NIEUWE APELDOORNSE COURANT Trygve Lie doet felle aanval op Moskou Twee MIG's schieten Thunder jet neer „Drie jaar heeft de Sovjet-Unie al handvest der V.N. geschonden 77.5 millioen Polen houdt zes Deense vissersschepen vast Vuistpand voor teruggave Mig-jager? Tito komt Maandag aan in zwaarbewaakte Engelse haven Een dure neusoperatie n Helders Dagblad Woensdag 11 Maart 1953 50c Jaargang No. 16316 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. <-. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bui Kanaalsir. Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). NEW YORK. De Sovjet-Unie heeft de meest ruwe vorm van druk op mij uitgeoefend. Zij en de vier met haar verbonden ledenstaten der Verenigde Naties hebben sinds 1950 zelfs geweigerd mij als secretaris generaal der Verenigde Naties te erkennen, dit op grond van het feit, dat ik de actie der Verenigde Naties tegen de gewapenderhand uitge voerde aanval in Korea heb gesteund, verklaarde de secretaris-generaal der Verenigde Naties. Trygve Lie, in een voltallige zitting der algemene vergadering, waarin hij zijn personeelsbeleid verdedigde. Het vraagstuk van Lie's personeelsbeleid is aan de orde gesteld sinds de Verenigde Staten zijn begonnen met een onderzoek naar de politieke betrouwbaarheid van bij de Verenigde Naties in dienst zijnde Ameri kaanse burgers. Positie secretaris moet sterk blijven Bijna drie jaar heb ik deze bejege ning in stilte verdragen zonder acht te slaan op de vele schendingen der voor de werkwijze der Verenigde Na- lies vastgestelde regels. Ik acht het thans het juiste ogenblik te verklaren dat dit optreden der communistische staten-leden der Verenigde Naties de meest ernstige schending vormt van artikel honderd van het handvest, waarin is bepaald, dat de secretaris generaal, noch zijn staf, bij het ver vullen van hun plicht bevelen zullen ontvangen van enige regering of ge zagsorgaan, buiten het daartoe aange wezen orgaan der internationale orga nisatie, verklaarde Lie. Hij vervolgde met te zeggen volko men bereid te zijn geweest zijn ambt tot het einde van de daarvoor gestelde tijd te vervullen, ware het niet dat het hier niet slechts ging om de vele aan vallen van de Sovjet-Unie en haar aan hangers op mijn persoon, doch tevens om het behoud van de positie van de secretaris-generaal binnen de Verenig de Naties. Stroom verdachtmakingen. Trygve Lie vervolgde met te zeggen, dat er sinds 1950 door de Sovjet-Unie en de met haar verbonden staten een stroom van verdachtmakingen aan mijn adres is geuit. I-Iet centrale punt hiervan was, dat het secretariaat-ge neraal der Verenigde Naties door Amerikanen werd beheerst en dat het pei'soneel hiervan, met de secretaris generaal aan het hoofd, niets anders waren dan de gehoorzame werktuigen van Wallstreet en Washington. Tiet is dan toch wel zeer merkwaar dig, dat het secretariaat der V. N. te gelijkertijd in de Verenigde Staten is aangevallen, omdat men beducht was dat het onder communistische invloed stond. Doch ik wil. hier nadrukkelijk verklaren dat alle staten-leden der Verenigde Naties, met uitzondering van de communistische groep, mijn recht hebben erkend om te spreken en 1c handelen zoals ik heb gedaan, waar bij zij het recht bezaten het met mij, hetzij in het openbaar, hetzij in parti culiere gesprekken, oneens te zijn. Trygve Lie besloot met de hoop uit te spreken, dat de sfeer van verden king, teweeg gebracht door het on derzoek naar de politieke betrouwbaar- Huurverhoging 1 Jan. 1954 Ministerraad zal op Maandag beslissen DEN' HAAG. Maandag naar alle waarschijnlijkheid zal de minister raad een beslissing nemen inzake de huurverhoging. Alsdan zal of een ont werp aan de Tweede Kamer worden voorgelegd of een mededeling van de nadere plannen volgen. Na de huurverhoging, welke ver moedelijk per 1 Januari 1954 voor ge meenten in de eerste klasse alle grote steden 17 procent, voor de tweede klasse 20 pet.