montw*] De viering droeg een eenvoudig en voornaam karakter msteRCum en hMQ S3 Keeled De rede van dr. Drees loprogramma J Franz André te Amsterdam Nieuwe vorm van het spoorboekje Onrust in Boelgarije Benoemingen enz. 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1953 Het jubileum van de Kamer van Koophandel De Prins onder de aanwezigen J N OVEREENSTEMMING met de tijdsomstandigheden is Zaterdag het 150- jarig bestaan van de Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam op sobere wijze gevierd. De herdenking droeg in al haar eenvoud de kenmerken van stijl en karakter. En zij kreeg bijzondere accenten door de aanwezigheid van Prins Bemhard en verscheidene vertegenwoordigers van het centrale bestuursapparaat i.n Den Haag, met aan het hoofd de minister-president, dr. W. Drees. Reeds in de bijzondere vergadering van de Kamer, 's morgens in de grote vergaderzaal in het Beursgebouw gehouden, kwam tot uiting hoe wijd ver takt haar werkzaamheden zijn geworden in het belang van het Rotterdamse bedrijfsleven. In de rede van de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, is er nog eens de nadruk op gelegd hoe zeer er geijverd is en wordt voor vrijheid in het internationale handelsverkeer. Een gedachte, die elke Rotter dammer, ja elke Nederlander uit het hart gegrepen is. En die dan ook zeer terecht is onderstreept door dr. Drees, toen deze in antwoord op de rede van de heer Van der Mandele de waardering van de regering voor de activiteiten van de Kamer kwam vertolken. TT) E BELANGEN van de Rotterdam- se Kamer van koophandel, zo ongeveer sprak dr. Drees, zijn nauw verweven met die van de gehele Ne derlandse volkshuishouding. Zij heeft bewezen, dat zij besef heeft voor dit verband en zij heeft getoond naar dit besef te kunnen en willen handelen. In de verbinding met vreemde volken en landen ligt de grote betekenis van het economische leven van Rot terdam. Dat is wat iedere Nederlan der voelt en hem met trots vervult. Van de niet te breken levenskracht van Rotterdam legt de geschiedenis van de Kamer op treffende wijze getuigenis af. Zij heeft in de ontwikkeling van de stad tot wereldhaven een zeer werk zaam aandeel gehad. Dit vergde een hoge graad van paraatheid. Verschrikke lijke slagen hebben Rotterdam in de jongste wereldoorlog getroffen: er kan niet anders dan eerbied worden gevoeld voor de manier, waarop de Rotterdam mers de wederopbouw van hun stad hebben aangepakt. Opnieuw neemt Rot terdam zijn vooraanstaande plaats in het economische leven van Nederland, van West-Europa, van de wereld in. De stad heeft beswezen, dat geen materiële scha de, hoe groot en veelomvattend ook, onherstelbaar is zo lang de geestkracht ongebroken blijft. Sprekende over de oorlog en zijn gevolgen vond de minis ter-president terloops gelegenheid het aandeel te schetsen, dat de voorzitter van de Kamer heeft gehad in het orga niseren van het verzet tegen de bezet Overzicht van de weers gesteldheid (Toestond op 9 Moort, 7.00 M.E.T.' figtfËSafes* Oedinl» 4* wtrm» bcJrt wordl doe» 4» lacfe |ltlll o WimfeuH*. KféthOg, -W. Storwi +cnm. Ket hogedrukgebied, dat Zaterdag boven Ierland lag. nam nog in betekenis toe en verplaatste zich naar het Noordoosten. Via te Noordzee stroomde polaire lucht naar cns land en de achter het koufront volgen de trog deed de windkrachten Zaterdag middag flink toenemen, 's Nachts deed de uitstraling de temperatuur op vele plaat sen tot onder het vriespunt dalen. Hierbij vormden zich mistvelden, die Zondagmor gen Zeer lang bleven hangen. De bewolking die in de nacht van Zondag op Maandag vanaf de Noordzee ons land binnen dreef, verhinderde in het grootste gedeelte van het land een hernieuwd optreden van c" mist. Weerkundige tvaamemingen Te Rotterdam van 8 u. 40 Luchtdruk 1037.8 mbar: wind Noord 2; temp. 5.0 gr. C.; max. temp. 9.6 gr. C, Min. temp. 2.0 gr. C.; Weersgesteldheid be trokken. UIT HET- Dinsdag 10 Maart Hilversum I (402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9 25 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa terstanden 9 35 Gram lO.oO Voor de kleu ters. 11.00 vc.or de zieken. 11.30 Bas-bariton en piano, 12.00 Orgel en alt. 12.30 Land- cn tuinbouwmededelingen. 12,33 Voor het pla:-| teland. 12.40 Instrumentaal trio. 13.00 Nieuws 13.30 Muziek uit Hongarije. Roemenië en Rus land. 14.00 „Zeg eens, Amerika". 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrc.uw. 15.46 Gram. 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire reportage. 18 00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: „Arabië". 19.00 „Paria voua parle". 19.05 Koorconcert. 19.25 Reportage. 19.30 Orgelconcert. 2).C0 Beurzen open Dijken dicht!" 20.05 Nieuws. 2010 Gevarieerd programma. 21 20 Lichte muziek. 21.45 Lichte muziek. 21.55 Tiroolse muziek. 22 35 Buitenlands over zicht 22.50 Gram. 23 00 Nieuws. 