ALGEMEE1V HANDELSBLAD S^licuirc Jlmsterfcanrsc^e gourattf Opnieuw incident boven Duitsland Britse bommenwerper neergeschoten door Russische jagers ZES SLACHTOFFERS Britse regering beschouwt incident als „testcase" Bijna 80 millioen in Rampenfonds Doorgestoken dijk bij Herkingen gaat dicht Uitgaven der Atlantische naties: DIT JAAR RUIM 63.000 MILLIOEN DOLLAR VOOR DEFENSIE Incidenten in de lucht HEL Ex-koningin Narriman heeft ex-koning Faroek verlaten Geluksbiggetje 126e JAARGANG No. 41047 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN VRIJDAG 13 MAART 1953 r' Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Maarschalk Tsjoekow protesteert tegen schending van Oost-Duits gebied Volgens Engelsen vloog het toestel in de luchtcorridor ZOALS wij gisteren nog in een deel van onze edities meldden, heeft zich boven Duitsland opnieuw een ernstig incident voorgedaan. Op de plaats, waar de luchtcorridor naar Berlijn West-Duitsland bereikt, dus boven de sectorgrens, werd een viermotorige bommenwerper van de R.A.F. door twee Russische straaljagers van het type M.I.G.-15 aangevallen. Vol gens personeel van de Westduitse grenspolitie kwam het toestel uit Ooste lijke richting, achtervolgd door de M.I.G.'s. Toen een motor reeds in brand stond deden de Russische vliegtuigen een tweede aanval, ditmaal duidelijk boven Westduits gebied. De bommenwerper, een Lincoln, maakte een grote bocht en stortte neer. Delen van de staart kwamen in West- Duitsland terecht, maar de romp belandde aan de andere zijde van de Elbe in de omgeving van Boizenburg. Uit een mededeling van maarschalk Tsjoekow, de Russische bevelhebber in Oost-Duitsland, blijkt, dat de stoffelijke resten van vier personen in de uitgebrande romp werden aan getroffen. Drie personen konden het toestel verlaten, waarvan één in Oost-Duitsland in een ziekenhuis werd opgenomen, één in West-Duitsland in een ziekenhuis overleed en de derde door een kogelwond in zijn nek om het leven kwam. Zijn parachute bleek door een kogel te zijn getrof fen, hetgeen aantoont, dat ook op de piloten is geschoten, toen zij het toestel reeds hadden verlaten. MINISTER EDEN, die in New York een lezing: hield, zeide, dat hij het incident zeer ernstig: opvatte en dat dergelijke opzettelijke en niet geprovo ceerde aanvallen niet anders dan bar baars kunnen worden genoemd. De Britse regering heeft de Hoge Commis saris in Duitsland Sir Ivone Kirkpatricc opdracht gegeven zo krachtig mogelijk te protesteren tegen de ernstige gebeur tenis in de luchtcorridor tussen Hamburg en Berlijn. Uit deze formulering kan iworden opgemaakt, dat niet precies vaststaat of de aanval nog juist boven Westduits gebied geschiedde of nog boven de Russische zone. Wel is zeker, dat de aanval, zo zij al boven de Rus- Verlenging zittingsduur gemeenteraden met een jaar Ontwerp binnenkort te verwachten Dezer dagen kan de indiening wor den verwacht van een wetsontwerp, waarin, door verlenging van de zit tingsduur van de te verkiezen ge meenteraadsleden met een jaar, aan het verlangen van de Kamer zal wor den tegemoetgekomen. Dit heeft minister Beel medegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer, naar aanlei ding van het verslag der Kamer over het ontwerp „Voorzieningen gemeen teraadsverkiezingen in watersnood- gebied". De minister heeft dit medegedeeld ln aansluiting op hetgeen hij reeds over het houden van verkiezingen ln hetzelfde jaar voor gemeenteraden en Provinciale Staten ln de Tweede Kamer lb(j de be handeling van het ontwerp wijziging Kieswet heeft opgemerkt. De strekking van het