r (fSridc Prof. Thijsse acht afsluiting zeegaten technisch mogelijk Wij hebben onze vijand beter leren kennen en ons arsenaal uitgebreid Heerlense inbreker had talloze inbraken op zijn naam Formaline bij narcose toegediend SCHEEPSTIJDINGEN Bedrijfs- en Opslagruimte KAPITAALKRACHTIG MEDEWERKER OCCASIONS vr. kantoorbediende a. steno-typiste b. jongste bediende ENIGE ARCHITECTEN STENO-TYPISTE Energieke kracht ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 6 MAART 1953 (Van een onzer verslaggevers) KUNNEN wij, om het Zuidwesten van Nederland voor een herhaling van de noodlottige samenloop van om standigheden van 1 Februari jl. te vrij waren, geen Zuiderzeetje spelen en de zeegaten afdammen? zo vroeg prof. ir J. Th. Thysse, directeur van het Water loopkundige Laboratorium te Delft, gistermiddag tijdens een koffiemaaltijd van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Krasnapolsky te Amsterdam. Technisch achtte de spre ker dit werk ongetwijfeld mogelijk, dank zij de ervaringen opgedaan in het IJssel- meer en op Walcheren en mede door de ontwikkeling van organisatie en mate riaal. De vraag doet zich echter daarbij voor: Komt zulk een afdamming veel duurder dan het verstevigen en verho gen van de bestaande dijken Waar schijnlijk wel, meende prof. Thijsse, maar daartegenover staat dat de aanleg van dammen in de zeegaten belangrijke verkeersvoordelen ten gevolge zal heb ben en dat een belangrijke zoetwater- bassin zal ontstaan ten gerieve van de landbouw. Rekent men deze dingen er bij, dan zaJ het sluiten van de zeegaten vermoe delijk iets voordeliger zijn dan het hoger maken van de bestaande zee dijken. Het is misschien gemakkelijker om drie betrekkelijk korte dammen be hoorlijk veilig te maken dan om 700 km dijk te versterken. Wat de kosten be treft: het is zowat lood om oud ijzer. De ingenieurs zullen waarschijnlijk zeg gen: ..Laat ons de zeegaten sluiten, het is een interessant werkje dat wij heel graag opknappen". Maar er zit nog heel wat meer aan vast, aldus prof. Thijsse, het probleem is zeer ingewik keld waarvoor zich ae commïssie-Maris ziet geplaatst. De opdracht van deze commissie is zeer eenvoudig en bestaat uit slechts vijf letters: „wat nu?" Natuurlijk komt er ook politiek te pas bij het vraagstuk. Men denke maar even aan de kwestie van het Moerdijkkanaal. Het is zaak, op zulk een manier te werken, dat waar het om gaat (de beveiliging van Neder land) zo weinig mogelijk door bij-pro blemen wordt gehinderd. Over het begrip veiligheid heeft prof. Thijsse enige aardige dingen gezegd. Men had hem in Amerika gevraagd of zulk een ramp nu niet had kunnen wor den voorkomen. Hij had daarop geant woord. dut de wolkenkrabbers van Man hattan ook niet op een uitzonderlijke orkaan waren gebouwd. En wanneer men een drukke straat oversteekt, ge bruikt men toch ook geen radar. Iedere beveiliging heeft een grens, die door logica, economie en historie wordt be paald. De commissie-Maris zal nu moeten vaststellen, hoe veilig Nederland in de toekomst zal zijn en welk risico wij niet meer moeten nemen. Natuurlijk kan men ook te ver gaan met het nemen van maatregelen. Als Amsterdam wordt ge troffen door een windhoos als die welke Borculo teisterde in 1925, zal de Wester toren zeker gevaar lopen, maar daarom zal niemand deze toren met het oog op mogelijkheid extra gaan versterken. tl volkomen veiligheid kan niet worden .-•kregen, wel een zo hoog mogelyke veiligheid. De afsluitdijk tussen Noord- Holland en Friesland heeft laten zien wat er gedaan kè.n worden om zulk een veiligheid te realiseren. Wanneer die af sluitdijk er op 1 Februari jl. niet ware geweest, dan zou er in Noord-Holland een ramp zijn ontstaan, waarbij vergele ken de overstroming van 1916 slechts kinderspel kon worden genoemd. Men kan er zeker van zijn, dat de com missie-Maris zal adviseren tot het schep pen van een veiligheid, die minder onze kerheid biedt dan die waartoe de water vloeden sinds 125 jaar aanleiding gaven. Belangrijke offers daarvoor zijn onge twijfeld gewettigd. Hoe groot die offers moeten zijn, hangt af van de vraag: „Wat is ons die veiligheid waard?" En daarbij zal'de historie een woordje mee spreken: de historie van onze kwetsbaar heid, de historie van