NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT c C Stalin vanochtend bijgezet J Malenkow spreekt van samenwerking tussen kapitalisme en socialisme Malenkow heeft snel gehandeld Schuman pleit voor de E.D.G. De Prins hervat bezoek aan V.S 75.4 Millioen Hoe een Europees parlement moet worden samengesteld De Europese landbouwintegratie Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de Witlistraat 73 Rotterdam MAANDAG 9 MAART 1953 110e JAARGANG No. 51 j»r kwart. 1J4, L*m bh f •.1%. Verschijnt doe- Zond**. TeL IBCff! lUtM <1® lijnen). Na 17 11.M.M. Telegr.-adr.: XIBOCOCTt, Portrcfc. Vanochtend, nadat het stoffelijk overschot van Stalin 72 uur in het Yakvercnigingshuis had gelegen en er meer dan anderhalf niiUioen mensen voorbij waren getrokken, is het overgebracht naar het Lenin-mausoleum op het Rode Plein om bijgezet te worden, Precies om twaalf uur Moskouse tijd (tien uur in Nederland) is het daar bijgezet. Malenkow heeft in het mausoleum als eerste een rede gehouden, die twintig minuten duurde en waarin hij onder meer zei: „Onze politiek is gericht op samenwerking tussen twee verschillende syste men, kapitalisme en socialisme." Na Malenkow kregen Beria en Molotow het woord. Ministers droegen vanochtend de Icist uit het Vakverenigingshuis terwijl Cho- pins Marehe Funèbre gespeeld werd. Op fluwelen kussens werden Stalins onder scheidingen meegedragen in de stoet, die het stoffelijk overschot begeleidde op weg naar het mausoleum. Na de be grafenis defileerden afdelingen van de stijdkrachten op hef Rode Plein. Malenkow zei dar de naam van Stalin terecht bij de grootste namen van de geschiedenis zal staan: die van Marx, Engels er. Lenin. „Hij heeft zijn leven gegeven voor de bevrijding van de arbeidersklasse en van alle arbei dende mensen van de onderdrukkers van alle uitbuiters". Over de buitenlandse politiek Malenkow: „De enige buitenlandse politiek die een regering kan volgen is een vredespolitiek gebaseerd op wederzijds vertrouwen en op realitei ten". „Onze politiek is er op gericht de vriendschap en solidariteit met de volksdemocratieën en onze eeuwige broederlijke vriendschap met het Chi nese volk te versterken." „Onze buitenlandse politiek is ge licht op de bevordering van vrede en vriendschap met alle volken." „Onze politiek richt zich tegen oor- logsopbitsers," „Onze politiek is een politiek van samenwerking tussen twee verschil lende systemen: kapitalisme en socia lisme." Stalin leerde ons het land en de natie te dienen. Dit moet ons heilige doel zijn. Onze natie wil geen oorlog. Wij moeten niet toelaten dat het bloed van millioenen mensen vergoten wordt." „liet is onze heilige plicht voort durend de machtige Sowjet-strijd- krachten te versterken, om ze gereed te houden voor het verdrijven van iedere mogelijke vijand." „Het doel van onze binnenlandse politiek is het opvoeren van de levens standaard van het Sowjet-volk. Wij moeten aan Stalins woorden denken, dat het de grootste vreugde is een partijlid te zijn." Beria verzekerde dat de verwach tingen ijdel zijn van hen die verwar ring en wanorde verwachten na de dood van Stalin. „Alle volken van de Sowjetunie onder leiding van het grote Russische volk, hebben zich nog dichter om de partij en de regering geschaard." Zowel Molotow als Beria verzeker de dat de regering der Sowjetunie een vredespolitiek zal voeren, zoals Stalin dat ook deed. Mao Tse-toen>g heeft vandaag aan de Chinese bevolking een boodschap gericht waarin hij verzekert dat zijn land het Sowjet-regiem zal blijven steunen, en dat iedere poging om de eenheid van Rusland en China te ver storen zal falen. „Alle aggressoren en oorlogsophitsers beven tegenover deze vriendschap", zei hij. De Oostduitse radiostations staakten om tien uur vijf minuten lang de uit zendingen. De fabriekssirenes loeiden,, en tienduizenden arbeiders namen deel aan een optocht naar de Stalin- allee in Oost-Berlijn. In Rome lag het open/bare vervoer tien minuten lang stil doordat de com munistische bus- en trambestuurders gehoor gaven aan een oproep tot een dergelijk eerbetoon aan Stalin van de algemene federatie van arbeid. Com