Huurverhoging gaat in 1 Januari 1954 OUDS NIEUWS Vele nieuwe snufjes, vooral op gebied van kaasbereiding Hulpactie Hongarep Als compensatie hogere lonen en lagere belastingen Percentage niet overal gelijk (17 tot 29pet) Opsporingsambtenaren mogen hun buitenlandse collega's inlichten Het Westen vol vragen over de rede van Malenkow TROUW Woensdag 11 Maart 1953 o »>,cr~g?-ci Technische Beurs Melkveehouders te Gouda Hollandse boer en boerin zijn welkom! (Van onze correspondent) De Vierde Technische Beurs voor de Melkveehouder in de Veemarkthallen te Gouda, die gistermorgen door de burge meester van Gouda werd geopend, is weer groter en uitgebreider dan de vori- gen en geeft een verrassende collectie nieuwe snufjes, vooral op het gebied van de kaasbereiding, te zien. Ditmaal is de beurs, dank zij het feit, dat de Goudse vroede vaderen in 1952 besloten een belangrijke som uit te trek ken voor een verruiming van de hallen, over beide Veemarkthallen verdeeld, hetgeen aan de opstelling van de expo sities alleen maar ten goede is geko men. Nieuwe vorm Al eerder zou deze Beurs gehouden zijn, maar terwille van de getroffen vee houders in de Alblasserwaard en andere geteisterde gebieden is de expositie uit gesteld want juist voor de zelfkazers, van wie er velen in de Alblasserwaard wonen, is de Technische Beurs van groot belang. Zeer vele nieuwigheden en practische uitvindingen, betrekking hebbend op de züivelwinnmg en -bereiding zijn in de smaakvol ingerichte markthallen te be wonderen. We willen slechts een greep doen en de lezer, die zich ervoor inte resseert, ten sterkste aanraden zelf te gaan kijken. Onder het5 motto „Borstelen is ook voeren" is een veereinigingsapparaat tentoongesteld, waarmee de huid van de melkkoeien, gedurende de staltijd, zo be werkt kan worden, dat een heilzame in vloed ontstaat.op de gezondheidstoestand van het dier, waardoor automatisch, de melkproductie l omhoog gaat. Hét woord „automatisch" flian men bij vele stands, lèzën. Ja zelfs 1ïtWm'éh we het woord vol-automatisch tegen. Er is namelijk een meneer (zijn naam is Trappenburg en hij woont in Utrecht) die een vernuf tige vol-automatische kaasbereidingsin stallatie heeft uitgevonden. Daaraan komt te pas een nieuw type kaasroer- machine, een wringtobbe met koelin- richting, een kaaspers, een kaaspersbak, welke tegelijk ontvangbak is om de kaasvormen te vullen, een bijbehorende weipomp, enz. Alles geheel nieuw en nooit vertoond vóór deze Beurs. Men giet de melk in de tobbe, gaat zitten, drukt op een paar knoppen, en de kaas komt er uitrollen. Dit is in le- kentaal gezegd, maar het proces komt er wel ongeveer op neer. Verscheidene van deze installaties zijn al verkocht, omdat de kopers er een' grote arbeidsbesparing in zagen. Voorlichting Op velerlei gebied kan men op de Beurr voorgelicht worden. De OLVEH is er met een adviseur voor problemen op het gebied van ouderdomsvoorziening en risicodekking. De boer kan zijn licht "op steken over belastingfaciliteiten, over overdracht van het bedrijf, over in- en uittreden van vennoten, wijziging van ondernemingsvorm, enz. De fa. Rabouw te Stolwijk is weer vertegenwoordigd met haar schrikdraad installaties, met warmtelampen voor biggen en kuikens en insectendodende lampen. We zouden door kunnen gaan en u kunnen wijzen op de volledige collectie melkgerei (gaasdeksels voor weikuipen, aanhaalbanden, melkbusrekken) en op het kaasmaak- kuiperij- zuivel- en land bouwgereedschap, dat ook bezoekers van buiten de grenzen heeft getrokken en nog zal trekken. Met een complete moderne koestal, waarin, naar deskundigen vertellen, het voor een koe heerlijk moet zijn om te vertoeven, willen we voor vandaag ons relaas over de Beurs beëindigen. We hopen de Hollandse boer en boerin ervan te hebben overtuigd, dat Gouda in deze dagen een bezoek van hen dubbel en dwars waard is. Annie Schmidt amuseerde Goudse Nutsleden Weinig plaatsen in Thalia Theater wa ren gisteravond onbezet. Dit was be grijpelijk, want Annie Schmidt, de be kende humoriste, had de vierde avond van het Nut voor 't Algemeen voor haar rekening genomen. Van het begin tot het eind heeft zij de aanwezigen geboeid door haar rake typeringen van uiteenlopende mensen typen.