HORLOGE DEKKER Voor Kminingen: f 11.601.81 m Centrale Fokvereniging hield algemene vergadering ROMANTISCH FRANKRIJK ELIANE R1CHEP1N, veelzijdig pianiste HUGENOTENKRUISJES Woensdag 11 Maart 1953. NIEUWE APELDOURNSE COURANT Eerste blad De stand Langzaam maar zeker wast de stroom van bijdragen voor het comité Apel- doorn-helpt-Kruiningen. Zoals vit de onderstaande specifi catie blijkt, zijn er zowel kleine als grote giften te vermelden. De penning meester heeft thans in totaal f 11.601.81 voor deze actie ontvangen. Aan alle verenigingen, die binnen kort een uitvoering of feestavond or ganiseren, wordt nogmaals onder de aandacht gebracht, dat het comité ten zeerste op prijs stelt gedurende de pauze in de gelegenheid te worden gesteld met een collectebus voor de actie „Apeldoorn-helpt-Kruiningen", rond te gaan. Bussen hiervoor zijn verkrijgbaar aan het kantoor van het comité aan de Loolaan 49, tel. 6631. De volgende giften kwamen de laatste tijd binnen: mevr. De R.S. f 40.—; Toneelver. Postalia f 74.04; Directie en personeel van de firma P. Berends te Loenen f 180.—; H. D. f 10.— N.N. f 25.—; B. v. W. f 30.—; Eén dag loon personeel Mariëndaal en APELDOORN heipt Kruiningen Ook het Apeldoornse schoolkind zal meehelpen om de grote nood in de Krumingse schoolwereld te lenigen. En wel op de volgende wijze: Via het onderwijzend personeel zal elke leer ling een onveloppe ontvangen, bevat tende 4 reproducties van watersnood tekeningen, zeer kunstzinnig en zeer suggestief van vier Apeldoornse teken kunstenaars. De prijs van dit mapje Is gesteld op één gulden. Het ligt in de bedoeling, de schooljeugd te ani meren de mapjes zoveel mogelijk in eigen kring of naaste omgeving te ver kopen. Het sub-comitc, dat zich gevormd heeft uit de kring van de Apeldoornse schoolhoofden bij het l.o. en het u.l.o. hoopt binnenkort met deze sympa thieke steun-actie, waarbij ruim 15.000 leerlingen betrokken zullen zijn, een begin te maken. De Apeldoornse ge meentepolitie zal zich daarbij met de distributie der mapjes over de. ver schillende inrichtingen van onderwijs belasten. Uitvoerige bijzonderheden zullen spoedig verschijnen. De afdeling Apeldoorn van de Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restau- rantpersoneel houdt Vrijdag a.s. in de Bordelaise een contactavond, waarvan de baten ten goede zullen komen aan „Apeldoorn helpt Kruiningen". „De Vrijbuiters" en het Cabaret „Dr. Kater" verlenen hun medewer king. Hebt U zich al gemeld voor de B.B.? Geen tijd? Stel voor dat de B.B. straks geen tijd zou hebben voor U H al is er le doen?-™, Centraal-theater. van 6—11 Maart, hoofdnummer: „De smokkelprinses", alle leeft., 19 en 21 uur. Woensdag 11 Maart 14.30 uur. Donderdag 12 Maart 19 en 21 uur hoofdnummer: „Ambassadeur der muziek", alle leeft. Minerva-theater, van 612 Maart, hoofdnummer: „Zij was 17 jaar", 18 j„ 19 en 21 uur. Woensdag 14.30 uur. Veluwe-theater, van 6-12 Maart hoofd nummer: „Een nacht in Rome", alle leeft., 18.30 en 20.45 uur. Tivoli-theater, van 612 Maart hoofd nummer: „De verboden vrucht", prol., 14.30, 18.45 en 21 uur. Donderdag alleen 14.30 uur. Woensdag 11 Maart, Bordelaise 20 uur, Filmavond Reisbureau LissoneLin deman. Donderdag 12 Maart, Hoofdstraat 220, 20 uur Tijdrede-Wilts. Dinsdag 17 Maart, zaal Bienefelt, Van Kinsbergenstraat, 19.30 uur, alg. le- denverg. Coöp. Vooruit. Woensdag 18 Maart, Paasveemarkt. Donderdag 19 Maart, Hoofdstraat 220. 20 uur Tijdrede-Wilts. Dinsdag 24 Maart Bordelaise, 19 uur A:g. loden verg. Apeld. Coöp. Boe renleenbank. Donderdag 26 Maart, Hoofdstraat 220, 20 uur Tijdrede-Wilts. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling diene, dat in ds agenda slechts die gebeurtenissen eD uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welke per advertentie tn de N. A. Crt. zijn aangekondigd. zelfde bedrag van de Directie f 2594.—: Eén dag loon personeel Kunstzijdeweverij Gelderman f 500. Van Kinsbergenschool f 21.04; Fam. K. van 25-jarig huwelijksfeestje f 11.46; Christelijke Filmactie f 85.10; N.N. (met poppenkast) f 20.11; Buurtver. Zuid-Oost f 150.le Maandstorting personeel dienst Soc. Zaken f 15.—; Fam. K. (familiefeestje) f 14.Ameri kaanse piloot J. K. f 100.—; Wilhel- minaruiters f 100.—; H. O. f 100.—; H. B. f 10.—; A. W. S. f 25.—; mevr. N. H. f 2.—; Contactcommissie Apel doornse Bridgeclubs f 1.317.—; Acol. corps Pi us X f 11. .,De eindsprint" Grote belangstelling was er voor de tweede amateurwedstrijd om de grote prijs van Gelderland, georganiseerd door de supportersvereniging „Nico Regter" en gehouden in het gebouw Zuid-Oost. De avond werd gehouden onder de toepasselijke naam „De eind sprint". Ingeschreven was door The Red wing Cowboys; de KlaverbandBertie Kromdijk (accordeon). Smies en Jor- daan (schetjes); De Jolinga's (Devr ter); professor Rebru, Duo Loois en The Singing Sisters. De eerste prijs werd behaald door de Klaverband en de tweede door het duo Loois. Terug uit Korea. Onderstaande militairen, ingezetenen dezer gemeente, zijn 15 Februari per ss. Waterman uit Korea vertrokken en zullen vermoedelijk op 16 Maart a.s. in Nederland aankomen. 1. Res.-korporaal J. E. Gelling, Veen- weg 108; 2. vrijw. soldaat M. A. Lampe, Krim- weg 170, Hoenderloo. EEN 203 Qeiujeot imr: B00CH0RDS flUTOMOBIELBEDRUf - NIJMEGEN Agenl: Garage WALDNER, Tel. 4181 Apeldoorn Voor tie jaarlijkse algemene vergadering van de Centrale Fok- cn Controle- vereniging, welke onder voorzitterschap van de heer G. J. Wensink, in de Poort van Kleef werd gehouden, bestond grote belangstelling. In zijn openingswoord herdacht dc voorzitter het overlijden van de heer W. .1. Klein Lankhorst, hem schetsende als een der pioniers op het gebied van de fokkerij in Apeldoorn en omstreken. Aantal leden nog steeds groeiend Uit de mededelingen bleek dat er een circulaire was binnengekomen van de Centrale bond van M.R.I.-fokkers, waarin wordt gevraagd voor ieder M.R.I.-lid f 1 le storten t.b.v. het Na- Fraudc te Voorthuizen Twaalf arrestaties De districts-recherche van de Rijks politie te Apeldoorn, heeft na een uit gebreid onderzoek twaalf personen ge arresteerd, die betrokken zijn bij een omvangrijk fraudegeval te Voorthui zen. Een achttal chauffeurs van een expeditiebedrijf in 't oosten des lands, bezocht geregeld een koffiehuis, annex benzinestation te Voorthuizen Men versterkte dan de inwendige mens, ter wijl het personeel van het benzinesta tion (fa v. d. M.) de autotanks bijvulde. Met de exploitant van het station had den de chauffeurs afgesproken, dat de consumptie gratis zou zijn en dat als tegenprestatie een hoger bedrag op de benzinerekening zou worden geschre ven. Op deze wijze is het betrokken expe ditiebedrijf gedurende een paar jaar voor een aanzienlijk bedrag benadeeld. De directie van dit bedrijf kreeg ten slotte argwaan en waarschuwde de re cherche. Na de zaak geruime tijd te hebben gecontroleerd kon deze tot ar restatie overgaan. Na verhoord te zijn in Apeldoorn zijn de heren naar Utrecht overgebracht. Inmiddels zijn twee van de twaalf weer op vrije voe ten gesteld, te weten twee personeels leden van het benzinestation. Een an der personeelslid, de exploitant