munisten en neo-fascistische studenten .raakten slaags; er werden minstens tien mensen gewond. In Teheran hielden de communisten een massa-bijeenkomst. Vele buitenlandse vertegenwoordigingen Bijna alle leden van het diploma tieke corps te Moskou hebben Zater dag, op uitnodiging van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, hun deelneming betuigd. Alle hoof den der diplimatieke missies, be halve de Zuidslavische gezant, die volgens een der leden van zijn missie op dat ogenblik op het minis terie van buitenlandse zaken zijn medeleven betuigde, waren aanwezig. In de zuilengang van het vakver enigingspoleis lag Stalins stoffelijke overschot opgebaard, het hoofd iets hoger dan de voeten, zodat de voor- bi.jtrekkenden hem recht in het ge- zich zagen. Op een verhoging speelde een orkest van bekende Rus sische musici. De gehele vloer van de zuilengang was bedekt met bloemen en tienduizenden kransen, die zijn neer gelegd door de mensen, die langs de baar trokken. Gisteravond had het aantal burgers, die Stalin de laatste eer bewezen, de 1,5 millioen reeds overschreden. Naar Reuter gisteren meldde, wonen vertegenwoordigers uit vele landen de uitvaart bij. Oost-Duitsland is verte genwoordigd door een deputatie van elf personen met aan het hoofd premier Grotewohl en vice-premier Ulbricht. Ts i echoslowak i i e wordt vertegenwoor digd door president Gottwald en de vice- premiers Bacilek en generaal Cepicka. (De premier Zapotocky wordt niet ge noemd.» Bulgarije heeft een delegatie van elf leden gezonden, onder leiding van de premier, Tsjerwenkof. Naar men ver wachtte zou Matyas Rakosi, premier en leidei- van de Hongaarse communistische partij, de Hongaarse delegatie leiden. De Ver. Staten worden vertegenwoor digd door de zaakgelastigde van de Ame rikaanse ambassade te Moskou, Bean, die de rang van speciaal ambassadeur heeft. Hii wordt vergezeld door de attache's van net Amerikaanse leger, de marine en de luchtmacht te Moskou. Uit China is een delegatie van zeventien man gekomen onder leiding van de premier, Tsjoe En- lai. De Finse communistische partij wordt vertegenwoordigd dooi' mevr. Herta Kuu- sinen en Ville Pessi. Zij worden verge zeld door de voorzitster van de vereni ging FinlandRusland. Uit Italië zijn Palmiro Togliatti, leider van de Italiaan se communistische partij, en Pietro Nen- ni, leider van de linkse socialisten, ge komen. De Albanese premier, generaal Hodja die ook minister van buiten landse zaken en defensie is, heeft in een telegram aan de nieuwe Russische minister van buitenlandse zaken, Mo lotow, verklaard, dat de Albanezen „meer en meer de vriendschap en sa menwerking tussen de volken van Al banië en de Sowjetunie zullen ver sterken en waakzaam zullen zijn, ten einde de gemeenschappelijke zaak van de vrede, waarvoor kameraad Stalin zijn geheele leven heeft gewerkt en ge streden, te waarborgen". Inmiddels meldt het Italiaanse pers bureau Ansa, dat volgens welingelich te kringen de Albanese regering alle mogelijke maatregelen heeft getroffen om de orde en rust in het land te ver zekeren en aan eventuele invallen op Albanees grondgebied het hoofd te bieden. De communistisch-Chinese troepen in Korea hebben order gekregen „hun smart in kracht om te zetten", aldus meldt het communistische persbureau Nieuw China. Het bevel is afkomstig van een voorlopig comité voor het hou den van bijeenkomsten aan het front ter herdenking van Stalin. Het comité staat onder leiding van generaal Peng Teh-Hoeaï, de Chinese bevelhebber in Korea. Boven Het stoffelijk overschot van Stalin lag in de Hal der Zuilen van het vakvereni gingshuis opgebaard temidden van tal loze bloemen. Onder: Het mausoleum op het Rode Plein, waar Stalin vandaag naast zijn voorganger Lenin is bijgezet. Van ónze correspondent. BERLIJN, 8 Maart. Men moet zeggen.