99- Go Uitbreidingsprogramma bij Stork goed verlopen WEK DE GAL IN UW LEVER OP Op de Boekenplank CRITIEK op systeembouw en onderhandse aanbestedingen ncVerdonck lot uit de loterij vEn ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 6 MAART 1953 (Advertentie-lngez. med.) Waarborg-kleding is betere kleding Om daaraan nog meer bekendheid te geTen RECLAME-AANBIEDING WAARBORG-COSTUUMS (nienw model 1953) nn UUl GLD. De nieuwste effen dessins in de meeat moderne tinten. Hoogheemraadschap voor gebied tussen Bergen op Zoom en Dintelsas De polder- en gemeentebesturen tussen Bergen op Zoom en Dintelsas zijn het in principe eens geworden over de vorming; van een hoogheemraad schap in dit gebied en over de nood zakelijkheid van samenwerking tussen waterschappen en gemeenten. Aan Gedeputeerde Staten is een verzoek gericht, in overweging te willen ne men. op welke manier men op korte termijn tot de vorming van het Hoog heemraadschap kan overgaan. Geschenk van Den Bosch aan de H.S. De gemeente 'en Bosch zal de Nederlandse Spoorwegen ter herinne ring aan de opening van het nieuwe Bossche station een beeldhouwwerk aanbieden (voorstellend de stichter der stad. Hertog Hendrik), dat ge plaatst zal worden in de grote hal Voorts zal de gemeente aan de N.S. een tweetal banken aanbieden, welke aan weerszijden v worden geplaatst. - De uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders, die in Den Hul aan de Amersfoortse straatweg te Bussum wonen, hebben het initiatief genomen voor een bazaaravond, welke Zaterdag half acht zal worden geopend. De opbrengst wordt geheel ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds gesteld. Aantal werknemers sedert \946 nagenoeg verdubbeld Geslaagde poging tot industrialisatie Decentralisatie en specialisatie. Twee begrippen, die reeds jaren lang de beartffspolitiek van de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork Co te Hengelo in niet geringe mate hebben beïnvloed. Langzamerhand zijn thans de ont wikkelingsplannen. die een jaar of vijf geleden voor de fabrieken der vennoot schap werden gesteld, tot uitvoering gekomen. Van die plannen maakten ook de oprichting van de productieafdelin gen Stork-Pompen te Assen en Stork- Dleselmotoren te Zwolle deel uit. Bij het officieel in gebruik nemen van de voorlopig laatste uitbreiding van de fabriek te Assen, noemde ir A. M. A v r e s. een der directeuren van het Stork-concem de productieafdelingen te Assen en te Zwolle voorbeelden van een geslaagde poging tot industriali satie in gemeenten, waar machine- industrie voordien niet, of in beperkte mate was gevestigd. Toen vijf jaar geleden ln Assen werd begonnen met de productie van serie- pompen, werden o.a. te Hengelo reeds tientallen van jaren pompen vervaar digd. De fabricage van seriepompen en van speciale pompen in één afdeling leverde echter voor belde groepen na delen op. zodat tot splitsing werd be sloten. Daar in een aantal fabrieken van de vennootschap verschillende pomptypen worden vervaardigd, genoot het indus trialisatieplan Assen bovendien het voordeel, dat de specialisatie biedt, t.a.v. het bereiken van een zo laag mogelijke kostprijs. Ook de decentralisati e-ge- dachte. dat een grote organisatie de beste resultaten geeft, wanneer ze wordt verdeeld ln niet te grote zelf standige eenheden (zoals ook reeds ln het jaarverslag over 1950 tot uiting gebracht), speelde een rol. En zij werd a.h.w. ln dè hand gewerkt door het gebrek aan vaklieden, dat enige jaren geleden in de industrie-centra bestond. Het brengen van de Industrie bij de arbeiders heeft het sociale voordeel, dat de mensen in hun eigen vertrouwde omgeving kunnen blijven wonen. Bij Stork-Pompen te Assen vinden thans ca 100 mensen werk. Ook de vestiging van de productie afdeling voor de vervaardiging in serie van dieselmotoren te Zwolle moet wor den gezien als een uitvloeisel van de decentralisatie-politiek. Te Hengelo worden dieselmotoren uitsluitend ver vaardigd op bestelling. Zou men de bouw aldaar ook in serie- laten lopen, dan zou de gehele productie in het ge drang komen. Daarom werd tot het vestigen van een aparte eenheid bulten Hengelo, ln verband met de arbeidskrachten besloten. De fabriek, die is gevestigd in de vroegere reparatiewerkplaatsen van N.S. te Zwolle, heeft een totale opper- vlakte van 28.000 m2. Binnen twee jaren na de start ln Augustus 