HET NEDERLANDS ELFTAL IS NOG NIET AAN ZIJN RENAISSANCE TOE Nederlaag tegen de Denen (2-1) houdt eerder mogelijkheden dan beloften in Overwinning op de goede plaats Jic fefeiziisrf 'taïi V. '48 Nederlands dameshockeyteam verliest te Antwerpen2-1 Ruw spel van de gastvrouwen De nederlaag heeft vrijwel de gehele wedstrijd gedreigd TUSSEN DRIE EN ZEVEN BMHC VERSLAAT HHIJC! Tegenslag? Intern, tennisclub van Nederland verliest met 6-0 van België 6 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1953 6 En zo werd dit nieuwe en jonge Nederlands elftal eindelijk toch weer het slachtoffer van een tegenstander, die niet brillant en ook niet knap speelde, maar die het hoofd koel hield en zo nuchter van repliek diende, dat de oranje-ploeg er niet tegenop kon. Zelfs wanneer men re kening wenst te houden met de algemeen verbreide en ook onze opinie, dat het tweede Deense doelpunt in buitenspelpositie was ge maakt en dat de Nederlanders nu niet bepaald gelukkig waren op som- S Rotterdam, Zaterdagavond TA E tactische manoeuvre van de nieuwe keuzecommissie, om de (te) veel besproken Lenstra aanvoerder te maken van haar eerste Nederlands elftal, heeft niet tot het in stilte gehoopte en waarschijnlijk ook wel min of meer verwachte resultaat helpen leiden. Wel heeft de k.c. ermee bereikt dat de begaafde, maar altijd wat wisselvallige Friese voetballer zich voor deze gelegenheid een van zijn beste buien had aangemeten. Gedurende de periode dat het Nederlands elftal zijn goede momenten had, was hij de organisator, mentor en motor van bijna elke aanval. Maar ten slotte heeft zijn dikwijls 10 bezielende voorbeeld, zijn weergaloze handigheid, zijn prachtig voorberei dend werk, het elftal in zijn geheel en de voorhoede ln het bijzonder niet weten op te werken tot een niveau, dat ons het recht geeft dit Nederlands elftal zonder bezwaar een ruime voldoende toe te kennen. Wel startte het dapper en fris en schoof de bal bij de eerste aanvallen zó gerajfineerd en snel van voet tot voet, dat de goedkope en weer zo onbestendig gebleken extase in een minimum van tijd als een orkaan over de tribunes raasde, maar toen dat zo een tijdje was doorgegaan, begon de vlam toch langzaam doch duidelijk te doven en had men zo nu en dan heslist moeite om de goede voor nemens waarmee iedereen aan deze wedstrijd begonnen was, in de evoluties op het smetteloze grasveld van het Feijenoord stadion terug te vinden. deze wedstrijd onder het motto „alle begin is moeilijk" misschien gaarne wil vermengen, zou misschien beschouwd kunnen worden als een ontkenning van de moeilijkheden waarmee de vorige lei ders van het Nederlands elftal te kam pen hebben gehad. Het feit dat hier twee partijen tegenover elkaar stonden die ongeveer in gelijke mate gehandicapt waren, maakt de vergelijking tussen de twee tamelijk zuiver en spreekt, om er nu maar geen doekjes om te winden, niet steeds in het voordeel van onze landgenoten. Het was duidelijk dat dit elftal in het veld was gekomen in een stemming waarin het meende bergen te kunnen verzetten Het speelde er het eerste kwar tier en in iets bescheidener mate ook het volgende op los, alsof het niets min der dan de wedergeboorte van ons natio nale voetbal wilde aankondigen. Maar het hield dat spel niet vol. Het was alsof het in die periode op een injectie leefde en langzamerhand tot een verlammende lethargie verviel, nadat de stimulans was uitgewerkt. Het tempo daalde, de be weeglijkheid van de spelers verminderde en het plaatsen liet hoe langer hoe meer te wensen over. Evenals trouwens het schieten, want er zijn nogal wat spelers in de voorhoede geweest, die in situaties hebben verkeerd waarin een welgemikt, redelijk goed schot, resultaat zou hebben gehad. Lenstra de aanvoerder, nogmaals, heeft eraan gedaan wat hij kon en wel speciaal in de eerste helft. Hij heeft zijn operatiegebied verder uitgestrekt dan ooit, hij is bij tijd en wijle, als wilde hij daarmee zijn goede wil tonen ver der teruggetrokken dan men hem ge woonlijk heeft zien doen. Hij heeft aan vallen opgebouwd, aanvallen weer in goede banen geleid en aanvallen afge werkt, waarbij het dikwijls maar een haartje scheelde of ze waren met succes bekroond. Maar enerzijds vond hjj naast zich geen partijgenoten die, zo ze al gelijk gestemd waren, het spel volledig met hem mee konden spelen. Anderzijds kreeg men wel eens de indruk, dat hij er teveel werk van maakte, om het goe de voorbeeld dat hij als aanvoerder moest geven, met nadruk te stellen. Hij maakte het daardoor voor rijn medespe lers