r_'_ Van de sportvelden Kerkdiensten OOTJE TEUR EN HET BETOVERDE KASTEEL (^et eenó op de ópreeuwen Het Mysterie 2 DE KROMMENIEER Velsen overspeelde GVO (4-0) GVO heeft de fraaie prestatie van vorige week niet kunnen herhalen. Het' speelde in Velsen juist een tempo lager tegen de club van die naam. waardoor de ruime 4—0 nederlaag wordt ver klaard. De GVO-ers moesten daardoor tevens het middenveld prijsgeven, ter wijl de weinige kansen niet werden be nut. Groter had de Velser zege nog geweest, indien het de penalty had be nut. die na een kwartier werd toege kend. omdat het leder van de grond tegen captain Van Bergen's hand stuitte. De Leeuw kon de slecht afgevuurde ko gel echter houden. Doordat het Velsense offensief bleef aanhouden, konden doel punten van deze kant niet uitblijven. Toch was het eerste een teleurstelling, omdat het doelpunt in buitenspelpositie' 'werd gescoord (1—0). Even leek het of de GVO-ploeg wat opvlamde: uit enige aanvallen ging een kopbal van Cornelisse juist over en Van Gelderen kwam zelfs geheel vrij voor de Velsen-doelman. Rood-zwarte doelpun ten kwamen er echter niet, waardoor .Velsen weer veelvuldiger kwam opzet ten. Van Bakkum had echter in Van Bergen een zeer zware bewaker, die hem geen moment vrij spel liet, zodat deze gevaarlijke Velsenaar uitgeschakeld was. De thee had GVO niet op andere ge dachten gebracht. Het spel bleef slordig en slap. Het Velsen-overwicht kreeg daardoor vrij spel. terwijl ook de ver dere doelpunten van de thuisclub de GVO-ers niet konden inspireren. Het voerde de stand regelmatig op tot 4—0, terwijl stopper Van Bergen, die weer een prima partij te zien gaf, er voor zorgde, dat het Velsen-overwicht niet in nog meer doelpunten lot uitdrukking kwain. Ri Zondagsdienst doktoren 15 Maart d. Wiel, Padlaan 13 Ledenvergadering R.K. Volkspartij Op Woensdag 4 Maart belegde de R.K. Volkspartij een ledenvergadering in hel R.K. Verenigingsgebouw. Voorzit ter Heilig opende de vergadering en be sprak daarna de candidaatstclling voor de gemeenteraad. Men komt er niet meer af met te zeggen: „Ik bemoei mij niet met de politiek". Het is ook niet logisch, want de politiek bemoeit zich wel met ieder van ons. Het zijn. aldus de spre ker, de politieke partijen, die het baan brekend werk hebben gedaan voor de grote en kleine verbeteringen in ons maatschappelijk bestek. Het is daarom noodzakelijk lid van de politieke partij te zijn en daaraan mee te werken, en wat de gemeente behoeft, de afgevaardigde, die we van nabij kennen, in de gemeen teraad kiezen en hem te stimuleren. De gemeente is een zelfstandigheid, die in samengaan met de verschillende stromin-' gen en daarin moet komen tot doeltref fende resultaten, op allerlei gebied. Vervolgens ging men over tot de can- didaatstelling. De groslijst ziet er nu als" volgt uit: De heren Gordijn, Heilig, Van der Stoop, Gaal, Nooy. Groot, Hijne. In de groslijst-commissie nemen zitting de heren G. Schavenmaker. Th. Veldboer en P. Way. Z BURGERLIJKE STAND 1 tot en met 7 Maart Geboren: Antonius Jacobus Jozef, zoon van J. J. Heijne en G. A. Pekel: Lijs- bertha Geertruida, dochter van W. Zwart en I. Schmale; Johannes Willem, zoon van C. Keeman en J. F. Kriek. Ondertrouwd: B. Buntsma en A. Slo- terdijk (van Amsterdam). Gehuwd: Geen. Overleden: Geen. KW liet APGS sneuvelen Tegen APGS heeft KW Zondag een zeer matige wedstrijd gespeeld. Dit is meestal het geval met een tegenstander van geen groot kaliber, welke boven dien ook matig voor de dag komt. Van het begin af deelde KW de lakens uit, doch verder dan twee afgekeurde doel punten kwam het voorlopig niet. Slechts zelden kwam de KV V-doelman er aan te pas, doch even voor de pauze moest Van Bergen voor een plotseling af standschot zwichten,zodat APGS op een kostbare 0—1 voorsprong stond. Ook na de pauze beukte' KW steeds de helft van de tegenpartij, doch voor lopig kwam in de eigenaardige Amster damse voorsprong geen wijziging. De