Wederopbouw -Volkshuisv esting de Eerste Kamer m VOORSTANDERS VAN VELE EN VAN GOEDE WONINGEN Eerste winkel voor evacué's Tweede Kamer op de bres voor de waterschappen Opmerkingen over het dijkherstel Zeven nieuwe Christelijke Militaire Tehuizen nog dit jaar Aan Hoge Raad bevestiging van straffen gevraagd „CONSTANT" Fa. R. M. v. DETH TYPISTES GEVRAAGD mul Administratieve Kracht r~ DE MAN UIT ANATHOTH EN ZIJN WOORD Zullen debiteuren eerder in goud moeten gaan betalen? In beginsel overeenstemming over verlenging na 5 jaar OPGAVE PUZZLE No. 287 ■IIIBE TROUW Woensdag 11 Maart 1953 De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de begroting van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De heer Kraaijvanger (KVP) de kwestie van toewijzing van woningen aan de ge meenten bescrekend, betoogt, dat men daar bij de mens niet mag vergeten, Aan de cijfers moet geen dwingende betekenis worden toegekend m die zin, dat mensen die buiten willen wonen dat niet mogen. De heer Kraaijvanger merkt op, dat in 1948 de woninginhoud pl.m. 280 kub. meter was en in 1952 pl.m, 234 kub- meter. Spr. ver klaart teleurgesteld te zijn door de een vormige blokken woningen, die thans ge bouwd zijn. Het vakmanschap gaat z.i. ach teruit, omdat men moegestreden hel hoofd m de schoot heeft gelegd. Spr. betoogt, dat er een nauw verband is tussen bouwbeleid en huurbeleid, een dui delijke verklaring der regering ten deze heeft hij nog nooit gehoord. Hij vraagt de minister in het voorlopig verslag nog eens te willen nagaan wat daar over de premies wordt gezegd, wellicht kan dat een basis ztjn voor het premiebeleid. De tijd van nood maatregelen is z.i. voorbij. Wat nu wordt gebouwd moet niet meer voldoen aan mini male eisen, maar aan wat de toekomst vraagt. De heer Reijers (CH) neemt'aan, dat de minister er alles op zal zetten om het bouw schema te realiseren. Mocht koersverande ring wegens de watersnood toch nodig zijn, dan verwacht spr., dat de getroffen gebie den voorrang zullen genieten. De particu liere bouw mag z.i. niet worden achterge steld bij de overheidsbouw. dat de. minister naar juiste maatstaven tot een verdeling zal weten te komen. De kwestie der compensatie besprekend, zegt spr., dat als men de loonsverhoging koppelt aan de huurverhoging, men voor de loonsverhoging weer een compensatie moet geven door wijziging der verevenings heffing. Het is teleurstellend, dat ten deze nog niets is geregeld. De heer Tjalma (A.R.) spreekt zijn ver trouwen in de minister uit. Met voldoening heeft spr. in de memorie van antwoord ge lezen. dat de minister de particuliere bouw- bedrijvigheid zal bevorderen. De heer Tjalma vraagt of de premieregeling spoedig gepubliceerd kan worden. Hij betoogt ver der o.m., dat de womngwetbouw niet kan worden gemist. Bij de bouw van duplex- woningen moet men zich z.i, tot een niet te hoog percentage beperken. Bevordering van eigen-woningbezlt heeft sprekers in stemming. O.m. vraagt hij of de minister iets kan mededelen over de plannen inzake huurverhoging, waarover de bladen heden meldden, het kan z.i. toch niet de bedoeling zijn, dat de kranten de primeur krijgen boven de volksvertegenwoordiging. Spr. is van oordeel, dat de krotopruiming moet worden voorbereid en aangepakt. Te tien uur wordt de vergadering ver daagd tot Woensdagochtend half elf. Dan spreekt de minister. Gelijke kansen De heer Reijers meent, dat aan premie- bouw gelijke kansen moeten worden gegeven als aan woningwetbouw. Financiële discri minatie van de premiebouw is niet bevor derlijk voor een spoedig herstel van het evenwicht in de woonruimtevoorziening. Spr. bepleit de wenselijkheid de eontingente- ring op te heffen en de gemeentebesturen