DAGBOEK van am (Roüahdomm&h Ondanks vernietigend oordeel toch weer systeembouw Rij winkels en flats aan de Hoogstraat Ook onderhandse aanbesteding kon geen genade vinden Een charme, die gevaarlijk is Stadstelefoontjes Mannenmoed voorkwam groter overstroming Alle gevaar afwenden voor de toekomst is uitgesloten Benoemingen AGENDA 2 Vrijdag 6 Maart 1953 ROTTERDAMSE GEMEENTERAAD Al weer een plan met systeembouw! Al weer een onderhand se aanbesteding! Een vijftal sprekers in de raadszitting van gistermiddag heeft het nodig geoordeeld daartegen ernstige bezwaren te uiten. Toen het op stemmen aan kwam, verklaar den drie van de vijf sprekers, dat zij, ondanks hun bezwaren, voor het voorstel betreffende bouw van woningen en garages in Zuidwijk II zouden stemmen; de andere twee hielden voet bij stuk en waren tot geen concessie meer bereid. Met 2013 stemmen werd het voorstel aangenomen. De tegenstemmers behoorden tot de anti-revolutionnaire, de katholieke en de christelijk-historische fracties. Na vele maanden van betrekke lijke rust werd er weer eens stevig over de voordelen van de traditionele bouw en de nadelen van de systeembouw gede batteerd. Mr Loeff (K.V.P.) opende het debat met enkele algemene op merkingen. Wethouder Meertens, zei hij, bezit een bepaalde char me om de raad van het nut van zijn voorstellen te overtuigen, maar dat neemt niet weg, dat de ze charme soms gevaarlijk is. Enerzijds verheugde het hem. dat in het voorstel is gelet op de be langen der grote gezinnen, ander zijds meende hij te moeten waar schuwen tegen het veelvuldig ge bruik van tweekamerwoningen. Overigens is het weer systeem bouw. dat men ons voorzet en het is weer een onderhandse aanbe steding. waarvan de raad herhaal delijk heeft gezegd, dat hij daar niets voor voelt. Waarom doet men het dan? Spreker heeft ge gronde bezwaren tegen de resul taten van systeembouw. De ge breken treden meer en meer aan het licht en na oplevering vallen de kosten beslist niet mee. In het biizonder by de systeembouw be staat er neiging openbare aanbe steding uit te schakelen. De on derhandse aanbesteding wordt dan een privilege voor enkele grote aannemers. Waarom wordt niet gesplitst in meerdere, kleine per celen? Als wij de systeembouw aan vaarden. komen wij er niet meer af, meende mr Bavinck (A.R.) Kort en krachtig verklaarde hij geen risico's meer te willen ne men. Daarom wees hij het voor stel van de hand. Op de bouw van (Advertentie LM.) Als dit jaar het flanelseizoen weer voorbij is, of als deze zomer het vacantieseizoen weer aanbreekt, dan zullen er duizenden hun pyama's voor de dag halen die ze nü kopen als één van de beste Jubileumaanbiedingen. Bij deze damespyama's was het voor ons geen prijs kwestie, neen, dit zijn luxe pyama's met shawlkraag, van een fijne kwaliteit lingerie- Zephir in de nieuwe mode- tinten, met contrasterende nopgarnering: ruime model len met Lastex in de taille. Geen eenvoudige pyama's zonder meer, neen, luxe damespyama's, die de nor male prijs van 10.25 ten volle waard zijn, maar die U nu koopt voor nog geen zes gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze damespyama's in de maten 38t/m46in de kleuren geel, oudrose, bleu, reseda en zalm WINKELCENTRUM 8INNENWEQ, Tal. 29180 1 duplexwoningen had de heer Ba vinck het al evenmin begrepen. Is die bouw aan de rand van de stad wel praktisch? Op de duur zullen wij daar de dupe van worden. In de binnenstad is de tweekamer woning veel meer op zijh plaats. De heer A. van Kranenburg (Arb.) vond de tweekamerwoning eveneens een ongelukkig object. Eigenlijk zou er een zijkamertje bij moeten om een jong gezin, wanneer het zich uitbreidt, uit de eerste