onze verdedigings middelen. In de loop der eeuwen en vooral in de laatste eeuw zijn wij in Nederland een grote stap vooruitgekomen op de weg der beveiliging, niettegenstaande de ge leidelijke daling van onze bodem. Wij hebben onze vijand, het water, beter leren kennen en ons arsenaal in de strijd tegen die vijand uitgebreid. Na de over stromingsramp van 1916 heeft 'men in Noord-Holland zulke maatregelen ge troffen. dat een herhaling nauwelijks kon geschieden, maar in het Zuidwesten van ons land. dat toen niet zo sterk werd geteisterd, heeft men niet met dezelfde consequentie gewerkt. Wjj hiel den hoofdzakelijk rekening met de waar nemingen sedert 1825. Alle rampen van vóór die tijd waren legende geworden en alle historische peilmevken in ons land zijn totaal onbetrouwbaar, omdat metse laars ze naar willekeur hebben aange bracht. JEAN DE SOLLIERS MEN verbaast zich er felkens weer over met welk een minimum aan technische vermogens, aan muzi kaal begrip, ja wellicht zelfs aan talent sommige kunstenaars op onze podia dur ven verschijnen. De Franse pianist Jean de Solliers, die Donderdagavond in de Kleine Zaal debuteerde, is een van de zulken. Om dynamische contrasten be kommert hij zich nauwelijks; voor een natuurlijke melodische lijn heeft hij geen gevoel: waarschijnlijk heeft hij de klok van het rubato horen luiden en meent hij dat hij het rhythme van de piano stukken op. 119 van Brahms naar harte lust uiteen mag rukken; technisch is zijn spel zo slecht afgewerkt, dat Brahms' Rhapsodie in Es en Mozarts Sonate in D (K.V. 5761 nu en dan onherkenbaar wer den. Ten slotte heeft de pianist de Varia ties op een thema van Bach (Wenen, klagen) van Liszt en verder nog stuk ken van Fauré en Debussy ten gehore gebracht. AD INTERIM Met gestolen diplomatenauto nam hij ook nog tifte DE 26-jarige Inbreker uit Heerlen, die zoals bekend, eind Januari tegenover de Heerlense polit'e 34 Inbraken, c.q. pogingen tot inbraak be kende, heeft inmiddels nog vijftig an dere inbraken toegegeven. Bovendien pleegde hij nog acht andere inbraken, waarvoor hij reeds eerder heeft terecht gpstaan. Op 25 Januari j l. werd hij op heter daad betrapt, toen hij bezig was de brandkasten op het kantoor van het fonds voor sociale instellingen der Staatsmijnen tc Heeren te forceren en wel door de secretaris van het fonds. Hij bond de secretaris vast aan zjjn bureaustoel en vluchtte daarna met zijn auto naar Den Haag. Verkeerd parkeren had tot gevolg, dat twee agenten in een jeep de auto herkenden en hem prompt daarop arresteerden. Tot de opmerkelijkste inbraken be hoort een Inbraak in het diplomaten- hotel kasteel Oud Wassenaar, waar hij twee slaapkamers binnendrong en o.a. ten nadele van een vertegenwoordiger van Israël Nederlands en buitenlands geld en een kostbare broche ontvreemde in de nacht van 12 op 13 Juni 1950. Vervolgens brak hij in bij de Ameri kaanse ambassade te Den Haag in de nacht van 17 op 18 Juni 1950. De buit was hier o.m. ae auto van de ambassa deur. Met deze auto reed hy naar Amsterdam, tijdens welke rit hy nu en dan 160 km reed, enkele lifters meenam en veel pleizler had in een agent, die salueerde toen hij ontdekte dat een diplomatenauto passeerde. Later liet hij deze auto ergens langs de weg staan, hetgeen hij ook deed met auto's, die hy by andere gelegenheden stal te Haarlem. Qverschie en Bloemendaal. In de garage, waaruit hy de Bloemendaalse auto stal, liet hij als troostprijs een fiets achter, die hij even te voren eveneens in Bloe mendaal had gestolen. Verder waren nog al Spectaculair een Inbraak In het Vondelpark te Amster dam in Juni 1950, waar de buit een armband was ter waarde van 3.000 dollar toebehorende aan een Amerikaan, .se toeriste en een inbraak in een bios coop te Heerlem op 30 November 1952, waar hij met een handboor die hy ter plaatse had gevonden, de brandkast wist open te krygen, hetgeen hem 9.000 opleverde. Vaak ging v,ii in één nacht verscheidene woningen binnen, by voor keur in dezelfde straat. Zo gebeurde het eens ln Rotterdam, dat hij van een be paalde woning uit kon gade slaan hoe de politie in. een woning aan de over kant, waarin hij even te voren zyn slag had geslagen, een onderzoek ging Instel len, In totaal hebben de 72 