verhouding gaf dit geenszins weer. On geveer twintig minuten voor tijd kwam met het doelpunt van Lodder (1 1) verandering in het geheel. Eigenlijk was het nog sneu. dat de politiemensen deze nederlaag tegemoet gingen, nadat zij zo lang de kleine voor sprong stug hadden geconsolideerd. Het schot, dat enige minuten later werd af gevuurd, kon de APGS-keeper niet on der controle krijgen, waarvan Lodder dankbaar profiteerde, door het leer ach ter de rug van de keeper hard in te knallen (1—2). Met een min of meer verdwaald schot, dat fraai in de touwen verdween, maak te Braun even voor tijd aan alle onze kerheid een einde (1—3). waardoor KW op de ranglijst ten koste van Be verwijk een plaatsje steeg. Zondag wordt voorlopig uitgemaakt wie deze plaats opnieuw krijgt, want KW ontmoet deze club in de aard- beienstad. Ri Hoger Op-OKV2 11-2 Opnieuw boekte Hoger Op Zondag een fraaie zege. Nu moesten de OKV- reserves er met 11—0 roemloos aan ge loven, waardoor de Krommenieërs weel een stapje nader zijn gekomen tot het begeerde kampioenschap van de 2e klasse. De 11 —0 eindstand toont duidelijk aan. dat OKV 2 niet veel in te brengen had. De gehele wedstrijd waren de groen-witten in de meerderheid, zodat de doelpunten aan de lopende band al spoedig kwamen. In de eerste hèlft scoorden resp. de heren Wezel, Kleijn. Groot (2x) en mej. Van Olst, zodat met. een duidelijke 5—0 werd gerust. Na de pauze bleek het niet veel an ders, zodat de dames Steenbeek en Van Olst er spoedig 7—0 van maakten, ter wijl Kleijn, Groot, Dijkstra en Kluft de elf vol maakten. Ri ZONDAG 15 MAART Ned. Hervormde Kerk 10 uur Ds M. W. H. Bartstra. Ned. Herv. Kerk Krommeniedijk 10 uur Ds van der Veen. Westzaan. 1.15 uur Zondagsschool. Herv. Evangelisatie (Visserspad) 10 uur Ds Mr G. A. Alma, Amsterdam. 19 uur Ds J. Wiersma, Beverwijk. Jeugddienst. Geref. Kerk (geb. Julianastraat) 10 en 16.30 uur Ds H. Brink. Geref. Kerk (geb. Eikelaan) 10 en 16.30 uur Ds de Gier, Westzaan. Oud-Katholieke Kerk 10 uur pastoor Verheij. Doopsgezinde Gemeente 17.15 uur 20 min. dienst. 28. HANDEN OMHOOG Ja. het was Baron Van Quaat tot Er- gher. die daar boos in zichzelf mompe lend om de hoek van de bijkeuken ver scheen. „Ik hoorde duidelijk de tuinpoort dicht slaan1", hoorde Ootje Teur hem mopperend zeggen. „Die sukkel van een Freek Frek heeft hem natuurlijk weer niet goed op slot gedaan... Ik zal die vent wel eens leren!" Hij naderde snel en Ootje Teur wist met, hoe hij het aan zou leggen om hem met een redelijke kans van slagen aan te vallen. „Wacht", dacht hij dan plotseling. Hij greep weer het stuk houtskool en begon als een razende te tekenen. Enfin, jullie zien wel. wat het moet worden. Vlak voordat de Baron Ootje Teur genaderd was. was ook de tekening klaar en nam Ootje Teur het ding van de muur. Het was een zwaar kaliber revolver! „Ais ie nu maar geladen is", verzucht te Ootje Teur, „want dat heb ik er niet bij getekend..." Nu stapte Baron Van Quaat tot Er- gher de hoek om. ..Handen omhoog!! En geen woord zeggen!'siste Ootje Teur. De Baron deed een luchtsprong van angst en schrik en stak meteen gehoor zaam de handen in de lucht... Uit de natuur Nu Maart, de lentemaand, weer in het land is, worden de tekenen, die het ko mend voorjaar begeleiden, steeds duide lijker zicht- en hoorbaar. Zichtbaar in het daglicht, dat telkens vroeger komt en later gaat, in de knoppen, die zwel len en de eerste kieften, die nog wat eenzaam en aarzelend de nog dorre lan den binnen dwalen. En hoorbaar is het komend voorjaar ook al weer. Let maar eens op, zo 's morgens omstreeks het opgaan van de zon, dan zit vriend merel al weer hier en daar op een dakvorst, een schoor steenrand of een nog kale tak en stuurt zijn hoge fluittonen de ochtend in. Fijn gehoor is dat en je wordt er zelf ook vrolijk van. 