- Malenkow heeft snel gehan deld, onsentimenteel snel. De 51-jarige neo-bolsjeyist, zoals nu blijkt, door Stalin als opvolger uitverkoren, heeft een aantal reorganisaties uitgevoerd in de partij en staatsleiding, die niet zonder sensatie zijn. Er is veel franje verwijderd. Enige maanden geleden nog, in October op het 19e partijcon gres, had men in p "••.is van het Polit bureau en. organisatiebureau een pre sidium gevormd van liet centraal co mité van de partij, bestaande uit 25 le den en 11 candidaten. Stalin is nog niet eens bijgezet en Malenkow redu ceert het college tot tien leden en vier candidaten. De leden: hijzelf, Beria, Molotow. V/orosjilow, Chrcesjtsjen, Boelganin, Kaganowitsj, Mikojan, Sa- boerow er. Perwoekhin. Malenkow gaat nog verder: hij handhaaft de he ren niet als een raad der wijzen, als con soort brain trust, zoals Stalin wilde, maar belast hen allen met een zware administratieve functie. Hij heeft zijn vrienden en eventuele tegenstrevers zo veel werk gegeven, al dus een cynische Russische waarne mer, dat voor een „interne machts strijd" voorshands geen tijd zal zijn. Als officiële reden voor de samentrek king van de krachten is aangegeven de verhindering van elke verwarring en paniek en de waarborging voor 'de continuatie van de binnen- en bui tenlandse politiek. Molotow. die zich in de laatste jaren heeft kunnen beperken de buitenlandse vraagstukken van het Politbureau en de commissie voor de buitenlandse politiek uit te volgen, is gereactiveerd. Wysjinski werd gedegradeerd tot pl.v. minister van buitenlandse zaken en permanent ver tegenwoordiger bij de Ver. Naties. Beria is aan het hoofd geplaatst van het mi nisterie van binnenlandse zaken, het welk nu de staatsveiligheid en binnen landse zaken en M.V.D. en M.G.B. in zich verenigt. Na de oorlog waren deze mi nisteries gescheiden en een en ander functionneerde goed. Maarschalk Boelga nin is gereactiveerd tot minister van oorlog, maarschalk Wassilewski werd Dl.v. minister. Worosjilow, een van de oudste vrien den van Stalin, kreeg de eervolle, maar politiek volkomen onbetekenen de post van president van de opperste Sowjet. gelijkstaande met die van staatshoofd. Zjwernik, die tot dusver deze post heeft bekleed, wordt voor zitter van de vakbond en de huidige voorzitter van de vakbond. Koesnet- zow. wordt plv. minister van buiten landse zaken samen met Wvsjinslci en Malik. Zjwernik weet volgens de Rus sen van vakbondaangelegemheden niet zoveel af: hetzelfde geldt voor Koes- netzow wat betreft de buitenlandse politiek. Mikojan herkreeg zijn oud arbeids gebied, de buitenlandse handel plus de binnenlandse handel er nog bij. „Het is noodzakelijk gebleken kame raad Chroesjtsjen geheel op de arbeid van het centrale comité te concentre ren", aldus het communiqué. Uit de bekendmaking blijkt niet, wie secre taris-géneraal van de partij wordt. Weliswaar is Malenkow voorzitter van het partijpresidium, maar dit is niet hetzelfde als de functie van eerste- secretaris. De vraag is dus gerezen of een en ander inhoudt, dat Malenkow zijn vertrouwensman Chroesjtsjen op deze belangrijke stoel heeft gezet. Ka ganowitsj is voorzitter van de commis sie geworden, die verantwoordelijk is voor de wapenindustrie; Saboerow is tot minister voor de machinebouw be noemd, welk ministerie tot dusver zes bestaande departementen in zich verenigt; Perwoekhin is minister voor de electro-technische industrie ge worden (vroeger onderverdeeld in drie ministeries). Het tot tien gezwol len secretariaat van het centraal comité is sterk door Malenkow gere duceerd, namelijk tot drie (onbeken de) functionarissen. Niet zonder be tekenis acht men de benoeming van maarschalk Zjoekow tot plv. minister van oorlog. Het ministerie ondergaat met deze eminente strateeg een ver sterking en de critici van Zjoekow, die hem in 1945 op een zijspoor ran geerden, wegens zijn natuurlijke en openhartige samenwerking met Eisen hower, kregen een bittere les. Dulles einde Maart naar Egypte John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zal aan het einde van deze maand een be zoek brengen aan Egypte, aldus heeft Zaterdagavond een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buiten landse zaken, die het bericht uit „of ficiële bron" had ontvrijen, verklaard. Robert Schuman, de gewezen Franse minister van buitenlandse zaken, heeft op een te Sarreguemines gehou den bijeenkomst van parlementariërs van het departement