegeven, dat de Sovjet-Unie „een krachtige vre despolitiek" zal voeren. Er be staan, aldus Malenkof, geen ge schillen met inbegrip van die tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie welke niet langs vreedzame weg kunnen worden opgelost. Malenkofs toespraak was ge richt tot de dertienhonderd leden van de Opperste Sovjet, het Rus sische „parlement", dat in het pa leis van het Kremlin was bijeen gekomen om de nieuwe regering, waarvan de samenstelling een et maal na Stalins dood was aange kondigd, officieel goed te keuren. De Russische vredespolitiek, al dus Malenkof, is gebaseerd op eer bied voor de rechten van andere landen en op inachtneming van de normen en vormen van het inter nationale recht, Ruslands politiek zou zijn gegrondvest op „strikte naleving van alle verdragen, wel ke de Sovjet-Unie met andere sta ten had gesloten. Malenkof her- LA EN kan zich afvragen waar de oorzaak ligt van het feit, dat in één week tyds twee zulke ern stige incidenten door de Russen zijn veroorzaakt. Het is weliswaar niet de eerste maal, dat zich der gelijke incidenten voordoen en tot dusverre hebben sedert de duur van de koude .oorlog reeds acht zulke incidenten plaats gevonden, maar twee in één week en dat zo kort na Stalins dood is toch iets, dat te denken geeft. Er zijn uiteraard verschillende verklaringen te geven. Men zou kunnen veronderstellen, dat de Russen er op uit zyn moeilijkheden met het Westen uit j e-lokken, die tot een oorlog zouden moeten lei den. Wij A'eloven, dat dit een uiter mate zwakke veronderstelling is. Als het dw Russen fin en zou zijn om een foorlóg, zouden zij zeker niet komen met een protest, waar- wordt gezegd, dat Russische vliegtuigen een Westelijk vliegtuig hebben neergeschoten. Het omge keerde zou het geval zijn om bij het volk de oorlogsgeest aan te kweken. Bovendien geloven wij niet, dat de nieuwe machthebbers het Kremlin zo kort na Stalins dood de Russische politiek zo dras tisch zouden veranderen, dat zij thans op een oorlog zouden aan sturen. Daar komt bij, dat het zeer on waarschijnlijk is, dat Moskou op het ogenblik een oorlog met het Westen zou aandurven. Niet in de eerste plaats omdat zij niet volko men zeker zijn van de werkelijke krachtsverhoudingen tussen Oost en West, maar vooral, omdat de houding van de satellietenlanden na de dood van Stalin, een volko men ongewisse factor voor Malen kof en de zijnen is. Zij moeten n.l. rekening' houden met de mogelijk heid, dat, wanneer het momenteel op een oorlog zou uitlopen, de ver borgen oppositie in de satellieten- landen een kracht ontplooit, die het de Russen wel eens zeer lastig zou kunnen maken. Wij gelo ven daarom, dat, als men de inci denten toch in verband wil bren gen met de politiek van Moskou jegens de satelieten, de verklaring meer gezocht moet worden in de richting van het bewuste machts vertoon, om daarmee aan te ge ven, dat de persoonsverwisseling op het Kremlin geen enkele ver andering heeft gebracht in de waakzaamheid, weerbaarheid en kracht van de Sovjetunie. Een mogelijkheid, waar men bij het zoeken naar een antwoord op de vraag, waarom de Sovjetunie deze incidenten heeft uitgelokt, rekening mee moet houden, is on getwijfeld deze, dat het Kremlin ook tegenover het Russische volk machtsvertoon aan de dag wil leg gen. Stalins dood heeft een periode van nervositeit met zich gebracht en deze wil men misschien het snelst doen verdwijnen door te la ten zien, dat de kracht van de Sov jetunie nog onverminderd is. Daar komt bij, dat men het kan "oor stellen, alsof het Westen van de dood van Stal in gebruik wil ma ken om het Rusland moeilijk te maken. Door de zaken aldus voor te stellen, zou men kunnen berei ken, dat het Russische volk zich hechter om zyn nieuwe leiders schaart. Het blijven uiteraard slechts veronderstellingen, die men als antwoord kan geven op de vraag, waarom de