-Tot de groep van de humoristen, zo zei zij bij de aanvang vaii haar op treden, horen de schrijvers en dichters, die staan tussen de kunstenaars, die nog teruggrijpen op oude litteraire tradities en de vele jongeren, die zich op het randje van de wereld bevinden en geen andere mogelijkheid zien om eerlijk te 2ijn dan door te experimenteren met vol gens de algemene opinie dwaze gedich ten. Er is ongetwijfeld talent voor nodig om op een dergelijke fijne manier, "als waarop Annie Schmidt het deed, de alle daagse dingen uit het leven en de kleine zonden van de goede burger te carica- turiseren. Men lacht er smakelijk om, ook al ziet men zichzelf erin, De gewel dige ovatie en een pak Goudse siroop wafels aan het eind van de avond, be wezen wel, dat Annie Schmidt bij de Gouwenaars de juiste snaar had weten te treffen. Hoeveel werklozen Volgens opgaaf van het Gewestelijk Arbeidsbureau golden op 7 Maart de vol gende cijfers voor de werkloosheid in het rayon van het bureau: ingeschreven mannelijke werkzoekenden; 760, waarvan 45 werkenden en 715 werklozen. Ingeschreven vrouwelijke werkzoeken den 51, waarvan 24 werkenden en 27 werklozen. Aanvragen om mannelijk per soneel door werkgevers 7-1; aanvragen om vrouwelijk personeel door werkgevers 201. Verbetering Bodegraaf se Straatweg B. en W. hebben gisteren aanbesteed het onder profiel brengen van de Bode- graafse Straatweg met rijwielpad van de Graaf Floriisweg af tot aan de grens van de gemeente Reeuwijk. Laagste in schrijver was M. P. Hol, alhier, voor 59.915. Hoogste was de firma H. E. van Diest v/h Goudse Aannemings Mij, voor 72.300. De gunning zal later ge schieden. Goudse wegwijzer 11 Maart 7.30 uur Oud K-ath. Kerk: Lof met lijdensmeditatie. 11 Maart 8 uur Calvijn: Bijbellezing ds. G. Boer. 11 Maart 8 uur Geref. Kerk: Spreek beurt ds. A. Nijhuis (bidstond1 voor het gewas). 11 Maart 8 -uur Vrije Evang. Gem. Bijbellezing ds. J. I. van Wijck. 12 Maart 7.30 uur De Beursklok: Jaar vergadering Ned. Herv. meisjesvereni ging „Marfcha". 12 Maart 7,30 uur Nederd. Geref. Gem. Spreekbeurt ds. J. van Weizen. 12 Maart 8 uur Daniël: Bijeenkomst Vrouwenzendingsgroep, spreker ds. H. v. d. Akker. „S poelstoeltje' Heel aardig is ook het „spoelstoeltje" van de fa. Koolstra uit Sneek. Men neemt de melkbus, zet hem ongekeerd op het driepotig stoeltje, sluit het stoel tje op de waterleiding aan, drukt met de voet een pedaal naar beneden en binnen enkele ogenblikken is de melkbus brandschoon. De uit één stuk vervaardigde alumini um binnentobbe, die besmetting van de wrongel via het houten kuipwerk kan voorkomen, trok, vooral van de zijde der boerinnen, grote belangstelling. Trouwens de kaasdoek had ook de in teresse van de kaasmaaksters. Tot de exposanten behoort dit jaar de fa. Hoogeveen uit Aarlanderveen, een centrum voor inlevering en verwerking van schapenwol. Men heeft zich ten doel gesteld Gouda tot een middelpunt te ma ken van voorlichting over het vervaardi- E. A. Polet over integratiee en federalisme Niet in strijd met bijbel Voor de Gereformeerde Mannenvereni- ging „Voefius" hield gisteravond de heer E. A. Polet een interessante inleiding over het onderwerp: „Christendom en in ternationale samenwerking". Spreker begon met definiëring van de begrippen: federalisme en integratie. Ónder integratie verstaat men, aldus de heer Polet, iets, daft aanvankelijk op zich zelf stond, maar nu geheel opgaat in een groter -geheel. Het onderdeel verliest daarbij zijn zelfstandigheid en moet zich richten naai de voorschriften van het door integratie ontstane nieuwe orgaan. Men spreekt b v. van economische integratie. Ten aanzien van het federalisme on derscheidde spreker twee soorten, t.w. het wereldfederalisme en het regionaal fe deralisme. Het eerste achtte de heer Polet een utopie, omdat er géén macht bestaat, die de souvereinïteitsrechten van de afzon derlijke staten tegen hun wil van hen kan afnemen. Het regionaal federalisme was volgens spreker wel bereikbaar, zij het na eeij jarenlange groei. Hierbij is het streven gericht op het samenwerken van een aantal landen, die historisch en cultureel niet ver uiteen lopen en die op velerlei gebied gemeen schappelijke belangen hebben. De 'verhoudingen tussen de mensen on derling en de staten onderling zijn radi caal aan het veranderen, zo vervolgde spreker. Om chaos en rechteloosheid te voorkomen is regeling nodig. Vandaar dan ook de talrijke wettelijke regelingen voor zaken, waarmee de overheid zich vroeger niet inliet. Geheel nieuwe or ganen ontstaan met eigen bevoegdheden. Zo nu is het ook internationaal. Er ko men nieuwe vormen van gemeenschaps leven in internationaal verband. De samenwerking tussen de volkeren achtte inleider niet in strijd met Gods Woord. Het overheidsambt immers is door God ingesteld, opdat de volken een ge rust leven zouden hebben. TVT U drie