777 i Mensenleven op twee eilanden in de Duivelandse rampzee „AMSTERDAM, WIL ONS HELPEN! Nu heb ik 'm gevondenHeerlijke Engelse Virginia STATE Express Puerto Rico, Suriname en Antillen het verst gevorderd in Caraibischgebied VICHY PILLEN Miriella in Ahadan feestelijk ontvangen 34e Lijst slachtoffers watersnood Oegstgeest laakt houding Gedeputeerde Staten ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 16 MAART 1953 3 ONBEGONNEN WERK, DAT TOCH BEGONNEN IS (Van een onzer verslaggevers) ."TT TIE het niet met eigen ogen heeft gezien, kan zich geen voorstelling VY maken van het leven in de resten van de eens zo welvarende dorpen Nieuwerkerk en Ouwerkerk op Duiveland. De bewoners, die elders in Ne derland een veilig onderdak hebben gevonden en nu en dan vergunning krijgen naar hun eiland terug te keren om te zien of er nog iets te redden valt, zeggen terecht: „Het overige Nederland, hoe mild en vol begrip ook. heeft eigenlijk geen besef van onze nood". Toen wij dit hoorden, op de boot naar Zierikzee, besloten we coüte que coüte de twee verdronken plaatsen te bezoeken. Het is niet gemakkelijk er te komen. Verschillende risico's, verbonden aan een boottocht over het overstroomde land, hebben tot strenge maatregelen geleid, waardoor een bezoek tot een minimum wordt beperkt. Slechts bij hoge uitzondering (Amsterdam heeft niet voor niets Scliouwen-Duiveland geadopteerd) werd ons toegestaan, gebruik te maken van het vletje van de rijkspolitie, dat als het weer niet al te slecht is dagelijks op en neer vaart voor controle van het gebied, de tra gische eilandjes Nieuwerkerk en Ouwerkerk, waar op de Zondag van de ramp resp. 274 en 89 mensen bet leven verloren. „Amsterdam wil ons hel pen", zeggen de bewoners van Zierikzee en de dorpen, „Amsterdam moet dus weten hoe het hier is". Om te beginnen dit: nergens op het ontzettend geteisterde Zeeuwse ei land zijn de verwoestingen zó bar als in dat gedeelte van Duiveland, de zogenaamde Vierbannenpolder. Zowel in het Noorden als in het Zuiden braken de zeeën door de dijken en waar ze elkander ontmoetten, ontstond een waterbel met hoog opspattende golven. ..Het was water, maar ik moest steeds aan vuur denken, aan lekkende vuurtongen die tegen de daken opsprongen", vertelt de burgemeestersvrouw van Ouwerkerk, die mét ons dc tocht meemaakt. „Huis na huis zag ik wegglijden" en zij herinnert zich bijzonderheden die met geen pen te beschrijven zijn. Enige kilometers ten Oosten van Zierikzee. waar de zogenaamde Stenen- dijk dc hoofdweg naar Zijpe in het water duikt*, beginnen wc dc overtocht. Het bootje met buitenboordmotor, bediend door een wakkere Brabantse pontonnier onder commando van een wachtmeester der rijks- politie die dit gebied op zijn duimpje kent (iedere sloot, elk hekje), vaart langs een korte dijk, waartegen enige dode koebeesten liggen aangevlijd, rechtstreeks naar Ouwerkprk, maar al gauw blijkt dat het water nog te laag is om een zijweg te passeren; süroef schuurt de kiel van het vaartuigje over het macadam en blijft dan vastzitten. Niet zonder moeite sleuren wij drieën de boot los en varen terug in de richting van het gehucht Kapel Ie. Kapelle bestaat niet meer; geen huis staat er overeind. Ge herkent de ligging ervan aan enige platte puinplaten in de gladde waterbaaierd, aan rijen boompjes die kleine voortuinen omzoomden. Bij het overvaren van de weg strandt het vletje opnieuw. Hulp van soldaten met touwen uit een colonne dukws verbindingstroepen, juist op het punt om het eiland voorgoed te verlaten is nodig om de boot weer los te krijgen. Nu gaat het zonder stoornis verder over de sinistere watervlakte. Verschillende malen passeren we een boerenhofstee met een weggeslagen voorgevel, een overhangend schuurdak zonder pannen, een villa'tje totaal doorspoeld. Het zal niét lang