wel eens te moeilijk. Wel sneller Eén ding moet men aanstonds toe geven. De bedoeling van de keuze- en technische commissie om het spel van het Nederlands elftal en vooral dat van de voorhoede, wat sneller te maken, heeft vruchten afgeworpen. De voor hoede was sneller en in haar beste momenten ook uitermate gevaarlijk. Maar die snelheid hield met de doel treffendheid geen gelijke tred. Het ont brak deze voorhoede aan directe stoot kracht Zij is heel erg licht deze aan- valslinie en hoewel de buitenspelers daarbij het eerst opvallen, hebben wij er Vrijdag ook reeds op gewezen in verband met de opstelling van Clavan als middenvoor. Dat optreden is zeker niet geslaagd te noemen. Wanneer niet de voorzitter van de keuze commissie, de heer Hol- boom, de pers met nadruk had verzocht om in de voorbeschouwing van de wed strijd persoonlijke critiek achterwege te laten, zouden we zulks, gezien Clavans optreden als aanvalsleider bij AJJ.O. Aanvoerder Abe roept zijn mannen op voor de strijd. naige momenten, dan nóg kunnen we weinig bezwaar maken tegen de eindstand op het scorebord, welke 21 in het voordeel van Denemarken aanwees. Er zijn, ook afgezien daarvan, verschil lende omstandigheden die men als ver ontschuldiging, of in ieder geval als ver klaring voor de nederlaag welke dit jeug dig elftal tegen de Denen heeft geleden, zou kunnen aanvoeren. Maar het lijkt ons beter daarvan geen gebruik te ma ken. De bepaalde mate van welwillend heid, waarmee men zijn beschouwing van Vrijdagavond reeds met een enkel voor zichtig woord als een dubieus punt hebben aangeduid. Hij mag in zijn club een verdienstelijk middenvoor zijn, in een Nederlands elftal vraagt die positie nog andere kwaliteiten; kwaliteiten na melijk waarvan de Hagenaar, althans in deze wedstrijd, niet getoond heeft ze te bezitten. Hij faalde minder als speler, dan als leider van de aanval. Dit is dan ook zeer beslist zijn plaats niet, zelfs wanneer men daarbij in aanmer king neemt, dat zijn directe tegenstan der, stopperspil Bröggen, met doelman Johanssen de beste Deense verdediger was. Over de stopperspil gesproken. Na tuurlijk hebben ook de Nederlanders dat systeem gespeeld; vrij consequent. De grotere vrijheid hun door de leiders van het elftal gegeven, hebben ze slechts met mate gebruikt. De enige die er nog wel eens van wilde profiteren was Klaassens, maar van een experiment en dus van een mislukt experiment zou men waarlijk niet kunnen spreken. Het was alsof de spelers het maar beter en veiliger vonden zich bij hun debuut nog niet in een of ander avontuur te stor ten. Maar ze bleken op dit wapen min der sterk dan him tegenstanders, die het koelbloedig hanteerden; die beter speelden omdat ze de algemene eisen van het spel beter verstonden, of althans beter in de practijk brachten, door zich handig vrij te spelen, goed te plaatsen en vooral laég te plaatsen, waardoor zij dus hun passes zuiverder konden af stellen. Bij oranje speelde men, ondanks behoorlijk positie kiezen, nog teveel banque, één-twee-drie in godsnaam met een verre boog in de ruimte, waar bij de bal evengoed aan de eigen als aan de andere partij ten prooi kon val len. En waarbij de andere partij als regel winnaar bleef, omdat de Deense spelers, die een stuk groter waren, de duels meestal met het hoofd beslisten. Dat alles verzwakte dos de kracht van de aanval, ondanks het inspirerende voorbeeld van Lenstra; ondanks de acti viteit van de handige Van der Kuil, die steeds beter gaat spelen; ondanks het uiteindelijk toch niet onvoldoende de buut van Luiten die ln de eerste periode van de speeltijd het beste was; ondanks Van den Bogerd, die zwakke ogenblik ken had, maar toch zo nu en dan in de combinaties zijn rol wel speelde. Niet meeslepend, maar nuttig en op die mo rnet groot élan, niet indrukwekkend of menten ln leder geval voldoende. Alles bij elkaar vraagt dat voor het meren deel van de voorhoedespelers toch wel om een tweede kans.. Misschien Clavan op een binnenplaats en een andere aan valsleider. Onverdedigde bressen Dat is ook het geval met Klaassens, die wel eens ondoordacht en wat al te individualistisch speelde, die vooral het plaatsen nog wel eens met bijzondere aandacht en toewijding mag bejegenen, maar wiens eerste optreden in het Ne derlands elftal bevredigend is geweest, zonder dat het voor Wiertz de weg- terug voorgoed heeft afgesneden. Bies- brouck heeft eigenlijk wat minder goed voldaan dan de debutant. Hij heeft te weinig vat op het spel gehad, was er wel telkens en vol goede wil bij, maar werd nogal