Nederland-Denemarken op een ongunstig tijdstip 98r NIEUWE KC START MET: Twee teams die gebrek aan training hadden Dit jaar geen Ronde van Nederland HULDA THORDEN torste gaven uit Finland Tien barakken, twee scholen, een huis en enorm veel hout Met YELP0N zie je er geen barst van Speld en zwarte koppen met Vrijdag 6 Maart 1953 9 De interlandwedstrijd van Zaterdag a.s. tussen Nederland en Denemarken in het Feyenoord-stadion te Rotterdam wordt wel een zeer bijzondere wedstrijd. Met deze ontmoeting wordt in de eerste plaats een belangrijk bedrag ongeveer 200.000, door 22 voetballers bijeen geschopt voor de slachtoffers van de watersnood, en dat is het uitgangspunt van deze wedstrijd, maar ook brengt de nieuwe Keuzecommissie haar eerste elftal op de proppen. De derde bijzondere omstandigheid is dat deze wedstrijd op een voor beide landen zeer ongunstig tijdstip wordt gespeeld. Kans op revanche van September '52? In Denemarken pleegt men mid winter geen competitiewedstrijlen te spelen en hetzelfde kan gezegd worden voor Nederland waar niet de KNVB maar het weer de voet ballers wel dwingt tot werkeloos heid. Dit laatste heeft weer het ge volg dat de pas aan de gang zijnde K.C. niet een Oranjeteam heeft kun nen formeren dat stoelt op voor honderd procent betrouwbare gege- véns. Vooral omdat dit nieuwe col lege niet alleen maar te werk wil gaan aan de hand van een zekere traditie, maar er op staat die krach ten in het nationale elftal te bren gen die op dat moment de grootste waarborg vormen voor ook werke lijk de sterkste vertegenwoordiging. De K.C. is er van overtuigd dat het team voor de strijd tegen Denemar ken niet geheel aan die straffe doch juiste eisen voldoet. Het Oranje team voor Zaterdag is derhalve een „probeersel-", een goede proefne ming ter oriëntatie voor de belang rijkste wedstrijden die dit seizoen nog zullen volgen tegen Zwitserland en België. De Keuzecommissie heeft daarbij de geruststelling dat de De nen even goed of slecht getraind in de Feyenoordkuip zullen aantreden als onze Nederlanders en dat de Denen na de laatste wedstrijd tegen Nederland in September 1952 vrij (Advertentie l.M.) Bij deze Jubileum-aanbieding gaat het nu eens niet om de prijs, neen, het gaat om de kwaliteit. Kunt U dan een betere aanbieding in deze serie verwachten, dan die van een originele Jumbo binnenveermatras. Het Jubileum van één van de grootste afnemers van Jumbo binnenveermatrassen is voor de Jumbofabriek een aan leiding geweest om voor onze klanten (die toch ook Jumbo klanten zijn) een serie matrassen te leveren in de originele standaard-uitvoering van haar luxe serie 5.H. tweedelig, van 165 guldefl. Een tweepersoons binnen veermatras afgedekt met ge stepte crine en watten, over trokken met een damast uit deze bekende serie, met in gezette rand en compleet met twee met Java kapok gevulde kussens, nu als Ju bileum matras, maar dan zeven en zestig gulden goed koper dan normaal. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van een aantal van deze Jumbo-jubi leum matrassen met 15 jaar garantie, tweedelig, tweeper soons, het beste, het duur zaamste en het prettigste bed dat U ooit kocht, nu voor Ook m éénpersoons ie leveren. Postorders onder rembours. Ne WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 29180 plotseling aanzienlijk in vorm zijn teruggelopen, hetgeen tot uiting kwam tijdens het Scandinavische kampioenschap toen behalve van Zweden ook van de Noren en de Finnen werd verloren. Wij kunnen Zaterdag (om half vijf) derhalve een strijd verwach ten die wellicht niet alle aspecten van de techniek en alles wat daar mede in direct verband staat zal be lichten, maar die vrij gelijk opgaand spel kan vertonen, met misschien wel een lichte revanche van het Oranjeteam voor de 32-Nederlaag in September jl. in