meer duren of al deze huizen zullen hetzelfde lot ondergaan als die van Kapelle. „Iedere keer dat ik er langs kom zijn ze kapotter", zegt de wachtmeester. „Denk om de hoofden", roept de pontonnier, want het vletje vaart onder diep-afhangende telegraafdraden, waarin plokken stro en venstergeraamten zijn verstrengeld. drijft verloren rond in deze afschuwe lijke binnenzee, die nu het water stijgt door de vloed uit de Ooster- schelde rumoeriger wordt. Het vletje danst over schuin*ribbels Grote voor zichtigheid is geboden, want onder de oppervlakte! van het water i ligt nog menig werktuig. Ginds gaapt' het enorme gat in de dijk, waardoor een held, schipper Hujbrecht Koster van de Beatrix", met groot levensgevaar binnenvoer om honderden mensen van isse dood te redden. Zijn naam wordt met eerbied uitgesproken in heel Duiveland. Ook de Yerseker schipper Stobbelaar heeft zich hier een onverge telijke naam verworven. Woest trekt het zoute water langs de rand van Ouwerkerk, dwars door open schuren, rukkend aan muren en balken. De oude molen zakt iedere dag een eindje verder voorover in de boze stroom. In een kalmer hoek wordt ons vletje vastgemaakt en dan staan we op nieuw op een droog marktplein. Ook een muziektent, behangen met brand weerslangen, omringd van geredde land bouwwerktuigen: maaimachines. trac toren. ploegen. Ouwerkerk had sinds 1944 geen kerk en toren meer; ook door de Duitsers vernield. De Zwitserse noodkerk een groengeverfd houten gebouwtje is op het pleintje blijven staan: hier kwam slechts weinig water. We gaan dit bedehuis even binnen. Het orgel uit de oude kerk tegen één wand; daartegenover gezangborden met op gave van de psalmen in de laatste kerkdienst vóór de ramp. Psalm 146: ..Zalig hij, die in dit leven, Jacobs God ter hulpe heeftdie zijn hoop in 't hachljjkst lot, vestigt op de Heer. zijn God." Op het ogenblik wonen er twintig mensen in het dorp. echte pioniers zo- NIEUWERKERK. Eén grote verzame ling ruïnes onherkenbaar, nauwe lijks herkenbaar, soms ook goed herkenbaar. Het pas-nieuwe vereni gingsgebouw eind Januari nog de trots van het bloeiende dorp ver toont gevaarlijke gaten. Wanneer zal het instorten.' Vanmiddag? Morgen misschien. Naast een boerderij, half in puin, staat een lichtgroene personen auto te verroesten. De boeren hebben éérst om hun kostbare landbouwwerk tuigen gedacht; de meeste zijn al in veiligheid, auto's komen er niet zo op aan. Langzaam nadert ons vletje de kom van het dorp. Even weer een smartelijk beeld: in een opengereten stal staat, hoog op de wielen, een lijk koets onbeschadigd. Vijf mannen in lieslaarzen komen ons tegemoet, wa dend door het langzaam-wassende wa ter in een nauw straatje. „Goeiendag", zeggen ze dof. Verder wordt er gezwe gen. En, wonderlijk, boven dat zwijgen klinken opeens vrolijke vogelgeluiden uit de grauwe hemel en het huiselijk gekoer van duiven ergens van een ge spaarde zolder. In de verte het klaag lijk miauwen van een kat. Het nauwe straatje leidt omhoog naar het droog gevallen marktplein, waar de muziek tent is en de hooggedakte kerk (de to ren hebben de Duitsers in 1944 opge blazen) en het gemeentehuis met de klok op hail twee (toen de hel los brak) en het huis van de dokter met verwoeste gezelligheid, één gore stin kende ruïne. Het plaveisel gaat schuil onder modder, vochtig stro rottende uien, kapot huisraad. Dagelijks worden nog de stoffelijke resten van mensen gevonden ender lagen puin. Over de enige straat van Nieuwerkerk, die per manent droog is. wandelen we naar het andere eind van het dorp, waar de we gen onder water liggen. Daar is de ge reformeerde kerk, gebroken. Een enorme schuur ligt er tegen aan; die is van drie of vier kilometer ver aangespoeld. Voor een -raam van een dijkhuis staan nog enige bloeiende hyacinthen. Twee oude mannen zijn