Nadeschda stierf als een ontgoochelde, diep teleurgestelde vrouw Zaterdag 14 Maart 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 29 „Zo ziet het S talingrad-van-morgen er uit!" stond onder dit bekroonde ontwe~p voor de wederopbouw van de stad van Stalin op een tentoonstelling der Moskouse archi tecten. Het obeliskvormige bouwwerk op het kunstmatige Wolga-eiland (op de voor grond) zal een wolkenkrabberhoogte krijgen. Op de sokkel staan de reusachtige beelden van verdienstelijke Stalingrad-strijders. Op de oever het geweldige beeld van Stalin Zie pijl) Op een dag, onder het middageten, wordt Neumann er telefonisch van op de hoogte gesteld, dat hij in de namiddag door een auto zal worden afgehaald om hem naar de zomerresidentie van Stalin te brengen. Neumann verheugde zich over deze uit nodiging, want hij hoopte, dat Stalin hem ditmaal de gelegenheid zou willen geven om zijn politiek te rechtvaardigen. De zomervilla van Stalin, een wit huis. ligt op een heuvel temidden van een reus- «chtig park met prachtige, oude bomen. Hier in Mazesta is een beroemde zwavel bron, waarvan Stalin ieder jaar ter bestrij ding van zijn rheumatiek gebruik maakt. In deze zomer in 1932 woonde hij met zijn tweede vrouw Nadja Allilujewa in Mazesta. Men was het er over eens, dat de machtspositie van haar echtgenoot haar niet naar het hoofd was gestegen en dat zij een eenvoudige vrouw was gebleven. Zij werkte en heel hard als geëmployeer de van het Centraal Comité van de Com munistische Partij van Sow jet-Rusland. Van haar kantoor naar het Kremlin haar privéwoning ging zij te voet, meestal zonder enige bewaking. Men vertelde over haar dat zij niet altijd voor het oordeel van haar man boog en er een eigen politieke mening op na hield. Met haar woonden in het huis van Mazesta haar twee kinderen, het dienst personeel en een aantal geheime ambtena ren, die zich altijd in de buurt van Stalin ophielden. Bij dit alles waren de ingangen tot het huis dag en nacht, zwaar bewaakt. Bij zijn eerste bezoek kwam Neumann tegen theetijd in Mazesta aan. Stalin ont ving hem in een open tuin-paviljoen. Het onderhoud was nauwelijks begonnen of Nadja Allilujewa, in het wit gekleed en met een tennisracket in de hand. kwam haar de pas af. Htf richtte zich, alsof Nadja er niet was. tot Neumann en vroeg „Vindt u ook, dat eerzucht een verwerpelijke eigenschap is?" Neumann was van mening, „dat het er slechts op aan kwam voor welk doel de eerzucht gebruikt werd." Opnieuw bemoeide Nadja zich met het gesprek. „In dit geval gaat het niet om de betekenis van de eerzucht. Het gaat om de man. Hij is een walgelijk element en ik wil van deze man en zijn motieven principieel niets weten." Stalin antwoordde niet op deze nieuwe, felle uitbarsting van zijn vrouw. Een ogen blik heerste er een ijzig stilzwijgen. Toen draaide Stalin zich om en wel zo, dat hij Nadja de rug toekeerde. Voor hem bestond zij niet meer. Zij had hem tegengesproken. Hij keerde zich tot Neumann en ver anderde het thema van het. gesprek. Nadja was verder lucht voor hem. Met een rood gezicht over het feit, dat zij in tegenwoor digheid van een vreemde als een onmondig kind behandeld was, stond Nadja op en verliet het paviljoen. Stalin nodigde Neumann uit om met hem een rondgang door het park te maken. Enige officieren van de lijfwacht vergezel den hen. Een ieder, ook Stalin, droeg een revolver in de gordel. Neumann was de enige, die ongewapend was. Plotseling knalde er een schot. Een van de officieren - - - -g had met zijn revolver op een vogel ge schoten. Dit voorbeeld moedigde de jaag- ijver van de overigen aan. Ook