Kopenhagen ge leden. D.w.z. als onze spelers niet te veel met gedachten aan de com petitie van de volgende dag rondlo- r: pen, wanfc dan wacht een normaal programma. Een succesje zou een voortreffelijke morele steun zijn, die wij nu reeds twee jaar hebben moe ten ontberen. De Denen hebben bovendien een extra handicap in het verlies van hun ervaren back Svend Nielsen en de jeugdige middenvoor Per Jensen Van het Deense elftal is voorts nog te vertellen dat er diverse gerou tineerde krachten in zijn opgeno men. zoals doelman Joergen Johan- sen. snel reagerend en ver uittrap pend, rechtshalf Erik Terkelsen (12 wedstrijden Deens elftal), de lange spil Broeggcr, zeer moeilijk passeer- baar en goed koppend. Linksbuiten Holger Seebach is de oudste van de filoeg met zijn 30 jaren, die veel nternationale ervaring heeft: links binnen Aage Jensen is de aanvoer der en heeft elf interlands achter de rug. Rechtsbinnen Poul Peter sen heeft 13 maal de internationale kleuren verdedigd en behoort tot de besten van de ploeg. De benja min van het team is rechtsbuiten Erik Nielsen, zojuist 20 geworden, die zijn debuut tegen Nederland maakt en van wie men veel ver wacht. Wij herinneren er tenslotte nog even aan dat de hoofdcommissaris van politie in Rotterdam heeft aan- geraden zich zeer vroegtijdig naar de wedstrijd te begeven, omdat extra grote drukte wordt verwacht daar alle zuidelijke aanvoerwegen tengevolge van de overstroming zijn uitgevallen. Er wordt zelfs aange raden auto's in de binnenstad te la ten staan en per tram naar het sta dion te komen. DENEMARKEN: Terkelsen E. Nielsen Petersen Koeppen Broegger Olesen Holm Aage Jensen (aanv.) Scheidsrechter Henri Bauwens (B.) Luiten Lenstra Clavan v. d. Bogert v. d. Kuil (aanv.) Blesbrouck Terlouw Klaassens Boskamp Tebak Landman NEDERLAND: De radioreportage wordt verzorgd door alle omroepverenigingen. Leo Pagano en Dick van Rijn geven het wedstrijdverslag. Tussen Pionnen en Raadsheren De RSB-compctitie Competitieultslagen: PromotieklasseKralingen 3—Messe maker 133j 4'a— 3'.2. Spangen 2—Dor drecht 2 6',i3'ï Messemaker—Hille- gersherg 3—4: NRSV 2—Kralingen 3 3*3-1'a. Eerste klasse. Groep A: Centrum 2— RSR 3—5, ESS—Trianon 0—3. PTT—Ivo ren Toren 13. Maassluis—Excelsior 2—4. Groep B: Zwarte Dame—Dor drecht 3 (3—31 31a—4%. 't Westen— Charlois 2 (2—1) 4—3. Spangen 3—Re- gina 3Vii31a, Charlois 2—Regina (3—4) 3—7. 't Westen—Spangen 3 (lli—3!i) 5—5. Tweede klasse. Groep A: Kralingen 5 Overschie 2 "ïb—21a, Eeuwig Schaak— GEB 3—2, Unilever— Kral. veer 5—2 Groep C: Charlois 3Hillegersberg 2 2!ï—4 j. Dordrecht 4Oneslmua (44i 4*45'.\ BarendrechtHillegersberg 2 (2li31a) 4—6. Zwarte Dame 2Hey- plaat 152) 6—4. Groep D: SCS—Maas sluis 2 2—3. HVO—Overschie (3—3) 4—5- 't Westen 2—ESS 2 6*4—3*4. Derde klasse. Groep A Zworte Dame 3 Waddlnxveen (3—5) 4—6 DONK— Zwarte Dame 3 21a—7%, 't Westen 3— Waddinxveen 3—7 Wiih Steinitz 3 Messemaker 3 82. Groep B: Shell HVO 2 (2'43'ai 8—5. HVO 2—ESS 3 7'i2]j. Zwarte Paard—Shell 1*4—7*4. Groep C.: Dordrecht 6—Barendrecht 2 2'-3*4. Rotterdam ZuidDordrecht 6 81alij. GrceD D: Hillegersberg 3— GEB 2 4—2. Groep E: Dordrecht 7— OLDI 6—4, Wester Toren 3—Dordrecht 5 l'a—8*4. SDK—Unilever 2 (5'i—1 7*42'/j. Groep G: SDK 2—SIO 2 5*4—4*4, Gusto 2—Tediro 2 1—9 Groep H' Pion 4—Wester Toren 2 (42i 6' 314. Pion 4Kralingen 6 6'/a3'4. Vierde klasse. Groep A: OLDI Berkel 2 3—7. Groep B: Maassluis 3— HVO 3 f5—31 6—4. Groep C: Regina 4— Müllerco 2 8—2. Groep D: Internatio— PTT Dordrecht 3'a—6«4. Zwarte Dame 5Onesimus 4 3143*4. Ronde van Algiers CONSTANTINE De tweede étappe van de Ronde van Algiers, van Philippe- ville naar Constantine over een afstand van 214 kilometer, is gewonnen door de Fransman Dccquay in 6 uur 0 min. 6 seconden. Het verdere klassement luidt; 2. Hernandes (N.