aangekondigde ontwerp Is verlenging van zittingsduur niet van reeds gekozen, doch van nog te verkiezen raden. Tsjechoslowaakse piloten vluchtten naar Graz Een Tsjechoslowaaks militair vlieg tuig met drie personen aan boord is van daag. kort na het aanbreken van de dag, geland op het civiele vliegveld van Graz in de Britse bezettingszone van Oosten rijk. De inzittenden waren een officier en twee soldaten. Het drietal heeft de Oostenrijkse autoriteiten om politiek asyl gevraagd. Functionnarissen van de luchthaven zeggen, dat het vliegtuig een in Duitsland gebouwde Arado-96 is, een eenmotorig lesvliegtuig. De luchthaven van Graz "is reeds enkele malen door Joegoslavische vluchtelingen gebruikt. Ma (Van onze correspondent) Londen, 13 Maart EN is in politieke kringen te Lon den van mening, dal tic agressieve stemming langs de Russische grens met het Westen te wijten is aan een cumulatie van factoren. Op de achter grond staat de regeringswisseling te Moskou, welke een algemene toestand nervositeit en geprikkeldheid ten gevolge moet hebben. De meer directe aanleiding zal wel zijn dat de Russen het imaginaire ijzeren gordijn steeds meer aan het transformeren zijn tot een scherp bewaakte barrière met het Wes ten. In het bijzonder is het de Russen natuurlijk zeer onaangenaam, dat zo veel mensen uit het Oosten naar Berlijn vluchten. De afvoer van refugié's uit Berlijn langs de luchtcorridors naar het Westen zal dan ook van Russische pa trouillerende vliegtuigen uit nauwlettend worden gadegeslagen. Het is om deze en andere, militaire, redenen waarschijn lijk, dat de Russische vliegers inderdaad orders hebben gehad hun patrouillerings- taak nauwlettender te Volvoeren, maar men neemt hier in Londen toch nog aan dat de schietpartijen het gevolg zijn van „triggerhappiness" bij Russische vlie- Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Nederland heeft dr Hans Seidel aan de burgemeester van Amsterdam, mr Am. J. d'Ailly. een uitnodiging over gebracht voor een bezoek met een Ne derlandse delegatie aari Beieren en wel speciaal het Oostbeierse grensgebied. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C DE zw. bew. windst. —4 —10 0 onbew. windst. 8—3 0 onbew. N 4 0 0 0.1 onbew. NNW 5 4 2 0 motregen NNO 1 10 6 0.1 NNW 4 7 10 mist windst. 6 10 onbew. NNO 6 7—0 0 onbew. NNO 3 9 2 0 onbew. NW 6 13 4 0 zw. bew. WNW 5 1—7 0 sneeuw WNW 2 6 —2 0.1 6 Ijcht bew. ONO 6 3 7 0 0 onbew. NNW 4 6—6 2 Helsinki Oslo Stockholrr Kopenhag Londen A'dam Brussel Parijs Bordear Nice Warschau Berlijn Frankfort München Ziirlch Wenoh A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; D. tempera tuur hedenochtend; E. neerslag afgel, 24 u. in mm. Allo gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN" De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 2.61 (onv.), Trier 2.00 0.02). Koblenz 2.30 0-06). Keulen 2.22 0.07). Ruhrort 4.43 0.07). Loblth 10 64 0.06), Nijmegen 8.43 t0.06). Arnhem 8 42 004). Eefde 3.72 0.04) Deventer 2.70 0.05). Namen la Plante 1.47 0.01), Bergharen 40.74 0.10) Belfeld 11.62 (-(- 0.02), Grave 5,05 0.02) Vreeswijk 0.62 0.28). Ltth 0.79 0.24) W eersverwachting RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot Zaterdag avond: zwaar bewolkt met plaatse lijke opklaringen en voornamelijk in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 1.5° C., luchtdruk 1039.0 minibaren ol 779 3 mm. windrichting en -kracht N.N.O.