DE KROMMENIEER PLAATSELIJK NIEUWSBLAD VOOR KROMMENIE EN OMGEVING 60-jarig Laurillard met „Goud en Antiek ft H. Karstens (Achilles) kampioen van Nederland Bescherming Bevolking Steenwerpersclub Bioscoop „Centraal" B Redactie en Administratie: Zuiderhoofdstraat 74, Krommenie Telef. 81503 (Zaandam K 2980) - Gironummer 44297 Verschijnt des Woensdags. Kopij voor berichten en advertenties tot uiterlijk Dinsdag 12 uur. UITGAVE Fa. A. KNIJNENBERG - KROMMENIE ADVERTENTIEPRIJS 10 ct. per m.M.-regel ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per 3 maanden (bij vooruitbetaling) Per post 1.20 20e Jaargang No. 33-11 Maart 1953 „Toestand Grimmig" WIJ geloven niet", aldus Amerikaanse regerings vertegenwoordigers in een pers conferentie, ,,dat er binnenkort een algemene oorlog zal uitbre ken, maar de toestand is wel grimmig." Ja, je had het kunnen weten, de wereld is in die paar weken sinds de ramp over Nederland kwam, nog helemaal niet verbe terd. In de roes van hulpvaar digheid en naastenliefde, waarin ons volk sinds de le Februari leefde, en die mede veroorzaakte, dat het niet op de watersnood betrekking hebbende nieuws fi naal van de voorpagina's der kranten was verdreven, zou je haast vergeten hebben, dat er nog iets anders bestond dan het door het water bedreigde Hol land. Het is je gedurende een paar weken niet mogelijk geweest aan iets anders te denken dan aan de nood en ellende van de mensen in het bedreigde gebied. Mocht je zo terloops nog eens iets op vangen omtrent hetgeen er bui ten de eigen grenzen voorviel, - dan interesseerde je dat alleen maar voor zover er sprake van hulp \Vas, voor de rest lette je er niet op. Maar natuurlijk, het leven gaat verder en hoe zwaar de verliezen, hoe groot de schade van wat ons overkwam, ook mag zijn, hoe prachtig en hoopgevend de hulp van alle kanten ook is aangeboden, de beide wereld- helften staan nog minstens even onverzoenlijk tegenover elkaar als vóór 1 Februari. Dat ervaar je uit de boven geciteerde con clusie, maar ook al' weer uit de dagelijkse krantenlectuur. En on danks al je nuchtere verstand, ondanks al je gevoel voor wer kelijkheid, werkt zoiets dan toch wel een tikje ontnuchterend. Die roes van medeleven met anderen en hulp in hun nood. had ons al lemaal wel een beetje te pakken. We hebben ons allemaal wel een beetje laten beïnvloeden door die berichten over stromen van geld en goed, die uit alle hoeken der wereld, en afkomstig van voor ons volkomen vreemde mensen, naar ons lage landje vloeiden. We zullen in deze dagen alle maal wel even zo'n vaag visioen hebben gehad van een wereld, waarin de mensen slechts leven om elkaar te helpen, niet meer gedrukt door onzekerheid om de toekomst. Maar zo'n visioen duurt meestal nooit lang, al vormt het feit, dat we het hebben gehad, al een winst op zichzelf. We hebben gezien, wat mogelijk is, er is ons weer een les geleerd, die niet zal nalaten haar nut te doen. En voor de rest, och, we gaan straks allemaal weer ons gewone gangetje. De dijken zullen ge dicht en de polders weer droog gemalen worden. Nog een tijd lang zullen we de doden betreu ren, maar langzaamaan zal de tijd ook die wonden helen en dan zullen alleen de oude foto's uit bewaard gebleven tijdschriften of boeken nog verhalen van wat eens zovele harten beroerde. We weten immers niet hoe gauw al weer andere gebeurtenissen, spanningen en de toestand is grimmig wie weet wat erger dingen onze aandacht komen vragen. Het lijkt, na de paar achter ons liggende weken, nog niet helemaal mogelijk, de drei ging in die Amerikaanse woor den lijkt ons nog weinig reëel, maar wij zullen er wel weer aan wennen. We kunnen niet veel anders dan er het beste van ho pen en onderhand de dijken dich ten en de geleden schade weer Zestig jaar geledea richtte een aantal Krommeniese dames en heren een to neelvereniging op. Justus van Maurik, de bekende schrijver van volksverhalen