JOZEF STALIN GISTERAVOND OM 19.50 UUR OVERLEDEN Nieuwe oproep van leiding van partij en staat tot het bewaren van eenheid Onzekerheid Sowjet-Unie in diepe rouw gedompeld Westen kan Russische Mig inspecteren r~ DE WERELD IN AFWACHTING: De hamer is weggevallen een vraagteken is gebleven v\ r n Laatste foto van Stalin Poolse piloot riep: Asyl Burgemeesters overstelpen minister met belangrijke vragen om hulp Geëvacueerde kinderen lijden nog onder angst voor het water Rampenfonds: f 71,5 millioen 13e Jaargang, no. 55 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Vrijdag 6 Maart 1953 HEI ROTTERMMSCH PAROL Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaal Vrij, onverveerd Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6,05; losse nummers 10 ct MOSKOU. Jozef Wissarionowitsj Stalin, de 73-jarige onbetwiste heerser over de Sowjet-Unie en leider van de gehele communistische wereld, is Donder dagavond 21.50 uur (Moskouse tijd) dat is 19.50 uur Nederlandse tijd- in het Kremlin overleden. Het nieuws werd vannacht om 02.07 uur (Ned. tijd) bekend gemaakt door radio-Moskou in een communiqué van het centrale comité van de communistische partij, de ministerraad en het presidium van de opperste Sowjet. In het communiqué wordt het Russische volk opgeroepen „in deze dagen van rouw de rijen nog meer te sluiten onder de beproefde leiding van de communistische partij". Ten aanzien van Stalins eventuele opvolger werd niets gezegd. Aan het sterfbed van Stalin stonden zijn dochter Swetlana. zijn zoon, de luitenant-generaal der luchtmacht Wassili en enige niet nader genoemde familieleden. Stalin's vrouw, Nadazjeda Alliloewa overleed in het begin van de dertiger jaren. DEZE FOTO van Stalin werd, vaar Ass.' Press mededeelt, door een gedeserteerde Sowjet-oificier naar West-Berlijn gesmokkeld. De opname werd vorig jaar zo mer op de Krim gemaakt. Zoals men- ziet. was Slatin toen reeds sterk verouderd: zijn haar was spierwit en diepe lijnen door groefden zijn gelaat. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Voor de eer ste maal is een Russische hyper moderne straaljager van het nieuw ste type MIG 15 onbeschadigd aan de Westelijke zijde van het IJzeren Gordijn geland. Dit geschiedde gis teren na een dramatische vlucht van een Poolse vlieger, die zich te gelijk met een andere straaljager piloot op een oefenvlucht 6000 meter boven de Oostzee bevond. Plotseling dook hij met zijn toestel, dat een snelheid van duizend kilometer had, omlaag met de bedoeling naar Kopenhagen te gaan. In zijn radio hoorde hij echter dat zijn collega-vlieger de controle post Kolberg aanriep om verlof te vragen zijn kameraad te achter volgen. Daarop wierp de vluchte ling zijn benzinetank in zee en daalde 'op het dichtstbijzijnde vlieg veld op het Deense eiland Born- holm, welks landingsterrein eigen lijk veel te klein is voor de snelle straaljagers. De piloot had echter geluk en maakte een perfecte landing. Hij sprong uit de machine en ging met de handen omhoog naar het vlieg veld onder het uitroepen van het woord „asyl". waarmee hij te ken nen gaf, dat hij een politieke vluch teling was. De Deense regering bevindt zich thans met betrekking tot het vlieg tuig in grote moeilijkheden. De Poolse ambassadeur in Kopenhagen heeft zich terstond tot het minis terie van Buitenlandse Zaken ge wend met het -erzoek het toestel onmiddellijk uit te leveren, doch de luchtvaartattaché van de Engel se ambassade in Kopenhagen heeft zich onmiddellijk naar Bornholm begeven om het vliegtuig te zien. Ook he' Amerikaanse hoofdkwar tier der luchtmacht, in Duitsland heeft te kennen gegeven dat men de Russische machine beslist eerst wil inspecteren. Het nieuws van Stalins overlijden werd bekend gemaakt op een tijd stip. dat in Moskou en heel Rusland de mensen sliepen of in hun huizen naar de radio