-2. max. temp. gisteren 7.2. min temp. 1.0. geen neerslag. ©Zon morgen op 6.57, onder 18,42; Maan morgen op 6.21. onder 17.43, Nieuwe Maan 15 Maart. sische zone plaats vond, in elk geval in de luchtcorridor werd gedaan. Een kolo nel van de R.A.F. heeft echter mede gedeeld, dat uit de opgetekende radar- waarnemingen is gebleken, dat de Lin coln zich op het ogenblik van de aanval boven West-Duiibsland bevond. Maarschalk Tsjoekow heeft echter in tussen in een nota aan Sir Ivone ge protesteerd tegen de schending van het gebied van de Duitse Democratische republiek (Oost-Duitsland) door een Britse bommenwerper. Hij verklaart in de nota, dat het toestel 120 kilometer binnen Oostduits gebied vloog, dat de Russische jagers de piloot opdracht gaven te landen, maar dat het Britse vliegtuig aan deze opdracht niet voldeed, integendeel, het vuur opende. De M.I.G.'s hadden zich toen genoodzaakt gezien; terug te vuren. JNTUSSEN is door het Britse minis terie van Luchtvaart nog medege deelddat een andere Britse Lincoln even voor het incident bij Kassei, dus elk geval boven West-Duitsland, ivas bedreigd door een schijnaanval van M.I.G.'s. Het Britse kabinet is door eerste minister Churchill bijeen geroepen om over het incident te beraadslagen. De Labourfr actie zal Churchill vragen Maandag een officiële verklaring af te leggen. De drie Westelijke Hoge Com missarissen in West-Duitsland kwamen vandaag eveneens bjjeen om het voorval te bespreken. Sir Ivone Kirkpa trick heeft na deze bespreking zijn protest nota verzonden, waarin nij een onder zoek eist en voorts bestraffen van de schuldigen en schadevergoeding. In de nota wordt gesproken van een „wrede aanvalsdaad, die het vermoorden van Britse vliegers met zioh bracht". Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa heeft in tussen bevestigd, dat Amerikaanse pilo ten, die boven West-Duitsland worden aangevallen, terug mogen schieten. Er gers en niet een opdracht van hoger hand om incidenten te veroorzaken. In tussen beschouwt de Britse regering het neerschieten van de Britse bommenwer per begrijpelijkerwijs als een buitenge woon ernstig feit. Zij zal er zeker een „testcase" van maken om uit te vinden hoe de nieuwe Russische regering tegen over dit soort van incidenten staat. De woorden over vredelievendheid en inter nationale samenwerking, die door de nieuwe Russische leiders aan de baai- van Stalin zijn gesproken, hebben hier de vraag doen rjjzen of er inderdaad kans op enige ontspanning in de koude oorlog mogeljjk is. De wijze, waarop de nieuwe Russische regering het incident zal behandelen zal een aanwijzing zijn, wat die woorden in werkelijkheid waard zijn. Gift van de Koningin voor Dierenrampfonds H.M. Koningin Juliana heeft een aan zienlijke gift doen toekomen aan het Dierenrampenfonds. Tot gisteravond was er een bedrag van bijna 80 millioen gulden in het Nationaal Rampenfonds gestort. Dat is ten op zichte van Woensdag een vooruitgang van bijna 1 millioen gulden. bestaat echter enige ongerustheid, om dat de Amerikaanse straaljagers in Duitsland vergeleken bij de M.I.G.'s ver ouderd zijn. Binnenkort zal echter een eerste eskadron Sabres, op grond van reeds lang bestaande plannen, aankomen om de Thunderjets te vervangen. Spoorwegstaking in Italië niet algemeen De Italiaanse regering heeft gister avond meegedeeld dat minder dan de helft van de 165.000 spoorweglieden zich achter de communistische 48 uur staking hadden geplaatst, waaruit vol gens de regering blijkt dat de com munisten niet langer ln staat zjjn het leven ln het land te verlammen. In een communiqué van het Minis terie van Verkeer werd gezegd, dat alle reizigers uit het buitenland ln staat waren geweest naar hun bestem mingen te reizen. Terwijl