moeilijkheden te helpen. Wat de bezwaren tegen onder handse aanbesteding betreft, was spreker het eens met de heer Loeff. Tegen het voorstel stond hij niet geheel en al afwijzend. Naar zijn mening is het duidelijk, dat men van de systeembouw af wil. En zeer opgewekt verklaarde hij, dat het de goede kant uitgaat, een opmerking, die enige hilariteit verwekte. Iets anders was, dat de gemeenschappelijke tuinen hem zeer hoog zaten. Het wachten was noe steeds op een rapport. Nadat de heer Van Halm zijn bezwaren had kenbaar gemaakt, kwam de heer Dutilh (V.V.D.) aan het woord. Hoe langer men volhardt, hoe meer kans men heeft om gelijk te krijgen, luidde zijn conclusie. In dit voorstel voelde spreker het naderen van een be vredigend slot voor de opposan ten tegen de systeembouw. Deze woningen zijn niet zo goed als wij wel hebben gedacht. De bedrijfs zekerheid van traditionele bouw is veel groter. Er zijn enige pun ten, die ter verdediging kunnen worden aangevoei-d. Eén daarvan is. dat de woningnood te groot is om tijd verloren te laten gaan. In dit bijzondere geval is het voor stel aanvaardbaar. Wel is het naar alle waarschijnlijkheid de laatste keer, dat spreker, zijn stem aan een dergelijk voorstel geeft. Niet generaliseren Wethouder Meertens heeft zich zo goed mogelijk door de velecri- tiek heen geslagen. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting, waarom in dit geval van openbare aanbe steding is afgezien. Het feit. dat er een aanbieding kwam, die 10 procent beneden de Rijkscurver- prijs lag, heeft tenslotte de door slag gegeven. Op het ogenblik heeft hij niet meer voorstellen met een onderhandse aanbesteding in petto. Straks hoopte hij met open bare aanbestedingen tot redelijke prijzen te komen. Voor hem gold slechts één alternatief: de goed kope woning, die aan redelijke eisen voldoet. Het doet daarbij niets terzake of dit nu systeem bouw dan wel traditionele bouw is. Het is echter onjuist om te ge neraliseren nu een bepaald blok in Overschie gebreken vertoont. Vervolgens wees de wethouder op de voordelen van de woningen in Zuidwijk. Dit is het beste, wat Rotterdam te bieden heeft. Vooral de acoustiek is voortreffelijk. Wat de duplexwoningen betreft, deze zullen vermoedelijk over tien ja ren aan hun bestemming worden onttrokken. De wethouder gaf toe, dat prijzen en tempo de systeem bouw hem hadden teleurgesteld. De heren Loeff en Bavinck hiel den bij de duplieken hun bezwa ren vol en verklaarden, dat zij hun stem aan het voorstel zouden onthouden. Volgens mr Bavinck behoorde de wethouder nu de consequenties te trekken uit de houding van de raad. Bij de stem ming bleek de raad er toch an ders over te denken. Bezoek aan Boymans Bij het voorstel tot wijziging van de verordening, regelende de voorwaarden voor het bezoeken van het Museum Boymans, diende mej. Zeelenberg (Arb.) en de heer De Kwaadsteniet amendementen in. Het eerste raadslid wenste, dat er zou worden gesproken over scholieren en niet over school kinderen; vervolgens over onder wijzers of leerkrachten en niet over docenten. Het tweede raads lid wenste voor de studenten een jaarkaart tegen betaling van één gulden, terwijl nu wordt gespro ken van twee gulden. Zij kregen beiden hun zin. De voorzitter maakte nog een opmerking, dat deze regeling nog slechts een proef is om het bezoek te stimu leren. De betrokken commissie zal t.z.t met nadere voorstellen komen. De vaststelling van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak Terbregge stuitte op tegenstand van mr Ba vinck. Hier worden de eigenaren van bouwgrond gedegradeerd tot bezitters van agrarische grond. Kan deze bepaling uit het uit breidingsplan worden