ALGEMEEN HANDELSBLAD r Minister ALGERA en prof. THIJSSE vandaag naar Zierikzee Madurodam staat op uit winterslaap gjïieinpe Jltnster6amscl?>G goitrant Geweld van de stroom tart elke poging tot sluiten van de havendam m Wederzijdse protesten over neergeschoten Thunderjet Veiligheidsraad zoekt een opvolger voor Lie In Joegoslavië voltrokken zich grote veranderingen President van Portugal zal Franco bezoeken 126c JAARGANG No. 41046 Waarn. directeur: mr H. M. PLANTEN DONDERDAG 12 MAART 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN SCHOUWEN: Moeilijker dan DUIVELAND: Werk maakt IJsselmeerpolders goede vorderingen (Van een onzer verslaggevers) Zierikzee, 12 Maart MOEIZAAM is de strijd, die nu al dagenlang wordt geleverd om de haven van Zierikzee op een snelle en niet te dure manier te redden. Deze manier houdt in, dat men zakken met zand rondom het grote gat in de westelijke havendam tot zinken brengt, teneinde de sterke stroom uit de ondergelopen polder te beteugelen. Ondanks serieuze voorbereiding in het laboratorium te Delft is het tot nu toe niet mogelijk gebleken op deze manier tot een bevredigend resultaat te komen. Giste ren is weer een nieuw gat ontstaan nadat de dijk een uur lang had stand gehouden. „Het ziet er nu naar uit", aldus vertelde hoofd ingenieur M. Klazema (van de Zuiderzeewerken te Kampen) gisteravond, „dat het niet mogelijk is op deze manier verder te werken. Wij waren er ons trouwens te voren van bewust, dat deze methode weinig kans van slagen had", voegde hij daaraan toe. Op onze vraag of de poging op deze wijze verder te werken zou worden opgegeven, antwoordde ir Klazema ontkennend. Er is misschien toch nog een mogelijkheid. Indien ook deze niet lukt zal een omslachtige manier worden toegepast om het geweld van de stroom, die het gat nog steeds dieper maakt, te keren. Men kan bijvoorbeeld proberen een bredere afsluiting te maken, van een punt ten noorden van het gat naar de zeedijk. Inmiddels zal de toestand van Zierikzee's haveningang er niet beter op worden. GISTERAVOND Uitte de burge meester, mr Schuurbeque Boege, tegenover ons de vrees dat de waterbouwkundigen een dam tussen de havenhoofden rtiuden leggen. wat Zierikzee tot dode stad zou doemen. Volgens ir Klazema is daaraan inder daad wel eens gedacht, maar het is nooit een bepaald plan geworden. Des noods, wanneer de haveningang onbruik baar zou geraken, zal men de z.g. val ten Zuiden van Zierikzee en ten Oosten van de bestaande waterweg gelegen, als haven gebruiken. Vandaag zullen de minister van Waterstaat en prof. Thijsse uit Delft naar Zierikzee gaan om de toestand in ogenschouw te nemen. Binnen een zeer korte termijn zal een beslissing worden genomen over de te volgen werkwijze. Belangrijk is en blijft voorlopig ook de toestand in de z.g. Schelp. Het gat aldaar, zo ver namen wij, heeft een tendens om naar binnen toe dieper te worden. De grote vraag is op het ogenblik: Zal men het gat aan de buitenkant of aan de binnen zijde afsluiten? De binnenkant biedt een rustiger werkgelegenheid. Zodra de beslissing valt zal men direct met het werk be ginnen, hetgeen niet wil zeggen dat er nu nog niets gebeurt. Men observeert onophoudelijk de gedragingen van het gat in de zeedijk. „Ik kan u wél vertellen aldus ir Klazema, „dat de droogmaking van Schouwen een ontzaglijk werk is, veel groter dan algemeen wordt aangeno- men, moeilijker dan het maken van de IJsselmeerpolders. Het werk in Duiveland vordert, echter goed. Ver leden week werden gaten in de Dreischorpolder gedicht. Daarna is ook het gift hij Vianen provisorisch gestopt. En het laatste succes is de