-Afrika) 6.00.32: 3. Kabaili (N.-Afrika) 6.00.35 4. Rolland (Fr.) 6.00.55: 5. Lauredi (Fr.) z.t.: 6. Gauthier (Fr.) z.t.: 7. Rancon (Fr.) 6.01.26: 8. De Rijck (België) 6.03.13: 9. Van Dormael (Belg.) z.t.: 10. exaequo Varnajo (Fr.), Mirando (Fr.), Zelasco (N.-Afrlka) en Wagtmans (Ned), allen z.t. als De Rijck. Wim van Est werd 69«te in 10 uur 41 min. 59 sec. Het algemeen klassement ziet er thans als volgt uit: 1. Decquay (Fr.) 10.07.15: 2, Kabaili (N. Afr.) 10.08.15: 3. Rolland (Fr.i 10.08.35: 4. Lauredi (Fr.) 10.08.35: 5. Gauthier (Fr.) 10.10.00; 6. De Rijck (Beig.) 10.10.28: 7. Rancon (Fr.) 10.10.31; 8. Wagtmans (Ned.) 10.10.53: 9 Mi rando (Fr.) 10.10.53. -\ Melbourne kreeg al een rekening MELBOURNE Het organi satiecomité voor de Olympische Spelen van 1956 kreeg dezer dagen een rekening gepresen teerd van ruim 340.000 gulden door de architect Frank Heath uit Melbourne. Heath had het ontwerp gemaakt voor de bouw van een Olympisch stadion op een voetbalterrein te Carlton. Toen later besloten werd de spelen niet te Carlton, maar in het cricket-stadion te Melbourne te houden, bleek het werk van Heath nutteloos te zijn geweest. Hij acht zich benadeeld door deze gang van zaken en vordert een schadeloosstelling. V AMSTERDAM. De Ronde van Nederland 1953 gaat niet door. De financiers van de ronde zijn van mening, dat de situatie, zoals die zich in verband met de tegenwoor dige omstandigheden laat aanzien, niet voldoende ruggesteun biedt om het doorgaan van de ronde dit jaar te rechtvaardigen. De „Efor" vindt het niet verant woord door te zetten wat een avon tuur zou kunnen worden. Liever dan hun bemoeiingen ten aanzien van de ronde met een een avontuur te besluiten, stellen de financiers zich voor de ronde van 1953 niet te laten doorgaan, doch haar tot 1954 op te schorten. Nog geen Duitsers in Tour de France PARIJS De langdurige bespre kingen tussen Jacques Goddet, directeur van de Tour de France, en Kurt Buehn. president van de B.D.R. (Bund Deutscher Radfahrer) is besloten dat de Duitse bond dit jaar geen gebruik zal maken van-de mogelijkheid voor Duitse renners om in de Tour de France te starten. Russische sport en het amateurisme LAUSANNE In een brief aan het I.O.C. heeft Konstantin Andria- nov, president van het Russische Olympische Comité en lid.van het I.O.C., de beschuldigingen afgewezen als zou de gewichtheffer Novak voor zijn wereldrecordverbeteringen grote financiële beloningen hebben ontvangen. Andrianov verklaart dat dergelijke praktijken in Rusland nooit worden toegepast, en dat het Russische Olympische Comité er op toe ziet dat wedstrijden strikt in het kader van het amateurisme worden gehouden. Athleten, die bij zondere prestaties leveren, worden onderscheiden met diploma's en medailles. Andersluidende berichten hebben klaarblijkelijk slechts ten doel de Russische sport en de Rus sische sportlieden in discrediet te brengen, zo wordt in de brief vast gesteld. Winkelsluitingswet overtreden De economische politierechter zal Donderdag 12 Maart schriftelijk von nis wijzen in de zaak tegen de sla ger C. J. V. van de Walenburger- weg. die 13 Februari terecht stond wegens overtreding van de Winkel sluitingswet. De slager zou nl. zijn winkel na zes uur 's avonds geopend hebben gehad, doordat een automaat voor de verkoop van kokswaren als croquetten. ballen gehakt, bitterbal len. welke in de toegang tot die winkel geplaatst was, in de loop van de avond regelmatig bijgevuld geweest zou zijn. Donderdag is de behandeling nog even voortgezet teneinde een briga dier van politie te horen over de wijze, waarop de bewuste automaat voor (je winkel was opgehangen. De raadsman van de heer V.. mr. A. Allard, wees er nogmaals op. dat bij een vroegere gerechtelijke behandeling van een arbeidsgeschil wel degelijk rekening