5IM0N DE WIT DE ERRES Krommenieërs deden prachtig werk in Zeeland Moedercursus FONTIJN's slagerij DE KRÖMMËNIEËR 3 II Wachten in Bergen op Zoom Halféén die nacht naar bed. maar half vijf waren ze er al weer uit. Ze wilden aanpakken en kwamen niet om te slapen. Terug naar Bergen op Zoom om vandaar te trachten de Ooster-Schel- de over te komen, naar het bedreigde Ierseke op Zuid-Beveland. Opgezweept door de steeds maar binnen komende berichten over de duizenden stuks vee. die zich nog in het ondergelopen gebied bevonden, stonden de jongens aan de kade van Bergen op Zoom te trappelen van ongeduld, wachtende op boten, die hun pramen konden overnemen en de Schelde overbrengen. Die boten bleven echter uit en toen rijpte het plan om maar op eigen kracht die zeearm over te steken. Nota bene. de Ooster-Schelde, die daar over Bergen op Zoom bij vloed een ware binnenzee vormt, en waar het geducht kan spoken. Als een schipper, die daar bekend was. het niet had af geraden. hadden zij het er zeker op ge waagd. en wij hadden het geflikt ook, zeggen Klaas en Leen nu. Echter, zij vonden het toch verstan diger de raad van de schipper niet in de wind te slaan, te meer daar er be richt kwam, dat er vanuit Ierseke drie boten van de rederij Koppen op weg ging om hen en de pramen te halen. In middels is er ook bericht gekomen, dat dé ploeg, die in Wouw is achter geble ven, 50 stuks vee heeft weten te redden en zich nu bij de andere te. Bergen op Zoom komt voegen. Later op de dag komen de Koppen'' boten ook eindelijk de haven binnen vallen en meteen wordt er aangepakt om de pramen twee bij twee op de gro te boten te laden. Dat gaat natuurlijk ook niet één, twee, drie. de hijsinstalla ties van de boten zijn niet altijd op zo'n zware vracht berekend, maar tegen ach ten die Donderdagavond waren de pra men, ook die uit Wouw, dan toch ge laden. Maar van vertrekken was nog lang geen sprake. Onze Krommenieërs hadden nl. tot hun grote verbazing het water langzaam aan geheel uit de Bergen op Zoomse haven zien weglopen en toen hun pramen geladen waren, zagen zij de bodem en stonden de Koppen-boten fi naal op het droge. De kielen, die diep in de slikbodem wegzakten en de strak ge spannen trossen behoedden de boten voor omvallen, anders was het hele spul gekapseisd. Volgende ochtend bij vloed pas varen, luidden de orders en de jon gens hebben een slechte, bar koude nacht in het stro en zonder dekens door gebracht in het vooronder van de boten. „We la.gen allemaal in mekaars hok- kie", zegt Klaas, ,,inaar van slapen kwam niks, hoor." Enfin, acht uur de volgende morgen was het vloed en werden de' trossen dan eindelijk losgegooid. Naar Schouwcn-Duiveland Ze zouden nu naar Zierikzee gaan, waar men dringend om hun hulp verle gen zat. Daar, onder de kust van Schou- wen-Duiveland, begonnen zij eigenlijk pas goed de gevolgen van de rampnacht- te zien. Hele daken van huizen, huis raad en dood vee werd door de stro ming naar zee gevoerd en overal zien zij grote gaten in de dijken, waar het water vrij in en uitstroomt. Dat wakkert hun lust tot helpen nog meer aan en is oorzaak, dat zij, in Zierikzee aangeko men, brutaalweg de kamer van een be velvoerend officier binnenlopen, terwijl hun was gezegd te wachten. Zij hebben echter meer dan genoeg van het wach ten en vragen de officier dringend om materiaal om hun boten over te brengen in de ondergelopen polders rond Zierik zee. Hier ervaart men echter, dat de or ganisatie bij het leger maar zo-zo is, want al wat er komt, geen geschikt ma teriaal. Intussen heeft veearts Stevens, uit de omgeving van Renesse, zich bij hen ge voegd. Hij is enthousiast over de pra men en dringt er op aan ze maar onder te brengen naar Burgsluis op Schouwen, daar is de nood nog hoger dan in Zie rikzee. Weer kiezen de boten het ruime sop en in de