Kj^iie gemeenschap in Tiet 0 torven Brouwershaven Alleen benedendijks nog eb en vloed in de boerderijen Nieuwe politieke onrust en een gevaarlijke onveiligheid Wellicht sneller tempo achter Spoorwegplan Rotterdam Surveillerende raketten op 500 njiijl boven de aarde Ook prof. H. J. Schilder bezette een lege plaats in Kampen ('Van onze redacteur) T~\E boot, die dagelijks ee» passagiersdienst op Schouwen-Duiveland VJ .onderhoudt en dan aanlegt in Zierikzee.of Brouwershaven, heeft een merkwaardig levendig karakter. Tien-, ja hónderdtallen mensen reizen dagelijks van en naar het eiland, de één voor dit, de ander voor dat. Achtergëbleven bewoners gaan geëvacueerde kinderen bezoeken, geëvacueerdenkomen poolshoogte nemen in hun zaak of hun boerderij, kortom, wie vergunning krijgt om het eiland te betreden laat dat niet na en de burgemeesters zijn over 't geheel niet schriel met ééndags-verblijfsvergunningen voof- mensen die willen trachten iets uit onder water staande huizen te halen. Meestal is er niets of niet veekuit die huizen te halen, „maar", zoals burgemeester Vermeulen van het totaal ondergelopen Dreisschor zegt- „zolang ze het niet zelf zien, geloven ze 't maar half!" En daar zit toch wel iets in. Men mene dus niet, dat Schouwen-Duiveland een onbereikbaar, blankstaand gebied is; integendeel: het is bereikbaar, zij het dan wat moeilijk en het staat lang niet helemaal onder water, zeker Schouwen niet. De lange, gele lijn van Schou- wen's zeewering wordt nauwelijks een enkele maal onderbroken, wanneer wij, voorbijvarende van Zijpe naar Brouwershaven, op die uit het water opstekende rand letten Toch: „in totaal heeft Schouwen- Duiveland, binnen- en buitendijks tezamen119 breuken en beschadi gingen opgelopen", vertelt ons een technisch ambtenaar 'van Rijks waterstaat, die op nadere informa tie uitgaat. Maar hel zijn slechts de grote gaten bij Schelphoek en bij Burgh- sluis, die voorlopig Schouwen de das om doen. Gaten, welke te diep 'zijnuitgesleten, dan dat men ze %'„even" met zinkstokken te lijf kan gaan. En daarop wacht het herstel van' het eiland. Wie de halsbrekende toeren heeft uit gehaald van het klimmen van bootje over bootje op een derde bootje, dan lang6 een steil laddertje op een piertje van glibberige basaltblokken is terecht gekomen en bij de dijk opgeklom men is op de manier zoals kwajongens dat doen als er geen agent in de buurt is, ziet dan plotseling Brouwershaven liggen. Stil, als in honderdjarige slaap. Stiller, vreemder dan in 't middag etensuur, beklemmender van leegheid. Nu ziet men ook, de dijk verder vol gend, waar die doodsheid vandaan komt: veel luiken zijn voor de ramen getrok ken en in de rommelige tuintjes schar relt kip noch kat. Nergens blaft een hond. geen kinderstem lacht of roept. Geen fietsbel tinkelt, geen mens ver toont zich op straat. Maar ls dit oude, vermaarde Zeeuwse stadje dan uitge storven, totaal verlaten? Waar bleven de twintig, de veertig mensen die hier aan wal stapten? O ja, zij haastten zich naar de Zierikzeese bus. Maar Geen haast Dan, ineens, vier rood-pluche fau teuils op een rijtje op het trottoir. Om te drogen! En giilds het geluid van zandscheppen. Daar zijn dan de eerste mensen: zij trachten, kalmpjes aan, een reusachtig gat in de Noordstraat te dempen met door de brandweer aangevoerd zand. Jawel, de keien van het wegdek zijn er nog wel. Neen. zij hebben geen haast Er komt toch bijna niemand voorbij, „nog in lan ge niet, ee? D'r is ok nog wel 'n aan- en zolang eb en vloed huishouden met landbouwproducten, ja wat niet al, is er niets tegen te doen. Over het puin in de straten zijn Slanken en een noodbrugje gelegd, op et havenplein wordt al- het opgeviste landbouwgereedschap uit de polder bij- !eel op hun gemak werken de ach tergebleven landbouwers wat aan het herstel van binnendijken. Niet teveel, want wat zij daarmee*verdienen, wordt straks van hun schade-uitkering afge trokken. Bovendien: zolang dat gat bij de Schephoek niet dicht is kan je bij .ongunstig tij nog alles verwachten. Waarom dus grote inspanningen? 