CHIEF WHIP Van volksvlijttentoonstelling tot Jaarbeurs Dukaat GROOT GEWORDEN ONDANKS VELE STORMEN Verdere scholing in precisie-arbeid van belang Ik verzeker U al kwamen er nog honderd nieuwe merken ik blijfbij de beste sigaret voor mijn gezondheid- 1 OP IEDERS LIP! REX REGUM Wat het Handelsblad ontving voor het Rampenfonds ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 14 MAART 1953 3 m HET onrustige rhythme van deze laatste decennia heeft tot neven gevolg, dat telkens een nieuwe stroom van vluchtelingen ls gedwongen zloh de nijpende vraag te stellen, of zij ergens ter wereld onderdak, of zelfs maar tijdelijk asyl kunnen vinden. De eerste golf van gedwongen landverhui zers brak zich baan onder de zegeningen van het natlonaal-socialisme in 1933. Ontwrichting en machtsverschuivingen na de tweede wereldoorlog leidden tot het begrip èn de ellende der „verplaat ste personen". De verscherping zowel van de koude oorlog als van de terreur aohter het IJzeren Gordijn veroorzaakt een vloed van nieuwe on gelukkigen, die uit angst voor het vege lijf en uit onwil om te leven onder een slavenregiem de weg naar de vrijheid zoeken. Dat het gehele probleem der vluchtelingen in de eerste plaats voor West-Duitsland. maar niet minder ook voor de beschaafde lan den der Westelijke wereld, tal van pro blemen sdhept, lijdt geen twijfel. Een afsohaduwing van al deze ellende teken de zloh onlangs af in de statige verga derzaal van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, toen de begroting van Justitie aan de orde was. Hoewel onze parle mentaire redacteur duidelijk in ihet licht heeft gesteld, dat versohillende leden der Eerste Kamer, en wel de heren Diepen horst, Beaufort en (Cammelbeeck respectievelijk behorende tot de A.R., de K.V.P. en de P.v.d.A. minister Donker het vuur na aan de schenen hebben gelegd, willen wj ook van onze kant voor dit nijpende vraagstuk de aandacht vragen. En dit des te meer, omdat de beheerder van het departement van Justitie wel zeer sterk de nadruk legde op de begrenzingen en onmogelijk heden om dit probleem behoorlijk èn menselijk tot een oplossing te brengen. DE status van vreemdelingen en vluchtelingen, die wettelijk over één kam worden geschoren, ls in het vrye Nederland, dat de eeuwen door aan illustere emigranten asyl heeft ver leend, stellig niet rooskleurig. Juridlsch- admlnistratief wordt deze gehele mate rie beheerst door de Vreemdelingenwet van 1849, het Vreemdellngenreglement van Augustus 1918, de Grensbewakings- wet van 1920, een Koninklijk Besluit van 1 Juli 1939 en het Bewakingsvoor schrift van 1946. In de harde practijk van het dagelijkse leven komt het hierop neer, dat er geen onderscheid wordt gemaakt tussen vreemdelingen en vluch telingen en dat in het algemeen binnen komst hier te lande zonder regelmatig paspoort en visum onmogelijk is. Op zichzelf is dit natuurlijk juist. Toch heeft dit alles ten gevolge, dat onze grenzen hermetlsdh gesloten zijn. Minister Donker heeft in dit Kamer debat drieërlei categorieën van vluchte lingen genoemd. Daar zijn ten eerste de vluchtelingen, die na een der landen achter het IJzeren Gordijn te zjjn ont vlucht, korte tijd in Duitsland hebben vertoefd. Met deze transito-vluchtelin gen is het de moeilijkheid, dat, na uit leiding uit Nederland, Duitsland hen slechts dan terugneemt, indien dit vrij wel onmiddellijk geschiedt. De tweede categorie wordt gevormd door hen, die rechtstreeks aankomen uit het door hen ontvluchte land. Zij hebben de reis soms per vliegtuig en meestal per schip volbracht. De harde hand van onze vreemdelingen-politiek maakt, dat deze ongelukkigen maandenlang in politlebureaux van hun vrijheid worden beroofd. Nu begrijpen wij zeer wel, dat. om Infiltratie door spionnen tegen te gaan, in het belang van onze veiligheid hier een zeer nauwkeurig onderzoek geboden is. Maar wanneer men bedenkt, dat men gedurende de oorlog in En geland in de meeste gevallen van de tentie met een