DERMA CEn ten slotte... Drenthe heeft begrip voor de noodzaak van culturele arbeid D.D.D Kwestie van geslacht Hom nog niet beslist lot uit de loterif 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 13 MAART 1953 (Van onze redacteur in de noordelijke provinciën) ffldie de ontwikkeling van het leven in Drenthe in de laatste jaren hebben gadegeslagen en begrip hebben voor de verschuivingen in de verhoudingen die aan de dag treden daar waar de moderne ontwikkeling de gemeenschap heeft doorbroken en nog weinig binding met het nieuwe, het andersgerïchte ut ont staan, zijn uiteraard verontrust over deze „Umwertung aller Werte" in het zich van agrarische gemeenschap tot industrieel gewest omvormend; in zo'n snel tempo zich moderniserend Drenthe, De stem diergenen heeft dezer dagen klank gekregen in de Drentse staten zaal, waar een lid der Provinciale Staten in donkere trekken het tegenwoordige tijdsbeeld schetste en gewaagde van een zich aankondigende crisis op geestelijk terrein, omdat, de gemeenschap er verloren gaat en de Drenth los van zijn traditionele bindingen komt te staan. Deze spreker rekende het het college van Gedeputeerde Staten als een tekortkoming aan, dat het zich wel ongerust toonde over de gang van zaken op sociaal-economisch terrein, doch niét verontrust was door hetgeen gebeurt op geestelijk gebied, Spreker bezwoer het college, dat het de culturele verzorging tn het centrum van zijn aandacht zou plaatsen, opdat wij niet naar het geestelijke nihilisme gaan, een afglijding, welke hier en daar reeds kan worden geconstateerd". HILVERSUM ONTVANGT Gedurende de maand Augustus van dit jaar gaat Carel Brlels zijn artistiek stempel op Hilversum drukken. De nieuwe stichting ,,Hilversums initiatief comité" zal in het plantsoen tussen de Oude Enghweg, de Witte Hullweg en de Hoge Naarderweg een ontvangst-cen trum creëren in de vorm van een „stads- erf" naar een idee van Carel Briels. Dit ontvangst-centrum „Hilversum ont vangt" wil men als een nationale mani festatie aanbieden aan de stroom van toeristen, die ieder jaar opnieuw naar de plaats van de Nederlandse radio komt. Het H.I.C. heeft zich verzekerd van de medewerking van het gemeentebestuur en de middenstand. Als voorzitter van het Stichtingsbestuur treedt op mr J. Roelse. VOLGENS deze en andere sprekers is de culturele ontwikkeling in Drenthe bg die in andere rand- provincies ten achter, De elite van kunstzinnlgen is klein in Drenthe. Het betrekkelijk geringe aantal serieuze muziekminnaars is niet bg machte de muziekbeoefening voorwaarts te stu wen. Het amateurtoneel is wel actief, doch zijn prestaties kunnen over het al gemeen geen behoorlijk peil halen. (Diever met zgn jaarlijkse opvoeringen van een werk van Shakespeare vormt een gunstige uitzondering.) De volks dans komt onvoldoende tot ontplooiing. Begrijpelijk is het dan ook wel, dat de sprekers in de statenzaal van Gedepu teerde Staten verlangden, dat het col lege zijn „fragmentarische" bijstand zou uitbreiden tot positieve cultuurbe moeienis door middel van subsidies aan fanfarekorpsen en zangkoren, aan schil derkunst en volksdans. Een der spre kers w-as de mening toegedaan, dat de overheid zich niet op het terrein van het culturele leven moet begeven. Voor heen ontplooide het culturele leven zich rondom de kerk. Deze spreker zou de culturele activiteit willen geleid zien door de beddingen van de Vereniging Opbouw Drenthe, die op het gebied van de vrije-tiidsbesteding baanbrekend werk heeft verricht. Met het oog op de culturele werk zaamheid dezer vereniging (die na de oorlog als stichting is gaan werken), voorts op werken en streven van het Drents Genootschap, doch tevens op hetgeen de provincie in dezen doet, kan worden vastgesteld, dat Drenthe be grip heeft voor de noodzaak van cul turele arbeid en de handen aan de plohg slaat. Gewezen worde op het studie fonds, dat het provinciale bestuur heeft ingesteld en op hetgeen het doet ter bevordering van het concertleven. Het plan tot samenstelling van een reper torium, waaraan het Drents Genoot schap bezig is, heeft het provinciale bestuur mogelijk gemaakt door een subsidie van twee mille. Dit reperto rium zal de titels bevatten van alles wat over Drenthe en in het Drents ge schreven is. Het zal systematisch wor den ingedeeld en verschijnen met een plaatsregister. Provincie en Genoot schap hebben ook nauw samengewerkt inzake het ontwerpen van een Drentse vlag. bestaande uit twee rode banen op een wit veld, het kasteel Coevorden In zwart en zes vgfpuntïge rode sterren, welke de oude kerkelijke èn rechts- ïndeling in dingspelen symboliseren. Een ander initiatief, dat tot de ver beelding van het Drentse volk spreekt is de Drenthe-film, die de laatste jaren een