eens van kastje naar de muur gestuurd. En de bressen waar langs de Denen hun solide aanvallen op de Nederlandse citadel richtten, bleven onverdedigd. Dit was overigens ook een gevolg van het feit, dat de twee achterspelers Bos kamp en Tebak meer werk kregen dan hun klaarblijkelijijk lief was. Boskamp speelde niet zo'n goede wedstrijd als bij zijn eerste optreden te Kopenhagen, Tebak bleef beslist een heel stuk onder zijn prestaties van vorige wedstrijden. Zijn spel was bij lange niet zo rustig en dat kwam de soliditeit ervan alles behalve ten goede. Alles bijeengenomen had dat nogal eens onplezierige situaties voor het derlandse doel tot gevolg, situaties waarin eigenlijk niemand er iets aan doen kon, dat het juist geen Deens doel punt werd. Voor het overige hebben de Spartanen Terlouw en Landman heel wat bedreigingen opgevangen en het was wel zeer ongelukkig voor hen. dat vlak na de hervatting de Deense links buiten, Seebach in buitenspelpositie meenden wij de bal met %-eel effect uit een zeer scherpe hoek langs Land man kon schuiven en de toesnellende Terlouw het kwaad toen alleen nog maar kon verhaasten. Wel zorgde Len stra prompt voor de gelijkmaker, maar de Deense overwinning was daarmee toch een feit. En wel met recht en reden. De Denen speelden meer „be keken", soberder, maar effectiever, al heeft het hen zowel vóór rust als daarna stellig niet tegen gezeten, toen solo rushes van Lenstra en vliegende scho ten van Van der .Kuil, juist het doel misten. Hun beste spelers waren doel man Johanssen, die een zeer grote rol heeft gespeeld, spü Brögger, linkshalf Olesen en rechtsbinnen Pedersen. Maar, onverslaanbaar mogen deze tegenstan ders voor de representanten van het Nederlandse voetbal, ook onder deze omstandigheden, niet worden genoemd. Dus toch weer geen uitzicht voorlo pigDat zou te somber zijn gedacht. Want al willen we dan niet spreken over beloftener zijn wel mogelijkhe den. Dat is misschien minder dan waarop velen hadden gerekend. Maar wij hebben in onze prognose van Vrij dag niet ten onrechte tegen hoogge spannen verwachtingen gewaarschuwd. De oogst zou niet groot kunnen zijn, meenden wij. Inderdaadhet oogstfeest zal na deze wedstrijd niet uitbundig zijn gevierd; maar bij alle onvolko menheden en onvolgroeidheden die er aan het licht zijn gekomen, is enige hoop op een „beter jaar" met betrek king tot de kern van dit jonge elftal niet ijdel te noemen. 7 :v* - v 1 t v &rz-- -if; Hoe het enige Nederlandse doelpunt tot stand kivam Van onzp *">ckeymedewerker De Nederlandse dames hebben bet Za terdag te Antwerpen tegen de verwach ting niet tot een overwinning kannen brengen, hoewel zy in technisch opzicht beter speelden dan hun gastvrouwen en het grootste deel van de wedstrijd in de aanval zijn geweest Twee factoren heb ben echter tot de nederlaag geleid. In de eerste plaats het feit, dat de eminente doelverdedlgster mej. Jurrissen het toch niet heeft aangedurfd zo kort na haar ziekte al weer te spelen, zodat voor haar een invalster opgesteld moest worden, die by beide Belgische doelpunten niet vryuit ging. Vervolgens het feit, dat te genover het wel prima doch hardspelcn- de verdedigingsblok der Belgische dames met de stickvaste backs en de prachtige spil mej. Maes, de Nederlandse binnen- speelsters Brouwer en Van Nierop al te zeer in tempo te kort schoten en eerst genoemde er ook niet in slaagde het spel goed te verdelen. Reeds na drie minuten volgde op een afgeweerde Nederlandse aanval onmid dellijk een Belgische aanval waarbij de uitstekende Belgische rechtsbinnen mej. Kogels zich van mej. Colthof vrij maak- r\E nederlaag welke het Nederlands elftal ook in de eerste krachtproef van zijn nieuwe tijdvak te verduren kreeg, heeft vrijwel de gehele wed strijd gedreigd. Met uitzondering eigenlijk alleen van het eerste kwartier. Toen spoelden de Nederlandse aanvalsgolven nog sjïëèis en lichtvoetig op het Deense doel af. Toen waren er weliswaar al perioden waarin de nuchter blijvende tegenstander liet weten, dat hij voor vuurwerk niet opzij zou gaan, maar veel talrijker waren de ogenblikken dat de Denen wat men noemt door het oog van een bedenkelijk kleine naald kropen. Een doelpunt van Van der Kuil uitstekende kopbal! werd niet geteld omdat het in buiten spelpositie was gemaakt. Even tevoren had Johanssen Lenstra's ouverture met heel veel moeite huiten zijn doel gedirigeerd; vlak daarna misten zowel -r- v.. een gloeiend schot van de captain, als een prachtige dribbel van de Fries nreen.