BAN KREMLIN IN DE VAN ONZEKERHEID Washington tussen hoop en vrees Stalin-legende ten einde CKefarine 4 Dertigste lijst van verliezen Meester had Marietje een duwtje gegeven Jonge fantast schreef dreigbrieven 1 itomv Dagelijks feuilleton vacantte-adressen- rubriek 11 Maart 1953 TROUW (Van onze New Yorkse correspondent) TTET oordeel van leidende politieke figuren in Washington en er- varen waarnemers van het gebeuren op internationaal politiek gebied schijnt op één punt volkomen overeen te stemmen: het einde van de rol die Jozef Stalin dertig jaar lang heeft gespeeld betekent, dat een grote zekerheid omtrent Moskou's bedoelingen en oogmer ken plaats maakt voor een grote onzekerheid. Met andere woorden, er kan van alles gebeuren. Deze ommezwaai van zekerheid naar onzekerheid heeft al jarenlang de hoop zowel als de vrees uitge maakt van de staatslieden over de hele wereld. De hoop: deze was gebaseerd op de ervaring, dat door de hele lange en meestal bloedige schiedenis van Rusland heen, het ein de van de regering van een machtig heerser, of men die nu tsaar of Sow- jet-dictator noemt, steeds is gevolgd door een binnenlandse worsteling om de opengevallen plaats en de macht. Die strijd om de opvolging heeft door de eeuwen heen steeds de Russische macht naar buiten beknot en dus de internationale spanningen in de be trekkingen tussen Moskou en de buur landen. de rest van de wereld, ver minderd. De Vrees: die vindt haar oorzaak in de vraag of de op volger van Stalin in staat zal zijn het door deze gebouwde en dertig jaar lang beheerste machtsapparaat met evenveel kennis van zaken te hante ren en beheersen. De vrees vloeit voort uit bezorgd heid over de manier, waarop de op- Volger van Stalin de macht, waarover hij beschikt, zal gebruiken. Omdat iedere opvolger van Stalin, wie het ook is, niet over de kennis van Rus- lands macht beschikt, die Stalin bezat. Stalin was een volkomen gewetenloos maar koel, berekend, listig heerser en organisator, die zich zeker niet per ongeluk in een wereldcatastrophe zou storten. Zijn opvolger heeft veel meer kans door onvoldoende kennis zowel van de kracht als van de beperkingen van het machtsapparaat, rampspoedige Viuten te maken. De satellieten MEN kan het ook anders stellen. Men heeft vrij algemeen aange nomen, dat Stalin zijn met zo geringe offers verworven satellieten als Polen, Tsjechoslowakije en de andere landen achter het IJzeren Gordijn niet in de waagschaal zou stellen door het wer kelijk op een wereldoorlog te laten aankomen met atoom- en waterstof bommen. En het gevaar is nu, dat hij door avontuurlijke desperado's is op gevolgd. Daartegenover staat dan weel de hoop, dat de onderlinge jadoezie en naijver onder de erfgenamen van Sta lin's politieke nalatenschap een ele ment van ontbinding van de Sowjet- dictatuur en het machtsapparaat in houden. En dat de Sowjet-regimes in de satellietstaten ondermijnd worden en de smeulende vonk van het verlan gen naar vrijheid en onafhankelijkheid tot een laaiende gloed wordt aange blazen. Het volk HET is te verwachten, dat het Westen het uiterste zal beproeven om het einde van het dwangstelsel in de Sowjet-wereld naderbij te brengen. De politiek der Westerse mogendheden en haar propaganda door middel van radio en anderszins zal geleid worden door het streven om een wig t« drij ven tussen het Russische volk en de regering in Moskou en het Russische volk duidelijk te maken hoe groot de bedreiging van de vrede is geworden door de politiek van het Kremlin. EÉN ding staat wel vast: het verlies van Stalin is een onherstelbaar verlies voor de communistische we reld. Er was in de loop der jaren zorg vuldig een legende om de gestalte van Stalin opgebocwd, die hem tot symbool van het communisme