wagons boordevol met goede gaven van de Tronw- lezers naar München vertrokken zijn om de nood onder de Hongaarse vluchtelingen te helpen lenigen, is er in Den Haag weer ruimte genoeg om die lezers, die door de tijdelijke stopzet ting in verband met de watersnood hun pakket niet op konden zenden, hiertoe alsnog in de gelegenheid te stellen. Tot en met uiterlijk Zaterdag 14 Maart a.s. kunnen pakket ten, goed ingepakt en voorzien van het opschrift „Voor Honga ren (Trouw)" worden verzonden aan de opslagplaats Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp, Waldeck Pyrmontkade 2 te Den Haag. Men wordt dringend verzocht om geen levensmiddelen in pakketten met andere goederen te verpakken. Dus gaarne de levensmiddelen afzonderlijk. Ook gelieve men geen brieven of geld in te sluiten. Dus tot en met uiterlijk- 14 Maart kunnen pakketten aan bovengenoemd adres worden afgezonden. Wat daarna verzonden is wordt natuurlijk nog wel geaccepteerd, doch dit gaat beslist niet meer naar de Hongaarse vluchtelingen, doch naar kampen, die dichter bij de grens liggen. Ook kan men tot en met 14 Maart per postwissel gelden overmaken aan de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp, Stadhouderslaan 148, Den Haag, of deze welkome bijdragen stor ten op postgiro 443558 van de Commissie. In beide gevallen ge lieve men op het strookje te vermelden: „Voor Hongaren (Trouw)". Met nadruk wijzen wij er op, dat om organisatorische rede nen in geen geval meer pakketten kunnen worden verzonden naar of afgegeven aan de kantoren van Trouw. Alles moet dus rechtstreeks naar Den Haag. GOUDERAK Benoeming. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school te Gouderak is be noemd mej. Oosterhof van Leiden. Ingezamelde goederen. Deze week zul len de in Gouderak ingezamelde goede ren voor het Rampenfonds naar Oud- Alblas en Papendrecht vervoerd worden. Ongeval. Bij de huizenbouw aan de Karei Doormanlaan te Gouderak, waren enige arbeiders bezig een betonmolen van een vrachtwagen te halen. Toen deze ging glijden, kwam een arbeider er onder bekneld. Hij brak zijn been. Bidstond voor het gewas. Donderdagavond om 7 uur zal in de Ned. Herv, Kerk te Gouderak de bidstond voor het gewas ge houden worden, waarbij ds Jac. Plomp zal Ouderavond. In de School met de Bijbel te Gouderak werd een goed geslaagde ouderavond gehouden. De ouders konden In contact komen met het onderwijzend per soneel en het werk van hun kinderen be zichtigen. bergambacht Bidstond voor het gewas. Donderdag zal in de Ned. Herv. kerk te Bergambacht een bidstond voor het gewas worden gehouden, waarin zal voorgaan ds- J*. Lekkerkerker. Aanvang 7.15 uiur. In de Geref. kerk wordt Donderdag ook een bidstond voor het ge was gehouden. Voorganger is ds. J. Firet. Aanvang 7.30 uur. Jaarvergadering Geref. Meisjes- en -Jon gensclub. Zaterdagavond werd in de Geref. kerk te Bergambacht de jaarvergadering van de Geref. Meisjes- en Jongensclub ge houden. Naast een inleiding over Nicodemus door Plonie Koutstaal hoorden wii een de clamatie over de watersnood door Dick Botter. In de pauze werden werkstukjes, door de meisjes vervaardigd, verkocht ten bate van de reiskas. De opbrengst was f 95 50. Een reisrelaas van de kampeerweek door de leidsters en leiders was interessant. De heer W J- Koutstaal, voorzitter van de oudersvereniging, deed een beroep oo de ouders om hun kinderen naar de clubs te zenden. Het tableau ,.In de wereld maar niet van de wereld" werd door de aanwezi gen zeer gewaardeerd. Mei Sofi»- Firet. leidster, nam deze avo>v' afcoh°id wegen* haar huwelijk. Door het kleinste meisje HEKENDORP Geslaagd. Voor het te Haarlem gehouden examen voor coupeuse slaagde mej. J. Dul- lemond te Hekendorp. HOENKOOP Burg. Stand. Bevallen: Th. 3. Janmaat- Boumans, zn. haastrecht Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis P-, z. van H, Maaijen en H. M. van der Vat. Gehuwd: Willem den Besten 28 J. en Jaooba J. Duijrn. 