ALGEMEEN HANDELSBLAD i:^Kicuir c Jlmjoïcröam^c^c goüranf r President Gottwald is zwaar ziek; gisteren verergerde toestand V.S.-protesten in Praag tegen luehtpiraten HM. de Koningin opende Flora 1953 DE IN ZUID-AMERIKA GEKWEEKTE GOODWILL MOET WORDEN BENUT Praag en Moskou WELKE ADVERTENTIES 126e JAARGANG - No. 41048 ZATERDAG 14 MAART 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Mededeling van Radio-Praag: Na terugkeer uit Moskou openbaarde zich zware longontsteking /GISTERAVOND werd door radio-Praag meegedeeld, dat de Tsjechoslowaakse president Klement Gottwald ernstig ziek was tengevolge van een long- en borst vliesontsteking, welke zich Donderdag openbaarden. Het kabinet en het presi dium van de party werden Donderdag avond op de hoogte gesteld. Meegedeeld was, dat Gottwald werd behandeld door de negen bekwaamste artsen van het land. Merkwaardig is, dat zowel irat de uitvoerigheid betreft van de bulletins als wat het aantal der behandelende artsen aangaat, te Praag de werkwijze van het Kreml by Statins ziekte werd nage volgd. De bulletins der artsen die zich kennelijk wilden dekken tegen latere be schuldigingen waren even uitvoerig als die van hun Russische collega's. Zij berichten ook, dat de toestand van Gott wald. slechter werd. De officiële verkla ring door de radio zeide, dat partij en regering de medische behandeling con troleerden. In het derde bulletin van gis teravond werd gezegd, dat Gottwald een longbloeding had gehad. Gottwald werd ziek, onmiddellijk nadat hij was terugge keerd uit Moskou, waar hy de begrafe nis van Stalin had bijgewoond. Vanmor gen om 9 uur werd medegedeeld, dat Gottwald het bewustzijn had verloren. Klement Gottwald is de derde presi dent van de in 1918 gestichte Tsjecho slowaakse republiek. Onder degenen, die met hem samen de Tsjechoslowaakse communistische partij hebben gesticht, bevindt zich Rudolf Slansky, de gewezen secretaris-generaal der partij, die in No vember j.l. met tien anderen is opge hangen. Gottwald is op zestienjarige leeftijd tot de jeugdafdeling der socia- Engeland draagt vliegers op, zestien kilometer van ijzeren gordijn verwijderd te blijven TVE Verenigde Staten hebben giste- ren in een tweede protestnota de Tsjechoslowaakse regering er op attent gemaakt dat „de nodige maat regelen genomen zullen worden door de Amerikaanse autoriteiten in Duits land, om in de toekomst grens- schendingen door de Tsjechische luchtmacht te voorkomen". In de tweede nota wordt voorts geëist, dat de Tsjechische regering excuses zal aanbieden en compensatie zal geven voor het neergeschoten toestel. De Tsjechoslowaakse regering wordt in de nota beschuldigd van verdraaiing van de feiten. „Op het radarscherm is onomstotelijk gebleken, dat de Ameri kaanse toestellen zich boven Duits grondgebied bevonden, toen z(j aange vallen werden", aldus de nota. In de nota wordt het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken er aan herinnerd, dat in 1950 opdracht gegeven is aan de Tsjechische lucht macht. om minstens twintig kilometer verwijderd te blijven van de Ameri kaanse zonegrens van West-Duitsland Sindsdien heeft de Tsjechische regering echter herhaaldelijk toe moeten geven, dat deze grens door haar vliegtuigen is gepasseerd. Het incident van 10 Maart toont aan, dat de Tsjechische regering ls teruggekomen van haar vroegere politiek. Het is duidelijk, dat de vroe gere orders betreffende het respecteren van een bufferzone zijn opgeheven." Na het neerschieten van de Britse bommenwerper door Russische jagers heeft de Britse luchtmacht nieuwe instructies ontvangen. De vliegtuigen mogen niet binnen zestien kilometer van het IJzeren Gordijn komen. Dit is mede gedeeld door een woordvoerder van de R.A.F. te Bonn. Een woordvoerder van de Britse luchtmacht sprak berichten in de pers tegen, volgens welke Britse vliegers opdracht hadden gekregen, het vuur te openen, zodra buitenlandse vliegtuigen West-Duitsland binnen vliegen. Intussen heeft