Moselle gezegd, dat de Franse staatslieden weliswaar tijd moeten hebben om over nieuwe plannen voor de unificatie van Europa na te denken, maar deze plannen niet dienen te saboteren. Schuman pleitte in dit verband voor de Europese De fensie-Gemeenschap, welke op zoveel oppositie stuitin het Franse parle ment. „Wij kunnen Duitsland niet het recht geven de Wehrmacht weer op te bou wen", zeide Schuman, „daar Duitsland aldus gevaarlijk zou kunnen worden. Het Duitse volk is een militair volk en wij wensen niet, dat het zijn oude ge woonten terugkrijgt. Als dit volk echter niet dezelfde lasten als wij te torsen krijgt, zal het zijn krachten kunnen be steden aan wederopbouw, verhoging van productiviteit en uitvoer, om aldus een gevaarlijke concurrent te worden. Een coalitieleger, zoals dit in het Atlantische Pact is voorzien, is, wat Duitsland aangaat, ondenkbaar aangezien Poging om het leger gunstig te stemmen In Franse diplomatieke kringen meent men, aldus meldt Reuter, dat de sterke militaire vertegenwoordi ging in de nieuwe regering een teken kan zijn van Mailenkows ongerustheid over de houding van de leiding van het Russische leger. Volgens deze kringen schijnt Ma lenkow het nodig gevonden te hebben het leger „gunstig te stemmen" door maarschalk Zjoekow terug te roepen van het commando te Odessa, door maarschalk Boelganin tot vice-premier te maken en maarschalk Worosjilow de symbolisch belangrijke post van staatshoofd te geven. In dezelfde kringen werd gewezen op de zin in de bekendmaking, waar in gezegd wordt, dat „het verhinderen van wanorde en paniek" de taak is van regering en partij. Dit. werd op gevat als een aanwijzing, dat de nieuwe leiders in het Kremlin zich niet ge heel zeker voelen. Het nieuwe kabinet werd in de diplomatieke kringen te Parijs opge vat als een overgangsregering, typisch voor éen periode tussen twee regimes. Aapgaande de benoeming van Molo tow tot minister van buitenlandse zaken zei men, dat de eerste gedachte was, dat de Sowjetunie een straffere politiek tegenover het Westen beoogt. Het is echter waarschijnlijker, dat men in deze kritieke periode de por tefeuille van buitenlandse zaken heeft willen toevertrouwen aan de meest vooraanstaande deskundige op het terrein van de buitenlandse politiek, aldus de genoemde kringen. tilt de trein gevallen. De 22-jarige J. Wientjes uit Nijmegen Is Zaterdag middag op de spoorlijn Eindhoven-Den Bosch door een openstaande deur uit de trein gevallen. Hij was op slag dood. het de oprichting voorziet van een Duits nationaal leger, dat Duitsland elders zou kunnen gebruiken. Dit zou oorlogs gevaar kunnen betekenen, wanneer, bij voorbeeld Duitsland zou willen trachten het Oder-Neisse-gebied terug te ver krijgen." Schuman voegde er aan toe, dat het plan tot het vormen van het Europese leger juist was ontstaan om de weder geboorte van de Wehrmacht te voor komen, aangezien Duitsland aldus met de andere landen zou worden verbonden. Over Saarland zeide Schuman nog, dat het politieke probleem hier slechts een gevolg is van het economische. Het zal kunnen worden opgelost in de lijst van Frankrijlts Europese poli tiek. (Reuter.) C.P.N, contra dr. Polak Van onze correspondent AMSTERDAM, 9 Maart. Het dis- trictsbestuur van de communistische partij te Amsterdam heeft in de editie van de Waarheid van Zaterdagavond een uitvoerige verklaring gegeven over de z.i. laakbare houding van het com munistische gemeenteraadslid dr. B. Polak, die na de bevrijding ook enige tijd. tegelijk met de heer Seegers. wet houder is geweest. Dr. Polak zou zich schuldig hebben gemaakt aan achter baks gewroet in de partij, twijfel heb ben gezaaid omtrent de juistheid van de berichten nopens de burgerlijk- joodse „Joint", die de leiders van de Sowjetunie naar het leven stond, deelgenomen hebben aan besprekingen en contacten onderhouden hebben met agenten van Amerika en openlijke tegenstanders van de partij, enz. enz. In verband daarmee is genoemd dis-1 trictsbestuur van mening, dat dr. Polak i noch in politiek, noch in persoonlijk optreden vertrouwen verdient als ver tegenwoordiger van de c.p.N. in de gemeenteraad