security-test van zes we ken heeft volstaan, blijkt het in Neder land gehuldigde" systeem hoogst on bevredigend. Eén van de weinige, maar door ons dankbaar aanvaarde tegemoet komingen op dit gebied bestaat nu in de mededeling van minister Donker, dat hij voor dit speciaal soort gedetineerden de hand heeft kunnen leggen op een buiten in Gelderland. Daar kan men dan ten minste bulten de drukkende atmosfeer van een politiebureau het kaf van het koren schelden. Dat dit laatste met uiterste nauwgezetheid moet ge schieden, wij zullen de laatsten zijn om het te ontkennen. Ten slotte is er de derde categorie. Dat zijn de vluchtelingen die In groepen, soms in internationaal overleg, worden toegelaten tot ons vaderland. Minister Donker verklaarde, dat er sinds Mei 1945 ln totaal 22.500 vludhtelingen in Nederland vertoeven. Maar daar Zijne Excellentie hierbij de 13.000 Ambonezen meerekent, verliest hij uit het oog, dat deze aanwezigheid de noodzakelijke consequentie vormt van het na-oorlogsc regeringsbeleid ten opzichte van Neder- lands-Indië en Indonesië. NAAST de noodzaak om een binnen stromen van communistische spion nen ln ons land onmogelijk te ma ken, is er natuurlek de economische kant van het probleem. Nederland is een overbevolkt iand- dat is gedwongen jaarlijks vele tienduizenden van zijn beste inwoners tc laten emigreren. Wan neer men te gemakkelijk met de uit de aard der zaak Illegale immigra tie zou zijn, zou de vluchtelingenstroom zich ln het bijzonder op Nederland rich ten. Helaas is van enigerlei gemakke lijkheid op dit gebied niets te bespeu ren. Zowel België als Frankrijk bedrijft hier een liberaler politiek. Al be grijpen wij zeer goed, dat door een jaar lijkse bevolkingsaanwas van honderd duizend mensen en ook door het feit. dat wij in totaal een gelijk aantal uit Indonesië hebben opgenomen, de moge lijkheden tot asylverlening ln ons vader land befierkt zijn toch achten wij het absolute noodzaak dat dc thans gevolg de schriele politiek enige verruiming ondergaat. Minister Donker heeft te kennen gegeven, dat deze hele zaak niet alleen zijn eigen departement raakt, maar moet worden gezien als kabinets- polltiek. Reeds zeer veel zou gewonnen zijn, indien, dus het kabinet zou willen besluiten dat men deze hele kwestie der vluohtelingen zou willen lichten uit' het toch reeds vrij benepen vreemdelingen recht. Wij zijn waarlijk niet blind voor de vele voetangels en klemmen, velke in deze gehele materie der vluchtelingen verborgen zijn. Maar het land, dat van oudsher het asylrecht als een van zijn hoogste verworvenheden heeft be schouwd, het land, dat een Descartes, een Comenius, een Spinoza toevlucht heeft verleend, ls, zelfs in deze harde twintigste eeuw, tot enige edelmoedig heid verplicht. Mensen in nood mogen niet met cerebrale formules worden afgemaakt. Minister Zijlstra zag Brabantse industrieën (Van onze correspondent) 's-Hertogenbosch; 14 Maart NA afloop van zijn bezoek aan de pro vincie Noord-Brabant heeft de mi nister van Economische Zaken prof. dr J. Zijlstra een korte samenvatting ge- geven van zijn indrukken bij de ver schillende Brabantse industrieën opge daan. Bij zijn bezoelc aan. de Hispano-Suiza (Ingez. vied.-advertentie) Vooreen extra lekkere pijp tabak DOUWE EGBERTS abrieken tvas het de minister opgeval len, dat het in Nederland blijkbaar mo gelijk is, dat de arbeider een uitermate hoge graad van geschooldheid bereiken kan op het gebied van het preoisie-werk Het is tevens gebleken, dat de Neder landse arbeider zich deze vakmanschap in enkele weken kan eigen maken. Zwit serland 't- land bij uitstek voor het zeer fijne precisie-ioerk is Nederland alleen nog iets voor wat het tempo betreft. De- kwaliteit van het Nederlandse precisie- product is gelijk aan dc Zwitserse en ook het uitvalspercentage is voor Nederland en Zwitserland gelijk gebleken. Dczi feiten achtte dc minister voor de Neder landse industrie van enorme beteken „Wij moeten in Nederland