zioh een nieuw incident voorgedaan. Een woordvoerder van de British European Airways heeft ver klaard. dat Donderdag door Sowjet- vliegtuigen waarschuwingsschoten ge lost werden in de richting van een Viking van de maatschappij, die op weg was naar Berlijn. De woordvoerder zeide. dat de Viking zich in de corridor bevond, doch dat het toestel aan de grens daar van vloog. De Sowjet-vliegtuigen hadden de Viking waarschijnlijk meer naar het midden van de corridor willen jagen. De Viking was afkomstig uit München. Reuter meldt uit Bonn, dat een woord voerder van het Britse Hoge Cotnmis- sariaat verklaard heeft, dat het mogelijk is. dat de Viking buiten de corridor heeft gevlogen en door de Sow jet toestellen weer teruggedreven word. De Viking bereikte zonder ongelukken Berlijn. Het Joegoslavische nieuwsbureau Tan joeg bericht, dat Hongaarse vlieg tuigen Woensdag vijf maal het Joego slavische grondgebied hebben geschon den. Joegoslavië zal krachtig protes teren. De Deense regering heeft te kennen gegeven, dat de Polen de Mig kunnen komen halen, die vorige week door een Poolse vluchteling op het eiland Born- holm aan de grond werd gezet. Het formele besluit, om de Poolse piloot als politiek vluchteling te erkennen, zal vermoedelijk Maandag genomen worden. Aan de Poolse gezant is medegedeeld, dat Denemarken Maandag de bespre kingen over de teruggave van het vliegtuig wil openen. De Deense rege ring heeft meegedeeld, dat het vliegtuig niet teruggegeven kon worden, totdat definitief was komen vast te staan, dat de Mig niet met illegale oogmerken op Deens grondgebied was geland. Het is echter geen geheim, dat intussen Weste lijke experts het toestel grondig hebben bestudeerd om eventuele geheimen te ontdekken. BESPREKINGEN MILITAIRE MISSIE De Indonesische minister van Voor lichting, A. Mononutu, heeft na de be ëindiging van de vergadering van het Indonesische kabinet gisteren op een desbetreffende vraag geantwoord, dal de besprekingen over de Nederlandse militaire missie nog deze maand eer aanvang zouden nemen. Er kon echter geen datum genoemd worden. GOTTWALD. listische partij toegetreden, In de eerste wereldoorlog diende hij in het Oosten rijkse leger. Hij deserteerde, evenals vele andere Tsjechen, tegen het einde van de oorlog. Na de stichting der Tsjechoslowaakse republiek begaf hjj zich als sociaal democraat in de politiek. Toen in 1921 de Tsjechoslowaakse communistische partij werd gesticht, ging hij over tot deze partij. In 1929 werd hij secretaris generaal en parlementslid. Hij was onge veer tien jaar volksvertegenwoordiger. Na de in 1938 gesloten overeenkomst, waarbij Tsjechoslowakije het Sudeten- duitse gebied aan Duitsland moest af staan, begaf Gottwald zich naar Moskou. Na de tweede wereldoorlog keerde hij naar Tsjechoslowakije terug, waar hij in Mei 1945 vice-premier werd, hetgeen hij tot Juni 1946 bleef. In Mei 1946 werd hij tot voorzitter der Tsjechoslowaakse com munistische partij gekozen, in 1948 kwam deze partij door een staatsgreep aan de macht. In Juni 1948 werd Gott wald president in de plaats van Benesj. SUKARNO BLAAST WEER TEN AANVAL Direct anti-Nederlands appèl President Sukarno heeft op doorreis naar Atjeh. waar hy de overstromings gebieden zal bezoeken, te Medan ver klaard: „for a fighting nation there is no journey's end". Hij zeide, dat men nog niet klaar is, want de onafhanke lijkheid is nog niet volmaakt. De presi dent wees er op, dat de overeenkomsten van de R.T.C. nog niet herzien zijn, dat de Nederlands-Indonesische Unie nog niet is opgeheven, dal de Nederlandse militaire missie nog niet is teruggetrok ken en dat Irian nog niet tot Indonesië is teruggekeerd. Hij deed een oproep tot eenheid en tot het versterken van de natie. Vlucht Poolse M.I.G. door Amerikanen gefinancierd Een oud-gouverneur van de Ameri kaanse staat Maryland, Lane, heeft meegedeeld, dat hij met verscheidene andere Amerikaanse burgers een organisatie financieel heeft gesteund, die