Wat brengt Nederland—Denemarken? Solex rijden Veilig rijden l astige wedstrijden voor en Olympia P. F. C. OMZICHTIGHEID MET DE GROND IS GEBODEN Doe wordt de vergoeding bij onrendabele oogsten? KfEUWSBUA'D VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE Zafsrélag 7 Maart T755 Voorbeschouwing van H. W. H. Herberts, oud-voor zitter van de K.N.V.B.-Keuze-Comniissie Er zit in de geschiedenis van het Nederlands voetbal de laatste jaren een behoorlijk stukje tra- giek, We -hebben dit de laatste tijd allemaal in uitvoerige be schouwingen en sensationele ar tikelen- kunnen lezen. Het onderlinge wantrouwen en de -ti jd achter de schermen bij de iocltmschc leiding van de K.N.V. B. namen zulke vormen aan, dat het bestuur van de Bond tenslotte z h genoodzaakt voelde in te grij- ¥v-p. Be vrocgvre Kcuzc-Commis- L werd aan de dijk gezet en ver vangen. Ook aan dc trainer zal daarbij zijn medegedeeld, dat meer souplesse zou dienen te wor den betracht en dat niet hij, maar d.- Keuze-Commissie, en de Keu ze-Commissie alleen, de' verant woordelijkheid draagt voor de menstélling en de leiding van het Nederlands elftal. Zo hooi-t het c-rik en daarmede zijn wij ook te ruggekeerd lot de gang van keu. zoals die vroeger bestond. 1-Iet was mij niet onbekend, dat er in de boezem van onze techni- hc leiding heel veel wrong en dat er grote verdeeldheid bestond, i t de aard der zaak was gebrek aan onderling vertrouwen nood lottig voor dc geest van het elftal. Menige wedstrijd van dè afgelo pen jaren was als het ware dood, er zat geen leven in het elftal; we misten de wilskracht en de geest drift, welke voorheen meni ge tevoren verloren gewaande ontmoeting tot succes wist om te toveren. Geloof in de eigen zaak ontbrak bij de leiders en geloof in eigen kracht was zoek bij de spe lers. De nieuwe Keuze-Commissie heeft het roer radicaal omgegQoid. Haar taak is overigens waarlijk niet eenvoudig, want we zijn in derdaad met ons internationale voetbal wel naar de diepte gezon ken. We hebben ons volkomen la ten verblinden door een opgelegde systematiek, en we hebben in het jongste verleden maar al te wei nig aandacht geschonken aan de natuurlijke gaven, waarmede een goed speler zich tijdens een wed strijd, over een systeem heen, kan aanpassen aan de behoeften van het ogenblik. We hebben als het ware gehad een devaluatie van het begrip Nederlands-elf talspe ler, eenmaal gebruikt en gepro beerd, vervolgens als waardeloos in het z.g. systeem aan de kant geschoven. En om hel geval voor de natuur-elementen ook nog eens wat moeilijker te maken, hebben de natur-elementen ook nog eens een duit in het zakje gedaan, waardoor er de laatste tijd zeer weinig gelegenheid is geweest om spelers te beoordelen. Ik herinner me uit mijn eigen tjjd, dat we eens voor dezelfde moeilijkheden zaten; dat was in 1946. We hadden in Luxemburg de eerste wedstrijd met het Ned. elftal gespeeld, na de bevrijding. Wel hadden we daar met vrij groot verschil gewonnen, maar de belangrijke thuiswedstrijd tegen België zou toch grote veranderin gen m de elftalsamenstelling no- djg maken. Onze tijd van voorbe reiding was kort en het bleef maar regenen en sneeuwen. Nau welijks twee weken voor de grote strijd tegen België leefden we nog in het ongewisse. In heel Neder land was maar één terrein min of meer geschikt voor een proefwed- slrijd en we vonden dit in Ede, toevallig de woonplaats van de te genwoordige voorzitter van de K. C. Daar hebben we toen zo goed en zo kwaad als het kon, tussen twee elftallen een oefenwedstrijd georganiseerd. Het elftal, dat daaruit uit de bus kwam, won de Zondag daarop de historische wedstrijd tegen de Belgen, dank zij een volledige overgave, onder de ogen van de gehele Koninklijke Familie, met 6-3. Mogelijk kan men een dergelij ke ervaring bij de komende ont moeting op Zaterdagmiddag tegen de