gelicht? Wethouder Meertens antwoordde, dat het hier gaat om goede kwa liteit grond. Van ministeriële zij de wordt voortdurend pressie uit geoefend om goede landbouw gronden te ontzien. De behande ling van het voorstel werd daar op geschorst om te onderzoeken of uitstel van behandeling moge lijk was. Dit bleek het geval te zijn. zodat het voorstel in de vol gende zitting opnieuw op de agen da zal verschijnen. Intussen zal de wethouder het vraagstuk nader bezien. De schenking voor het stichten van een monumentale fontein op het Hofplein werd met enkele vriendelijke woorden van de voor zitter in dank aanvaard. Het ap plaus onderstreepte, hoezeer de raad deze geste van een stadge noot op prijs stelt. Spatero-anen vierden jaarfeest De leden van de personeelsvereni ging „Spatero" (Spaarbank te Rot terdam) hielden gisteravond in Lommerrijk hun jaarfeest. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer W. Jagtenberg startte de revue „Per expresse" met als ma chinist en hoofdconducteur Gerard Walden en Berry Kievits. Men ge noot van een uitstekend program ma. waarin optraden het Engelse danspaar Fai and Fai. de Ameri kaanse negerzangeres Mirian Bunch. Rika Spencer, Jacques Besson. Nick Godart. de accordeon-virtuoos, de Hongaarse violist Bea Kiralli en Bill Blok. Het geheel stond onder lei ding van André van Wattingen. Engelse schoolprenten in 't Venster Een tentoonstelling van Engelse schoolprenten wordt Zaterdagmid dag 7 Maart om 4 uur geopend door de hèer P. Post van het Nutssemi- narium te Amsterdam. De prenten zijn uitgegeven door de School Prints Ltd te Londen. Deze vereniging gaf in 1946 aan 24 modern georiënteerde kunstenaars opdracht een prent te maken voor de lagere scholen, elke kunstenaar kreeg een onderwerp op. De prenten zijn niet informatief, zo als men ze doorgaans in de Neder landse scholen aantreft, ze willen al leen de sfeer in de klas veraangena men. Elke kunstenaar geeft zijn eigen stijl, uitbeelding en kleurtoe- passing. Kind met vinger bekneld geraakt Gistermiddag wilde de zesjarige Mathia E., Wandeloordstraat in deze straat de tol van een vriendinnetje uit een rioolput halen en lichtte het deksel op. Op dat moment pas seerde een 72-jarige man. die de kinderen verwijderde en het deksel dichttrapte. Mathia raakte met haar rechterwijsvinger bekneld en werd naar het Bergwegziekenhuis ver voerd. Vermoedelijk zal zij de vin ger moeten missen. Prijzen aan de visafslag Heden kwam aan de visafslag te Rot terdam een motorkustvaartui? en wer den van IJmuiden Scheveningen én elderB 400 kisten zeevis en 70 k.g spie ring aangevoerd. Tong groot 1.90—2: tong middel 1.20— 1.25: tong klein 1.101.15; tong slips 0.920.95: tarbot groot 2.20—2.30: tarbot middel 1.50—1.60: tarbot klein 0.80—1.20: 18: schar 15—16: zeebot 9—11: schelvis klein 37—48; schelvis middel 68—72; wij ting IS—33: spiering 0.70—0.85. 2141 Het dek van de Ariadne" biedt een lu gubere aanblik. Honder den stormen hebben bo vendeks alles stukgesla gen: een sloep hangt nog verrot op haar stoel (ten minste wat er nog van over is) en de lui ken zijn vrijwel hele maal verdwenen. Kijk, je kunt de lading kurk- schors nog zien. Die heeft het schip aldoor drijvende gehouden Overal hangt een ver pestende lucht. maar wat is de oorzaak daar van? Voorzichtig loopt Rob rond. Hij herkent het schip van de be schrijving van Bill. Hij moet wei goed uitkijken, want overal is het houtwerk verrot en hier en daar zijn grote ga ten in het dek. Kijk. dat moet de kapiteinshut zijn. Rob aarzelt even voor hij naar binnen gaat, want de kapitein was nog aan boord, toen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Bill het schip verliet.Maar