't Zit ze ook een bèetje vreemd, zo te gaan werken. „D'n baos gaot naor z'n bao»" zeggen ze met een grapje, dat eigenlijk geen grapje is. Daarbij de zorgen zitten veel die per. Na de inundatie heeft de grasgrond jarenlang geen vee kunnen hebben. Nu werd dat net weer aardig goed. En wéér alles afgebroken. De oudere boe ren hebben nauwelijks meer lust tot her beginnen. De jongeren zijn teleurge- zen naar 't Stadhuis. Ziel dat gat in de Noordstraat er lelijk uit? Haha, de mannen lachen erom. Kijk dan es hier Brouwershaven's 17e-eeuwse stadhuis je staat aan de haven. Op Zondagmid dag 1 Februari (het tweede tij kreeg „Brou" pas te pakken!) kwam plotse ling het water metershoog uit de haven opzetten en met zo'n kracht, dat het de trotse leeuwenstoep voor het stadhuis volkomen ondermijnde, evenals de win kels naastaan, maar rechts van het stadhuis vond het woedende water een baan: daar stoof het drie straten ver dwars door de huizen heen, op die ma nier zes huizen totaal in puin slaande. In de achterste straat, de Korenmarkt ligt één van de leeuwen van het stad huis. Bij deze ontzettende verwoesting is gelukkig geen mens gedeerd. In de be veiliging van de bevolking was voldoen de voorzien. Slechts een vrouw met twee kinderen, die zich niet aan de or ders hield, verloor het leven. Bergen puin De bergen puin, waartussen men al lerlei huisraad herkent en waarover men maar heenklimmen moet, liggen er nog precies zo. „Ja", zegt burgemeester J. L. van Leeuwen, die, heel jong nog, nauwelijks zes weken burgemeester was toen Brou wershaven werd getroffen, „Ja, dat is erg moeilijk. Bijna alle huizen zijn hier eigen bezit en het puin moet dus eerst onteigend worden, eer ik kan laten rui men. Dat zal nog wel eventjes duren." Intussen is het wonderbaarlijk, hoe spoedig alles went. Van de 1200 inwo ners van Brouwershaven zijn er Vrij dags na de ramp ongeveer 800 op eerste gESCHADIGDE begin van de woningen aan Noordstraat. aanzegging vrijwillig geëvacueerd. Ouden van dagen en kinderen moes ten direct vertrekken en alleen wie kon aantonen dat hij moest blijven, kreeg een vergunning daartoe. Gevolg: 230 mannen en vrouwen zijn achtergebleven en zij wonen in een won derbaarlijke gemeenschap. Er kan geen kip op het dorp komen (want een dorp is dit oude stadje allang) of iedereen weet dat. Of Brouwershaven dus nat staat? neen, helemaal niet, alleen aan de lage kant, waar ook de enorm grote kerk staat. Daér is het tengevolge van het gat in de Schelphoek, nog tweemaal daags eb en vloed. De huizen rondom de haven, die met hun vloedplanken aan de straatingangen bij hoog water de waterkering vormen (men beseft hier nauwelijks dat zulk een antieke toestand zou kunnen worden op geheven!) hebben die Zondag 1.20 1.80 m water gehad, meer niet, maar d< kracht van het water deed hele binnen muren wegslaan. In het hoge deel van het dorp bleef alles droog. Aan de pol derkant en in de (slechts spaarzaam be woonde) polder bleef het water veel langer staan, maar nu is het overal teruggelopen tot droog bij eb en 2 dm bij vloed. Hier doet zich dus het