Bindweefselwoekering achter de lens van het oog Goed nieuws van de fronten Schouwen-Duiveland DDV L Audeoud en Udaeta dansten in het Concertgebouw E M Over vijftien jaar naar de maan Gat bij Herkingen dicht PRIJSCONTROLE OP KOFFIE IN V.S. AFGESCHAFT keeUfk u/aim! 33e Lijst slachtoffers watersnood NATIONAAL RAMPENFONDS: ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 14 MAART 1953 13 RETROLENTALE FIBROPLASIE Over de oorzaak van de ziekte tast men nog in het duister (Van onze medische medewerker) EEN vreemd woord voor een nog vreemder ziekte! Retrolentale fibroplasie is een aandoening, die voorkomt bij te vroeg geboren kinderen en be staat, hetgeen de naam ook uitdrukt, uit een bind weefselwoekering achter de lens van het oog. In Amerika kende men deze ziekte reeds veel langer. Na de tweede wereldoorlog deed zij haar intrede in Europa. Ook in Nederland zijn een paar dozijn ge vallen van de aandoening beschreven. Terry was de eerste, die erop wees dat kinderen, die aan de aandoening lijden, altijd veel te vroeg waren geboren; zij hadden bij de geboorte een lichaamsgewicht van ongeveer 1120 gram. De ziekte wordt gekenmerkt door bloedingen met uitgezette vaten in het netvlies. Deze vaten hebben een geslin gerd verloop. Ten slotte laat het netvlies los en van dit losgelaten netvlies strekt zich nu een bind weefselmassa uit naar de lens toe, Is eenmaal het netvlies losgelaten, dan is het oog verloren. Ook is uit de statistieken gebleken, dat er hoe lager het geboortegewicht is, des te meer kans op de aandoening best&at. In de Westeuropese landen is de ziekte veel minder verbreid dan in Amerika. In Nederland ko men per jaar ongeveer 9 nieuwe gevallen voor. Toch neemt ook in ons land van 194.8 tot 1952 het aantal gevallen toe; in 1948 3 nieuwe gevallen, in 1949 6 gevallen en in 1950 12 gevallen. Een onderzoek in de 7 blindeninstituten in ons land bracht geen enkel geval aan het licht. Men mag hieruit concluderen, dat vroeger, vóór 1948, de ziekte in Nederland niet voorkwam. Over de oorzaak van de ziekte tast men nog in het duister. Aan verschillende oorzaken is gedacht. In de eerste plaats aan de toediening van hormonen, vooral van die hormonen welke in waterige oplossing aan het kind werden gegeven. Ook gaf men de schuld aan een voeding met koemelk inplaats van moeder melk. Men heeft getracht door middel van het toedienen van Aureomycïne, Vitaminen, A.C.T.H. en locale Röntgenbestraling het proces de kop in te drukken, maar dit alles helpt niet, het proces schrijdt onher roepelijk voort. Er zijn echter twee theorieën, welke de bijzondere aandacht verdienen. De eerste is de veronderstelling van professor Colenbrander uit Leiden. Als het kind na enkele dagen de ogen opent, drogen de hoornvlie zen iets uit; hierdoor verliest het oog verdampings- warmte. Hij meent, dat dit warmteverlies de oorzaak van de aandoening is. Hij heeft nu de vochtigheids graad in de couveuse verhoogd, om het oog voor af koeling en uitdroging te behouden. En nadat hij deze maatregel had genomen, heeft hg bij zijn pa tiëntjes geen retrolentale fibroplasie meer waarge nomen. De tyd is echter nog te kort om gevolg trekkingen te maken, of om nu reeds te zeggen dat de afkoeling de oorzaak is. De tweede theorie zegt, dat toediening van zuur stof in de z.g. zuurstoftent de oorzaak is. Het is met de zuurstoftoediening een eigenaardig geval. Ongetwijfeld zijn hiermede vele te vroeg geboren kinderen behouden, die anders stellig zouden zitjn gestorven. Op het zieke netvlies heeft zuurstoftoedie ning ten gevolge, dat de netvlïesvaten dunner worden, een beginnende netvliesloslating verdwynt en de bloedingen in het netvlies tot staan komen. Maar aan de andere kant mag ook weer niet te veel zuurstof worden toegediend, daar dan de verschijn selen plotseling veel erger worden. Zuurstof dient op een voorzichtige en juiste manier te worden gedo seerd en men dient ervoor te waken, dat de con centratie niet plotseling zeer sterk wisselt. Dit gevaar bestaat, daar het kind, om te kunnen worden gevoed en geholpen, uit de couveuse wordt genomen, waardoor de hoeveelheid zuurstof onmiddellijk daalt. Zuurstoftoediening is een machtig, maar helaas geen onschuldig middel. Fouten in de zuurstoftoe- diening, bijvoorbeeld lekken in de zuurstoftent, of openingen in het dak hiervan, zijn direct merkbaar, doordat bij het oogspiegelen blijkt, dat het proces is toegenomen. Met zuurstoftoediening