Nieuwe hulptroepen steken handen uit de mouwen In Hoeksche Waard zien boeren hun akkers terug Bewoners schenken zij moed en kracht Tuinbouw behoede cultuurgrond Er is nog van alles nodig in Oude Tonge Recreatie is broodnodig Mijnheer de redacteur Stapels wrakhout in Strijensas huizenhoog HET VRIJE VOLK VRIJDAG 8 MAART 1958 PAGINA 9 (Van een speciale verslaggeefster) SEDERT DONDERDAGMORGEN is er nieuwe hulp voor Oude Tonge komen opdagen. Nadat de militairen en „kikvorsman nen" het dorp hadden verlaten, trad er nagenoeg een stilstand in het bergingswerk in. Om twee redenen was het terugroepen van inwoners van Oude Tonge, om aan dit werk deel te nemen, riskant: ziekte en nieuwe overstromingen. Beide niet denkbeeldig.' Haarlem heeft thans Oude Tonge honderd werkkrachten gezonden. Honderd mannen, met zorg uitgezocht, op de hoogte van opruimings- werk. Bovendien zullen vijftig mariniers en vijf en dertig mannen van de Heidemaatschappij aan de slag gaan. Hun werk zal zijn: wrakhout uitzoeken. Het wrakhout dat meters hoog en over onafzienbare vlakten in de „aanspoelhoeken" ligt opgestapeld en dat naar de mening van de inwoners van Oude Tonge en burgemeester Van Dijk nog de stoffelijke overschotten van vele bewoners moet bergen. Van de driehonderd doden van Oude Tonge zijn er tot dusverre honderdveertig geborgen. de mensen in Oude Tonge niet kon den geven: een recreatieruimte. Het Men hoopt het aantal werkkrach ten uit Haarlem te kunnen uitbrei den tot tweehonderdvijftig. Al deze helpers van Oude Tonge zullen 's avonds het dorp verlaten. Onderdak ls er daar voor hen niet te vinden. Zij verblijven grotendeels in Dirks- land. In Oude Tonge wonen thans een vijfhonderd mensen. In hun midden bevinden zich de maatschappelijke werkster mej. L. Hendnkse uit Den Haag en enkele Vrijwillige Hulp colonnes. Wat deze vrouwen voor Oude Tonge deden, grenst aan het ongelofelijke. Z(j hebben dc achtergebleven in woners van Oude Tonge moed en kracht gegeven. Zij hebben geschrobd en geruimd en gesjouwd en gewassen, alsof zij er bezeten van waren en het was speciaal naar hun werk dat minister F. W. van T h i e 1, van Maatschappelijk Werk, Donderdag morgen kwam kijken. Hij prees hen in warme bewoordingen. Er is één ding, dat deze vrouwen Advertentie l.M Bfrdeze Jubileum-aanbieding gaat het nu eens niet om de prijs, neen, het gaat om de kwaliteit. Kunt U dan een betere aanbieding in deze serie verwachten, dan die van een originele Jumbo binnenveermatras. Het Jubileum van één van de grootste afnemers van Jumbo binnenveermatrassen is voor de Jumbofabriek een aan leiding geweest om voor onze klanten (die toch ook Jumbo klanten zijn) een serie matrassen te leveren in de originele standaard-uitvoering van haar luxe serie S.H. tweedelig, van 165 gulden. Een tweepersoons binnen veermatras afgedekt met ge stepte crine en watten, over trokken met een damast uit deze bekende serie, met in gezette rand en compleet met twee met Java kapok gevulde kussens, nu als Ju bileum matras, maar dan zeven en zestig gulden goed koper dan nor mail. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van een aantal van deze Jumbo-jubi leum matrassen met 15 jaar garantie, tweedelig, tweeper soons, het beste, het duur zaamste en het prettigste bed dat U ooit kocht, nu voor WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. ÏG180 dorp schreeuwt er om, Daarom vroeg burgemeester Van D(jk een barak en minister Van Thiel zette hem op de verlanglijst van Overflakkee. Lange lijst Een lange lijst, waar de voort varende minister allerminst van bleek te schrikken. Burgemeester F. Hor dijk van Ooltgensplaat voeg de er maar liefst een boot aan toe. De eerste week na de ramp wre ven de mensen van Ooltgensplaat namelijk, na een halve nacht rust, een keer in hun ogen, Water om te wassen hadden ze niet, Even de ogen uitwrijven en het werk begon weer. Daarna ging er een tankbootje op Ooltgensplaat varen. Als er geen mist is of er iets anders aan hapert, brengt dit bootje dagelijks 30.00C liter naar Ooltgensplaat en dat is 70.000 liter te weinig. Een pendel dienst van twéé bootjes, zei de bur gemeester en de minister luisterde achter de groene tafel aandachtig toe. Vervolgens trok hij de veel te grote laarzen van zijn chauffeur aan en begon hij een baggertocht door Ooltgensplaat. Door een dikke brij, over klonters en gaten, belandde hij in de badin richting, die men in Ooltgensplaat aan het inrichten is en het verlan gen naar water werd hem terstond duidelijker. Dat water betekent alles voor de vrouwen uit het dorp honderd- twintig In totaal en de hulpcolon nes die hier werken: vierentwintig helpsters die met enige reserve wer den begroet en nu op de handen wor den gedragen. Met dit ..leger van de blauwe hoofddoeken" sprak minister Van Thiel een poosje en inmiddels ver nam hij, dat Ooltgensplaat op het ogenblik in totaal achthonderd in woners telt en dat men er ook voor tweehonderd vijf tig mensen in Acht- huizen moet zorgen. Het dorp zal wel het laatst aan de beurt zijn voor waterleiding, want het ligt op vijftig kilometer afstand van het pompstation en de leiding, die door de dijk liep, is overal kapot. Dat niet alleen: het water dat uit de gebroken leiding spoot, oefende eer tamelijk vernielende werking 'uit. Een extra boot was niet de enige wens, die bij 's ministers bezoek ge noteerd werd. De evacuatle-vergoeain- gen. het reisgeld van de mannen naai hun geëvacueerde vrouwen en kinde ren, zij vormden steeds weer onder werp van gesprek. ..Daar zijn normen voor", zei de minister. Alle ontvangstgemeenten zouden gelijkluidende circulaires heb ben ontvangen. Maar van de- zijde van de Stichting voor Maatschappelijk Werk voor Zuid-Holland, herinnerde men er voorzichtig aan, dat men wel te moe zou zijn geweest die circulai res haarfijn te lezen. Van uniformi teit in de regelingen is geen sprake en dat ïs toch wel wat de minister wenst. De minister beloofde burgemeester Hordijk van Ooltgensplaat prompt drie ambtenaren en bezocht nog in allerijl de schoongemaakte school, waar men een recreatiezaal aan het inrichten was. Recreatie! Een magisch woord in de geteisterde dorpen, waar honderden samenleven in de reste rende huizen, zonder een plekje te vinden, waar ze na het, harde werk even tot zichzelf kunnen komen. Burgemeester C h r. van Hofwe gen van Nieuwe Tonge zat ach ter het meest verfomfaaide groene kleed, dat wij ooit zagen, op de komst van Zijne Excellentie te wachten. Maar het lijstje dat hij onder diens neus duwde, was allerminst gekreu keld. I Hij vertelde hoe de bontjas en lip- j stick van de vrijwillige helpsters de i bevolking aanvankelijk sceptisch had- den gestemd, maar hoe zij deze attri- j buten snel hadden vervangen en op een manier aan de slag waren ge- gaan, die vurige kolen op aller hoof den stapelde. Zij verdienen af en toe iets pret- tigs en lekkers en snoepgoed was wel het laatste, dat Nieuwe Tonge bezat, j Was de minister niet van mening...? En daarna kwam burgemeester Van Hofwegen met een aantal vraagstuk- ken ter tafel, waarvoor