streven naar de geschooldheid op het gebied van de precisie-arbeid", aldus de minister, want juist deze sector van de indus triële nijverheid bergt voor geheel West- Europa en in het bijzonder voor Neder land loeUlse perspectieven". Het industrialisatie-probleem in Noord-Brabant beschouwend noemde de minister een tweetal aspecten. Ten eerste, dat het scheppen van werkgele genheid onverminderd en onverflauwd voortgang moet vinden. Dit mag niet worden afgeremd door de pogingen om Zou het eerste onder het tweede te lijden hebben, dan zou een serie van rampen kunnen worden ont ketend. Als tweede stelde de minister, dat aller inspanning is vereist bij het oplossen van de structurele moeilijk heden. Het w-as de minister voorts opgeval len bij zijn bezoek aan Brabant, dat er een goede ondernemingsgeest heerst in de daar gevestigde industrieën. „Het hogeschool-ondernemerschap is uiter mate belangrijk en het stemt tot vol doening te mogen constateren, dat dit ondernemerschap in bevredigende mate in Noord-Brabant aanwezig is". Ten aanzien van het ontwikkelings gebied de Maaskant deelde dr Winsenuus nog mede, dat in Juni of Juli vermoede lijk het rapport kan worden tegemoet gezien, dat de Commissie voor het ont wikkelingsgebied in het Land van Maas en Waal samenstelt. Ceen Dukws meer MILITAIRE hulp aan Schouwen-Duiveland geëindigd (Van onze correspondent) Zierikzee, 14 Maart De verbindingstroepen, die in nauwe samenwerking met dè P.T.T. zoveel be langrijk werk op Schouwen-Duiveland hebben gedaan, zijn naar hun garnizoen te Nunspeet terug-gekeerd. Zij waren het, die de eerste noodzakelijke verbindingen tot stand brachten. Hun vertrek betekent dat de zo vertrouwd geworden „dukiws" uit het stadsbeeld verdwijnen. Het dijkherstel op Goeree-Overflakkee brengt grote gevaren mee voor de Zeeuwse mosselcultuur. Op de Oude Tongense bank waar vele mosselkiwekers hun percelen hebben die met mosselen zijn bezet, hebben zandzuigers en baggermolens hun werk gedaan. De per celen werden verwoest en de aanwezige mosselen de poLder ingespoten. Een ploeg van acht man onder lei ding van een technisch opzichter uit Amsterdam is in Zierikzee bezig met het herstel van de in desolate toestand verkerende gasleidingen. Men verwacht niet vóór 1 Mei a.s. gas uit de leiding. Eer de grote kraan aan de fabriek open zal gaan. zal de gashouder nog worden gevuld met geparfumeerd gas, teneinde lekken te kunnen opsporen. Breda bereidt zich voor op K.M.A.-feesten (Van onze correspondent) Breda, 14 Maart. Van 17 Juli tot en met 9 Augustus zal het stadspark het Valkenberg te Breda, ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van K.M.A. feesttuin zijn. De ca detten van de K.M.A. vieren hun feest ran 20 tot en met 22 Juli. Op deze laat ste dag wordt in het park een tuinfeest gehouden, dat zal worden bijgewoond door koningin Juliana en prins Bern- hard. De militaire feesten beginnen met de reünie van oud-studenten van de K.M.A, en worden gevolgd door het jaarlijkse Assaut van de Cadetten. De burgers van Breda, trots op het bezit van de K.M.A. en dankbaar voor de hulp door de K.M.A. geboden bjj de Oranjestadfeesten het vorig jaar gehou- Ingez. med.-advertentie den, zullen drie en twintig dagen lang trachten om de legendarische feesten, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de K.M.A., in 1928 te verbeteren. De stichting Breda-Oranjestad is .omgezet in een stichting Academie-feesten 1953 en ditmaal is mr Jan Derks de artis tieke adviseur. 