was gehou den met het tweeledige karakter van het bedrijf: slagerij en auto maat. die als onderling gescheiden moesten worden gezien. De officier van justitie persis teerde bij zijn (symbolische) eis: een geldboete van f 1 en de politie rechter zal nu ne volgende week Donderdag uitspraak doen in de zaak. die door vele colllega's van de slager-automaathouder met bij zonder grote belangstelling wordt gevolgd. De voortzetting van hun bedrijven is er immers ten nauw ste mee verbonden. ROND DE KORF Het Zuiden stap dichter bij titel Het Hoofdbestuur van de Korf- balbond Is niet te benijden nu het na een vastgelopen seizoen zal moe ten vaststellen, hoe de competitie om het landskampioenschap ge speeld moet worden. Er zijn door stuurlui aan de wal al verscheidene plannen geopperd, maar die zullen alleen maar een bepaald deel van de kampioenen tevreden stellen. Het is een verstandig besluit geweest nog maar een maandje te wachten en te zien of de tijd een oplossing brengt. Voorlopig zet de competitie leider de competitie in de afdelingen vbort. Zondag zal Het Zuiden weer een stapje nader tot het kampioen schap kunnen komen door met Quick af te rekenen. De Haagse Eibers moeten geen punt meer ver liezen als ze nog volwaardig tegen stander van de Rotterdammers wil len blijven. Van HKV moet dus gewonnen worden. Verder is er een strijd om de derde plaats gaande, waarbij HKV. Spangen en Vicus Orientis betrokken zijn. De laatste moet. om zijn positie in dit kamp te verstevigen, van Deetos winnen en Spangen dient in Den Haag met Achilles korte metten te maken. In de tweede klas A heeft Zwervers weer een goede kans op de titel gekre gen door de overwinning op Actief. Nu moet met het zwakke Rozenburg worden afgerekend, HSV zal wel van Regenboog winnen, evenals Blauw Wit *51 van Sper wers. In B zien we Algemene van Olympiaan winnen en Fluks van Zuider kwartier. Velox kan door een overwin ning op Overkanters in veiligheid komen. Goede kans op zege tegen België (Van onze hockeytnedewerker) De belangstelling van hockeyend Nederland gaat dit weekend aller eerst uit naar de prestaties van het Nationale Dameselftal dat Zaterdag in Brussel met de charmante, kwie ke Belgische ploeg de strijd zal aanbinden. Wanneer we het even heel kort mogen zeggen, geloven we dat onze melskes heus \yel een goede kans op een zege hebben. De westelijke herencompetitie gaat Zondag gewoon verder. Van de wedstrijden, waarbij de Rotterdamse verenigingen zijn betrokken, ver melden we eerst GooiVictoria, dat geruime tijd geleden al eens bij een 11 stand werd gestaakt. De strijd wordt nu opnieuw begonnen met ongeveer gelijke kansen voor beide. In de promotie-klasse is Asvion Aeolus zeer interesasnt, mede doordat MRHC jl Zondag van de Schiedamse ploeg verloor. Asvion blijkt een produc tieve voorhoede te hebben! MRHC ontvangt TOGO waarvan het de eerste ontmoeting met 41 won. Of het nu weer met zulke duidelijke cijfers een zege wordt? BNC zal op de Oude Golflinks in Den Haag HDM II ontmoeten waartegen het graag een revanche-partij voor de on fortuinlijke eerste nederlaag zal spelen. Toch geloven we niet. dat HDM II de punten zal moeten missen. BESTEMMING STAAT AL VAST! Het Finse s.s. „Hulda Thorden" arriveerde gistermiddag in de Merwehaven met een uiterst nuttige lading. Het schip, Don derdag 26 Februari uit Abo vertrokken, bracht tien barakken, twee houten scholen, een woning, twaalf ton hardboard, 485 standaards gezaagd hout en 392 vadem rondhout. Deze welko me gaven werden geschonken door de Finse regering en door firma's in diverse Finse plaatsen. Daarentegen zal in 1954 een volle dige Duitse ploeg van tien man aan de Tour deelnemen. De Luxembur gers wilden niet in een gemengde ploeg met Duitse renners rijden. Wapenschouw KO.O.S. Het jaarlijks wapenfeest