de hut ls leeg. En naast de nut van de kapitein was die. waar in de vreemde passagier logeerde. Daar moet zich dus ook de brandkast bevinden met het rare afgodsbeeld. Zou die brandkast nog intact zijn? En als dat zo is, zal hij er dan in slagen die zware kast aan boord van de „.Vrijheid" te brengen? Er wordt hard gewerkt aan herbouw van Rotterdams bekendste winkelstraat Aan de Hoogstraat, tussen de Kipstraat en de Goudsewagen- straat, wordt door de bouwcombinatie Centrum', gevormd door een vijftal aannemers, een rij van veertien winkels en 42 flats gebouwd naar ontwerp van de architect A. J. M. Buys. Met heien is reeds begonnen. De afmetingen van het complex zullen bedragen: hoogte 13.80 meter, dikte 11 meter en lengte 98,92 m. De linker helft van het complex, dus aan de zijde van de Kipstraat, zal 21 drie-kamerflats bevatten; in de rechterhelft komt eenzelfde aan tal vier-kamerflats. De flats zijn verdeeld over drie woonlagen. Elke flat krijgt een bergkelder en zal uit een woonkamer, twee of drie slaap kamers, een grote hal, een keuken en een douche-cel. Bovendien wordt elke flat voorzien van twee bal- cons. Achter het complex komt een open terein van ongeveer honderd meter, dat misschien parkeerterrein of plantsoen wordt. De veertien winkels krijgen de volgende afme tingen: 10.5 bij 6 meter, met elk een kelder van 6 bij 6 meter. Er komen stalen puien, voorzien van gepolijste travertine. De woningtoegangen worden omlijst door kunststeen. De verkoop van het complex is in han den van de MAB N.V. K. C. Slijk Nieuwe vereniging van expolitieke gevangenen in de hoofdstad Vrijdag 13 Maart zal in Polen te Amsterdam een vergadering worden gehouden van degenen der hoofdste delijke expolitieke gevangenen, die „Na rijp beraad", het besluit hebben genomen uit de afd. Amsterdam van de Ned. Ver. van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd (Ex- poge) te treden. Het ligt in de bedoeling wel een nieuwe vereniging op te richten, doch niet als b.v. „Gekerkerd ver zet" in Den Bosch aldus verna men wij van een der uit de Amster damse Expoge getreden bestuursle den. Het aantal Expoge'ers dat uitge treden is bedraagt ca 30. Aquariumliefhebbers bijeen Een groot aantal Rotterdamse aquariumliefhebbers waren gister avond in de zaal ..Vita Nova" aan de Waterloostraat bijeen, waar de afdeling Rotterdam-Oost van de auariumvereniging „Waterweelde" een propaganda-avond organiseerde. De heer Henri Deutz sprak het openingswoord en deed de verheu gende mededeling, dat de vereniging een uitgebreide bibliotheek was be gonnen. Er werden mooie documen taire films gedraaid o.a. over de zalmtrek en de haringvisserij. Na de pauze, waarin onder meer een groot aantal tropische vissen en aquariumbenodigdheden werden ver loot. was het de beurt aan de nestor op aquariumgebied in Nederland, de 70-jarige heer N. J. M. Deutz, die over het houden van tropische aquariumvissen een bijzonder inte ressante lezing, verlucht met licht beelden hield. In een mctaahvarenfabrlek aan de Stadionweg raakte vanmorgen zaagsel in een zaagsilo in brand- Met een straal van de fabriek werd het vuur geblust. Aan wezig waren de autospuit 9 en de blus- eenheden 64 en 65. en geschiedt voor zover het de flats betreft horizontaal. Ondanks de ligging van het com plex konden deze prijzen laag wor den gehouden: voor de winkels van 25.000 tot 26.000 en voor de flats tussen 12.000 en 13.000. In November zal het complex vermoe delijk worden opgeleverd. Nieuwe dansen van Liesbeth van Buul Liesbeth van Buul voert Zondag avond 15 Maart (8.15 uur) in de Lantaren een programma van solo- dansen uit. merendeels nieuwe met enkele reprises, die nu in suite-ver