en in die dagen redacteur van de nu nog bestaande ..Groene Amsterdammer", werd aangezocht zijn naam aan de ver eniging te verlenen. Hij weigerde. Daar op werd hetzelfde gevraagd aan Dr E. Laurillard, een destijds niet minder be kende figuur. Hij was een geliefde pre dikant in Amsterdam, die af en toe naar de pen greep om een gedicht te schrij ven. Hij stond wèl toe, dat zijn naam gevoerd werd, mits de vereniging stuk ken speelde zonder politieke tendenz. Dr Laurillard en de dames en heren uit de oprichtïngstijd, zullen wel weinig vermoed hebben, dat de vereniging zo'n lang leven beschoren zou zijn. Zestig jaren beslaat ze nu al, beleefde vele ups en downs, leden kwamen en gingen... Maar als diezelfde leden uit de begin periode. verleden Donderdag- en Zater dagavond eens om de hoek hadden kun nen kijken in de sociëteit ,.Ons Genoe gen". waren zij hoogstwaarschijnlijk niet ontevreden geweest over de wijze, waar op de huidige troep de naam van de ver eniging hoog houdt! In een feestelijke, met bloemen en bor den versierde zaal, werd het 60-jarig jubileum gevierd met de opvoering van een Engelse thriller „Goud en Antiek" door Edward Percy, in een uitstekend décor, De intrige is eenvoudig. Descius Helss, een man, die zich uit de modder op werkte tot welvarend antiquair, wordt gechanteerd door zijn bediende Archie Fellows, als deze ontdekt heeft, dat zijn baas er af en 'toe wat bij verdient met helen. Dit gaat een tijd zo voort, totdat Archie Margaret. Heiss' dochter, tot vrouw verlangt. Deze eis is Heiss te zwaar, de maat is vol en hij vermoordt Archie. Onnodig te zeggen, dat aan het slot iedereen zijn gerechte straf wordt toegemeten en de gelieven elkander krij gen. Het is een goed stuk. vol spanning, afwisseling en rake dialogen, dat de spe lers zonder uitzondering aankonden. Vooral de heer Klaas Bloemraad, in de rol van Descius Heiss, gaf een mooi stuk toneelspel te zien. Mevrouw Bloem raad, als Heiss' zuster, trof overal de goede toon in haar rol van toegwijde „kip zonder kop", en de rol van Mar garet, gespeeld door mej. Truus Rie- iners. was een verrassing van frisse on gekunsteldheids Mejuffrouw Ans Vrolijk heeft haar naam niet beschaamd; ze was een koste lijke vrolijke noot in dit sombere stuk. als juffrouw Catt. de eeuwig klagende huishoudster, die niet vies was van een neutje. Ook voor de anderen; de heer N. Gorter als Archie, mevr. C. Gorter- Pleyt als een vriendin des huizes, de heer Nic. Booy als de verloofde van Margaret, de heer D. Goedhart als Morris, de dief. de heer C. de Boer als de loopjongen en de heer C. Duits als de inspecteur van politie, niets dan lof. al had de dief wel wat minder sympa thiek en de inspecteur wat «overheensen der in zijn optreden kunnen zijn. dJW o Voor het getroffen zwakke kind Het afdelingsbestuur van het Centraal Genootschap besloot een bedrag van 100.te storten op het gironummer van het hoofdbureau van het Centraal Genootschap te Amsterdam. Dit bedrag is bestemd voor de uitzending van een zwak kind uit de getroffen gebieden naar een van de Gezondheidskolonies. Op deze wijze wil het bestuur trach ten de nood in de getroffen gebieden le lenigen. Ncd» Rode Kruis-campagne Het bestuur van de afd. Krommenie van het Nederlandse Rode Kruis doet een beroep op medewerking van de in gezetenen om te komen lot samenstelling van een campagne-comité 1953..Het ligt in de bedoeling van het bestuur, om evenals in 1952 de jaarlijkse campagne door een comité uit de bevolking te la ten voeren. Het resultaat van. het vorige jaar is zo geweest, dat het bestuur ge meend heeft deze campagne op dezelfde manier te doen. Z te boven zien te komen, en er verder op vertrouwen, dat het ..Ik worstel en kom boven" niet alleen voor Zeeland, maar ook voor de verdere wereld zal gel den. G. V. Na afloop van het stuk gaf de voor zitter, de heer N. Gorter, gelegenheid tot complimenteren, waarvan allereerst de heer Kranenburg gebruik maakte in zijn functie van H.B.