81 MILLIOEN IN RAMPENFONDS In het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond 81 mUlioen gulden binnen- ;ekomen. Donderdagavond was bijna 10 millioen bijeengebracht. In Maart worden in'de Middellandse Zee grote gecombineerde vlootmanoeu- vres gehouden. Bij een tussentijdse verkiezing in Engeland hebben de conservatieven hun zetel behouden. Troepen muzikanten, ronsebonzen, gooche laars, kunstemakers en meer andere ver makelijke lieden u-aren een voorbode van de' uitstallingsiveken. TOEN in de Napoleontische tijd afweer tegen Engeland tot systeem werd verheven, werd ook in Nederland bevordering van de nijverheid door het organiseren van tentoonstellingen gezocht. Zo vond in 1808 te Utrecht de eerste tentoonstelling van volksvlijt - „tentoonstelling van monsters en stalen" zoals deze heette, plaats, welke in 1810 door een expositie te Amsterdam werd gevolgd. Utrecht beschouwt nog altijd de tentoonstelling van 1808 als een voorloper van de Jaarbeurs. Van een officiële opening dezer tentoonstelling konden wij niets vermeld vinden; blijkbaar is zij dus zonder enige plechtigheid begonnen. Er was om hetgeen aan voortbrengselen van Neer- lands industrie was aangevoerd heel wat minder ruimte rodig dan tegenwoordig! De voorwerpen wer den geplaatst in de vertrekken van het Stads-erfhuis op de Maria-plaats, in de raadkamer van het Stadhuis en in het Auditorium van de Academie. Voorzover wij konden nagaan, bevatte de officiële lijst der deel nemers slechts 139 namen, maar men spreekt ge woonlijk van 200 deelnemers, uit alle 'provincies van ons land afkomstig. Voor de mooiste inzendingen werden prijzen, be staande uit geld of medailles beschikbaar gesteld, ter wijl het voorts ook mogelijk was, zeer gedistingeerde, gedistingeerde en gewone eervolle vermeldiiigen en „aanhalingen" te verkrijgen. Merkwaardig is wel. dat iedere fabrikant, die zich op het namaken van Engelse goederen toelegde, een onderscheiding verwierf. Vermoedelijk moest dit voor de Hollanders als aansporing dienen, hun uiterste best te doen zich van Engeland onafhankelijk te maken. Al is de tentoonstelling dan niet met plechtigheden geopend, oude verslagen vermelden toch feestelijk heden en kermispret. Hendrik Keetell vertelt daarvan in zijn dagboek, dat noe in de Universiteitsbibliotheek van Utrecht berust. Hü schrijft: „dat de stille week toen reeds een aanvang had genomen, maar het scheen veeleer Looyweek of Vreugdeweek te wezen, want door het naderen van de openbare tentoonstelling en Minister F. E. Posthuma (derde van linksop bezoek aan de eerste Jaarbeurs in 1917. Naast dc minister mr VanZijl, die toen voorzitter uan de Jaarbeurs was. de markt, waaruit velen zich verbeeldden een ge wonen kermistijd met de daarmede gepaard gaande vreugde te zullen bijwonen, zagen wij al door de stad zwerven troepen muzikanten, ronsebonzen, gooche laars. kunstemakers en meer andere vermakelijke lieden Van het verloop der „uitstallingsweken" gaf deze kroniekschrijver ook een uitvoerig verslag. Zo no teerde hij onder meer: „Deze eerste algemene tentoon stelling der voortbrengselen van Nationale Volksvlijt voldeed aan alle kanten en in alle delen ten volle. Alle dagen, de Zondagen uitgezonderd, van des voor middags 9 uur tot des avonds 6 uur was dezelve voor iedereen te zien. Alle vertrekken stonden open, echter wanneer er geoordeeld werd dat een genoegzaam aantal menscnen binnen was. werden de volgenden teruggehouden totdat dit getal weer was verminderd. Alle de verschillende voorwerpen mocht men zoolang men verkoos zien, maar geen van dezelve aanraken!" Keetell vertelt ook iets van de opstelling. In het Stadhuis was een grote collectie prysische, optische en mathematische instrumenten, waarvan sommige zelfs bij deskundigen niet bekend waren. In de universiteit waren de mechanische werktuigen opgesteld, waar onder bijzonder uitmuntten een windmolen, een water5 molen, een ploeg en een stoommachine. Men zou kun nen zeggen dus een combinatie van een agrarische en technische afdeling ter beurze! In het stads-erfhuis waren goederen van verschil lende aard bijeengebracht. Men vond er zilverwerken, porselein (waaronder een vaas met gezichten die op ƒ4000 berekend werd), glaswerk, gebronsde beelden van een nieuwe uitvinding, busten van was, beeld werken, „het een al fraaier dan het ander". De twee weken voldeden nauwelijks om de grote toeloop van nieuwsgierigen op te vangen; er