Begroting wederopbouw in de Eerste Kamer AZ Chefarine ,4" Boerenleenbank geplunderd in Kerstnacht van 1951 Fatale gevolgen van de beeldromans Woensdag 11 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Voorstanders van vele en goede woningen (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF. Wederopbouw en Volkshuisvesting, over deze onderwer pen heeft de Eerste Kamer Dinsdag met minister Witte van gedachten ge wisseld. Een gedachtenwisseling, die overigens, met name in de middaguren, niet zo heel veel om het lijf had. Ver schillende sprekers bepaalden zich in afwachting van de daden van de nieu we minister tot het onderstrepen van ook vroeger reeds door hen ingenomen standpunten. Hierbij passeerden uiter aard verschillende oude bekenden, als de huurverhoging, de systeembouw en de premieregeling,-nogmaals de revue. Een aparte noot gaf ir Kraaijvanger (KVP) aan het debat, door een persi flage van de hand van Annie Schmidt op de moderne kleine woning voor te lezen. Hij leverde in dit verband scherpe critiek op de bouw van de vele te kleine woningen. Wij moeten reke ning houden met de toekomst, ook en vooral met het oog op de culturele waarden van een goede architectuur! Voorts vroeg de KVP-afgevaardigde zich naar aanleiding van de verdeling van het bouwvolume af, of wij -bij al onze plannenmakerij niet bezig zijn de levende mens met zijn ambities en wensen te vergeten. De heer Woudenberg (PvdA) nam 't met kracht op voor het bouwen van kleine en duplex-woningen. Zijns in ziens gaat het er om zoveel mogelijk woningen in een zo kort mogelijke tijd te bouwen. Met grote klem waar schuwde hij voorts de minister toch VAN r-y Aan de woning van de heer E. Kijl- stra te Surhuisterveen (Friesland) hebben een paar inbrekers tijdens af wezigheid van de familie een nachte lijk bezoek gebracht. Voor het openen van de brandkast wilden de .heren" blijkbaar een rustiger plekje zoeken, want zij hebben het gevaarte naar buiten gesleept en daarna op een auto geladen. Volgens do heer Kijlstra zal de inhoud van de brandkast een scha mele beloning voor het zware karwei zijn. De kast bevatte namelijk in hoofdzaak administratieve bescheiden. De Vereniging van leraren in het schoonschrijven wil trachten belang stelling te wekken voor een sober, duidelijk en vlot verkeersschrift. Zij schrijft daartoe een wedstrijd uit voor leerlingen van de lagere school, als inleiding tot een uitgebreide actie. Als voldoende belangstelling blijkt, zal -worden voortgegaan met ook proeven „op tijd"' te vragen. Het modeblad Vaknieuws- dat meer dan eens aar digheidjes maakt over slordig taalge bruik, heeft een brief ontdekt, welke de moeite van het lezen zeker waard is. Leest u maar: „Tot mijn verbazing deel ik u mede, dat ik op 12 Decem ber met een hersenschudding in de Ongevallenwet ben gaan lopen. En daar ik vader ben van een vrouw en drie kinderen, zitten we automatisch om centen te springen. Ik moet toch ook betalen mijn huishuur, kos'geld en levenstandaard. Ik weet wel mannen met dikke beurzen hebben maling aan Jan Grijpsluiver. Ik wil u mondeling wel bezoeken, maar als ik er niks van hoor neem ik mijn beweging in han den, want mijn vrouw verwacht iede re tien minuten een baby. Geef me dus uitkering, anders kom Ik in gel delijke omstandigheden te verkeren. Ik verblijf in blijde verwachting, die zich noemt, enz.". Een Engelse maatschappij is in Noord-Amerika met een machine aan de markt gekomen, welke vijf keer zo snel geld kan tellen als de meest ervaren kassier. De ma chine. welke reeds door de Bank of Canada wordt gebruikt, telt vijfhon derd bankbiljetten in 18 seconden. Z.ielig was het geval- dat de po litierechter in Middelburg te ver werken kreeg. Een twee en twintig jarige dienstbode, die de aandacht