NIEUWE APELDOORNSE COURANT J ENGELAND VERWACHT TITO Gottwald ernstig ziek Helders Dagblad Amerika hecht een grote waarde aan de E.D.G. 81 millioen Zestig beurzen WAT ZEGT DE BILT? Zaterdag 14 Maart 1953 50e Jaargang No. 16319 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 ignen). Giro 1418 Londen in spanning Churchill wil Anglo-Joegoslavische banden nauwer aanhalen (Van onze Londcnse correspondent Link van Bruggen). Er is een vreemde spanning in Londen waar tc nemen een span ning. die bepaald intens geworden is door c'j£ voorzorgsmaatregelen, welke Scotland Yard genomen heeft. Tito, de zelf-gestyleerde potentaat van Joego-Slavië, zal Maandag voet op Britse bodem zetten om Churchill en zijn ministers te ontmoeten. Voor het eerst na de oorlog zal het Westen een staatshoofd uit het Oosten in zijn midden hebben. Het oerdemocra- tisehe Engeland verleent gastvrijheid aan een communist, zij het dan één, die de ban van Moskou heeft verbroken. Op de terugweg zal precies heizelfde gebeuren en pas In de Straat van Si cilië zal een Joegosiavisch flolille de wacht om Tito overnemen. Bij een niet-offlcieel bezoek is het echter hoogst ongebruikelijk, dat het ontvangend land voor een escorte zorgt. Een weck eerder. Veel is er dezer dagen gespeculeerd over de reden van Tito's onverwacht besluit om een week eerder naar Lon den te komen. De Engelse regering probeert er een onschuldige draai aan te geven door te verklaren, dat An thony Eden in de oorspronkelijk vast gestelde week van' bezoek in Parijs moet zijn om de vergadering van de O.E.E.C. bij te wonen. Strenge voorzorgsmaatregelen Over het bezoek van Tito is in Groot-Brittannië veel te doen ge weest. Toen de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Anthony Eden, in September van het vorige jaar aan kondigde, dat hij Tito voor een bezoek aan Engeland uitgenodigd had, ging er een storm van protest onder de En gelse katholieken op. In pers en par lement werd aangevoerd, dat de Brit se regering moeilijk iemand kon ont halen. die dg,groots1e menselijke vrij heden, die fan godsdienst en geweten, niet erkent. Er werd met name legen de gevangenhouding van kardinaal Slepinac gefulmineerd en de vervol ging van andere geestelijken. De Britse regering heeft zich van al deze prolesten weinig aangetrokken. Ze heeft de heftige woorden van schrijver Eveüjn Waugh, Lagerhuislid William Teeling en een aantal voor aanstaande Engelse geestelijken eigen lijk zonder commentaar naast haar neergelegd. Voor Churchill hij is het, die op het idee gekomen is Tito uit te nodigen! weegt de aanhaling van de Anglo-Joegoslavische vriend schapsbanden zwaarder dan de ont stemming in katholieke kringen. In Tito, die zich zij het uit lijfsbehoud aan de zijde van het Westen heeft geschaard, ziet Engelands premier de vrijheid van de Russische satelliet staten belichaamd. De zestig divisies, welke Joegoslavië bezit, hebben vol gens Churchill een remmende invloed op elke agressie, die Moskou in het Westen zou willen ondernemen. Geheimzinnigheid. Het vijfdaagse bezoek van Tito aan Londen is in de grootste geheimzin nigheid gehuld. Wat men van de ex- partisanenleider weet, is eigenlijk niet meer dan het volgende: 1. Zijn bezoek zal een niet-offieieel karakter dragen; 2. In Londen zal hij besprekingen voe ren met de Engelse regering, door ko ningin Elizabeth II ontvangen worden en een groep Lagerhuisleden toespre ken. Uit de reeds genomen veiligheids maatregelen kan geconcludeerd