Stalin deed mee. En iédere keer wanneer er een vogel j naar beneden viel wie het juiste schot I ook had afgevuurd het was altijd „het I schot van Stalin" geweest. Hij was de „beste 1 schutter", bezat „een trefzekere hand" en de „scherpste blik". Stalin straalde verge - noegd., Heer en meester I, Intüssen Was het avo. .C'vorden. Men gi;t£ een partijtje1 v,«„ j Stalin „de beste, enige en onovertrefbare kegelaar. En weer straalde hij van plezier. Het spel werd steeds luider. Tegen midder- j nacht kwam plotseling Nadja Allilujewa de j zaal binnen en vroeg of men niet wat min der lawaai kon maken omdat zij noch de C; kinderen konden slapen. Stalin keurde haar I geen antwoord waardig. Of toch. Zijn wor- i pen werden steeds heftiger, hij maakte veel I meer lawaai dan tevoren en dit moedigde de anderen aan om met hem mee te doen. Tot de vroege morgenuren duurde de i herrie. Stalin had zijn gasten bewezen, dat hij ook in zijn eigen huis heer en meester was De wens van Neumann om zich tegen- I over Stalin eens helemaal uit te spreken, was ook ditmaal weer niet opgegaan. Stalin had hem geen enkele mogelijkheid gegeven, om over de voor hem zo brandende proble men van zijn Duitsland-politiek ook maar een woord te zeggen. Nadja's einde De geest van de revolutie. Een gedenkteken voor Lenins beroemde rede van de geschutstoren van een pantserwagen. Toen stond Stalin nog bescheiden op de achtergrond door de tuin op hen toe. Stalin vroeg haar geïnteresseerd wie haar partner bij het tennisspel was geweest en hoe het spel ver lopen was. Nadja zei lachend „Dit keer heb ik gewonnen." Zij nam een stoel, ging bij de theetafel zitten en luisterde zwijgend naar het weer opgenomen gesprek tussen Stalin en Neumann. Daarbij werd een naam genoemd. Alleen reeds het noemen van die naam maakte Nadja kwaad. "Wat een on sympathieke man, wat een onuitstaanbaar eerzuchtig mens", riep zij uit. Stalin fronste het voorhoofd en sneed Op een avond in November van 1932 zijn Stalin en Nadeschda bij Woroschilow gast. De Sowjet-maarschalk behoort tot de weinige mensen, waarmee Stalin zich vrij en ongedwongen onderhoudt. Het gesprek draait zo'n beetje om de gebeurtenissen van de laatste jaren. De on gehoorde verliezen aan mensenlevens, ener gie en materiaal, ontstaan door de brutale gedwongen collectivering van de boeren hofsteden gedurende het eerste vijf-jaren plan, zijn nog lang niet voorbij. Nadeschda is juist van een reis door Zuid-Rusland en de Oekraine teruggekeerd en is nog hele maal onder de deprimerende indrukken, die zij bij het „bezoek aan deze slacht- velden" heeft opgedaan. Honger en vertwijfeling, ontgoocheling en uitputting hebben hele kringen tegen Stalin in het harnas gejaagd. De algemene onte- Straatgevechten in Moskou. Ergens een de monslratiescholen knallende revolutie heeft geen tijd om over haar offers te treuren vredenheid knaagt voornamelijk aan de muren van het Kremlin. Stalin, die alle tegenslagen en gebeurte nissen van de laatste jaren met een'ijzig gezicht heeft verdragen, is op deze avond verstoord en nerveus. Het ene woord haalt het andere uit, waarbij Nadja altijd weer met de strijdkreten van Stalin uit de tijd van de revolutie naar voren komt, die in een zo schrijnende tegenstelling tot zijn jongste maatregelen staan. Tot Stalin baar plotseling, in ontzaglijke woede en in tegenwoordigheid van de vrienden, met een stortvloed van de gemeenste scheldwoorden overlaadt. Daarop staat Nadja op en verlaat, zonder een woord te zeggen, de woning van Woroschilow. Als Stalin enige uren later ook naar huis gaat, vindt hij' Nadja reeds in