Landbouwkundige overpeinzingen de overstromingsramp m bij Pompen voor bromfietsen SCHOOLJEUGD BEZOEKT DE GARNIZOENEN BEELDJES INDONESIË De achtste al! Zaterdag 14 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Brandmeester stichtte zelf brand ROTTERDAM. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in een zaak, die reeds enkele malen werd behandeld, nl. tegen de 49-jarige meubelstoffeer der B. K. uit Rotterdam. K.. die de functie van brandmeester bij een bluseenheid van de vrijwillige biandweer heeft vervuld, zou in de nacht van 12 Juni jl. brand hebben gesticht in een schuurtje, staande ach ter de Laan van Woudenstein. Toen de brandweer verscheen nam hij deel aan het blussingswerk. Hij is thans veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen maanden met al,rek, waarvan drie voorwaardelijk. Verder moet nij f 2200,— betalen aan dé eigenaren van het schuurtje. De rechtbank was van oordeel, dat K. in verminderde mate toerekenings vatbaar was. De eis was een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. door ir D. Kroeske 8. De lichtere kleigronden herstellen zich sneller dan de zwaardere, vooral omdat de aanslag van de lucerne hier beter is, maar ook doordat de natron hier in minder sterke mate gebonden wordt als op de zwaardere klei gronden. 9. Bieten vormen een gewas, dat als Structuurverval door zeewater Een van de grootste materiële schadeposten van de overstromingsramp is df vernieling van de structuur van de zeekleibodem. Tengevolge hiervan is de grond gedurende jaren van z\jn optimale vruchtbaarheid beroofd. Zoals een ieder bekend is, heeft het zeewater een hoog zoutgehalte (3.3 Vooral het gehalte aan keukenzout is erg hoog (2.57 Dit keukenzout bestaat uit twee elementen nl. natrium en chloor. Chloor is een stof, die giftig werkt t.a.v. verschillende gewassen. Vooral aardappelen zyn hier zeer gevoelig voor. Natrium is 'n stof, die een kleigrond, welke voorheen een mooie luchtige kruimelstructuur bezat, verandert in een taaie stopverfachtige massa. Een zgn. natrium klei wordt in een droge periode hard als 'n kei, en in een natte periode, wil het water er niet doorzakken, en zelfs bü één regenbui verandert het bovenste kleilaagje in een spiegelgladde smeerboel. Het zoutgehalte De nadelige gevolgen van een over stroming met zeewater zijn dus voor namelijk terug te voeren op het hoge keukenzout gehalte van dit water. Het keukenzout verandert de normale kalk-kleigronden in natron-kleigronden welke totaal ondoorlatend zijn. Vooral de zwaarste kleigronden, wel ke veel absorberende stoffen bevatten, cn dus een sterk vermogen hebben om natrium vast te leggen, ondervinden de meest nadelige gevolgen, en tonen dit nog jaren na de overstroming. Normale klei heeft een kalk-natron- verhouding van plm. 13 1, doch op het in 1944 geïnundeerde Walcheren kwamen kleigronden voor met 'n kaik- natronverhouding van 8 1. Dus veel te veel natron in verhouding tot kalk. Kort na de overstroming, (vooral 't eerste jaar) merkt men nog weinig van structuurverval, doordat het zoutge halte van het bodemvocht dan nog hoog is. Dit houd* nl. de mooie rulle kruimelstructuur ,*pg een tijd intact. Na het wegmakn van het zeewater, spoelt het keukenzout door het regen water betrekkelijk snel uit. De schade lijke werking van een te hoge zout- concentratie in het bodemvocht laat zich dus niet zo lang gelden, maar het is vooral de ontstan natronklei, die nog jaren lang van de boer zweet en tranen vergt. De uiterst ongunstige stopverfstruc tuur der