band bij het nieuwe werk zijn op genomen. De meeste composities zijn weer in directe samenwerking met haar begeleider, de pianist Norbert Loeser, gemaakt, maar er staat nu ook werk van Bach en Strauss op het programma. Don derdagavond 12 Maart (8 uur) geeft Liesbeth van Buul ditzelfde recital in de aula HBS Afrikaanderplein. TV-proefuitzendingen beginnen uur vroeger DEN HAAG. Van 10 Maart af zullen de proefuitzendingen der te levisie een uur vroeger, dus op Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag middag van 14.30—15.30 gehouden worden. In Europa pijpleidingen voor brandstof voor straalvliegtuigen FONTAINEBLEAU. De chefs van de luchtmachtstaven of hun ver tegenwoordigers van zes landen van het Atlantisch Pact zijn Donderdag te Fontainebleau ingelicht betreffen de het voorgestelde net van pijp leidingen voor de voorziening van luchtbases in Europa met brandstof voor straalvliegtuigen. Een woord voerder van het hoofdkwartier te Fontainebleau zei dat het net van pijpleidingen nog niet meer is dan een plan. Op de vergadering werden ook andere problemen van bevoor rading en infra-structuur aanleg van vliegvelden, verbindingen, radar installaties enzovoort besproken. Schiedam heeft bijna 75.000 inwoners Zoals uit het statistisch over zicht omtrent de stand der bevol king over de maand Januari blijkt, heeft Schiedam bijna 75.000 inwo ners. Door een toename van 99 per sonen bedroeg het inwoner-aantal per 1 Februari 74.955. In Januari werden in Schiedam 135 mensen (67 jongens en 68 meis jes) geboren, overleden 53 perso nen (24 mannen en 29 «rouwen), Mars „Beurzen open, dijken dicht" AMSTERDAM. Verschenen is een mars „Beurzen open, dijken dicht", tekst van Stan Haag, com positie van Piet Lustenhouwer. De gehele opbrengst, ook de auteurs rechten van BUMA, komt ten goede aan het Rampenfonds. Piet Gerte- naar tekende de titelpagina. Een en twintig millioen dollar voor technisch hulpprogramma der V.N. NEW YORK. Op de technische- hulp-conferentie, welke van 2628 Februari te New-York is gehouden, hebben 64 landen tot een gezamenlijk bedrag van rond 21 millioen dollar steun toegezegd voor de uitvoeringen van het uitgebreide programma van de Verenigde Naties voor technische hulp aan economisch minder ont wikkelde gebieden in 1953. Het nodig geoordeelde minimum-bedrag van 25 millioen dollar werd dus niet bereikt. Zoals gemeld heeft de Nederlandse regering voor dit jaar. behoudens goedkeuring van het parlement. 1.600.000 gulden beschikbaar gesteld. De grootste aanbieding kwam van de Verenigde Staten, die 14.780.750 dol lar beloofden, doch met de bepaling, dat dit bedrag niet meer mocht zijn dan 60 pet van het totale bedrag, dat bijeengebracht zou worden. Aange zien het eindbedrag van 25 millioen dollar niet werd bereikt, betekent dit, dat de Amerikaanse bijdrage tot ogeveer 12 millioen zal worden gere duceerd. Zondag 8 Februari zal het korps Rotterdam-Noord van het Leger des Heils een tweetal majoors welkom he ten. die een groot aantal jaren in Indo nesië hebben doorgebracht. De bijeen komsten worden gehouden 's morgens om 10 uur in het gebouw Vinken- dwarsstraat en 's avonds om 7.30 uur in de zendingskapel Gerard Scholtenstraat. Geslaagd voor het candidaatsexa- men in de economische wetenschappen de heren J. Wulfse. Delft en R. Voskuil. Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen in die wetenschappen de heren H. J. Marinus en L. F. de Waard te Rotterdam. Dr. S. P. A. Hack, arts te Rotter dam viert vandaag zijn 50-jarig artsen jubileum. De clubhuizen „De Arend" zullen Zondag 8 Maart 's middags' vanaf 2 uur zwemwedstrijden houden in het Oostelijk zwembad. Zaterdag 14 Maart zal het veertig jaar geleden zijn. dat de heer E. J. M. de Kat tot notaris werd benoemd. Nota ris De Kat zal die dag uitstedig zijn. Maandag en Dinsdag aanstaande zal het rijdend postkantoor der P.T.T. op de Coolsingel voor het Erasmushuis staan. Het is geopend van 9 lot 17 uur en men zal er Watersnoodpos^zegels kunnen kopen. Deze zegels hebben een waarde van 10 cent. waarboven 10 cent wordt gevraagd ten bate van het Ram penfonds. Aangezien het voor de verkeers leiding van de interland voetbalwedstrijd Nederland Denemarken op Zaterdag niet alleen van belang is om snel een juiste indruk te krijgen van de situatie in de stad. maar ook op betrekkelijk grote af stand daarbuiten, zullen geruime tijd voor de aanvang van de wedstrijd van een vliegtuig uit per radio berichten over de toestand en de verwachtingen aan de cen- traalpost op de Breebrug worden gege ven. Bij een inbraak b(j het lederwaren- magazijn in de Jongkindstraat zijn gister nacht 25 reisklokjes in étui, 1 sigaretten koker en een briefopener gestolen. De totale waarde bedraag f 850,—. De arts H. J. E. aan de Eendrachts- weg heeft ook ongewenst bezoek gekre gen. Uit de spreekkamer werden een elee- trische bronzen klok en 3 kistjes sigaren ontvreemd. MENING VAN PROF. THIJSSE: AMSTERDAM. Dat de storm- en springvloed de vorige maand wellicht nog veel grotere schade zon hebben aangerichtindien niet met ware mannenmoed in de fatale nacht door velen koortsachtig gewerkt was om de bezwijkende Schielandse Hoge Zeedijk langs de Hollandse IJssel in stand te houden, is Donderdag in Krasnapolsky toegelicht door prof. ir. j. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Labora- torium te Delft en lid van de commissie Maris. Hij sprak op een door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel belegde bijeenkomst. „Indien daar op de zwakke plek, die door de kracht van het water dreigde te worden uitgeslepen tot een groot gat, geen mannen met hun eigen lichaam tijdelijk het gat dicht hadden gehouden, dan stond nu al het lage land in Holland blank en dan zou ook Amsterdam niet droog gebleven zijn," zo zeide prof. Thijsse. Hij wees erop, dat het advies van de commissie-Maris, waarvan hij. zelf deel uitmaakt, zon der twijfel zal neerkomen op de stelling, dat maatregelen moeten worden getroffen voor een groter veiligheid, dan tot dusverre be staan heeft. Maar alle gevaar afwenden is toch uitgesloten, aldus de profes sor. „Indien morgen een storm als destijds in Borculo over Amsterdam zou waaien, dan zou dat het einde van de Westerkerk betekenen," zo zeide hij, „maar niemand zal die De Rotterdamse Gemeenteraad heeft benoemd tot onderwijzer aan lagere scholen de heren B. Man- not, G. A. van J'isden (Brielle), W. F. Neuteboom. A. Helders, J. D. de Groote, F. van Hoorn, D. Over man (Schii hm) P. Leenheer, J. van 't Hoff, W. Landsman, J. van Splunder (Bergen op Zoom); tot onderwijzeres de dames Y. C. Schreuder (Schiedam). J. N. van Duyn (Naaldwijk). R. A. Kros, M. F. Roosendaal (Schiedam), W. A. van der Velden. M. *D. W. Rijster- borch (Dordrecht), J. J. van Vugt, A. Evers (Schiedam), N. J. Berkel, A. M. van der Houwen (Maassluis), !T Roest. Benoemd werd tot lerares in het handwerken aan de Kweek school mej. A. M. van Pieterson. Rijksweg Sliedrecht thans ook droog De rijksweg in Sliedrecht is thans ook drooggevallen on op diverse de len is men volop aan het werk om deze belangrijke verkeers%veg te her stellen. De betonnen platen geven vele scheuren te zien. De Stations weg is bijna geheel droog en het sta tion is te bereiken. Het waterpeil ten Oosten van deze weg is nog ta melijk hoog en er is nog een aantal huizen, dat in het water