23 j. Pees doorgesneden. Zaterdagmorgen had de heer Th. V-ianen tc Haastrecht, werk zaam bij de firma Th. Pinkse, het. ongeluk tijdens het opbergen van leeg glaswerk in een half afgebroken fles te grijpen, waarbij hij een pees van zi1n linkerhand doorsneed. Behandeling in een der Goudse ziekenhuizen was noodzakelijk. Aanrijding. Maandagmiddag heeft op de Prov. weg West nabij de molen van de fa. Oskam te Haastrecht een ernstige aanrijding plaats gehad. De zevenjarige Corrie van der Graaf, leerlinge van de openbare lagere school, had zich met de bus van 12.13 uur n-aar huis begeven. Eenmaal uitgestapt liep ze plotseling achter de bus om naar de andere kant van de weg, juist op het moment dat de vrachtauto van de wasserij Van Leeuwen passeerde. Ontwijken was on mogelijk en het meisje werd gegrepen. Met een hoofdwond en een ernstige buikwond werd zij naar de Wijkverpleging te Gouda overgebracht. NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL Jaarvergadering Aquariumvereniging. Het aantal leden van de aquariumvereniging ..Vallesneria" te Nieuwerkerk is tot 32 ge stegen. In plaats van de voorzitter, de heer A. Valkenburg, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A, den Hoed. Ook de heren B. Budding en F. Hazenbroek traden tot het bestuur toe. Werklieden vergaderden. De werklieden vereniging „Ondersteuning zij ons doel" te Nieuwerkerk kwam in jaarvergadering bij een. De aftredende bestuursleden de heren A. de Bruyn, A. Both en P. van Steyn wer den herkozen. Besloten werd 100 aan het Rampenfonds af te staan. Burgerlijke stand. Bevallen: A. Oudijk- v. d. Dussen zn: P. van Winngerden-Klomp zn; N. Geertsma-Jansen zn; L. J. W. Stam- Slappendel dr. Wie mist een schop? Achtergelaten bij het dijkherstel en gedeponeerd ter gemeente secretarie van Nieuwerkerk zijn 7 panschop- pen en 16 kolenschoppen, waarvan enige zijn 'gemerkt Voort* is ingeleverd een lan taarn. RerMm-tigp ei"enaars vervoegen zich ter gemeentesecretarie. Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING 52 KRIMPEN A. D. IJSSEL Jaarvergadering C.N.V. Morgen (Donder dag) 12 Maart a.s. hoopt de Chr, Metaalbe- werkersbond, afd. Krimpen a. d. IJssel de achtste jaarvergadering te houden. Naast ae gebruikelijke verslagen, zal ook de districts bestuurders M. v. d. Velde een feestrede hc,uden. De Jeugdclub van de Chr. Bestu renbond speelt het stuk „Oordeelt, opdat GijVoor de muziekale omlijsting van deze avond zal het Chr. Mannenkoor ,,'L'Esperance" zorgdragen. MOORDRECHT Bidstond voor het gewas. Geref. Kerk: Woensdag 11 Maart 7.30 uur ds. D. P. Kalk man. Ned. Herv. Evangelisatie op G.G.: Donderdag 12 Maart 7.30 uur de heer Paul uit Krimoen aan den IJssel. MOERKAPELLE Christelijke Kleuterschool. Hedenavond (Woensdag) vindt om half acht in het school gebouw van de Chr. Kleuterschool te Wad- dinxveen de algemene jaarvergadering plaats. Als lid zijn aftredend doch herkies baar de heren Jac. Bac en E. v. Putten, Mej. Blok. het hoofd der school, zal een causerie 'inden over het kleuteronderwijs. Raadsvergadering. Burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen heeft de Raad van Moerlcapelle in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 24 Maart a.s. Aangifte nieuwe ieerlingen. Donderdag a.s. bestaat er des avonds om half acht gelegen heid tot het aangeven van nieuwe leerlin gen voor de cursus 1953/1954 van de Chris telijke School te Moerkapelle. Voor het in ontvangst nemen van de aanmeldingen zal zitting worden gehouden in liet school gebouw aan de Dorpsstraat. REEUWIJK Voor hel Rampenfonds. In de gehou den vergadering van de Vereniging „Margriet" in de afd. Sluipwijk te Reeu wijk werd besloten, om van het kassal do een bedrag van 75.ter beschik king te stellen van het Nat. Rampen fonds. Aanbesteding schoolgebouw. Maandag namiddag had ten gemeentehuize van Reeuwijk de openbare aanbesteding plaats voor het bouwen van een open bare lagere school op het Sluipwijkse- dorp, ter vervanging van de oude school. De laagste inschrijf ster was de fa Bon tenbal, Reeuwijk met f 66.386. De hoog ste was de fa Mulkhuizen, Alphen-Rijn 73.800. De begroting was 66.350. De gunning werd aangehouden. Hulp in nood Dezer dagen heeft een groep personen uit Reeuwijk een bezoek gebracht aan de gemeente Herkingen, welke gemeente o.m. door Reeuwijk en nog 10 andere gemeenten is geadop teerd. Mét eigen ogen hebben zij deze 1100 inwoners tellende overstroomde kleine gemeente in ogenschouw kunnen nemen. Na de Pasen komen de meisjes uit Reeuwijk, Hekendorp, Lange-Ruige- Weïde, Papekop en Ammerzoden aan de beurt om naar Herkingen te trekken voor hulp. schoonhoven 'JV!islukite vlucht te Schoonhoven Een militaire arrestant die Maandag tegen de avond door een soldaat van wacht van een der barakken de kazerne overgebracht werd, meen- n de Baralckenstraat de kans schoon te zien om te ontvluchtten. Hij zette het pl seling op een lopen waardoor de schi wacht zich genoodzaakt zag enkele wa schuwingsschoten te lossen. Een der kogels trcyf echter niet de arrestant maar sloeg een muur door de ruiten van de touw- handelaar Van der Pauw in de -Lopikerstraat werd later