-lid van de N.A. T.U. Spreker gewaagde van het feit, dat het een grootse prestatie voor een ver eniging betekent, wanneer men 60 jaar het hoofd met élan boven water houdt. Hij reikte namens het hoofdbestuur een herinneringsmedaille uit en vertrouwde, dat de samenwerking in de N.A.T.U. nog lang en prettig zou zijn. Als tweede spreker kreeg de heer S. Kooijman, oud-recensent van „De Zaan- lander". het woord voor een meer per soonlijke complimentatie. Onder hilari teit memoreerde hij z'n eerste kennis making met regisseur Bloemraad ten ge volge van een critisch verslag, dat hij eens in „De Zaanlander" over „Lauril lard" had gepubliceerd. „Wij stonden toen nogal scherp tegenover elkaar", al dus de heer Kooijman. „maar later is alles toch weer in der minne geschikt ik heb zelfs nadien nog een gastrol bij jullie mogen vervullen en ik ben blij, dat ik nu met een onbezwaard hart hier mag staan." Als stoffelijk blijk van achting bood spreker een fraai bouquet bloemen aan, dat hij voor deze keer voornamelijk opdroeg aan de heer Bloemraad, voor zijn voortreffelijk werk van deze avond, ên als regisseur èn als speler. Als derde en laatste huidebrenger be klom burgemeester Provily het podium en sprak er allereerst zijn spijt over uit, dat hij niet in de gelegenheid was ge weest de gehele uitvoering bij te wonen, maar, aldus spreker, de bespreking be treffende de tekeningen voor de am bachtsschool was nog net iets belang rijker. Ik ben gedurende mijn ambts periode hier al bij vele jubilerende ver enigingen als spreker namens het ge meentebestuur opqetreden en dat is mij een steeds terugkerend genoegen, ging de heer Provily verder. Het bewijst, dat wij hier een kern van verenigingen bezitten, wier levensvatbaarheid gezond en sterk is en daardoor zeer veel bijdraagt tot verheffing van het culturele peil van onze gemeentenaren. Het doet mij vooral goed, dat u lid van de N.A.T.U. bent, want sinds ik nog niet zo lang geleden met mijn vrouw een N.A.T.LI.-dag hier in Krommenie mocht meemaken, heb ik begrepen, welk prachtig werk de vereniging doet. Ik weet, dat het een paar jaar geleden wat bergaf ging met „Laurillard", maar de laatste tijd is hier een keer ten goede gekomen en de uitvoering van vanavond bewijst wel. dat het oude peil weer be reikt is. Een bizonder compliment bracht spreker in dit verband ook aan de heer Bloemraad. die wel een uitzonderlijke prestatie had geleverd. „Och, ik heb wel eens iets met de heer Bloemraad gehad, maar dat is voorbij en ik kan hier van ganser harte „Laurillard" feliciteren met dit 60-jarig bestaan en met zon regis seur en speler", aldus besloot onze bur gemeester zijn speech. Een fraaie bloe- menbak vergezelde zijn woorden. De heer"Gorter, die alle sprekers af zonderlijk had bedankt voor hun harte lijke woorden, maakte vervolgens be kend, dat het bestuur besloten had van avond drie leden van verdienste te be noemen en wel de heren A. de Jong, IJ. Hermsen en K. Bloemraad. Vergezeld van een waarderend woord werd deze drie heren een insigne en een boekwerk aangeboden, wat zij allen natuurlijk graag en onder dank aanvaardden. Een onbekende gever liet tenslotte alle damesleden van de jubilerende vereni ging een bloemetje aanbieden, waarna men te circa half één tot het bal kon overgaan. V. Winterconcert „Kunst en Vriendschap" Het winterconcert van de R.K. Har monie „Kunst en Vriendschap", dat we gens de bekende omstandigheden niet op de aanvankelijk gestelde datum, nl. 14 Februari jl., is doorgegaan, zal nu plaats vinden op Zondag 15 Maart a.s. Het programma ziet er voor de liefhebbers van harmoniemuziek aantrekkelijk ge noeg uit, want het vermeldt o.a. werken van Rossini, Bizet, Adam en Popy, ver trouwde en geliefde namen, die nog niets van hun zeggingskracht hebben verloren. Verder zullen de heren Cligge en Moerkamp een clarinet-duo