vrij te laten in hun bouwbeleid. Het huurvraagstuk aanroerend betoogt de heer Reijers o.a. het onjuist te achten een zeker deel van de lonen te verhalen op de huren. De heer Woudenberg (Arb.) vraagt of de minister enige kijk er op heeft welke in vloed de ramp van 1 Februari kan of zal hebben op de uitvoering van het bouwpro- gram. Ten aanzien van de scholenbouw meent «spr., dat het zo moet zijn, dat wat er op dit terrein gebeurt, geschiedt met in stemming van het departement van O., K. en W. De woningbouw besprekend zegt de heer Woudenberg, dat het principieel verstrek ken van rijksvoorschotten niet moet zijn u'Vtgesloten in het beleid van de regering. De duplex-wcningen zou spr. nog niet wil len loslaten. Spr. prefereert woningwetbouw boven particuliere bouw en hij geeft de voorkeur aan verenigingsbouw boven ge meentelijke bouw. Tenslotte vraagt hij of als we eerder dan in 1963 uit de woningnood zijn verlost, de minister dan in staat is aanstonds over te gaan tot de sanering en de krotopruiming. Woningen in eigendom De heer Nijkamp (KVP) maakt er be zwaar tegen, dat bij de woningcontingente- ring de voorwaarde wordt gesteld, dat de helft in premiebouw moet worden gereali seerd. Wanneer er minder belangstelling voor is zou daardoor ook de woningwetbouw achteruitlopen. Bovendien bestaat het ge vaar voor aanzienlijke vertraging in de bouwbedrijvigheid. Spr. verklaart zich voor stander van de gedachte, dat de woning in eigendom bevorderd moet worden. De heer De Vos van Steenwijk (WD) vraagt, wat de krotopruiming aangaat of het nu nodig is daarvoor een uitgebreide com missie te benoemen. Dankbaar herdenkt spr. wat de woningwet gebracht heeft. De bouw van arbeiderswoningen uitsluitend aan de overheid overlaten kan zijn in stemming niet hebben. Spr. ie v Boerderij-branden In December 1952 zijn in Nederland 15 boerderijen door brand vernietigd. De schade bedroeg meer dan 410.000 gulden. Twaalf koeien en twee varkens kwamen in de vlammen om. Zes boerderijen vielen in Januari 1953 aan het vuur ten prooi, waarbij 36 koeien het leven lieten. De schade wordt op 182.000 gulden geraamd. Tot de oorzaken dezer branden be horen een verkeerde constructie van een schoorsteen, met vuur spelende kin deren, kortsluiting en het onvoorzichtig omgaan met een stallantaarn. Hulp aan artsen en apothèken Teneinde te voorzien in de eerste nood aan genees- en verbandmiddelen en in strumentarium, heeft het Nederlandsche Roode Kruis tot nu toe vrijwel onbeperkt gehoor gegeven aan alle verzoeken om de getroffen artsen en apothekers nieuw materiaal te voorzien. Nu de eerste nood geacht mag wor den gelenigd te zijn en de normale ver bindingen met de groothandel geleidelijk weer zijn hersteld, acht het Roode Kruis het ogenblik gekomen om deze hulpver lening zodanig te beperken, dat nog slechts die instrumenten, verbandartike- len en geneesmiddelen beschikbaar ge steld zullen worden, die door het Neder landsche Roode Kruis in natura voor de hulpverlening in de noodgebieden ten geschenke zijn ontvangen. De bevoorrading met alle overige ar tikelen dient wederom op normale wijze via de groothandel te geschieden. Aan artsen of apothekers echter, die vrijwel alles kwijt zijn geraakt en nog niet van de meer uitgebreide hulp ge bruik hebben kunnen maken, zal alsnog gelegenheid worden gegeven een gespe cificeerde algemene aanvrage in te die nen vóór 23 Maart a.s. (Van een onzer verslaggevers) Van Sinte Maarten, Utrechts stadspa- troon, is bekend dat hij prompt zijn kost bare mantel in twee stukken sneed toen hij ergens een bedelaar bevend van kou ontmoette. Die bedelaar heeft tot aan zijn dood geen kou meer geleden, dank zij de halve bisschopsmantel van