23.15 „New York Calling". 23.20 Gram. Hilversum II (298 m.) KRO: 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 35 Gram. 9.45 Causerie, 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Amusementsmuziek 10.35 Gram. II 00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12.03 Metropole orkest en soliste. f12.3012.33 Land- en .tuinbouwmededelingen) 12.55 Zon newijzer 13 00 Nieuws 13.20 Actualiteiten. 13,25 Amusementsorkest en soliste 14.00 Pro menade orkest en solist. 15.00 Schoolradio. 10.30 „Ben Je zestig?" 16 00 Voor de zieken 17.00 Voor de Jeugd. 17.43 Regeringsuitzen ding: „Sociale Zaken in Suriname". 18,00 Lichte muziek. 18.15 Gram. 18 20 Sport. 18.30 Voor de Jeugd. 18.52 Actualiteiten. !9.00 Gram. 19.30 Gram 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Gram. 21.35 Pianorecital. 22.10 Radio Phllharmoniich Orkest en solist 22 35 Gram. 23 15 2e deel „Matthaeue Passion' Televisie: VARA: 20 15—21.<5 Opleiding tot het Ambacht. Weeroverzicht. „Zonnevlam men". causerie. „Muziek In lijnen", muzikaal programme. Dr. Drees kwam vervolgens te spre ken over de zorgen, die ons land op het ogenblik kwellen. In de eerste plaats gaan we gebukt onder de gevolgen van de watersnood, maar bovendien: er zijn nog altijd grote economische en sociale vraagstukken. Bij dit laatste dacht hij in het bijzondei- aan het vraagstuk van de werkgelegenheid, waarmee de nood zaak tot voortgaande industrialisatie en uitbreiding van de export onverbreke lijk is verbonden. Op dit punt zijn de laatste jaren verheugende resultaten verkregen. maar.... waakzaamheid blijft geboden. De vraagstukken kunnen slechts worden opgelost, wanneer een ieder op zijn plaats bereid is zich vol ledig in te zetten. Aan de vrijmaking van het inter nationale goederenverkeer hecht de regering bijzondere waarde. Helaas kon de heer Drees zich niet aan de indruk onttrekken, dat er onder hen, die het vaandel van de internationale economische samenwerking hoog hou den, velen zijn die zich beperken tot louter lippendienst: zij gaan voorbij aan de consequenties, die het streven naar nauwere economische samenwer king met zich meebrengt. In Westeuropees verband dacht de minister-president hierbij aan het over leg binnen de organisatie voor Europese economische samenwerking, waarin het accent tot dusver bijna uitsluitend is gelegd op het opheffen van kwantita tieve restricties. Het naar zijn mening even belangrijke vraagstuk van de ta rieven is daarin in genen dele nader tot een oplossing gebracht. In dit verband verdienen de besprekingen, die dezer dagen te Rome hebben plaatsgevonden tussen de ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk. Italië, Duitsland er de Beneluxlanden in hoge mate de aan dacht van het bedrijfsleven. Indien de wenselijkheid van het einddoel wordt aarwaard, is het dringend noodzakelijk zich onverwijld te beraden over de con sequenties. die het inslaan van de weg naar een douane-unie met zich meebrengt Het jongste verleden leert ons immers, dat het einddoel vaak onomstreden blijft, doch dat de weg daartoe rijk blijkt te zijn aan voetangels en klem men. TVyfET DAT AL stemde het dr. Drees 4™- tot voldoening, dat het streyen van de regeripg -naar de vrijmaking van de internationale handel wordt gesteund door brede kringen van het Nederlandse bedrijfsleven. Met name de Rotterdamse Kamer heeft zich op dit terrein ondubbelzinnig uitgespro ken. Als een telkens terugkerend thema in een muziekstuk is in de ge schiedenis van deze Kamer de nood zaak bepleit van internationale vrije handel en een internationale vrije vaart. Met begrip voor de belangen van de andere havensteden van West-Europa heeft zij vooral in de latere jaren ge poogd om door middel van overleg en samenwerking het concurrentievraag- stuk tussen deze grote zeehavens tot oplossing te brengen. Te betreuren valtdat haar initiatieven tot nu toe nog niet tot concrete resultaten hebben geleid. Na gewezen te hebben op het nauwe contact tussen de Rotterdamse Kamer en de centrale overheid en na te hebben medegedeeld, dat de Koningin de voor zitter van de Kamer, mr. K. P. van der Mandele. heeft willen bevorderen tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau, eindigde dr. Drees aldus: „Bij een jubileum past een wens. De keus is niet moeilijk. Prinses Wilhelmina gaf Rotterdam het devies „Sterker door strijd". Moge dit devies ook in de toe komst de leidraad blijven van de activi teiten in uw Kamer". Ontvangst ten stadhuize A DEZE bijzondere vergadering in het Beursgebouw begaven de hoge gasten, de leden van de jubilerende Kamer van koophandel en de andere genodigden zich naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur hen m de burgerzaal aan een lunch verenigde. Bij het begin van de maaltijd werd een dronk uitgebracht op het welzijn van de Koningin, waarna de muziek het Wilhelmus inzette, dat door