de spoorwegstaking op haar einde loopt heeft de C.G.I.L. nu ge- drelgd met het uitroepen van een sta king van overheidspersoneel. Vandaag zijn uit Milaan 15 treinen vertrokken en 16 treinen binnengelo pen. Er hebben zich meer arbeiders op het werk gemeld en het totale aan tal stakers wordt op 70% geschat. De Simplon Oriënt Express kwam aan en vertrok op tijd zonder Incident. Kort na de ramp, op S Februari, is bij Herkingen op Goeree-Overflakkee een zomerdijk doorgestoken om de Dirkslandse polder te behouden. Zolder schuiten met basaltblokken worden nu bij dood tij in het gat gevaren en zo snel mogelijk geleegd. VS. dragen daarvan bijna 50 milliard dollar bij Nederland zal, ondanks stormramp, zijn aandeel niet verminderen T ORD ISMAY, de secretaris-generaal van de Ablantische defensie-organi- satie, vertoeft op het ogenblik in Washington. Voor de National Press Club verklaarde hij, dat het neerschieten van een Amerikaans en een Brits vliegtuig boven Duitsland bewijst, dat de Sowjetstaten onrust willen zaaien. Als de grensincidenten voortgaan, zal het nodig zijn te bepalen, wat er tegen te doen. Hij wees op de groei van het industriële apparaat in de Sowjetlan- den, die in 1955 over meer olie zullen beschikken dan West-Europa thans. In 1960 zou de grondstoffenwinning in het Sowjetblok groter zijn dan die van de zeven hoogst geïndustrialiseerde Westeuropese landen, indien deze hun huidige productie niet zouden uitbreiden. Lord Ismay pleitte voor deelne ming van West-Duitsland en van Spanje aan de Westelijke Defensie, ook als deze medewerking niet rechtstreeks via de Nato geschiedt. Als voor de Fransen Westduitse herbewapening alleen aanbaardbaar is in een Europese Defensie-Gemeenschap, zou deze ook spoedig tot stand moeten komen. Lord Ismay bracht een bezoek aan president Eisenhower, aan de ministers Dulles (buit. zaken) Wilson (defensie) en aan de directeur van het bureau voor wederzjjdse veiligheid, Stassen. In Mei zal Lord Ismay naar Athene gaan. De Joegoslavische stafchef Poko Dapcevic vertoeft op het ogenblik ook in de V.S. Lord Ismay zeide nog, dat de veertien Nato-landen 3.300.000 man onder de wapenen hebben, dat zij dit jaar 700 millioen dollar uitgeven voor de aanleg van vliegvelden en voor verbindingen, en dat het Westelijke productievermo gen door de deelneming van de V.S. nog vier maal zo groot is als dat der Sowjet staten. Tot en met het laatste fiscale jaar, dat eindigt op 30 Juni, hebben de Nato-landen ln totaal sinds 1949 reeds 165,815 millioen dollar uitgegeven voor bewapening. Daarvan droegen de V.S. 76 bij, of 127.630 millioen. Hierin zyn niet inbegrepen de nationale gaven voor andere dan Nato-eenheden. Te Parijs werd door het secretariaat- generaal van de Nato meegedeeld, dat in het jaar 19521953 de volgende be dragen door Natolanden zijn toegewe zen: door de V.S. 49.500 millioen dollar (zonder de gelden voor hulpverlening). Canada 1643. Engeland 4995, Frankrijk 4047, Italië 996, België 483, Nederland 423, Luxemburg bijna 10, Denemarken 131, Noorwegen 146, Portugal Turkije 324, Griekenland 206. IJsland, hoewel lid van de Nato, heeft geen legermacht. In totaal dit jaar dus on geveer 63.000 millioen dollar. 