wor den, dat Tito het zwaarst bewaakte staatshoofd is, dat ooit een bezoek aan Engeland heeft gebracht. Van Malta tot de Britse Eilanden toe, wordt Tito's schip door snelvarende Engelse tor pedojagers en fregatten geëscorteerd. Politie-agent trad te hardhandig op UTRECHT. De rechtbank heeft de Blitse politieagent J. H. -J. II. veroor deeld wegens mishandeling tot 25 gulden boete subsidiair tien dagen hechtenis. Deze zaak werd twee weken geleden behandeld en verdachte had toen ont kend dat hij een jongeman, die hij op het politicbureau moest verhoren, een slag op de kin had toegediend. De jongen was onhebbelijk geweest en verdachte had hem met woorden flink aangepakt. Verdachte acht het intussen mogelijk dat hij, zich omkerend, de jongen misschien had aangeraakt, maar dit zou dan geheel onopzettelijk zijn geweest. De jongeman verklaarde ech ter, dat de agent hem een pijnlijke klap had gegeven en hem tevoren had gezegd dat hij hem door de vier hoe ken van de kamer zou slaan. De agent- getuige zeide te hebben gehoord, dat de verdachte heftig tegen de jongen was uitgevaren. Hij had hem ook de rechterhand zien uithalen en vlak daarop een geluid van een schampslag gehoord. Deze getuige was daarop weggegaan. De officier van Justitie, jhr mr N. Wiisen Elias meende dat er in deze zaak geen sprake van een wettig en overtuigend bewijs is, weshalve hij vrijspraak vroeg, evenals de verdedi ger. De rechtbank veroordeelde echter gisteren de verdachte, op grond van de overweging dat uit de getuigenver klaring is komen vast te staan, dat verdachte de jongeman een klap heeft gegeven. Maar waarnemers hechten bijzon dere aandacht aan het feit, dat Tito z(jn reis naar Engeland een week ver vroegd heeft, toen Stalin op zijn sterf bed lag. Tito's wens om de nieuwe situatie in Moskou zo spoedig moge lijk met de Britse regering tc bespre ken, zou dan ook de ware reden zijn. Tito en zijn minster van Buiten landse Zaken, Propoertsj, hebben nog heel wat meer met Churchill en Eden te bepraten. Het pas gesloten vriend schapsverdrag tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije, het Italiaans- Joegoslavisch twistpunt Triest, de uit breiding van de Anglo-Joegoslavische handel, de verdediging van de Balkan en de mogelijkheid van wapenleveran ties het zijn alle punten, welke zonder enige twijfel zullen worden aangesneden. Maar, ondanks deze belangrijke, oriënterende discussies, moet Tito's bezoek aan Engeland in de eerste plaats als een symbolisch gebaar wor den gezien. Door zich naar Londen te begeven en zich door Britse staats lieden te laten fêteren, wil de Joego slavische dictator de wereld tonen, dat hij zich met het Westen heeft geïdenti ficeerd. Het Westen, dat hem via de weg van handel, leningen en zelfs van een militair verdrag uit zijn isolement achter hel IJzeren Gordijn heeft ver lost. De Opperste Sovjet morgen bijeen LONDEN'. Radio-Moskou heeft mede gedeeld, dat de zitting van de Opper ste Sovjet niet vandaag zal worden gehouden, zoals oorspronkelijk was aangekondigd, doch morgen. De vergadering moet de benoeming van Malenkof tot premier goedkeuren. Deze bekrachtiging van de nieuwe benoemingen in de regering is, volgens de mededeling, het enige punt op de agenda. Het zal de vierde zitting van de Opperste Sovjet (het Russische par lement) zijn, die in 1950 werd ge kozen. De eerste drie zittingen waren ge wijd aan de behandeling en aanvaar ding van de begrotingen der Sovjet- Unie voor resp. 1950, 