avond komen zij Vrijdags voor de haven van Burgsluis aan. Nou zullen we dan eindelijk kunnen beginnen, dacht de ploeg, maar het was boos weer, te slecht om de haven bin nen te komen, en de hele nacht hebben zij voor de ankers liggen rijden, wach tend op licht en hoog water, 't Was ook die nacht weer boos weer. De schepen werden flink door elkaar geschommeld, maar niemand van de jongens heeft veel last van zeeziekte gehad. Ze kropen in het stro en hebben geslapen als ossen, te meer, daar ze gelukkig dekens gekre gen hadden. Op eigen kracht de polders in 's Zaterdagsmorgens worden de pra men eindelijk over boord gezet en varen zij op eigen kracht de ondergelopen pol ders van Schouwen in, op weg naar Re- nesse, dat aan de andere kant van het eiland, in de duinen, nog vrij droog ligt. Elke praam kreeg een gids aan boord, die ter plaatse goed bekend was. maar ondanks deze wijze maatregel voer een van de pramen gedurende die tocht zo hard op een onder water staande paal, dat de gids finaal over boord sloeg en de andere mannen zeer onzacht tegen het dolboord van hun vaartuig werden gekwakt. De gids werd gelukkig door een achter hen voerende praam weer opgepikt en verdere gevolgen bleven uit, maar men had alvast een klein voor proefje van wat nog komen zou. Op die tocht dwars over het onder gelopen Schouwen, waarvan eigenlijk al leen de duinenrand met de dorpen Bergh, Haamstede en Renesse nog maar droog Hier is de erelijst Sjoerd Hondema Jaap van Swietcn Joep Kroon Henk de Vries Joop Knijnenberg Jan Piet Aafjes Klaas Kleijn Jan van 't Padje Kees de Haan Piet Nielen Kees Los Cor Klooster Cor Hop Jaap Feeke Jaap Brasser Sietse Wiekens Klaas Wouda Leen Spaander ligt, hebben onze mensen pas goed ge zien, hoe erg het hier was. Een gezicht oiii nooit te vergeten, verklaren onze zegsmannen. Zover het oog reikt alles water, met hier en daar wat bomen of een wrak geslagen huis er bovenuit. Ca davers, huisraad en wrakhout kwamen wij overal tegen en dat alles werd heen en weer geslingerd door golven, die soms meer dan een meter hoog kwamen. Wij hebben verstomd gestaan, dat onze pramen zich zo goed hielden in dit wa ter, waar een ruwe Krommenie nog maar een tam plasje bij is. Natuurlijk kregen wij veel buiswater over. zodat we vaak drijfnat waren, maar met af en toe ho zen hebben we onze schuiten toch altijd boven weten te houden, hoewel het er soms om spande. In Renesse werd de ploeg met open armen ontvangen. Er stond nog zeer veel vee in de polder, gevlucht naar dijken of kerkhoven en in stallen, die wat ho ger lagen dan de omgeving. Diezelfde Zaterdagmiddag zijn ze er meteen al op uitgegaan om het eerste vee te halen, alleen Sjoerd Hondema, die tot leider van de ploeg was gekozen, Uteef aan de wal om verbindingen te leggen, voor voedsel en onderdak te zorgen en nog veel meer van die werkjes. Over Sjoerd zijn Klaas en Leen niet gauw uitgepraat. Zij zouden vast niet zoveel werk hebben kunnen doen, als hij er niet geweest was om alles op het land in orde te maken. Zij vertellen, dat hij zelfs een hefschroefvliegtuig charter de om hem naar Zierikzee te brengen om zwemvesten te halen en dat hij op de terugtocht zo laag boven een dei- pramen op het water ging hangen, dat- de mannen die niet wisten, dat Sjoerd er in zat begonnen te schelden. Toen hij echter zijn motorkap afzette en z'n witte kop buiten het toestel stak, was het raadsel opgelost, lacht Klaas. Voor 50.000 per dag aan land Ook de Zondag en de volgende drie of vier dagen hebben de Krommenieërs nog zoek gebracht met vee halen, dat soms uren varens in de polder opeenge hoopt stond. Koeien, paarden, schapen, soms zelfs een varken, brachten ze vei lig aan wal en Sjoerd schatte de gered de waarde op ongeveer 50.000.