Denen zien als een gunstig voorteken. We verloren in Sep tember j.l. in Kopenhagen met 3-2, hoewel we met 2-0 de leiding hadden gehad. Na deze voor sprong viel onze oranje-vertegen woordiging weer terug in een slappe latentie, het initiatief kwam aan de Denen en de wed strijd ging verloren. De nieuwe Keuze-Commissie Schijnt uit deze ondervinding reeds een wijze les getrokken te hebben. Zij zocht het bij de sa menstelling van het nieuwe Ned. elftal in verjonging en jeugdig enthousiasme. Niet minder dan zeven plaatsen zijn gewijzigd, ver geleken bij de ploeg, die in Huil tegen de Engelse amateurs gelijk speelde. Vooral in de voorhoede zijn de wijzigingen frappant. Een snelle aanvalsüjn werd gecreëerd, met een tacticus als de terugge keerde Abc Lenstra op de links- binnenplaats. Abc is bovendien aangewezen als aanvoerder en het komt mij voor, dat de K.C. daar mede in tactisch opzicht een ui terst goede greep heeft gedaan. Deze Oranje-aanval bevat vele elementen om er wat van te ver wachten, in ieder geval kan men gi loven, dal hij eike kans zal aan grijpen om de bal tenminste voor hopelijk ook in het vijandelijke loei te krijgen. Do vervanging van Wiertz in liet midden door de jonge V.V.V.- spelei Klaasscns is overeenkom stig de in Gent gewekte verwach tingen. Deze Zwaluwen-wedstrijd tegen de Rode Duivels was overi gens veei minder slecht dan de Nederlandse reporters in het al gemeen hebben gesuggereerd. De Belgen zelf hebben toegegeven, dat zij in deze ontmoeting een ui terst sterk elftal hadden opge steld, dat waarlijk het officiële Belgische elftal naar de kroon stak. Klaassens was in deze wed strijd een uitblinker en we zien in hem een speler, van wie het Ncd. elftal nog heel veel plezier zal hebben. Merkwaardig ove rigens. zo slecht als we zitten in goede backs, die toch vroeger een sterk punt vormden. In het misschien zó, dat goede backs uit onze elftallen door de clubs naar de spilplaats worden gedirigeerd? Indien deze vraag bevestigend moet wprden beantwoord, dan is dit stellig ook een nadeel van het systeem. Ik heb vertrouwen in dit Ned. elftal, wanneer het mentaal op zijn taak kan worden gebonden. Die taak lijkt mij vrij eenvoudig te omschrijven, n.l.: deze wedstrjjd winnen. Dat betekent, aanvallen en nog eens aanvallen. Dat bete kent ook het initiatief nemen en het houden. Weten de debutanten uit de ploeg zich vrij te houden van plankenkoorts, dan neem ik aan. dat het moreel in deze wed strijd ten gunste van Nederland de doorslag za.1 geven en voorspel ik gaarne een tot' de nok gevuld Rotterdams stadion en vele tien duizenden hoorders aan de radio een genoeglijke Zaterdagmiddag. MODEL A Utvoering Zwart-chroom f 392,50 Officieël Service station Fa. J. BROUWER Zn. Oost-Voorstraat 37 Oud-Beijerland MODEL B Uitvoering Groen f 333,- 1 ot 1 April Rampenfonds Het bestuur van liet Nationaal Rampenfonds heeft besloten zy'n werk tot het venverven van geld voor dc hulpverlening op 1 April te beëindigen. Uiteraard betekent dat niet. dat schenkingen die na deze datum binnenkomen, zullen worden ge weigerd, evenmin dat inzame lingsacties als die van de waters noodpostzegel en het boek de Ramp zullen worden stopgezet. Ook andere vormen van inzame ling, zoals overwerk, kunnen ge woon bleven voortbestaan. Wel zal de eigen activiteit van het fonds op dit gebied eindigen, om de aan dacht meer in het bijzonder te kunnen richten op het bepalen van de bestemmingen van het bijeen gebrachte geld en het besteden er van. Levenslang voor moord Levenslange gevangenisstraf heeft het O.M. Donderdagochtend geëist tegen de los-werkman A. T. B. uit Rotterdam, die voor de rechtbank terechtstond wegens moord op een 20-jarige telefoniste in haar woning aan de Willebror- dusstraat te Rotterdam op 20 Juli 1952. Het komende weekeinde vraagt Nederland-Denemarken ten bate van het Rampenfonds