maakte. Van dit symbool beroofd, moet het Sowjet- regime, hoe dan ook, verzwakken. Als het tot een krachtmeting komt tussen het Rode Leger en de zo gevreesde geheime staatspolitie, dan zal het Polit buro geruime tijd druk werk hebben om de schijn van eenheid en eensge zindheid in de communistische wereld te bewaren. Jhr. P. P. de Beaufort overleden Gistermorgen is onverwachts overle den jhr P. P. de Beaufort, oud-burge meester van Driebergen-Rijsenburg. Hij bereikte de leeftijd van 67 jaar. Jhr De Beaufort is achterenvolgens burgemeester geweest van Abcoude, Soest en Driebergen. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarin* „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. w '"4b e doet wonderen loffelijk overschot van Stalin, dat Maandag in het Mausoleum 'te Moskou werd bijgezet, werd gedragen door Svernik, Kaganowits, Boelganin, Mólolow, onbekend, Malenkow en Beria. WEST-INDIË EEN BELANGRIJKE BRUG VOOR ONS LAND Orkest kan plotseling inzetten" (Van een onzer verslaggevers) „Suriname en de Antillen slaan tegen woordig in cultureel opzicht hun blik hoe langer hoe meer op Zuid-Amerika". zei Maandagmiddag de Leidse hoogleraar prof. dr R. A. J. v. Lier op een te Am sterdam gehouden persconferentie. „Deze heroriëntering zal echter ook politieke gevolgen kunnen hebben. Thans is de lijd voor het verstevigen van de banden tussen Nederland en de West nog gun stig. Nederland zal goed doen te profi teren van het streven in Suriname en op de Antillen zich wijder te oriënteren." Vele daar bezinnen zich momenteel op hetgeen hun te doen staat, aldus prof. van Lier. Het is als bij een or kest, dat zijn instrumenten stemt Een enkele is reeds klaar en speelt voor zich zelf een wijsje, doch een eenheid van klank ontbreekt nog. Dit kan ech ter heel plotseling veranderen. Nu de Zevenbergen nam afscheid van Italiaanse pompieri Zij maakten 40.000 werkuren Het Informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 30e lijst van geborgen en geïdentificeer de slachtoffers ..Watersnood" uitge geven. FIJN AART Dlerks, Adrianus Petrus, geboren 20.10.51 te Ffjnaart- Laatste adres' D 225 Weeda, Dirk Marinus, geb: 3.4.47 te Fijnaart. Laatste adres: D 241. Willemsen, Johannes Everhardus. soldaat, legernummer 3209054*14. Laatste adres: Didam. GOEDEKEEDE Van Veen, Jacob Thomas, geboren 1.1.31 te Goedereede Laatste adres: Ooievaar 293. Van Veen. Jan Hendrik, 12.9.35 te Goedereede Laatste adres- Ooievaar KRIMPEN A/D IJSSEL LübkemannBrusse, Johanna So- Shia, geb. 6.10.84 echtgenote van elnrioh Frledrich Lübkemann. NIEÜVVERKERK Flikweert, Giljam, geb. 13,6.27. Laatste adres: Weststraat 39. OUDE TONGE Bierbooms, Petrus, geb. 5.8.06. Laatste adres: Julianastraat. De Boet.Stam, Wilheknina Pieter- nella, geb 11.4.08. Laatste adres- Buitendijk 100. Krouwer Margaretha, geb. 25.3.38 OUWERKERK DorstZwager. Elisabeth, geboren 29.3.73. Laatste adres: Ouwerkerk no. 89. Van de StolpeK'.ompe, Lena, geb. 22 8 12 Laatste adres: Ouwerkerk no 170 RHOON Van Wijnen, Arie Hendrik, geb. 14.5.50 te Rhoon. Laatste adres: Es- sendïjk 38. Van Wijnen. Cornells Pleter, geb 23.7 13 te Rhoon. Laatste adres: Es- sendijk 38 Van Wijnen, Pleter Cornells, geb 1.1.48 te Rhoon. Laatste adres: Es- sendijk 38 STAVENISSE Goedegebuure Bartel, geb 13.12,08 te Stavenisse, echtgenoot van Maatje Potappel Laatste adres- Oudelandse- dijk A 96. Hout Dirk Jacob, geb. 7.2.89 te Stavenisse. echtgenoot van Geertje Moerland Laatste adres- Kerkstraat A 346 Leenhouts, Johanna Martina, geb 10.1.52. dochter van M. Leenhouts en M J. Plansoen Laatste adres Kerkstraat A 306. Leenhouts, Marinus, geb 17.9.15 echtgenoot van M J. Plansoen. Laat ste adres- Kerkstraat A 306 Wielaard Willem Anthonie, geb 7.9 95 te Stavenisse