brengen, ter wijl ter afwisseling mevr. Dekker-Hoek een viertal balletdansen zal uitvoeren, waaronder een Hongaarse dans uit „Die Fledermaus" en een Spaanse wals van Waldteufel. Gezien dit programma zal het „Kunst en Vriendschap" op de concertavond, die in het R.K. Verenigingsgebouw wordt gehouden, zeker niet aan belang stelling ontbreken. V Maandoverzicht Nutsspaarbank Zaandam, Wormerveer, Krommenie Verschuldigd op 1 Februari 1953 16.117.933,73 Ingelegd in Februari 1.069.928,65 Terugbetaald in Februari 719.151,34 Verschuldigd op 28 Februari 1953 ƒ16.468.711,04 Op de Zondag gehouden kampioen schappen van Nederland worstelen heeft de Achilles-athleet Herman Karstens een geweldige prestatie verricht. In de klasse half zwaar heeft hij de hoogste titel van Nederland weten te behalen, door zijn drie medegegadigden te ver slaan. Van de „worstel me es ter" en Olympisch candidaat L. Melchers (Her cules. Amsterdam), die jarenlang de ti tel van kampioen van Nederland be haalde, won Karstens op punten. N. de Haan (Hercules, Amsterdam) werd door Karstens op tuché verslagen, evenals de vervaarlijke C. Falter (KDO, Den Haag). Met deze prachtige prestatie heeft Karstens volledig de plaats ingenomen, die de Achilles-man Klaas de Groot had opengelaten. Bijna 10 jaar handhaafde De Groot zich als kampioen van Neder land in deze gewichtsklasse. Te fraaier is deze prestatie van Karstens, omdat hij eerst kort geleden aan zijn blinde darm is geopereerd en nadien niet meer op wedstrijden uitkwam. Sikkes tweede! De zeer goede prestatie, die de kleine Willem Sikkes Zondag leverde, valt door bovenstaande bijna in het niet, doch mag zeker niet onvermeld blijven. In het extra veder-kampioenschap van Nederland le klasse werd Sikkes twee de door overwinningen op W. Ochui- zen en L. v. Alven, beiden van het Haagse De Halter. Beide Krommenieërs hebben Zondag in Den Haag een „sterk staaltje" gele verd, waar wij hen van harte mee feli citeren. Ri De Commandopost De berichten omtrent na derend gevaar en plaats gehad hebbende rampen zullen de commandopost bereiken; 1. via de Lucht wachtdienst (radar); 2. van eigen uitkijkposten (peilingen en waarnemingen); 3. tele foonverbindingen (vaste lijnen en net- verbindingen); 4. radioverbindingen (mobilofoons en portofoons); 5. wijk posten (de wijkposten verzamelen de meldingen uit de blokken); 6. ordonnan- Op de commandopost worden alle in komende berichten op kaarten vastge legd. Op grond van de op de kaart aan gegeven plaats en omvang van de ramp wordt nu de inzet van het materiaal be paald en komt dit materiaal onder bevel van het vakhoofd van de betreffende dienst. De inzet van het materiaal wordt eveneens op een kaart aangegeven, zo dat wij twee kaarten zien, nl. een kaart aangevende de ramp en een kaart aan gevende hetgeen ingezet' is om de ge volgen te bestrijden. Al naar gelang van de aard en omvang van de ramp kun nen ingezet worden: De brandweer De organisatie Bescherming Bevolking kan beschikken over 41 eenheden van de plaatselijke brandweren der bij de Kring Zaanstreek aangesloten gemeen ten, die alle, waar nodig, hulp zullen verlenen. Bovendien zal in Noord-Hol land boven het IJ een Mobiele Brand weer Colonne gestationneerd worden, waarop een beroep voor hulpverlening door middel van het Provinciaal Com mando kan worden gedaan, als de streekbrandweren assistentie nódig heb ben. naar beoordeling van het H.B.B. met het diensthoofd Brandweer. Een Mobiele Brandweer Colonne omvat on- Werd in Januari jl. de Steenwerpers club ,,'t Paaltje" opgericht met aanvan kelijk zeven leden, thans is de vereni ging uitgegroeid tot 27 leden in de leef tijd van 65—82 jaar. Steeds komen er nieuwe gezichten bij, wel een bewijs, dat deze ontspanning in de smaak valt. Dins dags- of Donderdagsmiddags wordt deze sport beoefend in de achterzaal van de sociëteit en geeft aanleiding tot grote vrolijkheid. Met enthousiasme