de aandacht. Dit fonds zal er f 200.000 rijker door worden. Zondag zijn er belangrijke 1edstrijden voor Pooctugsal, PFC en Olympia Mooi gebaar In verband met dc vandaag ten bate van het Rampenfonds te'spe len interlandwedstrijd Ncderland- Denemarken zijn voor deze dag geen competitiewedstrijden vast gesteld. De K.N.V.B. heeft de voetballers uit het rampgebied in ruime mate in de gelegenheid ge steld deze ontmoeting bij te wo nen. Verenigingen die voor andere interlandwedstrijden bly mochten zijn met een toewijzing van 10 15 kaarten, kregen nu het drie voud van dit aantal. Er zijn cr zelfs, die normaal 20 kaarten ge kregen zouden hebben en er dit maal 100 ontvingen. Deze geste van de K.N.V.B. wordt over hot algemeen in de geteisterde gebie den zeer op prijs gesteld. Z. B. V. H. speelt weer Hoewel de wedstrijd Nederland- Denemarlten via de radio wordt' uitgezonden gaan NSW en ZBV H toch een wedstrijd ten bate van het Rampenfonds spelen. De voet- balliefhebbers in Zuid-Beijerland en omgeving Ttunnen dus beter de ze ontmoeting gaan bezoeken dan zich tevreden te stellen met een aftreksel van het gebeuren in het Feyenoord-stadion. Ze zullen er dan nog een zeer goed doel mee steunen. Want ook deze week moeten de junioren van ZBVH weer toekyken, omdat zij, in te genstelling tot sommige senioren, nog niet in het bezit zijn van een andere voet'baluitrusting. Voor de competitie wordt er dus alleen Zondag gespeeld. Winst voor P. F. O.l PFC gaat op bezoek by Dindua, van welke club de Geervlieters op eigen terrein ternauwernood met 2-1 wonnen. Zo men weet, deelt PFC met Hillegersberg in 4 F de le plaats met 15 uit 11. Dindua heeft 11 uit 10, een aantal dat de club nog volstrekt niet voor de le plaats uitschakelt. PFC kan zich dus wel voorbe- eind zullen trekken, hetgeen voor reiden op hevige tegenstand. Des ondanks geloven we toch. dat Kieywegt c.s. aan het langste al een gevolg zal zyn van de be tere spelopvatting der Geervlie- VEiLINGBERICHTEN OUD-BEIJERLAND. 15 Maart 1953. ermgaard 1542; courtpen- du 37; jonathan 1751; goud- reinet 1433; present van Eng land 1342; sterappel 14; helle- fleur 716; westl. bellefleur 412 pater v. d. elzen 913; golden de- lucious 2052; lemoenappel 15; braml. seedling 3—6; winston 22 48; gicscrwildeman 1331; st. remy 813; kleipeer 618; driel- se groen 817; uien 2341; sja lotten 38; spruiten 1551; andjj- vie 8687; sav. kool 11; breekpeen 9—14; witlof 23—51 kroten 9—12; bruine bonen 8591 per kilo. BARENDRECHT, 4 Maart '53: boerenkool 2027; kroten 4—11; rodekool 715; groanekool 20— 31; waspeen 18—21; winterpeen 1012; rabarber 7783: selderij i:10; spruiten AI 5564; idem BI 4860; aanvoer spruiten 40.000 kg; peterselie 1518; uien 22—45; witlof I 55—64; idem H 13—52; veldsla 2.20—2,90; knol selderij 2553; goudreinette A 34 38; idem B 2730; idem C 25; idem H.H. 23—25; jonathan A 51; idem H.H. 34—38. Lastige opgave Poortugaal gaat op bezoek bij Aeolus, een vinnig ploegje, met echter zeer wisselvallige resulta ten. Nu eens speelt dit elftal een wedstrijd, waar men met grote in teresse naar kan kijken en dan weer is zijn spel het aanzien niet waard. Voor Poortugaal betekent deze wetenschap, dat de ploeg wel zeer op haar qui-vive moet zijn. Vooral nu J. de Herder op non-ac tief staat, is 't zaak, dat de andere spelers cr een schepje op leggen. Want Poortugaals positie op de ranglijst is nu te mooi om die te gen een outsider te verspelen. Wc houden het dus op een overwin ning voor de geelzwarten. Puntenverdeling Slikkerveer gaat uit tègen VOC spelen. In het eerste treffen tus sen deze clubs werd de eindstand 1-1. Een dergelijk resultaat lijkt ons ook nu het meest waarschijn lijk. Waarmede zowel Slikkerveer als VOC, die elk 13 uit 13 hebben, het meest gebaat zijn. Olympia omhoog In de Afd. Rotterdam komen Rockanje en Olympia voor het eerst sinds de