echtgenoot van Geertruida K. Steenwijk Laatste adres- Kerkstraat 307 Pachtbesluit in Eerste Kamer Het wetsontwerp tot verbetering van twee misstellingen in het Pachtbesluit ls Dinsdagmiddag in de vergadering der Eerste Kamer aan de orde geweest, In het eindverslag der commissie van rapporteurs was de vraag gesteld of er wellicht kosten zijn voortgevloeid uit de misstellingen. De heer Molenaar (vvd) meende dat dit een voorbeeld is, dat men de ambtenaren kan voorhouden om hun er op te wijzen, dat de grootste "nauwgezetheid geboden is uit een oog punt van zuinigheid. Er zijn b.v. extra kosten gemaakt voor het drukken enz. De minister van Justitie, de heer Don ker, zeide dat dit een vraagstuk van meer algemene aard is, waarop hij niet aanstonds kan antwoorden. He*t wetsontwerp werd z.h.s. aange nomen. Gisteren hebben de Italiaanse pom pieri, de brandweermannen, die in ons land zo voortreffelijk werk heb ben gedaan en in de weken, dat ze hier geweest zijn, vele vrienden heb ben gemaakt, in Zevenbergen afscheid genomen, 40.000 Werkuren hebben de lb4 man hier gemaakt. Voor een waarde van 550.000 gulden hebben ze geborgen aan werktuigen en huisraad, 300 land bouwmachines en auto's hebben opgepikt. 1800 Ton materiaal hebben ze vervoerd en hun voertuigen hebben 18000 km afgelegd. Daarbij hebben ze 1400 meter brood opgegeten en een niet te meten hoeveel heid macaroni. Hoeveel wilde de com mandant, ir Carlo Malagama, niet zeg gen, want, zo zeide hij: „De Italianen hebben 'toch al de bijnaam van macaro- ni-eters en dat willen wij er niet nog eens extra dik bovenop leggen". De heidemaatschappij bood hen gister avond een afscheidsmaaltijd aan en op de receptie, die er aan voorafging, zijn wederzijds vele woorden van waardering en vriendschap gesproken. Zevenbergen zal ze missen, deze stoere donkere brandweerlieden en zelf nemen ze naar hun land een klein stukje Nederland mee. Op de laatste dagen wer den souvenirwinkels in de omgeving be stormd en het Hollandse lepeltje, dat ii Kluijtenaar hen tijdens de maaltijd over handigde, werd met een storm van en thousiasme begroet. De taal, dat was het grootste probleem, èn voor de Italianen èn voor de bewoners van Zevenbergen. De Zuiderlingen mochten dan technisch nog zo goed zijn (en dat waren ze), als ze 's avonds in een café een glaasje bier dronken, wilden ze praten. „De dijken moeten hoger" wilde een brandweerman een boer uit Zevenbergen uitleggen, en door sprekende «ebaren moest hij zijn betoog verduidelijken, „hoger" zei hij, hoger". „Ja," zei de Zevenbergenaar, „Coppi gaat best tegen de berg op, maar onze Wim van Est ook" en beiden geloven waarschijnlijk nog, dat ze elkaar prima hebben verstaan. De Italianen aan de maaltijd en een strijkje er bij op het podium en het kan niet anders of in een minimum van tijd klinkt het Italiaanse lied door de zaal. Half Steenbergen stond buiten, toen machtig het slavenkoor uit Verdi's Na- bucco tot ver door de straatjes en steeg jes schalde. 154 Mannenstemmen zongen de vreugde over het welslagen van het werk uit en direct daarop volgde het speelse „Papaveri" onnavolgbaar ver tolkt door dat massale en spontaan ge- improviseerde brandweerkoor. En toen de bewoners van Zevenbergen reeds lang ter ruste waren, schalde nog het „Papa veri" van het terrein van de suiker fabriek, waar de mannen gelegerd zijn en waar de trein staat, die hen Vrijdag of Zaterdag weer terug zal voeren naar het zonnige land, dat ze met liefde verlaten hebben, voor de kou van de Hollandse winter. represaillemaatregel geldt, die verband toonstelling „Flora" te openen. Koningin en Prins naar Grave Koningin Juliana, die als een harer titels Baronnesse van Grave voert, zal Vrijdagmorgen om 11 uur met Prins Bernhard een