'KIJK Vroegtijdig herkennen van kanker is thans mogelijk A Verhoging binnenlandse koffie-prijs? Britten en Amerikanen protesteren Schoten aan de grens Zaterdag 14 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Hoopgevende resultaten bij onderzoek naar oorzaak van carcinoom Van een onzer redacteuren). Naar thans kan worden gemeld, is er een aanzienlijke stap nader gezet tot de oplossing van het vraagstuk van de kanker, een van de meest gevreesde volksziekten. Dr W. A. G. van Everdingen te Bilt- hoven is er namelijk in geslaagd na jarenlange onderzoekingen een methode te vinden, die leidt tot een zeer vroegtijdige herkenning van de kanker, met alle gunstige gevolgen die daaraan verbonden zijn. Een bericht, dat niet zal nalaten de belangstelling te wekken van de medische centra in de wereld. Door de recente onderzoekingen, waarbij de laboratoria van Noury- pharma te Deventer nauw zijn betrokken, is men thans tot het inzicht gekomen, dat de oorzaak van kanker ligt in een stoornis van de alge mene stofwisseling, een gevolg van defecten in bepaalde enzym systemen. Nourypharma te Deventer bij onderzoek betrokken Dientengevolge ontstaat er ook een stoornis in de celstofwisseling, waar door de cellen slecht gaan function- neren en onder bepaalde omstandig heden tengevolge van de een of VAN .TOT.. A LS u het komend seizoen de dier- gaarde Blijdorp in Rotterdam met een bezoek vereert, kunt u enige nieuwe aanwinsten bewonderen. In de subtropische afdeling van de ver warmde plantenserre komt een kooi, welke onderdak biedt aan ibissen. Vergeet uw fototoestel niet, want u kunt een lieflijk plaatje maken van het jonge echtpaar Bobo en Sophie, beide gorilla's, waarvan Bobo, een jonge manlijke aap, over anderhalve maand per vliegtuig in ons land wordt verwacht. ,,Oom Nico" in Vo- lendam, in de wereld de heer N. Mo lenaar, heeft acht jaar sigarenbandjes gespaard. Twee jaar heeft hij besteed aan het plakken van zijn verzameling. Niet in een bibliotheek van albums, maar op de wanden, de schouw, zelfs op de lichtkroon van zijn slaapkamer. In allerlei figuren: een kerk bij een boogbrug, een fontein, een molen, een ster enzovoorts. We hebben nog niet vernomen of de behangersorganisaties een protestactie overwegen tegen een voortgaan met het aanbrengen van sierlijke ringen om sigaren. De Ne derlandse dahlia-koning, de heer H. Homsveld, door iedereen, zelfs door onze koningin, Opa genoemd, viert op Vrijdag 27 Maart zijn negentigste verjaardag. Hoewel opa Homsveld nog een uitstekende gezondheid ge niet ondanks zijn leeftijd nog elke dag zijn zaken in Baarn per fiets af doet heeft hij het voornemen dit jaar voor de laatste maal zijn zelf gewonnen dahliazaad aan de aarde toe te vertrouwen. De Baamse bevolking en de bloemistenwereld, in het bijzon der, zijn van plan om opa op grootse wijze te huldigen. Den Haag heeft zestig duizend aansluitingen op het telefoonnet. Het tempo ligt hoog, want in Januari 1950 werd de vijftig duizendste aansluiting in dienst ge steld. Een wegenwachter trof ter hoogte van Badhoevedorp op de Rijks weg AmsterdamDen Haag een de fecte auto aan, waarin zich een luid keels huilende baby bevond. Het wicht had honger. Er was wel een fles maar die was koud. De wegen wacht er mee weg. Binnen tien mi nuten had de baby zijn fles, heerlijk op temperatuur. Daarna werd de auto gerepareerd. Vijftig jaar ge leden meldde het Deventer Dagblad, dat er in een te IJmuiden gehouden protestmeeting o.m. werd gedebat teerd door het raadslid Vermeulen, die o.m. zei: Dat het voor werklieden niet nodig was om biefstuk te eten. Als die zo nu en dan een stuk spek hadden, was het mooi genoeg (gebrul). Als