Landbouwkundige overpeinzingen bij de overstromingsramp HART VALDA Verkorting van de kustlijn: Fabrieksontploffing te Amsterdam Woensdag 11 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Het onuitsprekelijke leed, dat op dit geslacht van de bevolking uit de rampgebieden is gaan drukken, door het smartelijk verlies van één of meer van de hunnen, wordt nog verzwaard door een enorme materiële schade. Hoe groot die schade wel is, is nog met geen benadering te zeggen. Dit staat echter wel vast, dat de boerenstand de zwaarste klappen heeft gekregen. Duizenden hectares zeer vruchtbaar land zijn in één nacht verworden tot even zovele verzilte gronden. Duizenden stuks vee gingen verloren in de golven, en zo kunnen wij doorgaan. het Zuid-Westen van ons land afgeslo ten waren geweest door moderne dij ken. Juist in deze zeegaten krijgt men bij westerstorm een zeer hoge opstu wing van het wêter. De kans op overstroming met zee water wordt kleiner indien de zeega ten worden afgedamd. Het water, dat dan bij vloed vanuit het Noord-Westen door de storm wordt opgestuwd in de .trechter" tussen Engeland en de Euro pese Westkust, zal dan in sterkere mate zijn uitweg moeten zoeken door het Kanaal. Een ander voordeel, speciaal voor de landbouw, is gelegen in het feit. dat men door het recht trekken van de kustlijn, minder last heeft van verzil- ting der landbouwgronden. Onze land bouwgewassen worden mede door structuurbederf van de grond zeer na delig beïnvloed door een te hoge con centratie van keukenzout in het grond- Voor- en nadelen In de eeuwige strijd met het water hebben de bewoners van de lage lan den bij de zee, een tijdelijke nederlaag geleden. Hut getuigt echter van een onkreukbare moed, wanneer men di rect na de ramp al weer hoort spreken van het verlorene terug winnen, ja zelfs van nieuwe veroveringen op de Aangespoord door de ervaring, dat de nieuwe moderne water bouwkundige werken de combi natie van deze enorme storm en springvloed hebben getrotseerd, maakt men zich op. tot hernieuw de studie van de verkorting on zer kustlijn. (Commissie Maris). Onze zeekust is trouwens in de loop der eeuwen reeds voortdurend verkort, waardoor zich in het Westen des lands een sterk florerende land en tuinbouw heeft ontplooid. In de 13e eeuw hadden onze voor ouders een geweldig lange zeekust te verdedigen. In het jaar 1810 was deze nog 1840 km en in 1940 nog slechts 1383 km. Vooral de afsluitdijk bracht een grote verkorting van onze kustlijn. Maar dit getal van 1383 km kan nog aanzienlijk verlaagd worden. Hoe uiteindelijk het verloop van on ze Westkust zal worden, zal groten deels afhangen van de adviezen welke gegeven zullen worden door de Com missie Maris, welke commissie onlangs door de minister van Verkeer en Wa terstaat werd geïnstalleerd. Het eventueel afdammen van de zee armen in het Zuid-Westen van ons land is één der belangrijkste proble men, welke de genoemde Commissie In studie zal nemen. Volks- en landbouwbelang. Dit afsluiten van de zeegaten (ook tussen de Wacjden-eilanden) ls een volksbelang in het algemeen en een landbouwbelang in het bijzonder. Hoewel men er in bevoegde kringen van overtuigd is, dat deze verkorting van de zeekust technisch wel uit te voeren is, verdiept men zich voorals nog (en zeer terecht) in de consequen ties. welke een dergelijke uitvoering met zich meebrengt. .Menselijkerwijze gesproken zou de laatste overstromingsramp niet voor gekomen zijn, wanneer de zeegaten in ^lÉÉiÜK NED. HERV. KERK. Beroepen te Hardenberg: R. J. Ube- ma te Nieuwleusen. Aangenomen naar Middelburg: dr K. v. d. Linde te