op zich wilde vestigen door de meest fantastische verhalen te vertellen, verscheen voor hem en werd veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering, met een proeftijd van drie jaar. Zij had namelijk onder valse naam enige tijd in een logement in Zierikzee vertoefd. Zij ging weg zon der te betalen en nam bovendien geld van de gasten mee. Do politie pakte haar. Maar in afwachting van haar veroordeling kwam zij op vrije voeten. Een maand later werd zij in Roosen daal aangehouden, omdat zij in gezel schap van een „dame'' naar België probeerde uit te wijken- om daar min der oirbare praktijken uit te oefenen. Zij besefte niet, dat de Belgische ma dame haar uit Zierikzee had gehaald om haar te exploiteren. Na enkele dagen in het Huis van Bewaring te hebben doorgebracht, slikte zij een speld in om daardoor de vrijheidte herwinnen. Eerst kwam zij in het zie kenhuis, en daarna verleende het Le ger des Heils haar onderdak, waar zij een brandje trachtte te stichten. Haar zwerftocht eindigde in het Huis van Bewaring.... vooral voorzichtig te zijn met het be vorderen van de particuliere woning bouw. Mocht hierdoor de woningwet- bouw in het gedrang komen, dan zou de PvdA de minister wel eens niet langer kunnen steunen. Tenslotte drong de heer Woudenberg aan op een goed plan voor krotoprui ming. Bij de woningbouw moeten, indien noodzakelijk, de getroffen gebieden voorrang hebben, meende de heer Reijers (CH) Met de meeste klem kwam hij op voor het wegnemen van de nog bestaande belemmeringen voor de particuliere woningbouw. Premie- en woningwetbouw moeten gelijke kansen krijgen, terwijl een spoedige opheffing van de premie- bouwstop en de contingentering gebo den is. Na een bespreking in mineur van de woningbouwverenigingen, die naar het oordeel van de heer Reijers totaal drei gen te verambtelijken, zei de CH-afge- vaardigde het niet elegant te achten dat de volksvertegenwoordiging niet vóór de Telegraaf wordt ingelicht over de huurverhogings- en compensatie plannen der regering. Hij drong aan op directe publicatie van het betref fende rapport van de Sociaal-economi sche raad. Verbetering In de avondvergadering constateerde de heer Nijkamp (KVP) de verbetering in de volkshuisvesting sinds de Wo ningwet in werking trad. Hij betoog de, dat het niet juist zou zijn als bij het vormbeleid niet een bepaalde dif ferentiatie werd toegepast, maar be paald onjuist zou het zijn als de voor het gezin benodigde ruimte al te angst vallig werd berekend. Naar zijn opvat ting is de standaardwoning de drie slaapkamer-woning met daarop diffe rentiatie naar beneden voor kleine en naar boven voor grote gezinnen. Spreker maakte er bezwaar tegen, dat bij de woningcontingentering de voorwaarde wordt gesteld, dat de helft in premiebouw moet worden gereali seerd. Hij verklaarde zich voorstander van de gedachte dat de woning in eigendom bevorderd moet worden. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) vroeg eveneens of de bewindsman iets kan mededelen over de invloed van de door de ramp gewijzigde omstandighe den op zijn beleid. Hij is van oordeel, dat de duplexwoningen voor bepaalde gezinnen toch wel van zeker belang zijn en vroeg de minister aan deze wo ningen toch zijn aandacht te willen wijden. De kwestie der compensatie bespre- Verdachten blijven ontkennen AMSTERDAM. In hoger beroep zijn de twee recidivisten, die door de Haar lemse rechtbank ieder tot 6 jaar wer den veroordeeld, hardnekkig blijven ontkennen iets te maken te hebben gehad met de inbraak in de Coöpera tieve Boerenleenbank te Ruigoord in de gemeente Haarlemmermeer. In de vroege ochtend van de eerste Kerstdag in 1951 kwam de kassier van deze bank, waarin tevens zijn woon huis is gevestigd, terug van de nacht mis en ontdekte, dat