de milddadige Martinus. Belangrijker is dat Utrecht die geschie denis nooit vergeten heeft. Gistermorgen kon men dat weer zien in het grote Utrechtse warenhuis „Galeries Modernes," waar een speciale winkel voor evae werd geopend. In die winkel kan ieder een die door de watersnood naar Utrecht werd verdreven, uitzoeken wat hij of zij nodig heeft. Allemaal prachtige kleren. Het meest ziet er zelfs als nieuw uit. Alles is op maat gesorteerd. Voor iedereen: er ligt snoezig babygoed (van luiers tot en met kruippakjes) maar er zijn ook voor treffelijke costuums voor de grootvaders. Alles is fris, gesteven en gestreken, schoe nen zijn zo nodig opnieuw gezoold en gehakt, kleding is tot in de puntjes ver zorgd. Sociale Zaken in Utrecht zorgt dat ie dere evacué aan de beurt komt om een ochtend te gaan winkelen in dit maga zijn, waar nooit kastekorten behoeven te worden geboekt, omdat alles voor niets de deur uitgaat. Men heeft alleen maar bonnetjes nodig van Sociale Zaken. Utrecht kan er trots op zijn dat binnen zijn stadsmuren de eerste winkel voor evacué's kon worden geopend. Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet houdende „Regelen betreffende noodvoorzieningen dijkherstel". Aan dit verslag is het volgende ont leend: Algemeen werden woorden van waar dering gesproken over de spoed, welke door de regering is betracht bij het indienen van dit wetsontwerp. Zeer vele leden konden zich er mede verenigen, dat de regering bij de sa menstelling van dit wetsontwerp uit gegaan is van de wenselijkheid om eeuwenoude verhoudingen te handha ven en daarvan slechts tijdelijk af te wijken, waar de omvang der gevolgen van de ramp van 31 Januari-1 Februari dat noodzakelijk maakt. Het was deze leden opgevallen, dat i dit wetsontwerp geen sprake is van verbeteringen in de oeververdediging, welke uitgaan boven een herstel in de oude toestand. Andere leden merkten op, dat dit voortvloeit uit het karakter van dil •etsontwerp, dat blijkens de conside rans en de inhoud slechts herstel ten doel heeft, terwijl het vraagstuk van verbeteringen in de verdediging tegen het water ter bestudering en advisering is opgedragen aan de commisie-Maris. Zij achtten het onjuist reeds nu te be sluiten tot incidentele verbeteringen. Verscheidene leden, aanknopende bij de uitgangspunten van het wetsontwerp, betwijfelen of het wel juist is, dat als regel wordt aangenomen, dat herstel van schade aan „hoofd- en buitenwater- keringen" verricht wordt door het Rijk, afgezien van die gevallen, waarin na overleg met Gedeputeerde Staten het herstel overgelaten wordt aan Water schap, Provincie of Gemeente. Zij zou den er meer voor gevoelen, indien dit stelsel werd omgekeerd en dus de van ouds geldende regelen als grondslag bleven gelden met de mogelijkheid, dat in afwijking daarvan herstelwerkzaam heden kunnen worden verricht door het Rijk. Deze leden werden tot hun vraag tevens gebracht door hun mening dat veelsoortige initiatieven van de lagere publiekrechtelijke lichamen dan beter tot hun recht zouden komen. Vele leden constateerden, dat blijkens het ontwerp het herstel van de hoofd en buitenwaterkeringen, gelegen in het waferrampgebied door het Rijk zal worden verricht. Dit zal ook de kosten voor het herstel voor zijn rekening ne men. Hierdoor wordt de historische laak der waterschappen, welke krach tens reglement en inrichting met het beheer en hel onderhoud der water keringen zijn belast, tijdelijk buiten werking gesteld. Deze leden wensen deze taakover- dracht niet langer gehandhaafd te zien dan door de omstandigheden zal wor den geboden. De centralisatie Verschillende leden, die anders be- zrwaren zouden hebben tegen een sterke centralisatie van