kwamen ook honderden uit verschillende delen van ons land. Uit bovenstaande opmerkingen, ontleend aan het dag boek. kan men dus concluderen dat deze „eerste beurs" uitstekend geslaagd mocht heten. De rekening sloot met een batig saldo van 1455.16, een zeldzaam verschijnsel in de tijd van koning Lodewijk Napoleon. De tweede tentoonstelling, in Amsterdam gehouden, leverde weinig resultaten op, zodat toen verder van het organiseren van dergelijke manifestaties werd af gezien. TotdatUtrecht in 1917 een verbeterde herhaling gaf, dc eerste Nederlandse Jaarbeurs. Zestigste Jaarbeurs O 1916 aan de naam is gekomen In Edlnburg z\jn voor 200.000 gulden aan juwelen gestolen, o.a. een der vroe gere Hongaarse kroonjuwelen. In Joegoslavië zjjn de verkiezingen, iie in Mei gehouden zouden worden, uit gesteld tot het najaar. Hoe men in waardoor het woord ..jaarmarkt'' had afgedaan HOEWEL de huidige omstandigheden in ons land weinig aanleiding geven tot een feeststemming, kan er toch begrip zijn voor het feit, dal de aanstaande Voorjaarsbeurs te Utrecht een enigszins feestelijk karakter zal dragen. Immers, de herdenking van de zestigste jaarbeur, slaat op het programma. De jaarbeurs als organisatie heeft een korte geschiedenis: zij dateert uit het jaar 1916, toen de vereniging tot het houden van jaarbeurzen, te Utrecht werd opgericht. In de jaren van economische afsluiting van de eerste wereldoorlog moest de werkzaamheid uiteraard gericht blijven oj» de binnenlandse markt. Maar toch gingen ook toen reeds de gedachten uit naar de toekomst, wanneer het internationale goederenverkeer weer her steld zou zijn. Eigenlijk hebben drie verenigingen het initiatief genomen tot de stichting van de Utrechtse beurs, n.l. .Nederlands Fabrikaat de „Maatschappij voor Nijverheid en Handel" en de „Vereniging voor Tentoonstellingsbe- langen". Overigens had men hierbij in zoverre te doen met een voortzetting van de historische ontwikkeling, dat er reeds lang vóór 1916 zogenaamde goederen-beurzen werden gehouden, voortgekomen uit de middeleeuwse jaarmarkt, in Utrecht in de oude Kloostergang naast de Dom gehouden. stadhuize geïnstalleerde Raad van Be heer. Met vallen en opstaan is het jaar beurs-instituut de weg van zijn ontwik keling gegaan. Steeds heeft de organi satie de nodige veerkracht gehad om zich aan de gewijzigde economische om standigheden aan te passen en vooral in de twintiger jaren werden zware eisen aan de beurs gesteld. Met de ingebruikneming van het eerste permanente gebouw op het Vre denburg in September 1921 werd de internationalisering een feit. In 1930 werd het tweede gebouw geopend, in 1932 het derde, in 1938 de Beatrixhal, in 1941 de Tussenhal, die in 1945 werd af gebouwd en een jaar later de naam Irenehal mocht verkrijgen. Met elke in gebruikneming van een nieuw gebouw bleek de daarmede gepaard gaande ver groting van ruimte in een wezenlijke behoefte der deelneming te voorzien. In 1946 werd het Croeselaan-complex aan het bestaande toegevoegd niet in de laatste plaats als gevolg van de WAT NA 1945 TOT STAND KWAM HOE men aan de benaming Jaarbeurs gekomen is? Deze is toevallig ont staan op een der eerste vergaderin gen, die de grondleggers van de beurs hielden. Men legde de naam voor aan de Neerlandicus prof. De Vooys, die de vondst testte op germanismen, gallicis men en anglicismen. De naam doorstond de proef en de gangbare term „jaar markt" had afgedaan. Het tot standkomen van de eerste jaarbeurs was te danken aan het ijverig streven van een groot aantal personen. In het bijzonder zij hier herinnerd aan de activiteit van de toenmalige burge meester van Utrecht, dr J. P. Fockema Andreae en de wethouder der bedrijven, mr dr W. A. van Zqst. Laatstgenoemde was ook de eerste voorzitter van de ten groeiende belangstelling voor de tech nische afdeling van deze' internationale beurs en terecht heerst er thans vreugde over het feit, dat deze zestig ste jaarbeurs kan worden aangevangen met de