in de huiskamér teruggevon den. De familie v. d. P. kwam er met de schrik af. De vluchteling werd korte tijd later gearresteerd. De zestig woningen. Vrijdagmiddag c,m 3uur zal in het uitbreidingsplan aan de Op- weg te Schoonhoven de eerste paal gesla gen worden voor het complex .van 60 wo ningen uit het militaire contingent. Aan dit feit zal een enigszins officieel tintje wor den gegeven, waarom het terrein met vlag gen zal worden afgezet. waddinxveen Waddinxveen gaat half-mlllioen lenen. De gemeente Waddinxveen is erin geslaagd om aanbieding te krijgen voor het sluiten een vaste geldlening van een half mil- ïioen gulden bij een levensverzekerings maatschappij. Deze geldlening, die opgeno men kan worden op 1 Augustus a.s., kan worden gesloten bij een levensverzekerings maatschappij, De looptijd van de lening is veertig j'aren, rente 4% parikoers. Deze en de overige voorwaarden voldoen geheel aan het door de regering vastgestelde rente gamma, zodat B. en W. aan de gemeenteraad hebben voorgesteld tot het aangaan van deze lening te besluiten. Vergoedingen- vakonderwijs. Naar aanlei ding van binnengekomen -verzoeken van de besturen der in Waddinxveen gevestigde bijzondere scholen hebben B. en W. aan de gemeenteraad voorgesteld aan die school besturen voorschotten te verlenen op de vergoeding voor het vakonderwijs over 1953. Voorgesteld wordt aan de Ver. voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs een voor schot te verlenen van f 1463,41 voor het lager onderwijs en f625.- voor de U.L O. aan de Herv, scholen f 2012.18 en aan het R.K. schoolbestuur f 914,63. Gemeente-vergadering Geref. Kerk. De :den van de Geref. Kerk te Waddinxveen hadden j.l. Maandagavond hun jaarlijkse gemeente-avond. De leiding van deze avond berustte bij de plaatselijke predikant, ds J. Snoeii. In het eerste deel van de bijeen komst werd een breedvoerige uiteenzetting gegeven van de financiële positie en wer den verschillende huishoudelijke zaken be sproken. Daarna hield ds J. Snoeïj een rede over de nieuwe Bijbelvertaling van het Ned. Bijbelgenootschap. Hierbij liet hij o.a. uit komen dat deze nieuwe vertaling wel tegen stand ontmoet. In hun grote ijver i---- Statenvertaling zien sommige mense bij, dat ook deze vertaling destijds nieuw geweest is en dat bij de invoering van die vertaling ook daartegen bezwaren beston den. Voorts wees spr. er op dat de Nieuwe vertaling nog niet „af" is, doch dat men steeds open staat voor opmerking en aan wijzingen, die tot verbetering kunnen leiden. Op deze rede volgde een zeer ge- nimeerde bespreking. Fletser te water. Gestoei van fietsende schooljongens werd de aanleiding dat Dins dagmiddag op de Brugweg te Waddinxveen een fietser te water geraakte. De 26-jarige administrateur A. W. K. uit Boskoop kwam per fiets uit de richting van Gouda. Op de Brugweg gekomen moest hij een aantal schooljongens voorbijrijden, die met z'n vieren naast elkaar fietsten. Juist toen de Boskoper ter hoogte van de jongens geko- was, raakten deze door stoeien met hun fietsen in elkaar, waarvan het gevolg dat hij met rijwiel en al in de sloot ge drongen werd. Het rijwiel werd daarbij be schadigd. Jubileumviering Chr. Houtbewerkersbond. De afdeling Waddinxveen van de Ned. Chr. Houtbewerkersbond viert a.s. Donderdag avond haar 35-jarig bestaan in „Het Cen trum". Een lid van het hoofdbestuur zal op deze bijeenkomst een rede uitspreken. Ver der zal een toneelclub uit de leden het stuk Directeur Fanny" opvoeren, Kasgeldlcnineen. Vorig jaar machtigde de raad van Waddinxveen B. en W. om in 1953 kasgeldleningen te sluiten tot een maximum een millioen gulden. Gedeputeerde Sta- van Zuid-Holland hebben tegen dit be sluit bezwaar en zonden het besluit terug met de opmerking, dat dit bedrag belang rijk lager gesteld dient te worden. B. en W. merken naar aanleiding hiervan op dat dé kapitaalmarkt thans nog vrij ruim is en dat zij er in geslaagd zijn weer een aanbieding te ontvangen voor een vaste geldlening van f 500.000, zodat de behoefte aan kasgeld-' -ningen in 1953 minder groot zal zijn. B. en W stellen de raad dan ook voor om het I*"""» -i--" dat zij in 1953 aan kas- "en opnemen nader te be palen op f 500-000. „Wactht ©ven, mannen!" mompelde de Inspecteur en verzonk in diep gepeins. „Als deze man onschuldig is, wie is dan wel de dader?" vroeg hij zioh af. „Wat maakt de dieren aan het lachen? Een injectie of zo....? Wacht eens even: „Klontjes! Beren zowel als paarden zijn dol op klontjes. Natuurlijk, dat is het!" „Fouilleer hem!" riep hij