en in de provinciale staten van Noord-Holland, weshalve het dr. Polak heeft opgedragen deze func ties neer te leggen en ter beschikking van de partij te stellen. In deze verklaring zijn, als tegen standers van de c.p.N.. ook enkele figuren genoemd en een hunner wordt aangeduid als redacteur buitenland van Het Vrije Volk, die zich reeds jaren geleden als ophitser tegen Stalin zou hebben doen kennen. De Amsterdamse ochtendbladen schenken veel aandacht aan deze politieke verrassing en daar onder meldt de ochtendeditie van Het Vrije Volk, dat de betrokkene in het geheel geen deel uitmaakt van de redactie van dit blad. Deze betrokkene heeft zelf hedenmorgen ook een ver klaring uitgegeven, waarin hij zegt wegens studiedoeleinden sinds 1947 niet meer aan Het Vrije Volk te zijn ver bonden, aan welk blad hij overigens nimmer redacteur buitenland is geweest en waarin hij nimmer een woord over de buitenlandse politiek heeft geschre ven. Deze opvallend foutieve argumen tatie in een officieel partijvonnis over dr. Polak geeft hier natuurlijk eens te meer aanleiding tot critische commen taar over dit geval. Prins Bernhard zal 18 dezer voor een kort verblijf naar de Ver. Staten ver trekken om een aantal officiële afspra ken, die hij door de overhaaste terug keer naar Nederland na de waters noodramp uit moest stellen, alsnog na te komen. In de eerste plaats echter heeft het bezoek ten doel in de Ver. Staten het resultaat in ontvangst te nemen van de hulpactie, die in talrijke steden aldaar is georganiseerd ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Het ligt in het voornemen dat dit zal geschieden in een speciale bijeen komst op de ambassade te Washington. Het overige programma omvat, be halve een aantal besprekingen, een rede van de Prins voor de Council on foreign relations en bijeenkomsten met de Nederlandse vereniging en de Ne derlandse Kamer van Koophandel in New York. Tevens heeft de Prins zich bereid verklaard, aanwezig te zijn op een bijeenkomst van het Willem de Zwijgercomité, waar hij de jaarlijkse prijs, die toegekend wordt aan die Amerikaanse journalist die in het ver streken jaar het beste artikel over Ne derland publiceerde, zal uitreiken. Rampenfonds: Zaterdagavond was bij het Na tionale Rampenfonds binnengeko men een bedrag van 75.4 millioen. Macht over het stuur kwijtgeraakt Van onze correspondent APELDOORN, 9 Maart. Zaterdag middag raakte te Apeldoorn de 23-ja- rige heer G. N. uit Amsterdam in een volkswagen bij de Loolaan door tot nog toe onopgehelderde oorzaak de macht over zijn stuur kwijt. Na vijftig meter slingerend te hebben gereden botste hij tegen een boom. De bestuurder en twee meisjes, die in de wagen zaten, de zus jes L en A, K. uit Amsterdam, wer den ernstig gewond, voornamelijk aan het hoofd en de handen. Alle drie zijn naar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. De auto was zwaar be schadigd. De stations Markclo en Nieuwer- sluisBoenen zullen met ingang van de zomerdienstregeling voor het reizigers verkeer worden gesloten. Voor het goede, renvervoer blijven beide stations geopend. Assemblee ad hot Straatsburg Zondagavond Morgenavond aal d« Aeswnblee ad hoe symbolisch het ontwerpstatuut voor de Europese Gemeenschap aan de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van het plan-Schuman overhandigen. Symbolisch! want het ontwerp zal nog niet compleet zjjn. Men kan immers niet verwachten, dat de Assemblee in een dag 69 artikelen en twee protocollen zal kunnen behandelen, nadat zij Vrijdag en de Zaterdag nodig heeft gehad voor de preambules en de eerste 47 artikelen. Vooral de Zaterdag was een zwara dag: *s ochtends, 's middags en 's avonds was men bijeen. Zal de overhandiging voorbarig zyn? Het is niet waarschijnlijk en daarom heeft Spaak bet als voorzitter van het „actiecomité voor de supra-natioiiale Em opese Gemeenschap* het comité van de Europese Beweging het ook aan gedurfd vanmiddag een on* vangst te honden ter ere van de voorzitter der Constitutionele Commissie, de Duitser Von Brentano. Spaak heeft bij deze gelegenheid een toespraak gehouden om de too- wjjding van Von