bezoek brengen aan dit Brabantse stadje. Zij zal aan het re giment „Chassé" een nieuw vaandel uitreiken. Dit regiment zet de traditie voort van het zevende regiment In fanterie, dat in het verleden o.a. uit blonk bij Quatre Bras en Waterloo. De Koningin zal zich na afloop de plechtigheid naar Heemstede be geven om in de middaguren de ten- (Van onze correspondent) De klas van meester De Ruij- t.er uit Oudkarspel beleefde Dinsdag een dag als nooit te vo ren. Meester moest voor de recht bank verschijnen, omdat hij Ma- rietje de Graaf, een meiske van 10 jaar, had „mishandeld". En niet alleen dat de kinderen vrijaf hadden, een vijftal van hen moest als getuigen verschijnen. Dat was natuurlijk onvermijdelijk. Wanneer een meester in de klas iets doet wat verkeerd is, dan zijn het alleen kinderen, die het kunnen hebben gezien. Eigenlijk hadden ze allemaal iets anders gezien. Marietje zelf was er van overtuigd, dat mees ter haar een schop had gegeven, waardoor ze was gevallen en een hersenschudding had gekre gen. En dit verhaal is het wel geweest, dat de moeder van Ma rietje naar de politie heeft doen lopen. Van de andere kinderen had de een gezien, dat meester Ma rietje een duwtje gaf, de ander zei, dat het een klap was ge weest. De een sprak van tegen de arm en de ander van tegen de rug. De een ten slotte had Ma rietje voorover, de ander achter over zien vallen. Waar iedereen het over een was, was, dat Ma rietje had zitten „wippen in de bank". Meester, die een rustige in druk maakte, vertelde, dat hij Marietje voor de klas had geroe pen en haar had verwezen naar een kleine aparte ruimte. Hij had haar een duiotje in de rug gege ven, hat kind was toen naar de deur gelopen op een paar meters afstand, had die geopend en was daarbij gestruikeld over de drem pel. De eis luidde f 20 boete. Uit spraak over 14 dagen. mogelijkheden in de Oost voor groot deel afgesneden zijn, is het te meer voor Nederland van belang niet uit het oog te verliezen, wat in 1 West gaande is. Midden- en Zuid-Amerika trokken voor de oorlog slechts in geringe mate de aandacht. Hierin is een kentering gekomen, wat o.a. blijkt uit het re cente bezoek van prins Bernhard. Ir het zogenaamde Caraïbische gebied lig gen vele velden braak voor jonge Neder landers. De geestelijke integratie zal echter ook een belangrijke rol moeten spelen. Om van gedachten te wisselen over deze kwesties begint Zaterdag 14 Maart' een studieconferentie op het kasteel Oud-Poelgeest bij Leiden, georganiseerd door de Foreign Student Service, samenwerking met de Surinaamse stu dentenvereniging en de Vereniging van Nederlands-Antillaanse studenten in Nederland Er worden sociale, politie ke, culturele en economische vraag stukken behandeld en we hopen, zc zeide prof. Van Lier. dat deze confe rentie het besef versterken zal. dat de Antillen voor Nederland een belangrijke brug naar Zuid-Amerika vormen. In Willemstad op Curagao wordt nog steeds ingezameld ten bate van het Rampenfonds in Nederland. Op talrijke plaatsen in de stad zijn huisjes gebouwd, die de ellende in de rampgebieden symboliseren. Op de geveltjes staan opschriften als: De zee heeft genomen, wj geven! Onderzoek naar Bijbel vertaling in de V.S. Er waren communisten bij betrokken De voorzitter van de Amerikaanse huiscommissie inzake on-Amerikaanse activiteit. Velde, heeft meegedeeld dat hij een onderzoek zal instellen naar de wijze, waarop de jongste Bijbelverta ling, die vorig jaar in een oplage van tien millioen exemplaren in de V.S. is verschenen, tot stand is gekomen, om dat hij vermoedt dat hierbij commu nisten zijn betrokken geweest. Carl Macintyre, de voorzitter van de Internationale Raad van Christelijke kerken een organisatie, waarin 42 kleine protestantse secten