NIEUWE Bokma Uit 43 millioen kubieke meter puin bloeit een nieuw grotestadsleven op BELANGSTELLING VOOR VERRE VAN MADRID OOSTEN JUBILEUM-PRIJSVRAAG NIET ALLEN TEGELIJK MET VACANTIE DIPLOMATIE IN DISCREDIET HAMBURG VANDAAG Wereldhaven in restauratie tweede Al 125 jaar '11 levende krant! 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 14 MAART 1953 (Van een onzer verslaggevers) UAMMERBROOK", zegt de chauffeur, een jongeman van even twintig. Hij zegt het onverschillig, aonder een spoor van ressentiment, want toen hier de brandende fosfoor uit honder den vliegtuigen over de straten stroomde was hij nog maar een kereltje van tien jaar. Voor hem is het slechts een interessante jeugdherin nering: „der Feuersturm". We rijden over een hobbelige weg tussen puinvelden en grotendeels ingestorte muren. Hammerbrook en Barmbeck alsmede een groot gebied rondom de St. Michaels- kerk in het centrum zijn heden ten dage nog de voornaamste wonde plekken in het zich wonder baarlijk herstellende lichaam van de Duitse we reldhavenstad aan de Elbe. Wonderbaarlijk voor al als men weet, dat deze stad in de oorlog circa 55.000 burgers, 300.000 woonhuizen en bijna haar gehele vloot en het merendeel van haar ha veninstallaties verloor. De jaren, die onmiddel lijk op de capitulatie volgden, waren bijna nóg funester dan de oorlog zelf, doordat gebrek aan alles de moed om weer op te bouwen scheen te zullen fnuiken. Hoe moesten hongerige, ver kleumde, ontmoedigde mensen 43 millioen ku bieke meter puin ruimen? Maar wanneer men nu Hamburg binnenkomt uit het weer imposante Centraalstation, ziet de stad er bijna weer uit als vóór de oorlog: de Mönckebergstrasse weids en weelderig, de Jungfemstieg en de Ballindamm langs de Binnenalster trotser dan ooit. Het stad huisplein, waar de lange rode trams queue ma ken, heeft een paar nieuwe stukken zakelijke architectuur erbij gekregen en tegenover de Alsterarkaden verheft zich de sierloze maar stijl volle zuil die herinnert aan Hamburgs 40.000 ge sneuvelde soldaten. Nog altijd dreunen de trei nen van de Hochbahn over het viaduct van Röd- lingsmarkt en Kajen. Mensenmassa's stromen over de trottoirs van de Grosse Burstah, langs welvoorziene etalages van degelijk gerestaureer de winkelpanden. De voorheen zo schilderachtige zijkanalen (de zgn Flets) zijn zwaar geschonden, maar toch zien we nog groepjes oude pakhuizen met* vakwerkgevels aan het water staan en daar bovenuit rjjst de hemelhoge gothische spits van de Nicolaitoren, die van zijn kerk is beroofd. De Catharinakerk heeft het grootste deel van haar hoge renaissancetoren verloren dit is, mèt het verdwijnen van de Jacobitoren, een zeer groot verlies voor Hamburgs vermaarde stads- silhouet, maar er bestaan plannen om de verniel de kerken in haar geheel weer op te bouwen; of schoon de woningbouw natuurlijk urgenter is. OP een tocht door Hamburg, die zich over verschillende stadsdelen uit strekt (Hammefbrook en Barm beck in het Oosten, Rotherbaum en Har- vestehude in het Noorden en Sankt Pau- 11 in het Westen), zien we hier en daar pogingen om het tekort aan woningen aan te vullen. Van de 550.000 woningen die Hamburg in 1939 bezat, waren er in Mei 1945 nog 278.000 (ongeveer 50%) overgebleven. Thans heeft de stad er weer 388.000 en per jaar komen er 26.000 bij, hetgeen ongeveer tweemaal zoveel is als de record-aanwas vóór de oorlog, waarbij men echter niet uit het oog mag verliezen dat de woningen van nu veel kleiner zijn dan die van vroeger. De Hamburgers hebben, even vlug als zij nieuwe huizen bouwden, de gehate Brit se .Nissen-hutten" afgebroken. Architectonisch zgn de nieuwe woon buurten niet bijster interessant, tamelijk eentonig en fantasieloos, maar in elk ge val zijn ze opener en fleuriger dan de grauwe huizenmassa's van voorheen. Onze chauffeur praat