's Avonds omstreeks een uur of vier hoor je hem ook al weer. al valt het soms niet mee zijn kleine zwarte figuurtje op te sporen. Maar er is nog een goede vriend van ons mensen, die het voorjaar in z'n kopje heeft. Je hoeft heus niet ver te zoeken om hem te vinden, want je hebt grote kans, dat hij vlak boven je deur in de dakgoot bivakkeert. Dat is natuur lijk onze eeuwige optimist, vriend spreeuw. Hij is altijd opgewekt en zelfs in het miezerigste weer, als de meeste vogels zich koest houden, gilt hij een Bescherming Bevolking (vervolg van pag. 1) Bij zeer grote rampen zal tevens via het landelijk commando een beroep gedaan kunnen worden op alle beschikbare hulpverleningseenheden. Algemeen Opzet is de streekhulpdiensten zo op te bouwen, dat deze niet naast de plaatselijke staan, maar een versterking daarvan zijn. In het kader van de ge hele organisatie van de B.B. zal aan dacht worden besteed aan de Bescher ming Monumenten, Bescherming Wa terschappen. Polders en Waterstaats objecten Scheepvaart, Spoorwegen en Openbare Nutsbedrijven. Ten behoeve van de bescherming van het in het Kringgebied aanwezige vee zal een Veterinaire dienst worden ge organiseerd. Hoe goed ook deze dien sten georganiseerd worden, en er wordt heel wat aan gedaan, het zal geen zin hebben, als niet de gehele burgerij, een ieder in zijn eigen huis of bedrijf, mee werkt om de gevolgen van een ramp te bestrijden. Hiermede zijn we gekomen aan het begrip Zelfbescherming, waar over in een volgend artikel een en an derWordt verteld. of andere uitdaging vanaf de dakrand naar beneden. Op het ogenblik echter oefent hij zich al flink voor het komen de voorjaarsfeest en wanneer hij niet eet. fluit hij. Die spreeuw is. zoals bekend, een reusachtig goede imitator. Vanaf het piepend geknars van een droog krui- wagenwiel tot de melodieuze roep van een overtrekkende groep wulpen, hij weet het zo bedriegelijk na te bootsen, dat hij mij al menigmaal bij de neus heeft gehad. De kiefIde grutto, de tureluur en liet spotvogeltje, om er nu maar een paar te noemen, hij heeft ze precies af geluisterd en hij schijnt er vaak groot plezier in te hebben om een arm mens de nek te laten verdraaien op zoek naar die vink of dat meesje. En als je dan eindelijk zijn bedriegerij doorhebt en de vuist tegen hem schudt, dan breekt hij los in een daverend gekwetter en slaat met de vleugels op de maat van zijn triomfgekrijs. Fijne, leuke beestjes zijn het, die ik niet graag onder m'n pannendak 20U willen missen, al moppert mijn vrouw nog zo erg op de rommel, die ze aan richten op zolder en op de straat. Let er eens op in deze dagen. G. VISSER Jaarvergadering „Onder Ons" Donderdagavond 12 Maart, dus mor gen, belegt de buurtvereniging van Vlus en Uitweg „Onder Ons" haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in het boven zaaltje van „Ons Genoegen". Naast de geijkte punten, zoals de jaar verslagen en ingekomen stukken enz., vermeldt de agenda een bespreking over het reisje, dat men evenals vorig jaar op 5 Mei met de kinderen wil maken en zullen de plannen voor het zomer- en winterprogramma aan een beschouwing worden onderworpen. Verder komen de plannen voor de viering van het 10-jarig bestaan aan de orde. zodat er voor de belanghebbenden genoeg stof tot praten zal zijn. Men denkt om acht uur te be ginnen. V Jeugddienst „Twee. geloven op één kussen, slaapt daar de duivel tussen?" Ja, wat moeten wij hierop antwoor den? Ds J. Wiersma, Jeugdpredikant te Beverwijk, hoopt a.s. Zondag, 's avonds 7 uur, in het gebouw op het Visserspad met ons over dit onderwerp in en na de jeugddienst te praten. Komt u ook? Mogelijk krijgen we door deze jeugddienst en de discussie, die er daarna wordt gehouden, helderheid in deze zaak. Ri Voor jeugdige postzegelverzamelaars en beginners 7 De verdere eisen van rangschikking spreken over symmetrie in het formaat en de kleur. Vervolgens ook: mooie af wisseling in de diverse kleuren: dus geen vloekende kleuren naast elkaar. Dan de symmetrie in afbeeldingen. Houd je altijd aan de symmetrie in formaat. Let alleen op symmetrie in