allen staande werd meegezongen. Wat later heeft de burgemeester, mr. G E. van Walsum. een toespraak ge houden. waarin hij zijn vreugde uitte over de aanwezigheid van Prins Bern- hard. van de minister-president. van de ministers voor de P.B.O. en van justitie en van de staatssecretaris voor middenstandsaangelegenheden. Hij be treurde de afwezigheid van de minis ters van economische zaken en van verkeer en waterstaat. „Het zijn juist deze bewindslieden, met wie wij hier te Rotterdam graag zaken doen. Het moge waar zijn. dat Rotterdam zich door „Den Haag" wel eens een enkele keer te kort gedaan voelt, dat neemt niet weg, dat de Rotterdammers er toch altijd wel ge voelig voor zijn, wanneer ,.Den Haag naar Rotterdam komt." De Kamer van koophandel, zo ver. volgde de burgemeester, heeft in Rot terdam altijd een zeer speciale plaats ingenomen Zij doet dat thans meer dan ooit. Men kan rustig zeggen, dat er in het openbare leven van deze stad twee krachtscentra waren: het beursgebouw en het raadhuis. Er mogen tussen die twee wel eens wrijvingen zijn geweest, niet te ontkennen valt. dat deze situatie de ontwikkeling van de stad ten goede is gekomen. Uit dankbaarheid voor de samenwer king bood de burgemeeester namens het gemeentebestuur de jubilerende Kamer een tafelbel aan, voorzien van de in scripties „Sterker door strijd" en ..Au- dite et agite" (Luister en handel). Deze bel zal een plaats krijgen in de verga derzaal van de Kamer. Hartelijke woor den sprak de burgemeester hierna nog tot de voorzitter van de Kamer, die hij onuitputtelijk in zijn initiatieven en on vermoeibaar in zijn activiteit noemde. Als persoonlijk blijk van waardering bood mr. Van Walsum hem uit naam van B. en W. een Mercuriusbeeld aan. vervaardigd door de Rotterdamse kun stenares Adri C. Blok. Njf Deze rede beantwoordend moest de heer Van der Mandele erkennen, dat er tussen het gemeentebestuur en de Kamer van koophandel inderdaad wel eens spanningen hebben bestaan. En tochreeds in de vorige eeuw schreef een Rotterdams dagblad: „Hier regeren in de stad Rotterdam burge meester en wethouders én de Kamer van Koophandel." En nog steeds is er tus sen die twee een hechte samenwerking, nu voor de totstandkoming wan de nieuwe, moderne stad Rotterdam. Mr. van der Mandele eindigde met zijn dank uit te spreken voor de aangebo den geschenken. De receptie TT N TOEN weer terug naai- de ver- A_' gaderzaal van de Kamer in het Beursgebouw. Met het oog op de re ceptie. die nu zou volgen, was hier het gebruikelijke meubilair verwij derd. Een lange rij van belangstellenden is het bestuur van de jubilerende cor poratie komen complimenteren. In de eerste plaats de deputaties van de zuster-Kamers in den lande. Zo zagen we vertegenwoordigingen van de Am sterdamse Kamer van koophandel, van de Zuidhollandse, de Noordhollandse, de Brabantse, de Gelderse en Zeeuwse Kamers, van de Vereniging van Kamers van koophandel in Nederland, van de secretarissen en adjunct-secretarissen van Kamers van koophandel in Zuid- Holland. Hun woordvoerders richtten vriendelijke en van waardering getui gende woorden tot de voorzitter van de jubilerende Kamer en zij boden geschen ken aan, die moeten dienen tot verbete ring en verfraaiing van de outillage in de kantoren en de vergaderzaal. Uit naam van het Rotterdamse be drijfsleven kwam de heer H. dé Monchy een door K. van Veen geschilderd por tret van de Koningin aanbieden. Dit schilderij is weliswaar nog niet hele maal klaar, omdat de Koningin sinds de ramp slechts weinig gelegenheid tot poseren heeft gehad, maar het zaL zo dra het gereed is, een plaats krijgen in de vergaderzaal. Intussen heeft het bedrijfsleven voor het jubileum van de Kamer zo veel geld bij elkaar gebracht, dat er. na aftrek van het honorarium voor de schilder, nog een vrij belang rijk bedrag overblijft. Dit restant bood de heer De Monchy de heer Van der Mandele aan. met het verzoek hieraan een bestemming te willen geven. Voor het bestuur van de Kon. Neder landse Jaarbeurs kwam de heer W. H. Fockema Andreae de Rotterdamse Ka mer de zilveren medaille van de beurs aanbieden, een onderscheiding, die al leen in zeldzame gevallen wordt ver leend. Hierna hebben nog tal van anderen hun gelukwensen aangeboden. H1 Nieuwe fabriek aan de Kleiweg De n.v. Van Mindeno's fabriek voc. metaalbewerking, die op het ogenblik nog gevestigd is in een oud fabrieks complex aan de Straatweg in voorma lig Hillegersberg, zal binnenkort aan de Kleiweg een nieuwe fabriek met bijbe horend kantoorpand laten bouwen. Het architectenbureau W. en Ben Lengkeek heeft de plannen voor het nieuwe com plex reeds gereed; óver veertien dagen zal de aanbesteding worden gehouden. Het complex zal zich uitstrekken over een oppervlakte van 1500 m2 en het zal bë6taan uit" een kantoorgebouw, dat èvenwijdig aan de Kleiweg komt te lig gen," met