doodsstrijd. De onmiddellijk gewaarschuwde doktoren kunnen haar niet meer redden. Stalin trof deze tragedie in zijn huis har der dan hij naar buiten ooit heeft toege geven. Hij gaf zijn vrouw een pompeuze staatsbegrafenis en kiest voor haar laatste rustplaats het kerkhof van het klooster van Nowodjewidsche. Wekenlang lijkt het erop alsof de machine van Stalin niet meer op gang kan komen. Hij biedt het Politbureau zelfs zijn ontslag aan. „Het is wel mogelijk, dat ik een hin dernis voor de eenheid van de partij ben geworden. Wanneer dit zo is, kameraden, dan ben ik bereid te verdwijnen." Dit is de laatste gelegenheid om de grootste diotator van de laatste eeuw uit te schakelen. Maar niemand spreekt het beslissende woord. De angst voor de stiekeme slagen van Stalin heeft de overige leden van het Politbureau reeds veel te zeer verlamd. Molotow is het, die ditmaal de situatie redt„Geen woord erover! Je hebt het ver trouwen van de partij." Stalin komt nog sterker uit deze laatste crisis te voorschijn. Lisa's komst De gespannen verhouding tussen Stalin en Nadja dateerde nog uit de tijd dat Jagoda chef der G.P.U. was en dè processen plaats vonden tegen Sïnowjew en Kamenjew c.s. Nadja scheidde zich innerlijk van haar man af toen hij zijn oude strijdmakkers en per soonlijke vrienden offerde aan zijn streven naar macht. Zijn herhaaldelijke verzoenings pogingen beantwoordde zij met een koude, afwerende houding. Toen hij haar voorstel de om weer als zijn medewerkster in het secretariaat van het Politburo te komen hij hoopte haar daar beter te kunnen over tuigen van de noodzakelijkheid van zijn maatregelen deelde zij hem bruusk mede dat zij zich reeds verbonden had aan de „Kr est in tern" (Boereninfernationale). Zij stelde hem echter voor om Lisa Chasonova te nemen. Stalin had van Lisa Chasanowa reeds ge hoord. Haar verhandeling over „De ge schiedenis der metallurgie in de U.S.S.R.", waarmee zij aan de sociale faculteit der Moskouse hogeschool haar graad had be haald, had korte tijd tevoren enig opzien gebaard. Een kort gesprek tijdens een ge zamenlijke maaltijd toonde aan dat Lisa bijzonder goed ingelicht was over de voor bereidingen van het nieuwe vijfjarenplan. Deze wonderbaarlijke economische kennis bracht Stalin ertoe om aan het voorstel van Zijn vrouw te voldoen en Lisa een betrek king te geven in het secretariaat van het Politburo. v Het is nauwelijks aan te nemen dat Stalin i y §|1P m kij de aanstelling van Lisa door 1 <<dÊÊÊÊHÊÊÈÊÊÈÊkiindere overwegingen liet leiden, en zeker 1 y niet door haar vele uiterlijke charmes. Lisa H v3|til Jy'vas sIan'K en welgevormd, haar gelaat ver- I "■apllrs 'oonde klassieke trekken, aan welke haar pOMiiiiff 'onkere teint iets oosters gat. De heer van nct I'diiburo was gewend aan de aanblik van knappe jonge vrouwen en meisjes. In zijn secretariaat werkten de meest begaafde vrouwelijke arbeidskrachten die in de com- missariatcn en andere hoge instanties reeds ■Hp hun sporen hadden verdiend. Op een aan- BK Vv- trekkelijk uiterlijk werd evenwel ook gelet. I Dit geschiedde met het oog op de president ÜBf jfnn der Sowjet-Unie, Kalinin, wiens steun Stalin nodig had m zijn eindstrijd tegen de oppositie en die steeds ontvankelijker werd Slechts een kleine kring van oude strijdmakkers wist zich onder alle zuiveringsacties te handhaven. Van links naar rechts: Sergo voor de charmes van jonge vrouwen naar- Ordshonikidse, die reeds bij de eerste stakingen van de olie-arbeiders in Bakoe met Stalin in aanraking kwam Lazar Kaganowitsch, mate z\\n leeftijd vorderde. de zwager van de rode dictator; Klim Woroschilow, eerst