bevoegdheden, als in het ontwerp van wet wordt voorge steld, konden zich, gelet op de bijzon dere omstandigheden, in verband waar mede het ontwerp tot stand is geko men, hiermede thans wel verenigen. Bovendien is in het ontwerp reeds in de mogelijkheid voorzien om tot de centralisatie te komen. Vastgelegd is immers de mogelijkheid tot overdracht van de uitvoering van herstel aan de waterschappen of aan Gedeputeerde Staten van de betrokken gewesten. Dit juichten deze leden toe. Het „opper toezicht" daarentegen zal ook naar de mening van deze leden in één hand moeten blijven. Enige andere leden zouden er voorkeur aan hebben gegeven in 'elk ge val de Gedeputeerde Staten van de ge troffen provincies in te schakelen en alles in overleg met deze colleges te regelen. Sommige leden verklaarden tegen de centralisatie van bevoegdheden, zoals in het wetsontwerp tot uitdrukking komt, ernstige bezwaren te hebben, welke zij slechts gezien de zeer bijzondere om standigheden konden aanvaarden, waar bij zij er bovendien van uitgingen, dat deze wettelijke regeling er een van tijdelijk aard zal zijn. Het had deze leden teleurgesteld in het ontwerp geen voorzieningen te heb ben aangetroffen met betrekking tot het herstel van de binnendijken, de kosten, welke gemaakt zijn om het inundatie gevaar te beperken, en die, welke zijn en nog gemaakt zullen moeten worden om het inundatiewater te verwijderen. Zij achtten het ontwerp voorgestelde regelingen bepaald onvoldoende. Tekortkomingen Enkele leden meenden in dii verband niet onvermeld fe moeten laten de vraag, of ha.v. de toestand van de zee weringen in Z.W. Nederland van een tekortkoming kan worden gesproken, en, zo ja, bij wie die is gelegen. In dit opzicht geeft te denken, het feit, dat een paar belangrijke zeekerin gen ternauwernood aan doorbraak zijn ontkomen. Bij de Schielandse Hoge zee dijk zou een deel, de Ketense dijk, slechts wering hebben kunnen geven voor een vloedhoogte van 3.64 m., wijl deze in de rampnacht 3.80 m. geweest, alleen de broze afweer van vloedplanken zou een groot deel van Zuid Holland voor overstroming heb ben behoed. Deze leden meenden, dat het nood zakelijk is. dat zeer omstandige ge gevens worden bekend gemaakt. Aan de nientve windtunnel ran de technische Hogeschool te Delft, welke ten dienste zal staan van de afdeling Aerodynamion, tvordt thans de laatste hand gelegd. Het exterieur is dezer dagen reeds gereed gekomen. PROF. DR. IR. A. J. fCLUYVER, die benoemd is tot lid en voorzitter van de adviescommissie voor kernphysisch onderzoek. Deze commissie zal de rege ring van advies dienen over de door haar te volgen gedragslijn ten aanzien van het kernphysisch onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) Reeds lang voor de watersnood Ken de Nederland zeven kleine noodgebie den, verspreid ooor het land. Het zijn de zeven grote legerplaatsen, die voor het merendeel ver van de bewoonde wereld uit de grond zijn gestampt en waar per kamp drie tot zes duizend ionge soldaten wonen, verstoken van de huiselijke haard, verantwoorde ontspanning en een goed tehuis. Dank zij de medewerking van de regering zullen thans bij deze legerplaatsen zeven protestantse militaire tehuizen worden gebouwd door de Ned. Mili taire Bond Pro Rege en het behoeft nauwelijks betoog, dat deze tehuizen De dumpauto's bij de Rotterdamse importeurs De procureur-generaal bij de Hoge Raad concludeerde Dinsdag tot bevesti ging van de vonnissen van het Haagse Economische Gerechtshof, tegen vier Rotterdamse auto-importeurs gewezen, wegens overtredingen van invoerbepa- lingen. Deze vier personen een vijfde werd vrijgesproken kochten in 1950 tegen Engelse ponden 660 legervrachtwagens in Duitsland