er ietwat smalend over: „Immer zu wenig", zegt hij. Het totale aantal kamers in Hamburg be draagt 965.000 en het aantal inwoners bedroeg op het eind van het vorige jaar 1.680.000 (dat is toch al weer 98% van het vooroorlogse inwonertal, bijna de helft meer van de bevolking in Mei '45) De woningnood is dus nog zeer nijpend en het euvel der samenwoning knaagt aan het hart van iedere Hamburger. Toch is onze gids niet weinig trots op de hoge flatgebouwen, die op de Grindel- berg, tussen Rotherbaum en Harveste- hude. zijn verrezen. Deze dertien of veertien verdiepingen hoge glazen kas- Hamburg-C entrum gendheid stelt Hamburg in staat, zich uit de diepste diepte van 19lf5 om hoog te werken. De totale oonzet van Hamburgs In dustrie bedroeg in de herfst van 1952 weer 4.050.500 mark (tegen 3.305.000 mark in 1949). Verreweg het grootste deel van de 6 700.000 werkende leden der Hamburgse gemeenschap is eel in touw om de haven er bovenop te helpen. De Hamburgse haven is nog bij lange na niet wat zij vóór de oorlog was. De dokcapaciteit (in Mei 1945 tot nihil gereduceerd) bedraagt nog slechts 60.000 ton, d.i. 24% van de 250.000 ton ln 13. Het aantal drijvende kranen is niet meer dan 9 (15 vóór de oorlog). Van de 92 kadeloodsen bleven er in 1945 slechts 34 overeind; thans zijn er weer 52. Van de 450 km havenspoorweg was bij de capitulatie nog 145 km intact; op ten, die veefl gelijkenis vertonen met het moderne woonblok aan het Zuidplein te Rotterdam, vormen thans het symbool van Hamburgs wederopbouwactiviteit, maar ook van zijn zelfstandigheid. Oor spronkelijk wilden de Britse bezetters deze flats bouwen, maar toen zij de fun damenten hadden gelegd bleken hun kasmiddelen ontoereikend om het werk voort te zetten. Daarop heeft de „vrije hanzestad" de zaak in handen genomen met het gevolg, dat er nu al een hele reeks van die gebouwen staat „Schreeu wend duur", zegt onze cicerone, „men moet 3000 mark storten om zo'n vrij. gezellenflatje te kunnen huren". Het zijn echter niet alleen woningen, maar ook kantoorruimten die hier worden ver huurd; en de begane grond wordt inge nomen door royale winkels, waardoor deze oorspronkelijke aristocratische woonwijk meer en meer het aspect van een zakencentrum krijgt, EEN van de belangrijkste redenen, waarom Hamburgs wederopstan- ding in zulk een snél tempo geschiedt is, dat alle krachten van deze miniatwur- staat (Hamburg is een van de Duitse „hoender") zich zo gemakkelijk kunnen verenwen. Volk en regering, bedrijven en administratie wonen zogezegd in de zelfde straat en staan in de strijd tegen de dagelijkse moeilijkheden dichter bij eikander 'dan in een staat van grotere omvang mogelijk is. Deze nauwe samen werking van alle beschikbare krachten en het moet gezegd: met gewillige medewerking van de bezettende mo. het ogenblik bedraagt de lengte weer 423 km. Het aantal bruggen, in 1945 gedaald van 165 tot 95, is thans 157. Het verkeer in de haven gaat lang zaam vooruit. In 1952 registreerde men daar aan ln- en uitvarende schepen 13 millioen netto registerton (tegen 20i millioen vóór de oorlog). Merkwaardig daarbij is. dat ln 1938 51% van de schepen jn Hamburgs haven Duits en 49% van andere nationaliteit waren, terwijl deze percentages thans respectie velijk 18 en 82 bedragen. Deze achter uitgang van het Duitse element ln het Hamburgse havenverkeer weerspiegelt zich ook in de cijfers van de goederen omslag. Verleden jaar bedroeg die om slag van het zeeverkeer 13.907.000 ton (de helft van vroeger) en van de bin nenscheepvaart 4.400.000 ton. Door de nabijheid van de Russische zonegrens is de verbinding te water met Hamburgs natuurlijke achterland niet gemakkelrj- RUSSISCH veto tegen Lester Pearson Rusland heeft Vrijdag in de Veilig heidsraad zijn veto uitgesproken tegen de candidaatstelling van de