van de Ko ninklijke Onderofficiers Schermbond pleegt ieder jaar In een andere kazerne plaats te vinden. Dit jaar is de Van Ghent Kazerne aan het Toepad ervoor uitgekozen Van 10 t/m 13 Maart vinden zowel de individuele- als korpswedstrij den op sabel, degen, floret en geweer de gehele dag daar plaats. Om 8.30 uur wordt Iedere dag begon nen. Op Dinsdag zijn de wedstrijden op sabel, afdeling 1 en 2. geprojecteerd tot en met de finales. Woensdag volgen de wedstrijden op degen. Op Donderdag staan de personele floret-wedstrijden op het programma, alsmede de korpswedstrijden op geweef en floret. Voordat 's Vrijdagsavonds om 9 uur de prijsuitreiking de vierdaagse wedstrijden besluit, zijn de personele wedstrijden op geweer, alsmede de korpswedstrijden op sabel en degen nog aan de beurt ge weest. De scholen zullen spoedig naar Klundert in Brabant worden ge transporteerd; het (prefabricated) huis gaat naar Herkingen; één ba rak zal worden opgesteld in Mid- delharnis: de andere negen gaan waarschijnlijk ook naar Flakkee en Goeree. Het rondhout is zeer wel kom: het zal worden gebruikt bij het herstel der dijken. Het gezaag de hout en het hardboard worden bewaard voor de wederopbouw in het getroffen gebied. Meters hoog was de lading rond hout aan dek van de 4000 ton grote „Hulda Thorden" gestouwd. Met enkele dagen vertraging kwam het schip een wilde vaart-bootje in Rotterdam aan, want in de Finse Golf versperde het ijs de doortocht. Aan boord van de ..Hul da Thorden" 'n schip van de rederij H B te Helsingfors. werd de lading bii het vertrek door de Finnish State Board of Forestry, een soort Fins Staatsbosbeheer, overgedragen aan de Nederlandse gezant in Fin land. Kapitein A. Sjöblom kon gister middag een aantal autorieteiten in het antieke verblijf van zijn schip verwelkomen. Onder een oude pe troleumlamp vond de overdracht plaats, waarbij dr E. O. Baron van Boetzelaer. chef directie alge mene zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, en mevrouw Doorenbos Roëll van het Rode Kruis vriendelijke woorden tot de goedgeefse Finnen richten. Verder waren aanwezig de Finse gezant, de heer Aarn? Wuorimaa, en zijn legatie-secretaris, de ehren A. Vin- ke en F. Overeynder, resp. consul en vico-consul van Finland te Rot terdam, en hun consulaats-secreta- Meters hoog reikte het op de dekken vaji de Hulda Thorden" gestouwde rondhout. De stapels goede gaven uit Finland lagen gelijk met het sloependek. Staan- de op de rand van de kade on derhielden de autoriteiten die de lading in ontvangst namen, zich met. de kapitein van het schip. ris. dr ir Z. Y. van der Meer, di recteur-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting, en de heer J. Hasper. gemeente-secreiaris van Rotterdam, namens de burgemees ter. De .Hulda Thorden" meerde aan een steiger van de N.V. Corns Swart- touw's Stuwadoors Mij. ZATERDAG 7 MAART HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gra- mofoonmuz, 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders ln de continu bedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gra- mofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dansmuz. (Advertentie LM.) ZO GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT door Constance en Gwenyth Little Richard knikte zonnig. „Niet be slist met elkaar, natuurlijk, maar in dat geval zou je de cheque in tweeën kunnen delen." Joe ontspande en zei: „O. alleen maar een grapje dus?" „Ook een beetje zelfoverschatting", voegde der." gezicht alsof ik trachtte haar een goudmijn te verkopen. Ik ben be zig haar advocaat te pakken te krijgen, dus ik zal er in elk geval wel achter komen. Maar misschien dat dat met de fondsen niets te neer en zag er uit alsof hij noch maken heeft. Maar afgezien daar- aan het ontbijt, noch aan de begra- van heeft John zelf Rhynda niet fenis dacht. „Ga nu slapen, Smithy onverzorgd achtergelaten." en probeer alles van je af te zet- Op dat ogenblik hief ik mijn ten." Hij boog zonder overijling hand met een snelle beweging op, naar me over en gaf me een kus om mijn haar uit mijn gezicht te op de lippen. „Dat is nog maar het strijken, waardoor ik me hevig monster." Hij ging naa.