van 't station en de chauffeurs worden nog in verzekerde bewaring gehouden. tionale Rampenfonds. Er werd beslo ten dat deze aangelegenheid door het bestuur zal worden bezien. Uit het verslag van de kascommissie bleek dat de boeken over het afgelo pen jaar in orde werden bevonden. Het bestuur werd voor het gevoerde be heer décharge verleend. Zoals uit het jaarverslag bleek, was het aantal leden van de vereniging nog steeds groeiende. Eén van de oor zaken hiervan was, dat het aantal le den van de Vereniging voor kunstma tige inseminatie geweldig stijgt. Vee houders, die zich aansluiten bij de R.I. zijn, volgens de voorschriften van de Prov. Gezondheidsdienst voor die ren in Gelderland, verplicht zich aan te sluiten bij een melkcontröleveeni- ging. De voorzitter sprak er zijn spijt over uit dat de stamboekhouder Van Schaik de vereniging heeft verlaten. Hij was de juiste man op de juiste plaats. De heer Westeveld van de Provin ciale melkcontróledienst wees er op dat Gelderland een pover figuur slaat, wat betreft het aantal veehouders dat aan melkcontröle doet, tegenover'de andere provincies. Het percentage in Gelderland over 1952 bedroeg 51.6°/». Voor de aftredende bestuursleden Chr. G. Berkhoff en G. Brink Gzn. werden gekozen resp. G. J. Keurhorst en R. v. Beek, terwijl de heer J. H. Harmsen werd herkozen. Nadat door enkele leden van de rondvraag gebruik gemaakt was, werd een drietal films vertoond, welke zeer in de smaak vielen. VERKEERSONGEVAL. De 29-jarige B. G. M., wonende te Tubbergen, is gisteravond omstreeks kwart over elf met zijn motorrijwiel geslipt in de bocht bij de splitsing De- venterstraat—Zutphenseweg. Hij kwam te vallen en brak tengevolge daarvan een been. Per ziekenauto werd hij naar het St Liduina-ziekenhuis ver voerd. >iet reeds 85 jaar lang had bewezi koHie voordeliger en smakelijker I maken, dan zou „BUISMAN" zSk_ in deze lijd worden uilgevonden. Nederlandse Reisvereniging „In Duitsland reist men, in Italië vertoeft men, doch in Frankrijk leeft men". Met deze woorden leidde de heer Groen van het Centraal Bureau \an de N'cd. Reisvereniging gisteren zijn causerie in, welke aan dc vertoning van de fraaie film „Romantisch Frankrijk" vooraf ging. Een boeiende, instructieve kleuren film, waarnaar velen (dc zaal van dc Poort van Kleef was overvol) gedurende enige uren met gespannen aandacht hebben gekeken en waarvan volop werd genoten. Ode i de wijn. Na ingeleid te zijn door de heer J. J. Oltmans, voorzitter van de afdeling Apeldoorn, heeft de heer Groen een interessante inleiding gehouden, waar in hij de lof zong van het Franse land- waar men bij elke schrede herinnerd wordt aan de historie. De bakermat van kunsten en wetenschappen. Velen zijn er nog steeds van overtuigd, da: men de grootste hoogte op hel gebied van wetenschap en kunst slechts kan bereiken door studies in Frankrijk. Wat men echter ter wereld nergens vindt en wat Frankrijk zo bijzonder aantrekkelijk maakt, aldus de heer Groen, is de Franse geest, de Franse esprit. Vele studies zijn gewijd aan de herkomst van die esprit doch naar spr. mening is deze te danken en vindt z'n herkomst in het gebruik van de beroemde Franse landwijn, waar van ontzaglijke hoeveelheden gecon sumeerd worden. Dwars door Frankrijk. Onder regie van de algemeen direc teur van de Ned. Reisvereniging- de heer J. Panman, werd de hierna ver toonde kleurenfilm opgenomen. Een film welke de vele aanwezigen een blik schonk in een wereld, welke een eldorado voor de meest eisende toerist genoemd mag worden. Ze hebben ge- i dat dit grote land zo'n