staat. De be woners zijn allen teruggekeerd en werken met man en macht om hun huizen schoon te krijgen. TOEN de oude Pietro :eer toevallig, geïnterviewd vijftig jaar geleden donr een buitenlands ver uit zijn Italiaans bergdorp- slaggever, die ook voor een je wegtrok en na veel om zwervingen in Holland te rechtkwam. waar hij aller lei baantjes en klusjes deed voor hij in de schoorsteen- vegersbranche belandde, heeft hij nooit kunnen den ken nog eens als een groot Italiaans blad werkte en bü zijn indrukken over de verschrikkelijke situatie niet vergat tc vermelden, dat h{j twee half-om-half Ita lianen had gesproken, die zich als leeuwen weerden en wier papa jaar-en-dag grijpt die laaiende gloed weer in Fair Lawn, N.J., niet helemaal meer en zijn V.S.. kreeg ik gisteren een zoons moeten even over briefje waarin hij vertelt, P.VM ^V.11 S'VUb man door dc dorpelingen <""0 dorpje rus en zo te worden genoemd. Want wa$ gekomen. Toen was de nu ls dat dorpje trots op °n0' aerste mstan- hem en vooral op de twee zoons van Pietro, die wel iswaar geen woord Ita liaans spreken en voor vijf tig procent onvervalst Rot terdams bloed meekregen van een pronte Hollandse joffer, die bijna-vijftig tie kwamen er donkere he ren met. snorretjes en wire- recorders vliegensvlug per K.L.M. naar Rotterdam om het hele huis van Pietro met hun vriendelijke en bewonderende nieuwsgie righeid op stelten te zetten. hun 50 Nederlandse 40- plu8 nuchterheid heenstap pen om voldoende als hel den te poseren. Maar ter- wille van de dorpsgenoten hebben zij hun best gedaan en ze hebben zich blauwe vingers geschreven om alle aardige epistels naar beho ren te revancheren. Mo menteel is het allemaal weer wat bedaard, doch het zou raar voor de heren komen als die zoons van dat tien D.B.-lezers aan de brandweerlui in zijn woon plaats hebben geschreven. Hij belooft, dat iedereen een persoonlijk antwoord terug krijgt. Het blijkt uit alles, dat deze Amerikanen hot contact met Nederland bijzonder op prijs stellen, Zoals wij dat Dierentuin, waar de heer Van Dam voor de eerste maal in ons land als mede werker in deze spierballen branche assistentie ver leende, zei, dat het publiek haast net zo leuk was als die mannen aan de andere kant van de touwen. Toen een meneer door een ande re forse meneer op de grond was gemangeld en daar geplet, roerloos, bla zend en zwetend in de knoop werd gedraaid, riep opeens een toeschouwer vooraan: „Hé, Jan d'r is telefoon voor je S. d. H. SUCCES doen te hunnen opzichte. GOED ZO! Twee ontspannlngsavon- „Streven doet Herleven", comité ter behartiging van natuurlijk ontspanning voor invaliden in het algemeen, oogstte veel succes met de amuse mentsavond gisteren in de Rivièrahal. Artisten van naam verleenden belange loos hun medewerking en zo groot was de opkomst jaar terug voor de charmes Toen zij hun spullen in uan Pietro bezweek, maar orde hadden was inmiddels tóch met ere in het ge- het enthousiasme in het Pietro deze zomer niet naar den van de' Rotterdamse dat eenzame Italiaanse berg Bond van Ouden van Da- dorpje gaan om nog eens gen, respectievelijk ir. dunnetjes over te vertellen Odeon en in Spes hebben van 't publiek dat er in- van die watersnood. Want f 350 opgebracht voor het derhaast zelfs stoelen al ben jc voor je eigen ge- Rampenfonds. Zaterdag- moesten worden bijgehaald voel dan helemaal niet avond, als „Beurzen Open, om ieder een plaatsje te iemand, die wegens nor- Dijken Dicht" in de Rivièra verschaffen. Het zat bom huchtje uit de bergen tot kleine bergdorpje al zover maal betoonde hulp in aan- Hal wordt gehouden zal vol.'Goed zo S. d. H.! Der- plaatselijke helden zijn uit geroepen. Want wat is ge