1951 en 1952. Indien besloten wordt op deze zit ting ook de begroting te behandelen, kan de bijeenkomst vier tot vijf dagen duren. CLEMENT GOTTWALD stervend Begrajems op Rode Plein nas hem noodlottig LONDEN. Volgens een medisch bulletin, dat vanochtend vroeg door radio-Praag werd bekend gemaakt, is de toestand van president Gottwald van Tsjecho-Slowakije zeer ernstig. In het door vier artsen onderteken de communiqué wordt gezegd dat na Minister Luns terug uit V.S. SCHIPHOL. De Amerikaanse regering cn haar niet te onderschatten tijd genote, de publieke opinie, hechten grote waarde aan een Europese Defensie- gemeenschap, niet alleen op militaire overwegingen, inaar ook omdat er een definitieve verzoening uit zou bljjkcn tussen Frankrijk en Duitsland. Voort durende geschillen tussen die twee landen zouden haar teleurstellen, zo sprak de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. E. H. Luns, toen hq vermoeid maar voldaan, op een nog in mist gehuld Schiphol uit de Constellation stapte, die hem had teruggebracht van zjjn veertiendaags verblijf in de Ver. Staten. Persoonlijk contact met Eisenhower Ik geloof te kunnen zeggen, ver volgde minister Luns, dat in mijn be sprekingen met president Eisenhower, minister Dulles, diens plaatsvervanger Bedell Smith en de heer Stassen, directeur van de M.S.A., een basis van vertrouwen is gelegd als bekrach tiging van de eerste contacten, hier onlangs door mijn Amerikaanse col lega en de heer Stassen gelegd inzake punten, die Nederland en Amerika binden cn waarvoor zij in geallieerd verband een oplossing zoeken. Een persoonlijk contact is toch altijd te verkiezen boven memoranda en de uit wisseling van gedachten via de am bassadeurs. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken heeft al dergelijke besprekingen gevoerd en een missie van de Franse en Belgische ministers staat nu ook op het programma. Wat president Eisenhower betreft, vervolgde minister Luns, hij heeft een zeer heldere kijk op Europese proble men en maakte op mij een frisse, ener gieke, opgewekte indruk. Hij toonde een grote belangstelling voor Europa en bleek geenszins de betekenis te on derschatten van het zwaartepunt, dat daarop wordt gelegd. Alle problemen, die wij bespraken, werden diepgaand behandeld. Ook minister Beyens werk te Rome terzake van de economische eenwording van Europa, waarover ik inlichtingen vei-strekte, vond veel be grip en lof. Hebt u enig commentaar op de jong ste vliegtuigincidenten? Niet in het bijzonder. Zij verscher pen de verstandhouding met. Rusland, zoveel is duidelijk, besloot de minister. Korea-vrijwilligers DEN HAAG. De Waterman wordt, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, morgenavond in de haven van Rotterdam verwacht. Met de debar- katie van de zich aan boord bevin dende 136 officieren, onderofficieren en manschappen van het Nederlands de tachement Verenigde Naties zal niet Zondagmorgen (zoals aan de familie leden is medegedeeld), doch Maandag 16 Maart te 8 uur v.m. een aanvang worden gemaakt. H. M. DE KONINGIN HEEFT VRIJDAGOCHTEND in Grave een nieuw vaandel uitgereikt aan het Regiment Zware Infanterie in de Generaal de Rosskazeme. Dit regi ment is het vroegere 7de Regiment Infanterie. Het vaandel draagt de opschriften „Quatre Bras en Water loo 1815 en Citadel van Antwerpen 1832". H. M. de Koningin heeft juist het vaandel uitgereikt. Naast haar: vice-admiraal W. A. Rost van Tonningen en achter II. M. de mi nister van