zijn opgeno men heeft inmiddels zijn instemming met het plan van afgevaardigde Velde betuigd. Naar zijn mening behoorden acht der vertalers tot een of meer or ganisaties. die als crypto-communistisch worden beschouwd. De Nationale Raad van Kerken van Christus, waarin het merendeel van de Amerikaanse Protestanten is vertegen woordigd, weigerde, evenals de Rooms- katholieke Kerk, commentaar op de mededeling van Velde te geven. Kapt. Hemmes van de Oranje volgende week naar Nederland De kapitein van de „Oranje", die r aankomst van de „Oranje" in Tandjong Priok op 17 Januari in het ziekenhuis Tjikini te Djakarta moest worden opge nomen, is Dinsdag uit het ziekenhuis ontslagen. Hij zal in de loop van de vol gende week per vliegtuig naar Neder land vertrekken. Belangrijk lager In prijs! die U iedere dag tekort komt 100 dragées slechts I 2.90 00 dragées I 1.95 PHILIPS-ROXANE Het fifty-fiftyvan ir. Witte Critiek op gelijke kansen in de woningbouw (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting door de Eerste Kamer bleek het oude vraagstuk van de ver houding van de woningwelbouw tot de particuliere bouw de aandacht van vele sprekers te trekken. Minister Witte had in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer verzekerd, dat hij aan beide soorten van bouw gelijke kansen TEVEEL BEELDROMANS GELEZEN Organisatie „De Spin Van een onzer verslaggevers Een OUtÊe tafel? Een UieUWe tafel! ff®.®#W® Ut Kei Vlooeden 18 WARENDORP liet het voorstel van jonker Rengers in zich omgaan. Was het niet zoals deze zei? In gedachten zag hij reeds de gildebroeders in machtige optocht naar de Grote Markt trekken. Hij zag zichzelf naar de burgemees ters stappen en, wijzend op al dat vol'k. zeggen: En nu, mijne heren, is het woord aan u. Dat zou neg eens wat zijn Hij lachte een' beetje hooghartig. „Jonker," zei hij, „u kan nu wel ver tellen, dat u de belangen van het volk zal behartigen. Maar ik moet dat nog zien. Als mijn mede-bouwmeesters en ik het volk tot verzet oproepen en wij zouden bewerken, dat uw mannen ge kozen worden welke waarborgen hebben wij dan, dat u ook onze be langen zal voorstaan?" Rengers dronk zijn tweede glas wijn. Hij zat met rode kop en harde ogen naar de bouwmeester te kijken. „Ik zou kunnen zeggen: mijn ere woord. Dat zou onder leden van de adel genoeg zijh," zei hij. „Maar u is dat blijkbaar niet genoeg. 'Goed, luis tert u dan even. Waarbij hebben de Ommelanden belang? Bij een burgerij, die de waren van de boeren kan kopen. Als de belastingen worden ver laagd leven de burgers weer iets rui mer. Ze kunnen dan meer kopen. En als de twisten tussen de Ommelanden en de stad voortduren en ze züllen voortduren als deze zaak niet wordt geschikt, dan zullen de Ommelanders steeds meer uit de stad wegblijven, hun zaken zoveel mogelijk bij Duitse marskramers doen en de stad, ook de leden van de gilden, zitten met de schade. U ziet, heer Warendorp, ons eigenbelang noopt ons reeds om onze woorden gestand te doen." Warendorp knikte. Zijn lichtblauwe ogen in zijn vlezig gezicht staarden voor zich uit. Rengers begreep, dat Warendorp in tweestrijd stond. Hij mocht werkelijk nog wel een zetje hebben. „Een man van uw kwaliteit, heer Warendorp, zal men ook niet spoedig aan kant durven schuiven. Ik ben er van overtuigd, dat de burgemeesters in hun hart doodsbang voor u zijn." Warendorp voelde zijn hart slaan, Het gebeurde niet iedereen, dat een geboren jonker zo iets tegen je zei. Maar het was waar' Deze jonker Ren gers, van wie hij wel eens onaardige dingen had horen vertellen, sloeg de spijker op de kop. Wanneer de gilden en de Ommelanden een stilzwijgend verbond met elkaar sloten, kon de burgerij daar niets anders dan voor deel van hebben. En hij, Gerrit Harms