veroveringstocht door de Drentse aorpen heeft gehouden en die nog steeds voor volle zalen wordt vertoond. Ook vergeet men znn gewestelijke schilders (kunstschilders) niet. Het Genootschap legt een schildergen-collectie, benevens een portretten-collectie aan. waarvoor geregeld opdrachten aan Drentse schil ders worden verstrekt. OP het gebied van het Drentse dialect worden verscheidene initiatieven ontwikkeld. In samenwerking met de streekorganisaties in Groningen (Grunnen), Twenthe en de Graafschap, bereidt het Drents Genootschap de uit gave voor van een bundel novellen etc., geschreven in de nedersaksische dialec ten Voorts staat een Drents school boekje op stapel. Dan poogt het Drents Genootschap met één krachtige lasso worp alle Drentse dialectschrijvers in een keer te vangen, waarvoor het de studiekring „Menso Alting" (Drenthen in de stad Groningen) heeft geactiveerd, die op 18 dezer te Groningen zijn eerste lustrum zal vieren en bij die gelegenheid een Drentse „Skrieversviesiete" zal hou den, met de bedoeling een blijvend con tact tussen dialectschrijvers te leggen, Zoals bekend is, wordt in Drenthe sterk het gemis van een provinciale biblio theek gevoeld. Het Genootschap is op dit gebied diligent, het legt een ver zameling van wetenschappelijke werken aan, waarvoor het provinciale bestuur een localitelt beschikbaar stelde. De zorg voor cultuurmonumenten (kerken, DE HEER W. H. E. STRUBEN OVERLEDEN (Van onze correspondent) V e n 1 o, 13 Maart. In de ouderdom van 41 jaren is te Venlo overleden de heer W. H. E. Stru- ben. De heer Struben bekleedde in het politieke verenigingsleven vele functies. Zo was hij lid van de Prov. Staten van Limburg, lid van de gemeenteraad van Venlo, plaatsvervangend lid van de Partijraad der K.V.P. en voorzitter van de afdeling Venlo van de K.V.P. Warenschouw te Leeuwarden geopend (Van onze correspondent) Leeuwarden, 13 Maart. De directeur-generaal voor de Mid denstand, dr W. L. Groenevcld Meijer, heeft vandaag te Leeuwarden een voor- jaarsbeurs geopend. Hij noemde de tot standkoming van deze warenschouw van groot belang, omdat die het resultaat Is van samenwerking tussen de mid denstanders. Dr Groeneveld Meijer zei, dat de middenstand, voor wat betreft de organisatie, achtergebleven is bij an dere groeperingen. En juist de organi satie is van groot belang, ook ln Leeu warden, dat als verzorgingscentrum van een uitgestrekt gebied een aparte plaats inneemt. Gaslevering van Staatsmijnen aan gemeenten De Venlose gemeenteraad heeft met algemene stemmen besloten tot aanhouding van een voorgestelde over eenkomst met de Staatsmijnen in zake gaslevering en gasberging voor een pe riode tot 1 Januari 1970 en B. en W. te machtigen tot het openen van nieuwe onderhandelingen. Reeds drie jaren lang voert een onderhandelingscommissie na mens 28 gasbetrekkende gemeenten be. sprekingen met de Staatsmijnen, zonder dat tot dusverre een voor de gemeenten bevredigend resultaat is verkregen. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Bevallen: Hajonides v. d. Meulen De Jong, z„ Padang; VorstAgerbeek, z., 's-Gravenhage: Van der WielDe Jong, d., Delft; PekelharingBlom, z., Londen. Overleden: J. SmitJongebreur, 78 j., Voorburg: A. G. W. Jansse, m., 65 j., 's-Gravenhage; J. van Bavel, m., 62 j., Dordrecht; A. C. van der Linde, v., 76 j., Poortugaal; C. Lehman de Lehns- feld.'m., 77 j., Amsterdam; J. H. Mödder, m.k., 12 j. idem; E, van Eerden, m., 73 j. Idem; M. Haijtema, v., 65 j., Alkmaar; M. C. BergmanFloor. 63 j., Sassen- heim; G. Ozinga, v., 79 j., Utrecht: D. VersteeghPoelstra, 62 j.. Aerdenhout; H. W. M. van Roosmalen, m„ 88 j., 's-Hertogenbosch; A. M. G. Schrader van Rosendael, 93 j., Oisterwijk. hunebedden) staat in het midden der aandacht, De Regionale Omroep Noord bouwt met zijn Drents programma in de aether een dagelijkse gemeenschap aller Drenthen; het cabaret ,,de Bekke- trekkers" trekt met zijn programma-in- dialect heel de provincie rond. Een 15- tal Drentse verenigingen buiten Drenthe tot in Amsterdam en Maastricht toe onderhoudt mede het Drentse enthou siasme voor dat „wat waest hef" en het specifieke is „van oes volk". De groei van het volkshogeschoolwerk op „Over- cinge" te Havelte en het traditionele studentencongres van Drentse alumni wijzen voorts op de belangstelling, die b(j de jongeren leeft met betrekking tot Drents-eigen dingen. De liefde voor de Drentse geschiedenis en de historie van eigen streken blijkt uit de talloze brie ven die het Drents Genootschap ont vangt van gemeentebesturen, particulier ren etc, om aan nieuwe straten historische namen te geven (er zgn reeds Dingspil- en Kerspelstraten!) en een lijst van Drentse mannen- en vrou wennamen beschikbaar te stellen. Op