kan men retro lentale fibroplasie genezen of tot staan brengen, maar men kan ook de ziekte ermee veroorzaken. Met dit al is het een raadselachtige ziekte. Ge lukkig komt zij maar zeer zelden voor. WEER TWEE GATEN GESLOTEN (Van een onzer verslaggevers) De berichten over de werkzaamheden bij de dijkgaten op Schouwen-Duiveland luidden gisteravond niet ongunstig, 's Middags gelukte het. een zinkstuk te plaatsen bij het wijde gat van de weste lijke havendam van Zierikzee. Dit wordt als een nieuw bewijs beschouwd, dat de verwezenlijking van het plan om een vaste drempel te leggen tussen dam en Indeling tenniscompetitie start op 26 April (Van onze tennismedewerker) De stijging van het aantal ploegen voor de tenniscompetitie heeft zich ook dit jaar voortgezet. Voor alle klassen tezamen schreven 1101 ploegen in. Vorig jaar was er reeds een record van 1088. De indeling voor hoofd- en eerste klassen is als volgt: Hoofdklasse A: Leimonias I (Den HaagL Leimonias II. DDVI (A'dam), Thor/RW I (Den Haag). Hoofdklasse B Afd. 1. Phïlharmonie I (Tilb.l; Dash I (A'dam); Enschede I; Hilversum I. Afd. 2. NMC I (Den Haag): Festina I (A'dam): Alta I (A'foort); Het Spieghel I (Bussum). In hoofdklasse B heeft Alta de plaats ingenomen van Haarlem., Eerste klasse Afd. 1. Victoria (R'dam); Leimonias III; Haarlem I; Afd. 2. Toeg-Hillegersberg I; Paek Marlot I (Den Haag); Oranje T.C. I (Den Haag); Groen Wit I (Amster dam). Afd. 3. Thor/RW TI; Joy I (A'dam); Hilverheide I (H'sum); Quick I (Nijm.). Afd. 4. Thor/RW HI; Sobri I (Voorb.); Rhijnauwen I (Utr.); Arn hemse LTB I. In verband met de internationale wedstrijden welke dit jaar reeds vroeg beginnen (2426 April tegen Noor wegen, 1—3 Mei Davis Cup tegen Ceylon) heeft de competitie-commissie een peiling gehouden om de competitie een week vroeger te doen beginnen nl. op 19 April. Op de districtsvergaderin gen is dit vervroegde begin echter met grote meerderheid afgewezen. In ver band met het oponthoud in de compe titie door uitstel bij internationale wed strijden zal in de jaarlijkse vergadering worden voorgesteld om geen uitstel meer te verlenen. tussendijk niet onmogelijk is te achten, aldus vernamen wij van ir M. Klasema. Hij voegde hieraan toe; ..Als de toestand niet verergert, zullen wij trachten door te zetten". Gisteren is voorts het gat bij Burgh- sluis voorlopig gedicht. De dijk, zo zei ir Klasema. is nu ruim boven hoogwater verheven, zodat geen water maar de pol der Burgh kan binnenlopen. Thans moet de dijk nog worden afgewerkt. Ook het gat bij Scheldesluis werd defi nitief gesloten, zoals ook enige dager met het gat bij Viane (Duiveland) hel geval was. Overigens is het grootste deel van Duiveland nog één grote binnenzee, waarin het zoute water van de Ooster- schelde ongehinderd door het zeer grote gat bij Ouwerkerk binnenstroomt. Bij de Schelphoek worden voortdurend peilingen verricht. Men tracht nog steeds een oplossing te vinden voor het moeilijke dichtingsvraagstuk. Modellen van da Vinei in Amsterdam Van Zaterdag 21 Maart tot 6 April s. zal in Arti te Amsterdam een ten toonstelling worden gehouden van mo dellen naar authentieke tekeningen en schetsen van de schilder, ingenieur en uitvinder Leonardo da Vinei. De tentoongestelde modellen, die ge construeerd zijn door de heer Roberto A. Guatelli, omvatten voorbeelden van architectuur, uitvindingen op het gebied van de krijgskunst, mechanica, aëro dynamica en luchtvaart, waterbouw kunde, wiskunde enz. De expositie zal daarna nog gehouden worden in Maastricht, Rotterdam en Enschede. Vergiftigingszaak voor de rechtbank (Van onze correspondent) Z u t p h e n, 14 Maart Gisteren is voor de Zutphense recht bank een vergiftigingszaak behandeld, waarin een 68-jarige vrouw uit Deven ter als verdachte terechtstond. Zij had in Augustus van het vorig jaar haar man een pannetje stampot voorgezet, waarin zij muizenvergif had gedaan. Toen de man er een stukje vlees van at en vervolgens het eten doorroerde, ontdekte hij dat er blauwe vlammetjes tevoorschijn kwamen. De vrouw had toen trouwens al geroepen: „Eet het niet op, ik zal wel een paar eieren voor je bakken." Maar de man ging zonder iets te zeg gen naar de politie met het pannetje en gaf de daad van zijn vrouw aan. In de verdachtenbank maakte zij een zielige indruk. Zij zag er stellig niet uit als een gifmengster. De verhouding tussen haar en haar man was bijzonder slecht, naar zy verklaarde. Zij had