%« voor! hun d®el op het nippertje en was het ook beslist de verdienste van Johanssen niet dat Van der Kuil, die bij een voorzet van Clavan vrij voor doel stond, de bal langs zijn schoen liet afschampen. ROTTERDAM Zaterdagavond. IJET begon om drie uur. De pro- grammaverkopers en venters met chocolade en sigaretten, kregen toen bij het stadion van Feijenoord hun eerste klanten; dat waren de eersten van de zestigduizend geluk kigen die „het" hadden kunnen be machtigen en de velen honderden, die zich bij de uitgangen van het station en bij de parkeerplaatsen verdrongen, om „het kaartje-over" op het laatste ogenblik nog in de wacht te slepen. Maar dat kaartje- overwas een witte raaf en de velen die tevergeefs naar de Olym- piaweg waren getogen, trokken tegen half vijf weer huiswaarts, om dan maar uit de vier radiorepor ters, die de wedstrijd Nederland— Denemarken zouden verslaan, iets wijzer te worden over hetgeen het Nederlands elftal in zijn vernieuwde en verjongde samenstelling, ondanks de korte tijd van voorbereiding, had kunnen bereiken. De overigen, de zestigduizend-en- nog-een-paar, die Van Beuningens trotse bouwwerk met een kaartje en met opgeheven hoofd waren bin nen gegaan, mochten dan vóór alles getuigen zijn van het ogenblik, waarop Z.K.H. prins Bemhard de spelers van beide elftallen en de Belgische scheidsrechter Bauwens met diens assistenten, aan zich liet presenteren. Lenstra, in zijn gloed nieuwe functie van aanvoerder, stelde de Nederlandse spelers aan de prins voor en meer dan een cérémonie protocólaire, was dat dit maal een zeer ongedwongen plech tigheid, waarbij Z.KJI. met Lenstra een genoeglijk praatje maakte. Nog eenmaal trad de prins-gemaal voor het voetlicht en wel tijdens de pauze, toen hij als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds de baten van deze wedstrijd, verdiscon teerd in een cheque, in ontvangst nam. Zij werd hem overhandigd door de waarnemend voorzitter van de KNVB, de heer H. F. Hopster en bedroeg, omdat de KNVB het op prijs had gesteld het bedrag af te ronden, tweehonderdduizend gul den. De prins sprak woorden van dank en inaardering, niet alleen aan het adres van de KNVB en de Deen se gasten, die zich zo genereus ter beschikking van het goede doel hadden gesteld, maar ook jegens de stad Rotterdam, de directie van het stadion Feijenoord en de spelers van beide elftallen. intussen werd via de luidsprekers in het stadion bekend gemaakt, dat men in de radiokamer als baby-sit fungeerde voor een knaapje van acht jaar, wiens vader, met naam en adres genoemd, werd verzocht de ondernemende jongeling te ko men afhalen. Maar óf omdat de vader die oproep niet had gehoord, óf omdat hij de hoop en troost van zijn komende „oude dag" niet had gemist, óf omdat hij er geen vijf minuten van de wedstrijd voor wil de missen, toen de heer Bauwens voor de laatste maal had gefloten, moest het bericht nog eens herhaald worden. De jongeman zat nog steeds in de radiokamer Om zeven uur lag het stadion al weer verlaten. Hoofdcommis saris H. M. C. A. Staal van de Rotterdamse politie, zag met ge rechtvaardigde voldoening de laat ste van de 5000 auto's na, die vandaag naar het stadion waren gereden, maar die met A?*1 allen geen kans hadden gezien het verkeer in de Maasstad geweld aan te doen en de verkeersagenten te verontrusten. Er waren ongeveer 3000 auto's minder dan bij de laat ste interlandwedstrijd, maar gezien het tijdstip waarop de invasie ge schiedde, is er maar één oordeel: het ging op rolletjes. Er was ditmaal na afloop geen banket. „Alles voor het Rampen fonds", luidde het devies. De Neder landse spelers, die van de Deense koning een speciale herinnering aan deze wedstrijd hadden mogen ont vangen aten een hapje bij directeur Van Krimpen. Dat gebeurde na zeven uur, maar het wordt, met Uw permissie, toch onder dit opschrift vermeld. Hoe het ook zij, dat alles gaf de Nederlandse burger moed en het was wel een heel koude douche dat de Denen, terwijl de tribunes nog gons den van bewondering voor die for midabele dribbel „van Abe", plotse ling de leiding wensten te nemen. En dat ook deden. Pedersen, actief en gevaarlijk op de groene zoden van het middenveld, had Seebach onbewaakt in de richting van het doel zien snel len. Zijn pass vond de linksbuiten bijna feilloos en nog die zelfde se conde, dook Landman tevergeefs naar diens lage schuiver: 01. Dat stók de Nederlanders. Onmiddel lijk verschenen ze weer voor het doel van Johanssen, waar Lenstra, uit een door Tebak genomen vrije schop, via Clavan in het bezit van de bal werd gesteld, doch zwaar