merkenswaard is voorts, dat het Genoot schap er in geslaagd is academici ir Drenthe te interesseren voor de cultu rele arbeid van het Genootschap; het pogen om de „vrömde" (de vreemdeling, de niet-Drenth, in Drenthe woonachtig) te assimileren en zijn aandacht en stre ven om te buigen naar het gewestelijke, is stellig een voorname en vooruitstre vende trek in het bestaande Drentse regionalisme. VAN genootschapszijde worden be langrijke culturele dagen voorbereid. Op 13 Maart zal de honderdste ge boortedag van de 19de-eeuwse Drentse folklorist Harm Tiesing in een feeste lijke „Vesperije" te Borger worden her dacht, alwaar prof. dr Edelman het woord zal voeren. Het Drents Genoot schap zal als gastheer op 17 en 18 April de Kon. Ned. Akademie van Weten schappen te Assen ontvangen voor een congres, waaraan excursies naar de Zuidoosthoek van de provincie zullen zijn verbonden. Op 10 Juni zal in het provinciehuis te Assen worden herdacht, dat het op die dag 350 jaar zal zijn ge leden, waarop het college van Gedepu teerde Staten van Drenthe zijn intrede deed in het Drentse Staatsbestel. Daar zal het woord worden gevoerd door mr A. J. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, over „Het geheel en de delen", en door mr dr R. H. baron de Vos van Steenwijk, oud-commissaris der provin cie, over de historische zgde van ge noemd instituut. Inderdaad, de Drenthen zitten niet stil! Er valt in het Drentse een verheu gende activiteit, óók op cultureel gebied, te observeren. Het bestuur van Stad en Lande Gooiland is gisteren in openbare verga dering b\jeen geweest. De voorzitter de heer J. J. Klaaren- beek deelde mede. dat H.M. de Koningin, beslissende op een bezwaarschrift van Stad en Lande tegen het uitbreidings plan van Blaricum, aan de bezwaren van Stad en Lande is tegemoet gekomen Het Pater Wijnterfonds heeft voor 1953, evenals voor de voorgaande drie jaren, 7 ha wei- en hooiland in De Bui tendijken onder Naarden ter beschikking van Stad en Lande gesteld. Verzoeken van de heren J. C. van den Brink te Laren en J. A. Bou te Bussum om in het komend weideseizoen te mo gen scharen werden z.h.s. ingewilligd. Voorts besloot het bestuur om aan de heer A. de Graaf te Bussum gelegen- (Ingez. vied.-advertentie) Banketbakkerij H. P O T T Baerleilrael 55 -Tel. 21 4t& Zuger Kirschtaari in heerlijk» Zwitserse specialiteit f250 - Een visser te Enkhuizen heeft gis teren het stoffelijk overschot van een 12-jarige jongen uit Naarden gevonden, die enige maanden geleden bij een schaatstocht op het IJsselmeer door het gs zakte en verdronk. Naar eerst thans bekend is, is Woensdagmiddag de 41-jarige gemeente werkman S. van Ekeren, wonende aan de Bosdrift te Hilversum, tijdens liet snoeien van bomen in de Albertus Perk- straat van een zes meter hoge tak ge vallen. De man liep bg zijn val een schedelbasisfractuur op. Hg is des avonds in het ziekenhuis overleden. Dr B. VERAART VEERTIG JAAR ARTS Zondag :,al dr B. Veraart te Kerk- rade veertig jaar arts zijn. Sinds 1923 is hg bedrijfsarts van de Domaniale mijn en in 1925 is hij op een proef schrift „Antisepsis als tisch voor asep- tisch wondverloop" te Amsterdam ge promoveerd. De antlseptlek heeft ook daarna steeds zijn aandacht gehad en zijn toepassing ervan heeft hem ln binnen- en buitenland naam gegeven. In 1929 en 1932 publiceerde hij samen met c!r J. B, Drenth te Kerkrade ln het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde twee verslagen van onderzoekingen be treffende de bacteriële besmetting van verse ongevalswonden vóór en na de ontsmetting met 5%-ige tlnctura jodh en betreffende de antisept.sche kracht van 5%-ige tinctura jodiï vergeleken met vele andere antlseptica. Tevens le verde hij talrijke bijdragen aan andere medische tijdschriften in Nederland en het buitenland. Behalve de antlseptlek hebben o.m. geschiedkundige onder werpen op het gebied der geneeskunde zgn belangstelling. otterdam Doet. econ. de heren J. Scholckenkamp, M. Hagens. J. G. van der Hoek en G. G. Groenewegen. Ingez. med.-advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood OLLE KAPOEN EN DE POT MET GOUD 16 ONDERWEG herinnerde Puk zich opeens het gesprek dat hij met Verk had gehad, toen ze op dat smalle rots paadje liepen. Verk was er van overtuigd geweest, dat Mol over een pot met goud had gesproken toen hij vertelde, dat hij iets kostbaars moest bewaken. „Natuurlijk is Verk er alleen op af gegaan!" dacht Puk. „Flauw, hij had mij best even kunnen waarschuwen!" Ondertussen was hij bij het hol van Mol aangekomen, Verk had de steen weer over het gat getrokken en Puk naar beneden zakken, maar ineens had hij ook nergens hou vast meer en met een plof kwam hij in het hol terecht. Daar was het een lawaai, dat horen en zien je verging. „Zie je wel, dat het hier niet pluis is!" krijste Uil. „Haal dat ding van mijn poot af!" En Verk danste ook al schreeuwend rond en riep: „Is dat een manier om een fatsoenlijke ever te ontvangen! Bah, maak me los, zeg ik je!" En nauwelijks was Puk op de grond gevallen, of ook hg moest heel wat moeite doen eer hij liet zware ding opzij had slaakte een kreet van pijn, want hij was met zijn voet in gesleept, zodat de ingang vrij was, Behoedzaam liet hg zich net zo'n vengnige klem terecht gekomen als Verk en Uil. en de huid genee: GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN STAD EN LANDE VERGADERDE (Ingez. med.