onder voorwaarde, dat al deze vrachtauto's, na- herstel, naar het buitenland verkocht zouden worden. Dit moest binnen acht maanden geschieden. Bij controle bleek, dat 260 stuks in Ne derland waren verkocht, omdat de han del op het buitenland niet vlotte. Na veroordelingen van de Rechtbank te Rotterdam legde in hoger beroep het Haagse Gerechtshof aan J. J. de B. twee maal 750 boete op, aan A. T. tweemaal 3000 en aan J. C. H. van Y. en J. P. van Y. elk tweemaal 1500, te vervangen do'ór hechtenis. Bovendien moesten de heren Van Y. voor de tijd van 2 jaar een waarborgsom van 12.500 storten. In beroep van cassatie is aangevoerd, dat de vier handelaren de vrachtauto's niet kwijt konden en daarom in het bin nenland verkochten. Het was een kwestie van overmacht. Ook werd gesteld, dat slechts De B. aansprakelijk zou zijn, om dat de invoervergunningen op diens naam stonden. Voorts zou de eis van her-uit voer in strijd met de goede zede zijn geweest. De procureur-generaal bleek van me ning, dat voor het verkopen in het bin nenland nimmer ontheffing van de ver plichting tot heruitvoer was gevraagd. Onder druk van de bank en bij onmoge lijkheid van her-uitvoer had dit moeten geschieden. Hij achtte verder de betrok kenen, die aan de transacties deelnamen, gebonden aan de voorwaarde tot her uitvoer, die bij het verstrekken van de vergunning aan de B. was gesteld. Dat deze voorwaarde in strijd met de goede zede zou zijn geweest, achtte de procu reur-generaal onjuist. De vier betrokke nen hebben een normaal handelsrisico aanvaard. Ook argumenten tegen het vergen van een waarborgsom door het Hof achtte de procureur-generaal ongegrond. Naar zijn mening is dit zeer wel mogelijk en zeker niet onwettig. De Hoge Raad wijst op 14 April arrest. in een schrijnende behoefte zullen voorzien. Ten einde deze noodgebieden zo snel mogelijk van onze kaart te wissen zal THANS NOG DUIZENDEN SOLDATEN IN „NOODGEBIED" .■iliJIII!'!,:.,11 de bouw in zeer snel tempo plaats vinden en men hoopt, dat nog vóór de winter de zeven nieuwe tehuizen geopend kunnen worden. Naar de voorzitter van Pro Rege ons meedeelde, heeft men van rege ringszijde bij de besprekingen over de financiering van dit kostbare project al-Ie medewerking ontvangen. De mi nister van Oorlog had een open oog voor deze zijde van de geestelijke ver zorging van onze militairen in een om geving, die weinig attractief moet wor den genoemd. Pro Rege zal voor de bouw thans een lening van zevenmaal 100.000 gul den aangaan en de regering stelt zaoh garant voor rente en aflossing over een looptijd van veertig jaar. De tehuizen, die hoewel sober toch zo comfortabel mogelijk zullen worden ingericht, krijgen alle een capaciteit voor ongeveer 240 man en bevatten een grote zeshoekige conversatiezaal voor bijna honderd man, een spelzaal, een studiezaal, een halzaal en een woonhu:s voor de tehuisouders. Na voltooiing van deze zeven nieuwe tehuizen zal Nederland 51 prot. tehui zen rijk zijn, waarvan de meeste onder het beheer van Pro Rege vallen. Deze noodzakelijke uitbreiding van het aan tal heeft in zoverre een schaduwzijde, dat de exploitatierekening van de bond jaarlijks met circa 50.000 gulden zal worden verhoogd. Ten einde deze zware last op te kunnen vangen ts Pro Rege enerzijds, een ledenwerfcampagne begonnen (de minimum contributie bedraagt 2 gul den per jaar) en anderzijds zal men een request indienen bij de minister van Oorlog om te bewerkstelligen, dat de overheidssubsidie per tehuis van 1500 op 2500 gulden per jaar wordt gebracht. In totaal wordt door de overheid ruim drie gulden per jaar per soldaat uitgetrokken voor zijn geestelijk wel zijn, zoals dat van particuliere zijde wordt nagestreefd. Dit geringe bedrag steekt wel heel schril af tegen de vijf en twintig tot veertig duizend gulden, die iedere soldaat van een divisie in totaal kost aan militaire opleiding, uitrusting etc. VRIJDAG 13 MAART 8 UUR KUNSTMIN RESIDENTIE-ORKEST Dirigent: Willem van Ottexloo. Solist: THEO OLOF. Voor kaartverkoop enz. zie biljetten, GOUDEN TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN MASSIEF VOEGLOOS 14 KRT. GOUD LEVENSLANG GEGARANDEERD. vanaf IS.