bezig hun bakkerijtje leeg te scheppen. Een onbegonnen werk, een danaïdenarbeld. Vieze vuile rommel wordt met sohoppenvol buiten de deur gesmeten, resten van ik-weet-niet-wat hout en metaal, etenswaren, modder. „We doen het maar", zegt een van de haasjes, ,,wat moeten we anders, hee? Voor de verzekering was het beter dat we alles lieten liggen zoals het ligt, maar ge moet denken de boel gaat zo stinken en we slapen hierboven op ons zoldertje, t is niet om uit te houden." Met een sigaartje zijn ze dolblij. Even een beetje uitblazen en dan gaan ze straks naar het café de Meebaal (de naam herinnert aan de tijd. dat hier nog meekrap werd verbouwd!). Dat café een heerlijke warme oase in dit kille dodendorp is eergisteren ge opend voor de tien dappere mensen, die hier pionierswerk verrichten. Tien Nieuwerkerkers; één vrouw, die voor het eten zorgt. Zij zwoegen van de vroege ochtend tot de late avond om hun dorp hun eigen dorp. hun leven een beter aanzien te geven. Overdag krijgen zij hulp van dorpsgenoten, die tijdelijk in Zierikzee of elders wonen en die alle risico's van zo'n vlettochtje over de watervlakte trotseren om even ..thuis" te zyn. Merkwaardige sterke dorpsgemeenschap treffen wij hier aan. De mensen zouden geen „vreemde" hulp op „hun" grond dulden; zij willen .onder mekaar" zijn. In de Meebaal zit ten ze op het etensuur zwijgend om de tafel. Er worden geen verhalen meer verteld, zij kennen van elkander alle verhalen van leven en dood. Straks zul len ze verder gaan met werken; vlotjes met verfpotten en verroeste naai machines trekken door de waterstraten, modder wegscheppen, een gat dicht timmeren en de duiven voeren. VERDER varen wij. naar Ouwerkerk, dwars over een gebied waar zc kort geleden nog de ruilverkaveling in volle gang was. Een werklocomotiefje ,al vier dagen loop ik met een vies gezicht rond", zegt -een politieman die daar is gestationneerd, „door de wind van de laatste dagen kon er geen vlet met water komen". Een ander zeer groot inconveniënt i§ het onbreken van een telefonische verbinding. Gesteld dat er in het dorp iets gebeurt, hoe zal men de buitenwereld waarschuwen? Kan er niel een mobilofooÉkkomen Maar het allerergste Is, dat, zodra de avond valt. Ouwerkerk van licht is ver stoken. De meeste ntensen, die hier wer ken. hebben hun aliernaasten verloren Men wijst ons een man stille werker, die de ganse dag ploetert zonder op of om te kijken wiens geschiedenis te schokkend is voor één mens om te dra gen. Hij zag. terwij', hij de buren ging waarschuwen, zijn vrouw en vier kinde ren verdrinken. Samen met zijn 16- jarige zoon hing hij een gehele nacht en een deel van de dag in een telefoonpaal. De jongen gleed van uitputting weg en kwam om het leven De man werd ge- 81,4 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Tot Zaterdagavond was in het Na tionaal Rampenfonds een bedrag van 81,4 millloen gulden bijeengebracht. Dat betekent ten opzichte van Vrijdag een vooruitgang van vier ton. zaten. Telkens werden zes hulpzoeken den op het vlot gezet. Op het plein ston den dertig mannen, die het vlot naar zich toe trokken met behulp van een aantal touwen ter gezamenlijke lengte van zowat 600 meter, aan elkander vastgeknoopt. Soms ging een knoop los; dan moesten de vrijwilligers tot aan de hals door het woedende water gaan om het vlot voort te duwen. Een helden stuk zonder weerga. Soms scheelde het weinig of het vlot kantelde om de hoek van een straat. Er werd een kindje ge boren op dat vlot. De moeder leeft nog Als de mensen van Ouwerkerk eraan terugdenken, gaan de handen krampachtig open en dicht. Overdag kunnen zij het vergeten, „weg-werken". maar des avonds op dat doodstille pleinWe zouden zo graag een sinaasappel hebben, zo lekker fris in de mond", zegt iemand. „Toe, kan Amster dam ons niet een