- voor de derde klasse 23 pet., voor de vierde klasse 26 pel. en voor de vijfde klasse 29 pc:, zal bedragen, zal 'n kleine loonsverho ging 1 a 2 procent volgen, als mede een verlaging van enkele in directe belastingen. De kom van dc gemeente Apeldoorn valt- volgens hel bezoldigingsbesluit, onder klasse twee, terwijl de buitenbuurten in klasse dne zijn gerangschikt. De huren zijn over het algemeen op he' platteland lager. De verhoging is hieraan dienovereen komstig aangepast. Ook zouden plannen klaar liggen om de inkomsten- en/of loonbelasting te herzien. Een en ander hoeft niet noodzake lijk tegelijk met de huurkwestie af 'e komen. heid van Amerikaanse employe's der Verenigde Naties, spoedig zal zijn op geklaard. Hij zeide in personeelszaken weer stand te hebben geboden aan de van vele zijden op hem uitgeoefende krach tige druk, om personeelsleden te be noemen of te ontslaan. In het politieke vlak heb ik in de afgelopen zeven jaar mijn politieke verantwoordelijkheid. Vlucht uit het Oosten Dagelijks 1400 mensen uit West-Berlijn vervoerd BERLIJN. Functionarissen van de Westberlijnse vluchtelingenorganisatie hebben medegedeeld dat van Maan dagochtend tot Dinsdagochtend 1600 Oostduitse vluchtelingen per vliegtuig van West-Berlijn naar West-Duitsland zijn gebracht. De Britse Maatschappij B.E.A. ver voerde 1000, de Amerikaanse P.A.A. 450 en de Air France 150. Tot het afgelopen weekeinde werden dagelijks gemiddeld 800 vluchtelingen per vliegtuig afgevoerd. Tussen functionarissen van het West- duitse ministerie voor vluchtelingen zaken en de op Berlijn vliegende maatschappijen is overeengekomen, dat voortaan 1400 plaatsen per dag ten be hoeve van vluchtelingen uit West- Berlijn gereserveerd zullen worden. De overeenkomst geldt tot nader order. zoals deze in het handvest is vastge legd, krachtig uitgeoefend en verde digd. Nadat Lie zijn verklaring had afge legd, werd de zitting der algemene ver gadering, op voorstel van voorzitter Pearson, tot vandaag verdaagd, om de afgevaardigden in de gelegenheid te stellen het rapport van de secretaris generaal te bestuderen. Boven Duitsland binnen de Amerikaanse zone FRANKFORT. Twee uit de rich ting van Tsjcchoslowakyo komende straaljagers van het type MIG-15 heb ben boven dc Amerikaanse zone van Duitsland een Amerikaans jachtvlieg tuig van het type Thunderjet aan gevallen en neergeschoten. Een ander Amerikaans jachtvliegtuig ontsnapte. Het incident viel 11 uur des ochtends plaatselijke tyd voor by Regensburg (Beieren). Plet ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de ambassadeur in Praag opdracht gegeven om zo krachtig mo gelijk te protesteren tegen het neer schieten van een Amerikaanse Thun derjet binnen de Amerikaanse zone van Duitsland door twee vliegtuigen van het Sovjet-type Mig-15, zo heeft een woordvoerder van het ministerie te Washington medegedeeld. Het protest, zo zeide hij, diende ook gericht te zijn tegen „de schending van de Westduitse souvereiniteit". De Amerikaanse ambassadeur in Praag is George Wadsworth. Dr James B. Conant, de Amerikaan se hoge commissaris in Duitsland, heeft een persverklaring uitgegeven, waarin hij zegt: „Dit is een ernstig incident, dat een grove schending van de grens van de Amerikaanse zone betekent door vliegtuigen van de Sovjet-Unie of door vliegtuigen van satellieten van de Sovjet-Unie. De Amerikaanse regering is van deze schandelijke gebeurtenis op de hoogte gebracht en ik verwacht, dat doel treffende maatregelen getroffen zul len worden. Inmiddels vertrouw ik er op, dat de Amerikaanse strijdkrach ten in