het mogelijk heeft gemaakt, dat vorige week de Poolse luitenant Jarewski met een straaljager van het Russische type MIG-15 naar het Deense eiland Bornholm is uitge weken. Volgens Lane was het plan op touw gezet door luitenant-kolonel Amoss, voormalig hoofd van de Oosteuropese afdeling van het bureau voor strate gische diensten der V.S. Naar verluidt werd het P'an gefinancierd door Lane andere Amerikaanse zakenlieden, omdat kolonel Amoss en zijn chef van mening waren dat het nutteloos was zich met een dergelijk plan tot de Ameri kaanse regering te wenden. De chef operaties van kolonel Amoss wordt aan geduid als een briljant functionaris van de geheime dienst, geen Amerikaan. Lane wilde niet meedelen, hoeveel de onderneming heeft gekost. Uit andere bron wordt vernomen, dat de organisatie niet met omkoperij heeft gewerkt. Een lid van de groep, die „een tijdelijke organisatie"- wordt genoemd, zeide dat de Poolse piloot eerder uit patriottisme dan uit baatzucht heeft gehandeld. Het plan zou een jaar geleden zijn opge komen. Voordat de Pooise piloot het toestel lar Bornholm bracht, had het Westen nooit een MIG in handen gekregen in een dergelijke staat, dat men de ge heimen er van te weten kon komen. Jaarbeursrede mr. J. Milius (Van onze correspondent) 1~\E zestigste jaarbeurs te Utrecht kan met gematigd optimisme tegemoet worden gezien. Verschillende factoren zuilen het prijsniveau eerder in opwaartse dan in nederwaartse richting stuwen en het is waarschijnlijk, dat de aankopen in de komende periode zich niet on bevredigend zullen ontwikkelen. Dit zei m r J. Milius in zijn traditionele toespraak tot de binnen- en buiten landse pers ter inleiding van de beursperiode, welke Dinsdag a.s. aanvangt. De directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs merkte op. dat sinds 1948, het jaar waarin de vijf tigste beurs werd gehouden, weinig veranderingen zijn Animo voor grotere investeringen verflauwt zeide mr Milius, dat in drie en een half jaar tpds 4220 millioen gulden is geïnvesteerd. Over het algemeen ls omstreeks het begin van 1952 een sta bilisatie ingetreden waarmede een ze kere teruggang kon worden opge merkt. Vermoed wordt, dat sindsdien de Investeringen zijn gedaald. Niet ln Amsterdamse brandweerlieden helpen Oude Tonge Wij aandacht op: VERANTWOORDING VAN GIFTEN bij het Alg. Handels blad voor het Rampenfonds binnengekomen pag. S DE ZESTIGSTE JAARBEURS pag. 3 DIPLOMATIE in discrediet pag. 1/ BELANGSTELLING VAN MA DRID voor het Verre Oosten pag. HET SPROOKJE DER VERLO REN VOETBALZONEN is uit pag. 7 VOGELS VAN DIVERSE PLUI MAGE foto-reportagepag. 8 STRIJD OM DE MOUNT EVEREST pag. 9 GEËVACUEERDEN zijn dank baar voor hulp, maar velen baart de toekomst zorg pag. 9 HOLLYWOOD op zoek naar nieuwe goudmijnen pag. 11 CARSON MC CULLERS Ameri ka op z'n best pag. 11 BINDWEEFSEL achter de lens van het oog pag. 13 FINANCIËLE KRONIEK pag. 15 de laatste plaats omdat de tot groter Investeringen te komen, bij de ondernemers betrekkelijk gering is, luiden de conclusies minder optimis tisch. De vraag is ook of de belasting- faciliteiten een voldoende compensatie zullen vormen. Op het terrein van de internationale handel heeft de industrialisatie be vruchtend gewerkt; de uitvoer van 1949 tot 1951 steeg met ongeveer 80% de agrarische export nam met circa 40% toe. In 1952 heeft de uitvoer van industrieproducten voor zover kan wor den nagegaan, circa 55r/o van de totale export bedragen. Mr Milius wijdde vervolgens aandacht aan de manier, waarop de Nederlanders ich de laatste jaren uit de na-oorlogse noeilykheden hebben weten te redden. Het buitenland heeft dit optreden en de volharding van Nederland nauwkeurig gevolgd. Sinds de bevrijding kwamen meer dan vijfhonderd licentie-overeen komsten tot stand, in ruim tachtig ge vallen werd in samenwerking met. Ne derland deelgenomen in bestaande of nieuwe fabrieken. Voorts werden in deze periode zes en dertig dochterondernemin gen op Nederlandse