1947, gingen de eerste motoren de deur uit. Men bedenke daarbij echter, dat alle mensen, die hier werken en die uit Zwolle en de naaste omgeving af komstig zijn, ongeschoold waren en éérst te Hengelo een opleiding hebben ontvangen. Er wordt op ca 100 machines in twee ploegen gewerkt. Ruim 650 ar beiders vervaardigen motoren tot 1000 pk, in vier typen voor verschillende doeleinden en hoofdzakelijk voor de exoort bestemd. Beide productieafdelingen, die orga nisatorisch onder „Hengelo" vallen, be trekken de ruwe giet- en smeedstuk- ken van de fabriek te Hengelo, waar ook de productie wordt geregeld. De directie acht het ultbreldlngspro- gramma goed verlopen. Er is thans ln het Stork-concern een soort adempauze ingetreden. De totale personeelsbezet ting bedraagt ca 8.800 man. van wie er 5.200 te Hengelo werken In 1950 telde de vennootschap ca 6.500, in 1949 ca 6.000 en in 1946 ca 4.600 werk nemers. In 1930 bedroeg hun aantal ca 3.000. De productie in geld uitge drukt loopt per man/per jaar uit een van 10.000 tot 20.000. Bij een constant gebleven personeelssterkte is de productiviteit per man het laatste jaar nog stijgende geweest. De directie is van mening, dat do productiviteit V.V.V. BERGEN OP ZOOM IS BEZORGD (Van onze correspondent) Bergen op Zoom, 6 Maart De directeur van het V.V.V. te Bergen op Zoom heeft zijn bezorgdheid uitge sproken over een beslissing van de A.N.V.V., waarbij aan het V.V.V. te Breda financiële steun wordt gegeven om het kantoor aldaar gedurende het komende seizoen tot des avonds 12 uur ;eopend te houden. Zoals men weet heeft Ie A.N.V.V. voor dit werk een aanzien lijke regeringssubsidie verkregen. Bergen op Zoom. dat geen middelen heeft om het V.V.V.-kantoor langer dan de normale tjjd „bezet" te houden, vreest, dat door de geschetste gang van zaken de aanvoerlijn van toeristen ten gunste van Breda zal afbuigen. Tot nu toe was het zo, dat alle via Putte uit België komende verkeer (en daarbij moet men de reizigers uit Zeeuws Vlaan deren rekenen) in Bergen op Zoom be landde. Het ligt in de lijn der verwach tingen. aldus de Bergen op Zoomse V.V.V.-directeur, dat dit verkeer zich op Breda zal richten vanwege de uitgebreidere service aldaar. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: H. Gomes en R. L. Loke. 's-Gravenhage: C. H. Krantz en R. D. Hintzen, Rotterdam. Bevallen: Van HeitenVoerman, z.. Subiaco; BunschotenVersluys, d„ Oegstgeest. Overleden: J. B. Steinder. m„ 63 j.. Schiedam; B. Kanij. m-, 85 j„ Wassenaar: A. M. van der Pluym Lambert, 72 j.. Rotterdam; T. dc Boer Schaap. 38 j.. Koog aan de Zaan; W. van den Boom, m.. 80 j., Scheveningen; t. Hiensch. m., 84 j.. Veenendaal; M. BosVerduijn, 74 J., Nieuw-Vennep. in ons land nog verder zou kunnen worden opgevoerd, niet slechts door verandering van de mentaliteit, doch ook door verbetering in de organisatie en ia de Investeringsmogelijkheden. De laatste vijf jaren heeft Stork overmatig veel orders gehad. Thans heeft het concern een orderbezetting, die internationaal bezien, mede dank zjj de uitbreidingen, de mogelijkheid biedt, om ook internationaal geldende levertijden af te geven. De liquide positie van de vennootschap ls, verge leken bij een jaar geleden, niet ongun stiger geworden, aldus de directie. (Advertentie-lngez. med.) C zult morgen» „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverplUetjsa. Kerkgezang" voert Matthaeus Passion uit (Van onze Utrechtse muziek medewerker) Het is wel voorgevallen, dat men in Utrecht ln 'n korte spanne tijds verschei dene uitvoeringen van Bachs Matthaeus Passion kon bijwonen, doch om doublu res te vermijden zijn toen de koren, die de vertolking van dit werk tot hun taak rekenen, in overleg getreden. Dit jaar is het de beurt van de Kon. Oratorium Vereniging „Kerkgezang", welke haar honderdjarig bestaan bereikt heeft. Het feit. dat dit koor nog kort geleden Elgars oratorium The Kingdom ten ge hore bracht, dat zeer veel studie ver eiste, bleek geen beletsel te zijn, om de Matthaeus Passion ter hand te nemen. Kerkgezang is met dit werk door en door vertrouwd. De diligent Jan Wage- naar doet niet mee met de experimen ten, welke uit musicologische overwegin gen nogal eens op Bachs Passiemuziek worden toegepast. Hij blijft bij de „grote" bezetting, doch streeft daarmee geen romantische, pompeuze effecten na. Hij sluit anderszins ook de gevoelsfactor