motorboot bezorgen, een goeie sterke?" Gretig grijpen de verweerde vingers naar het doosje siga ren. dat wij aanbieden maar wat is één doosje sigaren? Een van de vrou wen schenkt ons een kop warme soep in. een heerlijk geschenk na de bar-koude tocht met het vletje. Er klinkt ook nog een lach. Dat is om het verhaal van het geldkistje van de Ouwerkerkse kerkvoogdij. De Zater dag vóór de ramp had men de kerkelijke ontvangsten, zijnde 700.in een ijze ren doosje opgeborgen. Zondag spoelde het weg. Twee of drie dagen later werd het gevonden door een soldaat, toevallig de zoon van een Ouwerkerkse ouder ling. terwijl hij op wacht stond bij een dijk in Noord-Beveland. Hg bracht het naar de politie en het bleek het eigen dom van „zijn" kerkvoogdij te zijn. Het geld kwam er onbeschadigd uit te voor schijn. Een lach. En nergens klinkt een lach ontroerender dan juist daar. in die don kere hoek van Duiveland. waar men zelf geweest moet zijn om te weten hoe sterk het leven kan zijn ais het gedragen wordt in het besef van een meelevende gemeenschap. Moge dit voor Amster dam, dat Schouwen-Duiveland (dus ook Ouwerkerk en Nieuwerkerk) adopteer de, een troost zon èn een vingerwijzing. (Ingez. med.-advertentie) Conclusies van conferentie op „Oud-Poelgeest" Verlangen naar contact met lbero-Amerika houdt geen verbreking van betrekking met Europa in als in Nieuwerkerk. Z\j leiden er een uiterst moeilijk bestaan op en om hel kleine plein, dat voor hen een veilig eilandje vormt in «ie verraderlijke zee. Allen zijn eerst geëvacueerd geweest, maai- ze hielden beV niet uit. ginder in Goes, in Yerseke of'waar dan ook. Van het werkloos-rondlopen door vreemde oorden werden z(j compleet radeloos. Zjj z(jn allemaal van kindsbeen af zo sterk verbonden aan Ouwerkerk. Node reeds verlieten zij in normale tijden hun frisse, welvarende dorp. Zelfs de jeugd begaf zich zelden buiten de dorpsgemeenschap. De „lichtstad" Zierikzee zó dichtbij gelegen, een half uurtje fietsen trok geen enkele Ouwerkerker aan. Begrijpelijk, dat deze mensen niet kunnen verdragen, ver van huis te zijn, juist nu hun half vergane dorp zo veel toewijding nodig heeft. Zij willen elkander zien en spre ken, zij zijn eng met elkander verbon den door lief èn leed. Twintig mensen (meestal mannen, ook enige vrouwen) werken nu in dat geruïneerde dorp. Er is bijna geen water om zich te wassen De molen te Nieuwerkerk Duive land zoals h\j er kort geleden nog uitzag. Thatis iaat het gebouw enigszins scheef: begin van het einde. red, zijn handen wa.ren zó om de paal verkrampt dat men hem met geweld er af moest trekken. Nu werkt hij in Ouwerkerk, hij werkt zijn gedachten weg, er komt zelden een woord over zijn lippen. Maar des avonds, als het donker is en a.lle werk moet worden gestaakt, breekt voor hem steeds een nieuwe hel los, de hel van gedachten. Bijna iedereen in Ouwerkerk heeft zulke ervaringen. In de diepe duisternis van dit eilandje des doods worden de herinnering-en fel- levendig. Wederom zien de mensen het wankele vlotje, da. timmerman Meer man maakte en waarop zoveel dorpsge noten over de golven door het over stroomde Ouwerkerk naar het plem werden getrokken. Een miraculeuze ge schiedenis. Vier vrijwilligers boomden het vlot langs de huizen, waar mensen (Ingez. med.