ramp weer binnen dc Ijjnen. Olympia speelt thans te gen Dilettant. Dat wordt een las tige wedstrijd, die de blauwhem- den nog lang met gewonnen heb ben. Met 6 uit 9 staat Olympia thans op de voorlaatste plaats, een positie, die op het eind van het seizoen degradatie betekent. Wart zoals we reeds eerder be richtten, heeft er in de Afd. Rot terdam dit seizoen versterkte de gradatie plaats. Zowel nr. laatst als nr. voorlaatst degradeert au tomatisch naar de 2e klasse. In Krimpen kon Olympia des tijds na een ontstuimige wedstrijd nog een gelijk spel bewerkstelli gen. We rekenen er op, dat het nu in eigen omgeving, een overwin ning wordt. In deze voorspelling disconteren we dan de goede in druk, die Olympia vorige week in 1 nswaal gemaakt heeft. In afwijking van de gewoonte, die wil dat Olympia's thuiswed strijden om half drie beginnen, vangt de ontmoeting tegen Dilet tant om 2 uur aan. WCR behaalt thuis eemgemak- kelrjke overwinning op RMVZ. O.H.V.V. speelt weer OHVV zet de competitie voort met een wedstrijd (op het terrein van PFC te Geervliet) tegen SVO, een opgave die voor de roodbroe- ken misschien wel te zwaar is. Voortgaand herstel We vermeldden reeds, dat ZBV H Zaterdag weer in het veld komt. Van Piershil ontvingen we bericht dat ook de roodbroeken zich weer gaan gereed maken om de competitie te hervatten. De schade, die deze vereniging gele den heeft, is nogal meegevallen. Het kleedhokje is totaal ver woest, maar de ballen, vijf stuks, konden gered worden. Ook de per soonlijke bezittingen van byna al le leden twee zyn hun voetbal uitrusting kwyt' konden aan het water ontrukt worden. Het terrein van Piershil is ech ter de eerste 5 a 6 weken niet te bespelen. De club heeft echter ook nog drie uitwedstrijden voor de boeg. Worden deze nu eerst afge werkt, dan zijn we al een maand verder. Tegen die tijd kan de toe stand opnieuwe onder ogen ge zien worden. Mocht het terrein dan nog niet te bespelen zijn, dan kan Piershil altijd onderdak vin den bij een der andere verenigin- J gen. Die zullen de roodbroeken j ;aarne willen helpen. Reserve klnssn j Poortugaal 2-~Nicuwcnhoorn 2, 2 u; Olympia 2Hurricanes 2, 11 u; WRW 2—PFC 2, 2 u; Poortu gaal 3—HWD 3, 12 u; WCR 2— Sportvogols 4. 12 u; OBR 3—WC R 3, 2 u. Bolnes b—RVVH b2, 2 u; Hil- lesluis bSlikkerveer b, 2.30 u; D EH c—RVVH c, 2.30 u. Bij deze Jubileum-aanbieding gaat het nu eens niet om de prijs, neen, het gaat om de kwaliteit. Kunt U dan een betere aanbieding in deze serie verwachten, dan die van een originele Jumbo binnenveermatras. Het Jubileum van één van de grootste afnemers van Jumbo binnenveermatrassen is voor de Jumbofabriek een aan leiding geweest om voor onze klanten (die toch ook Jumbo klanten zijn) een serie matrassen te leveren in de originele standaard-uitvoering van haar luxe serie S.H. tweedelig, van 165 gulden. Een tweepersoons binnen veermatras afgedekt met ge stepte crine en watten, over trokken met een damast uit deze bekende serie, met in gezette rand en compleet met twee met Java kapok gevulde kussens, nu als Ju bileum matras, maar dan zeven en zestig gulden goed koper dan normaal. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van een aantal van deze Jumbo-jubi leum matrassen met 15 jaar garantie, tweedelig, tweeper soons, het beste, het duur zaamste en het prettigste bed dat U ooit kocht, Ook In éénpersoons te leveren. Postorders onder romb< WINKELCENTRUM B1HNENWE3, Tol, 29100 Wat staat de landbouwers te doen Waarschijnlijk is er in de Hoekschc Waard nog nooit zo'n enorme be langstelling geweest voor een vergadering, waarin voorlichting landbouwers werd gegeven, als Donderdagmiddag het geval Toen hielden de afdelingen „Hocksche Waard" en ,,'s-Gravendccl" de C.B.T.B., alsmede de afdeling van de H. M. van Landbouw in zaal Koster te Klaaswaal een bijeenkomst, waar twee Inleidingen