63.465 mil lioen met inbegrip van de Amerikaanse hulpverlening. De vice-secretaris-generaal van Nato. jhr H. van Vredenburch. heeft verklaard, dat Nederland niet heeft ver zocht, zijn aandeel te verminderen naar aanleiding van de stormramp. Hij ver wachtte ook niet, dat zulk een verzoek zou worden ingediend. Inzake de Europese Defensie-Ge meenschap wordt uit Bonn gemeld, dat de veiligheidscommissie van de Bonds dag eenstemmig de Franse protocollen Tollen van Maartensdijk B. en W. stellen opheffing voor per 1 April B. en W. van Maartensdijk stellen de gemeenteraad voor per 1 April de twee tollen in de weg UtrechtHil versum op te heffen. Men heeft over eenstemming bereikt met de ministers over een afkoopsom van 180.000 en opneming van de weg in het provinciale wegenplan tot drie jaar na de openstelling van de nieuwe rijksweg tussen Utrecht en Amster dam. STEEDS MEER VERKEERSWEGEN door de overstroomde gebieden kun nen in gebruik worden genomen. Gisteren ging de rijksweg naar Gorinchem door de Alblasserwaard open. Deze weg heeft gelukkig niet veel geleden. Links en rechts ziet men de landerijen nog gedeeltelijk onder water staan. Ontvoerder gearresteerd van Walter Linse De 22-jarige beroepsmisdadiger Knobloch heeft toegegeven, tezamen met een beroepsworstelaar de Westberlijnse advocaat dr Llnse naar Oost-Berlyn te hebben ontvoerd. De ontvoering vond vorig jaar In Juli plaats. Na zyn beken tenis kreeg Knobloch een zenuwinstor- tlng en hij trachtte In zijn cel zelfmoord te plegen. De daders zouden na de ont voering elk duizend Westduitse marken hebben ontvangen. Knobloch werd Woensdagavond door de Westberljjnse politie gearresteerd. ls evenwel niet waarschijnlijk, dat nieuwe Russische expansie ln Europa wordt nagestreefd. Tot ni toe zijn trouwens zulke pogingen wei- ÏJET neerschieten van een Amerikaans gemeine van gisteren bleek ook zon- nig succesrijk geweest, want zij hebben Al- en een Brits vliegtuig bii de zone- der verband met het incident in de geleid tot nauwere aaneensluiting van en een Brits vliegtuig bij de zone- grenzen van West-Duitsland, heeft in het Westen verontrusting gewekt. Men vroeg zich allerwegen af, of Mos kou na de dood van Stalin de vrede lievende woorden van Malenkow onmid dellijk door daden wilde logenstraffen, en of men rekening moest houden met een verscherping van de koude oorlog. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Nato, heeft het Britse standpunt toe gelicht, dat men voorlopig moet aan nemen, hier te doen te hebben met af zonderlijke incidenten, zonder dat deze een aanwijzing zijn voor buitenlands beleid. Dat is mogeljjk, want men kan moeilijk verwachten, dat binnen zo korte tijd het Kreml opdracht tot gro tere agressiviteit zou hebben gegeven, en dat deze instructies ook de Tsjechen reeds zouden hebben bereikt. Wel is aan nemelijk, dat nog tijdens Stalins leven pogingen zijn aangeprezen, om in West- Duitsland onrust te wekken en beslui teloosheid ten aanzien van de Westelijke militaire integratie. De Frankfurter AU- lucht wel onder de indruk van de Russische bedreiging in het algemeen. Het blad herinnerde aan het feit, dat juist een jaar geleden Moskou de ont ruiming van geheel Duitsland voor stelde. mits dit geneutraliseerd zou worden en slechts over een beperkt nationaal legertje zou beschikken. Niet de kwestie van de vrije verkiezingen (zo zeer op de voorgrond geschoven door het Westen) maar de mogelijkheid van een Amerikaans-Duitse alliantie was het belangrijkste twistpunt, aldus dit blad. Het betreurt, dat geen conferentie is tot stand gekomen, omdat men dan de Russische bedoelingen had kunnen toet sen. Aan het Westen wordt verweten, dat dit geen weg heeft afgebakend voor diplomatiek overleg, noch de voorwaar den voor een accoord heeft overdacht. Niet alleen in Frankrijk bestaat aarze ling ten aanzien van de Duitse herbewa pening. Ook in West-Duitsland zelf. Die aarzeling aan te moedigen door