daarachter drie fabriekshallen in Lage bóiïw. De "fabriek is bestemd voor de vervaardiging \an medische apparaten, bestemd voor laboratorium- doeleinden. Begin April zal. naar men hoopt de eerste paal geslagen kunnen worden. Het werk moet in September klaar zijn. Bouwen aan de Glashaven Aan de Glashaven alhier zal de fir ma W. G. van Oei, groothandel in scheepszeildoeken en op het ogenblik gevestigd in de Maasstraat, een nieuw magazijn- en kantoorpand laten bou wen. Dit pand zal een oppervlakte van 200 m2 beslaan en het krijgt een hoog te van 14% meter. Het zal bestaan uit een kelder, een parterre en drie eta ges Op de eerste verdieping worden de kantoren ondergebracht: alle andere verdiepingen zullen worden bestemd voor magazijnruimte. Met de voorbe reidende werkzaamheden hoopt men zeer binnenkort te kunnen beginnen; tegen het einde van het jaar verwacht men met de bouw klaar te zijn. De ontwerpen zijn vervaardigd in het ar chitectenbureau van ir. A. van der Steur en ir. J. P. van Bruggen. Ophoging Maashaven O.Z. Gemeentewerken zal Maandag a.s. ee; begin maken met het ophogen van d. Maashaven O.Z. Deze ophoging is nodig, omdat .is gebleken, dat de Maashaven als waterkering thans niet voldoet. Door deze werkzaamheden, welke vijf zes weken in beslag zullen nemen, zul len. mede tengevolge van de verlegging van het verkeer, een aantal kooplieden geen standplaats op het marktterrein kunnen krijgen. De marlet, welke op Woensdag en Zaterdag wordt gehouden, zal nu tijdelijk naar het Afrikaander- pleïn worden verplaatst. Snellere verbinding met het Zuiden Met de aanstaande zomerdienstrege ling zullen de exprestreinen naar het Zuiden van Limburg niet meer te Sit- tard worden gesplitst in een treindeel naar Maastricht en een naar Heerlen, maar zij zullen in hun geheel door rijden naar Maastricht. Reizigers voor de richting Heerlen moeten derhalve te Sittard overstappen op een onmiddel lijk aansluitende trein, welke te Heer len op zijn beurt directe aansluiting zal geven op een trein in de richting Val kenburg. Door deze maatregel wordt een verkorting van zeven minuten van de reisduur naar Heerlen bereikt door korter oponthoud te Sitttard. Om ook in tegengestelde richting een kortere reistijd te verkrijgen, zullen de reizi gers uit de richting Heerlen eerst te Sittard gebruik kunnen maken van de exprestreinen, die in hun geheel van Maastrichtnaar Amsterdam rijden. Ooit voor deze reizigers is te Heerlen een directe aansluiting uit de richting Val kenburg tot stand gebracht. Reizigers van en naar Maastricht zien /eneens door bovengenoemde maat regel hun reistijd bekort en wel res pectievelijk zes minuten bij vertrek drie minuten by aankomst. (Reeds in een gedeelte van onze vorige editie opgenomen.) Mend en ICopxülü, de Turkee eer ste m: en minister van buitenland se zake. i;n vandaag in Parijs aange komen vour de bespreking van interna tionale vestjes met de Franse rege ring. (R' Mr. K. P. van der Mandele grootofficier 0.-N. Op de bijeenkomst ter viering van het 150-jarig bestaan van de Rotter damse Kamer van Koophandel heeft dr. W. Drees, de minister-president, meegedeeld dat mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer, bevorderd is tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. (Reeds in een gedeelte van onze vorige editie opgenomen.) Prins Bernhard beschermheer Afrika-Instituut Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap van. het Afrika-Instituut te Rotterdam aanvaard. (Reeds in een gedeelte van onze vorige editie opgenomen.) Burgemeester Van Walsum biedt mr. K. P. v. d. Mandele een tafelbel aan. Dodelijke ongelukken De 36-jarigs rangeerder W. Bunskoek uit Almelo is op het emplacement door een locomotief overreden. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren; de machinist heeft niets gemerkt. B. moet op slag dood zijn geweest. Hij was va der van een kind. De veertienjarige J. H. J. Termaat uit Rijssen is te Wierden door een vrachtauto geschept. De jongen kwam met het hoofd tegen de laadbak terecht en was onmiddellijk dood. Het ongeluk gebeurde doordat de vrachtauto een bus wilde passeren, juist ter plaatse waar een groep scholieren fietste. Ter- maat kon niet verder uitwijken. De relzigerstreindlenst op het tra ject Weert-Budel-Hamont zal, met ingang van 17 Mei worden gestaakt. Van onze Amsterdamse muzlekmedewerkster TIJDENS een kort interregnum tussen Moiiteux en Van Beinum heeft de Belgische dirigent Franz André twee concerten gegeven, waarvan het pro gramma identiek was, met uitzondering van het solistische nummer. Zijn gehoor bestond Zaterdagavond uit het volks- concertenpubliek en Zondag uit de spoor- en bus-abonné's, waaronder zich ditmaal zelfs Brusselaars bevonden, die hun dirigent uiteraard een hartelijk ap plaus niet ontzegd hebben. Uit het bekende répertoire had André de 8ste symphonie van Beethoven geko zen en „L'Aprenti sorcier" van Dukas. Daarnaast introduceerde hij „Barbe- blcue" van Raymond Chevreuille, een in 1949 geschreven symphonisch gedicht, waarvan kort geleden de première is gegaan in de Brusselse radio onder lei ding van de zelfde dirigent. Het schema van het werk is er een dat tegenwoordig vele .componisten voor ogen zweeft: in het begin- eèi^Ésysferiéus- gedruis dat langzaam.'