werden gehouden, die betrekking hadden op landbouwproblemen, die zijn ge schapen door de stormvloed. Zo groot was de interesse voor dc vraag stukken, die hier aan de orde kwamen, dat velen zich met een staan plaats tevreden moesten stellen. Cultuurlierste! Ir. H. G. Kuijperi, inspecteur van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel voor de provincie Zuid-Holland, besprak verschillen de aangelegenheden, verband hou dende met het cultuurherstel. Rijksdienst Landbouwherstel zal zich intensief bezig houden met de registratie van de schade, vaarby men zich voorstelt hier voor zitdagen te houden per ge meente of dorpskern. Het is de bedoeling, aldus ïr. Kuyperi, dat bij deze registratie per dorpskern twee a drie plaatselijke deskundi gen zullen worden ingeschakeld, die geacht worden het vertrouwen te hebben van de betrokkenen. Schadevergoeding Wat de schadevergoeding be tref:. meikte spr. n.a.v. de desbe treffende regeringsnota op, dat de grond als productiemiddel door de iheid in natura zal worden her steld. Dit wil zeggen, dat de kos ten van alle maatregelen om de grond weer in goede cultuurtoe stand te brengen, voor 100% zul len worden vergoed. Voor het herstel zyn er drie methoden. Wanneer men zelf met eigen personeel het herstel ter hand wil nemen, doet men het beste door een van de cultuur maatschappijen een begroting van de werkzaamheden te laten ma ken. welke begroting wordt door gezonden naar de inspecteur voor landbouwherstel, die zo spoedig mogelijk aan dc betrokkene schrif telijk zal mededelen, dat de kosten zullen worden vergoed, indien het erk naar behoren is afgeleverd. Op grond van genoemd schrifte lijk bewijs zal men bij de plaatse lijke Boerenleenbanken, voorschot ten kunnen krijgen, aldus ir, Kuij- péri. De grenzen van de kosten der werken, die op deze wijze wor den uitgevoerd zijn gesteld op f 100.— en f 10.000.—. Verder zijn cr objecten van gro tere omvang dan de hierboven ge noemde. Ook hiervoor moet op dc zoeven genoemde wijze een begro ting worden opgesteld. Men ziet echter het liefst, aldus ir. Kuypé- ri, dat deze werken onder het da gelijks toezicht van een cultuur maatschappij vallen en dat niet de particulier, maar deze maat schappij de arbeidskrachten in dienst heeft, die voor de uitvoe ring van het werk nodig zijn. In de derde plaats zijn ei eollee tieve begrotingen nodig, wanneer het een werk betreft, waarbij ver schillende particulieren belang hebben. Dit soort herstel zal ge heel getrokken worden binnen de grenzen van de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Ontzilting voor rijksrekening Ook de maatregelen, die geno men moeten worden om de zout- vergiftiging van de grond onge daan te maken, zullen voor reke ning van het ryk komen. In dit verband wees spr. op dc verstrek king van gips voor rijksrekening. Eveneens zal het telen van be paalde gewassen worden be schouwd als maatregelen, die no dig zijn voor het herstel van de grond. Wij verwachten echter, zo vervolgde spr,. dat de adviezen, die inzake de gewassenkeuze dooi de landbouwvoorlichtingsdienst worden gegeven, zullen worden opgevolgd. Wat schiet er voor de boer over? Bij dit punt kwam spr. op een belangrijke kwestie, n.l. de ver goeding, die de boeren zullen ont- STRIJENSE KINDEREN MET VACANTIE NAAR EDE De algemene regelingscommis- sie. die zich onder auspiciën van V.V.V. belast heeft met de voor bereidingen van de Edese jubi leum-heideweek (15 t.m. 22 Au gustus), heeft het voornemen 500 kinderen uit het rampgebied uit te nodigen, tijdens de heideweek gratis een 10-daagse vacantie in Ede door te brengen. Uiteraard zal deze uitnodiging ook en vooral gelden ten aanzien van de kinderen uit Strijen de zwaar getroffen gemeente, die door Ede is geadopteerd. De plannen worden verder uit gewerkt in overleg met de daartoe aangewezen autoriteiten. vangen voor