overstroomde kleigronden, is hel best te verbeteren door zware be mestingen met gips (30008000 kg per hectare). Dit is een kalkmeststof gebonden aan zwavelzuur, waarmee men na de inundatie van Walcheren zeer goede ervaringen heeft opgedaan. Het herstel van de structuur wordt hierdoor sterk versneld, hetgeen te ver klaren is doordat de kalk uit deze meststof de natron uit het klei-humus- complex verdringt. De verdrongen na tron vormt nu een oplosbaar zout met het zwavelzuur en spoelt door het regenwater, nu gemakkelijk uit. Een gipsbemesting is verre te verkiezen boven een andere kalkbemesting, om dat door het er in aanwezige zwavel zuur de pH van de grond niet zo sterk oploopt, terwijl de kalk uit gips de natron beter verdringt, dan de kalk uit andere meststoffen dit doet. Grondbewerking Hiermee moet men vooral het eerste Jaar na de overstroming uiterst voor zichtig zijn. Een diepe grondbewer king kan de structuur voor jaren be derven. De ervaringen op Walcheren hebben o.a. geleerd: 1. Het eerste jaar moet de grond slechts oppervlakkig worden losge maakt. 2. Ook in de volgende jaren blijven vele percelen nog gevoelig voor een diepe grondbewerking. 3. Voor een goede onkruid bestrijding is het soms nodig dat geploegd wordt, dit dient dan ook zeer ondiep te ge schieden. 4. Door de stopverfachtige structuur kunnen zware machines, een nog jaren later zichtbare structuurbederf geven. 5. Het is van belang de afwatering goed in orde te hebben. De afwatering door sloten en drain-reeksen moet zo spoedig mogelijk verzorgd worden. Dit bevordert nl. de snelheid van ontzil- ting. 6. Met de bewerking van de grond moet gewacht worden tot deze droog genoeg is. 7. Diepwortelende gewassen vooral lucerne bespoedigen de ontzilting, en werken structuur verbeterend. eerste verbouwt na de overstroming een goede kans van slagen heeft. Wanneer deze punten goed in acht worden genomen, en wanneer men zich zo goed mogelijk houdt aan de adviezen van de Landbouwvoorlich- tingsdienst, dan zal de oogstderving door structuurverval in de komende jaren zo goed mogelijk beperkt kunnen worden. Honderd vijftig duizend ha vrucht bare cultuurgrond werd door de ramp tijdelijk bedolven. Dit is een opper vlakte van viermaal de N.O.-Polder. Dat dit een terugslag zal geven op onze agrarische productie valt niet te betwijfelen. Door bidden eh werken zal echter ook na deze ramp ons boerenvolk in de getroffen gebieden weer herleven. En in het verschiet doemt voor ,ons het beeld uit „De Vlasaard" van Stijn Streuvels, het beeld waarbij de boer met zijn zoon over de vruchtbare ak kers loopt en dan zegt hij tegen dien zoon: „Voel je het, de akker zucht naar vruchtbaarheid. Dat kunnen wij boeren alleen maar aanvoelen". IV EEN BIJEENKOMST VAN DE ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Nederland, te Straatsburg, heeft de voorzitter van de Assemblee, Paul Henri Spaak, de voorlopige grondwet van Klein-Europa aangeboden. George Bidault, de Franse, minister van Buitenlandse Zaken, aanvaardde na mens de zes ministers de ontwerp- grondwet Weer bosbranden in Zuid-Frankrijk PERPIGNAN. Aan de voet van de Canigou, een bergketen in het oostelijk deel van de Franse Pyreneëen, woedt een hevige bosbrand, die een aanplant van jonge bomen over 15 kilometer heeft verwoest. Drie personen worden vermist. Een sanatorium, dat door het vuur wordt bedreigd, is ontruimd. Meer dan 1000 brandweerlieden, poli tiemannen en militairen nemen aan 't blussingswerk deel. Door de staking Spoorwegnet ernstig gestoord