inbraken hem een bedrag van ruim 37.000 aan geld en goederen opgeleverd. Hiervan konden door de politie goederen ter waarde van 14.500, waaronder de armband van 3.000 dollar, worden achterhaald. Geld had hjj vrijwel niet meer. toen hij werd gearresteerd. Aanrijding bracht auto diefstal aan het licht Gisteravond is op de rijksweg in Oegstgéest een verkeersongeval ge beurd, waarbij met minder dan tien per sonen min of meer zwaar werden ge wond. Zij werden met ziekeauto's over- febracht naar het Academisch zieken- uis te Leiden; vijf personen moesten ter verpleging worden opgenomen. Een der Kersonenauto's, bij het ongeluk betrok- cn. was gisteravond op het Plein te 's-Gravenhage ontvreemd. NEDERLANDSE GEZANTE TE BOEDAPEST Binnenkort kan de benoeming worden verwacht van de heer F. W. Craandjjk, laatstelijk werkzaam ten departemente van Buitenlandse Zaken, tot Nederlands gezant tc Boedapest. De Hertog van Windsor vertrekt vandaag uit de V.S. naar Engeland om een bezoek te brengen aan koningin Mary, die, zoals bekend, reeds enkele dagen ziek is. Behoud van geïnundeerde documenten (Van een onzer verslaggevers) Drie weken geleden begon een bedrijf In Den Haag op verzoek van een dijk graaf bij Strijen met behulp van kik- vorsmannen uit zijn huis, dat tot aan de nok in het water stond, het archief op te duiken. Uiteraard eist het drogen en herstellen van de met water door weekte documenten een vaktechnische behandeling. Documenten, die zodanig door het water zijn aangetast, dat her stel of behoud cr van niet mogelijk is, worden gereproduceerd. Opmerkelijk is dat slechts weinig inktsoorten vervaagd zijn of uitgevloeid. Zolang men niet met de hand over het geschrevene is heen gegaan, blijft dit duidelijk leesbaar. Het overkoepelende orgaan, dat zich met het herstel van de geïnundeerde archieven bezighoudt, is het Ncd. Ge nootschap voor Dicumentenreproductie waarbij zowel verbruikers als hande laren en industriëlen zyn aangesloten. Dit lichaam werkt samen met het Ncd. Instituut voor Documentatie gistratuur in een na de watersnood ge vormde commissie tot herstel van ar chieven en bibliotheken. Een uitgebreid onderzoek is reeds in gesteld om na tc gaan op welke wijze en met inschakeling van welke bedrij ven men drooggekomen of nog geïnun deerde archieven en bibliotheken zo spoedig mogelijk kan bewerken om deze voor het nageslacht te bewaren. OPERA VAN JAN MUL BEKROOND Voor de Opera-prijsvraag, uitgeschre ven in 1949 door de Johan YVagenaar- stlchtlng in samenwerking met de Jan Campertstlchting, is destijds aan geen der Inzenders op grond van de inge zonden fragmenten, een definitieve opdracht gegeven. Wel hebben twee Inzenders een tegemoetkoming van f 1250 ontvangen. Bovendien zijn zij in de gelegenheid gesteld hun werk te voltooien en nogmaals in te zenden. Het resultaat Is geweest, dat thans een van hen, de componist Jan Mui te Haarlem, zijn voltooide werk zag be loond met nogmaals een prijs van 1250, De bekroonde opera is geti teld De Prinses en de Varkenshoeder. Het libretto, gebaseerd op het be kende sprookje van Andersen, is van H. Prenen. Brusselaars naar Concert gebouworkest Zondagmiddag 8 Maart zal voor de derde maal in dit seizoen in het Con certgebouw te Amsterdam een concert door het Concertgebouw-Orkest voor niet-Amsterdammers worden gegeven. Op dit concert zal het Concertgebouw- Orkest onder leiding van de dirigent Franz André het volgende programma uitvoeren: Beethoven: Achtste Sympho nic: Chevreuille: ..Barbe bleue", poème symphonique; Liszt: Pianoconcert A gr. t.; Dukas: l'Apprenti sorcier. Solist is de pianist Cor de Groot. De belangstelling voor deze concerten, welke in de luttele jaren van hun be staan buiten Amsterdam reeds een be grip zijn geworden, begint zich thans ook buiten Nederland uit te strekken. Tussen de hoofdvertegenwoordiger van de Nederlandse Spoorwegen te Brussel en het Concertgebouw worden reeds ge ruime tijd onderhandelingen gevoerd, als resultaat waarvan thans voor het con cert van Zondag a.s. een gezelschap Belgische muziekliefhebbers naar Am sterdam zal komen. Zoals gebruikelijk, kan men zich, behalve rechtstreeks, voor dit concert aan de loketten van de voornaamste spoorwegstations voor zien van een