Warendorp, zou in deze onderneming geen onbetekenende rol spelen. Hij nam opeens zijn besluit. Hij was er zich terdege van bewust, dat het een belangrijk besluit was. Het belang rijkste, dat hij ooit in zijn leven had genomen. Maar het was de moeite en oolc de risico's waard „Ik geloof, jonker, dat u de zaken goed door heeft," begon hij. „AI te lang is er met de gilden gehandeld alsof de leden kleine kinderen waren. Ik ben het volkomen met u eens, dat er iets moet gebeuren als de gilden iets willen bereiken. En als het aan mij ligt, z&l er iets gebeuren. Hoe dan ook Jonker Osebrand Jan Rengers, de man, die een reis naar Parijs had ge maakt en dus heel goed in de wereld thuis was, stond op. Er was een klein lachje om zijn wrede mond. „Ik had niet anders verwacht, Wa rendorp," zei hij. „En nog «en»; u kunt op one aan." Buigend deed Warendorp zijn hoge gast uitgeleide. DE blauwe hemel van het vroege voorjaar spande zich hoog over de stad Groningen. Grijs en hoog rees de Martinitoren boven de rode en blauwe pannendaken de hemel in. Als een grijs-bruine band omgordde de stads muur de huizen, zich spiegelend in net water van de brede stadsgracht. Bij de poorten stonden soldaten op wacht en over de neergelaten ophaalbruggen reden de wagens van boeren en koop lieden de stad in en uit. Groningen hoeveel oorlogsstor men hadden geraasd rondom de grijze muren. Hoeveel veldheren waren voor deze poorten verschenen? Alva had e<r zijn intocht gehouden en er een aantal onschuldige burgers doen ophangen. Renenberg had in deze stad zijn eed gebroken en was er als een verrader door Sijas P. AKKERMAN vv gestorven. Prins Maurits was voor deze wallen verschenen: allerlei listen had hij beproefd. En eindelijk, in 1594, waren de Roomse heren op hun knieën gebracht. Toen was Groningen voor de prins geweest. Op deze morgen van het jaar 1657 lag de stad daar vredig in de groene velden. Boeren reden hun waren naar de markt; kooplieden en reizigers stapten door de geopende poorten. Een stad in vredestijd Maar in de nauwe straatjes, in de bedompte werkplaatsen en in de sche merige achterkamers spraken opge wonden stemmen. Daar, in de donkere werkplaatsen van schrijnwerkers en timmerlieden, in de vochtige kelders van de bierbrouwer», in de zuux-stin- Het was een even zielige als belache lijke geschiedenis, waarin een jonge ge- repalriëerde Indische Nederlander de hoofdrol had vervuld. De jongeman had aan de eigenaresse van een hoofdstede lijk pension, waar zijn lante verblijf hield, dreigbrieven gezonden. Een brief, namens de organisatie van „De Spin", die verlakkingen had over jde gehele wereld sommeerde de dame 2000 in een enveloppe Ie stoppen en daarmee op 15 December de affaire 'speelde in het vorige jaar op een be- paalde plek in de De Lairessesfraaf fe igaan staan. Een lid van de Spinorganisatie zou haar aanspreken met de woorden: „Goe- I denavond, mevrouw, het wordt al fris." kende hokken der schilders, in de rom melige. smoorhete bakkerijen, bij de smid en op de tafels van de snijders overal gloorde een vreemd licht in de ogen van de werkers. Eindelijk zou er dan met hen reke ning worden gehouden Als een vreemd lied uit een ver land gmg de vrolijke mare door de sombere, stinkende ste gen. Eindelijk dacht men aan het volk Zeker, men had vrijheid van gods dienst en als men dacht aan de barre jaren die voorbij waren, als men dacht aan zijn groot- en over-grootvaders met afgesneden oren, aan de stumpers, die hun gebroken lichamen als een dweil over de grond hadden moeten voortslepen slachtoffers van de door monniken bediende pijnbanken dan had men reden om dankbaar te zijn En men was dat ook. Met geheel zijn hart. Maar als men in de Bijbel las: „De mens zal bij brood alleen niet