in Italië Tussen Rome en de andere grote Italiaanse steden zijn burgerlijke en militaire vliegtuigen ingeschakeld voor het vervoer van treinreizigers, die wegens de spoorwegstaking niet voort kunnen. Reizigers met kaartjes eerste klas kregen vliegplaatsen. Honderden bussen vervoerden andere passagiers. De regering slaagde er ook in een skelet-spoorwegnet ln bedrijf te hou den. Volgens de regering Is de staking niet de oorzaak geworden van een al gehele verlamming van het verkeer. De staking is uitgeroepen door de onder communistische leiding staande algemene vakbond en wordt gesteund door de sociaal-democratische vak bond. De Christen-democraten steunen haar niet. In Rome is een busstaking van twee uur gehouden. De busemployé's ver langden loonsverhoging. HAAGSE TRAM DUURDER DEN HAAG. Per 1 April het zal ditmaal geen grapje zijn wordt de Haagse tram duurder. De directie ach'te het niet langer verantwoord verliezen van de maatschappij op de gemeente al te wentelen. In 1952 werd 1.2 millioen verloren. Het geraamde verlies voor 1953 is 1.5 millioen. Door spoedige invoering van hogere tarieven kan men deze laatste raming tot 700 000 gulden verlagen. Het Haagse enkele-reistarief zal 20 cent worden- waarbij het recht van overstappen of retour binnen drie kwartier gegeven wordt. Het kinder tarief met dezelfde faciliteiten wordt een dubbeltje. De knipkaarten voor vijf ritten zullen drie kwartjes gaan kosten. Overstapbevoegdheid zal daar op niet worden gegeven. Nieuw waterschap in Langstraat WAALWIJK. Met Ingang van 1 Juli a.s., zal een twaalftal water schappen ten Zuiden van het afwate ringskanaal bij Waalwijk in de Lang straat gaan samenwerken. De afzon derlijke waterschappen worden ver bonden tot één waterschap, dat de naam draagt van: het Zuiderafwate ringskanaal Dit is na de tien water schappen van Fijnaart en Klundert in West-Brabant de tweede groep, die gaat samenwerken. Poolse Mig heeft geen nieuwe bijzonderheden KOPENHAGEN. Een kolonel van de Deense luchtmacht heeft verklaard, d»( het onderzoek van de Poolse Mig- straaljager geen nieuwe bijzonderheden omtrent dit type vliegtuigen heeft ont huld. Het Amerikaanse leger op Korea heeft, aldus deze kolonel, op Korea reeds gelegenheid gehad om vliegtui gen van hetzelfde type, die binnen de geallieerde linies op Korea neergestort waren, volledig te onderzoeken en de gegevens op te stellen. Binnenkort langs de wegen AMSTERDAM. Binnenkort zullen langs de wegen in ons land pompen verschijnen, geheel Nederlands fabri kaat, die een einde maken aan de vele moeilijkheden, welke nog steeds de brandstofvoorziening der bromfietsen aankleven. Ieder van de circa 300.000 en nog dagelijks in aantal toenemende Ne derlandse bromfietsers, kent de be staande onaangename gevolgen van verkeerde brandstof in zijn brommer. Van merk tot merk verschilt het no dige benzine-olie-mengsel. Nagenoeg geen leverancier is in staat, zoal be reid, de voor het merk van de in cidentele koper vereiste preciese brandstofmenging te verstrekken met alle onprettige en kostbare gevolgen van dien. De nieuwe pomp bevat een benzine tank van 45 liter en drie aparte olie tanks van anderhalve liter. Met slechts enkele handgrepen aan een geoctrooieerde kraan, is de bezitter van zulk een pomp in staat binnen een minuut de uit 8 mengsels te kie zen dus de in practisch elk geval Plaatselijk blad NRC dekken volkomen Uw behoefte aan nieuws en voorlichting. De NRC be steedt minder ruimte aan gebeurte nissen van plaatselijk helaitg, doch veel meer aan gefundeerde hoofd artikelen, gericht np landsbelang, aan parlementaire verslagen en over zichten, eigen buitenlandse corres pondentie, kunst, kerk en onderwijs, wetenschap en techniek. 