gecombineerd Spoor-Con- certgebouwbiljet. Veiling van kunstvoorwerpen voor Rampenfonds In Den Haag is een comité opgericht dat zich ten doel stelt, het Nationale Rampenfonds te steunen door de ver koop van vrijwillig afgestane kunstvoor werpen. Beschermheren van het comité van aanbeveling zrjn mr L. A. Kesper, commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, en )nr F. M. A. Schok- king, burgemeester van Den Haag. De actie staat onder leiding van de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, rijksinspec teur voor roerende monumenten. Ieder een die iets kan missen, kan kunstvoor werpen, antiquiteiten, goud, zilver, ju- Van Fleet klaagt over tekort aan munitie in Korea Generaal Van Fleet, onlangs gepen- sionneerd commandant van. het achtste leger in Korea, heeft nu ook voor de Senaatscommissie voor de strijdkrach ten een verklaring afgelegd. Hij zeide, dat het Amerikaanse volk nooit een nederlaag in Korea zal accepteren. Wan neer het is wakker geschud, zal het alles in de oorlog leggen, wat nodig is. Tot dusver is dit niet gedaan, aldus de generaal, die hieraan toevoegde, dat de sterkte van zijn troepen tot 89 procent was gedaald. „Terwijl ik in Korea was, was er steeds een ernstig tekort aan munitie. Soms wat dit tekort zelfs kritiek". De democratische Senator Harry Byrd heeft na deze verklaring van Van Fleet de minister van Defensie Wilson verzocht een diepgaand onder zoek in te stellen om uit te maken wie voor dit munitietekort verantwoordelijk zyn. Drie priesters in zaak- Finally in voorlopige vrijheid gesteld Hangende hun berechting wegens medeplichtigheid in de ontvoering van de Joodse oorlogswezen Finaly zijn drie katholieke geestelijken voorlopig in vrij heid gesteld, doch pater Laxague, die naar de politie gelooft Robert en Gerard Finaly tien dagen verborgen heeft gehouden nadat zjj uit een kost school in Bayonne waren weggevoerd, moest ln opdracht van de rechtbank te Pau nog worden vastgehouden met het oog op verder verhoor. Het nieuws verspreidde zich als een lopend vuurtje in het Baskenland, waar de gevangen gezette priesters als mar telaren werden beschouwd. De kerkklok ken deden van het nieuws kond en in Bayonne werd het drietal in optocht naar het huis van de bisschop geleid, waar zij op een „vin d'honneur" werden getracteerd. De paters Aristïart, Ibarbu en Iirigoien kregen toestemming om pater Laxague, professor in de godgeleerdheid aan het seminarium te Bayonne, te be zoeken vóór hun vertrek uit de ge vangenis. In Kopenhagen ls een opslagplaats van een bekende scheepswerf uitge brand. De schade wordt op 7 mlllloen kronen geschat. De bouw van verschei dene schepen wordt hierdoor aanzien lijk vertraagd. welen en dergelijke inleveren bij het Gemeentemuseum te Den Haag, het Museum Boymans te Rotterdam of het Dordrechts Museum te Dordrecht. De eerste veiling is 23 Maart a.s. in het Gemeentemuseum te Den Haag. De to tale opbrengst der veilingen, zonder af trek van kosten, zal worden,gestort in het Nationale Rampenfonds. (Van een onzer verslaggevers) IN hun gistermiddag gehouden -plei dooien ten bate van de beide ver pleegsters en de verloskundige uit Hilversum, tegen wie in de ochtendzit ting de officier van Justitie bij de recht bank in Amsterdam onderscheidenlijk twee, een en een week voorwaardelijk had geëist wegens het veroorzaken van dood door schuld,, hebben beide verdedi gers geconcludeerd tot .vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Namens de hoofdvei-pleegster en de leerlinge-kraamverpleegster betoogde mr F. J. Str&ter. dat de schuld aan de dood van de met formaline in plaats van aether genai-cotiseerde patiënte vast staat, maar niet, op wie deze schuld rust. Hier kan slechts een verdachte X worden veroordeeld, die het flesje met formaline ongeëtiketteerd in de medicijnkast heeft gezet en die de inhoud daarvan in het druppelflesje zou hebben overgegoten. Deze onbekende is niet gevonden en nu heeft men alle drie personen, die met deze vergissing iets te maken hebben, maar in staat van beschuldiging gesteld. De officier heeft veronderstellingen als bewijzen aanvaard. Eén veronderstelling is ook, dat voor deze langdurige operatie niet voldoende aether zou zyn klaargezet. In de eerste