een moeilijk leven achter de rug. Haar man sprak niet meer tegen haar. In een op welling om hem van het leven te be roven had zjj het vergif, dat zy weken geleden bij de drogist had gekocht om de muizenplaag te bestrijden, in z'n eten gedaan. In een uitvoerig requisitoir, dat voor een deel met gesloten deuren werd ge houden, requireerde de officier van Justitie, mr Messchaert. twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Mr Schmidt uit Deventer, haar rechts kundig raadsman, sprak in zijn pleidooi twijfel uit over de opzet om te doden. Hij kon zich de eis van de officier voor stellen. maar hg' hoopte dat de levens weg, de leeftijd en de gezondheidstoe stand van de verdachte zullen lelden tot een gevangenisstraf, waarvan het on voorwaardelijk deel niet langer zal zijn dan het halfjaar dat zij ln voorarrest heeft doorgebracht. Uitspraak over veertien dagen. Een groot talent op dwaalwegen De Spaanse dans door vreemde invloeden aangetast op zichzelf weinig tegen, wan- ?r een kunstenaar in de stijl en sfeer die hg van huis uit en van nature vertegenwoordigt, elementen bij mengt, die hem groter variatie en ruimer ontplooiing van zijn talenten en persoon lijkheid verschaffen; mits goede smaak en besef van verantwoordelijkheid hem voor het resultaat van een artistiek allegaar behoeden. Bij José Udaeta en Susana Audeoud, die gisteravond voor het eerst sinds geruime tijd weer in Am sterdam zijn opgetreden, kan van bij menging nauwelijks meer sprake zijn; veeleer geldt het hier een kwaadaardige infectie met een aantal on-Spaanse ele menten deels van Duitse herkomst die de goede Spaanse stijl tot in het merg aantasten en een artistieke bas taardvorm, vlees noch vis, tot resultaat hebben, waar geen mens gelukkiger van wordt. Indertijd is in deze kolommen met vreugde vastgesteld, dat de danswereld in Jtsé Udaeta een groot en kostbaar talent bezat. Een natuurlijke aristocratie van gebaar, een jongensachtig-fris tem perament, goede training en fraaie bouw zgn hem als artistiek bedrijfskapitaal in de schoot geworpen; echter heeft een gril van het lot hem blijkbaar het ver antwoordelijkheidsgevoel onthouden, dat deze gaven in de juiste banen kon leiden en tot kunst kon smeden. Want, wat wil Udaeta niet een onding als dit „dans drama" Don Juan, waarin men in opper ste verbazing een enkele maal de Dood uit Jooss' Groene Tafel over de planken ziet spoken, waarin men wordt uitge nodigd te geloven in de heftige melo- dramatiek van wilde gebaren, die al maar spanningen willen suggeren zon der ook maar één ogenblik begrijpelijk te zijn? Bedoelt Udaeta een intrigue op te bouwen, een verhaal te vertellen, of is deze volslagen on-Spaanse romantiek er zo maar, als een opsmuk op eigen houtje Een even groot raadsel is Segui- dillas del Diablo, een voortdurend hor tende choreografie vol overbodige en on zuivere gebaren, die telkens op raadsel achtige wijze stopt en weer op gang komt. Udaeta is bang voor monotonie, dat is duidelijk; maar een in aanleg prij zenswaardige lust tot voortdurend variëren brengt hem zo ver. dat hij alle gevoel voor continuïteit verliest, slechts enige seconden in een bepaalde richting denkt en dan inderhaast rechts of links uit de flank gaat. spanningen ontijdig laat vallen of onverhoeds oproept. Hij •chynt soms naar een climax te werken. maar bedenkt zich weer en gaat haastig overstag; het resultaat: een choreogra fisch ge zigzag, waar het critische oog bepaald geen plezier aan beleeft. Met uitzondering van de statige, rijk-aange klede hofdans die de avond opende, leverde het programma voor de pauze niet anders op dan een gevoel van teleur stelling over de grote talenten, die Udaeta aan deze onnaluur verspilt. AAR er was enige vergoeding in VINCENT VAN GOGH werd SI Maart honderd jaar geleden geboren; dit feit was voor de Koninklijke Begeer te Voor. schoten aanleiding tot het laten ontwer- pen van een herinnering sponningJ. B. Gutterswijk in Den Haag voerde de op dracht uit. De voorzijde vertoont de beeltenis van de schilder, een synthese an zelfportretten. De keerzijde is ge- uld met korenaren, een veel door Van Gogli toegepast motief; op deze onder grond is de spreuk Longa Ars, Vita Brevis geplaatst. Onderaan is een zin uit dc laatste brief aan Vincents broe der Theo aangehaald: ,JUon travail d mof, j'y risque ma vie". petto: na de koffie kwam Flamenco op de planken van het Concertgebouw, de krachtig'e volksdans, waarin