's Zaterdags een lijvige Itrant met belangwekkend, leerrijk en onder houdend bijvoegsel. Vraag de NRC 14 dagen gratis np proef NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Burgerij en leger bij elkaar DEN BOSCH. Een honderdtal scholieren heeft een bezoek pebracht aan een kazerne te 's-Hertogenbosch ter gelegenheid van de jeugddag, welke werd georganiseerd door de departementen uon Oorlog en On derwijs, van Kunsten en Weten schappen. De jongelui waren afkomstig van de U.L.O.-scholen uit Breda, Eindhoven, Boxtel en Waalwijk en van de Tech nische School St. Willibrordus uit Oss. Het doel van deze jeugddagen is de toekomstige soldaat ongeveer 90 procent van de mannelijke scholieren zullen straks de wapenrok moeten dra gen een blik te gunnen in de mili taire maatschappij en om het leger bij de burgerbevolking populair te maken. Dat er op de scholen belangstelling be staat voor een uitstapje naar een gar nizoen moge blijken uit het feit, dat op het bureau militair personeel van het ministerie van Oorlog, reeds 200 aanvragen van ULO- en ambachts scholen zijn binnen gekomen. De jon gelui van de ULO zullen in hoofdzaak de tactische wapens bezoeken en de leerlingen van de ambachtsscholen de technische wapens. Ongeveer 1300 leerlingen van de hoogste klasse van een aantal H.B.S.'en en Gymnasia, zul len straks in gezelschap van hun lera ren en rectoren een bezoek brengen aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Deze bezoeken zijn vastgesteld op 30 en 31 Maart en op 1, 2 en 16 April a.s. Van de middelbare scholen kwamen reeds meer dan 50 aanvragen binnen. In een der Bossche kazernes werden de jongens vandaag toegesproken door de commandant van het eerste regi ment stoottroepen, kolonel G. C. Be renschot. Hij wees er op, dat een leger dan pas deugdelijk is, wanneer het* door het volk wordt gedragen. Het is niet de bedoeling, aldus de kolonel, om van de jongens militairisten te ma ken, doch slechts om de burgerij en het leger tot elkaar te brengen. FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentworth 3. Ja, er mocht dan nog zo vel veranderd zijn ln de loop der jaren, maar Cecilia Voycey had dan toch de radde tong van Cissy Christopher behouden. Juf frouw Silver liet voor 't eerst na aankomst haar ge wone bescheiden kuchtje horen. „Waarom? Och, dat is moeilijk te zeggen 't was een samenloop van omstandigheden; ik werd er als 't ware toe gebracht, zou ik denken. Mijn ervaring bij het onderwijs is me van groot nut gebleken". „Je moet er mij alles van vertellen" riep mevrouw Voycey vol geestdrift uit. Óp dit ogenblik moest ze sterk naar de zijkant van de laan uitwijken, om twee bij de heg aan de andere zijde staande jongelui niet aan te rijden. De aandach tig toekijkende juffrouw Silver zag een meisje in 't rood en een lange jongeman in grijs flanellen broek en een los wollen jasje, 't Meisje was ongetwijfeld erg knap, maar een wat vreemde figuur in een lan delijk laantje op een herfstige dag, met haar hel kleurige kleren, haar goudgele haardos, haar keurig verzorgde „teint". De haar vergezellende jongeman, donker van uiterlijk, scheen niet bijzonder op zijn gemak. Mevrouw Voycey, die het paartje met de hand had gegroet toen ze hen rakelings passeerde, haastte zich haar vriendin tekst en uitleg te geven. „Die Jongeman was Carr Robertson. Hij