Canadees Lester Pearson voor de functie van secretaris-generaal der Ver. Naties. Pearson kreeg negen stemmen van de elf. Ook heeft de raad gestemd over een candidatuur van Carlos Romulo (Phi lippijnen), doch deze verenigde slechts vijf stemmen op zich, zodat Rusland niet de moeite behoefde te nemen, van zrjn recht van veto gebruik te maken. De Pool Skrezeszewski verwierf alleen de stem van Rusland. Op 19 Maart komt de Raad opnieuw bijeen. Voor de stemming had de Rus Zorin medegedeeld, dat hij uitstel wenste. Maar als de stemming doorgedreven werd. zou hrj over beide Westelijke can- didaten zijn veto uitspreken. Zorins aar zelende houding werd beschouwd als een argument voor de veronderstelling, dat het nieuwe reglm in Moskou zijn stand punt in deze kwestie nog moest bepalen. ker geworden (in het afgelopen jaar be droeg de goederenomslag naar en van de Sowjetzone slechts 490.000 ton). Wij rijden van de havendrukte naar het nog altijd even lelijke standbeeld van Bismarck en de daarachter lig gende Reeperbahn, waar nu het is middag een vreemde stilte heerst. De meeste amusementsinrich- tingen zijn in de oorlog verwoest; we vinden ze terug in noodgebouwtjes Zillerthal, wassenbeeldenspel, bier huis-zwembad, tingeltangels en toe komst-tenten, allemaal potdicht. Chauffeurs wassen auto's voor de ingang van de ondergrondse Reeper- bahn-garage en jonge meisjes druk ken de neuzen plat tegen de glazen deuren van het pas-geopende Operet- tenhaus om de portretten der sterren te zien. ,,Wir leben froh", zegt onze gids met een knipoogje, „wenn 's nur kein' Krieg mehr gibt". Te Belgrado wordt van 3 tot 6 Juni een wereld vredescongres gehouden. Te Bueno» Aires heeft de nieuwe Ne derlandse gezant, dr Relnier Flaes, zyn ambt aanvaard. De Italiaanse spoorwegstaking is na twee dagen beëindigd. Hongaarse grenswachten hebben vier Oostenrijkse vissers op het Neusiedel- meer ontvoerd. ACTIE IN V.S. TEGEN OLIE-IMPORT (Van een correspondent) Washington, Maart In het Amerikaanse Congres heeft zich een sterke campagne ontwikkeld om de invoer van stookolie in de V.S. te beperken ter bescherming van de Ame rikaanse steenkolenmijnen. Reeds zijn niet minder dan twintig wetsontwerpen ingediend in het Huis van Afgevaardig den. die kennelijk geïnspireerd zijn door de grote steenkolenstaten van het Oosten. Uit de handelsstatistieken blijkt dat de V.S. in December j.l. 14.353.140 vaten stookolie hebben ingevoerd ter waarde van 22.704.971 dollars. Hiervan kwamen niet minder dan 9.625.593 vaten van de Nederlandse Antillen. Venezuela leverde 3.715.894 vaten, terwijl Trinidad en Mexico ieder kleinere hoeveelheden zonden. Een van de ingediende wetsontwerpen dat van de Republikeinse afgevaar digde van Pennsylvanië, James E. van Zandt stelt de volgende fox-mulering voor: „De totale hoeveelheid stookolie, welke per kwartaal in de V.S. ingevoerd mag worden, mag niet hoger zijn dan vijf procent van de binnenlandse vraag naar stookolie gedurende het overeen komstige kwartaal van het voorafgaande kalenderjaar". (Handelsblad-U.P.-Dienst) (Ingez. med.-advertentie Reis van minister Artajo Op de Philippijnen hebben Spaanse taal en cultuur terrein herwonnen (Van onze correspondent) Madrid, Maart F\E Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Martin Artajo, bevindt zich, terwijl wij deze regels schrijven, op de thuisreis vanuit het Verre Oosten, waarheen hij zich enige weken geleden, in opdracht van generaal Franco, begaf. Hoofddoel van de reis was het officiële bezoek aan de republiek der Philippijnen, waarvoor de president der republiek, Quirino, toen hij het vorig jaar Spanje bezocht, een hartelijke uitnodiging had achtergelaten. Vanuit Manilla heeft Martin Artajo het Chinees- nationalistisch réduit van Formosa bezocht en op de terugweg zullen hij en zijn gevolgde officiële gasten zijn van de regeringen van respectievelijk Thailand en Pakistan. Alles, naar het heet, op dringende uitnodiging van de onderscheiden regeringen. Naar aanleiding van deze nieuwe Spaanse diplomatieke toumée op het wereldtoneel spreekt men te Madrid in kringen, die nauwe betrekkingen onder houden met het ministerie van Buiten landse Zaken het „PaJacio de Santa Cruz" van de nieuwe, derde richting. (Ingez. med.