bodem gevestigd van Amerilcaanse, Engelse, Belgische, Zwit serse en Zweedse fabrieken. Give us the tools DANKBAAR voor de steun, die ons land heeft ondervonden, wint de neiging veld, meer op eigen benen te staan, Mr Milius gelooft ook, dat dit beter is, doch stelde bepaalde voorwaar den: samenwerking is nodig en men zal zich ook beperkingen moeten opleggen. Aan het buitenland kunnen wij zeggen, aldus de directeur van de jaarbeurs: „Give us the tools, and we' 11 finish the job". Het buitenland moet ons dan een kans geven zijn grenzen op aanneme lijke wijze binnen te komen. De Nederlandse export, zo belangrijk voor eigen welvaart, houdt immers nooit een bedreiging in voor de.levens belangen van de eigen industrie in andere landen. En niemand zal ons land kunnen verdenken van te streven naar een machtspositie. Nederland zal waarschijnlijk meer profijt kunnen trekken van de emigra tie. door nauwkeurig de levenswandel te volgen van de duizenden landgenoten, die thans in de vreemde werken. Zij kunnen belangrijke nfnemers worden van onze industrieproducten. Dat het Nederlandse product mooie opgetreden. Uitvoerig stond mr Milius stil bij de indus- trialisatiepolitiek van de laatste jaren. Over het verloop van de ontwikkeling van de beroepsbevolking kan men tevreden zijn. Weliswaar heeft 1951 niet dezelfde gun stige ontwikkeling te zien gegeven als de daaraan voor afgaande jaren en liep de beroepsbevolking met circa twintigduizend personen terug, de schattingen daaren tegen over 1952 geven reden tot tevredenheid. Men mag aannemen, dat het in de industrialisatienota's beoogde doel zeer dicht wordt benaderd. In de grote toeneming van het aantal werkende gehuwde vrouwen en werk studenten, zag spreker een van de oorzaken van het groter worden der werkloosheid. kansen in het buitenland heeft, mocht spreker zelf ervaren tijdens zijn bezoek aan Midden- en Zuid-Amerika. Maar overal heeft mr Milius dezelfde vraag gehoord: „Waar blijven toch die Hol landers met hun monstercollecties?" De goodwill, gekweekt door het bezoek van Prins Bernhard en dc tentoonstel ling „Asi es Holanda" zal in korte tijd kunnen verdwijnen, indien niet de tan den op elkaar worden gezet en wordt getracht met het Zuidamenkaanse leven in contact te treden, zo constateerde mr Milius. Onze handelsvertegenwoordigin gen aan de overzijde van de oceaan dienen te worden uitgebreid. NADAT H.M. DE KONINGIN gister- iddag door het lostrekken van een ge strikt lint de slinger van narcissen had verwijderd die de toegang tot de bin- nententoonstelling versperde en met deze handeling de „Flora 195S" officieel had geopend, maakte de hoge bezoek ster een wandeling over het terrein in gezelschap van de burgemeester van Hillegom, jhr mr dr O. F. A. H. Van Nispen tot Pannerden, de burgemeester Heemstede, mr A. G. A. ridder Rappard en geheel links) de com missaris van de Koningin in Noord- Holland, dr J. E. baron de Vos van Steenwyk. Meer dan 4000 exposanten TEN slotte gaf de directeur een over zicht van de komende beurs. Het aantal deelnemers bedraagt 4027. Zij bezetten een expositieruimte van ruim 50.000 m-\ Van de deelnemende vreemde landen, staat West-Duitsland bovenaan met 1020 deelnemers, dan volgen Engeland (4791. Frankrijk (225 Zwitserland (158). België (138), de U.S.A. (126) enz. Zelfs Hongkong en Cyprus geven acte de présence. Als een bijdrage tot de ontplooiing van de Nederlandse middenstand zal de jaarbeurs op 17 Maart een bijeenkomst beleggen voor honderd jonge midden standers. Prins Bernhard, die op deze dag ook de nieuwe hal aan de Croese- laan zal openen, hoopt des middags de middenstanders toe te spreken. Van het rijke programma in de beursweek noe men wij nog de Exportdag op 23 Maart, waarop experts een inzicht zullen geven van exportcombinaties in Denemarken, Frankrijk. Italië en West-Duitsland. terwijl ook een „dag van de uitbeste ding" gehouden zal worden. Over de toekomstplannen van de Utrechtse Jaarbeurs zeide