- zijn kamer prikte aan de speld, die ik had ge- en ik ging met enige haast de stoken in de kraag van mijn bad- mijne binnen. jas. Ik trok hem er ongeduldig uit De leeslamp boven het bed en keek er een ogenblik naar, voor- brandde nog, zoals toen ik was dat me inviel, dat ik hem had ge- weggegaan en ik draaide het mid- vonden op de vloer van de kast in denlicht niet aan. Ik sloot de deur, de badkamer. hing mijn badjas over een stoel en Ik zag dat hij van andere spel- kroop vlug in bed. Ik deed het den verschilde door de zwarte kop, licht uit en trok de dekens tot aan maar dat was dan ook het enige mijn kin. Ik zuchtte opgelucht toen kunt U me alvast iets van de grote verschil. Ik zei er niets van. maar ik mijn lichaam voelde ontspannen, lijnen vertellen, dan kan ik ver- - der." ik er aan toe. „Persoonlijk ^eef ik Ik vertelde hem wat ik wist van niet om zijn schoonheid. Ik geef de fondsen van John, Berg en n_M de voorkeur aan uw type. Manne- Freda, maar voegde er aan toe, dat 0f er meer Van zulke spelden wa- voorwerpen in de kamer tamelijk iiiira„ Koarünt TT" ik naar de staat van de financiën --» ->- j» stak hem opnieuw in de kraag spannen, van mijn badjas en besloot voor De maan scheen erg helder en mezelf, dat ik 's morgens het huis toen mijn ogen aan de duisternis zou doorzoeken om uit te vinden waren gewend, kon ik de grote lijker, begrijpt U.' Joe* streek" met aarzelende hand van mevrouw Ballinger alleen over wat er aan haar op zijn hoofd maar kon raden. Nochtans geloof- was overgebleven, stak hem toen plotseling in zijn zak en schoot een rente had gestoken, wantrouwende blik op me af. dat, wat betekende als ze dood ging, ze behalve „Dit^zal U niets helpen, dame." haar huis. niets zou nalaten. Ik zei Amy'^ ,0" en schonk hem een van meestgeslaagde pruilblik- .En wie krijgt het huis in dat geval? vroeg Joe. Dat wist ik niet Ik was ervan overtuigd, dat ze geen „Hoe zou ik een mannelijk type testament had gemaakt. want kunnen worden, Joe?", vroeg Ri chard. „Als het betekent wat ik denk dat het doet", zei Joe mis- wist dat ze elke toespeling op of gedachte aan haar dood haatte. Ik dacht in ieder geval dat ze gener- prijzend, „zou ze zich voor zichzelf lei plannen op dit punt had ge moeten schamen, over zulke din- maakt. gen te spreken met twee kerels, die ze nauwelijks kent. Maar la ten we tot zaken komen, ik wil die twee Ballingers dood zijn. de financiële omstandigheden van krijgt de derde dan hun aandeel de familie weten .Begrijp je wat hij met finan ciële omstandigheden bedoelt. Smi- nadenkend: „Berg zal het waar- thy", vroeg Richard vriendelijk, „of schjjnlijk wel krijgen. Ik weet niet moet *k het je uitleggen?" of er op dit punt ten behoeve van „Hou jij je hier buiten, Jones", Rhynda voorzieningen waren ge- zei de man der wet. ,',Ik heb ge probeerd de oude dame hierover te ondervragen, maar ze sloot zich Joe lomp. Richard schudde zijn dicht als een mossel en trok een hoofd. „Ik ben er vrij zeker van ren. goed onderscheiden. Ik kon de Joe gaapte luid, rekte zich uit. schommelstoel aan mijn voeteneind - - liet zijn stoel weer met een plof.zien. de ik dat ze haar geld m een lijf- neerkomen en stond op. „Nu ga ik Plotseling zat ik, met een sidde- fi slapen tot de jongens komen", kon- rende kreet en een hevig trekken digde hij aan. „Ik denk dat ik van al mijn spieren, rechtop, morgenavond de oplossing heb." Freda zat in de schommelstoel, We volgden