de verbouw van be paalde gewassen. Het ligt in de bedoeling om de „kale kosten" te vergoeden, dus de kosten van be> werking, zaaien, bemesten, oog sten enz., waarbij echter de op brengst van het product van de vergoeding zal worden afgetrok ken. Wanneer b.v. de „kale kos ten" per ha. op f 500.moeten worden gesteld en de opbrengst van het gewas op dit perceel f 350.bedraagt, dan zal ei f 150.worden vergoed. In een later stadium van de ver gadering kwam men op deze kwestie terug. De heer Zinkweg merkte op, dat er bij deze regeling „niets voor de boer overschiet", om welke reden hjj vond. dat te gen een dergelijke regeling gepro testeerd moet worden. Ir. Kuijpé- ri wees er op, dat hij zal trach ten in overleg met de provinciale commissie voor landbouwherstel, waardoor hij kennis kan nemen van de stemmen uit dc streek tot een zo goed mogelijke oplossing van dit vraagstuk te komen. Herstel voor polders Tenslotte behandelde spr. de herstelwerkzaamheden voor pu bliekrechtelijke lichamen. In Zuid-Hollaifd zijn er vele polders overstroomd, die in 1945 cn volgende jaren cultuur-tech nisch zijn verbeterd. Een gelukki ge omstandigheid is thans, dat de plannen daarvoor alle nog bij ons berusten, zodat deze thans weer dienst kunnen doen, zo zeide spr. Wanneer een polderbestuur aan een cultuurmaatschappij of éen aannemer opdracht tot herstelling geeft, dan kunnen de plannen tot verbetering van de betrokken pol der zo spoedig mogelijk beschik baar worden gesteld. Wat de fi nanciering voor deze cultuur-tech nische werken betreft, zeide spr. dat Landbouwherstel er voor zal zorgen, dat er zeer snel voorschot- ten zullen worden verstrekt. tZoul in tie grond Vervolgens behandelde Ir J. v. Gaaien, rijkslandbouwconsulent voor Zuid-Holland het probleem van het zout in de grond. Om een indruk te geven van de geweldige hoeveelheden zout, die In het land zyn gebracht, merkte spr. op, dat een landbouwbedrijf van 50 ha waar het bodemwater thans 10 gram zout per liter bevat een hoeveelheid zout to incasse ren heeft gekregen, die gelijk is te stellen aan vijftig wagonladin gen. Op verschillende plaatsen ls het zoutgehalte echter twee maal zo groot. Voor de afvoer van zout uit de bodem is het van het grootste be lang, dat de drainage goed is. Plassen dienen te worden droog gelegd door ondiepe begréppeling. Wanneer er aanstaande winter veel regen valt, dan zal men het volgend jaar een groot percenta ge van het zout kwijt zyn. Het gebruik van gips Een buitengewoon goed middel voor de ontzilting is het gebruik van gips, dat door tussenkomst van de P.B.H. btschikbaar zal worden gesteld. Niet alle percelen komen echter voor gips in aan merking. Geen gips krygen bij voorbeeld de landerijen, die per li ter bodemwater minder dan zes gram zout bevatten. Grond, die na 1 Maart is drooggevallen moet minstens vier gram zout per liter bodemwater bevatten om voor gips in aanmerking te komen. De percelen, die na 1 April droogval len krygen evenmin gips. Het gips moet, nadat er gezaaid is, gelijk matig over het land worden ver deeld, in een hoeveelheid van on geveer twee ton per ha. In de herfst na het ploegen zal deze behandeling moeten worden her haald. Met nadruk wees spr. er op dat het geen zin heeft om gips voor hei ploegen op het land te brengen. Structuurverval Zolang er veel zout in de grond ls lykt dc situatie redelyk. De moeilijkheden beginnen pas, wan neer hot zout begint weg te spoe len. Dan treedt het structuurver val op. Dit verval zal sneller en heftiger zijn naar mate de grond zwaarder is. Met het oog op de structuur is het van groot belang dat de grond zo weinig en ondiep mogelijk wordt bèwcrkt. Het verdient aanbeveling om in ieder geval te zaaien, ook wan neer het zoutgehalte zo hoog is, dat geen succes is te verwachten. In de eerste plaats is niet te voor spellen in hoeverre