.- aan^volkeerl tot .een. soort bezetenheid, tvaarfia de spanning plotse ling breekt om zich dan tot apotheose te transformeren. In dit schema is het verhaal van Blauwbaard wel onder te brengen, men doet echter goed zich bij het luisteren niet te veel aan het onder werp vast te houden, want de karakte risering van Blauwbaard en de vrouw resp. door een tuba en een viool, maken dan een wat simplistisch effect. De the matiek in dit stuk is niet van veel be lang. Goed gerealiseerd is de klank van het lang aanhoudend geheimzinnig ge druis van gesourdineerde en gediviseerde strikers. De rhytmische motieven van koper- en houtblazers over dit fond heen doen wat mager aan. Het succes dat het werk ten deel viel, werd aan leiding dat de componist op het podium verscheen. De solist van Zondag was Cor de Groot, die zeer beheerst, zonder inner lijk verbruik van krachten, zonder ro mantisch gevoel dus. het concert in A gr. t. van Liszt heeft voorgedragen. Zaterdagavond was het Jan Bresser die als solist is opgetreden in het vioolcon cert van Mendelssohn. Ik heb hem niet kunnen horen, omdat gelijktijdig het. laatste concert plaats vond van een door het Nederlands kamerkoor gegeven serie van drie. De bewonderenswaardige werkkracht van zijn leider, Felix de Nobel, werd op- deze avond weer eens duidelijk ge demonstreerd door een hele reeks eer ste uitvoeringen. De belangrijkste daar van was de onlangs uitgestelde cyclus „Ariel" van Frank Martin. Het zijn drie lichtvoetige liederen uit „The Tem pest", afgewisseld door twee zware, ernstige, waarvan het laatste maant tot zelfinkeer. Dit „Memento" blijft ondanks de lengte boeien, het geeft in klank heel mooi de inhoud van het gedicht weer. De lichte omlijstingen der tiwee donkere gedeelten hebben mij persoon lijk minder getroffen, doch ze zijn stellig heel fijn van kleur en het i» opvattend dat de koorzetting Martin deze keer zo uitstekend gelukt is. Het overtuigende applaus heeft de compo nist van zijn plaats af dankend in ont vangst genomen. Dit voorbeeld is gevolgd door Jan Mul en Oscar van Hemel, van wie eveneens eerste uitvoeringen werden gegeven. Getrouw aan zijn persoonlijke stijl heeft Mul weer grappen, kleine amusante tafereeltjes gecomponeerd, die ook ditmaal weer heel aardig juist bin nen de grenzen vallen van hetgeen ver maakt De teksten vond hij bij Harry Pr enen en Jan Prins. In muzikaal op zicht éluit Mul hier aan bij de schert sende koortjes van Diepenbrock, met wiens „Uijl" dit concert besloten is. Subtiel van klank was de uitvoering van „Chanson d'automne", ook van Diepenbrock. Interessant Was in het klassieke programma-deel voor de pauze de 'uitvoering van Monteverdi's dramatisch- lyrische „Lamento di Arianna". Een groot genot schonk opnieuw Ockeghems geniale muziek in zijn Missa sine no mine (de drie eerste delen). Het prach tig opgebouwde Sanctus van Clemens non papa, dat het Ned. Kamerkoor reeds lang op het repertoire heeft, vormde, als toegift, het waardig alot van dit mooie drietal eoncerten. De reisgids van de N. S. zal op 17 Mei een ander formaat krijgen dan voorheen: ook de indeling zal anders zijn. Deze wijziging geschiedt volgens richtsnoe ren, die de verschillende Europese spoorwegmaatschappijen hebben vastge steld om te komen tot een grotere uni formiteit van de door hen uit te geven reisgidsen. De reisgids zal een formaat krijgen van 20 X 12 om., waardoor de bladzij den hoger worden en dus de verklaring van de bijbehorende noten overzichtelij ker kan worden afgedrukt dan tot nu toe. Het belangrijkste is evenwel, dat de nummers van de tabellen gewijzigd worden. Deze zullen voortaan zo gerang schikt zijn, dat de voornaamste lijnen van het spoorwegnet zoveel mogelijk een nummer dragen dat op O eindigt, en de aansluitende lijnen nummers dragen, volgende op het op O eindigende num mer van de lijn, waarop z!j aansluiten. De tabel Amsterdam-Rotterdam-Essen bijvoorbeeld krijgt nummer 10, de tabel Amsterdam—HaarlemZandvoort Bad nummer 11, de tabel ScheveningenDen Haag H.S,Rotterdam nummer 12. Door toepassing van dit systeem wordt het onthouden van de tabelnummers verge makkelijkt en is de reisgids ook voor buitenlanders gemakkelijker hanteerbaar. De speciale treinen, die slechts ter gelegenheid van bepaalde feestdagen rij den zullen niet meer op afzonderlijke bladzijden voor- of achterin de reisgids worden vermeld, maar normaal tussen de kolommen in de betreffende tabel len. Op