Utrecht, secretaris van de Oecumenische Raad, die bedankte voor Beuningen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Delden: P. B. Suurmond te Oppenhuizente Hattem: H. Veld kamp te Middelburg. GEREF. KERKEN (ONDERH. ART. 31 K.O.). Tweetal te Hoogeveen: A. Bos te Haarlem en R. Brands te Bergent- heim. CHR GEREF. KERKEN. Tweetal te Delft: M. Baan te Dor drecht en W. F. Laman te Rotterdam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Apeldoorn: H. Postma te Nijverdal. DRIEHONDERD JAAR BIDDAG VOOR HET GEWAS Vandaag is in Overijssel weer de Biddag voor het gewas gehouden. Het is juist 300 jaar geleden, dat op ver zoek van de Synode door ridderschap en steden van Overijssel deze Biddag werd ingesteld. Oorspronkelijk was hij vastgesteld op de tweede Woens dag in Mei, In 1710 werd hij verscho ven naar de eerste Woensdag in Maart en sedert 1790 houdt men de Biddag op de tweede Woensdag van deze maand. ZOMER CONFERENTIE NEDER LANDSE ZENDINGSRAAD De Nederlandse Zendingsraad be: legt dit jaar in de week van 27 Juli tot 1 Augustus te Lunteren zijn inter kerkelijke zomerconferentie, onder leiding van da J. Batelaan. Op deze conferentie worden drie cursussen gehouden. In de week van 3 tot 3 Augustus zal te Lunteren een zendingsjeugdkamp worden gehouden onder leiding van ds H. A.C. Hildering. DOOR Ir D. KROESKE water. Het keukenzoutgehalte van het Noordzeewater is hoog. Door kwelwa ter, dat steeds onder de dijken door- sijpeld, wordt dan ook jaarlijks grote schade aan cultuurgewassen toege bracht. Verkorting van deze zeedijken kan deze keukenzoutverzilting aanzienlijk beperken. Bovendien krijgt men door afdamming van de zeegaten de be schikking over zoetwaterbassins, waar door de waterbeheersing in de polders gemakkelijker wordt (geen getijen meer) en de droogte- en zoutschade beter kunnen worden bestreden. Bo vendien kunnen deze zoetwaterbek kens uitstekend dienst doen als recrea tie-oorden (watersport en binnen- en buitenlandse toeristen). Wij zijn er van overtuigd, dat er nog zeer vele andere voordelen zijn, behal ve de bovengenoemde, doch hiertegen- ,over staan ook een aantal nadelen, welke echter niet liggen op het ter rein van de landbouw, doch op het terrein van het verkeer te water, op het terrein van de visserij en de mos selkwekerij. Bovendien zullen door de verkorting van onze kustlijn de getijen op de grote rivieren waarschijnlijk hoger worden, zodat er dan meer zorg aan de rivierdijken besteed zal moeten worden. In versneld tempo. Nu er de laatste jaren grote opper vlakten cultuurgrond voor de voedsel voorziening van ons dichtbevolkte land verloren gaan door stadsuitbreidingen, recreatie-oorden en voor aanleg van wegen en waterlopen, is het noodzake lijk, dat wij ook in een versneld tem po cultuurland aan de zee ontrukken. Totnogtoe gebeurde dit (afgezien van de Zuiderzeewerken en enkele andere inpolderingen) door bevordering van de aanslibbing vanuit zee (kwelders). Door de hoge vlucht, die de techniek de laatste 25 jaar gemaakt heeft, is het thans mogelijk om stukken zee in te dijken en daarna het ingedijkte zoute water weg te malen. De drooggemalen zeebodem moet dan eerst nog ontzïlt worden voor het cultuurgrond is. Op deze ontzilting hopen wij in een volgend artikel terug te komen, speciaal in verband met de thans onder zeewater staande land bouwgronden Tramlijn Begeerte WENEN. Een voormalige tram bestuurder in Wenen heeft Vrijdag nacht een tramwagen gestolen, waarmee hij, voorzover de rails dit toelieten, café's en bars langs reed om verlate boemelaars op te halen en naar huis te brengen. De directie