wordt hier strijd geleverd en groot is het ge juich, wanneer het paaltje wordt omver geworpen. In deze vereniging zijn alle gezindten vertegenwoordigd en er wordt geen wanklank gehoord. Een dezer dagen zijn aan ongeveer 40 ingezetenen circulaires verzonden, waarin om een kleine bij drage wórdt verzocht ter versteviging van de kasmiddelen, omdat de contribu tie ad 20 cent per maand, hetgeen moei lijk hoger te stellen is, niet toereikend is om de kosten te dekken, verbonden aan de komende wedstrijden. Van verschillende zijden mocht de vereniging reeds medewerking ondervin den en het bestuur is Dr Kuipers zeer erkentelijk voor de ondervonden steun, alsmede B. en W. voor het beschikbaar stellen van het Agathe-park, waarvan de steenwerpers in April a.s. gebruik ho pen te maken met stenen van prima ma teriaal, die reeds door het actieve be stuur zijn aangekocht. Ook de aardige attenties, aangeboden door de heren Bogte, Boskro en Vrolijk, vonden een dankbaar onthaal. Dat de vereniging zich ook in de be langstelling van de ingezetenen mag verheugen, is gebleken uit de bijdragen, die middels de circulaires reeds zijn bin nen gekomen, waardoor het mogelijk wordt gemaakt wat meer levensvreugde te brengen onder de bejaarden. Bijdragen worden gaarne én ond'er dankzegging ingewacht bij de penningmeester, de heer H. J. Detmers, Noordtrhoofdstraat 146, Krommenie. Z geveer 70 gemotoriseerde voertuigen, voorzien van het modernste materiaal. De geneeskundige dienst. Drie Mobiele Geneeskundige Groepen (M.G.G.'s), die aan personeel en mate riaal een capaciteit hebben voor het be handelen van gewonden van 100 per 2 uur per M.G.G.. zullen, verspreid in het gebied van de Kring, ter beschikking van het H.B.B. staan. Deze M.G.G.'s staan op rijdend materiaal gereed om uit te rukken. Zij begeven zich naar de rand van het rampgebied, betrekken een gebouw en zenden de Gewonden Trans- portploegen uit. Elke M.G.G. beschikt over S Gewonden Transport Ploegen (G.T.P.'s). elk bestaande uit een chauf feur met 2 ziekendragers. Zij beschik ken over een auto, brancards en ver- bandmateriaal. Het personeel van een M.G.G. be staat uit: 2 a 3 artsen. 2 verplegers (sters). 16 E.H.B.O.-ers. 1 administra tieve kracht, 4 chauffeurs. 2 ordonnan sen. Indien nodig kan via deProvinciale Commandopost hulp gevraagd worden van de Mobiele Geneeskundige Rijksco lonnes. Deze hebben per colonne een ca paciteit voor het behandelen van ge wonden voor 1000 per 2 uur en hebben een personeelsbezetting van 600 perso nen. De politie Beschikt kan worden over alle man schappen van de gemeente- en rijkspo litie in de streek, benevens over alle manschappen van de Reservepolitie uit de acht Zaangemeenten. Taak: bewa king, afzetting, verkenning, controle en opsporing van verkeerde elementen, be nevens het regelen van het verkeer in getroffen gebieden. De dienst voor sociale verzorging Deze belangrijke dienst heeft tot taak registratie van getroffenen, berging en identificatie van slachtoffers, opvangen van daklozen, verstrekken van kleding, voedsel en onderdak. Alle benodigde goederen enz. zullen tijdig bijeengebracht worden voor en door deze dienst. Ook zal het via deze dienst mogelijk zijn inlichtingen omtrent slachtoffers te krijgen. Voor deze dienst zal ook de hulp van Rijks Mobiele Co lonnes kunnen worden ingeroepen, be staande uit keuken- en materiaalwagens. (zie voor vervolg pag. 2) Krommenie Tel. 82092 Zondag 6.30 en 8.30, Dinsdag 8.15,. Donderdag S.15: Phyllis Calvert, Jack Hawkins en Mandy Miller in het onroerende filmwerk MANDY De geschiedenis van Mandy... een man een vrouw... en een grote liefde! Zaterdag S.15, Zondagmiddag 4.30, Maandag 8.15, Woensdag S.15: Anthony Steel, Dinah She ridan en Harold Warrender in IVOORJAGERS (Where no vultures fly) Een zeldzaam filmwerk uit het wilde volbloedige hart van Afrika.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1