het wekken van een sfeer van onrust, kan zeker een Russisch oogmerk zjjn. geleid tot nauwere aaneensluiting van de Atlantische mogendheden. De blok kade van Berljjn en dergelijke dreigin gen hebben averechtse gevolgen gehad. .De integratie van Joegoslavië ln de Westelijke wereld verliep zeer snel. Elsenhower heeft zo wordt vandaag bericht er van afgezien, een dierbare wens van de Republikeinen te vervullen f Dagelijks commentaar en de hulpverlening aan. het buitenland voor defensieve oogmerken drastisch te besnoeien. Ook daarom ls het de vraag, of Malenkow en zijn groep de laatste Incidenten wel hebben begeerd, hoezeer zij het ijzeren gordijn ook pantseren. Men vergete niet, dat de ln 1948 over leden Zjdanow, de rivaal van Malenkow, kennelijk een „Europese oriëntering" heeft voorgestaan, met agressiever middelen. Malenkow behoorde echter tot hen. die consolidering van de posities ln Europa cn expansie van het commu- onaanvaaidbaar heeft verklaard. Het standpunt is echter, dat te Parijs verder moet worden onderhandeld over even tuele wijzigingen, en dat Westduitse ratificatie van het ontwerp, zoals het nu is, de mogelijkheid van wijzigingen ach teraf zal beperken. Begin April weer treinen over de Moerdijk Naar het A.N.P. van de Neder- landsijhe Spoorwegen verneemt wordt verwacht, dat het treinverkeer over de Moerdijkbrug op Donderdag 2 April kan worden hervat. Staatsloterij Duizend gulden met premie van dertig duizend op nr 2037 In de 518de Staatsloterij, vierde klas, zeventiende lijst is op nummer 2037 een prijs van 1000 gevallen met een premie van 30.000. Klachten over tekort aan munitie in Korea gegrond De commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat heeft medegedeeld, dat de klacht over tekor ten aan munitie in Korea, waarover feneraal Van Fleet verleden week voor e commissie had gesproken, is onder zocht en gefundeerd blijkt te zijn. De commissie heeft een subcommissie aan gewezen om uit te zoeken wie hiervoor verantwoordelijk zijn. De voorzitter van de commissie Saltonstall heeft Maandag gezegd, dat de aanvoer van munitie snel is verbeterd sedert Van Fleet Ko- rea heeft verlaten. IRAANSE OLIE TEGEN HALVE PRIJS De Iraanse regering heeft bekend gemaakt, dat de Italiaanse maatschap pij Supor gedurende zes maanden een prijsreductie van 50 zal genieten op haar aankopen van Perzische- olie. Dit besluit is bedoeld als een bewijs van waardering voor het uitvechten van het geschil over de 5000 ton Perzische olie, welke met het Italiaanse tankschip Mi- riella naar Venetië waren vervoerd. D« overwinning van de Supor-company zal morgen in Teheran worden gevierd. Groenland, de enorme Deense Poolkolonie, zal voor de eerste maal in de geschiedenis de komende zomer openstaan voor toeristenverkeer. Egyptische dynastie loopt gevaar J7X-KONINGIN Narriman van Egypte, die haar echtgenoot in ballingschap naar Italië was gevolgd en hem in zijn tegenspoed trouw ter zijde heeft gestaan, is gisteren met haar moeder naar Zwitserland ver trokken. Zijn de voortekenen juist dan zal zij niet naar Rome terugkeren en is een definitieve echtscheiding eerlang te verwachten. In de namiddag kwam zij per vlieg tuig te Zürich aan, begaf zich daarna per trein naar Genève, waar z\j in een der grote hotels haar intrek heeft ge nomen. Het heet dat zjj enige tjjd in Zwitserland zal blijven om zich onder medische behandeling te stellen. Haar 14 maanden oud zoontje, koning Achmed Foead II. is bij zijn vader in Rome ach tergebleven. Ex-koning Faroek heeft door bemid deling van zijn advocaat te Rome. mr Carlo