verschijnsel voor, dat tal van woningen gewoon ver laten zijn, zonder dat ze ooit nat waren en dat vele andere woningen, droogge vallen, maar staan te stinken en te ver rotten. Tragiek Mensen, die hun boerderij niet in de steek willen laten en in een woning van evacué's zijn getrokken, hebben het ver reweg het beste bekeken, ook al moe ten zij dagelijks de tragiek aanzien dat in hun kamers, waar de piano in krom gebogen stukken ligt naast het uit el kaar gevallen, vernielde dressoir, waai het behang steeds méér loslaat en de verf wegvreet, tweemaal daags het vuile modderwater rijst, uien en peeën, gierst en erwten en stro naar binnen spoelt. Onbeschrijflijk is de vuiligheid HET puin van twee dubbele huizen ligt over de Korenmarkt. Rechts (x) schoolplein. steld. Allemaal samen voelen z« niets voor dijkherstel, ze willen hun grond terug. Is dit niet te begrijpen? Uitzondering In Brouwershaven is het verboden in een nat huis te wonen. Een uitzondering is echter gemaakt voor burgemeester P. Gast, die juist 4 weken vóór de stormvloed na 6 a 27 jaar het burger vadersschap van Brouwershaven neer legde. De zeer jeugdige nieuwe burge meester heeft zijn ervaring en raad blijkbaar niet nodig gehad, maar hem toch ook niet tot evacuatie gedwongen. Alleen bij eb kan oud-burgemeester RAADHUIS (rechts) en winkels op havenplein totaal ondergraven. Gast "nu uit zijn kleine woning komen. Wat.de grote Nëci. Herv. kerk betreft, hier ken men nog steeds niet bij. Er is eb enfvloed, de banken liggen door el kaar de burgemeester zegt dat er geen opruimingsvverk gedaan kan wor den omdat de koster mét de sleutel is geëvacueerd. Maar een jongeman met hart voor de zaak :;iet al lang kans, el ke dag binnen te komen om het orgel los te spelen. Dus. Ja, kerk en stadhuis vallen onder Monumentenzorg en zowel Boston als Voorburg hebben Brouwershaven ge adopteerd. Is er misschien een klein beetje po litiek in het spel, nu er toch maar zo erg weinig inwoners thuis zijn, het puin- klimmen wel lukt, bet gemeentehuis toch bruikbaar is en de Gereformeerde kerk wel gastvrijheid geeft? Intussen zijn er voldoende winkeliers, die op de normale manier, uit Zierikzee door de grossiers wordgn bevoorraad. Er is een busdienst en een vrijdruk autoverkeer, tussen Brouwershaven en Zierikzee, de dijk js goed berijdbaar. Drinkwater wordt per tankschip aan gevoerd; de burgemeester klaagt dat dit zo duur is, maar de 230 man bevolking weet na vier, vijf weken al niet beter meer. Men heeft zich wonderbaarlijk geschikt en de huisvrouw, die^'t ene moment in tranen u-Uharst om haar ver loren meubels, schatert het andere moment om de situatie, dat haar man naar z'n „baas" moet! Buiten, in een sprankje zon, scharre len een paar kippoc. Die'hebben zich zelf gered, boven ir. de schuur, en ze hebben nu een goed leven op zakken en zakken verdronken graan.. De wedstrijd tussen het elftal der Ne derlandse professionals en het Franse elftal, welke Donderdag 12 Maart te Parijs wordt gespeeld, zal worden ge leid door de Luxemburgse scheidsrech ter Eischen. Als grensrechters zullen op treden de Franse arbiters Gevillers en Kohier. Z° opt Brouwershaven nog twee maal daags bij vloed onder. Te Amsterdam een nieuw isothopenlaboratorium Naar de directeur van het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, de heer A. S. L. Spoor, ons heeft medege deeld zal binnenkort worden begonnen met de bouw van een nieuw isothopen laboratorium op het terrein van deze in stelling aan de Sarphalistraat. De kosten van bouw en inrichting zijn circa f 100.000. Het Koningin