van het vervoersbedrijf, die zo min mogelijk opzien wilde baren, stelde de politie een andere wagen ter beschikking om de boe meltram op te sporen, hetgeen na vier. uur speuren gelukte. De bestuurder, die danig onder de invloed bleek te zijn, verklaarde, dat hij zo graag nog eens met een tramwagen had willen rijden De politiepatrouilles in de stadwas de late tramwagen ondanks de luidruchtige lading, niet opgeval len, omdat dikwijls 's nachts trams langs de weg zijn met leerling bestuurders. Eén dode en drie zeer ernstig geu onden AMSTERDAM. Gistermiddag streeks één uur is in een lijstenfabriek aan de Krayenhoffstraat te Amster dam een ontploffing geweest. De ge volgen waren voor drie jeugdige ar beiders ernstig. De 16-jarige F. G. Hoogland is in het Onze Lieve Vrou- we-gasthuis aan de bekomen verwon dingen overleden. De andere slachtof fers, de 16-jarige A. Lowie en de eveneens 16-jarige C. Goudzwaard, zijn met ernstige brandwonden in het O.L.V. gasthuis opgenomen. De lijstenfabriek is gevestigd in een oud stenen schoolgebouw. Een houten zg. mothok is aangebouwd. Ooggetui gen hebben in het middaguur drie jeugdige arbeiders, zg. handlangers- op het plat van dit mothok zien klim men. Twee waren er juist op, de derde bijna. Op dat moment deed zich de explosie voor, gevolgd door 'n enorme steekvlam. Een der handlangers werd door de luchtdruk opgenomen en kwam ca 30 meter verder op het speelplein van de nabij gelegen Leeghwaterschool terecht. De tweede werd met gro*e kracht weggeslingerd en kwam met brandende kleding op een bijna 30 meter schuin achter het mothok liggend grasveldje terecht. Het derde slachtoffer liep terwijl zijn kleding op verschillende plaatsen in brand stond het gebouw binnen. Als vermoedelijke oorzaak noemde de politie een vat cellulose. Dit vat. waarvan de inhoud nog uit de oorlog dateerde en daarom niet meer ge bruikt werd. was op last van de brandweer buiten het gebouw ge bracht. Tot voor enkele dagen heeft het geslaan op het grasveldje, waar een der slachtoffers is terecht geko men. Het werd verplaatst en stond nu nabij het mothok. In dit hok wordt door middel van een afzuiginstallatie uit de gehele fabriek het houtafval weggezogen. Van dit hok is de buiten zijde en het dak gedeeltelijk ver brand. De twee gewonden zijn de eni gen, die iets omtrent het ontstaan van de explosie zullen kunnen vertellen. OUD-STRIJDERS IN PARIJS PRO TESTEREN. Verschillende groe pen oud-strijders uit de twee laatste wereldoorlogen' betrokken bij het graf van de onbekende soldaat van 's morgens acht uur tot middernacht een erewacht, om hiermede te pro testeren tegen de uitvaartdienst, die gehouden werd in de Orthodoxe kerk in verband met de begrafenis van Stalin Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf- echeidelijke pqp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. 5l J, '°°R mensen EN F'J^£N£i)S Twee polders droog op Goeree STAD AAN 'T HARINGVLIET. De eerste gemeente op het eiland GoereeOverflakkee, Stad aan 't Ha ringvliet, is droooggemalen. Langs na tuurlijke weg was reeds een polder drooggelopen. De tweede polder heeft men. wegens gebrek aan electriciteit, met behulp van een tractor kunnen droogmalen. Het eiland is sinds giste ren weer van electriciteit voorzien. De waterleiding en de gasttoevoer func- tionneren gedeeltelijk. Van de twee honderd bewoners, die uit deze ge meente waren geëvacueerd, is reeds meer dan de helft teruggekeerd. Vaandeluitreiking door de Koningin DEN HAAG. Op Vrijdag 13 Maart a.s. des voormiddags te 11.00 uur zal H.M. de Koningin in de Generaal De Bonskazerne te Grave