-advertentie) HUIS en HAARD! Aljmaar gezelligheid die zo weldadig i> na een dag van Ingespannen werken, Om de geriefelijke fauteuil In 't intieme hoekje wordt dan weieens gevochten. Goede interieurverzorging van A-Z is een taak, die wij serieus opvatten. De 1 5.000 bezoekers van onze tentoon stelling j.l. Zondag hebben dit met eigen ogen kunnen constateren. Een kijkje bij Huis en Haard Is wel de moeite waard I HUISEN NTERIEURVERZORGING RIEURVERZOF HAARD Weteringschans 1 65 msterdam Tel. 31 045-37692 heid te geven tot inhuur van de per 15 Maart 1953 aflopende huur van ander half hectare bouwland ten noorden van het Gemeenlandshuis. De huur zal we derom voor zes jaren worden aange gaan tegen een huursom, die in overleg met de heer De Graaf Is verhoogd van 40 tot 60 per jaar. Het hoofd van de afdeling huisvesting van de rijksgebouwendienst te 's-Gra venhage had tot Stad en Lande het verzoek gericht om voor de tijd van twee jaren, ingaande 1 Januari 1953, op de zelfde voorwaarden als sinds jaren het geval is, te mogen huren de gronden liggende onder de gemeente Huizen, be stemd voor de ter plaatse aanwezige zenderinstallaties. Dit verzoek werd door het bestuur ingewilligd. B, en W. van Laren hadden Stad en Lande gevraagd om aan die gemeente een strookje grond nabij het St Jans kerkhof over te dragen! Naar de voor zitter mededeelde, heeft het gemeente bestuur van Laren plannen tot een be langrijke wegverbetering ter plaatse. Het bestuur had geen bezwaren tegen de overdracht. Ten slotte kwamen enkele verzoeken en bezwaren ter zake de ledenlijst 1953 aan de orde. De heer J. de Groot te Laren kreeg een S achter zijn naam ten bewijze, dat hij voortaan tot de scharen de leden wordt gerekend. Zes Huizer leden, een Blarlcums lid en een Bussums lid zagen daarentegen de S achter hun naam verdwijnen, nu zij zijn opgehouden met het boerenbedrijf. De oude kwestie van het geslacht Hom uit Hilversum kwam ook nog ter sprake. Dit geslacht werd, zoals bekend, in 1935 van de ledenlijst afgevoerd op grond van een onderzoek, dat beeft uit gewezen, dat de familie Hom geen Erf- iersgeslacht is, doch van Duitse af- ist zou zijn. De 19-jarige H. H. Hom kwam de belangen van zijn geslacht thans ter vergadering opnieuw beplei ten. Zijn rede, die meer dan drie kwar tier duurde, en waarin hg de mening van de vroegere secretaris van Stad en Lande, Jan van Os, als zou het geslacht Hom uit Westfalen stammen, met grote stelligheid bestreed, leverde naar het oordeel van de voorzitter echter geen nieuwe bewijsgronden op. De heer Klaa- renbeek was van mening, dat Hom jr bewondering verdient voor de energie en de diepgaande studie, die zijn strijd om „eerherstel" van zijn geslacht ken merken. Zolang echter geen authentieke bewijsstukken kunnen worden overge legd. kan Stad en Lande niet op haar besluit terugkomen. De kantonrechter zal deze zaak binnenkort wel opnieuw ln behandeling krijgen. f.rrifo Yifo Ijjks feuilleton door MANNING COLES VOORDAT Hambledon ontbeten had verscheen de jonge Indiaan in de deur opening. Mateo verwelkomde hem met bananen, een sigaret en een kop koffie en stelde hem vervolgens enkele vragen ln een taaltje, dat Tommy nog oit van zijn leven gehoord had, „Hg vertelt", deelde Mateo mede, „dat steren een karavaan muildieren over t bospad naar het binnenland moet zgn getrokken. Hij heeft de sporen van drie begeleiders gevonden. Toen is hij de rivier afgelopen en heeft ln het kampe ment nog verscheidene kisten zien staan, Nu zgn ze bezig de tweede vracht op te laden. Maar het schip ls alweer naar zee." „Met z'n hoevelen zijn ze in het kamp?" wilde Hamibledon weten. Zeven, senor. Als de tweede ploeg weg is blgven er nog vier over," Vanwaar die vierde „Ik denik een toezichthouder namens degenen, voor wie de goederen bestemd zijn", opperde Mateo. Die dag besloten .zg de paarden in de hut achter te laten en onider gelelde van de Indiaanse jongen naar het voorbij trekken van de tweede karavaan te gaan kijken. Zy volgden daartoe een smal spoor, door roofdieren gemaakt, De Indiaan gleed geruisloos en met het grootste gemak