opening van de enorme Pr' Bemhard-hal. In de samenstelling van het jaarbeurs- bestuur zijn in de loop der jaren tal van wijzigingen gekomen. Van 1926 tot 1951 berustte de voorzittershamer in de be kwam en energieke handen van dr F. H. Fentener van Vlissingen, aan wiens in tellectuele en commerciële gaven en autoriteit, aan wiens onvermoeibaar streven, om het Jaarbeursinstituut nationaal en vooral ook internationaal omhoog te stuwen, deze instelling grote dank is verschuldigd. In de zeer moei lijke jaren waarin dr Fentener van Vlis singen het bewind overnam, is het zeker voor een groot deel aan zijn inzicht en zijn handelen te danken geweest, dat deze moeilijkheden konden worden over wonnen. In mr W. H. Fockema A n- d r e a e heeft de Jaarbeurs een ener gieke en bekwame voorzitter terugge kregen. Zeer velen van de jaarbeursbe- stuurderen zijn niet meer in leven en lang is de lijst van de leden van het algemeen bestuur die thans niet meer zijn. Op twee bekende figuren willen wij nog de aandacht vestigen. Het jaar 1940 bracht een belangrijke mutatie. De heer W. Graadt van Roggen, sinds het begin algemeen secretaris van het bestuur, zag zich om gezondheidsredenen ge noodzaakt af te rieden. Deze kundige organisator en bekwame propagandist, stylist en publicist, wiens naam voor altijd aan de jaarbeurs verbonden zal blijven, heeft de bevrijding van ons land uit de Duitse overheersing, welke ook hem zo diep kwelde, niet meer mogen medemaken. Kort daarvoor, op 18 April 1945 kwam geheel onverwacht voor hem het einde van een mede in dienst der jaarbeurs zo welbesteed leven. In verband met het aftreden van de heer Graadt van Roggen in 1940, werd een reorganisatie van het bestuur voor bereid en in de plaats van een secreta ris-generaal, werd een directeur be noemd: mr J. Milius, destijds secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Utrecht. DE herboren Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs trok na afloop van de tweede wereldoorlog een ongekend groot aantal deelnemers en bezoekers aan en het is mede door toedoen van mr Milius geweest, dat de beurs in het buitenland een uitstekende reputatie heeft verworven. De deplorabele toestand waarin de gebouwen verkeerden door gebruik van iuitsers en Canadezen, en het feit dat handelsgebieden en marktcentra waren vernietigd, stelden aan directie en tech nische dienst zware eisen. Het is de grote verdienste van mr Milius, dat hij kans heeft gezien, aan de wederopbouw van de jaarbeurs een bezielende leiding en sportief tempo te geven. Vele malen reeds heeft mr Milius de jaarbeurs ver tegenwoordigd op buitenlandse beurzen en congressen. Enige tijd geleden nog maakte deze directeur in opdracht van de Raad van Beheer een goodwill-reis naar de Verenigde Staten, de Antillen enz. De belangstelling van de zijde van het Koninklijk Huis is steeds zeer groot ge weest. De eerste beurs werd reeds be zocht door H.M. Koningin Wilhelmina, Z.K.H. Prins Hendrik en H.M. Koningin Emma. Daarna is bij elk hoogtepunt in de ontwikkeling van de beurs een of meer leden van de koninklijke Familie aanwezig geweest. In 1931 werd aan de beurs het praedicaat „Koninklijke" ver leend en na de oorlog getuigde o.m. Ko ningin Juliana van haar belangstelling. Prinses Beatrix onthulde haar wapen in de Beatrix hal en Z.K.H. Prins Bern- hard draagt als koninklijk commissaris de Utrechtse beurs een warm hart toe. Het feit dat de Prins Dinsdag a.s. de naar hem genoemde hal zal openen, ls meer dan een formaliteit! Het ontstaan van nieuwe groepen en de uitbreiding en completering van reeds bestaande, hebben in de loop der jaren na de bevrijding het totale beeld der beurs aanmerkelijk gewijzigd en op hoger niveau gebracht. Uit de agrari sche afdeling is de grote landbouwbeurs voortgekomen welke nu afzonderlek wordt gehouden, de invoering van spe ciale vakbeurzen blijkt een succes te zijn geworden, de service aan buiten landers alsmede de propaganda in het