Oorlog, ir C. Staf. Op de achtergrond burgemeester d'Ailly van Amsterdam DEN HAAG, In het Nationale Ram penfonds is tot gisteravond 81 mil lioen gulden binnengekomen. Eergis teravond was bijna 80 millioen bijeen gebracht. Misbruik gemaakt van de noodtoestand BERGEN OP ZOOM. De politie heeft mej. G. P. uit Oud-Vossemeer aange houden. Dit meisje had zich gemeld bij het evacuatie-bureau en door zich als getroffene uit te geven, wist zij in het bezit te komen van een grote hoe veelheid kleding, bestemd voor per sonen uit de noodgebïeden. Een arbeidster, waarmee zij samen in een fabriek werkte, wist blijkbaar van haar praktijken. Zij maakte haar uit voor dievegge, en omdat zij zich daardoor beledigd achtte, deed zij aan gifte bij de politie. De collega werd gehoord en toen de politie de aangeefster zelf nog eens aan de tand voelde, viel zij door de mand. Zij bleek een grote hoeveelheid textiel in huis te hebben. het consulteren van chirurgen een borstpunctie is verricht en een bloed transfusie gegeven. Niettegenstaande deze maatregelen is de gezondheids toestand nog ernstig. Volgens buiten landse waarnemers in de Tsjechische hoofdstad is de president stervende. Dit was het vierde bulletin sinds gisteravond. Gemeld werd dat de pre sident sinds Donderdag lijdende is aan een ernstige vorm van longontsteking en pleuritis. Het 56-jarige Tsjechoslo waakse staats hoofd is Donderdag, na terugkeer uit Moskou, waar hij de begrafenis van maarschalk Stalin bijwoonde, ziek ge worden. Zijn toestand verergerde gis teren. De president lijdt ook aan borst vliesontsteking. De beste doktoren van Tsjecho- Slowakije, zo verzekert het bulletin, zijn aan Gottwald's ziekbed. Gottwald is sedert 1948 president, toen Edvard Benesj aftrad uit protest tegen de schending der Grondwet door de communisten en het vermoorden van minister Jan Masaryk. Radio Praag meldde hedenmorgen, dat president Gottwald om kwart over acht het bewustzijn heeft verloren. Het einde moet niet ver meer zijn. Boomstammen op de spoorbaan UTRECHT. Het doorgaande trein verkeer tussen Arnhem en Utrecht is sinds vanmorgen vijf uur gestremd. Deze stremming is een gevolg van de versperring van de spoorbaan even buiten Arnhem door een aantal boom stammen, die van een goederenwagon zijn gegleden en dwars over de spoor baan zijn komen te liggen. De spoor wegen zullen enige tijd nodig hebben om deze ongeveer twintig meter lange stammen op te ruimen. Dit werk is extra moeilijk doordat de spoorlijn *er plaatse tussen naar boven lopende ta luds ligt. De stammen moeten doorge zaagd worden voor men ze kan ver wijderen. In de loop van de morgen hoopt men met het werk gereed te ko men. Tussen Arnhem en Wolfheze wordt nu met bussen gereden. DAT WORDT a.s. Dinsdag de zes tigste Jaarbeurs in 'Utrecht. De opening van een nieuwe hal aan de Croeselaan, die de modernste van West-Europa wordt genoemd, zal een eigen accent leggen in de openingsplechtigheid van deze beurs. De ingebruikneming van het nieuwe gebouw kan men nl. zien als een bevestiging van het feit, dat de Jaarbeurs een steeds grotere betekenis heeft gekregen op tech nisch gebied, of, zoals de nieuwe Jaarbeurskrant schrijft, dat de beurs een functie heeft gekregen in de technische ontwikkelings gang. Zo is het in de ruim dertig jaren van de opgang van het jaarbeurs wezen dn ons land geweest. De Jaarbeurs heeft handel, industrie, techniek gestimuleerd. En omge keerd heeft de handelsbeweging in ons land de grote vlucht