gehinderd naast het doel schoot. Een paar minute., was zijn uitschietende voet juist een onderdeel van een seconde te laat om een door Bröggen roekeloos op Johans sen teruggespeelde bal langs de Deense doelverdediger te schuiven. Maar tussen verstreek de tijd en behielden de Denen de voorsprong, waarvan men op de tribune had gedacht dat die wel eens even ongedaan zou worden gemaakt. Er was van ongedaan maken namelijk geen sprake. De combinaties van de zo aardig gestarte Nederlandse voorhoede werden slordiger en korter en in de achterhoede werden de uitvallen van de Denen met bezorgdheid tegemoet gezien. En niet zonder reden. Er was geen enkel grondig beletsel voor een tweede doelpunt van de bezoekers toen Seebach, daartoe door Pedersen weer in staat gesteld opnieuw met de bal aan de voet, voor het Nederlandse doel verscheen. Zijn schot deed de hele Ne derlandse gemeenschap in het stadion de haren te berge rijzen, maar Land man stopte de bal, zittend, met de voet. In één minuut Maar dat mocht nu toch werkelijk niet Eén ogenblik laaide het vuur in de Nederlandse ploeg zó hoog op, re. kende een verbeten wil om het verlo ren terrein te herwinnen zó radicaal af met het tot dan toe gedemonstreer de gebrek aan stootkracht, dat de De nen ervoor op de knieën moesten. Luiten juichte voor niets, toen Len stra's schot via de paal weer in het veld sprong, maar de Fries zelf was alweer ter plaatse, om de strijd al thans open te houden: 17. De laatste kansen Op dat moment had het moeten kunnen gebeuren en zo nu en dan heeft het ook niet veel gescheeld, Vooral Van der Kuil was in deze periode byzonder actief. Driemaal achter elkaar suisde een gloeiend schot van zijn voet in de goede richting, maar driemaal was het juist mis. Een omhaal van Clavan na een prachtig door Lenstra aangegeven bal, 3loeg Johanssen met een lenige sprong uit zijn doel; een kopbal van Clavan ging juist over; een goedgericht schot van Van der Kuil was iets te zacht. En toen opeens was het toch weer bijna 31 geworden, toen Landman een kopbal van Pedersen nog maar met heel veel moeite kon wegstompen. Het kon nog altijd, maar de kan sen verminderden snel, temeer omdat de Nederlandse meerderheid wel dui delijk, maar niet explosief was. Eén keer in de laatste minuten kwamen de tribunes nog in beweging. Dat ge beurde toen een mooi schot van Van der Kuil hoog op eers lege hoek van Johanssens doel afvloog. Maar de Deense doelman ondernam zijn laat ste kloeke sprong van deze wedstrijd en toen Nielssen op het laatste ogen blik nog een bal van de doellijn weg kopte, redde hy daardoor de over winning, waarmee de Denen hun goede daad voor het Rampenfonds per omgaande beloond zagen. Prompt kwam de reactie weer. niet veel meer dan één minuut tijd ketste een schot van Van der Kuil te rug van een Deense rug, kwam een harde kogel van Lenstra, een Deens been op zijn weg naar het doel tegen, vond een kopbal van dezelfde speler doelman Johanssen op zijn plaats en kopte Clavan er naast. Daarna draafde Lenstra nog eens met de bal aan de voet door de Deense verdediging heen. Gelijk? Neen, weer ging het schot enkele centimeters langs de paaL Aan de verkeerde kant dan altijd. Nadat Clavan, links voor doel staan de, nog eens in vrije positie over het doel had geschoten, kwam de rust met een stand waaraan nog wel iets te doen viel. Daar werd ook onmiddellijk alles voor het in werk gesteld, maar nadat Luiten de bal bij de eerste de beste aanval keihard voor-langs het doel had geschoten, was het woord weer aan de Denen. De Belgische scheidsrechter Bau wens had hun o.i. dat woord moeten I ontnemen, omdat Seebach die weer eens op Landman af stormde, de bal had gekregen toen hij buitenspel stond. Maar de heer Bauwens deed dat niet naar de grensrechter kijken deed hij pas toen die zijn opgeheven vlag na enige aarzeling weer had laten zakken en Seebach had vrij spel. Hij pas seerde Landman en de haastig toege schoten Terlouw kon de bal alleen nog maar over d« lijn duwen: 0—2. EEN HOCKEY SI'RPRI SE Venlo en DKS vrijwel zeker van de titel Van onze hockeymedewerker Ala een donderslag by heldere hemel zonneschijn kwamen gisteren Klein Zwitserland de zege van de Bloe mendalers over HHIJC, dat een ware off-day had, waarbij vooral Tiel volko men faalde en ook Krul ze en Boerstra bepaald swak waren. BMHC speelde een iel en fris ongecompliceerd spelletje waarby Henk Bouwman zijn grote dag had en drie goals (waarvan een houd baar) tegen Have laar scoorde. De rust stand was 12, toen werd het 22, 23, 24 en 34. Toen volgde