plaats is de duur van een operatie vaak niet te voorzien en in de tweede plaats ls normaliter voor een operatic een half flesje aether van 100 cc voldoende; hier stonden twee flesjes van 100 cc bij de hand. Verder was nog een zg. „omloop- zuster" aanwezig om zo nodig nog nieei te halen, hetgeen ook is geschied. Het ongeluk is hier geweest, dat de hoofd zuster, die nieuwe aether was gaan zoe ken en met het blanco flesje terugkwam, toen onmiddellijk de verloskundige moest assisteren en het narcotiseren moest overgeven aan de leerlinge. Dit heeft een deugdelijke indentificatie vfln het blanco flesje doorkruist. Volgens Kleiter kan men geen der beide zusters iervoor aansprakelijk stellen. Namens de verloskundige betoogde .mr J. J. Romein, dat zijn cliënt in dit droe vige voorval geen enkel verwijt treft. Het narcotiseren gaat in de regel buiten de opererende geneesheer om. die vooral hjj deze ingewikkelde ingreep zijn aan dacht ten volle voor zijn werk nodig had en twee bekwame krachten voor d« narcose had aangewezen. Het is ook on juist, dat hij niet onmiddellijk een anti bioticum zou hebben aangewend; in tegendeel heeft hy onmiddellijk na de ontdekking der vergissing een penicil- line-injectie toegediend. Ook deze raads man wijst op de sfeer van hoogspanning, die juist bij deze bijzondere operatie heerste en die geen 'aandacht van de verloskundige voor bijzaken mocht doen verlangen. Pleiter acht het ten laste i legde dan ook inopportuun en onl wezen. De rechtbank zal 19 dezer vonnis wijzen. Nederlandse lijnen AALSDIJK 5 v. Boston te Philad. ABBEKERK 5 v. Rott. n. Yokohama ADMIRALENGR. 5 V. Abö n. Amst, AGAMEMNON 5 v. Barahona n. Cd Truj. AKKRUMDIJK 5 te Genua n. Rott. ALBIREO p. 5 Fern. Noronha n. Pro Alegre ALBLASSERDIJK 6 v. Galveet. te Antw. ALCHIBA 6 v. B. Aires te Antw. verw. ALCYONE p. 5 Lissab. n. Antw. ALETTA 5 v. Pladjoe n. Pt. Swettenh. ALGENIB 5 v. Rott. n. Hamburg ALKAID 6 v. Pto Alegre te Rio Gr. ALMKERK p. 5 O. v. Pt Soudan n. Rott. ALiPHARD 5 v. Rott. te Santos ALPHERAT 6 te Las Palmas n. Rott. ALTAIR 5 v Montev. n. Rott. ALUDRA 6 v. Dond- te Rott ALWAKI 5 v. Trinld. n. Rio Jan. AMOR 6 v. Rott. n. Amsterdam, AMSTELDIJK 6 3 u. n.m. v. Bremen te H. v. H. verw. AMSTELLAND p. 5 Z.Z.W. Maceio n. Am sterdam AMSTELSTAD 5 te Aden n. Java ANNENKERK 6 te Manila n. Yokoh. APPINGEDIJK 5 v. N. Orl. te Houston ARENDSDIJK 4 v. Boston te Portland (Me.). ARGOS 5 v. Gdynia te Kopenh. ARNEDIJK 5 v. Bremerh. te Bremen ARUNDO 6 v. Bubai te Bahrein verw. AVERDIJK 5 v. St Joe te Tampa AXELDIJK p. 5 Bevezier n, N. Orl. BARENDRECHT 5 v. Miri n Pladjoe BLITAR 5 v. Tenerlffe n. Kaapst. BLOMMERSDIJK 5 v. X. York te Antw. BLIJDENDIJK 5 v. N. York te Philad. BREDA 5 v. Palta n. Callao CALLISTO p, 5 K. St. Vine. n. Avonm. 8 verw. CALT. LEIDEN p. 5 K. Carbon n. Sidon CALT. PERNIS p. 5 Kreta n. Sidon CALT. UTRECHT 6 v. Sidon te Rott. CERAM 5 v. Khorramsh. te Hart ha Pt CERONIA 6 v. Pladjoe te Djak CHAM A p. 5 Pt Soudan n, Mena. CISTULA 1 v. Manila n. Mlrl CLAVELLA 5 240 m. N.N.W. Easter Isl. n, L. Charles. CLIO 2 te Cristobal COULGARVE 1 v. Freet. n. Monrovia CRESCENDO 6 v. Portsm. te Roscoff DANAE 4 v. Tunis te Piraeus DEO FAVENTE 5 v. Bilbao te Bord. DIDO 5 v. Lissabon n. Oporto DIEMERDIJK 5 v. Rott. n. S. Franc. EEMDIJK 4 v. Galvest. n. Antw. ENGGANO 6 v. Koweit n. Khorramsh. EOS 5 v. Algiers n. Malta ESSO A'DAM 4 v. Baton Rouge n. Rott. FLEVO 5 v. Carthag. te Malaga. GAASTERKERK 6 v. Amst. te Bremen GADILA p 5 The Brothers n Singap. GOOILAND 6 te Las Palmas n. B. Aires GORDIAS 5 te Gibralt. n. Amst. HATHOR 5 v. Beyrouth te Iskender HECTOR 5 v. Lissabon n, Tanger HECUBA 6 v. Buenav. te Manta HEELSUM 6 v. Antw. n. Amst. HELENA 3 v. W. Indië te N. York HELICON 5 v. Pt au Pr. n. Santiago iCuba) HERMES 6 V. Curaq. te Marac. HERSILLA 5 v. Trinid. n. Pto La Cruz. ILIAS 5 v. Rott n. Savona. KIELDRECHT p, 5' Okinawa n. Rott KONÏNGSH. 