enorme verscheidenheid aan landschapsschoon. zo'n keur van toeristische genietingen bevat, dat het een geluk moet zijn er in z'n vacanties te dwalen. Door deze film wordt men geleid van ElzasrLotharingen naar de Vo gezen, van Colmar naar de Franse Jura en de Franse Alpen, van de Monl Blanc langs de route Napoleon naar de. zonnige Rivièra. GERECHTSHOF ARNHEM De 36-jarige vertegenwoordiger M. te Apeldoorn is door de Politierech ter te Zutphen wegens het in dron kenschap besturen van een rijwiel ver oordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Dit vonnis werd in hoger beroep door het Gerechtshof bevestigd. De 46-jarige koopman A. B. te Apel doorn was tot drie dagen veroordeeld, ook al wegens het berijden van een rijwiel in beschonken toestand. Dit onnis werd eveneens in hoger beroep bevestigd. e 39-jarige wasindustrieel H. W. V te Apeldoorn is wegens verduiste ring veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. In hoger beroep werd het vonnis bevestigd. De 31-jarige monteur H. N. B. te Apeldoorn is wegens diefstal veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. In hoger beroep werd de straf vermin derd tot twee weken. De 24-jarige groentenhandelaar G. K. te Apeldoorn is wegens het be sturen van een motorrijtuig onder in vloed van sterke drank veroordeeld tot twee maanden en ontzegging van het rijbewijs voor een jaar. In hoger beroep werd het vonnis bevestigd. De 61-jarige landarbeider J. v. B. en de 31-jarige landbouwer T. G., bei den te Apeldoorn, waren in eerste instantie veroordeeld tot ieder drie dagen gevangenisstraf, omdat zij dron ken op de fiets hadden gereden. Het Hof te Arnhem maakte er in hoger beroep voor ieder een week voorwaar delijk en f 30.— boete van. Voor een goed slaagt U voordelig bij BRINKLAAN 16 TEL. 2518 Concert Het Gelders Orkest "D AGFIJN van klank ruiste Mozarts muziek, de Se- renata Notturna ons tegemoet. Te teer, te subtiel haast, voor deze grote ruimte. Men moest af en toe de oren spitsen, om niet te veel van het geheel te missen. Zuiverheid van samenklank, lichtheid en bevalligheid van de melodiek in al z'n innnerlijke schakeringen waren op vallend. Afgezien van enkele rhythmïsche ongelijkheden kreeg dit werk een uitnemende vertolking. Men moest hierna wel even wennen aan de geheel andere sfeer die 't pompeuze pianoconcert van Tsjaïkowsky ademt. Ik zou mij niet graag aansluiten bij de mensen, die menen, dat de tand des tijds aan dit werk begint te knagen. Het mag dan hier en daar wat populair-pathetisch zijn, maar hoe weet Tsjaïkowsky een pakkende melodie te schrijven, in breed gewelfde bogen; hoe weet hij spanningen op te wekken en contrasten te scheppen! En als de dankbare pianopartij gespeeld wordt door een veelzijdig pianiste als Eliane Richepin, is het pleit spoedig gewonnen, en laat ieder zich overrompelen. Deze pianiste kon in dit concert schitteren door vele mu zikale en pianistische eigenschappen. Technisch gaf het eerste deel zeer veel te bewonderen, muzikaal stond de ver tolking van het tweede deel op hoog peil (toonvorming, klankschakering!). Het derde deel had enkele zwakke mo menten, vooral in de samenwerking met het orkest, dat overigens met volle overgave begeleidde. Het muzikale hoogtepunt van de avond was m.i. de Sym- phonie van Cesar Franck. De orkestklank was prima, verschillende blazers onder scheidden zich, alles reageerde nauwkeurig op de intenties van de dirigent Jan Out, die het geheel volkomen be heerste. Met name de vertolking van het eerste deel stond op hoog peil (opbouw!), doch ook de andere delen