Udaeta zjjn fenomenale voeten techniek naar hartelust kan demonstre ren. Hg heeft in dit genre waarschijnlijk zijn gelijke niet; het gehoor is ternauwer nood snel genoeg om de voortdurende wisselingen in het rhythme van zo'n Por Alegrias op te vangen. Telkens is er een ander geluid, een nieuw gebaar, een ver rassende wending die de spanning doet stijgen. Een vreemd en bevreemdend contrast, deze prachtige en overrompe lende Flamenco's tegenover de troebel heid van Udaeta's persoonlijke choreo grafieën! Susana Audeoud, die nog steeds in een niet-volmaakt Spaanse houding op de planken staat, sloot zich hier wonderwel bij haai' partner en prin cipaal aan. (Overigens drijft men de coquetterie waar zij zo gaarne het publiek mee tracht te boeien, gauw te ver.) Van het grote verschil in vaardig heid en mentaliteit dat Audeoud er Udaeta eertijds scheidde is thans niet zo veel meer te merken dat levert een winstpunt op voor de harmonie in de voorstelling, maar anderzijds is men er niet van harte blij mee. Want wanneer deze winst wordt gemaakt ten koste van stjjl van Spanje Susana Audeoud is immers van afkomst geen Spaanse en wanneer bovendien Udaeta wel iets van de knipogende be haagzucht van zijn gezellin overneemt, dan sluit de artistieke balans met een nadelig saldo. Het publiek, dat voor de pauze niet recht op temperatuur wilde komen, be loonde de Flamenco's met geestdriftig applaus, met gestamp en zelfs met schuchter gejuich; enige gedeelten wer den dan ook tot ieders genoegen gebis seerd. De pianist Armin Janssen en de kleine, genoeglijke gitarist Teodoro Castro leverden in goede stijl hun bij drage tot deze ietwat verwarrende avond. W. B. „Wij zullen meer ontdekken dan Co lumbus, als wij over dertig jaar in geen geval eerder naar de maan vlie gen." Er waren gistermiddag geen echte raketten op Schiphol, maar zij leefden wel sterk in de verbeelding van hen, die zich in het restaurant hadden neer gezet rondom de 35-jarige Engelsman Arthur C. Clarke, voorzitter van de British Interplanetary Society, „Reeds over een jaar of vyftien aldus de heer Clarke zullen wij auto matische (onbemande) machines, uitge rust met radio en televisie, naai' de maan kunnen sturen, die daar zullen rondcirkelen en ons inlichtingen ver schaffen. Ikzelf ben waarschijnlijk al te oud om een echte interplanetaire vlucht te kunnen beleven." De heer Clarke, die publicist is van beroep, houdt zich sinds zijn negentiende jaar met interplanetaire problemen bezig. „Amerika kan veel meer doen dan Engeland", zeide hij, „en doét bet ook. Daar wordt jaarlijks een milliard dollar aan onderzoek en experimenten besteed. U moet bedenken, dat alleen de uitrusting van een ruimte-reiziger nu nog een kwart millioen dollar kost." UIT DE STAATSCOURANT Drs F. J. A. Terwischa van Scheltlngft Is bevorderd tot referendaris, tevens hoofd van het bureau Zuld-Azië van de directie Oosten van het departement van Buitenlandse Zaken. (Ingez. med.-advertentie) NARRIMAN GAAT NAAR EGYPTE Naar te Kairo is meegedeeld, zal de Egyptische ex-koningin Narriman terug keren naar haar land, om een officiële echtscheiding te verkrijgen. Zjj vertoeft thans in Genève, na haar man te hebben verlaten, die in Italië verblijft. Narriman zou reeds in October om scheiding heb ben gevraagd. Doch ex-koning Faroek heeft gisteren verklaard, dat de moeder van Narriman haar dochter heeft bewo gen, Faroek te verlaten. Hij beschuldig de er Naguib van, dat deze Xarrimans moeder naar Italië had gezonden, met een diplomatiek paspoort, om te trach ten Narriman met haar zoon (de jonge koning) in Egypte te krijgen. Faroek verklaarde, dat hij van plan was, zijn zoon bij zich te houden. „De arme Nar riman is echter reeds in de handen van de vijand", zo zeide hg. Hij vreesde, dat verklaringen van zijn vrouw zouden worden gebruikt om een nieuwe schan daal-campagne tegen hem te ontketenen. Herziening Frans statuut voor Saarland De Saarlandse delegatie voor de on derhandelingen tussen Frankrgk en het Saargebied over een herziening van de Frans-Saarlandse conventies heeft Vrij dag medegedeeld, dat de Fransen heb ben Ingestemd met de oprichting van een hof van arbitrage, dat zich zou moe ten uitspreken in geval van menings verschillen. Het communiqué zegt. dat de belang rijkste kwesties zijn opgelost. De Franse vertegenwoordiger in het Saargebied zou voortaan een zelfde status hebben als die van andere diplomatieke ver tegenwoordigers De Franse wetten zou den van kracht blyven op het gebied van de douane en valuta. De paspoorten zouden in de toekomst door de overheid van het Saargebied, in plaats van dooi de Fransen, uitgegeven worden. Er is nog geen overeenstemming bereikt over het beheer der mijnen en over het rechtswezen. Onvoldoende bewapening van West-Europa De opperbevelhebber der Nato-strijd- krachtcn in Europa, generaal Ridgway, heeft na afloop van de N.A.T.O.