minister Van Thiel rechtop ging zitten. Wist de minister dat tal van kinderen uit het rampgebied van streek zijn en 's nachts door angst gekweld worden? Moesten de ouders geen voorlichting hebben, wat met deze kinderen te Contactorgaan Was de minister ook niet van mening dat een regelmatig contact tussen de dorpen en de geëvacueerde bevolking broodnodig was? Mevrouw Van Hofwegen had van het ge- meentebestuur een huurautp gekre gen en reisde alle évacué's af, praat te met hen, luisterde naar hen, belegde concactmiddagen en schreef I hun wensen op. i Nieuwe Tonge was van plan een contactorgaan te gaan drukken en hun dat regelmatig toe te zenaen: met nieuws over het werk in hun dorp, met waarschuwingen over velerlei dingen, waarmee ze reke ning moesten leren houden... Konder er cursussen komen voor de Jonge meisjes van Nieuwe Tonge, die op het ogenblik maar „leeg rondliepen"? Begreep de minister wat het zeggen wilde: een ver nield dorpshuis, een fanfarecorps zonder instrumenten...? En och, kon de minister be grijpen wat het betekende voor de ambtenaren van deze gemeente, ter stond teruggeroepen voor de arbeid, die normaal hun salaris verdienden en dus buiten elke speciale regeling vielen, dat ze... nou ja, in hun laat ste kale pakje rondliepen? Minister Van Thiel was niet van zijn stuk te krijgen, noemde de in structieve verlanglijst een voorbeeld voor alle geëvacueerden gemeenten. En daarna ging de minister, die met keurig gepoetste schoenen was aan gekomen, op een paar zwaar be- modderde laarzen via Middelhar nis huiswaarts. Naar zijn departement, dat zoals hij beloofde, op alle moge lijke manieren blijk zou geven van zi.in bereidheid om te helpen. Minister Van Thiel, die op de te grote laarzen van zijn chauffeur rondbag- gerde, liet zich afschrobben voor hij in de auto durfde stappen. Een hartewens van de Stichting voor Maatschappelijk Werk voor Zuid-Holland, die bij al het hulp werk in het Zuidhollandse ramp gebied bemiddelend optreedt, zijn recreatie-barakken. Een gelegen heid waar de oververmoeide be volking wat recreatie kan krijgen, is in elke rampgemeente brood nodig, De Stichting heeft enkele ba rakken (er is zelden ruimte be schikbaar In de dorpen) aangebo den gekregen vanhet bui tenland. Maar dat aanbod van Zwitserland, Zweden en Finland is nog niet een derde van wat er nodig is, Bovendien zit de Stichting dan nog met het vraagstuk van de in ventaris van zulle een barak, Toch zijn deze barakken voor honder den mensen, die een uiterst hard bestaan leiden, op het ogenblik de enige mogelijkheid eens rustig te zitten, eens even tot zich zelf te komen of wat afleiding te krijgen. Zakgeld voor évacué's Évacué's zullen wellicht een bedrag van f 100 krijgen, dat niet op de schade wordt gekort, maar een aan vulling betekent van het zakgeld. Er zijn er in Middelharnis en Sommels- dijk, die bijna niets hebben verloren en die toch hier vandaan zijn gegaan. Er zijn er die in de stad voor hon derden guldens kleren en bedden hebben gekregen, terwijl ze niets kwijt waren geraakt. Er zijn er, die niet terug willen komen, hoewel ze al een vergunning in hun zak heb ben. Zij krijgen nu misschien ook nog f 100. Wat krijgen de mensen, die naar de dijken op hun eiland zijn gegaan en daar gebleven zijn, die zo gauw mogelijk weer aan het werk zijn gegaan om de bedrijven op gang te brengen? Ze kregen geen zakgeld, geen kleren en ze krijgen dadelijk ook geen f 100. In de stad Minister Van Thiel heeft een in spectietocht gehouden; hij sprak met burgemeesters