inbrekers een ruitje hadden ingeslagen, teneinde een deur te kunnen ontsluiten en dat zij binnen de brandkast hadden gefor ceerd. Met een buit van 50.000,gulden waren zjj ontkomen. De verdachten zijn de 73-jarige ketelmaker G. J. en de 58-jarige an tennebouwer A. J. C. den B., beiden uit Amsterdam. Op het strafblad van de oude man staan reeds 16 veroor delingen vermeld, tezamen ongeveer 25 -jaar straf, die hij in de gevangenis heeft doorgebracht. Ook Den B. is vele malen veroordeeld, doch zijn strafblad is tijdens de oorlog verloren gegaan, zodat alleen zes na-oorlogse diefstal len van hem bekend zijn. Vele uren hoorde de president van het Hof de lange rij van getuigen. In zijn requisitoir ging de procureur- generaal stuk voor stuk de verklarin gen der getuigen na. Hij vertelde, dat de verdenking reeds op de verdachten gevallen was nog voor de politie wist, dat de bank ook een jaar tevoren al bijna beroofd was geworden. „Tijdens het onderzoek bleek ons, dat de oudste verdachte precies in de Kerstnacht van 1950 ook al in de Haarlemmermeer op een kameraad had staan wachten om in de bank te gaan inbreken. Daar de kameraad door zijn vrouw werd tegengehouden, om dat hij dronken was, ging het toen niet door. Deze ontdekking was, ge zien onze verdenking, toch wel teke nend." Intussen zijn de 50.000,gulden die de inbrekers in handen vielen, nim mer terecht gekomen. Een der vele „zware jongens" uit de Amsterdamse kend, zei hij, dat als men de loonsver hoging koppelt aan de huurverhoging, men voor de loonsverhoging weer een compensatie moet geven door wijziging der vereveningsheffing. Het is teleur stellend, dat ten dezen nog niets is ge regeld.. En nu melden de bladen, dat op 1 Januari 1954 de huurverhoging in- gatf. Spr. staat verstomd over die me dedeling en hij vroeg of de behande ling dezer begroting niet had kunnen weiden uitgesteld in verband, met de aangekondigde verhoging. De heer Tialma (AR) vroeg of de premieregeling spoedig gepubliceerd kan worden. Hij betoogde verder o.m. dat de woningwetbouw niet kan wor den gemist. Bij de bouw van duplex woningen moet men zich z.i. tot een niet te hoog percentage beperken. Be vordering van eigen-woningbezit heeft sprekers instemming. O.m. vroeg hij, of de minister iets kan mededelen over de plannen inzake huurverhoging, waarover de bladen meldden. Het kan z.i. toch niet de be doeling zijn, dat de kranten de primeur krijgen boven de volksvertegenwoordi ging. Om elf üur werd de vergadering ge sloten. Heden komt de minister aan 't v/oord. SPROETEN -m komen vroeg io 'b voorjaar Koop tijdig SPRUTOk onderwereld, die als getuige werd ge hoord, deelde mede vernomen te hebben, dat het „ergens langs een spoordijk in de Haarlemmermeer" was begraven. Begin Januari 1951 werden een aan tal verdachten gearresteerd in een ge heel andere zaak en te veel open lijke voorbereiding van de inbraak werd de antennebouwer en de oude ketelmaker noodlottig. Naar ter zitting uil de getuigenverklaringen bleek, waren er zeker een 7-tal „mannen uit het Vak", die in het plan gekend waren. Van wie het precies was uit gegaan, kwam ter zitting niet duidelijk naar voren. Intussen beschikte de politie echter over diverse inwoners van Ruigoord, die zich op de bewuste Kerstmorgen naar -de Nachtmis hadden begeven en daarbij in de buurt van de bank een tweetal hun onbekende personen had den gezien, die hun argwaan hadden opgewekt. Zij werden in Januari met de verdachten geconfronteerd die werden herkend door enkelen hunner. Doch beiden vertelden die nacht thuis in Amsterdam in bed te hebben ge legen. De procureur-generaal mr. J. Hoef- felman concludeerde tenslotte dat de inbraak door de twee verdachten ge pleegd is. Voor het bewijs achtte hij de getuigenverklaringen ruim vol