kleur of afbeelding, als het gemakkelijk kan. Anders komt de nummer volgorde van de catalogus te zeer in het gedrang. Kan een serie onderaan een blad er niet hele maal op. plak ze dan op een volgend blad. Maar laat dan die ruimte onderaan niet helemaal blank, maar plak de zegels van dat blad wat ruimer (minder rijen, groter tussenruimte), zodat het blad toch vol komt. Al kan soms een kleine serie of een los zegel nog juist op een blad, dan zul je die toch soms op een volgend blad zetten, om dat volgend blad vol te krijgen. Om een zeer grote serie in haar ge heel op een blad te krijgen, is soms moeilijk. Je moet dan bij een vorig blad daarmee al rekening gaan houden. Soms moet je op dat vorige blad de zegels wat ruimer opstellen of soms wat dicht bij elkaar brengen, om het blad juist vol te hebben voor je die nieuwe serie be gint Laat op je blad aan boven- en onder kant en aan de zijkanten een vrije rand. Die rand moet links en rechts op iedere rij even breed zijn. De vrije rand van onder mag iets breder zijn dan die van boven. De tussenruimte tussen de rijen moet even groot zijn. Voor dit alles dient de losse rangschikking der zegels op liet blad, vóór ze worden ingeplakt. Het dansen (onregelmatige) van de ze gels wprdt afgeraden. Soms moet het echter om de rijen in elkaar te laten passen. Staande en liggende zegels van twee rijen mogen in elkaar grijpen, als dit nodig is (zie voorbeeld). Als het enigszins kan, vermijdt dan een smal midden in een blad. Hierdoor krijgen de zegels de vorm van een zand loper. Een smalle kop en een smalle voet misstaan niet. De grote moeilijk heid is tegelijk te denken aan het heden en de toekomst. Als je series nu nog niet compleet zijn, moet je ze toch zo plakken, dat aan de eis van symmetrie wordt voldaan: Maar je moet tegelijk zulke ruimte openlaten, dat de serie ook mooi geplaatst kan worden, als je ze later compleet hebt. Natuurlijk zal er dan wel iets verplaatst moeten worden van de bestaande zegels. Enfin, een volgende maal gaan wij over de verschillende soorten zegels pra ten en onder welke naam zij in de Yvert genoemd zijn. Jan Kriek van de Blauwe Tram door T. Lodewijk 29) „Dat heb ik niet gezegd!", protesteer de ze. „Natuurlijk mag je er gebruik van maken. Maar je moet me beloven, dat vóór John ergens last mee krijgt, je mij waarschuwt". Het was Jochem. als spoelde een kou de douche over z'n hart. Dus daarom ging haar bezoek... om John. die hè toch blijkbaar tot elke prijs sparen wilde! Maar hij beheerste het gevoel van teleur stelling. Eens had ze hem een heer ge noemd... hij zou zich als een gentleman gedragen! Hij zou haar helpen, al stond ze in 't wit op de trappen van het raad huis naast die kwast van een vent, en dan zou hij heengaan en zijn bloedend hart ergens begraven... Maar zijn stem klonk anders, toen hij zei: „Ik zal een heel discreet gebruik van jc mededeling maken. En voor zover ik dat kan en mag, zal ik er voor zorgen, dat niemand, die jou na staat, in moei lijkheden' komt. Meer kan ik niet belo ven. Je weet. je kunt altijd op me reke- Het meisje had de verandering nauwe lijks bemerkt. Haar gedachten waren vervuld van de moeilijkheden, die dreig den. Zc greep Jochem's hand en drukte die hartelijk. „Tot ziens, hoor! Beterschap!" En weg was ze. Terwijl de zuster, weer binnen geko men, met de verzorging van haar pa tiënt begon en zeer welopgevoed met geen woord van de bezoekster repte, in de hoop. dat Jochem zelf wel los zou komen over dat knappe en elegante meisje, bleef haar romantische ziel van deze sensatie gespeend. Want Jochem keek somber voor zich uit, antwoordde in monosyllaben en was zo weinig on derhoudend. dat de verpleegster ver stoord de aftocht blies. Jakkes, wat een. zuurpruim! Zeker een blauwtje gelopen... Jochem stond op de tram naar Lisse. Blij had hij de buitenlucht ingeademd, toen hij voor 't eerst weer de solide straatstenen onder zich voelde. Onwen nig luid hij geschutterd