en ook met de vrou wen, die in overall en met laarzen aan de voeten, goed berekend zijn op het zware werk in de getroffen ge meenten. hebben ze meer met het niets doen, dan hier met het werken. M. Struik Weeshuisstraat 18, Sommelsdijk. („Er zijn er", zegt de heer Struik zelf. Natuurlijk zullen er zo zijn, maar het overgrote deel der évacué's ver keert in tragische omstandigheden en kan deze aangekondigde f 100 van Sociale Zaken best gebruiken. Dat zijn mensen, die er heel wat meer voor over hadden, als ze onmiddellijk terug konden gaan naar hun eigen woning, die er niet meer is Red.) Geen doorgang Levensmlddelen"venters" ontvan gen een betredingsdoorgangsbewys voor Spijkenisse, hoewel er voldoende levensmiddelen zijn. Ook de scholie ren en de arbeiders krijgen door- gangsbewijzen. Maar ik, als slijper, die daar altijd mijn brood verdiende bij de bakkers, slagers, kappers en tientallen anderen, krijg er geen. Wie betaalt de slijper nu wachtloon uit, Spijkenisse? A. G. Baas, Kruisdyk 117, Poortugaal. (Van een speciale verslaggever) DE DOODSKLOKKEN VAN RHOON dragen hun aanklacht ver over het grijze water, dat onbeweeglijk in de polders staat, Lusteloos kabbelt het tegen de dijken en de huizen van de Zegepolder, maar eerst Dinsdag gaf het zijn slachtoffers prijs. De klokken verkon digen de begrafenis van Pieter Wijnen en zijn twee zoontjes van vier en twee jaar. Op de dijk staat Huib Remis. Hij had geen tijd om naar de kerk te gaan, want langzaam maar zeker verdwijnt het modderige water uit zijn huis. Werkelijk, het water valt en verliest terrein. Niet alleen bij Rhoon, maar ook op Putten en in de Hoeksche Waard. Meter voor meter wordt de vruchtbare bodem teruggewonnen, die in luttele uren door het water werd overmeesterd. De boeren krijgen weer vertrouwen in de toekomst. Ze zien hun akkers uit het water omhoog rijzen. Met uit gestrekte arm wijst Huib Remis op een klein groen vlekje in de grauwe watervlakte. „Kijk daar", zegt hij, „bij die wilgen valt het land ai weer droog. Het zal niet lang meer duren dan kunnen we de ploeg grond zetten". Dat is wat al te rooskleurig gezien, want die grondbewerking moet uiterst voorzichtig gebeuren. Maar het is in ieder geval al weer zover, dat de boe ren van de Hoeksche Waard gisteren in Klaaswaal bijeen zijn gekomen om plannen voor de toekomst te smeden. Ruim vijfhonderd boeren zaten er in de zaal Koster te luisteren n-ar wat twee landbouwdeskundigen 'hun kwa men vertellen. Ze zijn het vreselijke verleden nog lang niet vergeten. Dat bleek over duidelijk, toen zij aan het' be^ifi van hun vergadering enkele ogenblikken stilte in acht namen ter nagedach tenis van de slachtoffers. Toen heb ben ze hun hoofden diep gebogen en hun gedachten waren bij hun fami lieleden en vrienden, die omkwamen in het woeste watergeweld. Maar daaruit putten zij ook nieuwe kracht om hun land te heroveren. koppen van Waterstaat hebben bere kend, dat de gehele Hoeksche Waard over tien dagen droog zal zijn. En dan is ook het eiland IJsselmonde van het water bevrijd. Maar de schade en de zorgen blü- in rfp ven met het wrakhout en de puin- weer m ae hopen achter. Tientallen huizen en boerderijen werden geheel verwoest, honderden zwaar beschadigd. De we gen zijn vernield en de dijken slechts voorlopig gedicht. Het zout is in de akkers gedrongen cn vergiftigde ook de fruitbomen. Er moet bouwmate riaal komen en gips, want de mannen willen weer aan de slag. Werk aan de winkel Ze zijn zich zeer wel bewust, dat er nog gevaren dreigen. Hun