duidelijke wijze zal dan worden aangegeven op welke dag(en) deze spe ciale treinen rijden. Aangezien enkele spoorwegmaatschap pijen (zoals de Franse en de Duitse) een zo uitgebreide dienstregeling hebben, dat het. formaat van 20 X 12 cm. van de reisgids niet voldoende ruimte biedt, m voor deze maatschappijen een groter for maat van de reisgids vastgesteld. De in deling van deze reisgidsen evenwel wordt met de bovengenoemde a Iguana richtsnoeren in overeenstemming ga- bracht. Van ome Haagse medewerker voor muziek ET EERSTE CONCERT van de Beethoven-cyclus genoot de so listische medewerking van Cor de Groot, die het Derde Pianoconcert gaaf, stoer en natuurlijk heeft weer gegeven. d.w.z. zonder virtuoze fran jes, coquetterie of poses van welke aard ook, De cadens in het eerste deel die Cor de Groot voor dit opus heeft geschreven, past zich uitstekend bij de stijl van het prachtige concert aan. Het samengaan met het orkest was eveneens voorbeeldig. Terecht groot succes. Begonnen werd met een zeer mooie uitvoering van de ouverture „Die Ge schopte des Prometheus". Het overmatig snelle tempo dat Wil lem van Otterloo in de „Eroica" nam. kwam noch de diepte en innigheid, noch de exactheid van het op zichzelf fraaie orkestspel ten goede. Voor ons gevoel althans gihgen een deel van de majesteit en de diepte van deze Beethoven op zijn grootst verlofen. Ondanks deze restrictie een voortreffelijke avond van dirigent en Residentie-orkest. T) E VOORTREFFELIJKE neger- solist John Riley toonde zioh met zyn tweede recital in dit seizoen 1 dezelfde fijngevoelige en oprechte kunstenaar als tevoren. Wij kregen de indruk dat de concertgever enigs zins werd gehandicapt door verkoud heid, want zo klaar en welluidend als n October j.l. klonk zijn orgaan niet. Niettemin bleven zijn diepgevoelde •oordractht en de ontroerende eerlijkheid en zijn intuïtief begrijpen van de ver eiste sfeer. De groep liederen van Wolf leed een weinig onder de in dit speciale geval niet zeer gelukkige uitspraak. Verder was er slechts gelegenheid tot bewon dering. Wie zingt de Spirituals zo ge heel vrij van effect of sentimentaliteit als John Riley; dit was subliem. „L'In- vitation au voyage" van Duparc klonk visïonnair en vsn droom en verlangen verzadigd. Heel veel moois ook in Ver di's aria uit „Don Carlos" en de stukken van Poulenc. John Riley werd geest driftig toegejuicht en liet zijn voortref felijke begeleidster Simone Tilliard te recht in de hulde delen. Volksconcert van het Brabants orkest Van onze muziekmedewerker voor het Zuiden. Het Brabants Orkest gaf Zaterdag avond een volksconcert in het Casino in Den Bosch. Deze uitvoering bracht de eerste concertmeester van het orkest Simon Kooke, als solist in het vioolcon cert van Beethoven. Dit optreden werd gekenmerkt door degelijk vakmanschap, innerlijke rust en een wat omzichtig overleg. Concertmeesters kennen hun Pappenheimers en gaan niet gemakke lijk over ijs van één nacht. Zo werd het een uitvoering, die in alle opzichten respectabel was en muzikaal doordacht maar die weinig vonken deed spatten. Het Brabants Orkest heeft de ietwat gekleurde naam „Volksconcert" verdoe zeld en er „Paedagogisch concert" van gemaakt. Dit betekent tegelijkertijd dat onderwijs en divertiment, hier hand ir hand gaan. Het eerste kwam tot uitdruk king in de heldere, klare uitleg die Hein Jordans op de vervolgens te spe len vijfde symphonie van Dvorak gaf. Dit werk beleefde daarna een doorleefde en virtuoze uitvoering, die het de plaats gaf. die dit echte muzikantenstuk toe komt. Mede door de medewerking van verscheidene bedrijven bestond voor dit concert een zodanige belangstelling dat honderden liefhebbers moesten worden afgewezen, hetgeen verheugend mag heten en bewijst dat een eigen orkest voor Noord-Brabant een levensbehoefte is. Diefstal bij P.T.T. opgehelderd Van onze correspondent ALKMAAR. 9 Maart. Aan het post kantoor te Alkmaar werd enkele dagen geleden een pakje vermist, afkomstig van het hulpkantoor te Groot Schermer. De inhoud bestond uit f 700. waarbij waren gevoegd de op de betaling i^e- rekking hebbende betalingsstukken, postwissels en dergelijke. Hoewel de re cherchedienst van de P.T.T. werd inge schakeld. leverden nasporingen aanvan kelijk geen resultaat op. Hoogst ver wonderd was men op het postkantoor enkele dagen later toen bleek, dat de betalingsstukiken, die in het vermiste pakje hadden gezeten, weer binnen waren gekomen, doordat iemand ze blijkbaar in een brievenbus had gewor pen. Hiermede had de dader de recher che echter een sleutel in handen gege ven die voerde tot zijn aanhouding. Hij moest de papieren een dag in zijn be zit hebben gehad en er werd een oolitie- hond bijgehaald. Deze ^:eg lucht aa.n de papieren en het dier vees onmiddel lijk iemand aan. die na verhoor spoedig bekende. Hij had het pakje weten te be machtigen doordat