Brentano en de hele Commissie te loven, waarop Von Brentano an* woordde met te zeggen, dat hetgeen op dit ogenblik bereikt is, niet bereikt zou zjjn, ale de Europese Beweging er niet was geweest. Een wederzijdse huldebetuiging, di« allerminst zonder grond was. overzeese gebieden verlangd. Hij was nu bereid tot een tussenweg. In totaal tach tig voor Frankrijk, waarvan dus 17 voor de overzeese gebieden, een standpunt, dat hij met grote welsprekendheid ver dedigde. De Franse socialist Silvandre, ook uit Afrika afkomstig, wilde meer; negentig, een getal, dat eveneens door de Gaullist Debre werd verlangd. De onaf hankelijke republikein Maroger, partij genoot van de niet aanwezige Paul Rey- naud, wilde het aantal afgevaardigden voor Frankrijk open laten; de minister® moesten maar zien wat er uit zou kun nen komen. Ziedaar de meningen, voor zover in kansloze amendementen tot uiting gebracht. Met deze kwestie houden nog niet aan de orde zijnde arti kelen van het ontwerp verband, namelijk de artikelen, die het statuut van toepas sing doen zijn op alle grondgebied, onder het gezag van een der deelnemende sta ten vallend, tenzij vóór de ondertekening van het statuut een voorbehoud is ge maakt. Deze artikelen zullen in de twee komende dagen nog wel wat spreektijd vergen. De beslissing over de vertegenwoor diging in de Volkenkamer viel conform het voorstel van de Constitutionele Com missie uit. Zij werd genomen met 34 tegen drie stemmen, bij twintig onthoudingen. Zij. die zich onthielden, waren over het algemeen van mening, dat de voorgestelde oplossing niet juist was, maar dat men het geheel van het statuut wel voldoende kon waarderen: de onthouders vormden een bont gezel schap: vele Italianen (rooms katholie ken, republikeinen, liberalen)", Franse socialisten, enige Belgische rooms-katho- lieken, een enkele Duitser en uit Neder land, de r.k. mejuffrouw Klompé en mr. Sassen (wier partijgenoot mr, Blaisse met de andere Nederlandse afgevaardig den voor stemde). De drie tegenstem mers waren de onafhankelijke Fransman Maroger en de twee aanwezige Gaullis ten. Frankrijk in en buiten Europa VAN de Zaterdag behandelde artike len van het ontwerp-statuut hebben die betreffende de zetelverdeling in het parlement van de Europese Ge meenschap het meeste stof doen op waaien. Het parlement zal twee ka mers hebben: een Volkenkamer en een Senaat. In de Volkenkamer zal elk der deelnemende staten ten hoogste 70 en tenminste twaalf zetels kunnen krij gen. Bovendien zullen Frankrijk, Italië en West-Duitsland evenveel zetels hebben, evenwel met een extraatje voor Frankrijks overzeese gebieds delen. Ook zal worden vastgelegd, dat België en Nederland evenveel zetels krijgen. Aldus zal men komen tot 70 zetels voor Frankrijk, voor Italië en West-Duitsland elk 63, voor België en Nederland elk dertig en voor Luxemburg twaalf. Dit is een zetelverdeling volgens het beginsel: „gewogen" vertegenwoordi ging. Dit zal volgens het ontwerp ook gelden voor de Senaat, die overigens kleiner van omvang zal zijn en het ex traatje voor Frankrijks overzeese ge biedsdelen niet zal kennen. (De Senaat immers zal een vertegenwoordiging van de staten zijn, de Volkenkamer daaren tegen zal de volken vertegenwoordigen.) Zo komt voor de Senaat ook deze verde ling: Frankrijk, Italië en West-Duitsland elk 21, Nederland en België elk tien en Luxemburg vier. Aldus luidde het voorstel van de Con stitutionele Commissie, dat ten slotte ook door de Assemblee ad hoc is aanvaard. Maar daar ging heel wat aan vooraf. Er deden zich in hoofdzaak twee problemen by voor. In Januari had de Assemblee ad hoe zich op initiatief van de Belgische r.k. Wigny uitgesoroken voor. eer. ander be ginsel voor dë Volkenkohner, «en verte genwoordiging in verhouding van het bevolkingsgetal (een proportionele de mografische vertegenwoordiging), maar de Constitutionele Commissie was tot de conclusie gekomen, dat de „gewogen" vertegenwoordiging politiek de beste was. Dit was dus het ene probleem, dat men al of niet in het verband kan zien met het verlangen naar een voor elk land gelijke „paritaire" vertegemvoor- iging xn de