gaven zeer veel moois te genieten. De zeer grote opkomst van het publiek zal wel Tsjaikows- ky gegolden hebben, doch degenen die speciaal voor De- bussy's Nocturnes kwamen, moeien wel erg teleurgesteld zijn geweest. Om technische redenen moest dit werk ver vallen. Gelukkig bleek Francks Symphonie een mooie com pensatie. In het volgend seizoen hopen wij Debussy's werk te boren. C. P. DE BRUIJN. De handelsstad Marseille vormde uitgangspunt voor de trip over de Rhone-delta naar Arlcs, naar Nïmes en Montpellier met de nog zo goed be waarde voorbeelden van de Romeinse cultuur. Er werd een bezoek gebracht aan het middeleeuwse Carcassone met zijn enorme vestingwerken, waarna dwars door de voor Nederland nog onbekende en toch zo bekoorlijke cn wildromantische Pyreneeën werd ge trokken naar Luchou en over o.a. uit de Tour de France zo bekende Col du Tourmalet naar Lourdes. Na de pauze was de Baskische kusx aan de beurt met Biarritz Haudaye en St. Jean de Luz en weer voerde de film in kleurrijke beelden dieper het land in waarbij een rustpunt werd gevonden bij de geneeskrachtige bron nen van Vichy. Daarna ging de reis weer verder naar Bourges en Chartres en de even beroemde kastelen langs de Loire, om tenslotte op een geestige wijze zijn einde te vinden in Parijs. Een buitengewoon interessante en leerzame avond, waarop de afdeling Apeldoorn van de Ned. Reisvereniging met voldoening kan terugzien. Jubileum V.G.Z. Nu was het de heer H. van Dam,, le karder bij Van Gelder Zonen N.V., die de ontvangstzaal binnentrad om het feit te herdenken dat hij 40 jaar gele den in dienst kwam. De plaatsvervangend directeur, de heer H. J, Heij sprak de jubilaris toe en deelde mede, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd de heer v. Dam de eremedaille in brons van de orde van Oranje Nassau toe te kennen. Deze medaille werd onder hartelijk applaus door de spreker op de borst van de ju bilaris gespeld. Vervolgens reikte spr, met enige toepasselijke woorden nog een cadeau uit. Namens het gezamenlijk personeel sprak de heer E. M. Dijkkamp en bood eveneens een cadeau aan. Frysk Selskip „Fier fen Hüs" Dit selskip scil Moandei 16 Maert de yn bigjin Febrewaris ütstelde joun nou halde op Moandei 16 Maert, yn 'e Poart fen Kleef. It toanielselskip „War Dy" üt Arnhim, scil den spylje it moaije toanielstik „Spegel fen de Wrald", fen Schuitmaker. Dizze toa- nielklub hat har spoaren al tige for- tsjinne, dat de oanwèzigen kinne grif rekken je op 'n tige moaije joun, sadet it#wol saek is foar net-leden om mar gau 'n kaert to keapjen. Bond Ouden van Dagen. De jongste feestavond van de afde ling Apeldoorn, in Kunst en Genot, had weer een gezellig verloop. Over grote belangstelling en een aardig programma, aan de uitvoering waar van medewerkten he'. cabaretgezel schap „Henkie" met de opvoering van „De Sukkel", een Jazz-band en Van Zwam, zang. Centraal j Ambassadeurs der muziek Hel Centraal Theater zet zijn spe ciale voorstellingen morgenavond voort met een zogenaamde culturele film: Ambassadeurs der muziek (Mis- sionata). Zij is een documentaire welke de geschiedenis behandelt van het Berlijns Philharmonisch Orkest en zij doet dat op zeer interessante wijze. Zij volgt dat orkest en zijn entourage van de oprichting af tot heden toe. De verfilming is geen droge opsomming van feiten. Zij is artistiek en wordt uitvoerig gecompleteerd met muziek. Prachtige werken worden ten gehore gebracht o.a. gedeelten uit de sympho nie G Moll (Mozart) Egmont ouverture (Beethoven), Vijfde Symphonie (Beet hoven) en Tijl Uilenspiegel (Richard