-staf oefening 'n toespraak gehouden tot hoge officieren. Hij wees er op dat er „geen wapen .bestaat, op zichzelf voldoende om West-Europa voor een aanval te vrij waren". Daarbij doelde hij op de atoom bom. „Wij zullen voorlopig in West- Europa nog op vele punten de mindere zgn van een mogelijke aanvaller". De Nato-opperbevelhcbbcr wees er verder op dat „militaire bevelhebbers de be slissing hunner regering moeten aan vaarden, doch dat zij gehouden zijn in onverbloemde bewoordingen te wijzen op de gevolgen ln militair opzicht, indien burgerlijke gezagsdragers, om politieke of economische redenen, niet geneigd zijn de raad hunner militaire leiders op te volgen." Ook de voorzitter der commissie van Amerikaanse stafchefs, generaal Brad ley. heeft na de oefening een toespraak gehouden, waarin hij onder meer uiting gaf aan de hoop dat de volgende Nato- stafoefening „ook zal worden bijgewoond door aanvoerders en stafofficieren van een Europees leger." (Ingez. med.-advertentie) Mr. O. U. der Wets: Ik merk het aan alles: Mijn klanten willen in een moderne winkel kopen. Mr. F. I. Sjent: Neem dan een Lundia-inrichtïng. Die is modern, doelmatig en goed verzorgd! LUNDIA VARSSEVELD (GLD.) TELEFOON 256 Vraag onze grote catalogus Om even na elf uur gisteravond is het •elukt om het stroomgat tussen Her ringen en Nieuwe Tonge te dichten, dank zij het feit dat de gehele bevolking alle krachten heeft ingespannen. Van tiwee kanten was met het dichten van het gat begonnen, nl. van de zijde van Herkingen en van die van Nieuwe Tonge. De burgemeesters van deze twee plaat sen. die de gehele avond hadden mee gewerkt bij het sjouwen van zakken zand, wierpen die laatste zakken in het gat. Hierna kon men beginnen de op geworpen dam te versterken met basalt blokken. Andere dammen, die men heeft kun nen leggen zijn bij Viane op Duiveland. waar een gat van veertig meter was ont staan, en te Burghsluis bij de haven van Burgh op Schouwen. Aan de Noordkil bij Ossendrecht is het gisteren gelukt een nooddam te leggen. Henri Bernard overleden Te Den Haag is de heer Henri Ber nard overleden, die voor het geven van cursussen in de Franse taal en letter kunde aan de Franse ambassade was verbonden en deze taak te Den Haag en te Nijmegen vervulde. Tydens de oorlog had hij in Frankrijk een groot aandeel in het ver2et gehad; hij was door de Duitsers tweemaal ter dood veroordeeld en wist tot drie keer toe uit een con centratiekamp te ontvluchten. Jaren lang heeft hij de functie van docent in Polen vervuld, totdat hg uit dat land werd verdreven. De uitvaartdienst zal Maandag in de St. Jacobuskerk in de Parkstraat te Den Haag worden gehouden. N.V.V.-VOORZITTER OOSTERHUIS: Nationale ramp mag niet leiden tot aantasting der sociale politiek Last van de ramp liever uit leningen dan uit belastingen financieren IN een te Amsterdam gehouden verga dering van hoofdbesturen van het N.V.V. heeft de verbondsvoorzitter, de heer H. Oosterhuis, sprekende over de economische gevolgen van de over I s tromingsr amp, gewezen op de op vatting van prof. Koopmans, in Eco nomische Statistische Berichten van 4 Maart, waarbij deze de nadruk legt op de noodzaak tot voortgezette offerbe reidheid, in die zin dat andere op zich zelf redelijke economische en sociale de- [siderata geheel of ten dele voor de dwin gende prioriteitseis van het herstel en de wederopbouw van het getroffen gebied moeten wijken. Prof. Koopmans noemt drie methoden: opvoering van de pro ductie, beperking van de consumptie en/ of beperking van de investeringen (o.a. vertraging woningbouw en waterstaats werken of beperking van het industriali satie-program ma) Hierbij past een kanttekening, aldus heer Oosterhuis. Algemeen wordt aangenomen dat het totale schadecijfer ongeveer 2 pot van liet nationale ver mogen, of ongeveer 5 pet van het na tionale inkomen bedraagt. Ook mogen wij er van uitgaan dat net bedrag dt ingekomen giften bjjna 1 pet bedraagt, Gesteld mag worden dat onze natio