voorlopige dichtmaking van het. gat van de Scheldesluis ten Z.W. van het verdronken dorp Ouderkerk." Een karakteristieke samenvatting van het geheel der werkzaamheden op Schouwen-Duiveland gaf ir J. Verheij, hoofdingenieur b(j de Aannemingsmaat- schappij Volker en vroeger leider bij de drooglegging van Walcheren. Ir Ver- hajj zei: ,.U kunt ons werk hier het bést vergelijken met een oorlog, die defensief wordt gevoerd voordat het keerpunt is bereikt. De verdediging wordt telkens doorbroken; je moet steeds terugvallen op onvoldoende voorbereide stellingen. Alles moet wor den geïmproviseerd, maar het moet gebeuren. Onophoudelijk worden ver tragingsacties uitgevoerd, tot de krijgs kansen keren en de vijand voldoende nederlagen heeft geleden om de aanval te staken. Op het ogenblik zijn we nog in het defensief, in het stadium van improvisatie. Ons doel is de drempels der gaten te bezinken, zodat zij onaan tastbaar zijn voor uitslijten. Dan pas wordt het grote materieel gebruikt. De overwinning is zeker, alles komt in orde!" MINISTER LUNS OP HET STATE DEPARTMENT Minister J. Luns heeft gisteren ver klaard, dat hij met de onderminister van Buitenlandse Zaken der V.S., Walter Bedell Smith, over Korea heeft gespro ken. „Wij hebben over de situatie in Korea gesproken, aldus minister Luns, want zoals bekend zijn daar ook Neder landse troepen. Wij hebben geconfereerd over wat misschien de volgende stap in Korea zou zijn, maar ik kan u hierover niets naders meedelen." Ook de Euro pese defensie was ter sprake gekomen. Later sprak Luns met minister Dul-| les. Na afloop deelde minister Luns me de. dat Dulles had gewezen op de wen selijkheid van spoedige ratificatie van het EDG-verdrag door het Nederlandse parlement. Minister Luns verklaarde dat Nederland graag het verdrag zou willen ratificeren, maar dat er een aan tal onzekerheden zijn betreffende de Franse protocollen. 79 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Tot gisteravond had het Nationaal Rampenfonds in totaal 79 millioen gul den ontvangen. Dat is dus anderhalf millioen meer dan Dinsdagavond, toen de stand 77,5 millioen was. Alblasserwaard vrijwel droog Het noodgemaal, dal bij Papendrecht werd geplaatstzal spoedig kunnen verhuizen, want het grootste deel van de Alblasserwaard is gisteren drooggevallen. Dertig duizend liter water pompte het ge maal per minuut uit deze polder. Alleen in de Noordpunt van de Alblasserwaard staat nu nog wat water. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Helsinki onbew. N 4 4 —16 0 Oslo half bew. windst 9 1 0 Stockholm NNO 1 5 —3 0 Kopenhag zw. bew. N 8 4 2 1 Londen zw. bew. N 2 9 5 0.1 A da m geh, bew. N 6 7 4 1 Brussel geh. bew, N 4 8 4 3 Parijs geh. bew. N 6 10 4 0 Bordeaux onbew. N 14 2 0 Nice geh. bew. NNO 8 14 10 1 Warschau sneeuw ONO 2 —5 Berlijn nevel NW 2 6 2 0 Frankfort regen windst. 6 1 I Miinchen sneeuw WNW 2 5 0 2 ZUrich windst 4 —0 33 Wenen geh. bew. WNW 5 7 2 0 A. windrichting; B. windsnelheid meter P sec.; C. m ax. temp. gisteren D. tempern- tuur hedenochtend Z. neerslag a fgel. 24 u in mm. Alle gegevens v Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim: 261 0.05). Trier 198 0.05). Koblenz 236 0.06). Keulen 229 0.06), Ruhrort 450 0.05). Lobith 1070 0.05). Nijmegen 849 0.06). Arn hem 846 0.03). Eefde 376 0.02). Deventer 275 0.01), Namen la Plante 148 l— 0.12). Borgharen 4084 0 14). Belfeld 1160 4- 0.04). Grave 503 0.05). Weersverwachting Plaatselijk opklaringen De Bilt verwacht tot Vrijdag avond: Zwaar bewolkt met plaatse lijk opklaringen en overwegend droog. Matige noordelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 u.). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u. 4.8 gr. C., luchtdruk 1031.5 millibaren of 773.7 mm. windrichting en -kracht N-3. max. temp. gisteren 6.6, min. temp. 4.8. neerslag 1.7 mm. Zon morgen op 7.00, onder 18.40; ffiB Maan morgen op 6.04, onder 16.11. Nieuwe Maan 15 Maart. SPOORWEGSTAKING IN ITALIË Vandaag is in Italië het spoorweg verkeer practisch stopgezet door een staking van 1/8 uur, onder leiding van de communisten. De staking is gis teravond om 21^.00 uur begonnen en zal duren tot morgen (Vrijdag mid dernachtHet is de derde spoorweg staking in acht maanden. e staking is uitgeroepen door de communistische C.G.I.L., die het groot ste deel van het spoorwegpersoneel om vat. Er wordt gestaakt voor loonsver hoging. Gisteren werden de onderhan delingen met de regering afgebroken niettegenstaande een laatste poging van minister-president de Gasperi de sta king te vermijden. De S.C.I.L., de vrije vakbond, die veel kleiner Is dan de C.G.I.L., neemt niet aan de staking deel. De regering heeft tijdelijke bus- en vllegtuigverbindtnigen Ingelegd om ten minste een deel van het grote aantal reizigers te gerieven. In de loop van de dag werd gemeld dat de staking ongeveer 80van het totale spoorwegpersoneel omvat. In normale gevallen vertrekken en arri veren er per dag ln Milaan 350 trei nen; vandaag waren het er maar 50. Het Centraal Station te Rome lag zo goe<i als verlaten. De reizigers gingen met bussen naar de omliggende steden en er waren vele vliegdiensten Ingelast. Drie jaar gevangenisstraf voor officier, die fraude pleegde De krijgsraad te velde-West heeft van morgen de res. eerste luitenant, die als inkoper bij de Luchtmachtaanschaffings- dienst had gefraudeerd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van voorarrest, ontslag uit de militaire dienst en ontzegging van de bevoegdheid bij de militaire macht te dienen. IN de Assemblee van de V.N. is het debat over Korea doodgelopen. Van de genomen beslissingen is de hand having van de resolutie van India, ten bate van een bestand, zonder resultaat gebleven door de weigerachtige houding van Moskou. Het besluit aangaande hulp bij het herstel van Korea bindt alleen de niet-communistische landen, die het kapitaal voor de wederopbouw bijeen moeten brengen. Maai- niet de discussies in de V.N. trokken de aandacht. Veel (Dagelijks s commentaar meer de voortdurende herhaling in de Sowjet-Unie van het thema van de vrede. De Prawda, de Izwestia, Ilja Ehrenburg (zo bekend in het Westen) enz. betoogden telkens opnieuw, dat Moskou geen agressieve bedoelingen heeft, dat het niet wil intervenieren in de zaken van andere landen, dat oorlog vermeden kan worden. Men had dat voorzien. Na de dood van Stalin is er een openplaats, zo niet in Rusland, clan toch zeker in de internationale commu nistische beweging. Want daar kan Malenkow de overleden meester niet ver vangen. Hij heeft geen revolutionnair verleden, hij is geen thereticus. geen bouwer van een systeem, geen zegevie rend generaal in de oorlog tegen het nazisme. Thans is Mao Tse-toeng veeleer een man van het kaliber van Stalin dan Malenkow, wiens positie ook nog niet gelijk is aan de status van een dictator. De 'tien mannen van het huidige partij- presidium, die ook de staatsmacht in handen hebben, hebben zich verbonden, om een kleine heerserskliek te vormen, en slechts vier plaatsvervangenrs aan gewezen. In October was het presidium pas verbreed: het bestond uit 25 leden en 10 vervangers. Van die 35 zijn er 21 weggewerkt. Van de tien opperste lei ders behoorden er acht tot het oude Politbureau, dat is herleefd. En deze tien