door het struikgewas, terwijl Tommy moeizaam worstelde met doornen en slingerplanten, „Ik heb me nog nooit zoonhandig gevoeld", bekende hij naderhand. „Ter wijl die half-idiote Indiaan als een pluisje katoen voor ons uitzweefde, maakte ik een kabaal als een hout hakker." Ten slotte bereikten zij bij een plooi in het terrein een dicht begroeid heuveltje, waar de Indiaan hen wenkte stil te bJgven staan. Door de dichte begroeiing zagen zij hoe een reeks muilezels achter elkaar, zwaar bepakt, een open plek in het oerbos passeerde. Toen Hambledon gewend was door het gebladerte te kgken. zag hy de gr(jze dieren duidelgk met de la,nge oren klappen en hun kop pen opgooien. Toen versoheen een drij ver, wederom gevolgd door een eindeloze stoet muildieren. Een tweede drijver met een kolossale strooien sombrero op het hoofd kwam helemaal achteraan. „De tweede ploeg, senor", fluisterde Mateo. De volgende morgen kwam de In diaanse jongen reeds vroeg vertellen, dat nu ook de laatste karavaan vertrokken was, maar dat nog verscheidene kisten onbeheerd in het Kamp waren achter gebleven. Voorzichtig Hepen Hamble don en Mateo achter hun gids aan, over het smalle spoor, dat door de giftig riekende moerassen naar de kust leidde. Daar liep het pad met een flauwe helling wat omhoog. Zij bereikten tus sen de moerassen een eilandje van zand, dat een stevige ondergrond bood. Hier groeiden ook andere gewassen dan moerasplanten. Zij zagen duidelijk waar de muildieren hadden gestaan. Iets verder op bevond zich de opslag plaats van de kisten. Terstond toog Hambledon met een schroevendraaier aan het werk, Hij schoof het deksel van de eerste kist. Daarin lagen, keurig verpakt, gewe ren van Duits fabrikaat, fonkelnieuw. Een volgende kist bevatte mitrailleurs, zorgvuldig ingevet, rechtstreeks uit die fabriek. Er omheen stonden kisten met munitie, alles „made in Germany." Mateo spoorde Hambledon tot spoed aan en- hielp de kisten weer dicht te schroeven. De Indiaanse jongen had namelgk tekenen van ongerustheid ge geven. Toen zij klaar waren gutste hun het zweet van het voorhoofd. „Wjj moeten nog vgf kilometer teruglopen", drong Mateo aan, „voor we zeker zijn, dat wij geen terug kerende ploeg in de armen lopen!" Hambledon keek eens ln de richting van de Indiaanse jongen, die onbeweeg lijk en nauwelgk3 zichtbaar tussen het struikgewas op post stond. Met een ruk hief de Indiaan plotseling het hoofd op, deed een stap achteruit en was on middellijk door het dichte gebladerte verzwolgen. Hambledon dacht zgn ogen. niet te kunnen geloven, op zo raadsel- Hoe Zuid-Afrika heeft gereageerd „Hierbij zend ik u tien pond sterling voor het Watersnoodfonds, uit apprecia tie voor wat Nederland trjdens de oor log voor de Joden heeft gedaan", aldus schreef een Engelse garagehouder aan de consul-generaal in Kaapstad. Een op gegroeid „Oostenrijks kind", dat na de Eerste wereldoorlog in Holland was op genomen, stortte een bijdrage „uit dank baarheid", en zo stromen de giften in Zuid-Afrika nog steeds binnen. Alle bedragen, die Nederlandse hulp organisaties ontvangen, worden sinds 20 Februari in het fonds van de gouver neur-generaal, gestort, met de bepaling dat het geld voor Nederland is bestemd. Dit fonds is een overkoepelend orgaan. Tot 20 Februari was ruim 340.000 gulden overgemaakt. Zodra de berichten over de ramp bin nenkwamen, hebben de drie kranten van Kaapstad gedurende drie dagen gratis ruimte afgestaan voor een grote adver tentie voor het Nederlandse Rampen fonds. Nederlandse films met waters- noodnieuws worden tijdens het lunch- uur in een grote bioscoop in Kaapstad gedraaid, onverkort en met Nederlandse tekst. In de Kaapse synagoge heeft pi'ofessor J. Abrahams een dienst voor de slacht offers geleid. De hulpacties gaan met onverflauwde ijver voort. Film- en bridge-avonden, concerten (waaronder twee georgani seerd door Nederlandse leden van het itedelijke orkest van Kaapstad), bazaars, kermissen en typisch Zuidafrikaanse braaivleisen zijn nog steeds aan de orde van de dag. MALVERSATIES TOT EEN TON GEPLEEGD De rijkspolitie heeft in arrest gesteld en bloemist te Groesbeek bij Nijmegen, als verdacht van verduistering van door hem beheerde gelden, o. g. ten nadele van de Nederlands Hervormde Gemeen te en de Voogdijstichting Morgenrood. De aangehoudene, die o. m. tweede voor zitter is van de Algemene Nederlandse Bloemistenbond en raadslid der ge meente Groesbeek, beheerde de gelden van verschillende organisaties. Hij was lid van het kerkbestuur der Nederlands Hervormde Gemeente en had ook het beheer over de kas daarvan. In deze kas waren de gelden, bestemd voor de restauratie van het historische kerkje in Groesbeek, bijeengezameld uit het ge hele land. De omvang van de verduiste ring is nog niet vast te stellen, maar men gelooft, dat deze meer dan 100.000 groot is. Verschillende zakenlieden zgn mede de dupe geworden van deze han delingen. Na voor de officier Van Justitie te Arnhem in verhoor te zijn geweest, is verdachte aldaar opgesloten. Hij be kende de malversaties te hebben ge pleegd. - Te Bussum is de afdeling Bussum van de Christelijk-Historische Jongeren groep opgericht. (Ingez. med.