Russen twee inciden ten in één week lanceerden. Wat precies de oorzaak is, zal mis schien nog blijken, misschien ook niet. Toch geloven wij, dat wel kan worden gezegd, dat het hier niet gaat om een weloverwogen drijven naar een nieuwe wereld oorlog, wat niet betekent, dat de incidenten voor het Westen geen aanwijzing zouden behoeven te zijn om clubbei waakzaam te zyn. haalde zijn woorden van 9 Maart, inhoudende, dat de Russische po litiek een poli 'ek van samenwer king met alle landen zou zijn en van ontwikkeling van handelsbe trekkingen met alle naties, of die nu kapitalistisch dan wel socialis tisch zijn. Toen de vergadering geopend was door Jasnof, burgemeester van Moskou, die een herdenkings woord aan Stalin en aan de Za terdag overleden Gottwald wijdde, werd de eerste benoeming in de nieuwe regering' voorgesteld: die van maarschalk Worosjilof tot president. Met algemene stemmen en onder groot applaus werd die benoeming goedgekeurd. Daarna stond Lawrenti Beria op en stel de voor Georgi Malenkof tot pre mier te benoemen. Hij kenschetste hem als „een talentvolle leerling van Lenin en een trouwe wapen broeder van Stalin". Ook Malen kof werd eenstemmig gekozen en een geweldig applaus viel hem ten deel. Hetzelfde gebeurde met de andere benoemingen en zo werd de nieuwe Russische regering, bestaande uit vijf7en-twintig mi- nisters, officieel bevestigd. De zit ting had een uur en tien minuten geduurd en de Opperste Sovjet .ring daarna voor onbepaalde tijd uiteen. Men wijdde na afloop van de vergadering de meeste aandacht' zyn zinsnede:op het ogenblik en in de toekomst is er geen las tige of onoplosbare kwestie, die' niet langs vreedzame weg kan woi'den opgelost. Men was het er wel over eens, dat Malenkof met die woorden de mantel van „Sta lin de verzoener" had aangetrok ken en gezorgd had voor een op vallend contrast met zijn rede op het partijcongres van verleden jaar October. Toen beschuldigde hij Amerika er van „welbewust de internationale spanning te verer geren" en vergeleek hij het' ge drag van de „Amerikaanse impe rialisten" zelfs met dat van Hit- Ier. Een buitenlandse diplomaat, die de rede aan hoorde, meende, dat zij van grote betekenis zou kun nen zijn. Ik ben er van overtuigd, aldus de diplomaat, dat de gehele wereld Malenkofs woorden zal toe juichen. „Pachtprijs naar rentabiliteit van agrarisch bedrijf" Op 20 Februari heeft de Soci aal Economische Raad de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening geadviseerd over het t.a.v. het pacht- en grondprys- peil te voeren beleid. Dit advies is eerst thans voor publicatie vrij gegeven. De raad beperkt zich in zijn ad vies tot de bestudering van grond slagen van het te voeren pacht, en grondprijspeilbeleid en het aange ven van enkele essentiele gedrags regelen te dien aanzien. De nade re concretisering van dit beleid wordt overgelaten aan de met de uitvoering daarvan belaste orga- Pachtprijzen Vrijdagmiddag heeft H.M. de Koningin de bloemententoonstelling „Flora 1953" geopend. H.M. de Koningin tydens de rondgang. upe van zn sclio loeder ling Ex-koningin Narriman van I Egypte, die koning Faroek in ballingschap naar Italië was ge-1 volgd is Donderdag met haar moe-1 der naar Zwitserland vertrokken. Men neemt aan, dat dit vertrek duidt op een echtscheiding. Hoewel ex-koningin Narriman zelf geen mededelingen heeft ge daan, Ijkt het wel zeker, dat haar vertrek uit Rpnie een definitieve scheiding van ex-koning Faroek betekent. Mevrouw Sila Sadek, Narrimans moeder, heeft Vrijdag bekend gemaakt dat haar dochter binnen enkele dagen naar Kairo zal terugkeren en reeds besloten heeft tot een „volledige en defini tieve scheiding". Narrimans oom, Moestafa Kemal Sadek, heeft Vrijdag te Kairo medegedeeld, dat Narriman echtscheiding zal aan- j vragen, zodra zij in Egypte zal zijn teruggekeerd. Zij zou te Genève blijven, totdat