buitenland, zijn aanmerkelijk verbeterd, speciale commissies zijn gevormd, dc stichting Nederlandse Textiel-jaarbeurs kwam tot stand, kortom er zijn vele maatregelen te noemen die getuigenis afleggen van een sterk opgaande lijn. die de jaarbeurs kwalitatief en kwanti tatief te zien geeft. Er is voor het jaarbeursbestuur dan ook alle aanleiding om met voldoening, ter gelegenheid van de zestigste beurs, op de ontwikkeling van het instituut in het verleden, terug te zien. Utrecht ten slotte, staat weer aan de vooravond van het hoogfeest van het mercantilisme. Vestiging en groei van de jaarbeurs hebben op deze stad. waar in de zeven tiende eeuw „verkwijning van ambacht, nering en koopmanschap" nog gevoeld werd als een straf van hogerhand voor een bedorven volksgeest en heersende sumptuositeit. een bijzonder stempel ge drukt. Langzaam neeft Utrecht zich aange. past en critische mensen, die zelfs ach ter hun „tarbot A la meunlère" nog over de weedom van de na-oorlogse economie praten, hebben het in dit „Mekka van de handel" best naar hun zin. NIJMEGEN KRIJGT STADS VERWARMING (Van onze correspondent) Nijmegen, 14 Maart Het ligt in de bedoeling, dat de stads kern van Nijmegen nog in de loop van dit jaar zijn stadsverwarming- krijgt. Het plan, dat aan de Raad ter goed keuring is voorgelegd, voorziet in be diening- van het gedeelte der stad, dat omsloten wordt door de Singels, de Spoorstraat, Nieuwe Marktstraat, Hezel- straat, Markt, Burchtstraat en Sint Jorisstraat. Met de aanleg is een bedrag van 850.000 gemoeid, zij het dat in dit jaar slechts rond 680.000 hiervan be steed zal behoeven te worden. De herbouw van de binnenstad is nog bij lange niet voltooid, maar vele zaken kondigen herbouw van haar pan den aan. Daardoor zal het in de komen de maanden nog mogelijk zijn op een voudige, en daardoor dus goedkope wijze, het buizennet aan te leggen. Bovendien beschikt men in de Gasfabriek over de nodige ketels, die de gevraagde stoom kunnen produceren. Deze ketels zijn vrij wel buiten gebruik, of komen dit bin nenkort. omdat de Gasfabriek buiten werking: gesteld wordt in enkele jaren. B E.E.T.S. eerde Nicolaas Beets BIJ NICOLAAS BEETSBORST- BEELD, in 1894 door ds C. Beets, een zoon van de schrijver van de Camera vervaardigd en geplaatst in het Rijks museum te Amsterdam, heeft de prae- ses van het dispuut B.E.E.T.S. der hoofdstedelijke universiteit, de heer A. Ch. Delprat (links) met de secretaris het dispuut, de heer H. d'Ailly, een krans geplaatst. WIE het Palazzo Vecchlo, „het oude palels", het indrukwekkende stad huis met zijn magnifieke toren, van Florence betreedt, ziet boven zijn hoofd de Latijnse woorden staan: „Rex Re- gum et Dominus domlnantlum". ..Koning der Koningen en Heer der heersers". Een trotse Renalssancestad bouwde ln 1300 dit pralende paleis, maar de bouwers wisten één ding, boven alle trots en praal uit: „Zo de Heer het huls niet bouwt, tevergeefs arbeiden de bouwlieden, zo de Heer de stad niet bewaakt, tevergeefs waakt de wachter". Of zoals de tijdelijk ln ere herstelde oude Franekerpoort te Harlingen. de Friese havenplaats, het In 1936, bij het zevenhonderdjarig be staan der stad, ln haar opschrift al den volke verkondigde: „Vergeefs zijn torens, wallen, vesten Als God niet waakt, de Allerbeste". De burgemeester van Florence, die dagelijks het Palazzo Vecchlo betreedt, is thans weer een zeer gelovig, asce tisch levend, als eens Franciscus, mild en sober enige jaren lang, een communist ge weest. die, gaande onder het opschrift dat hierboven staat, de burgemeesters kamer en de raadszaal binnentrad. Men sen wisselen, heersers, dienaren liefst van stad en kerk, van mens en God, komen en gaan. Maar boven hen uit, hoog verheven, troont Hij die de Rex regum. de Dominus domlnantlum is. Daar zit, in de onrust der tijden en voor de onrust der harten, iets zeer rustgevends ln. Dat ons ónze arbeid niet kwijtscheldt. De bouwers, de wach ters. de wakers, zijn nodig. De be