nog zonder succes, want Datmeyer trapte en sloeg er alles uit een slot offensief vsn HHIJC. Amsterdam in het Wagen er-stadion. De hoofdstedelijken mogen blij zyn vol doende punten binnen te hebben. De toe stand voor Laren, dat thuis met 12 van Be Fair verloor, en voor Groen Geel, dat op de Roggewoning met 21 van Hil versum verloor, wordt precair. In West 1 B is het duel der beide top clubs door een doelpunt van Hooghiem- stra uit een strafcorner met 10 door SCHC gewonnen. HDU was technisch beter en verdiende zeker een gelijk spel. De Hagenaars protesteerden nog tegen het niet toekennen wegens buitenspel van een doelpunt aan HDM door scheids rechter Compter. Verder ging Victoria na dappere tegenstand in Bussum tegen Gooi met 32 ten onder, won in Utrecht Kampong (ook nog kampioenscandidaat) met 21 van HGC 13 en bleef HGC I zo waar met 2—0 in de meerderheid tegen Delftse Stud. In Zuid staat het sterke Venlo op de drempel van het kampioenschap. Het won met 42 van Eindhoven (rust 11, goals van Nefkens, Gerrits, Collin en Reyntjes voor VHC en van Dahmen en Van de Broeke voor Eindhoven) en veroverde daarmee, behalvi ming-beker, best het Zuidelijk bu bleef. Toch speelde Venlo een party dit keer. De grote verrassing bracht Tilburg door in Eindhoven met 42 HF CC te slaan. MOP green He strohalm door een zege in Dei G-i*.!- net 42 over Geel Zwart. In Oost lijkt het ook keken, nu DKS te Nijmegen met 1 -0 van Union won en Wageningen te Hengelo strui kelde met 2—1. Nijmegen won zo zwaar te Enschede met 3—2 PW en Arnhem versloeg in de Gelderse hoofdstad hek kensluiter Deventer. De verrassing in Noord leverde hek kensluiter GCHC die tot dusverre geen richtingen tegemoet kan zien. enkel puntje behaalde en nu de kam pioen Groningen een gelijk spél (11) afdwong. Daring, de voortvarende Veen- damse club, is nu, mede dank zij een duidelijk 41 in Assen over HVA, de fa voriet. De Gron. Stud, bleken in de run ning door een zege met 1—0 tegen LHC en Meppel dank zij een 2—1 te Gronin gen, tegen GHBS. te en een schot loste dat zeker houd baar was, doch door mej. Roemers slecht werd weggewerkt. De toesnellende mej. Kogels had toen geen moeite in te schieten. Het pleit voor de Nederlandse ploeg dat zij flink van repliek diende, al was er in de defensie enige onrust ontstaan, want het spelen met een doelverdedigster die niet zeker van haar zaak is, heeft altijd een ongunstige invloed op wie vóór haar spelen. Maar het ging beter en na een kwartier konden de Belgische dames de gelijkmaker slechts voorkomen door een overtreding die terecht met strafibully bestraft werd. Onder grote spanning plaatste mevrouw Blom en spanning plaatsten mevrouw Blom en over elkaar, waarop de Nederlandse speelster zich 'de beste toonde en de stand gelijk werd (11). Maar nog vóór de rust heeft mej. Maes van de rand van de cirkel af met een hard maar niet on houdbaar schot de gastvrouwen opnieuw de leiding gegeven en wat de Neder landse dames in de resterende tijd vóór ae rust en gedurende de tweede helft ook geprobeerd hebben, zij slaagden er niet in de alleszins verdiende gelijkma ker te scoren. Zo won België met 2—1. In de laatste minuut kreeg de Neder landse spil mej. Wijnstroom een hard schot tegen het hoofd, waardoor zij te gen de grond sloeg. Waarschijnlijk heeft de Bloemendaalse speelster een lichte hersenschudding opgelopen. Eén feit dient toch wel speciaal ge memoreerd: de spelopvatting bij de Belgische dames is wel een geheel an dere dan ten onzent. Zo'n ruw spel als er Zaterdag te Antwerpen tegen over onze speelsters werd gedemon- itreerd is ergerlijk. Het gehele karak ter van het spel miste wat men toch zeker van dames moet verwachten. De leiding was zeer zwak en mede oorzaak dat het spel ontaard is in een ruwe vertoning, zoals men die in Ne derland gelukkig niet kent. Zaterdag. HET Nederlands elftal heeft, gelijk de volksmond dat zegt, tijdens de wedstrijd tegen Denemarken, de wind niet in de zeilen gehad. Veel schoten zijn op het nippertje naast of over het doel gevlogen, andere zijn verschillen de keren nog op het laatste ogenblik door Johanssen gestopt en tenslotte w een poging van Lenstra om de Deense achterhoede door een dribbel te ver schalken, tot driemaal toe mislukt met een verschil van niet meer dan een paar centimeter. Neen, de volksmond had gelijk, het zat de Nederlandse voetballers inderdaad niet mee. Toch lijkt het ons tegenover du winnaars van deze wedstrijd recht vaardiger en sportiever, de zaken in het juiste licht te zien en daardoor de mening die men