triomfantelijk. „En kijk of hij geen suikerklontjes bij zich heeft!" Nu, dat was gauw gebeurd. Terwijl de ene agent Tekko's hand schoenen nazocht, liet de andere zich moeizaam op een knie zinken om de slobkousen aan een nauwgezet on derzoek te onderwerpen. „Niets, behalve een zakmes!" konden de politiemannen tot hun spijt slechts rappor teren. En Tekko werd weer vrijgelaten. „Heeft u dan niemand anders gezieD die dicht bij de paarden geweest is?" vroeg de inspecteur weer aan een der ruiters. „Nu u het zegt!" antwoordde de man. „Een vriendelijk oud heertje heeft de paarden geaaid en iets gegeven!" „Aha!" zei de inspecteur. „En hoe zag dat. mannetje er uit?" Maar dat begreep Tekko wel. „Starreveld," dacht hij en ging er meteen vandoor. (Van onze Haagse redacteur) Tijdens de Beneluxconferentie, die in October van het vorig jaar te Knocke plaats vond, werd door de Nederlandse regering officieel medegedeeld, dat een verhoging van het Nederlandse huurpeil op korte termijn tegemoet kon worden gezien. Aanvankelijk meende men, dat het mogelijk zou zijn deze verhoging van de huren in het midden van dit jaar haar beslag te doen krijgen. Het heeft steeds vastgestaan, dat de verhoging van de huren niet alleen gecompenseerd zou worden door een nieuwe loonronde. Reeds minister Van de Kieft deelde de Tweede Kamer mede, dat hierbij ook bepaalde belastingmaatregelen zouden worden toegepast. Met name na de watersnood, die ons land heeft geteisterd, bleek, dat de Nederlandse regering er de voorkeur aan gaf de voorgenomen huurverhoging te verschuiven naar iets latere datum. Thans is, zoals wij gisteren reeds ten dele hebben gemeld, besloten, dat deze maatregelen op 1 Januari 1954 van klacht zullen worden. Bij deze maatregelen heeft de Nederlandse regeenng zich grotendeels aangesloten by het advies, dat onlangs door de Sociaal Economische Raad is uit gebracht. De regering gaat bij deze huurverho ging uit van verschillende percentages verdeeld over de vijf klassen van ge meenten, welke verdeling aangetroffen wordt in de Noodwet-Ouderdomsvoor ziening: Eerste klasse alle grote steden 17 pet. Tweede klasse: 20 pet. Derde klasse: 23 pet. Vierde klasse: 26 pet. Vijfde klasse: 29 pet. Men is tot deze percentages gekomen, omdat op het platteland de huren lager liggen dan in de grote steden, zodat de huren in de plattelandsgemeenten ver houdingsgewijs meer moeten worden verhoogd. Door het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting zullen nadere aanwijzingen worden gegeven met betrekking tot de vraag voor wence woningen de huurverhoging zal gelden. Voor een groot aantal woningen die na de oorlog zijn gebouwd gelden verhou dingsgewijs immers reeds hogere huren. Veehandelaar beroofd te Krimpen a.d. IJssel Toen Dinsdag-morgen om 6 30 uur de veehandelaar P. v. Vliet, afkomstig uit Zuid-broek met zijn motorfiets oo de Nieu we Rijksweg onder d-e gemeente Krimpen a. d. IJssel reed om zioh naar de veemarkt te Rotterdam te begeven, zag hij een man naast zijn rijwiel op de weg liggen. Van V. stopte onmiddellijk om te zien wat er was gebeurd. Hij boog zioh voorover. Op het zelfde moment kreeg de veehandelaar ech ter een klap op ihet hoofd, waarna men hem beroofde van zijn portefeuille met de in houd van f6.009,—. Daar het nog vroeg in de morgen was en dus nog weinig ver keer konden de daders gemakkellik ont komen. Ernstig ongeval 111 Spaardersbad te Gouda Zaterdagmorgen waren verscheidene jongens in het Spaardersbad te Gouda aan het krijgertje-spelen. Toen de 15-ja- rige W. V. van de Tweede Kade on-der de duikplank was, spronk een van zijn vrienden van de planik, met het doe! hem te tikken. Het vriendje had zijn vinger uitgestoken, maar ondef water raakte hij het rechteroog van W. V. De jongeen werd naar het Van Iterson- ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat hij zijn oog zal moeten Aanvankelijk was men het in het ka binet niet eens over de vraag of een huurverhoging zou moeten worden ge volgd door een looncompensiatie. Men meende, dat. deze compensatie ook elderr. gezocht kon worden. Hierbij speelde de beduchtfheid voor de gevolgen, welke een loonsverhoging zou kunnen hebben voor de Nederlandse concurrentiepositie in het buitenland een rol. Tijdens de jongste Benelux-onderhan- delingen is evenwel duidelijk vast te staan, welke grote waarde de Belgische regering hecht aan een verho ging, zij het maar met enkele procenten, van het Nederlandse loonpeil. Het zou ons niet verwonderen, indien deze factor voor het kabinet een belangrijke in vloed