een ni vaandel uitreiken aan het regiment zware infanterie chasse. Dit regiment zet de traditie voort van het vroegere 7e regiment infanterie en voert dus het vaandel van 7 R. I. Het eerste vaandel werd in 1820 aan het 7e regiment infanterie uitgereikt, maar sedert 1893 berust het in het rijksmuseum te Amsterdam. Op 21 September 1893 overhandigde H.M. Koningin Wilhelmina op het Malie veld te "s-Gravenhage de regiments commandant een nieuw vaandel, da op 26 October 1950 overging naar he regiment zware infanterie chasse. Tij dens de jaren 1940 1945 is het vaandel „ondergedoken" geweest. Daarvan heeft het zeer geleden. Thans wordt het dus wederom door een nieuw ver vangen. Dodelijke aanrijding BENNEKOM. Op de Edeseweg te Bennekom heeft een verkeersongeval plaats gehad, dat de 74-jarige rustend geneesheer W. Thiebout het leven heeft gekost. De heer T. had bij de bushalte te: hoogte van de Acacialaan zijn dochtei afgehaald en stak daarna achter d( bus plotseling de weg over. Daarbij werd hij aangereden door een luxe auto, bestuurd door de heer H. uit Ede. De bejaarde geneesheer werd zwaar gewond en overleed enige tijd later op weg naar het Johannlterziekenhuis. Nieuw Russisch zendstation LONDEN. Voor de eers*e maal zijn uitzendingen opgevangen van eer. nieuw krachtig Russisch zendstation op de lange golf, dat op 1090 meter uitzendt. FEUILLETON Als het spreekt door RENéE SHANN Barbara kreeg een gevoel, alsof de wereld rondom haar ineenstortte. Tot op dit ogenblik had ze zich nog niet gerealiseerd, hoezeer ze er op gerekend had, dat Bryan deze 'avond zou komen. Sinds ze had ge hoord, dat hij naar Schotland was gegaan en dat zijn ouders terugkeerden, had ze in haar onderbewustzijn de ogenblikken tot zijn aankomst geteld. Nu scheen haar niets meer te kunnen schelen. Alleen één ge dachte hield haar bezig. Bryan was uit met een „nieuw vriendinnetje", zoals zijn moeder het uit drukte en zou binnen een dag of twee Engeland ver laten. Over dat „nieuwe vriendinnetje" koesterde ze niet veel zorgen; dat zou wel geen ernstige bevlieging zijn; misschien wilde hij zich zelf er mee wijs maken, dat zij, Barbara, niets meer voor hem betekende! Maar dat hij nu zo gauw weg zou gaan Terwijl Heather haar het grote nieuws vertelde, verliet Barbara de kamer. Tenslotte was dit een familie-aangelegenheid en ze behoorde er feitelijk niet bij. Reden om deze avond hier te blijven had ze dus niet. Ze hoorde Jinks bellen en Janet gaan open doen, vervolgens de vrolijke stem van Heather in de hall: „Jinks jongen, ik heb het hun verteld! Ze zijn er heel blij mee". De zitkamerdeur sloot zich achter hen. Hun stem men, hun hartelijk gelach drongen tot Barbara door, terwijl ze troosteloos in haar kamer stond en zich afvroeg, of het erg mal zou staan, als ze voor de rest van de avond uitging. In de grond der zaak begreep ze echter wel, dat zoiets moeilijk gaan zou. Heather zou er verdriet over hebben en wat erger was zich waarschijnlijk inbeelden, dat zij, Barbara, was verdwenen, omdat de verloving haar toch te machtig was geworden. Barbara liep naar htt venster, trok de gordijnen weg en keek naar buiten in de kalmte van een vroege zomeravond. Ze wist nu, dat ze op Bryan verliefd was, ja, dat ze hem liefhad op een manier, waarmee haar vroegere genegenheid voor Jinks niet in de verste verte kon wedijveren. Waarom was ze zich dit niet eei bewust geweest? Waarom bad ze het risico gelopen, hem te verliezen toen hij haar nog zo kort geleden had gevraagd, of ze zijn vrouw wilde worden? Terwijl ze stond te turen, zag ze een taxi voor de ingang van het flatgebouw