dit na uitstorting van een postzak daarin was achtergeble ven. Hij is thans opgesloten iy het huls van bewaring te Alkmaar. - Opvarende van de treiler C*Hierin* Duyvis opgevist. Woensdagmorgen heeft een Helderse botter op ongeveer 35 mijl Noord-Noordwest uit IJmuiden het lijk van een man gevonden en mee naar IJmuiden genomen. Daar is het geïdenti ficeerd. Het blijkt het stoffelijk over schot te zijn van de 28-jarige matroos G. Visser, opvarende van de treiler Catherina Duyvie, die op de eerste Febr. 1953 met men en «mile ie Concerten in Den Haag Hoed en jas In en om 's-Gravenhage T\E JACOBSTOREN ie gereed om een nieuwe lined in ontvangst te nemen. Met man en macht hebben de betonstorters de vorige week gewerkt om de vierde en laatste betonvloer ter versteviging van het torcnlichaam aan te brengen. De zon neigde ter kimme onder liet werk hunner handen en dank zy het felle lieht van verscheidene schijnwerpers hebben ajj in het nachtelijk uur kunnen volhouden. Prachtig, maar de vier vloeren plus bo venin nog twee zware betonnen ringbalken waren wel nodig. Als we geweten hadden wat er hjj de restauratie te voorschijn zou komen, hadden we geen rustige nacht meer gehad, gebeuren waar de vuist van een bootwerker in .gebald kan worden, liepen als bliksemstralen dwars door de huid van de toren. Hier en daar trof men gaten aan, waarin vroeger stevige steunbalken gezeten moeten hebben; nu vond men slechts resten verpulverd en vermold hout. Voor het overige is het metselwerk ook niet meer van een kwaliteit, die men by een ordentelijke Haagse toren zou veronder stellen. Maar zoals gezegd de hoed kan nu opgezet worden. Laten we hopen, dat rijk en gemeente het daarover nu spoedig met elkaar eens worden; de huidige besluite loosheid wordt zo langzamerhand een beetje irritant. Inmiddels gaan de mannen van de Habo verder met dc vernieuwing van de jas. De buitenkant en de voering moeten, op enkele meters van de begane grond af, geheel ver nieuwd worden. Deze eerste veertien meter zyn in het begin van de oorlog hersteld, doch de omstandigheden dwongen toen tot stopzetting van hel werk. Men gaat nu met kracht voort, maar het zal nog wel enkele jaren duren, voordat de Jacohstoren een nieuwe hoed en een nieuwe jas heeft. Zullen dan alle gevaren geweken zijn Wy zijn leek op dit gebied en zullen ons dii6 niet aan een oordeel wageil. Alleen, die trams, die bussen en die zware vracht wagens, we houden ons hart vast, niet alleen uit bezorgdheid voor de toren maar ook voor de kerk zelf. Eén simpele lijn 3 doet de machtige pilaren reeds huiveren. En hoe dikwijls gebeurt dit op een dag. De trams zijn inderdaad het ergst, zeggen de deskun digen. Is dit geen reden om eens rustig met ir. Felix te gaan praten? Zo heel ter loops zou dan opgemerkt kunnen worden, dat er toch ook uit het oogpunt vau ver keersveiligheid en stadsschool! wel een en kel bezwaar bestaat tegen het trumverkeer rondom de Grote kerk en op de Groen- arkt. Moord bij open doek Van onze Haagse medewerker voor toneel T\ E ROTTERDAMSE COMEDIE heeft voor een tiental dagen met haar Nieuwjaarspremière „Moond bij open doek" haar intrek genomen in de Haagse Kleine Comedie. De titel is bijzonder attractief voor een thril ler, en ooik al wordt dan niet het stuk vertoornd, dat het publiek denkt te zullen zien, de tevredenheid met het wel gebodene was aan het slot zeer duidelijk merkbaar. Inspecteur Marshall van de Centrale Opsporingsdienst krijgt een verrassende veelheid van problemen te verwerken, zodat men zich in de pauze nog in aller lei gissingen kan verdiepen. Het is mo gelijk dat de oplossing van de beide auteurs Ingram d'Abbès en Fenn Sherie de scherpzinnigste puzzelaars niet ge heel zal bevrgdigen, maar deze is ge heel in overeenstemming met het balan ceren tussen spel en realiteit, dat al dadelijk in de aanvang zeer overtuigend werkt. Richard Flink heeft in zijn regie dit evenwicht vreten te bewaren; dat hij een grimmige politie-inspecteur naar de eis kan sipelen, heeft hij reeds vaker bewezen. Jan van der Linden is een zeer geloofwaardige en voor zijn publiek bezorgde theater-directeur; Kees Brusse een originele reclame-verzorger, die met mensenlevens speelt, en Flits Butselaar maakte gebruik van de hem geboden kans voor een goed volgehouden type. Elly van Stekelenburg verdient een extra pkilm voor baar program ma-ver koopeter, die de lachtere op haar hand krijgt I Sterk ^^pen da qeliiC Academiemarkt voor het Rampenfonds DEN HAAG. 9 Maart. Op 14 Maait zal er 's middags en 's avonds in de Academie van beeldende kunsten aan de Princessegracht 4 in Den Haag een fancy-fair, de academiemarkt, wor den gehouden, waarvan de gehele opbrengst ten bate van het Rampen fonds zal komen. Tentoonstelling Nederlands Sanatorium te Davos Van een correspondent. DEN HAAG. 9 Maart. Van 13 tot 26 Maart zal in de dierentuin