-advertentie) Frankrijk maakt zich zorgen over de toene mende toeristische con currentie van landen als Italië, Spanje en Oostenrijk. Om daartegen het hoofd te bieden, lg men vastbesloten drastische maatregelen te nemen ter verbetering van de toeristische faciliteiten. André Morice, minister van Openbare Werken, heeft bekend gemaakt dat men een grote campagne voor vacantiespreiding on der de Fransen gaat begin nen. Er zijn geen logische redenen waarom 43% van de Franse gezinnen hun va- cantie in de eerste helft van Augustus zou moeten nemen, verklaarde hy. De minister zeide dat 65% van de Parijzenaars zrjn vacan- tie neemt tussen medio Juli en medio Augustus. Dit be tekent dat Parijs begin Frankrijk neemt maatregelen in het belang van het tourisme Augustus verlamd is en aan de buitenlandse toeristen niet alle mogelijkheden biedt. Bovendien betekent het dat Franse en buiten landse toeristen meer moe ten betalen voor slechtere omstandigheden in overvolle vacantie-oorden. Morice, die de minister van Onderwijs André Marie al heeft overgehaald om de start van de sdioolvacantie te verschuiven van 15 Juli naar 1 Juli, wil nu dat de grote fabrieken vacantie spreiding onder haar perso neel gaan toepassen. Des kundigen op het gebied van toerisme zeggen dat er een eind moet komen aan het pijnlijk gezleïht dat in Augustus de auto's „bum per aan bumper" rijden aan de Riviera en zelfs op de hoofdwegen van Parijs naar de Cóte d'azur. De minister wil niemand dwingen, maar hij hoopt de directies en arbeiders er van te kunnen overtuigen dat het in hun eigen belang is vacantiespreiding toe te passen in plaats van in Augustus twee weken hele maal te sluiten. Een mo dern land kan zich niet ver oorloven het werk twee hele weken stil te leggen. Om paal en perk te stel len aan de hoge prijzen, welke het vorig jaar belem merend werkten voor de komst van buitenlandse toe risten, geeft het Bureau voor Toerisme zich veel moeite de hotels en restau rants in het gehele land er toe te brengen vaste prijzen aan te houden, waarbij alles is inbegrepen. Het bu reau poogt ook om buiten landse toeristen weg te lok ken van de overvolle vacan tie-oorden aan de Riviera, Biarritz en Deauville. door hun lagere prijzen te bieden op minder bekende plaat sen. JJE Italianen zijn lichtelijk verstoord' over het feit dat president Eisenhower ze heeft opgescheeptmet een vrouwelijke ambassa deur. Hij heeft mrs Clare Boothe Luce tot ambassa drice in Rome benoemd. Z\j beschouwen dit min of meer als een grievende mis kenning hunner nationale waardigheid. Is Italië zulk een onbelangrijk land ge worden, dat de Ver. Stalen kunnen volstaan er zich di plomatiek door een vrouw te laten vertegenwoordigen Als er iéts grievend is, is het natuurlijk de gering schatting welke er voor de diplomatieke gaven van de vrouw uit spreekt. Vele mannen weten bovendien uit bitteret) ervaring hoe diplomatiek een vrouw wel kan zijn. Er zijn voorbeel den te over van vrouwelijke diplomaten, die op voortref felijke wijze haar taak ver vullen, en ook m Nederland zijn verscheidene vrouwe lijke Excellenties geaccre diteerd. Geheime diplomaten voldeden niet en voor „openlijke" is er iveinig werk meer Nu liggen de successen van Mrs Boothe Luce tot dusver op een ander gebied dan op dat der diplomatic. Zij is de schrijf ster van Kiss the boys goodbye"een ope rette zonder diplomatieke