stilhouden. Haar hart sloeg vlugger, maar vastberaden keerde zij zich om en liep de kamer wee' in. Ze moest zich nu niet belachelijk maken, al was 't maar in eigen ogen! Hoeveel mensen woonden er niet in dit enorme blok, waar natuurlijk telkens en telkens weer taxi's voor stilhielden. En dan. Bryan was immers uit met een ander meisje. Zijn moeder had het nog daar even gezegd. Bryan... Niettemindaar opende iemand de deur met een sleutel, gingen vlugge voetstappen de hall door en de zitkamer binnen. Ze hoorde Heather een vreugdekreet slaken. „Bryan, hoe heerlijk! Maar moeder (zei toch De deur ging weer dicht en Barbara kon niets meer verstaan. Ze bleef wachten, bevend van het hoofd tot de voeten. Wat zou er nu gebeuren? Hij zou horen, dat Heather èn Jinks verloofd waren. Zou hij de kamer hebben rondgekeken en gevraagd:- „Is Barbara niet hier?" Och, misschien had hij het niet eens opgemerkt. Ja, dat was meer dan waar schijnlijk. Waarom zou hij ook? hun laatste ont moeting was hij ongetwijfeld bij zich zelf tot de con clusie gekomen, dat hij geei belang in haar stelde. Ja, maa - waarom was hij dan hier? Het antwoord was gemakkelijk te geven: Dat „nieuwe vriendin netje" had hem onge' ijfeld ds bons gegeven, .iij zou op zijn club zeker de boodschap hebben gekre gen, dat ze niet kwam en toen was h:j maar bij de familie komen eten. Ten slotte zou hij nog slechts kort in Londen blijven. E/ werd cc de deur geklopt en ze keerde zich haastig om. „Hallo", zei Bryan, die naar binnen trad en de deur achter zich slool. Barbara ke^k hem aan. „Hallo", zei ze wat onzeker. En toen: „Ik dacht niet, dat je- vanavond hier zoi komen". „Dat was ook niet mijn plan, maar per slot van rekening vond ik toch, dat ik niet mocht weg blijven". „Ja, dat begrijp ik". „Begrijp je dat heus?" ..Wel, je moeder heeft gezegd, dat je binnenkort uit Engeland vertrekt. En nu zul je, denk ik, zoveel mogelnk van je tijd bij hen willen zijn". Hij kwam naderbij en keek haar aan. „Ik wil zoveel mogelijk bij iou zijn. Tenzij Tolseling legd hij de handen op haar schouders Barbara, ik hoorde daareven, dat Jinks met Hea ther gaat trouwen". „En?" „Nu, ik vroeg me af, of jij met mij zou willen trouwen -o rr.ee na-u 7. :d-Afrika gaan". Een ogenblik was Barbara niet in staat te ant woorden. Haar hart bonsde hevig. Zie daar nu wat 7 meer dan wa'. >ok ter wereld had bcce- i-ê, aar hij had het haar ènders gevraagd dan ze verwacht had. „Ik dacht zo", ging hij voort, „dat je misschien zo vlug mogelijk zou willen trouwen". Ze staarde hem enigszins verwilderd aan. „Bryan, ik begrijp je niet. Waarom vraag je me dit?" „Ik zou denken, dat die vraag tamelijk overbodig was"," antwoordde hij hartstochtelijk. „Ik vraag je dit, omdat ik zóveel van je houd, dat ik je vrolijk en dankbaar zal trouwen zelfs als je me vertelt, dat je alleen „ja" zegt, omdat je uit Engeland weg wilt". Langzamerhand werd het haar duidelijk. Nog steeds bonsde haar hart, maar ze was nu zeker van zich zelf. „Je bedoelt eigenlijk, dat je medelijden met me hebt. Je gelooft, dat Jinks me heeft laten schieten., dat ik nog altijd op hem verliefd ben". Er verscheen een licht in zijn ogen, maar het verdween dadelijk weer. „Nu, dat is immers zo, nietwaar?" Als afdoend antwoord wierp ze zich in zijn armen. „Neen, jongenlief, dat is niet zo". Haar dicht omklemd houdend, zei hij moeilijk: „Barbara, ik moet dit even verwerken, zeker weten. Ik heb altijd gedacht „Ik ookviel ze hem snel in de rede. „Je zei Immers, dat ik op Jinks verliefd was, niet waar? Nu, dat was ik niet, tenminste niet zo als ik het nu op jou ben. Precies