Wilhel- minafonds heeft hiervoor een extra sub sidie verleend. De grond-oppervlakte van het nieuwe laboratorium zal 100 m2 bedragen. Men houdt ..er rekening mee, dat eventueel later een verdieping op het gebouwtje zal kunnen worden geplaatst. Het labo ratorium zal nog dit jaar gereed komen. Adenauer verwacht: E Westduitse kanselier Konrad Adenauer heeft gisteren in een interview voor de radio ver klaard, dat de dood van Stalin toe nemende politieke onrust en ge vaarlijke onveiligheid op de we reld teweeg zou brengen. Hij drong er in dit verhand bij de vrije landen op .tan, de pogingen om de gemeenschappelijke defen- Dr Van der'Meer opent tehuis voor bejaarden De dïrecte&r-generaal van de weder opbouw en volkshuisvesting, dr ir Z. IJ. van der Meer heeft vanochtend in Delf zijl het „Burgemeester van Julsinghate- huis" voor ouden van dagen geopend. Bij deze gelegenheid noemde bij de huis vesting van bejaarden een vraagstuk, dat voortdurend in betekenis toeneemt, daar, als gevolg van het dalende sterftecijfer, het percentage ouden van dagen stijgen de is. Het bejaardenvraagstuk heeft ook een practische kant voor de rest van de be volking, zo betoogde hij. Vele oudere echtparen wonen nog in woningen, die voor hen eigenlijk veel te groot zijn. Volgens dr Van der Meer is het dan ook van het grootste belang, dat op het ge bied van de huisvesting gezocht wordt naar een oplossing, die d. ouden van dagen passende woongelegenheid biedt en waardoor ook dê andere delen van' de bevolking worden geholpen. sie tegen het communisme op te bouwen, te bespoedigen. Adenauer zei in antwoord op de vraag, welke gevolgen volgens hem de dood van de Russische leider en de strijd om de macht, die daaruit wellicht voort vloeit op de wereld zullen hebben. Een nieuwe leider in Sowjet-Rusland betekent een grote nieuwe onbekende factor in het politieke beeld. Het bete kent toenemende onrust op de wereld en een gevaarlijker onveiligheid, dan wij tot dusver gekend hebben. „Wij moeten afwachten en zien wat de tijd ons brengt maar wij moeten niet met de handen in de schoot zitten. Wat er ook aan de andere zijde van het ijzeren gordijn gebeurt, aan onze kant moeten wij voortgang maken. De vrije wereld mag niet werkeloos blijven en ge fascineerd naar Moskou zien." Adenauer van zijn kant zou aandrin gen op de ratificatie van de Westduitse verdragen betreffende de herbewape ning en toetreding tot het Europese leger. Rijksbijdrage van 24 millioen ER is alle kans op, dat de Neder landse Spoorwegen de beperkte Spoorwegplannen voor Rotterdam in sneller tempo dan was geprojecteerd zul len uitvoeren. In ieder geval zal dit jaar worden begonnen met de bouw van het nieuwe Centraal Station, dat in 1955 in gebruik moet worden genomen. Dit alles Verschil in belasting systemen Staalmarkt op 1 Mei in werking Het hoge gezagsorgaan van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap heeft heden in overleg met de raad van ministers der gemeenschap, wel ke thans te Luxemburg in conferentie bijeen is, besloten, de datum voor het in werking treden der gemeenschap- pelijke'markt voor staal, van 10 April te verschuiven naar 1 Mei. Gebleken is namelijk, dat de syste men der indirecte belastingen op staal, in de onderscheidene landen van de Ko len- en Staal Gemeenschap zó verschil lend zijn. dat allereerst een commissie van deskundigen dit probleem zou moe ten bestuderen. Te dien einde zal eer commissie van deskundigen worden sa mengesteld, aan het hoofd waarvan de Nederlander professor Tinbergen staan. Intussen kunnen de ondernemingen, in