achtergronden uiteraard, maar hoogst opgewekt. En dan is zij de auteur van „Call me Madam", dat een triomftocht op Broadway heeft volbracht. Ten slotte (och ja, ten slotteia zij de echtgenote van Henry R. Luce, de hoofdredacteur van de weekbladen Time tn Life. Een Parijs spotblad heeft reeds de opmerking gemaakt, dat het da Romei nen toch zeker aangenamer zal zijn naar mevrouw Boothe Luce te kijken (Bin naar wélke mannelijke di plomaat ook met zijn mooi ste steek op en zijn degen opzjj Intussen is het zeer spe ciale diplomaten-ras uit een vorig tijdperk vrijwel uitge storven. Er zijn geen diplo maten meer als de gebroe ders Cambon-Jules te Ber lijn, Paul te Londen die grote invloed uitoefenden op de leiding der buiten landse politiek in hun land en die waren gehuld in een waas van ondoordringbare geheimzinnigheid. Jules Cambon zelf heeft eens de spot gedreven met de vaalc wat afgetakelde diplomaten van zijn tjjd: „Sommige mannen worden diplomaat, sommige mannen worden oudere diplomaten, som mige diplomaten worden alleen maar oud".En Lloyd George verklaarde al in de loop van de Eerste Wereldoorlog: ,Jk heb geen diplomaten nodig, ze zijn slechts uitgevonden om t\jd te verspillen." In onze dagen gaan de ministers van Buitenlandse Zaken persoonlijk naar in ternationale conferenties, en de ambassadeurs vervul len slechts een zeer secun dairein hoofdzaak repre sentatieve rolOnmiddellijk na de oorlog van 1911/-18 werd reeds gepleit voor het afschaffen van de „diplo matieke conclaves"er zou een „open diplomatie" ko men en de diplomaten zou den niet meer uitsluitend uit de beperkte kring der aristocratie worden gere- cruteerd. De popularisering dor diplomatie lieeft even wel niet aan de verwachtin gen voldaan en menig staatsman verlangt terug naar de dagen der geheime diplomatie, toen men zich niet aan scheldpartijen in het openbaar overgaf en niet elke redevoering en élke meningsuiting m feite op de propaganda voor de grote massa waren gericht. rivaliteit tussen twee elkaar wantrou wende diensten ln het Nazi-rijk, de ene onder Himmler, de andere onder von Ribbentrop, niet aanvaard, zodat de Duitsers de schoonste kansen ontgingen! HET ontstaan der permanente diplo matieke missles dateert uit het mid den der 15e eeuw toen Francesco Sfoiza Hertog van Milaan, het eerste vaste gezantschap te Florence opricht te, gevolgd door dc Franse Koning Lo- dewyk XI. Pas in het Congres van Wenen van 1815 werd de rangorde der gezanten ingesteld, welke drie jaar later in het z.g.n. Protocol van Aken werd aangevuld en waarvan de beginselen nu nog gelden. Er werden toen vier categorieën van diplomatieke vertegen woordigers ingesteld: de ambassadeurs, de buitengewone gezanten en gevol- Opmerkelijk jai dat reeds in de jaren vóór de Tweede Wereld oorlog de regeringen zich steeds minder aantrokken van de rapporten en mededelingen harer diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in den vreemde. In 1935 b.v. zond de toenma lige Franse consul-generaal te Keulen uitvoerige rapporten naar Parijs, waar in werd gewaarschuwd tegen een spoe dig te verwachten Duitse herbezetting van het Rijnland. Niemand reageerde er op, maar wel toonde de Franse regering grote verbazing en consternatie toen Hitler het jaar daarop zijn troepen het Rijnland deed binnentrekken. Robert Coulondre, de Franse ambassadeur ln Moskou, rapporteerde op 4 October 1938 naar Parijs dat een Russische toenade ring tot het Hltler-Duitsland moest worden verwacht. Geen reactie uit Pargs. Een jaar later wa9 het zover! In datzelfde jaar kreeg een lid der Franse ambassade te Moskou een repri mande omdat hy had gemeld met behulp van statistieken om zijn mening te staven dat het Russische leger sterker was dan in Parijs werd aange nomen en dat het goed met tanks en vliegtuigen was