zoals hij nooit van mij heeft gehouden op de manier, waarop hij nu van Heather houdt. Toen je gisteravond ons zo onverwacht over viel, waren we juist tot die slotsom gekomen". Ze richtte het hoofd naar hem op en zag in zijn ogen een blik, die haar bloed sneller deed vloeien. Toen hij bukte om haar te kussen wist ze, dat ze eindelijk het geluk had gevonden. Alles was nu zoals het wezen moest. Zij zou met Bryan trouwen. Jinks met Heather en Joan ging naar Amerika. Kolonel en mevrouw Melrose zouden tot Lawnside weer vrij kwam, een tijdlang gaan logeren in een rustig landelijk hotelletje en de kolonel was nea* weer beter. Kortom, ze hoopte nu naar dat, precies als in de sprookjes, ze allen lang en gelukkig zou den leven. EINDE. {aWUHB i Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKER' S BIJ GRIEP PASTILLES Vergunning hotelbedrijven voor geldinwisseling De Nederlandsche Bank verleent een algemene vergunning aan de hotel- bedrijven, aangesloten bij de „Bedrjjfs- horeca", tot het voor eigen rekening en risico ten behoeve van nict-ingeze- tenen, reizigers in urgente gevallen inwisselen tegen binnenlandse betaal middelen van buitenlands geld en reis. cheques in vreemd geldsoort. Omtrent aankoopkoersen en coupu res dient overleg te worden gepleegd met een deviezenbank. Bij deze ver gunning dienen zekere bepalingen in acht te worden genomen. Deze algemene vergunning vervangt de algemenen vergunningen die tot dusver aan een aantal hotelbedrijven individueel worden verleend. Australië zoekt een Nederlandse schat PERTH. Een expeditie maakt zich op om deze week uit Perth te vertrek ken naar een gebied ongeveer 150 km ten Noorden van de stad, dicht bij het eiland Lancelin. Volgens de overlevering zou een Nederlandse karveel, De Vergulde Draeck, daar op 28 April 1656 schip breuk geleden hebben. De overleven den zouden 800.000 guldens, die tegen woordig bijna 3 millioen Australische ponden (25.5 millioen gulden) waard zijn, in het zand van het strand tegen over genoemd eilandje verborgen heb ben. Hoewel de streek onbewoond is, hebben twee mensen in de loop van de laatste twintig jaar de aanwezigheid van een kring van stenen opgemerkt, die een aanduiding zou kunnen zijn van de plaats waar de schat is ver borgen. De bewuste personen hebben de plaats echter nimmer terug kunnen vinden. Een poging hiertoe zal thans door de expeditie worden ondernomen, die met het modernste materieel als geigertellers en mijndetectors is uit gerust. V.N. zoekt opvolger voor Trygve Lie NEW YORK. Op verzoek van En geland en Frankrijk zal de Veiligheids raad morgen bijeen komen om te be raadslagen over het aanwijzen van een opvolger voor Trygve Lie als secreta ris-generaal der Ver. Naties. De Veiligheidsraad moet overeen stemming bereiken over het aanwijzen van een opvolger, waarbij de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brit- tannië, 'Frankrijk en China het eens moeten zijn. De aanbeveling van de raad gaat dan naar de algemene ver gadering, die de benoeming moet ver richten. Van de candidaten, die waarschijn lijk zuilen worden gesteld, worden ge noemd: de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Pearson; het hoofd der Philippijnse delegatie bij de V.N., generaal Romulo en de Poolse minis ter van Buitenlandse Zaken Skrzese- zewski, die de keus der Sovjet-Unie is. Men vermoedt dat de- Sovjet-Unio te kennen heeft gegeven, geen veto le gen de candidatuur van Pearson te zullen uitbrengen. INGEZONDEN MEDEDELING. KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met:

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3