stuurders van stad en staat, van de gemeenschap ln al haar facetten, van gezin tot Verenigde Naties. God roept ze of ze het willen weten of niet, ln Zijn dienst. Ons hart tot waardering en lof geneigd, als wijs beleid ons regeert, als Truman ten afscheid spreekt, als Elsenhower bidt ln het openbaar, ls. daarnaast, menig keer van vreze en beven vervuld, wanneer het bedenkt ln hoe zwakke handen de grootste macht is gelegd, hoe vereerde, ge waardeerde of verfoeide elementen de belangrijkste, over leven en dood van millloenen beslissende besluiten moeten nemen. Ons vertrouwen ln hen kan te groter zijn. wanneer wij, hun be kwaamheid en hun ernst kennend, er- aren mogen hoe zij als koningin Juliana deemoedig belijden: „Wie ben lk, dat ik dit mag, dit moet doen?" Van hun beslissingen hopen wij het beste. Voorbarig en eenzijdig is daar over maar al te vaak ons oordeel, met te weinig besef van onze kant dat ons inzicht slechts een beperkt stukje van hun blik, moet en kan samenvat ten, kan overzien. Maar ja, zij als wij, blijven beperkte, zeer beperkte mensen. Gode zij dank. dat aan hen misschien het voorlaatste, maar nooit het laatste woord is, dat Hij de alpha en de omega, het begin en de voortzetting en de voltooiing aller dingen Is. Door de eeuwen en ln eeuwigheid. Rex regum et Dominus domlnantlum. Heersend, En, zich openbarend, ln Christus als Liefdemacht. Hilversum. A. L. BROER Vijftiende verantwoording BIJ de administratie van het Alge meen Handelsblad zijn, sedert onze vorige opgave, nog de volgen de bijdragen binnengekomen ten behoeve van bet Nationaal Rampen fonds. Giften van f 5000.en hoger H. W. K.. Ellecom 10.000; in Groot Loge van Ontario (Canada) van de Orde van Odd Fellows 5.782.50. Giften von f 1000.tot f 5000. Westeinder zeilwedstrijden 1854.80. Giften boven de f 100. lot f 1000. Broder. Ned. Blokmetaal ind. 610.24; H. D., Osaka (Japan) 500; Sté des Mécaniques Verdol, Lyon 217.20; Fa Barry Rogliano Salles (Ventes) Parijs 500; P. J. S„ Eindnoven 250; M. H. Hakim. Baghdad 200; Dir.. Pers. Drij Erven E. v. d. G., A'dam 600; Dir., Pers. „Anjo", Zeist f 115.20; Brldge- clubje 150; La Fibre Diamond S.A., Parijs 124; L. H. B„ A'dam 125. Giften van f 100. H. M. te A.; J. H. R„ Amstelveen; Heren Finn en Olof, Holm borg; Mej J. W. M. d. B„ A'dam. Giften van f 50. B. W. K. der K.L.M., momenteel Buenos Aires; C. S. A'daim; J. G. V. te O.; Oude Engelse dame; „Het Krui denhuis", Koog a. d. Zaan (2e gift); E. C, P.G., Heemstede; A. M. D.L., Wormerveer. Giften van f 25. G. d. J., Hellendoom; Bridgepot B. M.; Mevr. A. M. E. L.—B., A'dam (2e gift); Jaarclub ..B.O.M.M.E.". Utrecht; A. H. N. en mej. M. J. H„ Hilversum; W. L., Amersfoort; dr P. G. J. V., Arnhem; D. R„ Den Helder. Giften van f 10. A. C. G.v. M., A'dam; N. N. Epe (Gld.C. S„ Soestdijk; A. B. K.', De venter; C. R. L„ A'dam; Mej. P. C. S., Apeldoorn; A. T., Hilversum; H. B„ Bameveld. Giften van f 5. Mevr. C. A. H. S. B.. Terwolde (Gld.); H. A. E. B„ A'dam; M. J. Ch. v. P.—B.. Arnhem; mej. W. M. M. D., A'dam; mej. J. E., Wo. Diverse giften Fa Electro-Apparate Bau, Lippstadt 90.39; prof. W. R„ Genève 85; Paul Gerlach Loge Wilhelmshafen van de Orde van Odd Fellows S9.3S; Franken en Itallie, A'dam 76; Dir.. Pers. C. Versteeg, A'dam 57; Klasse U. nib, Staatl. Oberschule, Bad Schwartan f 32.09; L. S. C. gezelscnap ..Margaret Rose". Leiden .f 32; H. S„ Doorn f 20; H. S„ Hengelo f 36; K. R. v. B„ A'dam f 15; Miss Mlldrld Hodson. Edinburgh 11; Klaas en Bas te V. f 19.55; mej. L. L., Karlsruhe 8,20; Enkele B 4a-ers van RHBS Amersfoort 8.50; J. V., Melbourne 7.50; A. v. W., Kampen 7.50: F. de W„ Utrecht 2.10; mej. zr L. H„ Arnhem 2.50; Wolter v. H., Boekelo 1; Mieke en Jan-Bart, A'dam 1.75; B„ Utredht 2.50. Giften in buitenlands geld Fam. Jaunlaux, Ecoussinnes, Belg. frs 100. Rectificatie Gray and Naron, attorneys New York 10; moet zijn Gray and Mar on attor neys New York 100.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2