een tentoon stelling worden gehouden ten bate van het Nederlands sanatorium te Davos. Aan deze tentoonstelling zullen verscheidene grote firma's in sommige gevallen koste loos in andere gevallen tegen lage prij zen hun medewerking verlenen. Ook de middenstand, radio en televisie zullen niet op de tentoonstelling ontbreken. Zoals bekend moeten de kosten van het sanatorium voor het grootste deel worden gedekt door giften Tot dusver is men daar steeds in geslaagd. Evenals andere liefdadige en charitatieve instel lingen heeft het sanatorium te Davos echter onmiddellijk de weerslag gevoeld van de grote actie, die voor het Natio naal Rampenfonds is gevoerd. De orga nisatoren van de tentoonstelling hopen thans door middel van deze tentoon stelling een deel van de achterstand t* kunnen inhalen. Vele archieven blijven behouden Van een correspondent. DEN HAAG, 8 Maart. Het Neder lands genootschap voor documentenve- productie heeft samen met het Neder lands instituut voor documentatie en re gistratuur een commissie in het leven geroepen, die zich zal bezig houden met het probleem van de verdronken docu menten, registers en archieven uit de getroffen gebieden. Een onderzoek en verscheidene proeven hebben bewezen, dat een veel groter deel, dan men aan vankelijk had verwacht, behouden zal kunnen worden voor het nageslacht. Reeds enkele dagen na de ramp heeft men met behulp van kikvorsmannen het archief van de dijkgraaf van de Hoekschewaard boven water gebracht en dit aan de nodige bewerkingen onder worpen met een uitstekend resultaat, Het archief kon volledig in de oude staat worden teruggebracht, Het spreekt wel vanzelf, dat hier een geweldige taak ligt voor de commissie. Het ligt dan ook in de bedoeling zo veel mogelijk bedrijven, die over di on ^opa- raten beschikken en tevens deskundig personeel voorhanden hebben, te verzoe ken hun medewerking te verlenen. Voor al het laatste is van groot belang Lang niet alle documenten kunnen namelijk onmiddellijk aan een droogprocedure worden onderworpen. In veel gevallen dienen de natte papiermassa's eerst ge reinigd te worden van het vuil modder en roest voordat zij de droogipaehine ingaan en in verband daarmee is het noodzakelijk inktsoorten e.d. vooraf aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer- pen. Intussen houdt men er rekening mee. dat het niet in alle gevallen zal geluk ken de oorspronkelijke papieren weer in een bruikbare toestand terug te brengen, ook al is de tekst wel leesbaar, Maar ook dan is er nog n man overboord, want dan zullen fotocopieën uitkomst kunnen bieden. Het blad van de Zuidslavische com munistische partij, Borba, weet van daag te melden dat er „een flinke paniek en verwarring" is ontstaan in Boelgarije na het nieuws van Stalins dood. Een hele reeks noodmaatregelen is genomen, zegt het blad; in het hele land is de noodtoestand afgekondigd, en politie-detachementen patrouilleren in de straten van Sofia en andere steden. (Reuter). Karlsruhe weigert uitspraak te doen Het Westduitse Constitutionele Hof te Karlsruhe heeft vandaag bekend ge maakt, dat het geen uitspraak zal doen over de geldigheid van de door West- Duitsland met het Westen gesloten verdragen, voordat de Bondsdag deze zal hebben geratificeerd. Het hof heeft een verzoek van de regering om een voorafgaande uitspraak dienaangaande van de hand gewezen. treinverkeer door de Langstraat Van onze correspondent. DEN BOSCH. 9 Maart. Sedert het tijdstip dat het personenvervoer op de spoorlijn Den Bosch—Lage Zwaluwe V.v.„ 1 Mei 1950 werd gestaakt, zijn 'le acties tot herstel van dit treinverkeer in de Langstraat niet achterwege gebleven. De Kamer van Koophandel voor deze streek vindt hierbij steun van de in dustrieën. de gemeentebesturen, het ge organiseerde bedrijfsleven, standsorgani saties en particulieren. Het Provinciaal bestuur van Noordbrabant heeft thans een studie-commissie voor deze aange legenheid benoemd. De commissie zal rapport over de noodzakelijkheid en de rentabiliteit van het spoorwegverkeer in de Langstraat uitbrengen. In deze stu diecommissie hebben zitting prof. Heere uit Tilburg, drs. H. Moonen, directeur van het economisch Technologisch Insti tuut voor Noord-Brabant eEn ir. De Bruyn, namens de Ned. Spoorwegen. Onderscheidingen. De heer A. van Dijk. voorzitter van de Bestuurdersbond Zwolle van het N.V.V. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Bestuurdersbond bestond vijftig jaar. Burgemeesters Tot burgemeester van Bergh (Old,) k benoemd de heer H. A. B, de Leeuw, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Didam (Gld.) Tot burgemeester van Kesteren fGld.) is benoemd de heer R. Tjalma te Maar tensdijk (U.) Divers* De heer G. Boekhoven jr., burgemees ter van Nieuwe Pekela, is gekozen tol tweede voorzitter van de V.A.R.A.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2