overeenstemming met de in hun land geldende bepalingen betreffende de omzetbelasting, het bedrag hiervan óf in hun prijslijsten opnemen óf deze naast de prijslijsten opgeven. ïn de beslissin gen. die het hoge gezagsorgaan na het beëindigen der studie van de commissie van deskundigen zal uitvaardigen, zal dan worden opgegeven van welk bedrag der belastingen de verkoper zal zijn vrij gesteld of die hij niet definitief zal be hoeven te dragen op de gemeenschap pelijke markt. ZOALS men 50 ja,ar geleden militaire ballongroepen voor verken- ningsdoeleindpn gebruikte, zo zal men in de toekomst op een hoogte van 500 mijl fondjom de aarde surveilleren. Dit ongeveer wap het beeld, dat de luitenant ter zee der eerste klasse A. van Sorge schilderde in een lezing over geleide projectielen, die hij hield voor de vereniging ter beoelening van de krijgswetenschap. Het menselijk vernuit is n.1. reeds zover, dat het op papier, een raket als kunstmatige satelliet om de aarde kan laten cirkelen. Dit zal n 1. geschieden als het projectiel zich op een hoogte van 500 mijl met een snelheid van 4.6 mijl per sec. voortbeweegt. En men kan nog verder gaan door het tot een hoogte van 22.200 mijl te laten stijgen, waardoor het zich als een vast punt aan de hemel zal vertonen. Zover is men, wat dit laatste althans i strategisch gezien verdwijnen als betreft, voorlopig nog met, maar gezien ui- t de evolutie van de techniek is men op een onhandig en met accuraat ap paraat. Het geleide projectiel is dan geen wapen of transportmiddel meer, maar een systeem, dat het directe aandeel van de mens in de oorlogvoering zal elimineren. En dit is tenslotte de grondslag van de wapenevolutie: de. negatie van het instinct tot zelfbehoud en de elimi natie van de angst bij het beoefe nen van het oorlogsbedrijf. Het ro botwapen betekent een omwente ling in dt kunst van oorlogvoeren. een punt gekomen, dat de eerste moge lijkheid reeds tot de waarschijnlijkheden behoort. Bedoeld projectiel zal dan een z.g. meertrapsraket zijn, dat met een volledig instrumentarium in de planeten- baan kan worden gebracht. Het gewicht van een dergelijke raket zal kunnen variëren van 16.8 ton tot 90 ton. Hiermede is dan een uiterst belang rijk strategisch doel nl, een survelltering van onze planeet bereikt. De evolutie van het projectiel tot raket is onverbiddelhjk, zo betoog de luit. Sorge. Het vliegtuig en speciaal de bommenwerper zal Nieuwe Oudtestamenticus hield inaugurele rede over de geschiedenis in gebeden (Van onze Kerknieuws-redacteur) 0OK GISTERMIDDAG waren velen in de Nieuwe Kerk te Kampen samengekomen voor de inauguratie van een hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.). Had 's morgens prof. L. Doekes zijn ambt aanvaard (zoals wij gisteren reeds meldden), 's middags sprak prof. H. J. Schilder, de'nieuwe hoog leraar in de exegese van het Oude Testament, zijn inaugurele oratie uit. In zijn inleiding herinnerde hij aan heit na Aarons dood, wanneer het volk God baanbrekende werk van zijn voorganger, wijlen prof. B. Holwerda, met name bij de behandeling van de openbaringsgeschie- denis in de H. Schrift, en memoreerde hij tevens de betekenis van prof. dr. K. Schilder voor deze arbeid. Er van uit gaande dat de vervulling van de nood druft voor kerk en hogeschool in het gebed mag worden gevraagd, formu leerde prof. Schilder de titel van zijn rede aldus: „Momenten uit de open baringshistorie in gebeden van het Oude Testament Van Abraham tot Mozes In de loop van zijn rede ging prof. Schilder in het kort na de vermeldingen in de eerste