leven" wilde men dat woord toch niet zo ver klaard zien, dat men nauwelijks ge noeg had om zijn kinderen voldoende voedsel te geven. Jarenlang hadden de werkers nu aangezien, dat de jonkers en de def tige burgers er goed van leefden, teer den en smeerden, in huizen als kaste len woonden en deden wat zij wilden En z\j's morgens als het donkei van de nacht nog over de stad lag waren zij in hun werkplaatsen er sloofden tot in de late avond toe. Maai schamel was hun verdienste. Belasting op dit en op dat ging daar nog af Schoorsteen ge ld en moesten ze betalen Bleek en ziekelijk waren hun kinde ren, Hoevelen stierven reeds voorda' zij een jaar oud waren? Rijen en rtfei kleine grafjes waren op ieder kerk hof te vinden. In vele huizen Leefden schreiende moeders en stomme vaders die hun met liefde omringde kleinen hadden moeten missen. Op de vergaderingen van de gilder, waren wel vaak harde woorden ge sproken. maar daar was het helaas bil gebleven. (Wordt vervolgd). De dame moest dan de enveloppe over handigen en zeggen: „Jazeker." Daarna moest ze zonder om te kijken wegwandelen. In de brief werd opge merkt, dat de organisatie gewapend was en dat bij niet verschijnen ter plaatse de kinderen van de geadresseerde wel eens een ongeluk zouden kunnen krijgen. Voor de Amsterdamse Rechtbank kwam aan het licht, dat de jongeman zich in beeldromans en detectiveboeken heeft verdiept. De dame ging naar de politie, kreeg het advies waardeloze papieren in de enveloppe te stoppen en naar de aange geven plaats te gaan, waar alles zich af speelde, zoals „De Spin" dit verwacht had. Alleen met dit verschil, dat twee recher cheurs op de handlanger van de jonge man toetraden en hem een revolver on der de neus duwden. De president van de Rechtbank noem de het een hoogst belachelijke zaak. De officier van Justitie vroeg, wegens poging tot afpersing een jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk, alsmede onder toezichtstelling. De verdedigster verzocht geen gevangenis straf op te leggen, maar steunde de vraag om toezicht. Zij vertelde, dat het een longpatiënt betrof en belichtte het moeilijke tragische leven van deze jon geman met een beperkte intelligentie, die veel in Indonesië heeft meegemaakt. De jongeman zeide, dat hij spijt had van hetgene gebeurd is. Utrechter stal twintig mille V an moeder en stiefvader Een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse Rechtbank Dinsdag tegen de 25-jarige chauffeur A. V. uit Utrecht. V. werd ver dacht van diefstal van een bedrag van 14.000 ten nadele van zijn stiefvader zekere H. van de M.. grossier te Utrecht! Behalve deze 14 mille had hij ook een bedrag van 6.000 gestolen ten nadele van zijn moeder. De jongeman, die bij zijn stiefvader inwoonde en tevens bij hem als chauffeur in dienst was, had op 29 September van het vorige jaar kans gezien de spaargelden van zijn stiefvader en van zijn moeder te stelen. Met dit be-1 drag was hij met zijn gescheiden vader aan het passagieren gegaan. De verdediger, mr. Van Ravenswaay, pleitte voor een lichtere, liefst een gecom bineerde straf met het oog op de reclas- seringskansen van zijn cliënt. Na de zoon kwam de vader, de 44-jarige vertegenwoordiger A. M. V. in het be klaagdenbankje te staan, beschuldigd van opzettelijke uitlokking van diefstal. De man ontkende ten stelligste, zijn zoon tot de gewraakte diefstal te hebben aange spoord. De officier v. Justitie achtte echter zijn schuld bewezen en requireerde tegen hem een jaar en drie maanden gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Louman, pleitte vrij spraak op grond van het ontbreken van bewijs. Te Dinteloord is Zaterdag Jan A. L. de Wit, geb. 16 Juni 1946, die om kwam by de watersnood, begraven. Alle slachtoffers in Dinteloord zijn thans geborgen. wilde geven. De heer Reyers (C.H.) was hel daarmede eens, doch de heer Kraay- vanger (K.V.P.) vond, dat de particuliere bouwexploitalie meer kansen moest, wor den geboden. Ook de heren Tjalma (A.R.) en De Vos van Steenwijk (V.V.D.) sloten zich hierbij aan. Een -van de argumenten van de heer Kraayvanger was, dat aan de grauwe, armetierige eenvormigheid van de hui dige woningbouw een „halt" moest wor den toegeroepen. Tegen het standpunt van de minister ■kwamen de socialistische senator Wou denberg, de K.V.P.