Stalins collega in het Bolsjewistische comité in Bakoe, daarna onder officier in het leger van de Tsaar tijdens de oorlog en ten slotte maarschalk in het Rode Leger (Vervolg op pag. 31) Eenvoudige vrouw Huistiran Over de intieme verhouding van Stalin tot Nadeschka vertelt Margarete Buber Neumann, de vrouw van de Duitse com munist, het volgende, dat zij zelf heeft mee gemaakt Op een dag kwam een bericht van hel secretariaat van Stalin voor Neumann. Neumann hoopte bij deze gelegenheid tegenover Stalin zijn politiek ten opzichte van Duitsland te kunnen rechtvaardigen. Maar Stalin stelde hem daartoe niet in staat. Hij moedigde hem slechts aan om in Sotschi, in de nabijheid van zijn eigen zomerhuis in Mazesta, de vacantie door te brengen. Na enige dagen stuurde ons het secre tariaat van Stalin, de „Poedjowka", de be vestiging, dat voor ons beide een verblijf van vier weken in een herstellingsoord voor hoge Sowjet-functionarissen was besproken en betaald. Er waren bedden voor ons in de internationale slaapwagens gereserveerd. De zon van Stalin straalde over ons. (Vervolg van pag. 27) Nadja heeft deze man bewonderd en ver afgood. Hij was zo heel anders dan alle anderen, zo bovenmenselijk rustig, gelijk matig en beheerst. Zij hield van zijn zware boerenstappen en van zijn plompe, preutse manier van tederheid. Toen zij in het Kreml gingen wonen, omgeven door de pronk van de sprookjes achtige rijkdom der Tsaren, veranderde er niets aan hun uiterlijk leven. Een bescheiden driekamer-woning en het eten uit de can- tine. Toen Wassilij geboren werd leende Nadja de luiers van haar vriendinnen en haar zuster Alexandra gaf haar Franse toiletzeep. In het begin geloofde ze, dat zijn be scheidenheid ook zijn werk betrof. De on zelfzuchtige, haast anonieme opofferingvoor de revolutie was voor de oude garde onder de leiding van Lenin vanzelfsprekend. Lenin haatte iedere bewieroking. Dat veranderde eerst bij zijn dood. Toen hij er zich niet meer tegen kon verzetten. Dat was geen verraad aan de dode Lenin, maar een truc. De meest geniale truc, die Stalin tot nog toe ver zonnen heeft. Millioenen mensen zijn er hem dankbaar voor. In het vacuum van de ontgoddelijkte hemel werd de dode Lenin geheven, want de volkeren van de Sovjetrepublieken hebben iets boven menselijks nodig om het hoofd in deemoed te kunnen buigen. Sta lin zelf heeft een be ginpunt nodig om uit de anonimiteit in het licht van de openbaar heid te kunnen komen. Maar het scheelde een haar of juist deze Lenin-cultus was Stalin noodlottig geworden. Vier maanden na de dood van de partijleider werd in een plenaire zit ting van het Centraal- comité het testament van Lenin voorgelezen. Daarin wordt gezegd Stalin is voor het ambt van algemeen secretaris ongeschikt. Daarom stel ik de partijgenoten voor om een manier te zoe ken om Stalin van deze post te verwijderen....." Een ooggetuige be schrijft de scène „Éen dodelijke ver legenheid verlamde ieder, die aanwezig was. Stalin, die op de trap van de redenaars tribune zat, zag er klein en lelijk uit. Ik sloeg hem oplettend gade. Niettegenstaan de zijn zelfbeheersing en zijn schijnbare uiterlijke rust, was het voor een ieder dui delijk, dat hij voelde hoe zijn lot aan een zijden draad hing." Sinowjew en Kamenjew hebben hem toen gered. Zij hadden zijn stem nodig in het Politbureau voor hun strijd tegen Trotski. Toen Trotski verslagen was, trok Stalin met Boecharin en Rykow tegen Sinowjew en Kamenjew te velde. En toen die capituleer den, kwam Boecharin aan de beurt. Altijd de een na de ander.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1