van de Jaarbeurs mogelijk gemaakt. Zestig jaarbeurzen, dat zijn eigenlijk zestig mijlpalen in de op gang van het economische leven in ons land. Toen de eerste beurs door H.M. Koningin Wilhelmina werd ge opend, waren er in onze nationale industrie 1.028.155 personen werk zaam; in 1950 waren dat er 1.641.892. een uitbreiding dus van zestig procent. Dit zegt nog niet alles. Immers door de mechanisatie is ook de productie per man sterk vergroot. En omdat tengevolge van de sociale wijzigingen, die zich hebben voltrokken, de koopkracht van de arbeider is toegenomen, is ook de behoefte gestegen en is er differentiatie in de behoefte ge komen. De productie moet aan sterk gestegen eisen voldoen. Dit alles weerspiegelt zich in de ont wikkeling van het jaarbeurswezen, waarvan de meest simpele, maar duidelijkste illustratie is de opper vlakte-vergroting van de gebou wen: 7000 vierkante meter in 1917 tot 50.000 vierkante meter in 1953. Anderhalve maand na de ramp, die ons land heeft getroffen, zal deze zestigste beurs tenslotte het buitenland het bewijs leveren, dat onze industriële capaciteit onaange tast is gebleven. Russen schoten Viking1 op LONDEN. Een woordvoerder van de British European Airways heeft verklaard, dat door Sovjet-vliegtuigen waarschuwingsschoten met lïchtkogcls gelost werden op een Viking van de maatschappij, die op weg was van München naar Berlijn. De woordvoer der zeide, dat de Viking zich in de corridor bevond, doch dat het toestel aan de grens vloog. De Sovjet-vlieg tuigen hebben de Viking waarschijn lijk meer naar het midden van de corridor willen jagen. Het toestel is gewoon in Berlijn geland. Er waren acht passagiers en vier bemannings leden aan boord. Een woordvoerder van het Britse Hoge Commissariaat heeft verklaard, dat het vast staat, dat de Viking buiten de corridor heeft gevlogen. Dc Britse functionaris bij het vei ligheidscentrum in Berlijn heeft niet temin onmiddellijk bij zijn Sovjetrus- sische college geprotesteerd. ZONNIG WEER DE VOORUITZICHTEN voor Zondag zijn niet ongunstig. Drogere lucht uit Duitsland en Polen stroomt langzaam naar ons land. In verband daarmede kunnen morgen flinke op klaringen verwacht worden. De aan gevoerde lucht is evenwel iets kou der en in de komende nacht moet dan ook op zware nachtvorst ge- Het weer in Europa WeerrapportCD vat) hedenmorgen 1 m' Steden Weer Wind Max. temp m. s. en neers) (mm) Stockh. zw. bew. w 4 2 0 Kopenh. geh. bew. zzw 4 10 Londen motregen o 2 3 0 Amsterdam mist no 4 2 0 Brussel geh. bew. ono 4 3 0 Parijs licht bew. n 6 1- Bordeaux onbew. nno 5 2- Nice zw. bew. nnw 3 6 0 Warschau nevel nnw 2 -9 0.3 Berlijn onbew. o 4-4 0.1 Frankfort onbew. nno 6 2 0 München half bew. ozo 5-3 1 Zürich sneeuw no 7 l 0.1 Wenen mist windstil -16 S rekend worden met temperaturen van 2 "tot 4 graden onder nul, plaatselijk wellicht nog iets lager. ALS GEVOLG van deze sterke af koeling zal er zich hier en daar mist vormen, die in de ochtend ech ter weer oplost, waarna het weer overwegend zonnig zal zijn. - Verwachting Tot Zondag avond: KOUDE NACHT Koude nacht met zware nachtvorst. In de ochtend hier en daar mist. Daarna overwegend zonnig weer met in de middag normale tempe raturen voor de tijd van het jaar. Zwakke tot matige wind, draaiend naar Zuidelijke richtingen. 15 MAART Zon op 6.55, onder 18.44. Maan op 6.36, onder 19.15 16 MAART Zon op 6.53, onder 18.46. Maan op 6.51, onder 20.46.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1