doende. Hij eiste bevestiging van het vonnis tegen beide verdachten. Twaalf jaar wegens doodslag AMSTERDAM. Het. gerechtshof heeft uitspraak doende, de 25-jarige slagersknecht J. S. uit Haarlem ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf met aftrek, omdat hij op 23 Juni jl. de 53-jarige scheepsbouwer Dik- mans in diens werkplaats aan het Spaarne van het leven had beroofd, door hem met een voorhamer diverse slagen op de schedel toe te dienen. In eerste instantie was de verdachte door de rechtbank tot dezelfde straf veroordeeld. In hoger beroep eiste de piocureur-ge-eraal veertien dagen ge leden vijftien jaar. URENLANG STAAN DUIZENDEN VLUCHTELINGEN uit Oost-Duits- land in West-Berlijn te wachten voor de bureaux, waar zij om politiek asyl kunnen vragen Stem Nieuwenhuysen zeventig jaar AMSTERDAM. Siem Nieuwenhuysen wordt Maandag 16 Maart 70 jaar en daarmee is hij de oudste, nog werken de Nederlandse revue-komiek. Die zelfde dag viert hij ook zijn 60-jarige toneeljubileum, want, zo heef1 hij me degedeeld. „Toen ik tien jaar was ben ik voor het eerst officieel, met aan plakbiljetten en al, op de planken geannonceerd". Met een van zijn gro'e successen, het door hem zelf geschre ven stuk Baron Kneut komt hij op 14 Maart in Carré te Amsterdam en op zijn verjaardag zal hij worden gehul digd. Daartoe is een huldigingscomi'é gevormd- dat bestaat uit: Henrïëtte Davids, mevrouw H. ter Hall, Roosje Kohier, Beppie de Vries, Otto Aurich, Lou Bandy, Louis Bouwmeester jr, Johan Buziau, Meijer Hamel, Johan Kohier, Fritz Steiner. Alex Wunnir.k en Coen Spaan. Siem Nieuwenhuysen heeft, samen met Buziau, als eerste komiek de grote jaren van de Nederlandse revue onder Ter Hall en Bouwmeester mee gemaakt.. Ernstige val uit trein AMSTERDAM. Op het Centraal Station is de hoofdconducteur F. V. uit Rotterdam, die op de naar de Maas stad vertrekkende trein wilde sprin gen, tussen de reeds rijdende trein en het perron gevallen. De man is met vrij ernstige verwondingen naar het Binnengasthuis overgebracht. Bijzondere tentoonstelling in Den Haag DEN HAAG. In verband met het feit dat het dit jaar honderd jaar ge leden is, dat de kerkelijke hiërarchie in Nederland werd hersteld, zal in de tweede helft van Juni een expositie van kunstschatten uit het Vaticaan in het Haagse gemeentemuseum worden geopend. Dit is de eerste maal dat het Vati caan kunstschatten voor een tentoon stelling uitleent. De directie van het gemeentemuseum is reeds jaren lang bezig een dergelijke expositie binnen haar muren te krijgen. Weglopers teruggebracht SCHIEDAM. De politie te Schie dam heeft twee meisjes van 15 en 18 jaar aangehouden, afkomstig uit Rot terdam en Utrecht. Ze waren weg gelopen uit het Rijks-observatiehuis Hollandse Rading te Maartensdijk, waar zij voor onderzoek waren ge detineerd. De meisjes waren liftend via Amsterdam naar Schiedam ge komen en zeiden op weg te zijn naar kennissen in Vlaardingen. De politie heeft hen onder geleide naar Hollandse Rading teruggebracht. Zeepost naar Oost en West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea; ms. Tabinta (26 Maart); Nederlandse Antillen: ms Oranjestad (17 Maart); Suriname: ms. Bonaire (18 Maart); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Carnavon Castle (14 Maart); Ca nada: ss. Groote Beer (14 Maart); Zuid-Amerika: ms. Highland Princess (23 Maart); Brazilië: ss. Santa Cata- rina (14 Maart); Australië: ss. Oronsay (14 Maart); Nieuw-Zeeland: via Enge land (14 Maart). Italiaanse pompen bij Terheijden werken WAGENBERG. Na dagenlang wer ken door Italiaanse werklieden zijn gisteravond in de gemeente Terheij den de pompen van Pellizari in wer king gesteld, die de binnenpolder van Terheijden en Zwaluwe droog moeten malen. 