met z'n wandel stok, en een hoed op 't hoofd was een vreemde sensatie. Maar hij bedacht, dat in zijn verdere carsière dergelijke veran deringen wel eens vaker nodig konden zijn. en hun succes afhankelijk was van zijn aanpassingsvermogen. Na een fikse wandeling langs de Rijn was hij aardig aan zijn nieuwe uitrusting gewend, en toen hij, zwaaiend met zijn stok, over de Breestraat wandelde, constateerde hij niet zonder genoegen, dat verscheidene aar dige meisjes de elgant geklede heer hun aandacht waardig keurden. Maar zijn hoofd was vol van Marja, en al was hij er meer dan ooit van overtuigd, dat ze voor .hem onbereikbaar was, geen meisje kon in glans tegen haar op... En nu was hij op de tram gestapt. Hij ging zijn oude chef, inspecteur Val- lentgoed, een bezoek brengen. Terwijl hij op het verlichte achterbalcon stond en scherp de conducteur opnam, die echter geen gelijkenis vertoonde met een zijner verdachte collega's, vlogen de her inneringen aan die rampspoedige avond weer als bliksemflitsen door zijn brein. Hier was 't gebeurd, hier hadden ze hem als een baal jute uit de tram gesmeten, het geboefte... De tram remde, stond stil. Jochem stak zijn hoofd naar buiten, zag een gesticulerende conducteur in gesprek met de bestuurder, Een opgeschoten jongen, blijkbaar habitué op deze tram, lichtte heni ongevraagd in. ,,'t Seinlicht vertikt het weer es 'n keer, dat is al voor de derde maal deze week." „Kan ik voor dat snertding weer an derhalve kilometer lopen", foeterde dui delijk hoorbaar de conducteur ginds bij de cabine. „Daar komt een auto an", klonk het terug. „Je kan rije. Nelis." Nelis liet zich dit geen twee keer zeg gen. Hij posteerde zich midden op de weg en stak de hand op. Een bestel wagen van een wasserij stopte, de con ducteur sprong op de treeplank en reed zo naar het punt, vanwaar hij de be stuurder het sein kon geven, dat de weg veilig was. Weldra snerpte vanuit de verte een fluitje, de tram antwoordde met een donkere bariton en het tramstel schoof weer vooruit, om even verder de liftende conducteur op te pikken, en met versnelde vaart naar Lisse door te rijden. „Dat gaat gemakkelijk", zei Jochem tegen de spraakzame jongeling. „Krijgen ze altijd zo gauw een lift7" „Ik heb ze nog nooit bot zien van gen was het antwoord. „Ach, waarom ook? Ga je zelf na. Als daar zo'n tram conducteur z'n hand opsteekt om een paar honderd meter mee te rijden, en je weet, dat daar in die tram een kleine honderd man zit te wachten tot ie d'r is... waarom zou je dan zo'n man niet even een lift geven?" „Tja", meende Jochem bedachtzaam, „maar na al die overvallen, die hier ge beurd zijn.,.". „Daar kijken ze toch zo'n conducteur niet op an?", lachte de jongen. „Zo'n tram doet je niks. Ik zou 's avonds voor geen mens anders stoppen, maar als daar zo'n conducteur je een seintje geeft... nou. Iaat maar meerijden, hoor!" „Juist", concludeerde Jochem en z'n metgezel keek hem verwonderd aan. Want in dat „juist!" had grote voldoe ning geklonken. Rechercheur Jochem Verkruysen zag opeens een lichtje branden in de duister nis. Zijn hersens gingen werken, en met schrik bemerkte hij, dat de train bij de Vuursteeg was gestopt en, als hij er niet snel afsprong, hem verder mee zou „Wel kerel, je lijkt wel een filmster!", begroette hem inspecteur Vallentgoed. „zo modieus in de kleren! Een tweede Valentino!" „Eerst kon ik er niet aan wennen, maar 't gaat gauwer dan ik dacht", ver ontschuldigde zich Jochem, die geestelijk nog altijd niet in zijn nieuwe kleren was gegroeid. Maar toen hij in een makke lijke stoel zat (dezelfde, waarin hij eens zulke moeilijke ogenblikken had be leefd!) en mevrouw Vallentgoed hem moederlijk van thee en koek voorzag, toen blauwe rook begon te kringelen om het hoofd van de chef en hij zelf in dit milieu z'n sigarettenkoker weer eens voor de dag durfde halen, kwam zijn zelfvertrouwen geheel terug. (wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2