antwoord op dat gezegde werd een spiegelruit van zijn winkel verbrij zeld, doordat een kwart zijde spek er doorheen werd geworpen. Bij een restauratie van een huis in Amster dam is tussen de schoorsteen en de dakbedekking een half vergaan tasje gevonden, waarin zich drie mille en een doosje met horloges bevonden. Het geld bankpapier dateerde uit de oorlog en is inmiddels ongeldig geworden. Enkele van de horloges waren gevat in gouden kasten. Een onderzoek door de politie naar de be- zitter(ster) is vruchteloos gebleven. Nu gaat de „buit" naar de algemene bewaarplaats van in beslag genomen goederen. ^even duizend kamer meisjes in New York lijken niet op een slordig lid van haar gilde, zoals afgeschilderd in een toneelstuk, dat op Broadway draait. De producers van het stuk: Vina Delmars Midsummer hebben er in toegestemd in hun theaterprogramma tot uiting te laten komen dat de slordige Fosie geen overeenkomst heeft met de heden daagse kamermeisjes. Voorts hebben zij de erkenning verkregen ijverig en bekwaam te zijn. andere prikkel kunnen gaan woe keren. Hierdoor ontstaat het kanker gezwel. Dit gezwel speelt een onderge schikte rol en is dus niet de oorzaak van de ziekte. De eigenlijke oorzaak is de bovengenoemde stofwisselings stoornis. Het gezwel kan echter voor het leven gewichtige organen vernie tigen en daardoor de patiënt te gronde richten. PROEVEN Uitgaande van de veronderstelling, dat aan het ontstaan van kanker een slofwisselingsstoornis ten grondslag ligt, begon men het onderzoek met proeven op dieren (witte muizen). Bij deze dieren kan men namelijk kunst matig kanker verwekken, door ze herhaaldelijk plaatselijk met teer (een kankerverwekkende stof) te bestrij ken. Men onderzocht nu het bloed van de door kanker aangetaste mui zen en deed hetzelfde bij gezonde soortgenoten. Hierbij bleek, dat het bloed van kankermuizen een tekort aan een bepaald enzym bevatte. Na afsluiting van deze proeven her haalde men de onderzoekingen bij mensen. Bij een groot aantal per sonen, zowel gezonde als lijdende aan kanker, werd een vergelijkend bloedonderzoek uitgevoerd. Bij pa tiënten, waar de diagnose kanker van te voren was gesteld, bleek nu even eens een enzymtekort te bestaan, zoals bij de kankermuizen. Door dit bloedonderzoek zou het nu dus mogelijk zijn tot een vroege her kenning van de kanker te geraken, tengevolge waarvan, met de bestaande therapie, de gevreesde ziekte veel sneller dan tot nu toe zou kunnen worden aangepakt. ENZYMEN Het onderzoek was hiermede intus sen nog niet geëindigd. Want ook ge zonde mensen bleken bij controle soms een stoornis te hebben in het enzym-systeem. Men ontdekte daarna, dat men deze stoornis dikwijls weer op kon heffen, indien men hen ge durende veertien dagen een ge standaardiseerd enzym-praeparaat liet innemen. In deze gevallen had men dus te maken met mensen, die een te enzym-arm voedsel gebruikten. (Enzy men zijn dus stoffen, die met het voedsel worden ingenomen en die in zeer kleine hoeveelheden noodzakelijk zijn voor de stofwisseling van het organisme. Ze komen voor in onge kookte groenten en vruchten, doch worden door koken vernietigd). Men is tenslotte tot de conclusie ge komen, dat mensen, wier enzym systeem, nadat zq 14 dagen zijn be handeld met het enzym-praeparaat, niet weer normaal wordt, aan kanker lijden of voorbeschikt zjjn deze ziekte te krijgen. Op het ogenblik is de procedure voor het vroegtijdig opsporen van kanker nogal ingewikkeld, omdat er een vrij omvangrijke apparatuur voor nodig is. De kans bestaat echter, dat de methode belangrijk kan worden vereenvoudigd, waardoor het moge lijk wordt, deze ook in ziekenhuizen uit te voeren. Het behoeft geen betoog, dat het verrichte onderzoek, dat nog wordt voortgezet, uitermate belangrijk is in dienst van het voorkomen van de ge vreesde volksziekte, de kanker. New York moet het teken geven AMSTERDAM. Zoals gemeld heeft de Amerikaanse regering de prijscon trole opgeheven voor consumptiegoe deren, inclusief koffie en men ver wacht te Washington dientengevolge een stijging van de koffieprijzen. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. zich gewend tot kringen van de Amsterdamse koffiehandel, waar het bericht uit Washington de nodige beroering blijkt te hebben verwekt. Kennelijk verkeert men sterk onder de indruk van de mogelijkheid dat ook hier met een hogere binnenlandse koffieprijs moet worden rekening ge houden. Althans zo werd ons ver zekerd, stelt men allerwegen hardnek kige pogingen in het werk om nog tegen de oude prijs koffie aan te kopen. De handel tast echter nog vol komen in het duister hoe de prijs zich zal ontwikkelen. Het sein daartoe moet uitgaan van New York en met span ning wordt in Amsterdam derhalve uitgezien naar de eerste noteringen van de New Yorkse koffie-termijn- markt. Vooruitlopende op een opheffing van de prijscontrole waren de Amerikaanse marktprijzen de laatste tijd reeds be langrijk gestegen. Een verdere verho ging wordt thans aannemelijk geacht, zodat men ook in de Nederlandse koffiehandel met de mogelijkheid van Nooddam Noordkil hield het OSSENDRECHT. Na een urenlange ingespannen arbeid is het gelukt een nooddam op te werpen aan de Noord- kil, een geul naar het haventje van Ossendrecht. De afsluiting werd giste ren omstreeks kwart voor acht vol tooid, doch hierna volgden nog enige spannende ogenblikken. Omstreeks elf uur had men met zand en klei de be cijferde hoogte van de nooddam be reikt. Men hoopte nu de komende vloed te kunnen keren. Naarmate het water steeg, werd de verwachting, of de dam het zou houden, pessimisti scher. Tot twee maal toe werd door het wassende water een gat in de dam geslagen, doch het gelukte in beide gevallen het onheil te keren, 't Was een dubbeltje op z'n kant, maar hij heeft het gehouden, zo gaf een van de uit voerders te verstaan. Men gaat nog door met het versterken van de nood dam. De kans is groot, dat binnenkort met de aanleg van de definitieve dam kan worden begonnen. Hierbij zalmen met minder moeilijkheden hebben te kampen als bij het leggen van de nooddam. een binnenlandse prijsstijging reke ning houdt. Over de voorraden ver namen wij, dat er bij de koffiebran- ders nog wel partijen aanwezig zijn. Over de omvang daarvan is echter weinig bekend. Philips (Brazilië) in moeilijkheden SAO PAULO. De Philipsfabriek van radioapparaten wordt met onmiddel lijke stopzetting der werkzaamheden bedreigd in verband met het feit, dat de invoer'van essentiële onderdelen, voornamelijk buizen, welke nog niet in Brazilië worden vervaardigd, niet meer mogelijk is. Van de 1100 arbei ders in deze fabriek hebben 300 reeds aanzegging van ontslag gekregen en het restant verwacht een soortgelijke aanzegging voor het einde van deze maand. Vertegenwoordigers van het personeel hebben tot het bureau van de gouverneur van de staat het ver zoek gericht te trachten een oplossing te vinden voor het invoervraagstuk. Op het ogenblik bevindt zich een officiële Nederlandse delegatie in Brazilië voor het voeren van handels- en financiële besprekingen en de mo- Advertentie) LIJDERS AAN BRONCHIALE HOEST, NEEMT UW VOORZORGEN. Koud, vochtig weer is bijzonder ge vaarlijk voor lijders aan bronchiale hoest. De aanvallen nemen toe en daarmede het gevaar voor ernstiger gevolgen. Neemt Uw voorzorgen door geregeld de Adozo tabletten te ge