uitgerust. Men aan vaardde dit ln Franse regeringskringen niel. Het is voorgekomen, na de Eerste Wereldoorlog, dat ln de Britse regering stemmen opgingen om generaal J. H. Morgan van zijn lidmaatschap van dc lntergeallleerde contróle-commlssle in Duitsland te ontheffen, omdat hij vol hield dat de Duitsers de ontwapen In gs- bepalingen van het Verdrag van Ver sailles schonden. Dat kon niet waar z(jn! Een van de meest sensationele geval len van soortgelijke aard Is de vermaar de spionnage-zaak in de jongste oorlog geweest, de Operation Cicero, die in een boek en op de film is vastgelegd De kostbare inlichtingen en foto-copieën, die door de mysterieuze huisknecht van de toenmalige Britse ambassadeur te Ankara. Sir Hughe KnatChbu-lI-Huges- sen, aan een attaché van de onder lei ding van von Papen staande Duitse ambassade werden doorgegeven, werden eenvoudig ten gevolge van de bestaande waarin zich de door het regiem tot we dergeboorte gebrachte actieve diplomatie van Spanje thans ontwikkelt: het Verre Oosten „welks wateren en terri- toriën vol zijn van Spaanse namen". De eerste richting, waarin zich de Fran- quistische diplomatie ontplooide was Spaans sprekend Amerika met het Argentinië van Perón als punt van uit gang; het oude Hlspaanse rijk aan gene zijde van de Atlantische Oceaan, waarmede Spanje ten nauwste verwant ls gebleven. De tweede richting was van de Islamieti sCh-m edi t errane wereld, „waarvan Spanje dc neerslagen an oude beschavingen heeft ontvan gen, die op Spaanse bodem versmolten met het eigen Spaanse genie." Dat deze diplomatie volop realistisch ls, betoogt men van officiële zijde aan de hand van het feit, dat de toekomst van de wereld voor een gToot deel berust enerzijds bij dit A tlantisch Hispaanse blok en anderzijds bij het Islamletisch-medlterrane; dat deze belde blokken reeds by tal van internationale kwesties samen zijn opgetrokken, en dat Spanje, al bevindt het zich ook nog buiten de Ver. Naties, het van nature aangewezen trefpunt is van de beide blokken tot uitdrukking komende stromingen. Madrid ziet der halve het „realisme" van zijn diplo matie vooral berusten op factoren van „stam"-, geest- en cultuurverwant schap. Het materieel gewicht van de economische /actor, ln het geval van Spanje inderdaad nogal licht, speelt een te verwaarlozen rol. Maar onge twijfeld !s het deze onderschatting van de materiële factor die intellectuele milieux van de Spaanse samenleving Franco's „actieve diplomatie" met enig scepticisme doet beschouwen en er, min neer bedekt, de term „Don-Quijo- tesk" en „overspannen" op toepast. Wat het officiële Spaans bezoek aan Tsjiang-Kai-sjek betreftwaarmee Spanje kortelings ambassadeurs heeft uitgewisseld en een cultureel verdrag heeft afgesloten, dat aan Thailand en dat aan Pakistan; men kan er inder daad vooralsnog weinig meer in zien dan een diplomatiek gebaar, wel pas send overigens bij de door Franco- Spanje aangenomen houding van oudstevoorranghebbende en meest onverdacht zuivere anti-communisti sche mogendheid." Het bezoek aan de Philippijnen is VAN OVERAL machtigde ministers, de ministers-resi dent en de zaakgelastigden (chargé." d'affaires). De meeste landen zijn thans het buitenland door ambassadeurs vertegenwoordigd. Slechts zes landen zrjn er, die er nog gezanten-zonder-meer op nahouden: Zwitaerland, Finland, Luxemburg, Syrië, Libanon en IJsland. Terwijl er vóór de oorlog in Washington maar 19 ambassadeurs waren geaccre diteerd. zijn het er nu reeds... 