-advertentie) '//I/I SPECIAAL VOOR DE.HANDEN Vjg c Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. achtige wij-ze was de Indiaan opeens verdwenen. Toen hoorden zij lets wat hun de adem deed inhouden. Er kraakte lede ren paardentuig. Zij keerden zich naar het pad, waarlangg ontkomen alleen mogelijk was. Daarover naderde een ruiter, gevolgd door een dozgn soldaten. Zij droegen wel niet dezelfde uniform, maar aan hun militaire houding en uit de ge oefende wijze van marcheren bleek duidelgk, dat het soldaten waren. HOOFDSTUK XIII. Een schroevendraaier. Er viel geen ontkomen aan. De Jonge officier te paard reed hun tegemoet, zijn blikken scherp op Hambledon en Mateo gevestigd houdende. Hambledon had z(jn handen op de rug en liet on gemerkt zijn schroevendraaier in het hoge gras vallen. Hij nam vervolgens een beleefd-nleuwsgierige houding aan, De jonge officier hield zijn paard ln, gaf een commando aan zijn manschap pen en dezen omsingelden, met het ge weer ln de hand, Hambledon en Mateo. De jongeman was nog geen vijf-en- twintig jaar, athletisch van gestalte en met een aangeboren autoriteit Hij zal te paard alsof hij zijn leven lang niet anders gedaan had. Kennelijk was hij een Spaans-Amerikaan. Hambledon, die Russen verwacht had, voelde zich enigs-zins opgelucht. De officier zag Hambledon onder zoekend aan en stelde hem de vraag, „Senor, hoe komt u hier en wat doet u hier?" „Ik ben een reiziger", klonk het antwoord, „die met zijn bediende uw land doorkruist. Ik ben oudheidkundige en anthropoloog Ik stel hoofdzakelgk belang in de zeden en gewoonten van de Inheemse bevolking," „Waar heeft u uw paarden, senor?", luidde de volgende vraag. „In een slaaphut hier in de buurt. Daar hebben wij de nacht doorgebracht." „Dat ls bijna zes kilometer hier vandaan. Merkwaardig, dat ge hier niet naar toe zijt gereden." „Ik wLst niet of dit pad door de moerassen wel begaanbaar was. Boven dien", voegde Hambledon er zeer on oprecht aan toe. „ik houd van lopen." De jonge officier trok zijn wenk brauwen op. ,,U treft het wél buiten gewoon ongelukkig, dat u deze kant is uitgegaan. Aanvaard mijn verontschul digingen, senor, maar ik kan u geen bewegingsvrijheid toestaan, alvorens overleg met myn superieuren te heb ben gepleegd." Verontwaardigd herhaalde Hamble don; „Geen bewegingsvrijheid Waar om dat?" „Het spijt mij, maar dat zullen mijn superieuren u wel uitleggen. Zgt gij gewapend? En uw bediende ook?" „Dat spreekt vanzelf in zo'n onher bergzaam land als dit. Ik heb een revolver. Mijn bediende heeft nlet3 van dien aard." „Ik moet tot mijn leedwezen u er tijdelijk van beroven", ging de officier beleerd voort, zgn hand uitstekende. „My-n plicht gebiedt m(j deze evidente onhoffelijkheid." „Een zeer evidente onhoffelijkheid", snauwde Hambledon. „Ik wens zo spoedig mogelijk bij uw superieuren te worden gebracht, die mg hun veront schuldiging behoren te maken voor deze vrijheidsberoving." Hij haalde zijn Luger voor den dag en overhandigde deze aan de officier. „Het zal mg een genoegen zijn u deze terug te mogen geven, senor. Ik zal terstond uw paarden laten halen en verzoek u hier zolang te wachten." Hambledon draalde hem zijn rug toe en liep, gevolgd door Mateo, naar een beschaduwd plekje, waar zij op, een stapel kisten plaats namen. De officier, die zich verder niets van bun aanwezigheid aantrok, gaf zijn commando's. Twee mannen gingen de paarden halen en de overigen begon nen het kamp in orde te brengen, Het duurde niet lang of een hunner iiep over de plek waar Hambledon had ge staan en trapte op de schroevendraaier, die hg opraapte en onmlddeliyk aan de officier ter hand stelde. „Die vervloekte schroevendraaier!",- mompelde Hambledon tegen Mateo, „Daarop hangen we." Inderdaad kwam de officier op Ham bledon toe en duwde hem het stuk gereedschap min of meer onder de neus, met de vraag, die thans niet van plichtplegingen vergezeld ging; „Is .deze schroevendraaier van u?'1 Er viel zelfs geen waasje vocht of vlekje op te bekennen, zodat hier geen ontkennen zou baten. „Ja zeker, die schroevendraaier ls van my", luidde zijn antwoord. „Ah zo", gaf de jongeman te ken nen. Hij riep twee soldaten, die zich met het geweer naast Hambledon en Mateo posteerden Hambledon zei niets, maar stak een sigaret op, (Wordt vervólgd) ONDER DE KEIZERSKROON