5 v. Genua n. Livorno KOTA BAROE 6 v. L. Charles te Neport N. KOTA GEDE p. 5 Kreta n. Beyrouth. LAWAK 8 te Manila verw. n. Perz. G. LEUVEKERK p. 5 K. S. Antonio n. Caitic. LIMBURG 5 v. Bahrein n. Bombay. LINDEKERK p. 5 Finist. n. Hamb. LISETA 5 v. Pt. Dlokson n. Telok Anson. LUCITA 6 v. Hevsham te Stanlow. LUN'A 6 v. Algiers te Nemours verw. MAAS 5 v. Amst. 4e Bremen, MACOMA 5 v. Cochin n. Bombay. MACUBA 5 te Singapore. MADJOE II 5 v. Baat ia te Lond. uit gekt n St. Malo. MALEA 5 220 m. N O. Bahia n. B. Aires. MANTO 5 v. Gibralt. n. Aiexandr. .MARIEKERK 5 te Pt. Said n. Mombassa. MARISA 5 v. Kingston n. Curaq. MEERKERK 4 v. Yokoh. n. Rott. MELISKERK 5 v. Rott. n. Hamb. MENDOZA v. Bremen n. Hamb. MENTOR p. 5 Ouess. n. Rott. MIDAS 5 v. Amst. n. Lissabon. MIRZA 5 1. G. v. Oman n.. Bahrein. MITRA 5 520 m. O.Z.O. Bermuda n. Na pels. NESTOR 5 v. Rott, te Amst. NOORDWIJK 2 v. AntUla te Philad. NORDFARER v. Bord. n. Dakar. NORSE CAPTAIN 6 v. Cienfueg. te Rott OMALA p. 5 Z. Sardinië n. Berre. ONDINA 5 v. Rott. n. Aaiesund. OVULA p 5 N- v. Socotra n. Cochin. PARKHAVEN 5 v. Bremen te Rott. POELAU LAUT 5 v. Damman n. Bahrein. PR FRED. HENDRIK p. 6 K. De Gata n. Burriana. PR PH. WILLEM 5 v. Lond. n. Dakar. PYGMALION 5 v. Niokerle n Trinidad, RAKI 5 i G. v. Oman n. Bombay. RIDDERKERK 5 v. Suez n. Perz. G. RIOUW 5 v. Savannah te Gulfport. RITA 5 i. G. v. Thailand n. Singap. ROTULA 5 310 m. Z.W. Bermuda, n. Free- Bijzonder professoraat parapsychologie De Studievereniging voor Psychical Research -is bevoegd verklaard tot het vestigen van een bijzondere leerstoel in de parapsychologie aan de universiteit te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterda m. Cand. rechten de heren A. Rpovers en A, G, Bloys, Groningen. Semlarts-ex, de heren J. Stëg'cwerns en ,T. W. M. H. Waalkens. Bcv. tot arts de heren E. W. Hoving, L. de Jonge en F. H. Mulder. Rotterda ni. Gand. econ. de heren .T. Wulfse en R. Voskuil. Doet. id. de heren H. J Marinus, J. Wolf. B. Meyer en L. F. de Waard. viering van het zevende lustrum van de Wagenlngse Vrouwelijke Studenten vereniging is op 16 en 17 Maart vast gesteld. Ned, H e r v. Kerk. Beroepen. Te Nleuw-Lekkerland. B, Haverkamp te Veen (N.-Br.). Te Wijhe, H. A. Jellema te Balk, Aangenomen. Naar de Protestantse Kerk in Ind. (voor buitengewone werkzaamheden), W. J. Gunning te Wydhen en Leur. Geref. Kerken. Beroepen. Te Pernis, K. D. A. Schippers te Sibculo-KIoosterhaar. Chr. Geref, Kerken. Beroepen. Te Doesburg. H. U. Westerterp te Lutten a. d. Dedemsvaart. De Iraanse Majlis is gisteren in be sloten zitting bijeen geweest om te trachten een oplossing te vinden voor het geschil tussen premier Mossadeg en Kamervoorzitter Kasjanl. UIT DE STAATSCOURANT Aan mr A. J. M. Nederveen is, op zijn verzoek met ingang van 1 Arpil, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Bergh. L. H. J. B. van Gorkom, werkzaam op het departement van Buitenlandse Zaken, zal in April te werk worden ge steld als ambassade-attaché te Pretoria. port RIJN! NLAND 6 v. B. Aires te Amst. SALAWATI p. 6 K, Bon n. Algiers/Veiv Kon. S. ELENA 4 v. Montev. n. B. Aires. S. CATARINA 4 v. Rott. n. Bremen. S. TERESA 3 te Rio Jan. n. B. Aires. SAROENA 6 v. Pladjoe te Singap. verw. SCHIPPERSGR. p. 5 Vliss. n. Helsin©f. SCHIEDIJK 4 v. Baltim. te N. Orl. SLIEDRECHT 6 v, Southampt. te HulL SLOTERDIJK 5 v. Hamb. te Rott. SOMMELSSDIJK 4 v. Tampa te Houston. ST ARNHEM p. 5 Ouess. li. Rott. STSRABO 5 v. Famagusta n. Merslna. TAURI 6 v. Amst n. W.-Indië. TIBERIUS 6 v. Amst. te Hamb, TIBIA 6 v. B. Papan te Sintgap. verw. TITUS 5 v. Gibralt. n. Amst. TJIBANTJET 5 v. Soerab. n. Panaroek. TRITON p. a Turk's Isl. n. N. York. TWEE GDBR. 5 v. Agadir te Nantes. WAAL p. 5 Gibralt n. Beyrouth. ZIJPENBERG p. 5 Dover n. Karachi. Passagiersschepen ALDAB1 5 v. Santos n. Rio Jan. A LH EN A 6 v. Santos n. Montev. BALl 5 te Pt. Soudan n. Amst. BAWBAN 5 v. Bandjerm. te Soerab. BENGKALIS 5 60 m Z.Z.O. Aden n. Java. BLOEMFONT. 5 600 m 770 Cp Palmas n. BONAIRE 5 340 m Z. Fayal n. Amst. BORNEO 5 v. Djibouti n. Amst. CONGOSTROOM 6 v. W. Air. te Amst. EURYBATES 2 v. Amst. to Palemb. FRIESLAND 5 v. Makass. n. B. Papan. GAASTERLAND 6 250 m N.W. Dakar n. GAROET 5 140 m Z O. Kreta n. Rott. GRAVELAND 6 te Santos n. Amst. INDRAPOERA 5 v. Cherib. n. Semar. JAGERSFONT. 