— per dag. Als men dan nagaat, dat onze men sen zo zo'n dag of vijftien zijn bezig ge weest, dan is een klein rekensommetje voldoende om aan te tonen, hoe goed en nuttig hun werk daar is geweest. Overigens, hel' heeft vaak veel moeite gekost. Die eerste dagen, dat men vee redde, is er menig hachelijk avontuur beleefd en dat alles tot een paar door natte pakken bepaald is gebleven, is waarlijk meer geluk dan wijsheid. „Die keer. dat we dat varken haalden, Leen, weet je nog?", vraagt Klaas. „Ja. dat was om de drommel geen pretje", vertelt Leen. „Er stond een zwaar varken ergens in een boerderij en we hadden het in een kist gekregen, om het zo in de praam te brengen. Ik was in de praam gebleven, terwijl de jongens met dat varken bezig waren, maar toen ze de kist moesten optillen, vroegen ze, of ik een handje kwam helpen. Ik plons Het is een verheugend verschijnsel, dat ter plaatse altijd belangstelling be staat voor de zorg van de gezondheid. Dit is voor een vereniging als het Witte Kruis prettig, omdat deze vereniging veel, ja. heel veel voor de gezondheids zorg doet. Naast de consultatiebureaus, die de vereniging verzorgt, schept zij bijna elk jaar dc mogelijkheid tot het bij brengen van de juiste behandeling van de baby. Dit is een niet te onderschat ten belang, want een verzorging van de baby in het beginstadium is van on schatbare waarde voor het aangebroken leven. Daarom is het goed gezien, dat het Witte Kruis steeds weer een Moeder cursus organiseert. Zo ook nu weer. Op Dinsdag 7 April a.s. begint een nieuwe Moedercursus. Deze cursus wordt voort gezet op Dondetdag 10 April en zo ver volgens elke Dinsdag en Donderdag. Na de Moedercursus, die ongeveer 10 lessen omvat, wordt in aansluiting daarop een cursus voor Kleuterzorg gehouden, die 4 lessen omvat. Alle dames boven de 18 jaar. zowel gehuwd als ongehuwd, kunnen zich aan geven. Het cursusgeld behoeft toch geen bezwaar te zijn, dit is zeer laag gesteld. Reeds nu kunt u zich opgeven tot deelname bij de wijkzusters, die u alle gewenste inlichtingen kunnen verschaf fen. Aanvangsuur en plaats van de cur sus worden nog nader opgegeven. in m n laarzen over boord naar hen toe en ik neem de kortste weg natuurlijk. Nou. dat ging best. totdat ik plotseling geen grond meer onder m'n laarzen voel de en koppie onder de diepte in dook. Leen Spaander in de gierput Ik schrok me een ongeluk natuurlijk, maar toen ik weer boven kwam, wist ik toch weer op de begane grond te komen en toen hoorde ik van de boer, die met ons mee was. de verklaring. Daar, waar ik naar beneden was gegaan, lag een gierput, waarvan het houten deksel na tuurlijk was weggespoeld. Hij had het de andere jongens wel verteld, maar was mij vergeten. Nou", eindigt Leen, „als ik onder het betonnen dek was gescho ten. dan was ik nog niet jarig geweest." Nee, waarschijnlijk nooit meer. dach ten wij. Klaas Wouda haalde een keer een paard uit een stal, dat daar al een dag of tien tot een handbreedte onder zijn rug in het water stond. Om het beest uit die benarde positie te krijgen moest er echter een stuk muur boven en naast de deur weggebroken en toen lukte het. Klaas was op de rug van het beest ge klommen en tot zijn knieën in het water zittend, wist hij zich, met het paard, naar buiten te wurmen. Ze konden een paard echter niet zo gemakkelijk in een praam krijgen, dus zou Klaas het dier rijdende naar land zien te krijgen. Dat zou wel lukken, zei hun gids, als hij die telefoonpalen maar volgde. Zo gezegd, zo gedaan. Klaas ging op weg en volgde pijnlijk nauwkeurig de een eindje boven het water uitstekende palen. De praam voer intussen een honderd meter van hem af om zonodig hulp te kunnen bie den. Alles ging goed, totdat de palenrij plotseling gekruist werd door een an dere. Hier lopen bepaald twee wegen, dachte onze gemeente-chauffeur, en ik zou wel eens Willen weten, welke kant ik nou uit moet. Aan