Duitsland zullen weten op te treden ten aanzien van iedere toe komstige inval van deze aard," aldus het communiqué van de hoge com missaris. De aanval vond plaats bij de grens tussen Tsjecho-Slowakije en de Ame rikaanse bezettingszone. De vlieger van het Amerikaanse vliegtuig was luitenant Warren Brown. Hij sprong na de aanval met een valscherm uit zijn vliegtuig en landde veilig in de buurt van Regensburg. Volgens een zegsman heeft luite nant Brown, die een gebruikelijke ver kenningsvlucht maakte, gezegd, dat twee Migs-15 op een hoogte van 12.000 voet verschenen en in hel voorbijgaan op zijn toestel vuurde. De Thunderjet Wordt Lee Meng nog uitgewisseld? LONDEN. De Britse eerste mi nister, Churchill, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat het Hongaarse aanbod tot uitwisseling van de in Hongarije gevangen gehouden Sanders voor Lee Meng, een moordenares van Malakka, in principe nog niet geheel verworpen is. Een week geleden had de Hongaar se regering aangeboden de Engelse zakenman Sanders, die gevangen ge houden wordt, te ruilen voor 't tot le venslang veroordeelde Chinese meisje. (F 84) stortte neer kort nadat de vlie ger er uit gesprongen was. Een andere Amerikaanse straaljager, die eveneens een patrouillevlucht maakte, heeft geen poging gedaan het vuur te be antwoorden, doch is op het vliegveld Furstcnfeldbruck, bij Münchcn, geland. Rilland Bath Laatste loodjes zijn het zwaarst GOES. Dc laatste loodjes wegen het zwaarst. Ook in Rilland Bath, waar men Dinsdag met man cn macht heeft aangepakt om vandaag de grote slag te kunnen leveren. Het laatste gat in de zandzakkendyk wordt dicht gemaakt. Zware militaire cn particuliere vracht wagens ryden af cn aan. van dc Kreekrakdam naar dc Zanddyk, bela den met pakketjes van bietcnncttcn, waarin zandzakken zijn gesnoerd. De mensen^ die dit werk hier uit voeren, de combinatie Verstoep en de 800 militairen van het regiment Oranje Gelderland, zijn vol vertrouwen, al is het stroomgat dan ook drie meter diep. Vandaag moet het lukken. Als het gat dicht is zal men razendsnel de nooddijk zelf gaan ophogen. Deze is thans wel breed en aan dc zijkanten met balken verstevigd, doch nog niet hoog genoeg, zeker niet voor de vloed, die men op 17 Maart weer verwacht. In Bath zelf beginnen de huizen door het nu nog door de dijkgaten in- en uitstromende water gevaar te lopen voor instorting. HAARLEM LICHTSTAD 1953. Een van de jraaiste verlichte punten in Haarlem is de Gravenstennenbrug DEN HAAG. Het Nationale Ram penfonds had tot gisteravond 77.5 mil lioen gulden ontvangen. In één dag is er dus weer ruim een millioen gulden bijgekomen. De stand was 76,3 mil lioen. Straaljager stortte neer op Twenthe Piloot ong OLDENZAAL. Gisteravond, even na 6'uur, is een Meteoor straaljager van dé vliegbasis Twenthe, in cle di recte nabijheid van hetr vliegveld, on der Deurningen, verongelukt. De vlieger, die zijn eerste solovlucht maakte, bleef ongedeerd. Het toestel werd zwaar beschadigd, nadat het in een bos terechtgekomen was. 50.000 op 14950. In de 518e Staatsloterij, vierde klasse, vijftiende lijst, is een prijs van f 50.000 gevallen op lot no. 14950. KOPENHAGEN. De Poolse auto riteiten hebben in het gebied van de Hcla-baai bij Danzig zes Deense vissersvaartuigen, met aan boord 30 Denen, aangehouden en naar Hcla- baai, een Poolse haven, opgebracht. Men gelooft, dat de aanhouding in verband staat met dc Poolse cis om uitlevering van de Poolse straaljager, die verleden week op het Deense eiland Bornholm landde. Tot dusver heeft Denemarken nog geen gehoor gegeven aan deze cis. Gisteravond is in een bericht uit Rönne op-Bornholm gezegd, dat vol gens radioberichten van de zes Deense boten te Hela verwacht wordt, dat de boten over een dag