- zonder inlevering. HET VAN OUDS BEKENDE ADRES Groenendaal 19 - Telefoon 4919 GOUDA OFF. PUBLICATIE INENTING tegen pokken, diphtherie enz. Voor inenting van kinderen jeneden 2 jaar tegen pokken s bij de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst elke le en 3e Dinsdag van de maand gelegenheid om half 4, Johan de Wittstraat 17, Dor drecht. Elke Woensdag om half 4 is aldaar gelegenheid voor in enting van reizigers naar het buitenland. Elke Woensdag om half 4 kunnen ook kinderen Vegen diphtherie geënt worden. Vooral kinderen van geëva- cueerden en voor kinderen uit de gezinnen waar de geëvacu- eerden ondergebracht zijn, wordt dit zeer aangeraden. AANGEBODEN: Vrijstaande WONING met Fruittuin en Garage waarin wordt uitgeoefend auto verhuur. Heel geschikt voor hem die hierbij een reparatie- inrichting wil beginnen. Er is geen reparatiebedrijf in deze gemeente. A. VEEN, Leerbroek, Tel. 13. ALLIANCE ASSURENCE COMP. LTD, Directie voor Nederland: N.V. ASSURANTIE AGENTUUR MAATSCHAPPIJ, voorheen van Overzee en Co. Solliciteren: Zwarte Hondstraat 2, Rotterdam Plaatst Pijltjes De N.V. TANKFABRIEK „IDO", Vrouwgelenweg 9, H. I. Am bacht, vraagt voor spoedige indiensttreding: BANKWERKERS PLAATWERKERS en LASSERS (Autogeen, etcctr. en argon-arc.) Bekendheid met werkzaamheden in alluminium en roestvrij staal strekt tot aanbeveling. Binnenkort enkele woningen beschikbaar. Sollicitaties aan bovenstaand adres. Werf JAN SMIT Cxn. N.V. ALBLASSERDAM vraagt voor haar administratie te IJsselmonde voor de loonadministratie Leeftijd 2125 jaar. In bezit van praktijkdiploma Boekhouden en erva ring in de loonadministratie. Brieven te richten aan de Directie, p.a. Oostdijk 29, te IJsselmonde. Van week tot week in eigen tuin door G. KROMDIJK, 3e druk. Met 31 fraaie foto's, waarvan zes in vier kleuren. In linnen gebonden 8.50. In elke boekhandel verkrijgbaar. N.V. Gebr. Zomer en Keunings Uitg. Mij.. Wageningen PRIJS GEBONDEN f. 4.25 „D® man uit Anathoth" is een boek om te bexltten, tevens eeet waardevol geschenk In elke boekhandel verkrijgbaar «VELER WENS VERVULD" Zo vangt een enthousiaste recensie aan over het mooie boek door Dn. H. JONKER NED HERY. PRED. TAMSTERDAM „ONS RCtSBLAD" ZfOT „Een meesterlijke inleiding tot het Bijbelboek: Jeremta Wie de radio-voordrachten van Ds. Jonker hoorde zol zich gaarne dit boek aanschaffen om nog eens rustig, met de Bijbel er naast, Ie overdenken wat de schrijver over de persoon Jeremia en zijn Godsspraken opmerkt. En wie deze voordrachten niet beluisterde, raden we eveneens aan deze populaire frisse en overzichtelijke studie te kopen. In stille uren zal men zich met de lezing er van verrijkt gevoelen. Mede, omdat de schrijver het Woord Gods zd laat spreken, dat 't ook voor deze tijd iet* te zeggen heeft. De uit geefster voerde het 88 pagina's tellende boekje voornaam uit." N.V. GEBR. ZOMER 4 KEUNINGS UITGEVERSMAATSCHAPPIJ - WAGINIHGIN EUR. BETALINGSUNIE OP HELLING Engeland treedt misschien uit De raad van ministers van de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking zal in een op 23 en 24 Maart a.s. te houden bijeenkomst een voorstel behandelen van het directo rium der Europese Betalings Unie, strekkende tot instandhouding van deze