Bijbelhoofdstukken, waarna hij breder stilstond bij de historie van Abraham. De openbaring aan Abraham blijkt ook door zijn huis geleerd te zijn. Vervolgens handelde spr. over Izaak, die de Here verbidt, de strijd van Lea en Rachel en Jacobs gebed, als hij vreest Ezau te ontmoeten. Hier blijkt hoe een Oudtestamentische bidder wat zo vaak geschiedt Gods eigen spreken aanhaalt en daarin de verhoringsgrond aanwijst. Een volgend moment, waarop prof. Schilder meer speciaal wees, was het ge lofte-gebed van Israël, volgend op de rouw Prijswinnaars Puzzle van de week De prijswinnaars van de puzzle van de week in het Zondagsblad van 28 Febr. j.l, zijn: P. Rubingh, Heukelum (Z.H.): 5.E. G. Zijderveld, Vr. Gelenweg 59, H.I. Ambacht: 2.50; W. van Hee- ren, Rozespoorstraat 8, R'dam: 2.50. om hulp vraagt om een Kanaanietische aanval af te slaan. Dit moment is pro grammatisch voor heel de volgende pe riode, met name de verovering van Kanaan. Hiermee gaat ook gepaard een kennelijke wijziging in Mozes' gebeds- taak: van zijn voorbede wordt nu weinig meer gerept. Wel wordt gesproken o.m. van zijn gebed om een opvolger. Spr. wees aan hoe hier reeds alles dringt naar de bedeling van de Pinkstergeest. De koningstijd De mens wordt gedwongen een stelsel te ontwerpen, waarbij de machine zal moeten denken. De moeilijkheid bij het geleide projec tiel is nog het besturingssysteem. De navigatiebesturing is thans de meest be lovende vorm. Hierbij navigeert het pro jectiel zich zelf op een zelfgenomen be stek. De mogelijkheid is thans aanwezig en wacht slechts op de technische uit werking der problemen. En die ligt mis schien dichter bij dan men denkt. Prof. Schilder accentueerde vervolgens hoe in Samuels optreden de plaats van het gebed een uitzonderlijke betekenis krijgt, zoals reeds blij kit bij de worste ling om zijn geboorte, en vooral ook in Samuels „afscheidsrede". De komende koningstijd wordt weer op het theocra tische spoor getrokken. Uit de koningstijd zelf is een hoogtepunt: Salomó's gebed bij de tempelinwijding. De centralisatie van openbaring en gebed in de tempel wordit hier tevens verstaan in haar decentraliserende anti-thetisch oecume nische strekking, want als doel van ver horing wordt ook aangewezen, dat alle volkeren de naam van Israëls God leren kennen. Het verzoek van Hizkia om Jesaja's voorbede tijdens de Assyrische aanval bewijst, hoe een gebed in de formulering van zijn onderwerp zich terminologisch aansluit bij de jongste profetische open baring. Aard der gebeden De nieuwe hoogleraar besloot met enkele algemene opmerkingen. De ont wikkeling der gebeden is niet stationnair, maar wordt beheerst door de voortschrij ding van het geopenbaarde heil. Latere gebeden blijken door de openba ringsvoortgang een rijker gebedsfunda ment te hebben gekregen dan de oude. Kenmerkend voor veel gebeden is de redenerende argumentatie, die vooral historische gegevens releveert en combi neert. Voorts is de Oudtestamentische gebedsgeschiedenis steeds betrokken op de historie der kerk en haar beloften en haar plaats in de wereld. Uit de latere eeuwen kan het gebed voor de doop worden aangewezen als een formulier dat deze oude stijl Nieuwtestamentisch hand haaft en toepast: het beroep op de Here, Die Zich betuigde door zondvloed en doortocht door de Rode Zee. Met enkele toespraken besloot prof. Schilder zijn rede. is mogelijk, omdat er staat op ban wor den gemaakt, dat te beginnen met de Rijksbegroting 1954, gedurende vier ja ren een bedrag van zes millioen per jaar zal worden uitgetrokken voor het be perkte spoorwegplan te Rotterdam. Deze financieringsregeling is. na overleg met minister Van de Kieft van Financiën door minister Witte van Wederopbouw per brief aan de Eerste Kamer bekend gemaakt. Vanuit de Kamer was gesteld, dat hierdoor met vóórfinanciering van. de Spoorwegen bereikt-zou kunnen worden, dat nog in 1953 met de bouw van het nieuwe D.P.