luisterden, zodat van een directe merkbare reactie geen sprake kon zijn. De dood van de staatsleider zal echter voor geen Rus een verrassing betekenen. Gis termiddag, toen om 16.00 uur (Mos kouse tijd) het laatste bulletin over Stalins toestand werd omgeroepen, besefte een ieder, dat elk ogenblik de vlag boven het Kremlin neerge haald zou kunnen worden. De hele avond was de stemming in de Rus sische hoofdstad somber. Op straat hoorde men alleen nu en dan de claxons van auto's. De voetstappen van de enkele mensen, die zich de straten bewogen, werden dempt door een zachte laag verse sneeuw. Het laatste nieuws over Stalins toestand hulde gisteravond Moskou in een angstige, droevige stilte. Radio-Moskou speelde de hele avond langzame en plechtige muziek tot het tijdstip, waarop de dood van de premier werd afgekon digd. De ernstige muziek werd afgebro ken. De omroeper kondigde de nor male uitzending aan voor de provin ciale dagbladen. Tijdens die uitzen ding werd het communiqué uitgege ven. Hierin wordt o.m. gezegd: „De dood van maarschalk Stalin is een enorm verlies voor de arbeiders van het land en van de gehele wereld. Dit nieuws zal de harten van onze arbei ders, kolchozen en soldaten, alsook die van duizenden arbeiders in de gehele wereld, met smart vervullen", aldus het communiqué. Vervolgens wordt hierin aangedrongen om de eenheid te bewaren en wordt de lof gezongen van de partij-politiek, die „beantwoordt aan de levensbelangen van de arbeiders en de consolidatie van ons socialistisch vaderland be oogt." „Geïnspireerd door deze poli tiek gaan de volken van de USSR, onder leidiTig van de partij, vastbe sloten voorwaarts. Het Sow;et-volk weet. dat het verdedigingspotentieel en de kracht van de Sow jet-staat groeien, dat de partij met alle mid delen het leger, de marine en de ver kenningsorganen versterkt, opdat wij steeds beter in staat zijn met beslist heid op te treden tegen elke agres sie". „De buitenlandse politiek van de communistische partij en de rege ring van de Sowjet-Unie is steeds ge weest en zal steeds zijn de politiek van handhaving" van de vrede, de strijd tegen de voorbereidingen en het ontketenen van een nieuwe oor log, de politiek van internationale samenwerking en de ontwikkeling van zakelijke betrekkingen met alle landen", zo luidt het in het commu niqué. Het besluit met de woorden: „De onsterfelijke glorie van Stalin zal steeds levend blijven in de har ten van het volk en de arbeiders van de gehele wereld. Leve ons machtig socialistisch vaderland, leve ons grote Sowjet-volk, leve de grote communistische partij van de Sow jet-Unie." Uren voordat het nieuws van Sta- lin's dood bekend werd haastten de staatshoofden van de Russische sa tellieten mannen, die hun positie en in sommige gevallen ook hun le ven aan de Russische dictator te dan ken hebben zich naar Moskou. De partijmachinerie begon onmiddellijk op volle toeren te draaien om een reusachtige begrafenis voor te be reiden onder leiding van een com missie onder voorzitterschap van de secretaris van het centrale comité van de communistische partij. Zes anderen, die in deze commissie zit ting hebben, zijn partij-groten, maar geen hunner is als mogelijke opvol ger van Stalin genoemd. Stalin zal opgebaard worden in de zuilenzaal van het Moskouse paleis der vakver enigingen. Radio-Moskou heeft vandaag om geroepen, dat Stalin's dood uiteinde lijk het gevolg" geweest is van een hartverlamming. In het laatste medi sche bulletin van de acht artsen en de twee Russische functionarissen, die hem in zijn laatste uren bijston den, werd verklaard: „Om 21.50 uur is J. W. Stalin ten gevolge van een toenemende verlamming van het hart overleden." De radio gaf de volgende samen vatting van de ziekte: In de nacht van de 2e Maai-t kreeg Stalin een hersenbloeding (aan de linkerzijde) op de basis van