59; t< Londen is hun aantal van 7 tot 47, tc Parijs van 13 tot 43 gestegen. De Zwit serse regering heeft zich bereid ver klaard de nodige stappen te doen om haar gezantschappen eveneens tot am bassades te verheffen. Herhaaldelijk zyn er klachten ontvangen dat de Zwitserse gezanten bij officiële plechtigheden In den vreemde ten aohter worden gesteld bjj de ambassadeurs. Het wordt erger- lyk gevonden dat b.v. te Washington „landjes" als Liberia, Ceylon en For mosa met hun ambassadeurs de voor rang hebben. Alleen Frankrijk heeft ver gunning een ambassadeur in Bern accrediteren omdat de eerste perma nente buitenlandse vertegenwoordiger, die in... 1522 naar Zwitserland werd gezonden, een Fransman met de rang van ambassadeur was. Hier staat dus een traditie van meer dan vier eeuwen I achter! L, A. evenwel zeker meer dan een gebaart Martin Artajo is er inderdaad luister rijk en liefdevol gevierd. Een der best geïnspireerde stemmen van de Spaanse pers schreef naar aanleiding van dit bezoek o.m. het volgende. .Vijfenvijftig jaar zijn verstreken sinds de Spaanse heerschappij over de Phllippynen een einde nam en na deze halve eeuw ont moeten de Philippijnen en Spanje elkaar weer met bijna nog groter genegenheid dan tijdens de Spaanse (heerschappij. Dit verschijnsel is niet nieuw, want het deed zich eveneens voor in Amerika. Wanneer wij nu de ontbinding mee maken van reusachtige Imperia, wel ker takken zich van de stam losmaken, zonder enig gevoel en zonder ook maar de geringste althans voorgewende spijt, krijgt het verschijnsel van het ..Spaanse wedertreffen" een bijzonder voorbeeldige betekenis." In de enkele tientallen jaren, waarin de Ver. Staten, tot aan de onafhanke- lijkheidsverwervlng van de archipel, de Philippijnen hebben bestuurd, is er aan de samenleving aldaar wel het een en ander „veramerikaniseerd", maar het lijkt twijfelachtig, dat de Noord- amerikaanse invloed erg diep is door gedrongen. Op één belangrijk punt heeft de Spaanse cultuur niettemin geducht terrein verloren, en wel op dat van de taal. Het Spaans was goed deels verdrongen door het Engels, dat de officiële bestuurstaal werd, de taal van het officiële onderwijs en van de grote dagbladen. Bovendien nam juist gedurende die Amerikaanse jaren de bevolking toe van rond vijf tot bijna twintig millioen. Sinds de Philippijnen onafhankelijkheid kregen, werd naast het Engels, oök het Spaans en het inheemse Tagailog weer tot officiële taal vertieven, terwijl het onderrioht in het Spaans bij het onderwijs ver plicht werd gesteld. Met als gevolg, dat het Spaans geducht bezig moet zijn het verloren terrein te heroveren. Met Spanje sloot de Philippynse republiek bovendien al spoedig een verdrag van culturele uitwisseling, tengevolge waar van tot dusverre anderhalfdulzend jonge Filipinos ln Spanje zijn komen studeren. Typerend ls. dat alle hoog geplaatste officiële personages van de republiek, die Martin Artajo hebben gefêteerd, onvervalst Spaanse namen dragen, al is hun afkomst in vele ge vallen zeker niet onvervalst Spaanj DROOGTE IN BRAZILIË Een langdurige droogte, die nu al drie jaar heerst, kweekt opstandigheid in het 'heuvelachtige noordoostelijke gebied van Brazilië. Naar schatting zijn de laatste twee jaren alleen ln de staat Sao Paulo 455.000 uitgewekenen aangekomen. Te Itappipoca, in Ceara en andere plaatsen hebben benden uitgehongerde mensen levensmiddelenwinkels geplunderd. De volgende maatregelen zijn o.m. voorgesteld om de ellende in het geteis terde gebied te verminderen: 1. afkon diging van de noodtoestand, waardoor bijzondere toewijzingen uit een nationaal noodfonds beschikbaar komen: 2. extra hulpverlening; 3, uitvoering van open bare werken in het getroffen gebied, om de hongerigen werk en brood te ver schaffen. abonné's kunnen óók deelnemen aan de heden aangekondigde van het Algemeen Handelsblad. Aan het Alg. Handelsblad, N.Z. Voorburgwal 234240, Amsterdam STRAATNAAM: WOONPLAATS: wenst zich te abonneren op het ALGEMEEN HANDELSBLAD h 7.50 per kwartaal A 0.58 per weelc Handtekening: met 14 dagen gratis levering

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3