land ligt nu immers slechts achter Zomer kaden, omdat, de zeewering werd ver woest. Hevige voorjaarsstormen zour Toekomst wenkt. Er wordt weer over de toekomst gepraat. Hun gedachten verwijlen nu niet alleen meer bij die afschuwelijke herinneringen aan die rampnacht: ze kijken thans ook weer vooruit. De schaderegelingen, de maaregelen van de Rijksdienst Landbouwherstel en manier waarop zij hun vergiftigde akkers weer gezond moeten maken, vragen en krijgen hun aandacht. Het water verliest Immers overal ziender ogen terrein De hoofdverkeersweg van Baren- drecht naar de Hoeksche Waard is weer berijdbaar. Hier en daar staat er nog wel een laagje water op, maar toch kunnen de auto's en fietsers on gehinderd over de brug over de Oude Maas gaan. Bestaande en hulpge malen werpen per minuut meer dan duizend kubieke meter water uit de polders 1500 millioen liter per Uren zijn geteld In de polders West- en Oost-Zo merlanden aan weerszijden 'van de weg heerst nog het water, evenals in de polder Nieuw Bonaventura, die be grensd wordt door 's-Gravendeel, Maasdam, Puttershoek en Strijen, maar de uren zijn geteld. Knappe Foto boven DE VERKEERSWEG van Baren- drecht over de Oude Maas naar de Hoeksche Waard, wordt weer bereden door alle verkeer. Nog staat er hier en daar water op de weg, maar ge- leid door paaltjes, die de bermen aangeven, vindt het verkeer zijn weg de korte en gemakkelijke weg naar het noodgébïed, dat dringend, be hoefte heeft, aan een snelle aanvoer van hulpmiddelen voor het herstel, dat aanstaande is. den nieuwe rampspoed kunnen bren gen, maar daar wensen ze geen reke ning mee te houden. Zodra hun hui zen en boerderijen vrij van het wa ter zijn, trekken ze er in. Want er is werk aan de winkel. Eerst moet het wrakhout opge ruimd worden. In Strijensas hebben ze dat bij de kerk huizenhoog opge stapeld: stoelen, dakspanten, een kinderbedje, schuurdeuren, bonen staken, veilingkistjes, een boerenkar, een canapé en nog vee: meer. Het werd allemaal uit de huizen gesleurd en tegen de dijken geworpen. De eigendommen van honderden men sen. En nog is lang niet alles gebor gen. Rouw onuitwisbaar Het water wijkt, De schade zal overwonnen worden, want de man nen en vrouwen zijn vastbesloten hun woonplaatsen weer in hun oude glorie te herstellen. Ze rollen de mouwen al op. Ze willen weer aan de slag. Eens gezind zullen ze de zorgen uit hun wereld bannen, gesteund door de regering. Maar de rouw is onuitwis baar. Nog steeds luiden de doodsklok ken van Rhoon, Strijen, Numansdorp en 's-Gravendeel Ir Riemens voor Landbouw Comité: Ondanks het feit, dat de alge mene uitkomsten van het tuinbouw bedrijf in 1952 gunstig waren, worstelt de bedrijfstak met vale pro blemen. De vraagstukken zijn zeer talrijk, maar ook ingewikkeld ge worden: daardoor is het eigenlijk de vraag of de bedrijfsgenoten nog wel voldoende overwicht kunnen krijgen. Dc voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het Koninklijke Nederlandse Landbouw Comité, de heer W. J. van Kampen, vroeg zich Donderdag bij de opening van de vergadering in Amsterdam van de afdeling tuinbouw dan ook af of het geen tijd werd, uit het bedrijfs leven een soort raad samen te stel len, dve de vraagstukken bestudeert en in hun samenhang tracht te over- tiet, nooiaDesr.uursvoorstel om lagere land- en tuinbouwscholen uit te breiden met een voorbereidende klasse voor algemeen vormend on derwijs, maakte de tongen los. Andere regeling Men wees op de achterstelling van de tuinbouw jongeren bij anderen, die