nale productie een jaarlijkse styging van 3 pet vertoont. Naar de mening van het N.V.V. kan deze stijging groter wor den Gloor een betere organisatie in het bedrijfsleven. Dit kan zeker een middel zijn om de economische schokken, dooi de ramp veroorzaakt, zo goed mogelijk op te vangen. „De beschouwing van prof. Koopman? is dan ook rijkelijk pes simistisch", aldus spr. Daar'komt nog bij, dat de door prof. Koopmans voor gestane consumptie- en investeringsbe- perking buiten de rampgebieden welis waar productiekrachten zou vrij maken doch helaas staat geenszins vast, dat deze productiekrachten ook voor het herstel kunnen worden aangewend, dus de heer Oosterhuïs. Ten aanzien van de vraag of de finan ciële last van de ramp uit de b e 1 a s- tin gen dan wel door middel van leningen moet worden gefinancierd, geeft het N.V.V. voor een belangrijk ge deelte aan leningen de voorkeur. Het acht dit verantwoord omdat ook de komende generatie de vruchten van dit herstel zal plukken. Het N.V.V. is van oordeel dat. welke financieringspolltiek de regering ook wenst te voeren ln verband met de ramp. noch de primaire, noch de secun daire werkgelegenheidspolitiek, noch de •ociale politiek verstoord mag worden Het N.V.V. blg'ft op het standpunt staan dat belastingverlaging slechts dan aanvaardbaar is. indien dit w e r- k e 1 ij k de investerlngs- d.w.z. de industrialisatiepolitiek stimuleert. In dit verband moet het woningbouwpro- Beroering in Nederlandse koffiekringen De Amerikaanse regering heeft we derom de contróle op de prys van een aantal artikelen opgeheven, waaronder voor koffie. Men verwacht dat als ge volg hiervan de prijs van koffie in Ame rika zal stijgen. In kringen van de Amsterdamse kof fiehandel heeft dit bericht uit Washing ton de nodige beroering verwekt. Ken nelijk verkeert men sterk onder de In druk van de mogelijkheid, dat ook hier met een hogere binnenlandse koffieprijs moet worden rekening gehouden. Al thans stelt men allerwegen hardnekkige] pogingen in het werk om no" tegen de oude prgs koffie aan te konen. De handel tast echter nog volkomen ln het duister hoe de prgs zien zal ontwikkelen. Het sein daartoe moet uitgaan van New York en met spanning werd in Amster dam derhalve uitgezien naar de eerste noteringen van de New Yorkse koffie- termijnmarkt, die tegen de avond bekend worden. Vooruitlopende op een opheffing van de prjjscontróle waren de Amerikaanse marktprijzen de laatste tijd reeds be langrijk gestegen. Intussen zijn de noteringen van New York afgekomen en het bl(jkt, dat deze inderdaad zijn gestegen. Santos contract noteerde Donderdag 55,78 b. (bieden) (Ingez. med.-advertentie MET EEN KETEL en PANEELRADIATOREN J. B. VAN HEUST EN ZONEN - CRUQUIUSKADE 6 - DEN HAAG Het informatiebureau van het Rode Pieternel la J. Tuns—Hamoelman, ^geb. Kruis heeft de 33e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. OU DE'TONGE Willemina Bierbooms, geb. 5.6.35 te Oude Tonge, laatste adres: Julianas traat 18; Adrianus Mattheus de Boet, geb. 4.2.36 te Oude Tonge, laatste adres B 100; Cornells Bruinse, geb. 29.8.12 te Den Bommel, laatste adres Stationsweg 81;Dlngeman Jacobus Dirkx, geb. 14.2.22 te Oude Tonge, laatste adres: Juliana- straat 60: Lcendert Adriaan Fluit, geb. 12.10.50 te Oude Tonge, laatste adres: JulianaMraat 32; Jannetje Hartman. eb. 8.2.92 te Oude Tonge, laatste adres: Juiddijk 52; Kaatje Holleman—Van Noord, geb. 14.5.88 te Oude Tonge. laat ste adres: Nieuwstraat 76; Laurens Hol leman, geb. 20.5.98 te Oude Tonge, laat ste adres: Julianastraat 5; Neeïtje Kie vit. geb. 8.1.41 te Oude Tonge, laatste adres: Jozefsdreef 11: Lijntje Knops Van Prooijen, geb. 16.9.81 te Dirksland. laatste adres: Nieuwstraat 65; Jannetje Loog. geb. 9.11.05 te Nieuwe Tonge. laat ste adres: Nieuwstraat 53: Kaatje Maria Maliepaard, geb. 29.7.48 te Oude Tonge, laatste adres: Zuiddijk 37; Adrianus Cornelis Maria Nijsse. geb. 5.7.42 te Oude Tonge. laatste adres: Molenweg 3: Hendrik Osseweyer, geb. 22.1 20 te Oude Tonge. laatste adres- Zuiddijk 39 a: Johanna Otzel—Legierse, geb. 27.11.13 te Den Bommel, laatste adres Zuiddijk 55; Janna Paasse, geb. 17.3-05 te Oolt- gensplaat, laatste adres: Jozelsdreef 11; B 57; Johanna Maria Theresia Winkels, geb. 11.12.4S Le Dirksland, laatste adres: Jozefsdreef 14; Wilhelmus Adrianus Antonhis Winkels, geb. 22.11.49 te Dirks land, laatste adres: Jozefsdreef 14; Cor nelia M. WinkelsHubsman, geb. 7.7.27 te Oude