Senaat, waarvan vooral mej Klompé, rk. lid van de Tweede Kamer, de verdedigster was, zowel in Januari als nu. Zij meent, dat bij een proportio nele Voikenkamer in elk geval een ook in het algemeen door haar verlangde paritaire Senaat hoort. De paritaire Se naat werd ook nu bestreden door de Ne derlandse socialist Van der Goes van Na- ters, met wie mejuffrouw Klompé on langs in Den Haag in een vergadering van de Nederlandse Raad der Europese beweging een debat over deze kwestie had gehad. Het andere vraagstuk, waar weer een heel andere politieke kant aan zat, be treft de vertegenwoordiging van Frank- rijk. In Januari had de Senegalees Seng- hor twintig zetels extra voor de Franse T?r>rsnnmicrïin lichaam door de staten kan dit lichaam J-'GCA/fct/ff ttty JJULLVlxiltfi macht oefenen, aldus ontlenen wij aan de en landbouivkundige aspecten Generaal Marshall zal als persoonlijk vertegenwoordiger van president Eisen hower optreden bij de kroning van Koningin Elizabeth van Engeland; gene raal Bradley komt als vertegenwoordiger van de drie onderdelen van de Ameri kaanse strijdkrachten. (Reuter.) Van onze correspondent. WAGENINGEN, 7 Maart. Op de van daag ter gelegenheid van het zevende lustrum van de Landbouwhogeschool door het Wageningsch Studentencorps en de Wageningse Vrouwelijke Stu dentenvereniging aangeboden lezin gencyclus spraken prof, dr. P. Kuin en de ministers mr. J. W. Beyen en S. L. Mansholt achtereenvolgens over de economische, politieke cn land bouwkundige aspecten van integratie. Professor Kuin noemde o.a. twee phasen van integratie: het opruimen van handelsbelemmeringen en het centraal organiseren van bestuurs zaken. Indien men overgaat tot het wegnemen van handelsbelemmeringen en beschermende maatregelen opheft, waardoor de koude wind van de concurrentie verspilling van krachten wegblaast en de harde kern van effi ciënte bedrijven overblijft, is tem pering nodig om ongelukken te voor komen. Voor bedrijven, die de strijd niet kunnen volhouden, moet omscha keling worden toegepast. Men mag niet vergeten, dat de Euro pese cultuur op het spel staat, aldus spreker; een belangrijke stap in de goe de richting is het automatisme in de ta riefverlaging, als te Rome voorgesteld. Nederland, dat zijn les heeft geleerd in de crisis der jaren dertig, heeft alleen maar te winnen bij integratie, ofschoon er wel sectoren zijn. die zwaaardere con currentie het hoofd zullen moeten bieden, bij voorbeeld het Westland tegen de Ita liaanse export. Minister mr. J. W. Beyen besprak de historische ontwikkeling van de economi sche verhoudingen sedert de eerste we reldoorlog. Zodra de regeringen het so ciaal welzijn van de bevolking op de voorgrond stelden bleek het niet meer mogelijk handelsbelemmeringen op te ruimen uit vrees voor repercussies. De wezenlijke moeilijkheid is, dat repercus sies niet door individuele staten kunnen worden opgevangen. Slechts een organi satie van regeringen kan de repercussies opvangen; de integratie voorziet hierin. Door het afstaan van een deel van de souvereiniteit aan het supra-nationaal rede van de minister. Minister S. L. Mansholt behandel de de landbouwkundige aspecten en me moreerde o.a. dat de eerste geslaagde pogingen tot integratie plaatsvonden in een hausse-periode, daarna gaf het be- wapeningsprogram een nieuwe stimulans. Wat kan er echter al niet gebeuren, als het onvermijdelijke keerpunt komt? De liberalisatie ging door tot het punt. waarop offers moesten worden gebracht. Nederland moet dus voorstander zijn van verder gaande integratie uit eigen belang. Indien men consequent het vrij maken van de agrarische markt tot stand brengt, heeft de landbouwintegra tie tot gevolg, dat ook andere sectoren zullen meegaan. Het voorstel van minis ter Beyen ten aanzien van de tariefre. geling is ook van groot belang; dit raakt het gehele practische vraagstuk. Verho ging van productie is tenslotte noodzake lijk in West-Europa, dat immers een groot tekort-gebied is. De tijd zal ko men, dat wij erkennen, hoe weinig zin het heeft een militair apparaat op te bouwen, als wij de landbouw verwaar lozen. Minister Mansholt waas het