instelling gedurende een jaar na 30 Juni a.s., op welke datum volgens de lopende overeenkomsten de EBU zou ophouden te bestaan. Het voorstel, zo meldt het Duitse persbureau DPA uit Parijs, houdt wij ziging in van de procedure voor de afwikkeling van het betalingsverkeer in de EBU, zomede verscherping van enige voorschriften. Zo is het in de eerste plaats de bedoeling, dat de debi teuren eerder tot betalingen in goud verplicht zullen worden. Voor het ge val, dat de debiteuren wegens een der gelijke regeling hun toevlucht zouden willen nemen tot verscherping van hun invoerrestricties, wil het directorium bepalingen invoeren, die het deze debi teuren moeilijker zullen maken hun liberalisatiemaatregelen ongedaan te maken. Het plan voorziet niet in verhoging van het werkkapitaal der unie, aldus DPA. Het directorium gaat nl. uit van de veronderstelling, dat de beschikbare middelen voor het voortbestaan der unie voldoende zijn. Wel wordt in het plan voorgesteld, dat bij herstel van de vrije omwisselbaarheid der valuta's het Inter nationale Monetaire Fonds zijn mede- Accoord Biliton Mij-Iiul. regering In het accoord tussen de Indonesisohe regering en de Billiton Mij. omtrent de wijze van voortzetting van de ontgin ning der tinvoorkomens werd, zoals ge meld, voor de tinwinning op Billiton de duur van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw Mij. Billiton waarin de staat de meerderheid van de aandelen heeft verlengd met 5 jaren. Daarbij werd tevens in beginsel overeenstem ming bereikt t.a.v. een eventuele verlen ging voor een nader vast te stellen periode, zulks met het oog op de ontwik keling der primaire voorkomens, welke ontwikkeling een zo grote kapitaalsin vestering vereist, dat amortisatie van het daarvoor benodigde kapitaal een langere periode dan 5 jaren nodig heeft. In de tussen de regering en de Billi ton Mij. gedachte nieuwe c instructie zijn bepalingen opgenomen, welke deelname van het Indonesische meerderheidsbe lang in de leiding van de N.V. G. M. B. verzekerd. Zo zal niet alleen de meer derheid van het aantal leden van de raad van beheer door het land worden aan gewezen, doch ook zullen twee voor het land in de raad van beheer zitting hebbende leden tot persoonlijke directeuren worden benoemd. De directie zal dan niet meer in han den van de Billiton Mij. zijn, die dan optreedt als gemachtigde van de directie. Voorts werd overeengekomen, dat bij de hierbedoelde constructie de zetel van de N.V. G. M. B. in Djakarta zal worden gevestigd. Van de andere punten, waarop nog overeenstemming werd bereikt, mogen nog genoemd worden, dat voor de be noeming van personeel, zowel in de middelbare als in de hogere rangen, de goedkeuring is vereist van de directie en ten slotte, dat ook de tinverkoop in handen is gelegd van de directie, die daarbij uiteraard door haar technische gemachtigde zal worden bijgestaan. De Billiton Mij. participeert voor Yi in de G. M. B. Deze stond aan de Billi ton de remuneratie af welke zij ontving voor het beheer van het Landsbedrijf der Bankatinwinning. Dit beheer is echter zoals gemeld op 28 Febr. geëindigd. De Billiton Mij. voert de directie over de G.M.B., welke tot dusverre in Den Haag was gevestigd. werking zal verlenen. Mocht dit fonds bereid zijn stahilisatiecredieten beschik baar te stellen, dan wenst het directo rium, dat deze credieten niet recht streeks aan de EBU, doch aan de aan gesloten landen worden verstrekt. Het plan van het directorium der EBU, dat nog niet in bijzonderheden is uitgewerkt, heeft voor wat de grote lijnen betreft reeds de principiële goed keuring der continentale ÊBU-landen verworven. Het is reeds enige weken geleden aan Amerika voorgelegd, zo