2000 ha en 250 woningen wer den in de gemeente Terheijden over stroomd. Meer dan 1000 ha staan nu nog blank. Grote vreugde en feestbetoon gingen met de ingebruikstelling gepaard, pro vinciale en rijkswaterstaat toonden hun belangstelling. Door burgemees ter Van der Meulen werd een dank- telegram aan de Pellizari-fabrieken ge zonden. De volksliederen van beide landen klonken en Nederlandse en Ita liaanse vlaggen wapperden boven de pompinstallatie. Door de Italiaanse pompen wordt 160 kub. meter water per minuut de rivier De Mark ingestuurd. Daarbij komt nog 120 kub. meter van het eigen gemaal en 110 fan de tegelijker tijd in gebruik gestelde pompinstalla tie van Werkspoor Amsterdam. Be houdens een paar mecaniciens vertrek ken de andere Italianen naar Nieuw- Vossemeer, om daar een soortgelijke installatie te gaan opstellen. Appelendief liep in de val GELDERMALSEN. Uit het koel huis van de fruitkweker Joh. van Ar- kel aan de Tielerweg te Geldermalsen verdwenen de laatste maanden regel matig kleine hoeveelheden appelen van de beste daarin bewaarde soorten, zonder dat men kon vaststellen hoe dat in zijn werk ging. Hoewel ijverig werd gespeurd, speciale aandacht aan het gebouw werd besteed en politie mannen er zich 's nachts in lieten op sluiten, de diefstallen gingen door. Eindelijk werd besloten tot het aan brengen van een sluiting, die het on mogelijk maakte de enige deur van binnen uit te openen. Dit leverde suc ces op. Toen de politie zich dezer da gen des nachts naar het koelhuis be gaf en de deur opende, stond zij te genover de dader; een beroeps sergeant van de militaire school voor hygiëne en preventieve geneeskunde te Waardenburg. De man had destijds, toen hij toe vallig in de buurt van het koelhuis moest zijn, de sleutel meegenomen en sindsdien legde hij er herhaaldelijk be zoeken af, steeds vroeg in de avond voordat de politie er was. Ons hoekje waanzin De Duitser Heinz Arntz uit Dussel- dorp, heeft het op zijn naam staande wereldrecord pianospelen, met tien uur verbeterd. Hij speelde te Neheim- Hüsten 243 uur aan een stuk. Op 19 Mei zal Arntz te Parijs een wedstrijd spelen tegen de Fransman Robert Sergil. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werkmg, ook een zwak ke maaa niet van streek raakt. Een jaar geëist voor poging tot afpersing AMSTERDAM. De beeldromans, die al tal van jongelui het hoofd op hol hebben gebracht, hebben deze verdachte zo gepakt, dat hij hetgeen daarjn beschreven werd zelf ook eens wilde proberen. De zaak heeft een kinderachtige en belachelijke kant, maar wij kunnen haar toch niet helemaal bagatelliseren, aldus de officier van Justitie, die tegen de 23-jarige E. S. terzake van poging tot afpersing, een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk met aftrek van de preventieve hechtenis en onder toezichtstelling) heeft geëist. De verdachte, een Indische-Neder- lander, had in December van het vorige jaar aan de pensionhoudster van een opvangcentrum voor gerepa- trieerden in de Lairessestraat te Am- terdam, een brief geschreven, waarin haar werd medegedeeld, dat het de geheime organisatie De Spin, met ver takkingen over de gehele wereld, be kend was, dat zij op oneerlijke wijze aan geld was gekomen. Zij en haar kinderen werden met geweld bedreigd, indien zij niet op een afgesproken dag en plaats aan een handlanger een be drag van 2000 gulden ter hand zou stellen. De dame kreeg een tweede J^ECEMBER vorig jaar zijn de landen die 't Engelse Gemene best vormen, in conferentie bijeen geweest. De resultaten daarvan werden in een officieel commu niqué met nietszeggende woorden afgedaan. De inmiddels plaats gehad hebbende regeringswisseling in Amerika en andere feiten, namen de wereld zozeer in beslag, dat de nieuwsgierigheid naar de resul taten in het vergeetboek is