Damelio, een verklaring doen publiceren, waarin hij mededeelt dat hij geenszins in een echtscheiding heeft toe gestemd. doch zijn gemalin slechts ver gunning heeft gegeven Italië te verlaten. Het leven in ballingschap drukt haar te zwaar en zij is vermoeid. Faroek schrijft het gebeurde toe aan de intriges van zijn schoonmoeder, mevr. Assila Sadek. die. naar zijn mening, op instigatie handelt van de Egyptische regering en van de vijanden der Egyp tische dynastie. Gevreesd wordt dat Narrimans vertrek slechts de eerste etappe is op weg naar het afzetten van het koningshuis. De door de regering nisme in het Verre Oosten wensten. Van daar zijn bezorgdheid in zake de vriend schap met China. In 1949 heeft hij het volgende gezegd: „Lenin heeft ln 1923 er de nadruk op gelegd, dat het resul taat van de wereldstrijd tussen kapita lisme en communisme op den langen duur afhankelijk is van het feit, dat Rusland, India en Ohlna een overweldigende meerderheid in zielental vertegenwoor digen, en dat deze meerderheid met bui tengewone snelheid in de strijd voor haar bevrijding wordt betrokken." Natuurlijk is industriële macht belang rijker dan zielental, maar Malenkow wilde de nadruk leggen op de volgende hem beslissende betekenis van de strijd in Azië. Incidenten als die boven Duits land onthullen wel de bekende vijandige mentaliteit, ock misschien een uit aan gewakkerde vrees geboren agressiviteit van officieren. Maar op zichzelf zijn zij geen bewys. dat het Kreml zijn ge schetste politiek zou hebben gewijzigd. an generaal Naguib ingestelde Consti tutionele Raad moet uitmaken of Egypte een monarchie blijft of een repu bliek wordt, doch de desbetreffende grondwetsherziening zal nog wel ge ruime tijd duren. Te Kairo is men vaa oordeel dat de „baby-koning" Foead van zijn in ballingschap vertoevende vader dient te worden verwijderd en in Egypte opgevoed. Een eventuele echtscheiding zou aldus tevens een politiek karakter dragen. Koninklijk bezoek aan Breda Ter gelegenheid van de feesten in ver band met het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Academie te Breda zullen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op 22 Juli een bezoek brengen aan Breda. Op die dag wordt in het stadspark „Het valkenberg" een tuinfeest van de jubilerende KAI.A. ge houden, dat de Koningin en de Prins zullen bijwonen. "S f Geluk er mee, had de timmerman die Zaterdag gezegd, toen hij het biggetje bracht b\j een fruitkweker in de omgeving van Nieuwerkerk op Duiveland. Geluk er mee... Die nacht braken de dijken door en de timmer man verdronk met zyn twee kinde ren. De fruitkweker cn zyn vrouw wachtten op de zolder angstig op redding. Het varkentje was mee naar boven genomen en in een kast opge sloten. Het dier ging hevig te keer en het gillen en gieren van het big getje werkte zo op de zenuwen, dat men er een ogenblik aan dacht het aan de golven toe te vertrouwen. Tot men het dier wat van de appels, die op de zolder stonden opgeslagen, gaf. Het bedaarde en at niet graagte de appels. Toen de fruitkweker en zijn vrouw door het zolderraam werden gered, bleef het varken, nadat de kast was opengemaaktop de zolder achter. Samen met de kat. Een maand later bezochten men sen, op zoek naar cadavers, met een bootje het huis. Op de zolder vonden zij de kat. Dood. Maar de big knorde, welgedaan en springlevend. Zij had zich in het leven gehouden door zich aan de grote voorraad appels te goed te doen. Het varkentje is nu overge bracht naar een boerderij Zierik- zce. e#

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1