mannen staan voor allerlei vraag tekens in de buitenlandse politiek. OVER de stijging van Mao's prestige na de dood van Stalin is voldoende geschreven. Malenkow heeft alles gedaan, om Mao in het gevlij to ko men. Mao heeft in de Prawda lyrische woorden gewijd aan Stalin. Natuurlijk zullen Mao en Malenkow aan de V.S. geen hoop bieden op een onderlinge twist. Men moet zich echter afvragen, wie van beide de politiek zal bepalen in het Verre Oosten. Het was ongetwijfeld een Russisch belang, dat de Chinezen de Amerikaanse troepen in Korea vast hielden. Is het op de duur ook een Chi nees belang? Te Washington wacht men nu af. Een correspondent van de Monde in Tokio meent te weten, dat de V.S. voorlopig hebben afgezien van een offen sief in Korea. Opmars tot de nauwere „hals" zou het front verkorten, maar ook nadelen bieden: de verbindingslijnen van de Noord-Koreanen zouden minder lang zijn, de rode jagers zouden de geallieer de stellingen gemakkelijker bereiken. Mantsjoerije zou dichterbij zijn gekomen en de noodzaak het (als voedingsbasis der roden) aan te vallen, zou misschien groter worden. Bradley en Marshall blij ken een matigende Invloed te hebben gehad op de aanhangers van de gepen- sionneerde Van Fleet. Geen tweede MacArthur-avontuur, zo heet het nu. Dit afwachten echter kan slechts tot twee uitkomsten lelden: tot het ondanks alles aanvaarden van een conflict met rood China of tot de feitelijke erkenning daarvan door rechtstreekse onderhande lingen met Peking. De weerstand daar tegen Is in de V.S. zo groot, dat alleen Volgens Praag is het Amerikaanse toestel boven Tsjechoslowakije getroffen HET Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de tekst gepubliceerd van de protestnota, die de ambassadeur in Praag aan de Tsjechoslowaakse regering beeft doen toekomen om te protesteren tegen bet neerschieten van een Amerikaanse straaljager door Tsjechische M.I.G.'s boven West-Duits grondgebied. De tekst luidt: „In opdracht van mijn regering heb ik de eer op de krachtigste wijze te protesteren tegen de actie van Tsjechoslowaakse vliegtuigen, die de Amerikaanse zonegrens van Duitsland hebben geschonden en Amerikaanse vliegtuigen hebben aan- ;evallen op 10 Maart 1953 om 10.08 uur Greenwich Mean Time op 12 :raden 25 minuten Oosterlengte en 49 graden 15 minuten Noorderbreedte" Verwacht wordt, dat dit korte protest niet het enige zal blijven. Intussen heeft Praag gereageerd met een nota, waarin wordt geprotesteerd tegen de schending van de Tsjechoslo waakse grens door twee Amerikaanse toestellen. In deze nota wordt de Ameri kaanse voorstelling van zaken „belache lijk" genoemd en voorts gezegd, dat de schending een voortzetting van een reeks provocaties is. De twee Ameri kaanse vliegtuigen drongen Dinsdag ten Zuid-Westen van Pilsen Tsjechoslo- waaks gebied binnen, aldus de Tsjechi sche nota. Zij werden door patrouil lerende Tsjechoslowaakse jagers op 18 kilometer van de grens onderschept, maar gaven geen gehoor aan een bevel tot landen. In de loop van het luchtge vecht vatte een der vliegtuigen vlam, vloog weg in Zuid-Westelijke richting en verloor steeds meer hoogte, aldus de lezing van Praag. Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in Europa te Wiesbaden acht het uitgesloten, dat de Tsjechoslo waakse piloten inderdaad hebben ge dacht boven hun eigen land te vliegen, Eisenhower in staat zou zijn, die te breken. In Moskou zou zulk een stap van de V.S. verwarring wekken, omdat Mao dan nog veel sterker zou staan tegen over Malenkow. Dat alles is nog niet actueel. Maar de huidige „pauze" Is veelbetekenendEisenhower Is zo om zichtig geworden, dat de tegenstelling tussen zijn houding en de verkiezings- agitatle van November, hoe heilzaam ook, tegelijk bijna pijnlijk is. Nieuwe Duitse gezant Koningin verleent agrement voor benoeming van dr Muehlenfeld Koningin Juliana heeft agrement verleend voor de benoeming van dr Hans Muehlenfeld tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Westdultse Bondsrepubliek in Ne derland. zo deelde het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn volgens U.P. vanmorgen mede. Dr Muehlenfeld is op 11 Septembei 1901 te Hannover geboren. Na vol tooiing van zijn studie in de rechts wetenschappen aan de universiteit van Goettingen was hij als jurist verbonden aan verscheidene ondernemingen. In 1948 werd h(j opgenomen in de Wlrt- schaftsrat. Sedert 1949 is hij lid van de Bondsdag en voorzitter van de bondsdagsfractie van de Deutsche Partei. daar de bergketen, die ter plaatse de grens vormt, duidelijk te zien was. zijn geen nieuwe instructies gegeven aan Amerikaanse piloten, die in het grensgebied opereren. Zij hebben reeds lang opdracht Tsjechoslowaakse toestel len. die boven Duitsland vliegen, alleen te waarschuwen en. slechts te schieten wanneer zjj worden beschoten. In het onderhavige geval ontdekten de piloten te laat de bedoelingen van de Tsjechen en konden zich niet verweren. De Mexicaanse vrouwen hebben gis teren door de aanneming van een amen dement op de grondwet actief en pas sief kiesrecht gekregen. EDEN spreekt in V.N.-assemblée ten gunste van vrede en herstel in Korea ]JE Veiligheidsraad der V.N. kwam gisteren bijeen om een opvolger te kiezen voor Trygve Lie, de secre taris-generaal. De zitting was geheim maar bekend werd, dat de V.S. Carlos Romulo PMlippijnen candidaat. stel den, Rusland de Poolse minister Skrezeszewski en Denemarken Lester Pearson (Canada). In de Assemblée voerde de Britse mi nister Eden het woord over Korea. „Het is een vergissing te denken, dat een nieuwe wereldoorlog onvermijdelijk is. Niemand heeft er belang bij. aldus Eden, de algemene vergadering was bijeengekomen ter bespreking van een door de politieke commissie aanvaarde resolutie, ten bate van steun bij de we deropbouw in Korea. „Het is een taak van vitaal belang verlichting te brengen in het lijden van het Koreaanse volk. Ik acht het het bij zonder te betreuren dat de vjjf commu nistische staten zich tegen alle andere -leden keren", aldus de minister. De vertegenwoordiger van de Sowjet- Unie. Gromiko. was van mening dat de oorlog het Koreaanse volk op be- drlegelijke wijze op de hals is gescho ven en voortduurt, omdat de Ver. Staten zich hebben verzet tegen elk voorstel, dat beoogde de vrede te herstellen", zeide hij. Gromiko beschuldigde het Amerikaanse leger van „ruw optreden" tegen krijgsgevangenen. Hij besloot met het indienen van een resolutie, strek kende tot ontbinding van de commissie voor herstel en wederopbouw van Korea. Ambassade der V.S. te Belgrado: (Van een correspondent) Belgrado, 12 Maart. [NE westelijke politiek jegens Joego- slavië heeft resultaten afgewor pen, zo beeft gisteren de Amerikaanse mbassadeur in Belgrado, George V. Allen, bij z\jn vertrek uit Belgrado verklaard. „Het Joegoslavische regime is het doelwit geweest van de aarste aanvallen van de Komin- form-nropaganda, welke de V.S. af schilderde ails een meedogenloos imperialistische macht. Dodr de erva ring is men er van overtuigd, dat deze propaganda volkomen vals was." „Andere satellietlanden staan nog altijd onder de druk van die propaganda, maar ik geloof dat het voorbeeld van onze politiek In Joegoslavië daar nauw keurig wordt gadegeslagen. Zij kunnen de woorden