hem de keuken uit en met haar gezicht naar het raam ge keken toe, hoe hij zich op een keerd; ze was van een groenach- divan in de zitkamer installeerde, tige bleekheid in het licht van de Hij scheen in te slapen terwijl hij maan. ging liggen, want op het ogenblik HOOFDSTUK 15 dat hij zich uitstrekte begon hij al Ik herinner me het zelf niet te snurken. meer. maar ik moet de leeslamp „Een kwestie van aanleg", zei hebben aangestoken, want dat von- Richard bewonderend. Hij keerde den ze later brandende. Op de een zich naar mij en voegde er ernstig of andere manier bereikte ik de aan toe: ..kom, voor jou is het ook deur en leverde er een wild ge weer bedtijd. Je maakt afschuwe- vecht met het slot: mijn vingers lijk lange dagen!" We liepen de waren gevoelloos en ik scheen ze trap op en ik zei moe: „Het is al- niet behoorlijk te kunnen laten Ook dat wist ik niet. Richard zei lemaal zo afgrijselijk geweest! Ik functionneren. heb niet het gevoel, dat ik ooit nog Tenslotte gaf de deur mee en lk |P eens een hele nacht zal doorsla- struikelde de hal in. Toen bega- of ér óp dit punt ten behoeve van pen." Hij nam mijn hand en streel- op het tapijt. Ik kon niet weer op - de die. terwijl we door de hal tot ven mijn benen het en ik viel neer voor mijn kamer liepen. de been komen, maar schreeuwde „Om negei uur ontbijten", zei luid en was me half bewust van ik, „en de begrafenis is om elf het opengaan van een deur ver uur." Hij knikte. Hij keek op me derop in de hal. (Wordt vervolgd.) Joe stapte ervan af en keerde te rug tot John, Freda en Berg. „Nu bij het zijne?' troffen, maar ik denk van niet, „En wat de baby betreft?" vroeg 13.55 Radioweekjoumaal. 14.20 Gram.muz 14.45 Van Boek tot Boek. 15.00 Lichte muziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Voet balwedstrijd Nederland—Denemarken. 18.15 Nieuws. 18.30 VARA-Varia. 18.35 Gemengd koor. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", cau serie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd" causerie. 19.55 Deze week. causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muz. 20.15 „Beurzen open dijken dicht". 21.45 Gram.muziek. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtengymnastiek. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Ange lus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land. en tuinbouwmededelingenj. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.45 Amu sementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateuruitzending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Omroep orkest en soliste. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Dansorkest. 18.40 Regenngsuitzending: ..Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muziek. 19.20 Parlementsover- zicht. 19.30 Gram.muziek. 20.00 .Licht baken". causerie. 20.15 „Beurzen Open! Dijken Dicht". 22.00 „Veronica" hoorspel. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.22—24.00 „Matthaeus Passion" (2e deel), oratorium (gr.pl.). ENGELAN BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 BBC Welsh Orchestra en solist 13.00 Parlementsoverzicht. 13.15 Dans muziek. 13.55 Sportparade. 14.15 Ballet muziek. 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Variété Orkest en solisten. 15.45 Franse muziek. 16.15 Militair orkest. 16.45 Orgel spel, 17.00 Sport, 18.00 Gram.muz. 18.30 Sportuitslagen. 19.00 Jazmuziek. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Hoorspel. 21.30 Concert- orkest. koor en solisten. (Om 22.15 Hoor spel). 23.00 Nieuws. 23.15 Amusements muziek. 24.00 Gram.muziek. 0.561.00 Nieuws. BELGIB. 324 m. 11.45 Gram.muziek. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianorecital. 13.30 Saxefoon en piano. 13.45 Pianorecital. 14.00 Saxofoon en piano. 14.15 Vlaamse muziek. 15.00 Muziekkroniek. 16.00 Gram.muziek. 