Tonge, laatste adres: Jozefs dreef 14. en Vrijdag 58.78 b. Nieuw Standaard contract Mei steeg van 55.78 b. Donder dag tot 57.78 b. Vrydag. Dit zijn even wel alle biedprijzen, d.w.z. dat op deze noteringen geen zaken tot stand zgn ge komen. Wel blijkt hieruit, dat de tendens van de markt op hogere prijzen is ge richt. Het gemis aan een koffle-termljn- markt in Amsterdam doet zich juist thans sterk gevoelen, zo verzekerde men. Veel kan,? op terugkeer van deze vooroorlogse Instelling is er evenwel nog niet. Er heerst dus onzekerheid in kringen van de Amsterdamse koffie handel. Pas over enkele dagen wordt, enige consolidatie verwacht en zal men zich duidelijker beeld van dc ontwikke ling kunnen maken. NA T U URG ENE ES KUNDIG EN GAAN CONGRESSEREN (Van een onzer verslaggevers) Het was 8 Januari j.l. een kwarteeuw geleden, dat in de kring van vivisectie bestrijders de drang om te komen tot een meer natuurlijk gerichte wijze van ziektebehandeling het aanzijn schonk aan de Nederlandse Vereniging voor Natuurgeneeswijze. Men wil dit zilveren jubileum gedenken met een tweedaags congres op Zaterdag 21 en Zondag 22 dezer in Krasnapolsky, waar twee Nederlandse en tweê buitenlandse medici voordrachten over hun doelstel ling en haar belichaming zullen houden. Aan deze beweging, die de bevorde ring van een doelmatige en natuurlijke levenswijze van nog groter belang achtte voor de verwerving en Instandhouding van een volledige gezondheid dan een therapie met natuurlijke middelen als licht-, lucht- en waterbehandeling, homoeopathie, krulden geneeskunde en dieet, zijn namen als die van ir Felix Ortt en arts IJ. Hettema onverbrekelijk verbonden, evenals die van dr R. A. B. Oosterhuis als redacteur van het vcr- enlglngsorgaan en arts W. F. K. Gouwe als voorzitter. De aanhangers van deze beweging keren zich niet alleen tegen alle voe dingsmiddelen. voor welker verwerving het doden van dieren wordt vereist, maar verwerpen ook het koken en ver fijnen van voedsel als verderfelijk voor de gezondheid, richten zich tegen de be handeling- van de grond met kunstmest stoffen en het bestuiven van gewassen met kopersulfaat o.d. Zij propageren het uitsluitend gebruik van rauwe groenten en vruchten, onverfijnde tar webloem. bruine suiker en ruw zout. Het niet gehoorzamen aan deze voor schriften achten zij schuldig aan tal van gramma van 60.000 woningen per jaar voortgang vinden; een aantal dat naar de mening van deskundigen tot 65.000 kan worden opgevoerd. Het N.V.V. is van oordeel dat belastingver laging daarnaast ook de grote massa der verbruikers ten goede moet komen en dat vooral ernstig moet worden ge streefd naar afschaffing van de nog gedeeltelijk bestaande, in 1951 door gevoerde consumptiebeperking. Dit ongedaan maken van de con sumptiebeperking zou door verlaging van de omzetbelasting, de suikeraccijns en de inkomsten belasting aan de voet gevonden kunnen worden. rpEN aanzien van de huurverhoging stelt het N.V.V., dat ten eerste een deel rxin deze huurverhoging moet vloeien in een egalisatiefonds, teii einde door mid del daariHtn de huren van de na de twee de oorlog gebouwde woningen, waarvan de huur meer dan II/S pet van die van Hl 1/0 bedraagt, zoveel mogelijk te druk ken: ten ticeede, dat de huiseigenaren op enigerlei wijze zoveel mogelijk moeten worden verplicht meer zorg aan het on derhoud der woningen te besteden; ten derde, dat een eventuele verhoging van de huren aan de loontrekkers en aan de trekkers van sociale uitkeringen e.d, wordt gecompenseerd- in de vorm van een verhoging van lonen en uitkeringen* Naar aanleiding van een verklaring 'an de voorzitter van het R-K. Werk geversverbond, de heer Van Heyst, over Je sociale politiek in ons land. stelde de heer Oosterhuis vast, dat de Nederlandse vakbeweging grote verantwoordelijkheid en een gezond begrip heeft getoond voor de situatie, waarin ons land na de oorlog verkeerde. Toch mag de nationale ramp niet leiden tot aantasting van de sociale politiek. Met name de nadere wettelijke regeling van de oude-dagsverzorging, overeenkomstig het plan van de Raad van Vakcentralen, dient er zo spoedig mogelijk te komen. Zo lang dit niet is gebeurd, is het verantwoord de grens van aftrek van eigen inkomsten te ver hogen tot 200. Nog hoop op sluiten Havendijk van Zierikzee (Van een onzer verslaggevers) Zierikzee, 13 Maart Het plan om de hevige vloed door de westelijke havendam van Zierikzee op de kortste