na afloop van de wed strijd hoorde verkondigen, dat het Nederlands elftal de wedstrijd heeft verloren ómdat het zoveel tegenslag heeft gehad, te ontzenuwen. Inderdaad is men geneigd te zeggen, dat een speler „pech" heeft wanneer zijn schot juist naast gaatof van de paal terug kaatst. Maar is dat nu toei helemaal waar? Komt dat missen eigenlijk niet, omdat het schotof de kopbal, hoe ver dienstelijk ook, toch niet helemaal zuiver is geweest? Is het tegenslag wanneer een onberispelijk schot door een doelman wordt gehouden? Die doelman hoort er immers ook bij. Wanneer Lenstra driemaal door de verdediging van de tegenstander heen- sluipt, maar driemaal achtereen de bal juist langs de verkeerde kant van de paal schiet, zegt men inderdaad wel dat het hem tégen zit. Maar eigenlijk zou men met hetzelfde recht kunnen zeggen, dat aan die dribbels, hoe mooi ook, de „finishing touch" toch nog juist ontbrak. Dat laatste en beslissen de waar het op aan komt en dat, heel strikt genomen, meer dan een kwestie van tegenslag, er een van schotvaar digheid is. Matig spel van onze Nog in vorm Een talryk publiek heeft Zaterdag middag te Bloemendaal een interessante krachtmeting en vaak uitstekend spel gezien van de op linksbuiten Wery (ver vangen door Bromberg) na volledige ploeg van Helsinki tegen Nederland B: 20. Dat was nodig ook want dit B-elftal bleek goed in elkaar te zitten, sterker dan we ons ooit een B-elftal herinneren. Bovendien was deze ploeg behoorlijk ingespeeld. Doch ook de hoofdploeg maakte geen moment de indruk van voor het eerst weer samen te spelen. Het verband was vaak uitstekend en alleen was evenals te Helsinki ln verhouding tot het knappe veldspel en de prima techniek de aanval niet door tastend, niet productief genoeg. Dat moet stellig toch nog beter worden, wil men in de zware uitwedstrijden tegen België en Engeland succes behalen endat wil men. Maar èri een Kruize èn een Esser speelden het niet klaar 70 minuten in hoog tempo aan te vallen. In dat op zicht was Boerstra beter. In techniek was Bromberg de primus inter pares. lm de uitstekend sluitende verdediging trad Derckx individueel het meest op de voorgrond. Elftal B gaf uitstekend partij en hield tot een kwartier voor tijd toen Esser Uit een afgemeten voorzet van Van Heel een tweede goal maakte (tien minuten na het begin had Kruize met een ouder wetse kogel uit een strafcorner A de lei ding gegeven) de spanning er in. De verdediging was uitstekend met Wage- ner van Hilversum als de beste mid- denspeler van het veld en Terlingen van Be Fair als een aohterspeler van for maat. Ook in de aanval werd het spel vaak verdienstelijk opgebouwd, doch om tot een goede afwerking te komen, daarvoor was de verdediging van A te hecht en waren er nog te veel tekort komingen. Niettemin was het spel van belde ploegen van zodanic gehalte, dat i met vertrouwen de verdere ver- landgenoten Van onze tennismedewerker. De ry van gelyke spelen in de Jaar- lykse twee tenniswedstrijden tussen de Racing Club van Brussel en de Inter nationale Club van Nederland is op abrupte w*yze geëindigd en overgegaan in een klinkende zege, 60 voor de Belgische ploeg. CUfers waarin ook ma tig spel van Nederlandse zijde opgeslo ten ligt. Voor de Nederlandse spelers was de snelle en smalle baan, uitgezet in de gymnastiekzaal van de Leuvense Uni versiteit ongetwijfeld des te meer een nadeel omdat de Belgen hier in het begin van de week goed ingespeeld waren door hun wedstrijd tegen een Franse ploeg. Tot drive-rallies komt het zelden. Service en volley zijn snel be slissend. En op deze punten bleken de Belgen beter ingesteld. Wilton wist in rijn zeer snelle partij tegen Brichant nog het meest van de returns te ma ken en dank zy vooral zijn geduchte forehand-drive viel het Brichant dan ook niet gemakkelijk om aan het net te komen. Zo kon het gebeuren dat Wil ton in de eerste set zelfs de eerste was die Brichant's service won, od 30 en 41 kwam, doch daarna zijn service doorbroken zag, op 44 kwam en ten slotte na 65 en 66 moest capituleren tegen vliegend volleyspel van de Belg: 7—9. In de tweede set besliste het ver lies van de service voor Wilton na 23, de set: 46. De verwachting dat de sterk-geachte service van Van Swol beslissend zou zijn in zijn partij tegen de jonge Mezzi. werd niet bewaarheid. Integendeel. De service was zelden gevaarlijk, ging in de eerste set tweemaal verloren, werk te in de tweede set tijdelijk goed, doch faalde weer in de derde, terwijl de an dere slagen van Van Swol geen grote bedreiging voor de