mr Milius nog, dat zij haar bouwprogramma op korte termijn moet voortzetten. Hiervooi is échter veel geld nodig. ..Is het moge lijk. zo vroeg spreker, dat het bedrijfs leven ontvankelijk is voor een nieuwe vorm van feitelijke bijdragen?" Mr Milius deed de suggestie aan de hand, door gezamenlijke vrijwillige krachts inspanning een vernieuwde jaarbeurs vorm te doen krijgen. Elke sector van het bedrijfsleven zou op eigen wijze kunnen bijdragen. Dit zou het bewijs kunnen zijn van kracht, moed en ver trouwen in de toekomst. Vooral op het buitenland zou dit een uitstekende in druk maken. (Zie ook pag. 3) Kans op zonnige Zondag na koude nacht T\E vooruitzichten voor Zondag zijn niet ongunstig, deelt het K.N.M.I. mede. Drogere lucht uit Duitsland en Polen, stroomt nu langzaam naar ons land. In verband daarmede kunnen morgen flin ke opklaringen worden verwacht. De aangevoerde lucht is evenwel iets kou der; in de komende nacht moet dan ook op zware nachtvorst worden gerekend iet temperaturen van 8 tot lf graden, onder nul, plaatselijk wellicht nog iets lager. Als gevolg van deze sterke afkoe ling zal er zich hier en daar mist armen, die in de ochtend echter oplost waarna' het weer overwegend zonnig zal zijn. Het ziet er naar uit, dat het hoge- drukgebied boxen Europa, dat nu al zeer lange tijd het weer in onze omge ving bepaalt, zich nog zal handhaven. Daarmede samenhangend blijft de kans op neerslag gering. Peru heeft de handelsbetrekkingen verbroken met de Sowjetlanden. VIJFTIEN MANNEN van de hoofd stedelijke brandweer helpen Oude Tonge op de been. Voorlopig betekent dit nog: opruimen, opdat het geteis terde plaatsje weer enigszins bewoon baar zal worden. Voortdurende onrust in KENYA De hoofdman Jozua van de Emboe- stam is Donderdagavond door een der tigtal leden van de Mau Mau gedood. De hoofdman werd begeleid door twee bedienden, die wisten te ontsnappen. Jozua was aanhanger van de regering. Bij een zuiveringsactie in de heuvels ten Westen van Nyeri, zijn Vrijdag 5 leden van de Mau Mau gedood. Vrijdag werd bekendgemaakt, dat elf leden van de Klkoejoestam in de ge vangenis te Nairobi zijn opgehangen. Zij werden ter dood veroordeeld wegens moord op een blanke boer In October van het vorige jaar. DE nog slechts 57-jarige Tsjechoslo waakse president Gottwald is ernstig ziek uit Moskou teruggekeerd en de bulletins der artsen deden gisteren reeds het ergste vermoeden. Was hij nog machtig? Verleden najaar heeft Gott wald een van zijn beste vroegere mede werkers, Slansky, met tien andere com munistische leiders zien terechtstellen als zondenbokken voor de voedsel nood, de industriële achterstand en de vele andere oorzaken van de grote ontevredenheid. Op 31 Januari was daarop de minister raad bijeengekomen, om naar Russisch model de macht te concentreren in han den van een kleine groep, teneinde de situatie meester te kunnen blijven. Daar toe vormde men ook in Praag een presi dium van de ministerraad, welke kern bestaat uit de premier Zapotocky en negen vice-premiers. Twee van hen be hielden toen hun eigen ministeries: Baci- lek dat van binnenlandse veiligheid en Cepicka dat van defensie. De andere zeven (Kopecky, Nejedly, Siroky, Fier- linger, Nvotny, tJher en Dolansky) be heren geen bepaald departement. Men kan er uit opmaken, dat tien mannen het land leiden, en dat drie hunner (Za potocky, Bacilek en Cepicka) de opper ste macht uitoefenen. Verleden week QDagelijks commentaar heeft Malenkow e enzelfde soort indeling in de Sowjet-Unie ingevoerd (tien man aan de top en drie van hen de sterksten) en men begrijpt, dat men de hand van Malenkow nu nog meer dan voorheen in de Tsjechische aangelegenheden meent te bespeuren. Reeds heette het, dat Slansky de beschermeling was geweest van de "Rus Zjdanow, de grote rivaal van Malenkow. De dood van Zjdanow (in 1948) heeft dan ook Slansky van het toneel doen verdwijnen. Daar de com muniqués der artsen over het verloop van Gottwalds ziekte even