de Egyptische rege- j ring haar een visum had verstrekt I Volgens een verklaring, welke j ex-koning Faroek Vrijdagavond heeft uitgegeven heeft generaal Nagib zijn huwelijk gebroken, „daarbij gebruik makend van het machtigste van alle wapens: de schoonmoeder". Faroek zei vast besloten te zijn om „in alle om standigheden" de voogdij over zijn veertien maanden oude zoontje De S.E.R. is van oordeel, dat de bestaande vorm van pachtprijsbe- heersing, waarbij door de grond kamers toezicht wordt gehouden op de maximaal toelaatbare pacht prijzen, gecontinueerd dient te worden. De in de laatste jaren ze ker niet verbeterde wanverhou ding tussen het aanbod van en de vraag naar landbouwgronden maakt, ter bescherming van de positie van de pachter, een derge lijke prijsbeheersing absoluut noodzakelijk. Te dien aanzien be staat in de S.ER. geen verschil van mening. Wel is de S.E.R. van oordeel, dat een beheersing van de pacht prijzen op een juiste grondslag dient te geschieden. Dit wordt in het advies als volgt vertaald, dat de vorming van de pachtprijzen niet gebaseerd mag zijn op histo risch niveau noch door fixering van deze prijzen op een historisch nlv^m, noch door de pachtprijzen in een bepaalde verhouding tot dergelijk niveau te brengen maar dat hierbij uitsluitend de rentabiliteit van het agrarisch be drijf als criterium mag worden ge hanteerd. Naarmate dus de rentabiliteit van een agrarisch bedrijf groter is kan ook de pacht, welke voor de gebruikte grond wordt betaald, hoger zijn. Redelijke winst Daarbij moet wel het voorbe houd worden gemaakt, dat in elk geval wordt voldaan aan de eis, dat de pachter bij een behoorlijke exploitatie een redelijke winst krijgt. Pachtprijsbeheersing is im mers zoals het advies aangeeft, opgezet ter bescherming van de pachter. Een beheersing van de prijzen vair de landbouwproducten uit sluitend ter wille van de beheer sing van het pachtprijspeil wordt door de S.E.R. ongewenst geacht. Wordt om andere redenen tot het vaststellen van minimum-garan tieprijzen voor landbouwproducten overgegaan, dan dienen deze mini mum-prijzen op 'n zodanig niveau te liggen, dat daaruit voor het sociaal en economisch verantwoor de bedrijf op de economisch minst waardevolle landbouwgrond, die men normaal nog in cultuur wenst te houden, naast de normale pro ductiekosten (lonen, hulpstoffen e.d.) de volgende elementen dek king kunnen vinden: 1. Een pacht, omvattend de kosten voor de instandhouding van het verpachte, die voor rekening van de verpachter komen, alsme de een netto-inkomen van onge veer f 10,per ha. 2. Een minimum-ondememers- loon. Voor zover de verandering van de grondslag van de pachtprijsbe heersing resulteert in een- toene ming ten opzichte van de vooroor logse situatie van het inkomen uit de eigendom van landbouw gronden van verpachters en eige naars-exploitanten, zijn enkele le den van de raad van mening, dat deze inkomenstoeneming belast dient te worden met een tarief van 75% b.v. door middel van verho ging van de grondbelasting. De overgrote meerderheid van de S.E.R. vindt evenwel geen enkele aanleiding tot het instellen van een dergelijke belasting. Grondprijsbeheersing Bestaat over de continuatie van de pachtprijsbeheersing eenstem migheid in de S.E.R., uit is niet het geval ten aanzien van de voortzetting van de grondprijsbe heersing. De meerderheid van de S.E.R. is voor handhaving van de prijs beheersing van landbouwgronden, i Het verschijnsel van de landhon- ger, hetwelk tot een beheersing van de pac-htprljs (aanleiding geeft rechtvaardigt haar haar mening? ook de beheersing van de koop prijzen. In de eerste plaats ter bescher ming van de eigenaar-grondge bruikers, maar voorts ook ter on dersteuning van de te voeren pachtprijspolitiek. Een belangrijk punt bij de beheersing van de grondprijzen is de mogelijkheid haar in de practijk te effectueren