bruiken. Adozo brengt zelfs bij de hevigste aanval onmiddellijk ver lichting en verdrijft het gevoel van verstikking. Neemt een proef met de Adozo tabletten, zij zullen U voldoen. Adozo is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. gelijkheid bestaat, dat deze delegatie met de Braziliaanse autoriteiten con tact zal opnemen over deze aangele genheid. Een product van de N.V. Noord-Hollandsche Margarinefabriek te Zaandijk onder contróle van de Nederlandse Vegetariërsbond. BERLIJN. De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, Sir Yvone Kirk- patrick, heeft b(j de Sovjet-autoriteiten geprotesteerd tegen het neerschieten van de Britse Lincolnbomraenwerper. Hij noemde het voorval een opzettelijke en wrede daad van agressie. De Verenigde Staten hebben Tsjecho-Slowaije vandaaf meegedeeld, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland de nodige maatregelen zullen nemen om aanvallen op de grens door Tsjechische vliegtuigen te voorkomen. dors, elk ongeveer 30 km breed. De Russen behoefden niet van tevoren te worden verwittigd. In antwoord op een vraag zei de woordvoerder nog, dat de Lincoln geen munitie aan boord had, zodat hij het vuur van de aanvallers niet kon beantwoorden. De beschuldiging dat het vliegtuig 120 km diep in Oostduits gebied zou zijn doorgedrongen, noem de de woordvoerder meer dan be lachelijk. Nieuwe instructies. De R.A.F. heeft instructie gekregen om bij patrouilles minstens 10 mijl van het ijzeren gordijn te blijven. Deze instructies gelden ook voor de Belgische en Nederlandse toe stellen, die bij de Britse luchteenheden in Noord-West-Duitsland zijn inge deeld. Nieuwe instructies voor R.A.F. In de Britse nota, per speciale koe rier gezonden aan generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sovjet-controlecommissie in Duitsland, eiste de Hoge Commissa ris een onmiddellijk onderzoek en be straffing van degenen, die verant woordelijk zijn voor de hanslag op de Britse Lincoln. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de neergeschoten Lincoln machinegeweren had, maar geen kanonnen. In November 1945 is door de vier bezettende mogendheden overeen ge komen, dat burgerlijke en militaire vliegtuigen bij vluchten naar Berlijn gebruik konden maken van drie corri- ^^EET u nog, bijna een halve eeuw geleden, toen een smal bruggetje de overgang vormde van het kanaal in de Deventerstraat? Toen heette 't daar, officieel of on officieel, dat laten we in het mid den. nog Deventerweg. Wie in het centrum woonde en de kanaalbrug overmoest, nam af scheid van familie en vrienden, want over de brug was destijds „buiten". Nochtans, de brug was voldoende om het verkeer op te vangen. En als een wagen voor de brug was, terwijl een andere er over reed, wel, dan werd er gewacht. Men had geen haast in die dagen. Moet men nu eens om komen! Het verkeer raast de gehele dag over de moderne brug, welke de breedte heeft van de rijbaan. Het bruggetje van toen zou niet meer passen! WAT IS DAT VERANDERD yORIGE WEEK heeft de wereld in verbazing de regeringswisse ling in Rusland aanschouwd. Dit af lossen van de wacht in een dicta toriaal geregeerd land, had men nog niet eerder aanschouwd. Wel was in 1924 iets dergelijks bij Lenins dood voorgevallen, maar toen was het Sovjet-experiment eigenlijk nog niet ver genoeg om vergelij kingen te treffen. Sindsdien heeft de wereld nog twee dictaturen zien opkomen en vallen. Beide heb ben de persoon van de regerings leider niet overleefd. Mussolini, armzalige gevangene in handen van zijn ergste vijanden, de Duit sers, stierf op Over de grenzen vlucht Dongo aan het Garda-meer, onder de kogels van zijn land genoten. Adolf