-advertentie) Tl - doen U al de narigheid spoedig vergeten. Na één VICHY-PIL, 's avonds ingenomen vóór het slapen gaan, voelt U zich de volgende dag al veel beter. Let op de juiste naam en de! blauwe doosje BENAUWENDE HARDLIJVIGHEID? LAST VAN CONSTIPATIE? SLECHTE - SPIJSVERTERING? ONZUIVER BLOED? VICHY PILLEN Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten EDURENDE het weekeinde hebben de Surinaamse studentenvereniging, de Vereniging van Nederlands-An- tilliaanse studerenden in Nederland en de Foreign Student Service een bijeen komst op „Oud Poelgeest" bij Leiden gehouden met als onderwerp „Zuid- en Midden-Amerika". Ir waren twee secties gevormd, één onder voorzitterschap van dr G. J. Kruijer met als inleider prof. R, A. J. van Lier over het onderwerp „Sociologi sche en culturele aspecten van het Ca- raiblscih gebied" en één onder voorzit terschap van de heer A. May, hoofd der Caraibische afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken met als inleider mr N. Debrot over het onderwerp „Po litieke aspecten van het Caraibisch ge bied". Aan het einde van de conferentie kwamen de inleiders naar aanleiding van de debatten tot de volgende acade mische conclusies. De conclusie van de heer Debrot over de „politieke aspecten van het Carai bisch gebied" luiden: 1°. De politieke activiteit, die de oplossing van het ko loniale vraagstuk beoogt, beweegt zich in twee richtingen. De ene wordt door de emancipatiegedachte, de ander door de associatiegedachte beheerst; 2° Wat de emancipatie of wel autonomiegedach- te betreft moet worden vastgesteld, dat de volgende lande-n zich in het verst ge vorderd stadium bevinden: Puerto Rico, Suriname en de Nederlandse Antillen; 3° Er bestaat een grote drang tot nau were samenwerking, maar de voorstel len daartoe zijn tot nu toe te vaag van karakter om voor verwezenlijking vat baar te worden geacht; 4° De oplossing ■an het Caraibisch probleem zal in de regeven omstandigheden het allereerst dienen te worden bevorderd door een op lossing van de problemen in eigen kring Het is niet uitgesloten, dat het Ca raibisch ebied als intermediair zou kunnen dienst doen tussen het noorden en het zuiden of wel tussen de vitaliteit de jonge volkeren en de spirituali teit van de oude beschaving. De conclusies, waartoe prof. Van Lier kwam ten aanzien van de „sociologische en culturele aspecten van het Caraibi sche gebied" houden in: 1° In het onder scheid van Noord-Amerika en lbero- Amerika tekent zich een geheel af, dat wij kortheidshalve het Caraibische ge bied noemen en dat de eilanden om de gelijknamige zee, de Guyana's en een deel van Noorri-Brazilië omvat, welke onderling sociale en» culturele overeen komsten vertonen; 2° Ondanks" deze overeenkomst moet sterk de nadruk worden gelegd op de Individuele trekken van de verschillende delen; 3° De lan den in dit gebied zijn in een proces van snelle overgang gewikkeld, waarbij de maatschappelijke groepen een nieuwe aanpassing van elkaar en de verschil lende cultuurgebieden in de wereld moe ten zoeken; 4' De jongere generatie van intellectuelen uit deze gebieden is van een sterk verlangen bezield, zowel met het Caraibische gebied als met het Ibero-Amerikaanse gebied culturele be trekkingen aan te knopen; dit houdt echter niet een verbreking van de cul turele band met West-Europa in; 5° Deze heroriëntatie in de wereld gaat hand in hand met het verlangen een eigen culturele persoonlijkheid te ont wikkelen, waarbij de elementen van eigen milieu tot hun volle recht kunnen komen en een betere waardering voor eigen levensvorming wordt gewekt; 6° Hiervoor zal het nodig zgn het onder wijs en opvoedingssysteem redelijk aan te passen aan de culturele doelstellingen en aan de hand van wetenschappelijke studie na te gaan, op welke wjjze het best de culturele idealen kunnen worden verwerkelijkt. Ook de opvoeding zal zich opnieuw moeten bezinnen op normen, welke harmonischer met het eigen mi lieu samenhangen. D |E Miriella, het tankschip, dat Iraanse waarover een proces is gevoerd voor een Venetiaans hof, Is gisteren met grote feestelijkheden in de haven van Abadan ontvangen. De kapitein kreeg bloemen en een grift van premier Mos- sadeg; de haven was met vlaggen ver sierd. Het schip zal wederom een lading olie naar Italië brengen, evenals een andere Italiaanse anker, de Alba, die in Bandar Masjoer is geladen. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Fatemi heeft aangekondigd, dat premier Mossadeg op 19 Maart een radiorede zal houden op de tweede ver- jaerdae van de nationalisatie van de olie-industrie. Waneer het Iraanse ant woord op de laatste Britse voorstellen dan nog niet aan de Majlis zal zijn voor gelegd, zal de premier zijn standpunt in de rede uiteen zetten. Hassibi. de voor- naamste olie-adviseur, heeft inmiddels verklaard, dat de Britse eisen voor de schadeloosstelinig het voornaamste strui kelblok vormen voor het tot stand komen van een accoord. Engeland wil, dat de schadeloosstelling wordt betaald door verkoop van olie met een reductie van 35% aan een op te richten inter nationale maatschappij, waarvan de Anglo-Iranian de voornaamste aandeel houdster zou zijn. De betaling zou ook vergoeding voor te derven winst over de periode, dat de overeenkomst van 1933 nog geldig was ln moeten houden. Has sibi zeide, dat bij deze regeling Iran slechts 50% van de oliewinsten zou ont vangen. In de Iraanse Majlis is een nieuwe fractie gevormd, de vrijheidsgroep, die 10 leden telt en onder leiding staat van Hierezadeh. die bekend is om zjjn op positie tegen I" Het informatiebureau van het Rode Kruis heeft de 34e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de wa tersnood uitgegeven. DEN BOMMEL Herbert Ottevanger, geb. 24.6.94 te Ooltgensplaat. KRUI NINGEN Johannes Cornel is Lodiers, geb. 17.9.93 te Wouw, Donkerewegje 6. Strijd om grond tussen twee gemeenten (Van onze correspondent) Lelden, 16 Maart NADAT de gemeenteraad van Oegst geest Vrijdagavond ruim een uur in geheime zitting was bijeen geweest, werd overeenkomstig een voorstel van B. en W. besloten van de Rijkswater staat tegen betaling van de uitgekeerde aankoopsommen of ontelgenlngsvergoe- dingen de gronden aan te kopen welke het r(jk ten behoeve van de voorgenomen uitvoering volgens het oude tracé van de rijkswegen 4 en 4b had aangekocht. Bovendien zal aan het rijk worden ver goed vijftig procent van de kosten van reeds uitgevoerde en voor het nieuwe tracé met meer nodige werken, dit alles tot een totaal bedrag van 478,000. Over de controverse, die in een kwestie tussen de gemeenten Oegstgeest en Leiden is gerezen, heeft de heer Du Boeuff, burgemeester van Oegstgeest. nadere mededelingen gedaan. De raad had in de Januarl-vergaderlng ten sterk ste stelling genomen tegen de wijze, waarop de Leidse gemeenteraad had be sloten over te gaan tot aankoop van gronden en Kunstwerken van de Rijks waterstaat op het grondgebied van Oegstgeest. Men vond het niet in de haak, dat een naburige gemeente langs privaatrechtelijke weg haar publiek rechtelijke invloedsfeer op het grond gebied van een andere trachtte uit te breiden. Het college van B. en W. van Oegst- 'est heeft zich, ingevolge een eertijds genomen besluit, tot Ged. Staten ge wend en betoogd dit Leidse beslui i i t goed te keuren. Intussen hadden de burgemeester en een der wethouders een onderhoud gehad met de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat ir de provincie Zuid-Holland, die mededeelde, iat \^n een tot stand ge komen overeenkomst met Leiden niet kan worden gesproken. Of de plannen werkelijk binnen af zienbare tijd gerealiseerd worden, is vooral na de Watersnoodramp zeer problematisch geworden. Indien zulks ooit zou geschieden, dan is het begrijpe lijk, dat de Rijkswaterstaat de gronden en kiinstwei ken, welke alsdan overbodig zouden worden tracht te verkopen ten einde de indertijd gemaakte kosten zo veel mogelijk vjrgoed te krijgen, aldus de hoofdingenieur. Oegstgeest heeft nu eenzelfde bod als Leiden gedaan op de betrokken gron den. De burgemeester zelde dit gedaan te hebben behoudens goedkeuring door de raad en Ged. Staten. Voorzover Oegstgeest door deze aankoop