niet uit. Door aan gevoel en verbeelding gelijke kansen te geven en zijn mede werkers een devote, dienende houding ten opzichte van het religieuze kunst werk voor te houden, bereikt Wagenaar een evenwichtige en sprekende uitvoe ring, waaraan de toehoorders zich ten volle kunnen toevertrouwen. Men weet dit te Utrecht en de Tivoli- zaal was geheel gevuld met een zeer aandachtig publiek. De uitvoering beant woordde aan de solide traditie. De koor klank was goed en al menen wij sommi ge volkskoren wel eens levendiger en ze kerder gehoord te hebben, de koralen waren in het vloeiende tempo overtui- ;end. Met het merendeel der solisten on- ierhoudt Kerkgezang een vaste band, hetgeen de eenheid van opvatting uiter aard ten goede komt. Corrv Bijster en Annie Hennes ston den fris tegenover de taak, die zij in de komende dagen weer dikwyls zullen ver vullen. Laurens Bogtman schonk wijding aan de Christusparty. John van Keste- en zong de Evangelistenpartij fraai var ;tem. doch nog te weinig bezonken David Hollestelle gaf aan de kleine par tijen mooi reliëf en toonde in de aria's z(jn reeds zeer beheerste zangkunst en de tenor Frans van Grinsven is sinds wjj hem het laatst hoorden in zijn voor dracht vooruit gegaan, al staat hij nog niet boven de stof. Bij deze uitvoering blijft het clavecimbel in gebruik, dat door Hans Philips op bekwame wijze werd bespeeld. De organist was Wim Hickmann. Het U.S.O. begeleidde en de genen die voor de solopartijen zijn aan gewezen, maakten daar veel werk van. AMSTERDAM—IJMÜIDEN In de nacht van Zondag 8 op Maan dag 9 Maart van 22 tot en met 6 uur zal de spoorwegovergang- bij Sloterdijk, in verband met de werkzaamheden aan de spoorbaan, zijn gesloten voor alle rijverkeer. Het 'rjjverkeer naar rich ting Velsen en IJmuiden dient te rijden over de Haarlemmerweg, richting Haarlem. Groninger Hoogeland houdt zijn treinverbinding Eerlang zelfs een uurdienst (Van onze correspondent) Groningen, 6 Maart- Op een bespreking te Baflo met een comité van actie en burgemeester^ van belanghebbende gemeenten hebben ver tegenwoordigers van de Ned. Spoor wegen medegedeeld, dat het reizigers- vervoer op de spoorlijn Groningen Roodeschool zal worden gehandhaafd. Het rollende materieel zal ln de loop van dit jaar of 1954 worden vervan gen door diesel-electrlsche tweewagen- stellen, die een uurdienst zullen onder houden. Ongeval op benzinestation Gistermiddag was een 35-jarige slo per op het betonnen dak van het ben zinestation op het Kennemerplein te Haarlem bezig met een pneumatische beitel het dak boven het perron te breken. Plotseling begon liet beton te scheuren en stortten grote brokstukken van het dak omlaag, de sloper mee sleurend. Hij viel van vier meter hoogte op de straat en moest met wonden aan het hoofd naar het ziekenhuis Johannes de Deo worden overgebracht. Slachtoffers gerangschikt naar leeftijd Hier volgt een overzicht van de aan tallen geregistreerde doden en vermis ten, gerangschikt naar leeftijdsgroep; doden vermisten m. m. totaal 0 1 jaar 7 9 12 12 40 1 t/m 4 j. 33 20 49 48 150 5 t/m 14 j. 45 39 S7 70 241 15 t/m 19 j. 15 20 37 26 98 20 t/m 29 j. 26 27 49 51 153 30 t/m 39 j. 25 35 56 71 187 40 t/m 49 j. 31 43 61 50 185 oO t/m 59 j. 27 44 36 53 160 60 t/m 69 j. 38 46 47 45 176 70 t m 79 j. 35 39 42 25 141 80 t/m 90 j. 24 28 10 11 73 90 j. en ouder 3 2 2 7 onbek. leeft. 9 20 54 57 140 Totalen 318 372 542 519 1751 Bovendien zijn nog geregistreerd en geborgen, doch niet geïdentifi ceerd, 32 slachtoffers, welke in het totaalcijfer van 1751 nog niet zijn opgenomen. Haarlemse Reddingsbrigade De Haarlemse Reddingsbrigade be staat dit jaar veertig jaar. Behalve voor het redden van drenkelingen werd pro paganda gemaakt voor het bieden van hulp bij gas- en kolendampvergiftiging. Bovendien weiden de leden opgeleid voor het E.II.B.O.