heeft gehad op de bepaling van hd uiteindelijke standpunt. Behalve een verhoging van de lonen heeft de regering vooral met het oog op een tegemoetkoming aan de niet-loon- trekkenden nog andere maatregelen ge nomen, "die de huurverhoging moeten compenseren. O.a. is besloten de perso nele belasting met 40 pet. te verlagen, waarmee een bedrag van 20 tot 25 mil lioen gulden gemoeid zal zijn en een v-n-lagfng van de inkomstenbelasting, waarbij het vrije bedrag aan de voet zal worden verhoogd en die in totaal een inkomstenderving voor het rijk van in- geveer 15 millioen gulden zal beloper. Zeer binnenkort is hef officiële com muniqué te verwachten, waarin de huurverhoging, de compensaties op deze huurverhoging en hel nieuwe belasting plan van minister v. d. Kieft, welk laf ste van bijzonder belang zal zijn voor de verhoging van de investeringen voor het bedrijfsleven, bekendgemaakt zullen worden. Heden beslissing Naar wy nader vernemen zal heden in de R.E.A., de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad, een laatste bespreking aan dit complex van maatregelen gewijd worden. Met na me schynt men het nog niet geheel eens te zijn over de wijze waarop de compen satie voor de huurverhoging gegeven moet worden. Het gaat daarbij om de vraag hoe groot de loonsverhoging, die naar alle waarschijnlijkheid 1 tot 2 pro- komen cent zal bedragen, precies zal moeten zyn. Wanneer het onderzoek zulks vereist Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Van Rijckevorsel, betref fende het bekendmaken van door Ne derlandse opsporingsambtenaren opge maakte processen-verbaal aan Duitse opsporingsambtenaren heeft de staats secretaris van Financiën, de heer Van den Berge, mede namens de minister van Justitie, de heer Donker, het vol gende schriftelijk geantwoord. Het is de minister en de staatssecre taris bekend, dat Nederlandse opspo ringsambtenaren niet alleen in de arrondissementen Roermond en Maas tricht, maar ook elders aan de op sporingsdiensten van de naburige lan den op basis van reciprociteit inlichtin gen plegen te verstrekken omtrent die vormen van criminaliteit, waarvan een doeltreffende bestrijding slechts door samenwerking van de opsporingsorga nen in de betrokken landen mogelijk is. Dit is wel in het bijzonder het geval, wanneer het gaat om criminaliteit, welke uit haar aard op het gebied van meer dan één land plaats heeft, zoals b.v. de internationale verspreiding van pornografische geschriften. Evenzeer geldt dit voor de frauduleuze export uit Nederland, in strijd met de devie- zenvoorschriften en of de wettelijke bepalingen op het gebied van de uit voer, welke veelal samengaat met frau duleuze invoer in het naburige- land, of omgekeerd, Voor een effectief optreden tegen dergelijke fraude is het niet zel den noodzakelijk, dat de opsporingsamb tenaren van de betrokken landen op de hoogte zijn van elkanders bevindingen, De plicht tot geheimhouding, waar van in Artikel 272 van het Wetboek van Strafrecht sprake is, is, wat de opspo ringsambtenaren betreft, behoudens hier niet ter zake zijnde uitzonderingen, niet in uitdrukkelijke wetsbepalingen vastgelegd, doch wordt bepaald door re gelen van ongeschreven recht, door in terne instructies en door de ambtseed. Het bekendmaken van gegevens uit een proces-verbaal aan particuliere perso nen moet dan ook in het algemeen strafbaar worden geacht. Hierop ziet het in de vraag aangehaalde arrest van de Hoge Raad van 20 Maart 1951. Naar het oordeel van de staatssecretaris en de minister is die plicht evenwel niet geschonden, indien er een uitwisseling van gegevens geschiedt* tussen opspo ringsambtenaren onderling, ook al be horen dezen tot verschillende landen, mits deze uitwisseling nodig is in het belang van een richtige opsporing. Waarom een nieuw beroep op de eenheid In Westerse kringen vraagt men zich af, wat de bedoeling van Malenkow, Beria en Molotow was met hun herhaal de oproep lot de volkeren van de Sowjet-Unie om de eenheid te bewaren. Het is, aldus waarnemers in Washing ton. of de nieuwe Russische leiders zich niet geheel zeker van hun zaak voelen. Stalin's erfenis is misschien wat te plot seling gekomen. Het volk heeft men met op zijn dood kunnen voorbereiden on ook de opvolging is nimmer gepubli ceerd. Ook is hel aannemelijk, dat men naar builen wil doen blijken, dat thans getroffen regeling van hel besluu: met aller instemming is geschied. Hat is echter goed mogelijk, dat er in de hoog ste regionen van de Sowel-hierarchie verschil van mening bestaat over plaats, die aan