eigen dommen op het grondgebied van andere .emeenten zou verwerven, zullen deze t.z.t. aan die gemeenten worden aange boden, om niet in dezelfde fout als Leiden te vervallen. Niettegenstaande thans bericht van Ged. State is ontvangen, dat dit College bereid is mede te werken aan wyztging der gemeentegrenzenwaardoor de aan te kopen objectenb inn het grondgebied van Leiden komen te liggen, meenden B. en W. toch tot aankoop te moeten over gaan, omdat zij ook nu nog van mening zijn, dat door gemeenschappelijke sa menwerking, zowel voor Leiden als voor Oegstgeest een bevredigende oplossing terzake kan worden gevonden. In een onderhoud met' de pers na af loop van de gemeenteraadsvergadering merkte de burgemeester op, dat vooral het bericht van Ged. Staten getuigt een ontstollende mentaliteit ln dit col lege, dat het botte recht van de sterkste wil laten domineren; wethouder Dijssel- bloem noemde de gang van zaken een uiting van machtswellust. NIEUW VOSSEMEER Helena Elisabeth Wgnjans, geboren 22.11.46 te Nw Vossemeer, Rolaf 306. NIEUWERKERK Francina van Dommelen, geb. 18.11.84, Provincialeweg 3; Martina A. Kik, geb. 23.12.50, Gouweveerseweg 45; Adriaan Kik, geb. 5.1.50, Gouweveerseweg 45; Jan H. Kooijman, geb. 5.2.46, Muyeweg 206a; Gerard Johannes ter Riet, geb. 24.1.44, Muyeweg 210b; Wiegertje van Steyn—Smit, geb. 7.7 80, Provinciale- straatweg 9; Johannes Stoutjesdijk, geb. 1.3.77, echtgenote van C. Krabbe, Muyeweg 208; Neelte van de Zande, geb. "".7.82, Weststraat 24. OUDDORP Krijn Hameeteman, geb. 8.8.73 te Oud dorp, Oudelandseweg 548a. STELLENDAM Lena v. OostenbruggeKoese, geb. 4.1.80 te Stellendam. Wijk 2, 17; Gerrit Marinus Troost, geb. 9.8.52 te Stellen dam, Voorstraat 76a; Gerrit Aren Bos hoven, geb. 14.11.32 te Stellendam, Mei- doornstraat 5. Velsen gaf logementschip agn Stellendam Velsen, dat Stellendam had willen helpen, doch dit niet kon adopteren, omdat Den Haag dit deed. heeft toch zijn woord gestand willen doen en daarom een logementschip, dat plaats biedt aan 08 dijkwerkers, ter beschik king gesteld.. Het schip, een aak van 900 ton, is door oe gemeente voor zes maanden gehuurd en werd in drie weken tjjd verbouwd tot een drijvend „flat" met slaapzale-i, een recreatie zaal, een keuken, enz. Zaterdag de Thilant 2 zijn reis begonnen Soldaat gewond toen hij lichtgranaat demonteerde Zaterdagavond is op de vliering van een perceel in de Molenstraat te Den Helder een lichtgranaat ontploft, waar door een dienstplichtig soldaat aan beide ten en aan de rechterhand vrij zwaar 'erd gewond. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. De soldaat had het projectiel van zijn onderdeel, de demontagecompagnie te Harderwijk, meegenomen. Toen hij bezig was het met een schroevendraaier te bewerken, ontplofte de granaat. P. H. WATTEZ OVERLEDEN (Van onze correspondent) D e 1 d e n, 16 Maart Op 82-jarige leeftijd is in Delden overleden de bekende landschapsarchi tect P. H. Wattez. Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag hadden we een onderhoud met de heer Wattez. die vol iof was over de Twentse fabrikanten, die hem alle gelegenheid gaven om zijn gaven te ontplooien. Daardoor kon hg veel bijdragen tot de verfraaiing van het Twentse landschap. Tal van land goederen werden in dit gewest door hem aangelegd. In zijn jonge jaren heeft de thans overledene vrijwel de gehele wereld rondgereisd. Hij genoot in het buitenland grote bekendheid en vooral in Amerika heeft hij belangrijke projecten uitgevoerd. De heer Wattez was ontwerper van een der mooiste sportparken van Ne derland, het G. J. van Heekpark in Enschede. Van zijn werken noemen we voorts het Tuindorp ln Hengelo, het villapark Crallo te Laren (N.H.), de Lemelerberg bjj Ommen en het villa park van Noordwjjk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5