De meerderheid van de raad is van mening, dat alleen tot prijs beheersing van landbouwgrond mag worden overgegaan, indien in de practijk een aanvaardbare ma te van effectuering kan worden bereikt. Het brengen van maxi mum-prijzen op een reële basis door, in analogie aan de pacht prijsbeheersing, uit te gaan van de opbrengstwaarde der gronden, te- DE RAADSVERKIEZINGEN IN HET RAMPGEBIED Ministerverlenging zittingsduur huidige raden met een jaar Achmed Foead te behouden. Hij ontkende evenwel, dat Narriman hem om echtscheiding had ge vraagd. Ex-koningin Narriman, die tiians te Genève verblijft in gezel schap van haar moeder, is gedu rende de laatste maanden van haar verblijf in de echtelijke villa bij Rome zelden in het openbaar gezien. Faroek ging meestal al leen naar de speelzaal en zijn vrouw werd door de Romeinse so ciety kennelijk niet „geaccepteerd" Het Egyptische blad Al Akhbar beweert, dat Narriman met zelf moord heeft gedreigd, indien haar niet de mogelijkheid werd gegeven van Faroek te scheiden. Verleden week vertrok haar moeder uit Kairo naar Rome met medeweten van de Egyptische regering. Zij schijnt haar doel thans te hebben bereikt, hoewel zij er nog niet in is geslaagd om ook het zoontje Achmed Foead bij Faroek weg te halen. Dat zou men thans moeten bereiken met behulp van een gerechtelijke uitspraak., Vol gens de Mohammedaanse wetge ving heeft de moeder recht op haar kind tot het zevende jaar. Reacties De Egyptische kranten publice ren het nieuws van de scheiding met grote koppen op de voorpagi- Verschenen is een nota van de Minister van Binnenlandse Zaken naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het ont werp van wet houdende „Voorzie ningen gemeenteraadsverkiezin gen in watersnoodgebied". Aan deze nota is het volgende ontleend. Naar aanleiding van de opmer king over het houden van de ver kiezingen voor de gemeenteraden en de Provinciale Staten in het zelfde jaar kan de minister thans in aansluiting op hetgeen hij hier over in de Tweede Kamer bij de mondelinge behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet heeft opgemerkt, mede- na. Volgens het blad Al Ahram is de scheiding het resultaat van de bemoeiingen van de familie Sadek, welke reeds vijf maanden geleden zouden zijn begonnen met pogin gen om Narriman, die negentien jaar is, „uit Faroeks handen te redden". Narriman zou van haai man niet niet haar familie hebben mogen corresponderen. Aan de correspondent van het blad Al Akhbar zou Narriman hebben ver teld, dat zij van de „mémoires", die in de wereldpers zogenaamd van haar hand waren verschenen, geen woord had geschreven. „Mijn vijf-en-twintig maanden samenleven met Faroek zijn een hel geweest. Ik heb hem na zijn troonafstand tegen mijn zin ge volgd, uit vrees, dat men op dat kritieke moment slecht over mij zou denken", aldus de ex-koningin volgens dc Romeinse correspon dent van Al Akhbar, delen, dat de indiening dezer da gen van een wetsontwerp te ver wachten is, waarin, door verlen ging van de zittingsduur van de te verkiezen gemeenteraadsleden met een jaar, aan het verlangen van de Kamer zal worden tegemoet gekomen. Aan het voorgaande voegt de minister, naar aanleiding van een desbetreffende opmerking in het verslag, nog toe, dat hij de memo rie van toelichting op het onder havige, wetsontwerp over een eventueel algemeen uitstel van de gemeenteraadsvei'kiezingen heeft gezegd, dat de regering de thans te treffen voorzieningen meende te moeten beperken tot de ge meenteraadsverkiezingen in het watersnoodgebied; met andere woorden, dat naar haar mening de noodtoestand in een gedeelte van het land op zich zelf slechts een noodvoorziening voldoende kan wettigen. Dit klemt te meer, nu zulk een voorziening een even tuele verlening der zittingspe riode van reeds gekozen gemeen teraden moet medebrengen, terwijl tegen zulk een verlenging, voor