voorjaarsre gens daling van het zoutgehalte zullen veroorzaken en in de twee de plaats is grondbedekking en be- worteling van het grootste belang. Wanneer redelijke kans op succes? De gewassenkeuze wordt be paald door de gevoeligheid van de verschillende gewassen voor zout en bodemstructuur. Het is moei lijk te zeggen bij welk zoutgehal te men een redelijke kans op suc ces heeft bij de verbouw van een bepaald gewas. Het resultaat wordt namelijk sterk beïnvloed door het weer. Het sterkste gewas is wel gerst. Op grond met een zoutgehalte per liter bodemwater van 10 gram was de opbrengst in 1946 102% van de normale op brengst, in 1947 echter slechts 38 en in 1948 wfeer normaal. Het slechte resultaat in 1947 is te wijten aan het droge weer van die zomer. Een zelfde voorbeeld gef Ir Van Gaaien voor de teelt van suiker bieten. In 1946 was de oogst op grond met een zoutgehalte van 7 >4 gram 88%, in 1947 10% en in 1948 75%. Men moet er op reke nen, dat suikerbieten, geteeld op zoute grond, een lager suikerper centage hebben. Het is van belang, aldus spr, de bieten vroeg te zaaien en iets meer kalksaipeter dan kalkam- mon aan bemesting te geven. Het streven moet er op gericht zyn om in plaats van 63.000 planten, zoals gebruikelijk, 70.000 planten per ha te telen. Het resultaat Lg, dat de grond dan minder uitdroogt en minder verkorst. M. VAN DER MEIJDE NUMANSDORP Talef. 35 (weer bereikbaar) Voor Uw ZAAIGRANEN, ZADEN P00TAARDAPPEIEN Voorzichtig bij het bietenrooien! By het rooien van de bieten dient men zeer voorzichtig te werk te gaan. Rijdt men de grond daarbij kapot, dan zal men daar van jarenlang schade ondervinden. De bieten moeten dan ook met droog weer „aan de kant". Het zou een belangrijk punt zijn, zo zeide spr. wanneer men voorrang kon krijgen voor de levering van bieten uit gebied dat geïnundeerd is geweest. Het bietenaaltjesvraagstuk is door de overstroming niet verdwe nen. Het is ook mogelijk, dat da aaltjes zyn gaan drijven en dat ze nu voorkomen op percelen, waar men er voorheen géén last van had. Aardappelteelt Voor de verbouw van aardappe len kón spr. alleen sombere gelui den laten horen. Dit gewas ver draagt het zout zeer slecht, wat wel blijkt uit het feit, dat op grond met een zoutgehalte van drie gram per liter bodemwater in 1946 de opbrengst 80%, in 1947 48% en in 1948 84% wan. Naar mate het zoutgehalte hoge: is, lig gen de opbrengstcijfcrs natuurlijk ongunstiger. Spr. adviseerde om wanneer men aardappelen gaat verbouwen de afstand tussen de rijen iets groter tc maken dan normaal. Spr. geloofde, dat onder de huidige omstandigheden Eigen heimers zich het best voor de teelt lenen; daarnaast komen Alpha en Furore aan bod. Het bezwaar var. aardappelen, die op zoute grond zyn geteeld is, dat zy gauw blauw worden, grote neiging tot spruiten hebben, ten gevolge van een laag zetmeelge- halte en dat zij bovendien niet zo goed van smaak zijn. Erwten en andere vlinderbloe migen moeten uit het bouwplan geschrapt worden. Bij een zoutge halte van een halve gram is de opbrengst slechts een kwart van de normale. Voor gras zijn dc verwachtingen niet zo somber. Wanneer er een behoorlijke ontwatering is, dan mag men verwachten, dat het gras vry spoedig zal herstellen. Op de hierboven kort weerge geven inleidingen zjjn tal van vra gen gevolgd, die door de referen ten werden beantwoord. Help collega's De heer Van der Waai deelde in deze vergadering mede, dat men ontheffing van de bepalingen in gevolge de wet op dc aardappel- moeheid. kan aanvragen bij dn P.B.H.indien men een stuk grond voor de teelt van pootaardappelen beschikbaar stelt aan een gedu peerde landbouwer. De heer Zinkweg drong er op aan om geen abnormaal hoge prij zen te vragen, wanneer men voor bovengenoemd doel een perceel land aan een collega verhuurt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4