Hitler, levend in de schijnwereld van zijn zelfgebouwde illusie-rijk, gaf er de voorkeur aan, na een macabere belegering in zijn Rijkskanselarij, de beul vóór te zijn. £)E REGERINGSWISSELING in Moskou is voor de buitenstaan der geruisloos verlopen, zó geruis loos, dat men kon vermoeden, dat hier een weloverdacht plan achter school. De drie machthebbers, leger, politie en partij, kozen hun stel lingen. Of dit voor de toekomst een strategische verdeling is geweest, kan nu nog moeilijk beoordeeld worden. Er zijn evenveel voorwaar den die vóór als tegen deze voor stelling van zaken pleiten. Hoe ook echter de verdeeldheid onder de concurrenten voor de alleenheer schappij moge zijn, zij hebben allen aan één ding behoefte gehad. Naar buiten de indruk te maken, dat de kracht ongebroken was. Een even tuele heerser zou aan zijn positie weinig of niets hebben, in een wereld die niet meer aan de kracht van het Russische rijk geloofde. DIE KRACHT naar buiten tonen, is niet gemakkelijk. Een versto ring van de wankele orde kan onze wereld hollenderwijs naar een catastrophe voeren. Het beginnen van een offensief in Korea was een bewijs van kracht geweest. Er zat echter een lange tijd van voorbe reiding, voor aanvoer en plannen aan vast. Bovendien zou de tegen stander, bij vroegtijdige ontdek king, zijn maatregelen hebben kun nen nemen en waren alle moeiten en kosten vergeefs geweest. JJEZE WEEK is er geschoten in de lucht boven Duitsland. Jagers van Russische makelij, bemand door onbekenden, zijn op Engelse en Amerikaanse toestellen neerge- doken. Verweer is bij zon plotse linge aanval met duizend-kilometer vaart nauwelijks mogelijk. Men hoeft ook nog niet direct aan opzet te denken. De vliegtuigen achter het IJzeren Gordijn zyn, de Poolse ge vluchte jager wijst daarop, altijd met scherp geladen. Bovendien wordt de jeugd, vooral de onder de wapens zijnde, in een fanatieke anti-westerse sfeer opgevoed. Niet temin geeft het te denken, dat kort nadat men speurde naar een teken van zwakte uit het Oosten, de trek ker van de mitrailleur zo los is komen te zitten. Een patrouillerende jager en vervolgens een grote vier motorige bommenwerper zijn ge troffen. Of deze buiten hun zone- grens zijn geweest, doet daarbij weinig ter zake. Oriëntatie is bij grote snelheden in klein gebied moeilijk. Zeker is dat men meteen maar raak schoot ook. Of het de gewenste indruk van sterkte naar buiten zal geven, is nog zeer de vraag. Daarvoor is de manoeuvre misschien te krampachtig uitge voerd en daardoor een bewijs ge worden van het tegendeel. Maar de koude oorlog is weer eens warm ge stookt en weer eens wacht Europa af in bange onzekerheid, nu er bloed gevloeid heeft. Vier burgemeesters reden op veewagen VEENDAM. Even buiten Dieverbrug (Dr.) is de auto van de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, waar in ook zijn collega's uit Noorddijk, Baflo en Nieuwe Pekela zaten, op een terzijde van de weg staande vee-auto gereden. De Groninger burgemeester, die naast de chauffeur zat, vloog met het hoofd tegen de voorruit en liep een gapende hoofdwonde en een lichte hersenschudding op. Hij was aanvan kelijk buiten bewustzijn. Zijn chauf feur kreeg enkele gebroken ribben en een bloeduitstorting in de rechterknie. De achter in de auto zittende bur gemeesters bleken enkele schaafwon den te hebben opgelopen. Na ter plaatse te zijn verbonden, is het ge zelschap naar Groningen overgebracht. Het gezelschap had als afgevaardigde van een aantal Groninger gemeenten, een bezoek gebracht aan de Zeeuwse gemeenten Den Bommel en Ooltgens- plaat., die door deze gemeenten zijn geadopteerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2