-werk. Dank zij de ge meentelijke subsidie en de financiële steun welke de H.R.B. van het Dr W. E. Merensfonds ontvangt, was het mogelijk de leden gedurende het winterhalfjaar een medische cursus te laten volgen. Zowel voor de medische cursus als voor de practische wateroefeningen, is vaak kostbaar lesmateriaal nodig. De brigadekas kan dit niet financieren en daarom gaat de H.R.B. in haar jubileum jaar een beroep op de Haarlemmers doen. Van 9 tot 14 Maart houdt zij een huis- en straatcollecte, Dinsdag 10 Maart wordt Haarlem-Noord bezocht, Woensdag 11 Maart West en Zuid en Zaterdag 14 Maart Haarlem-Oost en het Centrum binnen de singels. Het motto is: „U kunt by ongevallen op ons reke nen; wij rekenen by deze actie op u." - Het gemeentebestuur van Zand- voort stelt de raad voor een crediet van 40.000 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag op het wegdek van het circuit. OLLE KAPOEN EN DE POT MET GOUD MET een ruk ging de steen nog verder de hoogte in en Puk en Verk. die daar niet op verdacht waren, schoven er af en vielen languit op de grond. En terwijl ze verbaasd en een beetje angstig overeind krab belden, hoorden ze een brommerige stem: „Bah! Mooie boel! Kan niet eens mijn huis uit!" Meteen werd de steen opzij geschoven en een vreemde figuur rees omhoog, een verschrikkelijk boze mol, die met zjjn kleine oogjes tegen het daglicht knipperde en brom mend en pruttelend op Puk en Verk af kwam. „Wat is dat hier voor een drukte! Bah! Maak dat je wegkomt, jullie! Is de wereld niet groot genoeg?" Olie en Uil hadden de vreemde verschijning ook gezien. „Ga mee!", kraste Uil. „Dit lijkt me een zeer ongunstig element! We moeten Puk en Verk gaan helpen!" Ze haastten zich naar het drietal toe. „Wel ja", bromde Mol. die hen zag aankomen. „Nog meer volk! Kan niet op! Wat moet dat allemaal? Ben helemaal niet gesteld op zoveel volk!" ANTWFRPS' Lode Baekelmans c\i\ x w .1 de nog. a]t„d stra_ PRENTENBOEK lende sinjoor heeft een woord vooraf geschreven bij het Antwerps' Prenten boek, dat J. W. F. Werumeus Buning en J. F. Doeve bij Ad Donker, Rotter dam hebben in het licht gegeven. De hartelijke Baekelmans moge er van overtuigd zijn dat Buning een nazaat is van de lijfarts van Karei V, Jan van Gorp, die in zijn Origïnes Antverpianal uit 1569 heeft betoogd, dat Antwerpen de bakermat is van het mensdom, dat Adam en Eva er in het aards Paradijs hebben gestoeid en... Antwerps gespro ken. toch is Bunings liefde voor de Scheldestad niet tot zo'n kostelijk lied in proza geworden als hij eens over het eigen land heeft gezongen ln Ik zie, ik zie, wat gij niet ziet. Dat is journa listiek, die met vlag en wimpel de litera tuur inzeilt. Deze schetsen blijven bin nen de kolomlijnen der journalistiek gevangen, leutig getuigd, maar niet zee waardig. Doeve heeft er grafisch-jour- nallstieke notities b\j gemaakt, die niet te best zjjn afgedrukt. B. S. Gemeenteraad van Rotterdam (Van onze correspondent) Rotterdam, 6 Maart 'N de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad hebben enkele raadsleden bezwaren geuit tegen sy steembouw in het algemeen en tegen de daarmee gepaard gaande onderhandse opdrachten en aanbestedingen, zulks naar aanleiding van het voorstel aan de Rijnlandsche Betonbouw Maatschappij te Delft onderhandse opdrachten te geven voor de bouw van 490 woningen en 24 garages in Zuidwijk volgens het systeem R.B.M. met gevei's van baksteen. De bouwkosten bedragen 5.484.641, dat is 10 beneden de rijkscurveprijs. Tegenstander was de heer Loeff (k.v.p.i, die de slechte ervaringen ln Overschie ln herinnering bracht. Insti tutionele beleggers hebben zich tot dus ver niet voor objecten in systeembouw geïnteresseerd. Hy verklaarde namens zijn fractie zijn stem aan het voorstel niet te zullen geven. Mr Bavinck (a.r.) uitte eveneens bezwaren tegen de sy steembouw, evenals het lid van de P.v.d.A. de heer Van Kranenburg. Laatstgenoemde zeide nochtans het voorstel te willen aanvaarden, omdat deze woningen door de baksteenbekle ding een traditioneel aanzien krjjgen. De vierde aanval tegen de systeembouw deed mr Dutilh (v.v.d.). Ook hjj zeide (Advertentie-lngez. med.) DE MOOISTE PERZISCHE TAPIJTEN BIJ Leidsesiraat 76 AMSTERDAM-C het voorstel niet te willen torpederen, omdat er met het ontwerpen van een nieuw plan weer veel tijd zou heengaan. Wethouder Meertens erkende, dat de systeembouw, althans sommige syste men, niet aan de verwachtingen hebben voldaan en dat, nu de speciale premie regeling; is vervallen deze bouw niet meer concurrerend wordt. Deze aanbie ding leek hem evenwel aantrekkelijk, omdat zjj ten minste 10 beneden de rjjkscurveprijs ligt en het systeem van de R.B.M. bepaalde voordelen heeft, in het bijzonder op accoustisch gebied. De verlangde hoofdelijke stem ming had tot resultaat, dat dertien leden tegen en een-en-twintig leden zich voor het voorstel verklaarden, zodat het werd aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan ln hoofdzaak Terbregge, waartegen elf bezwaarschriften waren ingediend, werd op voorstel van mr Ba vinck tot de volgende vergadering aan gehouden. (Advertentie-lngez. med.) 1* jjjks feuilleton door MANNING COLES PETROFF geleidde hem om de hoek van het kroegje naar de drie paar den. Tommy verzette zich. „Ik pak geen paard... ik pak een trammetje... ting. tingeling... Iedereen voorzien van plaatsbewijzen?" „De tram is uitgevallen", gaf Petroff langzaam en duidelijk sprekende te verstaan, „daarom hebben we een paard van stal gehaald. Begrepen Eerst de linkervoet in de stijgbeugel en dan hup!... daar gaat-ie!" Hambledon verwenste alle bewoners van San Martin, die op dit uur al in bed schenen te liggen. Er brandde nér gens meer enig licht en er viel geen kip op straat te bekennen. Zou hij ijse- 1 ijk gaan gillen om de buurt wakker te krijgen en dan bij het schemerige licht van de tropische sterrennacht proberen te ontsnappen? Doch Petroff liet hem daartoe de kans niet. Hij had reeds zijn revolver getrokken en deze Hambledon tegen de slaap gedrukt. „Vlug in 't zadel, anders schiet ik", dre'ede hij. „Gunst, man, pas toch op, dat ding kon wel eens geladen wezen", riep Tommy vefschrikt. „Dat is-t-ie ook!" Petroff plantte hem de loop nu met zoveel kracht tussen de ribben, dat Hambledon luidkeels begon te roepen, dat hij hem pijn deed. De Spanjaard hielp hem vervolgens met een zetje in het zadel. Nu had Tommy het dier willen keren en sttfgerend over hem heen willen rijden, maar de Spanjaard had teugels stevig in handen gehouden Petroff drukte hem de revolver in de rug Toen sprong de Spanjaard vlug te paard en volgde Petroff zijn voorbeeld Zij reden vlak naast elkaar de straat in, als drie gezworen kameraden. Rus links en de Spanjaard rechts Hambledon. Deze laatste keek eens rond. „Dlsch de goeie weg niet!", protes teerde h$. „Hindert niets, wfl nemen een kor tere weg!", beweerde Petroff. De Span jaard zei nu tegen de Rus: „Ik wou wel eens even met je overleggen". „Spreek Duits, dat verstaat hij niet!" De Spanjaard vervolgde in zulk slecht Dm s, dat Hambledon het wer kelijk slechts met de grootste moeite kon verstaan. „Wat ben je van plan te beginnen?" „Een doodgewoon ongeluk", ant woordde Petroff. „Iedereen heeft hem dronken gezien. Hij stapt op de eerste brug in "het ravijn. Een gemakkelijk land dat zoveel gevaren biedt!" „Omdat hij ze zat uit te horen?" „En omdat-ie bevriend is met die generaal. Hij is lang niet zo onschuldig als hij er uit ziet en komt hier heus niet bij toeval. Van die wetenschappe- "ijke zending hoef je niets te geloven!" Hambledon wist nu al meer dan ge noeg. Het ging er nu slechts om, levend weg te komen, ten einde zich deze kennis ten nutte te maken. Hij zat knikkebollend in het zadel en liet zijn hoofd tegen de schouder van de Span jaard rusten, die hem een duw gaf. waardoor hij weer rechtop kwam te zitten. Tommy deed net of hij daarvan wakker werd. „Ik hou niet van paarden met zes benen!", mompelde hij. Hier liep de huizenrij ten einde. Een reus van een ceiba boog zich met zijn dicht gebladerte over de weg. Uit de schaduw reed een ruiter te voorschijn, die zich bij hen aansloot „Ook goeden avond!", klonk het uit zijn mond. Zijn tong leek wel wat zwaar. „Gaan jullie mijn kïmt uit?" HOOFDSTUK IX Een handvat van ivoor. Petroff en dc Spanjaarden draaiden zich in het zadel om. maar Hambledon verroerde zich niet. „Dat hangt helemaal af van de richting die ge uit moet, senor. Wat ons betreft, wij moeten de bergen ln. Het wordt een koude nacht voor ons." „Erg koud, dat is ook mijn Idee", stemde de vreemdeling ln. „MIJ kan het overigens weinig schelen. Ik ben warm van binnen." Eerst had Hambledon nog even aan de mogelijkheid gedacht, dat deze vierde man misschien Mateo zou kunnen zijn of die mysterieuze Hobkirk. Maar nu hoorde hij aan de dronkemans stem, dat het de man aan zijn tafeltje was, die iets eerder op de avond uit het kroegje op straat was gezet. „In elk geval", bedacht Hambledon, „vermoorden ze mij niet, zolang deze man er bij is." Bij een open stuk gekomen zagen zij, dat de maan boven de horizon was ver schenen. Ilambledons vriend uit het kroegje reed voor hen uit. Aan een wit leren gordel droeg hij een holster van kolossale afmeting en zijn rijlaarzen waren van opvallend grote sporen voor zien. De