Strauss). Een unieke film, waarnaar men vooral de muziekliefhebbers met bijzonder veel genot zal luisteren en kijken. Men wordt in een korte tijds bestek geconfronteerd met de hoogste kunstuitingen van 's werelds grootste troeven der muziek. Bruno Walter, Wilhelm Furtwang- ler, Richard Strauss, Hans Knapperts- buch en Serqim Celibidache dirigeren het orkest Verder werken nog mede het solo danspaar van de Berlijnse Stedelijke Opera, Oronga Ufe en Erwin Bredow. Aan liet veti&iéri J Uit dc tyd van de diligence. En de gezapigheid Vrijdag 13 Maart a.s. zal 't vijftig jaar geleden zijn, dat Nicolaas Beets stierf. Beets, de man van Hildebrand, van Nurks, de Charmante, Kegge cn Sta stok, van Keesje, het Diakenhuisman netje, van Koosje en Henriëfte. Alle maal figuren, die tot nationale figuren en begrip geworden zijn en wier uit spraken en hebbelijkheden nog op de huidige dag geciteerd plegen te wor den. Beets heeft zijn tijd, de tijd van de diligence en de gezapigheid, de dagen van de heren en joffers en knechten, als op een fotografische plaat, vandaar de Camera Obscüra, vastgelegd, zó, dat er geen twijfel meer is kunnen blijven bestaan over het hoe en waarom daar van. Hij heeft de kleine Hollandse we reld van een driekwart eeuw geleden eerlijk getekend. Zonder er doekjes om te winden. Gelukkig, zeggen wij men sen van 1953, dat wij niet meer zo zijn. Niet meer zo benepen. We zijn toch wel vooruitgegaan. Laten we ons met die wetenschap vleien. Nochtans, ook nu is er nog een Haarlemmerhout, waarin menig een wel de bomen, maar niet het bos ziet, we hebben nog een Nurks in onze familie en het ras van de Charmanten is al evenmin uitgestorven. Alleen, 't zijn andere verschijningen geworden. Dank zij de radio hebben we ervaren hoe Beets al zijn mensen heeft gezien. In de Avro-studio, aan de "s-Graven- landse weg te Hilversum, waren ze bijeen, Hildebrand. Nurks. Stastok, Kegge, Tante Stastok, Henriëtte, Kees je, Saartje, Suze Noiret, Van der Hoo- gen, het echtpaar Dorbecn en de ande ren, de bekenden uit de Camera. Zij allen tezamen en Hildebrand cn Keesje vooral het verhaal van Keesje over zijn twaalf gulden voor de „begrafe nis" was innig ontroerend maakten deze uitzending van Maandagavond tot een zeer bijzondere. De Camera Obs cüra werd tot realiteit. Een passende hulde aan de nage dachtenis van een Nederlands schrij ver, die het Nederlandse volk een schoon oeuvre heeft nagelaten. Over het algemeen verdienen radio uitzendingen geen extrarvermelding. Deze Beetsherdenking maakte op de regel wel een zeer gelukkige uitzonde ring. ten bate van Protestants Zuid Limburg (Kerkeweek Ds. v. Vliet) steeds verkrijgbaar bij: .J BURGERLIJKE STAND Opgave van 10 Februari Geboren: Marja Ingrid, d. van D. ter Hoeven en J. A. Krips; Peter Aalt, z. van M. v. d. Berg en A. Huisman; Aleida Johanna, d. van J. A. Geurts en H. J. Schutte; Hendrik Egbertus, z. v. W. de Roo en J. Tessemaker; Jacob Johannes, z. van J. Kersten en J. J. M. Arlssen; Gesinus, z. van W. Drost en M. Colly; Maria, d. van W. Drost en M. Colly; Willem, z. van N. Peelen en A. M. Ropers; Adrianus Hendrikus, z. van N. W. Bleijswijk en G. W. Koek koek. Overleden: D. Bosman, weduwe van C. A. v. d. Wal, 83 jaar; L. Beekhuis, geh. mét G. v. d. Ham, 72 j., m. MARKTBERICHT Dragende koeien (met goede lijsten) f 10001200; melkkoeien idem f 900 1100; vaarzen (met goede lijsten) f 800 900; pinken f 500600; hokkelingen f 175300; nuchtere kalveren f 3550. WAT ZEGT Roel! uut d'n Enl< „Je wordt beu van die Migg-mak" I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2