niet eens met prof. Kuin ten aanzien van een op merking omtrent de gemakkelijke om schakeling van de landbouw. Dit kan mo gelijk zijn voor een bepaald bedrijf, maar niet in de collectiviteit omdat de boer niet zo zakelijk denkt als de in dustrieel. Ligging en aard van de gronden wer ken in dit opzicht eveneens belemme rend. Ten aanzien van de zwakke marktposi- tie van de boer door de gevoeligheid van de markt merkte de minister nog op. dat stabilisatie nodig is. Landen met een lage kostprijsstruc- tuur moeten in de gelegenheid worden gesteld, deze te behouden. Het ..kleine Europa" van minister! paak is een reële mogelijkheid maar gevaarlijk voor de deelnemende landen, wanneer het daarbij blijft. Er moet asso ciatie zijn tussen de zes landen en de landen daarbuiten. Vastberaden voort zetting van de huidige politieke zal moe ten leiden tot een groter Eropa, zo ein digde minister Mansholt. Maarschalk Juin terug te Parijs. De Franse maarschalk Juin u Zaterdag per vliegtuig in Frankrijk teruggekeerd van zijn reis naar het Verre Oosten, waar hij de fronten in Indo-China en Korea heeft bezocht. CAJPJ'J. Talen' en andere kwesties TT ET aantal onthoudingen was in hat -*"*■ bijzonder bij deze stemming, maar ook bij andere, opmerkelijk groot. Het ontwerp-statuut was dan ook maar kort voor de zitting in het bezit van de le den gekomen, (de pers kreeg de offi ciële tekst met toelichting pas gister ochtend). De Nederlandse vertaling was weer te Iaat, waar de Vlaming Bertrand over klaagde. Nu men het gbruik van vier officiële talen, waar onder Nederlands toelaat, moet men daar ook de consequentie uit trekken. Het gebruik van al die talen is bij dit werk overigens bijzonder moeilijk. Er zijn ongeveer of helemaal niet ver taalbare nuances: zoal» „nation", „peuple" etc. Er zijn intussen nog heel wat interes sante kwesties behandeld. Zo heeft men een nadere omschrijving gezocht voor de coördinerende taak, die de Gemeen schap zal hebben ten aanzien van de buitenlandse politiek der deelnemende landen. Vrijdag was geen bevredigende formulering gevonden. Gisteren lag er een voorstel op tafel, afkomstig van de Fransman Teitgen, de Belg Dehousse en de Duitser Von Merkatz. de Gemeen schap zal de coördinatie moeten verze keren in kwesties, waarbij het bestaan der veiligheid of de welvaart van de Gemeenschap in het geding kunnen komen. Hiermede kon men zich ver enigen. Dit was een van de talrijke amende menten het aantal heeft de honderd overschreden, waarvan er maar weinig zijn aangenomen en waarvan er enige tot nadere studie hebben uitgelokt Vele zxjn er verworpen of ingetrokken. Maar de discussie zal in de toekomst, als het ontwerp een echt verdrag zal zijn ge worden, bij kunnen dragen tot de inter pretatie. Zo kwam vast te staan, dat de leden van de Uitvoerende Raad ze worden ministers genoemd ook een individuele verantwoordelijkheid heb ben, dus dat zij elk individueel tot af treden kunnen worden genoopt. Dat dit duidelijk werd, is te danken aan de discussie over een ingetrokken amende ment van mr Bruins Slot, die de indi viduele verantwoordelijkheid uitdrukke lijk had willen formuleren. Tot nu toe moest men bij de histo rische interpretatie van verdragen in de soms moeilijk toegankelijke diplomatiéke geschiedenis gaan zoeken; bij de behan deling zoals thans wordt toegepast voorbereiding in het openbaar door een internationaal parlementair lichaam heeft men een gemakkelijk toeganke lijke bron. Maar steeds moeten wij nog zeggen: f-13 dit ontwerp een verdrag wordt. Want de vraag is, in hoeverre het ge wijzigd uit de handen van de ministers zal komen; éls het uit hun handen komit. Dit is wel de bedoeling, maar met de techniek zal ook de politiek hierbij een belangrijke rol spelen. Advertentie DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt. tot Dinsdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). Zon op 7.07. onder 18.35. Maan op AS8. onder 11.43. Droog weer met afwisselende bewol king Matige, tijdelijk vrij krachtige noordelijke wind. Op de meeste plaat sen vannacht iels minder koud. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1