de praam had hij niets, want het was intussen zo hard gaan sneeuwen en waaien, dat hij nog maar een paar meter voor zich uit kon zien. Op goed geluk koos Klaas maar een richting en... plompte precies een sloot in met paard en al. Paarden kun nen echter, als het moet, goed zwem men, het ploeterde 'naar de kant en „de weg" weer op, en paard en ruiter zijn behouden op het droge gekomen, midden in een sneeuwstorm. Zo zijn er talloze soms hachelijke avonturen beleefd, die ze nu met smaak kunnen vertellen, omdat ze zo goed zijn afgelopen, maar die ook wel eens min der goed konden zijn geëindigd. Die keer, dat ze een cafeetje binnen gingen om nog te redden, wat mogelijk was, was het voor Jan van 't Padje haast minder goed afgelopen. Het water stond tot kniehoogte in het zaaltje en Jan ging achter de lege tapkast staan, om de jongens eenjion-el te offreren, die er niet was natuurlijk. „Maar", vertelt Klaas, „zo was hij er en zo was hij ver dwenen." Toen ze gauw achter de kast gingen kijken, dook Jan juist proestend en snuivend op uit de bierkelder, waar van het luik was weggedreven. Zijn carrière als barkeeper was daarmee wel zeer plotseling beëindigd. (slot volgt) FILMLAND ..Manly'dat is de titel van een wel zeer voortreffelijke film, die de komende week in het programma van bioscoop „Centraal" zal worden gedraaid. Het is de ontroerende geschiedenis van een klein doofstom meisje en in deze film wordt ons op aangrijpende wijze ge toond. welke methoden men toepast om alsnog een gunstig resultaat te verkrij gen. Wij zien tevens de strijd, die de ouders voeren om het geluk van hun kind, waarbij de meningsverschillen, die bij de opvoeding ontstaan, op sobere en menselijke wijze worden belicht. Eenpa rig is men van oordeel, dat deze cultu reel gekeurde film een der beste is van die tot nu toe uitkwamen. Persstemmen van vooraanstaande dagbladen, die o.m. het volgende zeggen, als „Een film, die niets anders dan lof verdient", „Een zeer gedenkwaardige film" en „Een film, die men niet zal willen verzuimen", spreken in dit opzicht een duidelijke taal. Voeg daarbij het prachtige spel van de hoofd rolspelers Phyllis Calvert, Jack Hawkins en de kleine Mandy Miller, dan kunnen ook wij uiteraard niet anders dan deze film van harte aanbevelen. „Mandy" zal u diep ontroeren en een onvergetelijke indruk bij u achterlaten. De tweede film, die in het programma van bioscoop „.Centraal" wordt gedraaid, is er eveneens een van de befaamde Ar thur Rank-Organisatie. „Ivoorjagers" (Where no fultures fly) verplaatst ons naar het hartje van Afrika, waar An thony Steel, Dinah Sheridan en Harold Warrender als hoofdfiguren optreden in het onschatbare pionierswerk van de jungle en het gegeven is van een dermate veroverende echtheid, dat zij even span nend is als de beste thriller. Voor deze zeldzame film werd de hoge Engelse on derscheiding van de Engelse koningin beschikbaar gesteld en alleen de prach tige natuuropnamen en de fascinerende reportage over het dierenleven in de jungle maken een bezoek aan deze film reeds dubbel en dwars waard. Een bezoek aan bioscoop „Centraal" zal u de komende week meer voldoening schenken dan ooit. Voor verdere bizon- derheden verwijzen wij u naar de ad vertentie in dit blad en de raambiljetten. EHBO-nieuws Zaterdag 7 Maart, j.l. werden te Krommenie de voorwedstrijden van de districtswedstrijden gehouden, waaraan door 6 ploegen werd deelgenomen. Er werd door alle ploegen met ernst gewerkt en ieder trachtte het zo goed mogelijk te doen. Dat er fouten gemaakt werden, spreekt vanzelf, doch er waren ook veel goede behandelingen te zien. De beoordeling was in handen van Dr Hylkema,, Dr Talsma en Dr v. d. Wiel. De uitslagen waren: Assendelft 221 pt„ Krommenie I 202 pt„ Oostzaan 192 pt„ Amsterdam-Oost 190 pt„ Amster dam-Noord 184 pt, Krommenie II 183 pt. Na afloop gaf Dr Hylkema nog enige opmerkingen over het ongeval, die alle Ë.H.B.O.