van Moskou vergelijken met onze prestaties", aldus de scheidende ambassadeur. Allen, die ambassadeur in India wordt, noemde het onlangs voltooide pact tus sen Joegoslavië, Griekenland en Turkije een van de bemoedigende, zij het in directe resultaten van de Westelijke politiek. Dit pact. zo zeide hij-, is „een oprecht en spontaan product van de drie landen zelf. Maar ik geloof dat de grondslag ervoor gelegd ls door het respect voor de Joegoslavische souverei- niteit in het Westen". De ambassadeur meende, dat hei Joegoslavië, dat hij thans verlaat, een heel ander land is dan dat, wat hij begin 1950 betrad. De veranderingen zag Allen ln de eerste plaats in de toegeno men neiging tot nationale eenheid. „Tussen de twee wereldoorlogen werd de verhouding tussen Serven en Kroaten steeds slechter. Nu is er een duidelijke wijziging in de omgekeerde richting." Op economisch gebied achtte Allen de belangrijkste ontwikkeling de wijziging ln de agrarische politiek. Het loslaten van de idee der gedwongen collectivisa tie noemde hij een vooruitgang. Het moet nog afgewacht worden, of de agra rische bevolking geheel voor de regering gewonnen kan worden, maar in ieder geval probeert de regering nu deze groep te winnen. Ook meende de aftre dende ambassadeur dat de benadering van de industrialisatie thans veel reëler geworden. Vergeleken met vroeger, toen het land vrijwel hermetisch gesloten was voor de buitenwereld, is het verkeer met buitenlanders aanzienlijk toegeno men. terwijl ook de houding van het regime ten opzichte van de godsdienst, naar de mening van Allen, veel ruimer geworden is. Handelsblad-U.P.-dienst Bij een brand in een brouwerij te Newark (New-Jersey) zijn 14 arbeiders om het leven gekomen, die de binnen kanten van tanks aan het bekleden waren. De woorden van Gromiko over het Amerikaanse leger ontlokten een krach- ttig protest van de Amerikaanse gede legeerde Lodge. „Het Amerikaanse leger, dat de Russen pogen te besmeu ren, is hetzelfde leger, dat de Sowjet- legers hielp bij het verslaan van Hitier", aldus Lodge. Hierna werd gestemd over de door de politieke commissie aanvaarde reso lutie, tot hulp aan de wederopbouw in Korea. De resolutie werd aanvaard met 55 tegen vijf (communistische) stemmen en zonder onthoudingen. Amnestie voor Franse politici en ambtenaren Ongeveer 400 Franse politici, onder wie de oud-premier Etienne Flandin en do oud-minister van buitenlandse zaken Georges Bonnet, die zich niet meer ver kiesbaar mochten stellen voor het par lement omdat zij in 1940 Maarschalk Pétaln hebben gesteund, kunnen thans hun politieke activiteit hervatten op grond van de wet, welke door de Na tionale Vergadering- is aangenomen. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 390 tegen 210 stemmen; socialis ten en communisten stemden tegen. Het moet nog door de Senaat worden bekrachtigd. De wet voorziet ook in amnestie voor ongeveer 23.000 personen, die tot gevangenisstraffen van vijf jaar of minder zijn veroordeeld wegens colla boratie met de Duitsers. De Australische schenking van sur- plus-goederen aan de Franse strijd krachten in Indo-China zal onder meer 200 vliegtuigen omvatten, in hoofdzaak Mustangs en Mosquito's. Montgomery niet Montgomerowsky Veldmaarschalk Montgomery heeft besloten in verband met het overlijden van Stalin zich niet als Sowjet Rus sische maarschalk te kleden in een korte schets, die zou worden opge voerd tijdens de stafoefening, welke thans door hoge officieren in een bioscoopgebouw von de Shape wordt gehouden. Montgomery verscheen op een repetitie van de schets, waarin drie ..Russische officieren" hun mening