6 v. Bremen te Hamb. LAERTES 4 v. Belawan n. Amst. LANGKOEAS 5 te Djeddah n. Java. MAASDAM 5 v. Kingston n. N. York. MANOERAN 5 v. Singap. n. Palemb. MAPIA p. 5 K. de Gata n. Java. MATARAM p. 5 Dungenoss n. Java. MODJOKERTO O. v. Bremen te Antw. NW AMSTERDAM 5 v. Montev. n. Santos. NW HOLLAND 5 v. Sydn. n. Brisb. NIGERSTROOM 5 v, Accra te Winnebah. ORANJESTAD 5 200 m W.Z.W. Madeira OVERIJSÈL 5 v. Honolulu n. Sorong. SUMATRA 6 v. B. Papan te Soerab. verw. TALISSE p. 5 Guardaf, n. Java. TEUCER p. 5 K. Guardafui n. Amst. TJILUWAH 5 v. Makass. te Djak. verw. TJISADANE 5 480 m. Z.O. Ceylon naar TOMINI p. 5 K. Guardafui n. TOMORI p. 5 K- S. Antonio n. Lond. TROILUS 5 v. Amst. n. Makassar. VEENDAM 5 880 m O.N.O. C. Race naar Halif. WILLEM RUYS 6 v. Southampt. n. Djak. WILLEMSTAD p. 5 Guadel. n. La Guaira. Emigrantenschepen FAIRSEA 5 270 m. N, Diego Gare, n. Sydn, JOH. v. OLDENBARNEV. 5 v. Djak naar SIBAJAK p. 5 Enggano n. Rott. WATERMAN 5 i.*G. v. Suez n. Rott. ZUIDERKRUIS 5 240 m W.Z.W. Cp Pai- n, Kaapst. N.V. PHILIPS* GLOEILAMPENFABRIEKEN EINDHOVEN Bij enige Hoofdindustriegroepen bestaat gelegenheid tot plaatsing van jonge commerciële assistenten Leeftijd: ca. 25 jaar; ongehuwd. e afgerond Middelbaar Onder- Opleiding: t wijs. N.B. Enkele jaren commerciële (export-) ervaring, goede talenkennis (eventueel ook Spaans) en enige technische belangstelling of inzicht zijn zeer gewenst en betekenen een belang rijke aanbeveling. Brieven met recente foto worden ingewacht bij de afdeling Personeelzaken, Willemstraat 20, Eind hoven, onder A.H. 5332. (Geen persoonlijk bezoek dan na uitnodiging!) TE HUUR AANGEBODEN best. uit 2 verdiepingen en zolder, vloeropp. elk 20 X 9 m, gelegen ln het Centr. van A'dam, in dir. nabyheid van vaarwater. Administratie Handelsblad^ VERKOOPORGANISATIE vraagt voor spoedig liefst woonachtig in Amsterdam of omgeving; middelbare opleid, en talenkennis vereist. Geen tuss.pers. Br. S662, Hbld. MERCEDES-BENZ 1950/51. Luxe Diesel Sedan, nog in onbe- houden wagen. MORRIS MINOR 1950/51, coach, uiterst mooi onderhouden wagentje, heeft weinig gereden. VOLKSWAGEN de Luxe 1951/52, nog niet van nieuw te onderschelden. VOLKSWAGEN de Luxe 1950, uiterst mooi onderhouden wagen. Automobielbedrijf GEBR.v. K00Y SOESTKRBKICGSESTRAAT 2 SOEST Telefoon K 2955—2605. Dealers van Mercedes-Benz, Volkswagen en Hudson Voor spoedige Indiensttreding kun nen op dc administratie van het ALGEMEEN HANDELSBLAD WORDEN GEPLAATST: 1. VOOR DE AFD. ADVERTENTIES: 2. VOOR DE AFD. CORRESPONDENTIE: leeftijd 1S-22 jr., middelbare opleldin strekt tot aanbevoling; Bij de afdeling Gebouwen van de Dienst der Publieke Werken te Amsterdam bestaat ge legenheid tot plaatsing van bij voorkeur in het bezit van het diploma bouwkundig ingenieur van de Technische Hogeschool te Delft, E. T. H. te Zurich, architect H. B. O. of een met deze studie mogelijkheden gelijkwaardige opleiding. Bureau-ervaring en practyk by de uitvoering van bouwwerken strekken tot aanbeveling. Aanstelling zal afhankelijk van bekwaam heid, ervaring, leeftyd, e.d. geschieden in de rang van architect, architect le klas of hoofd-archltect SALARISSEN: Architect van 5.888.76 tot 8.005.56 Architect le klas 6.616.44 8.997.84" Hoofdarchitect 7.145.64 9.659.28 inclusief vaste toelage. Aanstelling boven het minimum-salaris ls mogelijk. Kindertoelage volgens de Gemeen telijke regeling. Voor gehuwden, die bulten Amsterdam zijn gevestigd, bestaat een rege ling tot vergoeding van reiskosten, e.d. Sollicitaties, op zegel, onder No. 36 P.W., binnen 14 dagen na het verschynen van deze advertentie ln te zenden by de Directeur van de Gem. Personeelsvoorziening, Sarphatl- straat 92, Amsterdam-C. Vooraanstaand Advertentiebureau te Amsterdam vraagt voor spoedige Indiensttreding Bekendheid met het vak strekt tot aanbeveling. Brieven met ultv. inl. over vorige werkkring, ver langd sal. etc. onder no. 8660, Adm. Handelsblad. MULLER'S Metaal Maatschappij N. V. Prinsengracht 544 Amsterdam-C. vraagt voor spoedige indiensttreding Commerciële Kracht (mnl. of vr.) op haar afdeling Verkoop Walserijproducten voor telefonische en administratieve order behandeling en voorraad-adminlstratie Gevraagd wordt: een ambitieuze, harde werker leeftijd ca. 25 jaar. opleiding minstens Mulo, kennis der moderne talen strekt tot aanbeveling: zij die ervaring hebben ln de ijzer- en staalhandel genieten de 'voorkeur. Geboden wordt: een afwisselende, prettige werkkring, goéd salaris: voor goéde kracht uitstekende voor uitzichten. Eigenh. geachr. brieven m. voll. geg. aan de Directie. ^Wessanen's Koninklijke Fabrieken N.V.