is bij zijn tante, Rietta Cray, die hem heeft groot gebracht, op bezoek. Het meisje logeert er ook en is met hem meegekomen, zomaar Ineens, beweert Catherine Welby, die gewoonlijk alles van RIetta's aangelegen heden af weet. Die manieren van tegenwoordig! Ik vraag me af, wat mijn vader wel zou gezegd hebben als een van mijn broers kalm de kamer was binnengewandeld met de boodschap: „Dit is Fancy Bell". „Fancy?" „Zo noemt hij haarIk geloof, dat ze Frances heet. En we zullen, denk ik wel horen dat ze verloofd zijnof getrouwd", voegde mevrouw Voycey er hartelijk lachend bij. „Misschien ook nietje kunt nooit weten, nietwaar? Onwillekeurig zou je zo zeg gen: Een ezel stoot zich niet voor de tweede maal aan dezelfde steen! Carr is al eens getrouwd geweest, ook met zo'n blonde juffrouw. Ze ls er met een an Ier vandoor gegaan en later gestorven. Dat té pas twee jaar geleden en je zou gedacht hebben, dat hij er voorzichtiger door zou zijn geworden". „Dit meisje is erg knap", zei de vriendelijke Juf frouw Silver. Mevrouw Voycey snoof verachtelijk op de manier, die haar als schoolmeisje menige vermaning had ge kost. „Mannen hebben geen aasje gezond verstand", luidde haar vernietigend oordeel. Inmiddels was de auto de laan doorgereden en kon juffrouw Silver genieten van een typisch lande lijk aspect; een volslagen dorpsplein, met vijver en eenden; de kerk met het oude kerkhof; de pastorie; de dorpsherberg met heen en weer slingerend uit hangbord, waarop een korenschoof, die helaas door 't verlies van haar vergulsel nauwelijks meer tegen de kleurloze achtergrond afstak; verder de door pila ren gemarkeerde Ingang met voorgebouw van een groot landhuis en tenslotte een rij villaatjes met tuintjes vol herfstbloemen. „In woon juist aan de andere kant van 't plein", zei mevrouw Voycey. „Ginds" ze wees op een huis naast de kerk „is de pastorie, veel te groot voor dominee Ainger. Hij is vrijgezel en zijn zuster doet het huishouden. Ik heb nooit veel met haar op gehad, ofschoon ik niet kan tegenspreken, dat ze zich nuttig maakt in het dorp. De dominee zou graag met Rietta Cray trouwen, maar ze wil hem niet hebben., ik begrijp eigenlijk niet waarom, want hij is toch erg aardig. Hoe dan ook, dóar is het huis van Rietta, dat kleine achter de heg. Haar voder ls dokter geweest. een algemeen geacht man. De laan tussen die twee pilaren loopt door tot Melling House, van de Lessiters, maar de oude mevrouw Lessiter is enkele jaren ge leien gestorven en haar oon heeft meer dan twintig jaar lang geen voet op het landgoed gezet, zelfs niet toen zijn moeder begraven werd: James was namelijk buitenslands. Je moet weten, dat hij en Rietta ver loofd zijn geweest, maar dat liep op niets uit; hij had toen nog het geld niet, dat hij later in zo grote hoeveelheid heeft verdiend. Vanwege de oorlog. In tussen is sedertdien geen van beiden met een ander getrouwd en nu hij terug is zijn we allemaal razend nieuwsgierig. Stel je voor; ze hebben elkaar in jaren niet gezien! Och, het is niet waarschijnlijk, dat zo'n weerzien nog tot iets leidt, maar in een dorp als dit stelt iedereen die niet zo goed als dood is, belang in het doen en laten van zijn buren". Juffrouw Silver gaf schuchter te verstaan, dat omgang met mensen altijd belangwekkend was. (Wordt vervolgd) ideale brandstof menging in de tank van de brommer te doen vloeien. De nieuwe pomp maakt ons land van import dezer artikelen onafhankelijk, houdt voorts de mogelijkheid in een deviezen opleverend exportartikel te worden. XI speelt «Ie baard er af. Even inzepen met FOKRO-KWIEK, dc nieuwste scheetcrème, en de baard is vlug en spelendet wijze er af! ^^^tot^o^n^J^i^llewelvoorzien^iker^^ „Beestachtig" incident in Jeruzalem TEL AVIV. Aan de Israëlisch- Jordaanse grens heeft zich een merk waardig grensincident voorgedaan. Twee beren, een mannetje en een vrouwtje, hadden kans gezien uit de dierentuin van Jeruzalem te ontsnap pen. Het vrouwtje kon door de Is raëlische politie worden gevangen, doch niet voordat zij een ezelin had verslonden. Het mannetje slaagde er echter in over de grens naar Jordanië te ontkomen, waar het Arabische Le gioen de achtervolging heeft ingezeV De Israëlische autoriteiten hebben on middellijk de gemengd Israëlisch-Jor- daanse wapenstilstandscommissie van het incident op de hoogte gesteld en aan de officieren der Verenigde Na ties verzocht, de schender van de grens aan Israël terug te geven, zo dra het Arabische Legioen de vluch teling heeft gevangen. Amnestie voor vele collaborateurs PARIJS. Ongeveer 400 Franse politici, onder wie de oud-premier Etlenne Flandin en de oud-minister van Buitenlandse Zaken Georges Bon net, die zich niet meer verkiesbaar mochten stellen voor het parlement omdat zij in 1940 maarschalk Pétain aan de macht hadden gebracht, Run nen hun politieke activiteit hervatten op grond van een wet, die door de nationale vergadering is aangenomen. De wet werd goedgekeurd met 390 tegen 210 stemmen. Socialisten en communisten stemden tegen. Zij moet nog door de Senaat worden bekrach tigd. De wet voorziet ook in amnestie voor ongeveer 23000 personen, die tot ge vangenisstraffen van vijf jaar of min der zijn veroordeeld wegens collabora tie met de Duitsers. VAN EN OVER GEEN DEVALUATIE. De komende drie maanden zal voor twee milliard rupiahs aan importver gunningen worden uitgereikt. De deviezenpositie van Indonesië is be paald niet slechter geworden. De deviezenpositie is thans zodanig, dat het voorshands niet meer noodzakelijk is goud te verkopen. DE COMMUNISTEN hebben vóór het incident bij Lauenburg aan de Elbe, waar een Britse vier motorige Lincoln-bommenwerper is neergeschoten, zeven vliegtui gen neergehaald of beschoten. Op 5 April 1948 verongelukte een Britse Viking te Berlijn na een „botsing" met een Russische jager. Op 8 April 1950 verdween een Pri vateer van de Amerikaanse vloot met tien inzittenden boven de Oostzee. De Amerikanen gaven de Russen de schuld, maar de laatstgenoemden ontkenden voor het verongelukken van het toe stel verantwoordelijk te zijn. Op 17 November 1951 werd een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-47 boven Hon garije tot landen gedwongen. De bemanning van vier koppen werd vrijgelaten tegen betaling van een boete. Op 8 April 1952 beschoten twee Russische jagers een Frans lijn- vliegtulg van het type Skymastei tussen West-Duitsland en Wesl- Berlijn. De Skymaster kon West- Berlijn bereiken met twee ge wonde passagiers aan boord. Op 13 Juni 1952 verdween een Zweedse Dakota met acht man aan boord. De Zweden zeiden, dat het toestel beschoten was en zij gaven de Russen de schuld. Op 16 Juni 1952 werd een Zweedse Catalina, die op zoek was naar de vermiste Dakota, door Rus sische jagers neergeschoten. De bemanning van zeven koppen werd gered. Op 10 Maart 1953 schoot een MIG- straaljager een Amerikaanse straaljager van het type Thun- derjet boven de Amerikaanse zone van Duitsland neer. Men neemt aan, dat de MIG een Tsjechoslowaaks vliegtuig was,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3