-ers goed ter harte moesten nemen. Om ongeveer 6 uur sloot de voorzit ter deze prettige middag met een woord van dank, vooral aan de doktoren voor hun medewerking en aan alle aanwezi gen voor hun opkomst. Deze leerzame wedstrijden hadden meer belangstelling verdiend. Inzameling naaigerei enz. voor de noodgebieden Dank zij de spontane wijze, waarop door de huisvrouwen van Krommenie aan deze actie is medegewerkt, konden door „Ons Huis" 192 naaidozen worden samengesteld. Deze zullen bij de eerst volgende gelegenheid worden gezonden aan de huisvrouwen van Serooskerken. de gemeente, die door onze gemeente is geadopteerd. Er gafet dan nog een grote doos met klossen garen mee, die dan daar verder zullen worden gedistribu eerd. daar men daar de gezinsgrootte kent "(iedere naaidoos bevat reeds 4 klossen garen). Hartelijk dank aan alle geefsters en vooral aan de leiding van „Ons Huis", die aan de samenstelling van de dozen nog menig uur heeft besteed. Verder kwam nog binnen een doos met 25 prachtige, fleurige wollen shawl tjes voor jonge meisjes. Deze zijn ge maakt door Renate Borstlap. Fietje van Zwielen en Rika Vredenburg, die hier voor resten wol hebben verzameld. Al hoewel de kledinginzameling is stopge zet. zullen toch zeker 25 Serooskerkense meisjes blij zijn met zo'n aardig dasje. Deze doos zal dan ook worden mee gezonden met de naaidozen. Ook deze meisjes "nog eens heel hartelijk dank! Jaarvergadering Coöp. Vrouwenbond afd. Krommenie Din§dag 3 Maart hielden we onze jaarvergadering op ons kantoor Verma ningsstraat. Na de opening door onze voorzitster, mevr. Pels-Rol, heeft zuster Hooij een lezing voor ons gehouden over Het Witte Kruis „Van vroeger en Nu". Daarna heeft zuster Hooij onder het drinken van een kopje thee vragen, die haar gesteld werden, beantwoord. In de pauze hebben wij een gratis ver loting gehouden en daarna kwam het officiële gedeelte. De twee aftredende bestuursleden werden weer herkozen en ons uitje voor de zomer werd bespro ken. Om ongeveer 11 uur sloot onze voorzitster deze gezellige vergadering. Athletiekvereen. Lycurgus Nog drie keer... trainen we seizoen 1952—1953 in de gymnastiekzaal op de Vrijdagavonden. Laten we daarom allen nog de kans waarnemen en komt trainen! Zondagochtend is er weer trainen op de Vaartdijk. Alle leden om 8.45 uur in het badhuis. Volgende week verschijnt ons club blad en daarin vindt u al)e bizonder- heden omtrent ons zomerseizoen-pro gramma. Het is weer omvangrijk en wij wekken alle leden op, om mee te wer ken, dat ook dit programma goed ver loopt! Ook de datum van de Onder linge Veldloop is dan bekend! Goed en Goedkoop <~lDlj hebben de elaqere niet die van het gehakt, maar van de Radiotoestellen 1 K.Y. 525 waar u later een F.M. ontvanger in kunt bouwen. Een prachtig geluid in een schitterende houten kast, met afstemoog, voor de prijs van259. Dat is nog door niemand vertoond! Desgewenst op termijnbetaling. Ieder adspirant-koper raden wij aan, alvorens tot kopen over te gaan, dit aparte apparaat eerst te laten demonstreren door HET RADIOHUIS MAARTEN HART Vlietsend Telefoon 81317 vrucht- poot- Uit voorraad leverbaar: Bloemheesters, ligusters, bomen enz. Groenten- en bloemzaad, aardappelen A-gekeurd. Kunstmest, bestrijdingsmiddelen. L. MEYNS Uitweg 104, Tel. K 2989-228. A. SIEKERMANBESSE Wilhelminastraat 18 STOFKNIPPEN, hulp bij passen en naaien. Club- en privé lessen in naaien en knippen. OOK DEZE WEEK 155 ct. Kalfsgehakt per 7* kilo 135 ct. Kalfs- en Varkensgehakt per Va kilo 145 35 ct. ct. ALS EXTRA RECLAME 250 gram Leverworst 45 ct. 250 gram Metworst 88 ct. 150 gram Boterhamworst 54 ct. KWALITEIT IS ONZE RECLAME! D. FONTIJN «ST

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2