en minst kostbare manier te stelpen, is nog steeds niet opgegeven, al wordt er terdege rekening mee gehou den, dat de kans van slagen gering is, aldus verklaarde ons gisteravond ir M. Klazema. Hoe klein de kans ook zg, weggegooid wordt ze niet. Er is nog al tijd hoop. Maar lukt het niet, dan is men voorbereid om de langere en dus minder voordelige werkwijze te volgen (de opsluiting van het gat door het op werpen van een drempel in de polder tussen dam en zeedyk). Gisteren ondervond het spannende waterbouwkundige werk belangstelling van vele autoriteiten onder wie minis- ster Algera, hoofdingenieur ir J. F. R. van de Wall en ir F. J. B. Geers van de Dienst der Zuiderzeewerken, ir Maris, prof. ir J. Th. Thysse van het Water loopkundig laboratorium te Delft. Enige malen daalde de Britse helicopter op het Havcnplein midden in de stad om da bezoekers te brengen en te halen. Het leven gaat vlug en even vlug vergeet de mens. De Ramp ligt al weer weken achter ons. Maar nog zijn duizenden niet naar huis teruggekeerd. En als zij eindelijk thuis komen, wat zullen zij dan vinden? Het Rampenfonds, dat verheugende symbool van menselijke verbondenheid, groeit steeds. IMaar er is nog niet genoegStort Uw bijdrage! Ken kan bij het Handelsblad storten op Postgiro 35858 Gemeente Giro Amsterdam H 1900 met vermelding Stormramp Bankrekeningen: Nederlandsche Handel-Mg. Kas-Associatie, Rotterdam- sche Bank, Amsterdam. Stortingen zgn ook mogelijk bij onze bijkantoren De ingekomen gelden zullen in ons blad worden verantwoord. WINNETOU ALS STUCADOOR Kunt gij u voorstellen, dat de huli- aanse krijgers, wier heldendaden en lotgevallen ons in onze jeugd deden juichen en sidderen, nakomelingen hebben, die machinisten, stenografen, hulpverplegers in ciefceNhNtëen, las sers. pakhuisknechten cn bouwvak arbeiders zijn geworden T Toch komen de afstammelingen der oude helden naar de stad op zoek naar baantjes die een redelijk loon opleveren. Deze trek tiaar de stad wordt bevorderd door de- bemoeiingen van de overheid en door economische noodzakelijkheid. De indianen verlaten de reservaten, omdat deze slechts een sober bestaan mogelgk maken. En zo zijn het vorige jaar 2.10 Indiaanse arbeiders met hun gezinsleden naar Chicago verhuisd, cn door hun ..bleke broeders" met open nrmf» on f randen. De Chippe- weis en Sfoux vórmen het grootste aantal onder de nieuwe gevestigden, die tot 20 verschillende stammen be horen en afkomstig zijn uit reservaten in de gehele V.S. zogenaamde kanker, t.b.c., rheuma, ziekten en ruggemergtering e. d. Zij keren zich tegen de producten der medi sche 8ectorinaire en pharmaceutische industrie. Een procent aer geneeskundi gen is deze richting der natuurgenees wijze toegedaan, doch men blijft ver trouwen op vergroting van dit percen tage door een doelmatige propaganda en bestendige bewijsvoering. Het aanstaande congres hoopt men als een opwekking in deze richting te mogen zien en met een sluitingsmaal- t(1d, die geheel volgens do genoemde beginselen is samengesteld en bereid, wil men het bewijs leveren, dat zulk een maal voor het meest epicuristisehe diner niet behoeft onder te doen; zeker niet wat voedingswaarde betreft. Geheel in overeenstemming met het geen hg 's middags op een persconfe rentie reeds had uiteengezet, heeft arts W. F. K. Gouwe uit Lutten-Dedems- vaart gisteravond in het Persinstituut te Amsterdam betoogd, dat „kanker eigen- lyk in de keuken begint", zoals een ge zegde in zijn kringen luidt. De spreker deed dit in een voordracht „Over de fac toren in onze voeding, welke van be lang zijn om kanker tc voorkomen", waarin hg opnieuw belichtte, dat kanker tot de ontaai-dingsziekten behoort, welke haar kiembodem in de voeding- vinden. Hij wees er op, dat kanker kan wor den verwekt of bevorderd door zelfs kleine hoeveelheden verontreinigende bestanddelen, zoals kleurstoffen en vele soorten van anorganische zware meta len als aluminium, koper, arsenicum, lood en stoffen uit bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Fouten, die zich op deze wijze wreken, worden gemaakt door de kweker, de fabrikant en de huisvrouw. Door statistieken en andere gegevens van nog gezond levende volken is ge bleken, zo betoogde de spreker, daf een eenvoudige, matige, voornamelijk plant aardige verse en rauwe voeding een werkelijke bescherming kan geven tegen het toenemende ka'nkërgevaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4