Malenkow en Beria toegewezen. Zo kwam dezer dagen een van de cor respondenten van United Press met het bericht, dat de benoeming van Worosji- low tot staatshoofd het gevolg was van Zee voerde wrakstukken naar Schiermonnikoog Op Schiermonnikoog zijn stukken van woningen, daken, schoolbanken, benevens een dode koe aangespoeld. Men vermoedt, dat deze wrakstukken uit de rampgebie den aa. zee zijn gespoeld en thans door de Noorden wind op de kusten zijn ge worpen. de beduchtheid van Malenkow c.s. voor het Rode Leger. Ook de passages in de redevoeringen over de internationale samenwerking schijnen een bepaalde bedoeling te heb ben. Ervaren diplomaten, die de Sowjet- lactiek jai-enlang hebben bestudeerd, menen, dat deze passages allereerst be stemd waren voor de satellietlanden. Deze toch zouden er weinig voor kun nen voelen om ook met de nieuwe heer sers in zee te gaan. Stalin had het ver trouwen van alle communisten, uitge zonderd dan Tito. Maar dit vertrouwen hebben zijn erfgenamen zeker niet. Het is dus zaak voor hen om het door Stalin geschapen communistische bolwerk ach ter het IJzeren Gordijn .voorlopig te 'on- solideren en men verwacht, dat dit nog moeite genoeg zal kosten. Wie kennis heeft genomen van de tekst van Mao Tse Toengs telegram aan Malenkow kan zich niet aan de indruk onttrekken, uat de Chinese regeringsleider zijn kansen afwacht om wat meer in de gezamen lijke communistische politiek te zeggen te krijgen. Wellicht zal hij van de bestuurswisse ling in Rusland gebruik willen maken om wat meer actieve steun van de Sow- jets te krijgen bij de oorlog in Korea. Men is dan ook van mening, dat iedere manoeuvre van de rode diploma ten in de naaste toekomst nauwlettend moet worden gevolgd. De hoogste waak zaamheid, zo deelden autoriteiten in Washington mede, blijft geboden. Het Europees statuut Spoedig nieuwe ministers conferentie De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van „Klein Europa" hebben Maandag in Straatsburg beslo ten, dat zij op 12 Mei opnieuw zullen bijeenkomen om zich te beraden over de verdere behandeling van het statuut voor een Europese politieke gemeen schap, nadat de Straatsburgse grond wetsvergadering hieraan de laatste hand heeft gelegd. Naar wij vernemen heeft minister Beyen het initiatief ge nomen tot de vaststelling van deze da tum, Voordien zullen de nationale rege ringen het plan in studie nemen, terwijl het secretariaat van de ministerraad de voorbereidende maatregel voor een verdere behandeling zal treffen. De voor uitzichten voor een spoedige verwezen lijking van een Europese politieke ge meenschap werden Maandagavond in Straatsburg afgemeten aan de sterke mate van terughoudendheid, waarmede het plan werd aanvaard door de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, die in zijn rede bijzonder de nadruk legde op de nationale tegen standen, die nog te overwinnen waren. De doodslag aan het Spaarne Hel Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren uitspraak doende, de 25-jarige slagersknecht J. S. uit Haarlem veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek omdat hij op 23 Juni jl. de 53-jarige scheepsbouwer Dikmans in diens werk plaats aan het Spaarne van hét leven had beroofd door hem met een voorhamer diverse slagen op de schedel toe te dienen. In eerste instantie was de verdachte door de rechtbank tot dezelfde straf ver oordeeld. In hoger beroep eiste de pro cureur generaal veertien dagen geleden vijftien jaar. Het betrof hier de zaak tegen diverse familieleden van het slachtoffer, die zelf weinig gunstig bekend stond en wiens stoffelijk overschot door twee vrienden van zijn dochters later in het water van de Spaarne werd neergelaten,'nadat het met ijzer was verzwaard. De vrouw van het slachtoffer, mevr. J. M. D.-K. was in eerste instantie door de rechtbank wegens het uitwissen van sporen van het misdrijf tot de maximum daarop gestelde straf van zes maanden veroordeeld. Ook dit vonnis werd van daag door het hof bevestigd. De 23-jarige zoon J. E. D. kreeg vier in plaats van hem aanvankelijk opgelegde zes maanden. Dodelijke val op de rails (Van onze correspondent) De 24-jarige G. te Riele uit Deventer, die werkzaam was bij het Spoorwegbouw bedrijf te Zwolle, is tijdens werkzaamhe den aan de electrificatie van de lijn Zwol- le-Deventer van een hoogte van 5!< meter op de spoorrails gevallen. Hij kwam op het hoofd terecht en overleed ter plaatse. Het slachtoffer was ongeveer een maand geleden gehuwd. t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2