of twee zullen worden vrijgelaten. Er werd geen re den hiervoor en voor het opbrengen en vasthouden opgegeven. Naar later is vernomen, is de vangst van de zes Deense schepen over gebracht, vóórdat schepen v&n de Poolse kustwacht verschenen. Plaats van aankomst nog geheim LONDEN. Er heerst een druk ver keer van radiotelegrammcn tussen de Britse regering cn het Joegoslavische oorlogsschip Galcb. waarmede maar schalk Tito naar Groot-Brittannië reist. Zelden zjjn in Groot-Brittannië in vredestijd op een dergelijke schaal, voorzorgsmaatregelen getroffen ï.v.m. het bezoek van een staatshoofd, als nu bij dc komst van maarschalk Tito. Het Joegoslavische staatshoofd wordt Maandag a.s. in een Britse haven ver wacht, welke, wordt geheim gehouden. Ook is van officiële zijde nog niets medegedeeld over het voor Tito's be zoek opgestelde officiële programma. Tito wordt niet door zijn echtgenote vergezeld. Politici, die verwachten een onder houd met de maarschalk te zullen hebben, zijn van mening dat er ge gronde redenen bestaan voor de ge troffen voorzorgsmaatregelen. De Joe goslavische regeringsleider heeft twee erlei vijanden: de communisten en de uitgeweken Joegoslaven, die Tito's be wind haten en waarvan Europa vol is. Beide categorieën zouden er allesbe halve rouwig over zijn, indien Tito iels overkwam. In alle Britse havens wordt er thans scherp op toegezien, dat er geen poli tiek ongewensten tot Groot-Brittannië doordringen. Men meent te weten dat vele voor zorgsmaatregelen, getroffen voor de veiligheid van het Joegoslavische staatshoofd, zijn genomen op verzoek van de Joegoslaven zelf. DE „ORANJE", DIE DOOR ZIJN aan varing met de „Willem Ruys" ernstig aan de neus werd beschadigd, is thans in het dok der Ned. Scheep en Dok-Mij., waar men het schip in record-tempo van een nieuwe neus zal voorzien. De nieuwe neus wordt tevoren pasklaar gemaakt De zes schepen in de baai van Hela mogen hun radio's gebruiken en on derhouden contact met Bornholm. De Poolse gezant te Kopenhagen heeft verklaard, dat zijn regering hem niets over het in beslag nemen van de schepen heeft meegedeeld. Hij trekt hieruit de conclusie, dat de zaak niets uitstaande heeft met het in Denemar ken gefende Poolse vliegtuig. Een woordvoerder van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat bij de Poolse regering zal worden geprotesteerd. De Deënse vissersschepen liepen Za terdag wegens storm de baai van Hela, bij Danzig, binnen. Zondag kregen zij opdracht binnen drie minuten te ver trekken. Even later werd dit bevel echter ingetrokken en kregen de sche pen opdracht de haven van Hela bin nen te varen. Hedenochtend zijn de boten weer vrijgelaten. Vier schepen zijn op weg naar Bornholm- waar zij morgen wor den verwacht. De twee andere zullen de visvangst in de Oostzee voortzet- Het weer in Europa Weerrapporteo van hedenmorgen 9 m. Steden Weer Wind Max temp. m. s. en neersL (mm) Helsinki ïalf bew. 4 -12 0 Oslo nevel windstil -1 0 Stockh. zw. bew. z 1 -3 0 Kopenh. nevel windstil 0 0 Londen onbew. nw 3 4 0 A'dam zw. bew. nw 9 5 0.6 Brussel regen wnw 6 3 0.4 Parijs licht bew. w 4 -0 0 Bordeaux onbew. nnw 3 -1 0 Nice zw. bew. nw 3 6 0 Warschau zw. bew. wnw 4 -2 I Berlijn nevel w 1 1 0 Frankfort nevel zw 4 -0 0 München geh. bew. wzw 2 -3 0 Zurich onbew. n 1 3 Wenen half bew. nw 4 0 0 Verwachting Tot Donderdag avond: WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Tijde lijk tot matig of zwak afnemende wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Vannacht en morgen ochtend over het algemeen iets kouder en hier en daar mist. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 12 MAART Zon op 7.02, onder 18.39. Maan op 5.43, onder 14.38.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1