man haalde een ouderwets pis tool te voorschijn. „Hee daar!", waarschuwde Petroff. Waarom trekt u 'n revolver, senor?" ,,0, het is niet geladen. Het kan alleen maar wat klapperen." Hij demonstreerde zulks door een paar malen de trekker over te halen. Intussen had hij zijn paard wat ingehouden, zodat hij vlak naast Petroff kwam te rijden. „Kijkt u eens wat een kostbaar, ivoren handvat!" De man hield het pistool bij de loop en toonde Petroff het handvat. Hamble don zag hier plotseling een kans voor zich opdagen. De Spanjaard, die naast hem reed, had zijn holster open gedaan, toen de vreemdeling het pistool ln de hand had genomen. Geen dertig centi meter van Hambledons hand verwijderd stak een revolver uit de holster naar buiten. De afstand tussen de paarden wisselde telkens. Zodra hij er bij kon Petroff zei ln het Duits tegen de Span jaard.„Lét op, c »r krijgen we een On dat moment ontving hjj onver hoeds een slag tegen zijn slaap met het ivoren handvat. Met moeite hield hij zich overeind. Tegelijkertijd keerde de dronke man z$n paard en gaf met zijn linker spoor Petroffs paard een stoot in de flank zodat het dier begon te steigeren en Petroff beide handen nodig had om in het zadel te blijven. On hetzelfde ogen blik griste Hambledon de revolver uit de holster en even later werd de Spanjaard met eigen vuurwapen neergeschoten. De man tuimelde ter aarde en zyn paard galoppeerde verschrikt stadwaarts, ach tervolgd door de dronkeman, die zijn naard tot de grootste snelheid had aan gezet. Tommy steeg af. De Spanjaard lag dood ter aarde. Tommy zag Petroff, de dronkeman en het ruiterloze paard in de verte verdwijnen. Hij vroeg zich af of de kerel wel ooit dronken geweest was. Haastig fouilleerde hij de Spanjaard. Hij haalde diens zakken leeg, zonder na te gaan wat er precies in zat. Vervol gens steeg hij weer ln de zadel en reed langs een andere weg naar de stad terug. Bij aankomst aan het hotel trad Mateo uit de schaduw in het maanlicht r voren en vatte zijn paard bij het bit, terwijl Hambledon afsteeg. „Heeft de senor een paard gekocht?", vroeg hy. „Helemaal niet", luidde het ant woord. „Ik trof het dier onbeheerd en ben er maar op naar huis gereden, want ik was wat verder afgedwaald, dan ik eigenlijk van plan was geweest. Wees zo goed het dier terug te brengen op de weg naar de begraafplaats, dan komt het wel weer bij zijn meester." Hij streelde het paard over de neus. „Prachtig dier, Mateo. Morgen ben ik de gast van Don Angelo Argo. Hy wil me een paar Indianendorpen later, zien, Ik heb je dus niet meer nodig voor overmorgen. Wel te rusten, Mateo!" Twee dagen later presenteerde Mateo zich wederom bij Hambledon, die ln de tuin van het hotel in een dekstoel zat. „Heb je het paard gemakkelijk kwijt kunnen raken informeerde Hamble don „U moet m(j niet kwalijk nemen, senor. Maar vandaag vertrekt een vriend van mij naar het Zuiden, die grote haast heeft en nog een tweede paard nodig had. Ik heb hem uw paard maar gegeven, omdat de dieren zo'n prachtig span vormden, dat het net leek of zij uit dezelfde stal afkomstig waren." „Werkelijk? Weet je misschien waar die vriend het zijne vandaan had?" „Dat zal ik u vertellen, senor. Het is mijn neef Alejandro. Deze had het dier ook niet gekocht, weet u. Hij had het van iemand, die plotseling ls over leden. Dank zij de goedheid van de senor kan Alejandro nu dadelijk na zonsondergang wegrijden, Hij zal pro beren over de grens te komen." „Zo, zo. Heeft hij daarvoor bijzon dere redenen?" „Ja, hij heeft gevangen gezeten, senor, en daarom leek het hem beter hier weg te gaan." „Voor een ernstige zaak, Mateo?" (Wordt vervolgd) O NDER DE KEIZERSKROON KIJKDOOS ROEPT XMet charme en vaart brachten gisteravond voor de derde maal de studenten van het studenten cabaret „De Kijkdoos" in het kleine zaaltje van Hypokrlterion hun cabaretprogramma ..Draadloos". Aan de spelers lag het zeker niet dat de zaal zo slecht bezet was, aan het pro gramma evenmin. De vijftien korte schetsen, het merendeel door de leider ■an het cabaret, de heer L. Jonge- waard, geschreven, waren bijna alle geslaagd. Aan de piano zorgde Richard Lenne voor een uitstekende begelei ding, en hoewel niet brillant het geheel had iets soepeler kunnen lopen, maar misschien was daar ook het kleine aantal toeschouwers de oorzaak van was toch de uitvoering alleszins de moeite waard. Het gelach