SPROOKJESLES pTJFT] Dat ook kinderen de diepe zin ||Qi van sprookjes zelf zouden kun- •ÜJp' nen opsporen, niet velen zullen het geloven. Toch weten onze twaalfjarigen hier raad mee. De laatste maanden heeft de kunstpaeda- goog Jan Schulti-nk van het Stedelijk Museum op dit gebied belangrijke proeven genomen. Zo is op 14 Februari met leerlingen uit de Wieringenneer het sprookje van De Wolf en de Geitjes aan de beurt geweest. Als bijzonder heid vermelden wij, dat een aantal boe ren de klassen dié dag met hun auto's naar de hoofdstad hebben gebracht. Door de vrijmoedigheid van de leer lingen is alles toen uitmuntend ge slaagd en ook de talrgike toehoorders hebben een leerzame middag gehad. Zij leerden bijv. dat Saturn us als tgd- god zijn eigen kinderen ('het „nu"!) verslindt, Ook wisten de jeugdige Wie- ri-ngermeerders te ontdekken op welke wijze de mens aan dit droevig lot, even- als Jupiter, kan ontkomen. Morgenmiddag 15 uur precies zal in de aula van het Stedelijk Museum Doorn-roosje aan de orde komen in verband met het praehistorische mid zomer-zonnefeest (stonehenge) en de mythe van Brunhilde en Siegfried. De les zal deze keer voor belangstel lenden niet geheel gratis zgn bij te wonen: de jonge Jordanertjes, die er helemaal voor naar de Paul us Potter straat trékken, hopen dat ieder dei- aanwezigen een klein bedrag voor het Rampenfonds zal willen offeren. Na afloop volgt een rondleiding door het museum. LOODG1ETERSFEEST 71) Het was op 10 Maart 1853 dat jij twaalf gepatenteerde loodgle- y tersbazen gepatenteerd omdat zij door de overheid waren erkend als vakbekwame patroons in het Waaggebouw aan de Nleuwmarkt bij elkaar kwamen om de loodgieters patroons Vereniging „Eensgezindheid" op te richten. Betere toestanden in het vak en prijsvaststelling' was hun doel, want sedert, even na 1800, de gilden met hun regels en wetten omtrent prijs en dergelijke waren afgeschaft, waren de tijden slecht voor de loodgieters. De belangstelling voor de nieuwe vak vereniging, de loodgieters waren de eersten die er na de glldentjjd een op richtten, was groot. Achtenveertig ge patenteerde bazen kwamen ter verga dering, één week na de oprichting, en op zes na werden ze allemaal lid. Als een van de eerste daden nam men contact op met de fabrieken die uit de erts de rollen lood produceerden om trent prjjs en samenwerking. De prijs werd leder jaar weer opnieuw vastge steld, de samenwerking helaas mis lukte. Een reglement had de nieuwe ver eniging niet. Eens ln de maand kwa men allen bg elkaar om te vergaderen en zo af en toe koos men een nieuwe secretaris of voorzitter. Het jaarver slag werd altijd trouw met een souper besloten. Langzamerhand taande de belangstelling en na 'n mislukte poging om door in elke vergadering de aan wezigen een fles wijn aan te bieden een grotere opkomst te verzekeren, was er zelfs sprake van ontbinding der ver eniging. Maar de geringe opkomst van de leden was er tevens oorzaak van dat dit niet door kon gaan... Men redde de toestand tenslotte door eens in de drie maanden te vergaderen en voor elke bijgewoonde vergadering presen tiegeld te notere.i. Eerst in 1884, toen de heer Van Elden secretaris was be gon de vereniging weer te bloeien. En bloeien doet zij nog, met meer dan 220 leden, onder voorzitterschap van de heer A. J. Middelink, en met als secretaris de heer H. Wouters, die in 1916 het voor twee jaar zou proberen. Morgen recipieert de nu honderd jarige vereniging, die Eensgezindheid heet van 13 tot 15 uur in Krasna- polsky. KALENDER De United States Information Service, Museumplein 4, geeft op 19 Maart te 20 uur het v(jfde gramofoonplalenconcert uit een serie nieuwe langspeel-platen, die onlangs ontvangen zijn. Het concert wordt gegeven in de bibliotheek. Het programma vermeldt New Orleans Jazz, Het Humanistisch Verbond, Amster damZuid, houdt op 20 Maart te 20 uur een Gandhi-herdenking in de grote zaal van het Parkhotel. Spreker dr A. L, Con- standse, De s-tud-ieg-roep voor A.R. Vrouwen beslaat, vijf jaar; ter gelegenheid daar van wordt een herdenkingsavond gehou den op 23 Maant 20 u-uir ln de kleine zaal van Kras-napolsky. Spreker prof. d-r L. W G. Schollen over Buitenlandse Poli tiek. Daarna het poppenspel „De lachende spinnekop". Adres secretariaat: Tltlaa-n- straat 35 hs, tel. 7-12132. De heer J. Zwaneweber, Kuinderstraat 34. zal op 27 Maart veertig jaar in dienst, van de Vereniging Beurs voor d6 34, zal op 27 Maart, veertig jaar in dienst zijn van de Vereniging Beurs voor de UITGAAN lachz; Vanavond om 8.15 uur speelt het Novo Quartetto Italiaao; Centraal Theater: Dagelijks om 8 uur Daar moet je 'n vrouw voor zijn; Concergebouw: Vanavond om 8.15 uur het Spaanse dans paar AudeoudUdaeta. in de grote zaal; Morgen om 2.15 en 3.15 uur Ballet Reci tal o.l.v. Sonia Gaskell in de grote zaal In de kleine zaal speelt, morgen om 8.15 uur het Nuovo Quartetto Italiano; Carré: Vanavond om 8 uur Ballet Recital o.l.v. Sonia Gaskell; Kieine Komedie: Dagelijks om 8 uur Enny MolsDe Leeuwe in Parijs 1890; Leidseplein Thea ter: Elke avond om S uur het ABC- cabarel in Bibelomë; Nieuwe de la Mar: Dagelijks om 8 uur Wim Sonnevelds Bloemlezing; Stadsschouwburg: Van- r spoelt het ATG Miss a 8 uur Zes Personages Schrijver. Poe6, morgen FILMS Alhambra: E)n zomer slechts heeft zij gedanst, IS j.Apollo: The crimson pirate. 