ge raakt. Pas toen bekend werd. dat de Engelse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden en zijn collega van Financiën, But ler, naar Washington waren ver trokken voor financiële en eco nomische besprekingen, laaide die nieuwsgierigheid weer op. Alge meen neemt men aan, dat de resul taten van de conferentie te Londen aan Washington zul len verklaard en toegelicht worden. Bovendien is Eden voor zitter van de O.E.E.S., de organisa tie voor Europese economische samenwerking, welk lichaam eind Maart in Parijs bijeen zal komen. li°t meer voor de hand dan dat men in Washington zal pogen de plannen van het Britse Gemenebest te coördineren met die van Amerika, teneinde gezamenlijk Europa een afgerond plan voor te leggen. Engeland is de laatste jaren, niet ten onrechte vaak, als spel breker opgetreden bij gezamenlijk Europees initiatief. Wie maar de E.D.G. noemt, weet onmiddellijk, dat slechts, dank zij de samenwer king met Engeland, deze organisa tie zal kunnen bestaan. Dit is evenzo het geval met de O.E.E.S. Van de gelegenheid, dat zij toch in Washington zijn, willen Eden en Butler bepaald gebruik maken om een volledig plan op te stellen en dit aan de conferentie van Parijs voor te leggen. Het zou de slechte indruk, die de weinige bereidheid der Britten in Washington tot nu toe gemaakt heeft, weg kunnen nemen. DAT alles van een leien dakje zal gaan, is iets wat de Engelse ministers zelf wel als laat- sten zullen aannemen. Ook bij de Amerikanen heerst bereidheid Engelands economische toestand zoveel mogelijk te ondersteunen. In ruil hiervoor zullen zeker wel concessies, politieke en economische vai. het Britse Gemenebest ge vraagd worden. Wie weet hoezeer Amerika de eenheid van Europa propageert, kan zich zeer wel in denken, dat de eisen zullen gaan in de richting van meer samen werking met de overige landen van West-Europa. Alleen zo kan immers de golf van militaire en economische "dreiging uit het Oos ten worden opgevangen. Daarnaast heeft Washington nog een privé verlanglijstje, waar de kwestie- China wel bovenaan zal prijken. Engeland heeft Rood-China erkend en voert er, zij het beperkt, een economisch verkeer mee. Vóór de oorlog was China een belangrijk afnemer van de V.S. Door het be perken van de handel wordt voorkomen dat de Chinese inter ventietroepen in Korea te water be voorraad kunnen worden en wordt de kans geringer, dat Engeland de vooroorlogse plaats van de V.S. inneemt. En daar is Amerika veel aan gelegen. brief, waarin De Spin haar excuses aanbood, dat zij zich in de dag waar op het geld moest worden overhan digd vergist had en de juiste datum werd opgegeven. De pensionhoudster lichtte de politie in, die haar adviseer de op de genoemde avond naar de af gesproken plaats, vlak bij haar pen sion, te gaan en een envelop met waar deloos papier te overhandigen. Zo ge schiedde en tegelijkertijd verschenen enkele mannen in burger, die de ver dachte arresteerden. BEELDROMANS De jongeman, die het feit erkende, vertelde, dat hij de beeldromans, die hij niet zelf kocht maar van kinderen kreeg, over de Spin had gelezen. Daar in werd beschreven hoe deze organi satie geld van mensen los wist te krijgen. Hij kende de pensionhoudster, bij wie enkele van rijn familieleden wonen. De raadsvrouwe wees in haar plei- doii op de moeilijke jeugd, S. is een vondeling, en de moeilijke tijd, die hij tijdens de Japanse bezetting in Indo nesië heeft meegemaakt en zijn zwakke gezondheid. Zij vroeg de rechtbank S. te veroordelen tot een dusdanige straf, dat het onvoorwaardelijk gedeelte niet langer zal zijn dan zijn voorarrest. Op 24 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. „De Spinvroeg 2000 gulden Over de I grenzen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2