zover niet door de nood geboden, principiële bezwaren bestaan. In middels is de minister reeds bij de bovengenoemde mondelinge behan deling van het ontwerp tot wijzi ging van de kieswet op de alge mene wens tot het doen san- vallen van beide verkiezingen nader ingegaan. Op de vraag, of bij benadering j kan worden opgegeven voor hoe- I veel kiesgerechtigden een verkie- zing op het normale tijdstip een I inconventie zou betekenen, heeft I zij geantwoord, dat dit aantal I uiterst moeilijk is te schatten. zamen met een aantal andere maatregelen (afsnijden van mis bruik van koppelverkoop, continu. atierecht van de pachter, voor- keui'srecht bij- verkoop voor de pachter en een eventuele toepas sing van het wetsontwerp ver vreemding landbouwgronden bij boedelscheiding) geeft goede hoop dat inderdaad een aanvaardbare mate van effectuering van dc prijsbeheersing van landbouw gronden tot stand kan worden ge bracht- Het doen aanwijzen van de koper door de grondkamer wordt door het overgrote deel van de meerderheid niet aanvaardbaar geacht. Minderheid afwijzend De minderheid van de raad staat afwijzend tegenover een voortzet ting van een beheersing van de koopprijzen van landbouwgronden. Haar voornaamste argument hier bij is, dat een dergelijke prijsbe heersing in de practijk niet te ef fectueren is zonder dat wezensele. inenten van het eigendomsrecht worden aangetast. Enige leden van deze minder heid kunnen zich wel verenigen met een beheersing van de hypo thecaire belasting van de grond. Premier Gottwald overleden Zaterdagochtend om elf uur plaatselijke tijd is Klement Gott wald, president van Tsjechoslowa- kije, na een hevige longontsteking, gepaard gaande met pleuritis, overleden. Hij was 56 jaar oud. Vermoedelijk zal zijn opvolger prof. Zdenek Nejedly zijn. Tot Zaterdagavond was in het Nationale Rampenfonds een be drag van 81.4 millioen gulden bij eengebracht. Dat betekent ten op zichte van Vrijdag een vooruit gang van vier ton. De radio-actie beurzen open, dy'ken dicht heeft Zaterdag f 3.660.934,57 opgebracht. Tijdens het programma dat Zaterdag avond te Enschede werd uitgezon den, kwam een bedrag van f 1.060.022 binnen. Vragen over vl lichtschepen Het Tweede Kamerlid de heer Weiter (k.n.p.) heeft aan de mi nister-president de volgende vra gen gesteld: 1. Is het waar, dat de Neder landse regering nu al geruime tijd twee van Wm. Muller en Co. ge schaterde vluchtschepen, de Wil lem I en de Willem II vaarklaar laat houden in de haven van Hel le voetsluis, elk met een gezag voerder en een kernbemanning aan boord? Zo ja, is de regering bereid de Kamer mededeling te doen om trent de bedoeling van genoemde maatregel Het betreft hier de schepen, die de laatste jaren in de Rijkshaven te Numansdorp hebben gelegen. Direct na de ramp zijn de schepen bij het reddingswerk ingeschakeld. Zy hebben Numansdorp-haven verlaten en hebben nu ligplaats gekozen in de haven van Helle- voetsluis. De „Prawda" over: „Rouw iu deV.S." In eèn uitzending van radio Moskou is Donderdag een bericht van de „Prawda, het orgaan van de Russische communistische par tij, opgeroepen, volgens hetwelk in de Verenigde Staten „op alle straathoeken politiespionnen" wa ren geplaatst om de Amerikanen er van te weerhouden uiting té ge ven aan hun verdriet over Stalins overly den. In een bericht van de correspon-, dent in New Yorlc werd verklaard dat de duizenden Amerikanen, die Stalin wilden eren „talrijke moei lijkheden" moesten overwinnen. „Door middel van intimidatie, terreur, vervolging en vergiftiging door de pers trachtten Amerikaan se heersende kringen te voorko men, dat het Amerikaanse volk uiting gaf aan zijn gevoelens. De ze kringen slaagden er echter niet in de diepe rouw, die in deze droe ve dagen over werkend Amerika trok, te onderdrukken" aldus het bericht".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1