14 j,Astoria: Verboden verhouding. 15 j.Biö: Opmars der vrouwen. IS j.; Capitol: Bittere rijst, 18 j.Ceintuur: Bureau zedenpolitie, IS j.Cineac Dam rak: Angst, voor het huwelijk, 18 J. Cineac Reg. Bree: Tekenfilm, voetbalver- slag, film over Rusland, actual,; City: Cuba Cabana, 14 j.Corso: Verboden spel, 14 j.Cultura: Don Camillo, a.l.Desmet: Her way to succes, IS j.; Edison: Don Camillo, a.l.; Hallen: The greatest show on earth, 14 j.Hollandia (H'dijk): Griln 1st die Helde ,18 Kriterion: Verboden injectie, 18 j,De Liefde: Othello, 18 j. Luxor: Zorg dat je erbij komt, a.l,; National: Keizerin der zonde, 18 j. Nöggerath: Storm over Haïti, 14 j.: Nova: Massajustitle, 18 j.Odeon; Storm over Malakka. 14 j.; Olymipa: De schat van Monte Christo, 14 j,Parisien; De trom men van Pu Manc-hu, 14 j.Passage: Dsjenghis .Khan de veroveraar, 14 j.; PlazaIvanhoe, 14 j,Rex: Wanda de zondares, 18 j.Rialto: De roepstem der pampa's ,14 j Roxy: Sterren stralen overal, a.l.; Royal: Storm over Haïti, 14 j,Van Swinden: The African queen, 14 j. Tuschinski: The quiet man, 14 j, Uitkijk: La ronde, 18 j.Victoria: Op het scherp van de snede. IS j.; West-End: Tarzan de aapmens, 14 j. MEVROUW Palczik van modehuis Caprice, een kleine, beweeglijke, blonde vrouw, die op een vuur rode, wijde kloikrok een wit bloesje draagt, wervelt door de kamer, waarin een rek staat met tientallen japonnen, jasjes, mantelpakken, deux-plèces. De tafel is bezaaid met hoeden, kapjes, kettingen, shawltjes, viooltjes, glazen en een fles sherry. „Achter de scher men van een modeshow" heet een der gelijk tafereel in een damesblad; daar bij horen dan de „slanke, elegante mannequins, die nerveus rondtrippe- ien." Nu, die waren er ook. Maar zonder de languissante en achter de scher men vermoeide beroepsallure; deze mannequins iaten verrukt de ene creatie na de andere over haar schou ders giyden, passen hoedjes en siera den met het intense plezier van kinde ren op een verkleedpartijtje. Wij zgn in het clubhuis van de Amsterdamse Vrouwelijke Studenten Vereniging aan de Herengracht te Amsterdam, tgdens een modeshow ten bate van het Ram penfonds, waarbij de studenten zelf als mannequin optreden. Dat wil zeggen, de gelden die bij de collecte aan de uit gang worden opgehaald gaan naar het Rampenfonds en de toegangsprijs voor de show wordt rechtstreeks naar de getroffen gebieden gestuurd. Die toe gangsprijs namelgk bestaat uit... twee dweilen per bezoekster. Beneden, op het tafeltje waarachter een meisjes studente zit, ligt al een hele stapel. Boven zitten in een groot vertrek ongeveer vijftig toeschouwsters, meest huisvrouwen. Een student ontlokt aan een piano een zachte muziek en meisjes gaan met bladen vol thee koppen en schalen koekjes rond. In de kleedkamer geeft mevrouw Palczlk haar mannequins een duwtje en dan lopen zij het trapje af en begeven zich onder de critische ogen van het pu bliek. Zij hebben niet de bestudeerde, gracieuze gang van beroepsmanne- quins; zg lopen voorzichtig en een beetje verlegen in de wat uitheemse maar charmante zomerjurken, die dik- wyis pofmouwen hebben en vlinder mouwen en versierd zijn met stroken en franje. „Speciaal voor deze manne quins vervaardigd" zegt de leidster van de show „de ontwerpster heeft er haar fantasie in uitgeleefd," Eén voor één komen zij binnen in ,,La Ronde" en „Jalousie" en „Nonchalance", laten de stof van de kleren door keurende vingers betasten, draaien rond en zeg gen verontschuldigend „Het is hier ook zo'n moeilijke hoek" als die draai niet geheel correct wordt uitgevoerd. Dan haasten zij zich weer het trapje op en laten haar make-up nog eens vernieuwen door een specialiste van de Schoonheidsstudio voor de Wer kende Vrouw, die al even veel plezier in het geheel heeft als de modeont werpster. Dit speelde zich gistermid dag af; 's morgens waren dames van de Nederlandse Vrouwen Electrische Vereniging (een organisatie van vrou wen die electrisch koken) toeschou wers geweest. En gisteravond tenslotte hebben echtgenoten van professoren en leden van de Vrouwenclub de modeshow bij gewoond.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2