bijvoorbeeld naar ambachts scholen gaan. De jongen» die de tuinbouwschool willen bezoeken, moeten op de lagere school blijven tot zij veertien jaar zijn, Verandering van deze regeling achtte men nodig, te meer daar proeyen met dit voorbereidend on derwijs, door het ministerie van Landbouw genomen, zeer goed be vallen Bil het voorbereidend onderwijs is ook plaats ingeruimd voor technisch onderwijs, waardoor verandering van richting later minder bezwaarlijk zal worden Het bestuursvoorstel werd met algemene stemmen aanvaard. De wachtgeld- en werkloosheids regeling kwam er slecht, af; afgezien van de bezwaren tegen premie betaling voor bepaalde categorieën seizoenwerkers achtte men het, vele misbruik van deze wet een ernstig verschijnsel Uitbreiding van steden In de middag had de Rijkstuin- bouwconsulem, voor het Zuidhol landse glasdistrict, ir J M. Riemens, alle aandacht, toen hij snrak over de gevaren, die de groei van de randstad Holland oplevert voor de tuinders, Uitbreiding van de steden vraagt grond cn in het westen betekent dat verlies aan cultuurgrond. De heer Siemens wees er de tuinders op, dat rij zich tijdig en goed gedocumen teerd met alle gegevens, die moge lijk zijn, van dc uitbreidingsplan nen op de hoogte moeten stellen, om hun belangen te kunnen verdedi gen. De heer Riemens achtte de nieuwe ut voorbereiding zijnde Woningwet ren gevaar voor de tuinderij. Deze wet, maakt het grijpen naar cultuur- "■rond gemakkeliiker en staat min- Spreker bepleitte verder de com pensatie-gedachte. Dat betekent, dat de autoriteiten bij het onttrekken van grond aan de tuinbouw op andere wijze de agrariërs een plaats moeten verschaffen. Deze compensatie moet beginnen bij de gemeenten. Indien een ge meente geen plaats heeft om tuin ders aan nieuwe vestiging te helpen, zullen zij over de grens heen moeten kijken. Provinciale grondbedrijven De vraag rijst, of het geen tijd is provinciale grondbedrijven te stich ten met als doel hulp te bieden aan steden en dorpen, die zelf niet voor voor compensatie voor verdreven tuinders kunnen zorgen. De provincies zouden stelselmatig grond in handen moeten krijgen en die grond, verbeterd en goed ver kaveld. als tuingrond beschikbaar moeten stellen. De kosten zouden later op de ver schillende gemeenten kunnen worden verhaald. Wij moeten de agrariërs in de gelegenheid stellen uit de grond t,e halen wat er In zit. Daar om moeten wij van de verdreven agrariërs zeker geen steuntrekkers maken, besloot de heer Riemens. „Verhoog loongrens voor vrijwillig verzekerden" (Van onze parlementsredactle) De loongrens voor de vrijwillige ziekenfonds-verzekering staat nog steeds op f 3750, terwijl de loongren zen voor de verplichte verzekering reeds enige malen zijn verhoogd. Is, zo vraagt de Commissie voor de Sociale Verzekering uit de Tweede Kamer, de staatssecretaris niet van oordeel, dat een aanpassing dient plaats te vinden? Westerdok liep lichte schade op bij botsing De Nederlandse kustvaarder „Wes terdok" is Woensdagavond in de monding van de Theems in aan varing geweest met het Noorse ss „Hïldur I", Het Nederlandse schip liep schade op aan stuurboord, de Noor ging met schade aan de boeg voor anker. Naar de rederij van de „Westerdok" Kampman's Bevrachtingskantoor te Amsterdam, meedeelt, is het schip niet ernstig beschadigd. In Londen zal een kleine nood répara tie worden verricht, waarna de coaster de reis naar Amsterdam zal hervatten. Zon dag wordt de „Westerdok" verwacht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1