-er Nijkamp en de heer Tjalma (A.R.) in het geweer. De heer Woudenberg wees er op dat het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting de leuze „Gelijke kansen" interpreteert met: Ieder dé helft! Dit Salomo's oordeel vond hij onhoud baar zolang de nieuwe premieregeling er niet is en de premiebouwers niet weten waar zij aan toe zijn. In de praktijk is het namelijk zo, dat in vele gemeenten strikt de hand gehouden wordt aan een gelijk aantal woningen premiebouw en woningwetbouw Door het achterblijven van de premiebouw tengevolge van het uitblijven van de nieuwe premieregeling worden in deze gemeenten op het ogen blik ook minder woningwetwoningen gebouwd. De her Tjalma wees op dit zelfde euvel. Het was hem bekend dat sommige gemeentebesturen met particu liere bouwers afspraken maken. Deze bouwers beginnen dan vast met de pre miebouw om te voorkomen dat de bouw van woningwetwoningen stagneert (om dat de verhouding fifty-fifty wordt aan gehouden) en de gemeentebesturen belo ven de premiebouwers deze huizen in de toekomst over te nemen wanneer zij dit wensen. De praktijk die zich bij de premie bouw en de woningwetbouw voordoet, is dus wel in strijd met de verklaring die minister Witte aflegde in de Memo rie van Antwoord, namelijk dat de ver houding tussen premiebouw en woning wetbouw moeilijk is aan te geven. Vandaag antwoordt minister Witte de Kamer. Voor de bewindsman zal het niet eenvoudig zijn om deze zaak recht te breien. Ópecaiie Otifant 71 kent het verhaaltje zeker wel over u de Brit, de Fransman en de Duitser, die ieder een boekje over de kamelen schreven Met olifant gaat het ook. Let maar eens op (En dat ts dan meteen het laat ste verhaaltje over de boekenweek). Er moest een boek verschijnen over de Olifant, waarvoor de opdracht werd gegeven aan een Brit, een Fransman, een Duitser, een Rus, een Pool, een Zwitser en een Nederlander. De Brit schreef een spannend avon- 'urenverhaal, dat tot titel droeg „Olifanten en Hoe men die jaagt". De Fransman deed het anders, meer op zyn manier en deed „Het liefdeleven van de Olifant" verschijnen. De Duitser had zijn „grondigheid" weer teruggekregen na de oorlog en begon aan zijn Inlei ding tot de geschiedenis van het begrip Olifant van de eerste tijden tot he den". Dit werk zal in veertien delen worden gepubliceerd. De Rus, die de opdracht kreeg, maakte dne dagen en drie nachten feest van het voorschot, dat de uitgever hem bood en schreef toen het boek: Bestaan er wel Olifan ten?". De Pool wist, geen beter bij drage te leveren dan door de publica tie van „De Olifant en het Poolse pro bleem". De Zwitser kruidde zijn boek met bergen en jodelen en noemde het „De olifant, die ik zag". De Nederlan der schreef een trilogie „Olifantje", „Olifantje zoekt het geluk", „Olifantje groeit op". Toen kwam er een olifant met een grote snuit, enz., enz. ALIAS Hoteliers en Pensionhouders geeft tijdig Uw advertentie op voor TR0WS Deze rubriek verschijnt van 14 Maart a.s, af elke Za terdag in dit blad en daat roede bereikt U 120.000 gezinnen VOORDELIG TARIEF Vraagt inlichtingen. DAGBLAD TROUW Telefoon 37900. toestel 33 Amsterdam

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2