16.15 Kinderliedjes. 16.40 Gram.muziek. 16.45 Engelse les 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. muziek. 17.30 Strijkkwartet. 18.10 Gratp.»1 muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram.muziek. 19.45 Caba ret. 21.00 Gram.muziek. 21.15 Televisie kroniek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram.muz. 22.45 Idem. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. T ele visie-programma Zaterdag 7 Maart 1953, geza menlijk programma: Aanvang plm. 20 uur: „Beurzen open! Dijken dicht". Operaconcert In „Ons Huis" werd gisteravond aan de vrijwillige medewerkers, die reeds maanden behulpzaam zijn bij het bevolkingsonderzoek naar t.b.c. te Rotterdam, een ope raconcert aangeboden. Het zeer uitgebreide program ma, dat bestond uit vocale ju weeltjes uit de operaliteratuur, aria's, en duetten, werden ver zorgd door de sopraan Ritha van Houwelingen, de alt Matty Amesz-de Wit. Han Waaijer tenor en Evert Lutz bas. terwijl de pia nobegeleiding in handen was van Herman van Roon, die tevens bij elk programmanummer een ver klaring gaf. Van het vele, dat de ze avond werd geboden, kunnen wij slechts een enkele greep doen, zoals het liefdesduet uit La Bo- heme van Puccini voor sopraan en tenor, dat behoudens een on gelukje op loffelijke wijze werd. vertolkt. Van de altzangeres kon ons vooral de aria uit Carmen van Bizet bekoren, terwijl van Evert Lutz. die met sonore stem o.a. een duet met tenor uit La forza del destino van Verdi bracht de baspartij zeer te waarderen was. De solisten verwierven hier mede veel bijval. Met een kwartet uit de opera Martha van Van Flotow werd deze geslaagde avond besloten. De dames ontvingen een bloemenhul de. terwijl het publiek met een hartelijk applaus zijn tevreden heid betuigde. S-t. Kamermuziekavond Onder grote belangstelling van de zijde der Rotterdamse Studen ten hebben Mare Verbanck. Leo de Vries (viool) en Alex van Ame- rongen (piano) gisteravond in So ciëteit Asker een kamermuziekcon cert gegeven, dat zeer interessant was. zowel wat betreft de instru mentale combinatie als wel de keu ze der uitgevoerde werken. Doet het verschil in klankkleur van de instrumenten viool en piano zich bij enkelvoudige bezetting soms hinderlijk gevoelen, bij verdubbe ling van het strijkinstrument is de klankverhouding oneinditg veel meer in balans. Het best constateert men dit in composities, waarbij alle par tijen gelijkwaardig zijn en dat was op het concert van gisteren, het Concert pour deux violons et piano op. 16 van Aloys Fomerod. Deze componist is in Lausanne als con servatoriumleraar en muziekcriti cus werkzaam en zijn concert op. 16. dat eigenlijk een suite is zij het dan met een andere volg orde der dansen als in de 18e eeuw werd voor de eerste maal in Nederland uitgevoerd. Het stuk heeft ons zeer geboeid. Het heeft een bijna strenge vormbeheersing, die het inspiratieve element geen ogenblik schaadt. Bovendien is het karakter der dansen zo goed be waard, dat men desnoods zonder programma de titels had kunnen weten. Zelfs de toch heel ongebrui kelijke musette als middendeel van een courante liet geen twijfel. Het klankidioom is gematigd modern en Frans georiënteerd. Behalve de ze belangwekkende noviteit voer den de drie musici sonaten van Bach en Handel uit, die werden ge volgd door bijzonder aardige duet ten van Bach en een duo van Viot- ti voor tempo, zodat een stylistisch verantwoorde weergave tot stand kwam. Alex van Amerongen had als solowerken vier zeer veeleisen de pianostukken van Fauré geko zen. Zij klonken' overtuigend, al hoewel niet geheel rustig, getuige de kleine geheugenstoornis, die ech ter snei werd opgevangen. Gul ap plaus en een hartelijk dankwoord beloonden de uitvoerenden. S.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1