over de westelijk-geallieerde strijd krachten geven, als Maar schalk. Mnntgomerowsky"in de overjas en met. de bontmuts van een Russische maarschalk, die Stalin, hem in 191/6 had gegeven. (Van onze correspondent) Lissabon, 12 Maart. JET nu 11/ jaar oude Spaans-Portugese pact. zal versterkt worden door een officieel bezoek, dat de Portugese president Francisco Craveiro Lopes aan generaal Franco zal brengen. Dit bezoek is een beantwoording van dat hetwelk Franco vier jaar geleden aan Lissabon bracht. Het zal de eerste maal sinds 1929 zijn, dat een Portugees staatshoofd een officieel bezoek aan Spanje brengt. Wel is in de afgelopen jaren de premier Salazar her haaldelijk bij Franco geweest ter bespreking van defensie-maatregelen. Deze besprekingen hadden betrekking op de belangrijke rol, die het Iberische schiereiland hoe langer hoe meer in het Westelijke defensiesysteem gaat spelen. Daarom heeft Amerika een stroom van zware tanks, munitie, kanonnen en zelfs 25 Thunderjet-straalvliegtuigen naar Portugal gestuurd ter versterking van het kleine, maar goed getrainde Portu gese leger, dat thans meer dan 70.000 man telt. Evenals Spanje heeft Portugal een gebrek aan industriële capaciteit, maai- er is genoeg mankracht en er is de wil om tegen het communisme te strjjden. Portugal, zelf lid van het Atlan tisch Pact, acht de situatie in dit deel van Europa nog steeds onbevredigend. Reeds lange tijd hebben de Portugezen erop aangedrongen, Spanje in het Atlan- MADURODAM, de miniatuurstad b\j Den Haag, herrijst. Gedurende de winter waren de gebouwen, de treinen, schepen en bruggen, kortom het gehele stadje veilig opgeborgen. Doch de lente is in aantocht en straks zullen weer tallozen genieten op een wandeling door het stedeke. Gisteren waren arbeiders bezig met het herplaatsen van het Vredes paleis. En bij het zien van dit plaatje, kregen wij spijt dat het niet mogelijk is dat wij hierbij de behulpzame hand bieden tisch Pact op te nemen, hetgeen tot dus verre steeds afgestuit is op de onwil van andere Europese landen. President Lopes, zelf een ervaren hoofdofficier en voormalig vlieger, heeft al op Spanje's toelating tot het Pact aan gedrongen voordat hij president werd. De Spanjaarden zien hem dan ook als een zeer welkome gast. Ook de Portu gezen zijn ingenomen met de banden met Spanje. Het semi-officiële Portugese blad Diario da Manha heeft dan ook ge schreven: „Portugal en Spanje vormen sinds lang een uitstekende uitzondering van vrede, orde en arbeid in een wereld, vastgelopen in onrust en wanorde. Men heeft beweerd dat dit bereikt zou zjjn door de opoffering van bepaalde vrij heden. Maar slechts als men moedwillig de waarheid verdraait, kan men zeggen, dat vrijheden zijn opgeofferd, van vitaal belang voor de menselijke waardigheid", heid". (Handelsblad-U.P.-dienst) REMER VERDWENEN? Remer, de voormalige leider van de verboden West-Duitse neo-nazistische partij, is de laatste tijd niet meer gezien. Gevreesd wordt, dat hq naar het buiten land is gevlucht. De gerechtelijke auto riteiten hebben belangstelling voor Remers verblijfplaats. De laatste week van Februari moest hij zich name lijk melden voor het uitzitten van een gevangenisstraf wegens hel beledigen van de nagedachtenis van de militairen, die aan de staatsgreep tegen Hitier heb ben deelgenomen. Hij kreeg een maand uitstel, om gezondheidsredenen. Juri disch staat liet hem deze maand geheel vrij te gaan, waarheen hij wil. Maar nu men niet meer weet, waar hij is, vreest men, dat hij naar het buitenland is ge vlucht om z\jn straf te ontlopen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1