-station zou kunnen worden begonnen. Ook nu zal het nog tot 1957 duren» zo voegden de Kamerleden er aan toe, dat Rotterdam een station bezit, dat noodzakelijk is. Men was van oordeel, dat aan de bestaande onwaardige toe stand een einde behoorde te komen. Aanrijding met gestolen auto Vijf zwaar- en viji licht gewonden Op de grote rijksweg in de gemeente Oegstgeest is gisteravond een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij niet minder dan tien personen min of meer ernstig werden gewond. Alle gewon den werden met ziekenauto's overge bracht naar het academisch ziekenhuis -= te Leiden. Vijf personen, die ernstig waren gewond, moesten ter verpleging worden opgenomen. Een personenauto bleek afkomstig te zijn van diefstal. Op het Plein te 's-Gravenhage is gis teravond een auto ontvreemd, toebe horend aan een Hagenaar. Van do daders bestond geen enkel spoor. Deze auto was enkele uren later be trokken bij het verkeersongeval nabij Oegstgeest. In de wagen waren twee jongelui gezeten, de 18-jarige los werkman H. H. M. en de 18-jarige R. B., zonder beroep, beiden uit Den Haag. De eerste wist met een gapende hoofdwond te ontsnappen, doch werd des avonds door de politie van zijn bed gelicht. De ander werd ter plaatse aangehouden. In de auto waren voorts nog drie lifters gezeten, o.w. twee mili tairen. Drie van de zes inzittenden van de andere auto, die door de ontvreemde wagen werd aangerèden, werden ern stig gewond. De gestolen auto werd ge heel vernield. De andere auto werd zwaar beschadigd. Tito komt eerder naar Engeland Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat maarschalk Tito's bezoek aan Engeland op diens verzoek een week is vervroegd. Hij komt nu 16 Maart en zal vermoe delijk een week blijven. Vernomen wordt, dat dit niet in verband staat met het overlijden van Stalin. Door vervroe ging van het bezoek zal Tito in de ge legenheid zijn minister Eden te treffen. Advertentie Krijgt Haamstede weer vliegveld Aanleg zou in drie weken klaar zijn Er bestaan plannen om het in de oef- log- vermelde vliegveld bü Haamslede op Schouwen-Duiveland weer vliegklaar te maken voor zware types vliegtuigen. De Nederlandse Heide My zou hiervoor een opdracht krijgen. Men wil het veld ln orde brengen door landingsbanen te maken met ook m de oorlog gebruikte staalplaten. De aanleg van het veld betekent voor het geïsoleerde eiland een grote verbetering, xviet alleen hei vervoer van arbeiders kan dan geregelder geschieden, maar ook de aanvoer van materiaal zal vlotter kunnen gaan. De aanleg van het veld valt; onder de competentie van het ramp gebied Goes van de Ned. Heide Mij. Men wacht hier thans nog op een gedetail.eer. de opdracht. Desgevraagd deelde men ons mede, dat het werk in drie weken kan worden verricht. Jhr Tjarda 65 jaar Jhr mr A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, de laatste gouverneur- generaal van Ned. Indië, oud-ambassa deur te Parys, thans buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in speciale zendmg en hoofd van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Noord-Atlantische Raad te Parijs, viert vandaag zijn vijf en zestigste verjaardag. Zaterdag 7 Maart 1953

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1