dat de Amerikaanse regering bij haar besprekingen met Engeland in de afge lopen week hiervan reeds kennis kon hebben genomen. En Engeland Volgens waarnemers loopt de Engelse actie tot herstel van de omwisselbaar heid van het pond sterling parallel met de plannen der EBU. De Engelse ver tegenwoordiger in het directorium heeft slechts met de voorgestelde instandhou ding van de unie ingestemd onder de voorwaarde, dat van 1 Juli 1953 af alle aangesloten landen het recht zullen hebben om met inachtneming van een opzeggingstermijn van 2 of 3 maanden uit de unie te treden. Dertig jaar „Lichthoeve** De Vereniging „De Lichthoeve" te Garderen, die ae verzorging ten doel stelt van kinderen uit ontwrichte gezin nen van alle gezindten en daartoe een drietal tehuizen beheert, hoopt Woens dag 12 Augustus haar dertigjarig be staan te vieren en zal ter gelegenheid hiervan tevens het reeds sinds kort ge opende jongenshuis „Stormheuvel" offi cieel in gebruik nemen. Dit jongenshuis ligt op een tien ha groot heideterrein achter het kleuterhuis „De Heidebloem" en biedt plaats aan twintig schooljon gens. Het ligt verder in de bedoeling te ko men tot de bouw van een nieuw kleuter huis, dat „Spreeuwennest" zal heten, daar ,,De Heidebloem' 'te klein blijkt te worden. In kringen der EBU leidt men hier uit af, zo bericht het Duitse persbureau, dat Engeland in het nieuwe EBU-jaar wellicht uit de EBU zal treden om zijn eigen convertibiliteit9plannen te ver wezenlijken. Men heeft de indruk, dat Engeland voor dat geval een plan ge reed heeft, dat voorziet m vervanging van de EBU door een ander stelsel. Van de zijde der landen, die op het ogenblik debiteur in de EBU zijn, wor den nog vele bezwaren tegen de voor gestelde verhoging der goudbetaling aangevoerd. Een vertegenwoordiger van het Internationale Monetaire Fonds heeft aan de besprekingen van het directorium deelgenomen. Hor.: 1. stel. 4. op grote afstand. 7. mid dendeel van een schietschijf. 11. bloei- wijze. 12, het Troje der oudheid. 14. niet scherp. 15. mens met wit haar en rode ogen. 17. zuilengang 19. eikenschors. 21 kever. 23, wenk. 24 draagbaar zonne scherm. 26. deksel 27. haikwerktulg 28 zandheuvel. 30. daar 31. inhoudsmaat voor schepen. 32. rij'paard 33. vader. 34. mode gek 36. door middel van. 37. etiket om een fleshals 38 rondzwervende step- penbewoners. 40 voertuig 42. rivier in Nederland. 43 schriftelijk bewijs van een aankoop. 45 balspel. 48 leveran cier van spek. 50 vierkante decameter 51. glasaaltje. 53 plechtige belofte. 54 deel van het gebit 55. kracht, energie 56. halmen van ge dorst koren. Vert.: 1. vervelend. 2. onbeweeglijk, werk. 4. lastig insect. 5. pluimveeproduct. 6. bovenkant van de hand. 8. koning der elfen. 9. deel van het hoofd. 10. schrijfwij ze. 12. trechter van netwerk in een fuik. 13. persoon die bij stierengevechten de stier afmaakt, 16. loofboom, 18, ongebon den. 20. bitter vocht. 23. dwingeland. 24. lichamelijke smart 25. zg. dievensleutel. 26. durf. 27 plantkunde 29. zonder moed. 32. snelle loop. 35. met moeite dragen. 36. schrijfgerei. 37. officieel gastmaal. 39. spin achtig, parasitisch levend diertje. 40. schraapnet voor het vangen van oesters. 41. kaartspel tussen drie personen. 43. dsan&buffet. 44. halfbloed. 46. papegaai- Oplossing No. 286 Hor.: MBA, pover, abt, aorta, optie, PTT. abces, men, ere, net, trog, oase, voorhamer, Ria elk, annexeren, gala, Saar, ree, elp, oom, Inonu, wel, brein. Irene, int., desem, Ido. Vert.: map, boter, art., paar, VOC, rose, atm., biels, ten, bevroeden, engageren, ego, toe, terug, ovaal, arena, erker, nar, esp. ahorn, arend, eind, luim, Obi, met, ons, wet. Leo. 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3