en het hartelijk applaus van de wel aanwezi gen maakten echter veel van de lege stoelen goed. Voorlopig blijft dit caba ret, dat de studenten speciaal ten bate van het Rampenfonds organiseerden in Hypokriterion. Iedere avond om acht uur is er een uitvoering, te hopen voor een volle zaal. GRAAN KOMT Rjj Vaart men het IJ op in de rich- ting van de stad, dan zal men W ter hoogte van het Stenen hoofd zien, dat het silhouet van de zuidwestelijke IJ-oever aanzienlijk is veranderd. Naast de oude graansilo van de N.V. Nederlandse Silo-Graan- factormaatschappij verrijst een hoog en imposant gebouw, de nieuwe, mo derne silo, die na twee jaar bouwen dezer dagen gereed is gekomen. De ar chitect, de heer J. D. Postma te Deven- is er in geslaagd van dit utiliteits gebouw, welks uiterlijk wel zeer ge bonden is aan de diensten die er van worden verlangd, een fraai geheel te maken. De lengte van de nieuwe silo bedraagt ruim 43 meter, de breedte 21.5 meter en de toren het hart van de silo bereikt een hoogte van byna 49 m; bovendien is dit gevaarte nog 7 meter in de grond gebouwd. De silo is, zo volmaakt als dat met de moderne machines maar mogelijk is, ingericht voor transport en bewa ren. Het graan wordt per zeeschip of binnenvaartuig aan de IJ-zijde aange voerd. Twee zware ducdalven verzeke ren een veilige ligplaats en nauwelijks is het vaartuig gemeerd of één of twee drijvende elevatoren beginnen hun werk. Zü zuigen samen 500 ton graan per uur uit het schip, wegen het en storten het op een transportinrichting, twee banden, die aan de waterkant zowel voor de nieuwe als de oude silo lopen. Via dwarsbanden wordt het graan naar de toren gebracht, waar een ver deler zorgt voor het bergen in de cellen. Die cellen, grote vierkante ko kers met een trechtermond vormen samen het eigenlijke silogebouw. Elke cel kan 25.000 kg graan bevatten. GRAAN GAAT pTWI De aflevering van het graan USum uit de silo geschiedt met een VBr verrijdbare telescoopgrijp, die het graan stort over twee af- voerbanden onder de vloer van de silo. Die banden brengen het weer boven in de toren, waar het in een bun ker komt, die in verbinding staat met een afleverweegsohaal, welke automa tisch in honderd wegingen 25.000 kg per uur verwerkt. Via een telescoop- pijp, die door de weger wordt bediend, stort het graan uiteindelijk in het op vracht wachtende schip voor de wal. Tegelijkertijd kan uit een tweede cel via een tweede schepwerk graan naai de oude silo worden getransporteerd. Moet er worden „gezakt" in een beurt schip, gestort of „gezakt" in een auto of spoorwagon aan de landzijde worden afgeleverd, dan wordt een verrijdbare afleverschaal, die kan worden ingesteld op een bepaald gewicht, b.v. van 50 of 100 kg per zak, gebruikt. Banden zor gen weer voor het transport naar schip of voertuig. Op ingenieuze wijze zyn al deze transporten geregeld door machines, die van één centrale uit kunnen wor den bediend. Eventuele mankementen aan een motor doet een seinlamp op een tableau branden, zodat de aanvoer onmiddellijk kan worden stopgezet. Voorts is de nieuwe silo evenals de oude voorzien van een zeer mo derne drooginstallatie voor het graan dat een te hoog vochtpercentage mocht bevatten. Bij te warm worden komt de verrijdbare ventilator in actie en graan waarin kevers of andere insecten voor komen wordt in de gascel behandeld. Zo is Amsterdam een zeer moderne rilo in zjjn havengebied rijker gewor den. KALENDER Maandag 9 Maart, te 20.15 uur spreekt nïr P. J. Mijksenaar voor de afdeling Amsterdam van de Neder landse Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep in café Moderne. Leidsepiein over „Amsterdam in het jaar 2000". De schrijver Adriaan Morriën spreekt op Donderdag 12 Maart te 20.15 u. in het filiaal van de Openbare Leeszaal en Bi bliotheek Roglof Hartpleln. Onderwerp: .Dichters van de Jongste generatie." UITGAAN Carré: Dagelijks om 8 uur geeft oen Italiaans operagezelschap Rlgoletto; Centraal Theater: Elke dag om 8 uur Daar moet je 'n Vrouw voor zijn: Con certgebouw: Vanavond om 8.15 uur con certeren het Ned. Kamerkoor en het U.S.O in de grote zaal: morgen om 8.15 uur dirigeert Franz André een volks concert: in de klein,» zaal zingt morden om 8.15 uur het Ned. Kamerkoor: Kleine Komedie: Elke dag om 8 uur Potasch en PerlemoerLeidsepiein Theater: Dagp- lijks om 8 uur het ABC-cabaret in Bibe. lonie: Nieuwe de la Mar: Elke avond om S uur Wim Sonnevelds Bloemlezing: Stadsschouwburg: Morgen om 8 uur geeft het ATG de première van Zes Per- -onages op zoek naar e<«n Schrijver. FILMS Alhambra: Eén zomer slechts heeft zij gedanst, 18 j.Apollo: Aljna, de be geerde vrouw, 18 j.Astoria: The crim son pirate, 14 J.Bio Edouard en Caro line. 14 j.: Capitol: Terugtocht der hel den. 14 J.Ceintuur: The cromson pirate: Cinpac Damrak: Angst voor het huwe lijk. 18 j.Cineac Reg. Bree: Tekenfilm, sportfilm, actual.: City: Het wonder van Fatima, a.l.Corso: Hondje, laat je juf frouw uit, 14 j.; CultureDe madontift der zeven manen, 18 j.Oesmet: Mens durf te leven, 14 J.Edison: Paula, a.l.; Hallen: Don Camilio. a.l.: Hollandia (JTdjJlO: Sirocco. IS Kriterion: Freule Julle. 18 j.De Liefde: Whisky als water, a.l.; Luxor: Terugtocht der helden, 14 j. National: Silver river. 11 j.Nöggerath: Het uur voor middernacht. 18 j.Nova: De laatste grens. 14 j.Odeon: Tarzan en de Wazuri-diamanten, 14 j.Olympia: Trader Horn. 14 j.Parisien; Blank tegen bruin. 14 j.Passage: Nachtruiters van de Wolvonkreek, 14 J.Plaza: Ivan, hoe, 14 j.Rex: Bprucht, beroemd, be- d. 18 j.Rialto: Berucht beroemd. Verboden spel, 14 J. Uitkijk: Umberto D. 18 j.Victoria: Bu reau zedenpolitie, 18 j.: West-End: Do vlucht van kapitein Blood, 14 j. ONDER normale omstandigheden zullen ln de winter niet zo heel veel mensen naar Middelharnls gaan. Wat moet men er zoeken? Het is een mooi plaatsje met schilder achtige huizen langs het haventje en steegjes met stenen trappen, die van de weg „onderlangs" naar de dijk „bovenover" lopen. Maar daarop is men niet zo gespitst, in de winter. Wie er dit seizoen gewoonlijk plegen te komen verraadt bet gastenboek van hotel Meijer, over de maand Januari. Reizi ger leest men Vertegenwoor diger, vele malen; daartussen, als een vreemde eend in de bijt. Kantoorbe diende. Over de eerste dagen van Februari geeft Meijer geen opheldering. Toen was er water en er waren sol daten, die in de gelagkamer sh*s>en. Maar verderop iri Februari hebben mensen hun antecedenten weer in het gastenboek geschreven. Reiziger en Vertegenwoordiger zyn verdwenen, die komen later weer, maar nu vormen zij de vreemde eenden in de bijt. Sinds de laatste maand leest men: Technisch Ambtenaar, Aannemer, Ingenieur, Journalist. Aankomst dan en dan, ver trek niet ingevuld. Dat vertrek komt namelijk voorlopig niet, zolang er zo veel werk aan de winkel is. Hotel Mejjer, waar men dagelijks vele lieden moet afwijzen, is een soort van groot pension geworden, een pension voor mannen. Overdag zijn er in de cafézaal weinig mensen te bekennen; die werken alle maal. Maar 's avonds komt iedereen op zijn basis terug, gebruikt de maal tijd in de eetkamer en gaat dan in een van de luie stoelen zitten. Zitten pra ten, over het werk. Ze kennen elkaar allemaal, de mensen die daar bijeen zjjn, ze zien elkaar iedere avond en dikwyls overdag ergens in een plaatsje waar een noodaggregaat slaat te snorren, tractoren rjj den en vele ver bindingsdraden zjjn gespannen, in een wir-war over de straaf Het is er wel gezellig, 's avonds brj I<ieij°r. Er hangt veel rook en er klink-en veel stemmen. Stemmen die over perszuigers, drag lines, drainering spreken. De telefoon staat geen ogenblik stil. Iedereen over legt met zjjn achterland; gesprekken die doorspekt zijn met technische ter men, waarvan men af en toe een brok stuk opvangt wanneer iemand per on- feluk de deur van de telefooncel open- oet. Verder speelt en spreekt op de ach tergrond de radio; als het over het noodgebied gaat. zegt iemand: „Stil es even De kranten en de weekbladen worden gelezen en herlezen. In grote glazen schuimt het bier, in kleine flonkert een doorzichtig vocht, waar van men echter maat weet te houden: men weet dat men werkt en waar voor men werkt. De gezichten zyn warm en rozig van de hele dag in de wind en de centrale verwarming hier. 's Nachts staan boven vóór de deu ren in de lange smalle gangen met de opstapjes, schoenen met een dikke korst ingedroogd slib. Iedere morgen zijn die schoenen weer veranderd in nette schoenen, schoenen van heren. En tenslotte hoort men dan, 's mor gens om 7 uur, het wekken van de eer ste groep. Een bons op de deur: „Meneer A! Meneer B! Meneer C!" Om half acht de tweede: „Meneer Dl Meneer E! Meneer F!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2