^ WORMERVEER vraagt voor spoedige Indiensttreding die zal. worden belast met de behandeling van de opslag van eigen grondstoffen en producten, zomede met de acquisitie van goederen, op te slaan ln haar panden voor rekening van derden. Ervaring op het gebied van deze werk zaamheden vereist. Leeftijd ongeveer 30 jaar Sollicitanten moeten bereid zyn zich te onderwerpen aan een psychotechnisch onderzoek. Geheimhouding verzekerd. Brieven met uitvoerige Inlichtingen aan het Kantoor der Vennootschap. Duitss kruissn. piano's ƒ775.-, fS75.-. ƒ975.-. 5 j. gar., bet. in overl. Brederodestr. 2. Ook baypïano. Lonende Agenturen gevraagd voor Utrecht en omgeving Kantoor, magazijn, tel. enz, ter beschikking. Br. met voll. inl. nr. 8656, Handelsblad. Br. no. 8554, Adm. H.blad Gevr. zonn. 8-k. flat met c.v. in ruil voor 4-k. flat met c.v. aan het Ol.plein. Br. onder no. 8550. Adm. Handelsblad. Woningrail. Aangeb. Centrum Den Haag vrij bovenhuis, k.. badk. Gevr. kleine woning op goede st. A'dam. Br. 8408, Hbl. Gerubriceerde aankondigingen Maatkleding Veranderen Populaire prijzen Steph. J. Kuijlaars T. v. Seroosk.w. 60, tel. 94247. TAPIJTEN RESTANTEN Zaterd. en Maand. Wiltons en Smyrna's, m. foutjes, 79.- 98.—, 125.—. Tapythandel „Maro". Achtergr. Frederiksplein. b/h Genotvolle muziek met een Telefunken radio. Grote keuze, prijzen v.a. 185. Radio Scnoemaker. Eophial. 53. tel. 21086, Ametelv.w. S3, tel. 20396 PLISSEREN. Voor piisseer- en borduurwerk A.B.T.I. Gebouw Hirsch, Leid seplein, telef. 40998, A'dam. COMB. LERAREN ENGELS M.O. Opl. pract-ex. Spreekv.h. Conv. Spec, emigr. curs., Les- adr. alle delen stad. Churchill- laan 73II. Tel. 712628. A. KOREMANS koopt net-gedragen HERENKLEDING Warmoesstraat 9. telef. 49501. Praoht Steinbach piano aan geb.. nog 3 j. garantie, ƒ900. J. F. v. d. Brink, Ceintuur baan 231III. Auto-financiering, vlotte af wikkeling J. Uyiings, Nes 100, A dam, tel. 33410. na 6 u. 21238. vergr. toer B.Jt m. B.B.M. oud, straat 116 Te koop geboden blokje w/w huizen e/gr. te A'dam (Staats liedenbuurt). Huren ca. 9200. Koopsom 105.000, Br. onder no. S600, Adm. Handelsblad. Te koop aangeb., wegens ver trek, zeer prachtig noten huis- k. améubl. (Chippendale stijl), z.g.a.n., gekost hebb. 4500. voor 1800—, bestaande uit groot dressoir. 6 armstoelen en ovale tafel. Van Merlen- laan 4, Heemstede. Ter overname gevraagd grote boekenkast en schrijfbureau voor herenkamer. Brmet prijsopgave, no. 8645, H.blad. Gevr. vrije gem. étage of ge deelte étage, 3 a 4 kam., c.v. Br. met prjjsopg. no. 8616, Hbl. Te huur pakhuis in West met overn. van inventaris, f 1200. Br. no. 8617. Adm. H.blud. Echtpaar, met verlof uit Indië komend, zoekt voor April en Mei gemeubil. kamers niet keuken. Br. no- 8621, H.blad. Voor direct gevr. gem. app., voorz, v. allé comf. zoals c.v.. en k. etr. water, badkam.. keuk. v. cchtp. m. kind. Omg. A'dam-Z. Br. no. 8615, H.blad. Gevr. per 1 April 3 gem. of gest. kamers m. badk., keuken en tel. Br. 8559. Handelsblad. Echtpaar, zonder kinderen, vraagt kamers, keuken, bad kamer, gestoff, of niet, voor 1 April. Br. 8651, Handelsblad. Mod. fiat of huls te huur gevr. In Amsterdam of omg., evt. overn. stoff. geen bezwaar. Br nr. 8661. Handelsblad. Aangeb. op le stand. nw.-Z., gem. zit- en slaapk., c.v. Event, direct. Teiefoon 24331. Zakenman, in het bezit van klein, doch volledig ingericht kantoor te Utrecht, zoekt dit meer rendabel ie maken. Br. onder nr. 8655. Handelsblad. Jonge, wetensch. boekhandel te A'dam zoekt een by voor keur ongehuwde, wat oudere kracht, door bezit van klein ink. in staat tegen minimaal sal. te werken. Gevr. wordt administr. aanleg, culturele, liefst psvchol. be- langst. en bereidh. zich in het geheel ln te werken ten einde eigenaar te steunen. Brieven onder nr 8590, Handelsblad. 100 PROBLEEM-SPELLEN verzameld en geanalyseerd door Mr F. W. GOUDSMIT 168 pagina's alleen gebonden DP I IC 2.90 afgehaald L 1\| JO f 3-05 franco thuisbezorgd Levering tegen vooruitbetaling Uitgave: ALGEMEEN HANDELSBLAD, AMSTERDAM en NEDERLANDSE BRIDGEBOND, DEN HAAG

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3