vinnige Belg vorm den. Hy sloeg Van Swol, die in de derde set vermoeid en soms traag speel de. met 6—1 3—6 6—1. Van Dalsum had nu en dan vlagen van goed, aanvallend en doorborend spel tegen Moreau, doch tegen diens lis tige plaatsen en or verwacht uitschieten met de harde forehand was hij niet opge wassen. Hij verloor met 46 46. Even min kon Holst het bolwerken tegen de 21-iarige Froment: 36 46. Matig spel in beide dubbels leidde tot twee Nederlandse nederlagen: Van Swol en Holst kregen klop van Bri chant en Froment met 63 64. Met vrijwel dezelfde cüfers wonnen Moreau en Mezzi van de niet bepaald sluiten de combinatie Wilton—Van Dalsum 64 64. Veel nut hebben onze spelers van de overigens niet zo intens doorgevoerde wintertxaining blijkbaar niet gehad. Tennis in het buitenland CAIRO De 44-jarige Von Cramm heeft in de halve eindstrijd van het in ternationale tenniskampioenschap van Egypte een uitstekende partij gespeeld tegen de ex-Pool SkoneckL Na drie uur spelen In grote hitte wist hy, ondanks verlies van de eerste twee sets, te win nen met 1-6 3-6 6-4 8-6 (na twee wed- strijdpunten-tegen) 10-8; nadat hij wed- strijdpunten vóór en tegen gehad had In de andere halve eindstrijd won Drob- ny van de Italiaan Merlo met 6-4 6-4 6-2. In de eindstrijd sloeg Drobny Von Cramin met 6-4 6-1 6-1. Eindstrijd dames-enkelspel: mevr Kno- de-Head sl. mevr. Ward (Eng,) 8-6 6-1. Eindstrijd herendubbelsDel: Huber en Skonecki sL Drobny en Von Cramm 4-6 6-4 9-7 6-2. MELBOURNE. De Australische ten nis-experts zijn ondanks het feit, dat Sedgman en McGregor voor het amateur- spel verloren zijn gegaan, optimistisch gestemd over het behoud van de Davis- cup. Zij verwachten een misschien wat zwaardere, maar toch succesvolle strijd in de finale, die ook in 1953 wel weer in de laatste dagen van het jaar zal vallen. De taak om de zo tel begeerde trofee in Australië te houden zal ditmaal in de eerste plaats ten deel vallen aan Mervyn Rose, de als nummer een voor de Aus tralische kampioenschappen geplaatste speler. Het is vrijwel zeker, datRose zal worden bijgestaan door Ken Rosewall en Lewis Hoad. Dit drietal heeft zich in de kampioenschappen van Australië en Zuid Australië het sterkste getoond. Rosewall veroverde de enkelspeltitel door een overwinning op Rose in drie sets. Met Hoad nam hij het dubbelspelkam- pioenschap voor zijn rekening. Het zijn de jongste spelers (18 jaar), die ooit de Australische titels hebben gewonnen. Keiler staat gelijk met Huisman Van onze dammedewerker. Meer en meer blykt, dat Kellere ne derlaag ln de eerste ronde van het tor nooi om 's lands damkampioenschap heeft gewerkt als een zweepslag, welke hem prikkelde tot een bijzondere ag- gressiviteii. In de volgende vijf partyen scoorde hij tenminste het maximum aan tal punten met zijn robuuste, aanvallen de spel, dat de tegenstanders maar heel weinig gelegenheid biedt om zelf enig initiatief te ontwikkelen. de afgelopen wedstrijddagen kon Keiler door forse overwinningen op Van Aalten en Laros zijn achterstand op Huisman geheel ongedaan maken. De Leidenaar moest namelijk een punt af staan aan de secuur spelende debutant v d. Sluis, maar kon door een fraaie offercombinatie tegen Laros nog een 2 aan zijn score toevoegen. Een wisselval- i1/ speler, overigens de IJmuidenaar Stond hy verleden week gelijk met Kei ler. thans is hij door twee achtereenvol gende nederlagen als titelcandidaat uit geschakeld. Het ziet er dan ook naar uit, dat de verdere strijd vrijwel uitsluitend zal gaan tussen Keiler en Huisman. Bom staat nu op de derde plaats, doch zyn achterstand is met een partij meer gespeeld betrekkelijk groot. Het spel van de Rotterdammer is nog steeds on zeker en stroef. In het vierde uur raakt hy nogal eens de controle over zyn zetten kwijt; ditmaal tegen Beers, maar wonderlijk genoeg bleef dit tot nu toe zonder ernstige-gevolgen. Zyn stadge noot Wim Roozenburg handhaafde zich met twee remises weliswaar in de bo venste helft, maar zijn achterstand op de leiders groeide bedenkelijk. Uitslagen: Keiler—Van Aalten 2—fl, Van Bom 1l, HulsmanLaros z0 WrotneTVfn Möuri-k 1—1. W. Koozenburg- nS, 4 Sluis—Bergsma 1—1, Beers—Bom 1—1, Lares—Keiler 0—2. Blzot— Zwemmen. Joan Harrison, de 17-jarige Olympische kampioene op de 100 meter nigslag. heeft tijdens de te Johannesburg gehouden Zmdafrikaanse zwemkamploen- schappen voor de vierde maal in successie op vijf titels beslag weten te leggen, n.l. op de 100 yards rugslag; 100, 220, 440 en 88» yards vrye slag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5