uitvoerig zijn als die van de Russische medici, die aan Stalins ziekbed stonden, wordt het nog aannemelijker, dat de regisseur in Praag dezelfde is als die in Moskou, nameljjk Malenkow. Deze wil er blijkbaar later niet van worden beschuldigd dat hij Stalin zou hebben laten doden door art sen, zoals Maxim Gorki en Zjdanow met behulp van medici uit de weg zouden zijn geruimd. Zapotocky wil evenmin risico's lopen als zijn meester in Moskou. vast, was de laatste tijd minder dui delijk. Gottwald was president, en zgn ambt bood veel gelegenheid om de regering te beïnvloeden. In de overige Sowjetstaten is het presidentschap ech ter een weinig betekenende, representa tieve functie. Na Gottwalds heengaan zal ook in Praag de macht zeker liggen bij het presidium van de ministerraad en bij dat van de partij, niet bij de president. Misschien had ook Gottwald zijn voor heen groot gezag reeds verloren zien gaan. Hij is zeker mede verantwoordelijk gesteld voor de snelle opkomst van Slansky, Diens val heeft Gottwald geen goed gedaan. De beschuldigingen aan het adres van Slansky, Clementis e.a. be troffen vooral veronderstelde internatio nale contacten met vijanden van de Sowjet-Unie (zoals de Zionisten, cosmo- polieten en „burgerlijke nationalisten" uit de vazalstaten) en onder deze categorie vielen heel wat vroegere vrien den van Gottwald. Deze verloochende zijn oude medestanders, maar het i.< geenszins onmogelijk, dat hij als politi cus eigenlijk in ongenade was gevallen: hij werkte als premier bijvoorbeeld var 19461948 nauw samen met de nu ver ketterde president Benesj. Dit alles zal zelfs aanleiding geven tot geruchten over het uit de weg ruimen van Gott wald. Maar dat lijkt gezocht, omdat ein de Januari de president kennelijk reeds was uitgeschakeld als invloedrijke fac tor. Malenkows groep heeft Tsjechoslo wakije al vóór Stalins dood goed onder controle gekregen. In dit vroeger Westerse, democratische land met een behoorlijke levensstandaard heeft de dic tatuur een even grote achteruitgang ver oorzaakt in de politiek, als de inlijving in de Sowjetwereld een daling van het levenspeil moest brengen. Uit de harde omhelzing van het Kreml kon Tsjecho slowakije zich niet meer losrukken. Met of zonder Gottwald is het voorlopig een kolonie van Moskou. W eersverwachting KOUDE NACHT De Bilt verwacht tot Zondagavond: Koude nacht met zware nachtvorst; in de ochtend hier en daar mist; daarna overwegend zonnig weer met in de middag normale temperaturen voor de tijd van het jaar, zwakke tot matige wind draaiend naar Zuide lijke richtingen. Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u„ 2.3° C„ luchtdruk 1039.4 millibaren of 779.6 mm, windrichting en -kracht N.O. 3, max. temp. gisteren 8°, min. temp. 1.5, geen neerslag. Zon morgen op 6.55. onder 18.44; Maandag op 6,53, onder 1846. yfffrv Maan morgen op 6.36. onder 19.15; ULU Maandag op 6.51. onder 20.46. Nieuwe maan: morgen. (Het weerstaat je vindt men op bladzijde 10) Spoorman onder locomotief (Van onze correspondent) V e n 1 o14 Maart Bij de aanleg van dubbel spoor in het baanvak VenloEindhoven is onder de gemeente Horst gisteren een 56-jarige opzichter der Ned. Spoorwegen onder een locomotief geraakt en op slag ge dood. Het ratelen van een betonmolen en de mist waren vermoedelijk oorzaak, dat het slachtoffer de locomotief niet heeft opgemerkt. De getroffene was 'ader van zes kinderen. trekken het meest uw aandacht? Vrijdag 27 Maart a.s. begint onze tweede Jubileum-prijsvraag Han delsblad, waarbij wij uw speciale aandacht zullen vragen voor de advertenties. Wij gaan u vragen de vijf adver tenties aan te wijzen, die in de week van 27 Maart tot en met 2 April het meest uw aandacht hebben getrokken. Wij verzoeken u te Ietten op de aankondiging, die wij Vrijdag 27 Maart a.s. in ons blad zullen plaatsen. Daarin zult u alle bijzon derheden over deze interessante advertentie-test vinden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1