beurd? Toen de stormvloed van de onzalige eerste Fe bruari ons land in rouw dompelde gingen de twee zoons uan de oude Pietro onmiddellijk naar 't ramp gebied en hfelpen daar wat ze konden. Ze deden meer dan hun plicht en werden uitgebot, dat de schoolkln- merking komt voor het dit bedrag worden overge- gelijke successen zijn be- dertjes ontroerende brief- ereburgerschap, wanneer dragen. Goed Zo. allemaal, langrijk. jes schreven, B. en W. te- zo'n dorpje dat nou een- waarbij inclusief de artis- legrammen verzonden naar maal wil. tjd dan doe je ten en zangers van beide tijgertje die verre surrogaat-oud- het alleen al om die goede voorstellingen, die belange- Ai acht dagen bivakkeert btj -i'—vrienden niet teleur te loos meriftw«rietnff verleen- mevrouw Gerritsen. Joh. de dorpsgenoten en er allerlei acties in dat dorpje wer- stellen den georganiseerd om het arme verdronken Holland op de beste manier een beetje uit de put te tillen. op een gegeven ogenblik, Nu, bejaarde Pietro be te loos medewerking verleen- mevrouw Gerritsen. B verieen Meegterstraat 2ibi een k]e|nP CtetL cyperse poes. die als maar TELEFOON «".n'Cmiv'rou» G«: FAIR LAWN Mün vrlmd van desport, f I' Van Frank van Ess, chef die laatst dat worstelen plaatsje bij de kachel vacant van de vrijwillige brand- gadesloeg in de Haagse voor dit tijgertje? toren gaan versterken om daarop voorbereid te zijn, aangezien dat oneconomisch zou zyn. We moeten, steeds een zeker risico blijven dragen.' Thans is uitgerekend hoe groot (of liever hoe klein) de kans is op een uitzonderlijke stormvloed, zo als we die juist hebben meege maakt. Die ligt tussen een op 200 en een op 500. Als we dat risico niet meer willen lopen, dan moeten ofwel de dijken worden opgehoogd of de zeegaten worden afgesloten, hetgeen aan kosten niet zo heel veel zal verschillen. Het gaat er nu maar om of de volksvertegenwoor diging, die daarin gemengd zal worden, zoveel geld daarvoor over heeft. Mocht dat niet het geval zijn, dan zullen we met minder geld verbeteringen aan de waterkeringen moeten aanbrengen en dus meer risico blijven lopen." In de afgelopen 2000 jaren schat te prof. Thijsse de daling van de Neaerlandse bodem ten opzichte van de zeespiegel op een tot twee meter. VOOR HEDEN Muziek: Schouwburg, 8 uur: R'dams Philh. Orkest en Ned. Opera met „Der Fliegende Hollander". Films: Arena, 2, 7, 9.30 uur: Sterren stralen overal; Capitol, 2, 7, 9.15 uur: The world In his arms; Cineac, 95.15 uur: Nieuws enz., 5.45, 8, 10 uur: De eerbiedige lichte kooi: Colosseum, 2, 7, 9.15 uur: De eerbiedige lichtekooi; Harmonie, 2, 7, 9.15 u: Sommarlek; Lutusca, 2.15, 7, 9.30 uur: De vallei van de haat; Luxor, 2, 7, 9.30 uur: Anna; Monopole, 2, 7, 9 uur: De verdedigers van de Duivelsrots; Passage, 2, 8 uur: Iwo Jima; Prinses, 2.15, 7, 9.30 uur: Gevaar klopt aan! Rex, 2, 7, 9.15 uur: De grote mijnramp; 't Venster, 2, 7, 9.15 uur: Klokslag 12; Victoria, 2, 7, 9.15 uur: De eerbiedige lichtekooi. Tentoonstellingen: Museum Boymans, 10—5 uur: Mo derne tekeningen en aquarellen; 105 en 7.3010 u: „Kunstenaars op de bres"; Vm. Schielandshuis, 10—5 uur: Schilderijen en tekeningen van Albert Neuhuys; Rotterdamse Kunst kring, 10—4 u: Werk van Harmen Meurs; 't Venster, 10—22 u: Engelse schoolprenten; Museum v. Land- en Volkenkunde, 105 u: Melanesische kunst; weven en vlechten in Afrika; Instituut v. Scheepvaart cn Lucht vaart, 104 u: „Werk in de wolken"; Bouwcentrum. 9—5 uur: Bouw van vacantie-oorden. scholen, teh. voor ouden van dagen, fabrieken, boer derijen. etc Engelse architectuur; „De Brug", Boomgaardstraat 62, 9.30 5 uur: Werk van Fred Koot.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1