hoge bloeddruk en slagaderverkalking. Als gevolg daar van ontstond een verlamming van de rechterzijde en een verlies van het bewustzijn. Op de eerste dag van de ziekte deden zich de symptomen van een gestoorde ademhaling voor als gevolg van een onvolkomen werking van het zenuwcentrum. Op de laatste dag van de ziekte hadden tezamen met een algemene achteruitgang in de algemene toestand, voortdurende aanvallen plaats van een ernstige storing der hartvaten. In de middag van de vijfde Maart ging de toestand van de patiënt snel achteruit: de ademhaling werd oppervlakkig, de pols was 140 tot. 150 per minuut, de druk Van de pols daalde. Om 21.50 uur overleed Stalin tengevolge van een toenemende verlamming van het hart. Moskou en de gehele verdere Sowjet-Unie zijn in diepe rouw ge- (Zie verder pag. 5) Met. een levensgevaarlijke ma noeuvre zette een jonge Poolse piloot (zie pijl rechts) zijn Russi sche Mig 15 onbeschadigd op het Deense eiland Bornholm aan de grond. Het is de eerste Mig die onbeschadigd aan deze kant het IJzeren Gordijn geland is. MR VAN THIEL OP GOEREE-OVERFLAKKEE: (Van een onzer verslaggevers) OOLTGENSPLAAT (Over- flakkee). „Laat ons weten, waar wij kunnen helpen en wij zullen helpen, zo snel en zo goed als in ons vermogen ligt. Wij zullen U in alles proberen te steunen. Dit geldt voor mijn departement, maar ook voor de hele regering." DEN HAAG. Bij het Na tionaal Rampenfonds was tot Donderdagavond voor een to taal bedrag gestort van ruim 71,5 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van 0,8 millioen gulden. Eisenhowers aanbod ook geldig voor Stalins opvolger WASHINGTON. President Eisenhower verklaarde Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie, dat. het verleden week door hem gedane aanbod voor een ontmoe ting met premier Stalin, onder de zelfde voorwaarden van kracht blijft voor zijn opvolgers. „Mijn raadgevers en ik," aldus Eisenhower. „hebben het geheel van vraagstukken, voortvloeiende uit Stalin's dood besproken. Wij be handelden verschillende mogelijk heden. doch wij zijn geëindigd op ons punt van uitgang. Eén ding staat echter vast: de Verenigde Staten zijn vastbesloten om vorde ringen te maken. Indien er een of andere weg zou zijn om de zaak van de vrede te bevorderen, zal geen persoonlijk ongemak en geen opoffering mij te veel zijn om die weg te volgen.'' Dit zei Donderdag de minister van Sociale Zaken, mr. F. J. van Thiel, die een oriëntatiebezoek aan een viertal zwaar getroffen dorpen op Goeree en Overflakkee bracht: Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Ooltgensplaat en Middelharnis, tot de burgemees ter van Nw. Tonge. Doch uit de tref fende hartelijkheid, die de minister bij 't korte bezoek overal liet blijken, bleek, dat zij bestemd was voor allen in het watersnoodgebied. De vier bezochte burgemeesters hadden vragenlijstjes opgesteld: vele ver uiteenlopende problemen op het gebied van de maatschappelijke zorg in het rampgebied werden bespro ken. Het korte bezoek van deze begrijpende minister heeft het ge teisterde Zuidhollandse eiland een sterk hart onder de riem gestoken. De burgemeesters vragen o.m.: twee sGhepen met water in plaats van één per dag (voor Ooltgens plaat). Het herstel van de water leidingbuizen in de kapotgeslagen zeedijk zal zeker nog een maand vergen: goede voorlichting over de evacuatie-vergoedingen; recreatie ruimte voor de overgebleven eiland bewoners; versnaperingen voor de leden van de vrouwelijke hulpco lonnes. die hun schoonmaaktaak in de huizen zo goed vervullen en zoveel diepe erkentelijkheid hebben geoogst, dat men wat terug wil doen. Kan er iets worden gedaan aan de angstpsychose van onze geëva cueerde kinderen? luidt ook een der vragen. Er zijn er velen, die 's nachts niet kunnen slapen uit angst voor het water Als er een trein langs komt huilen ze en roepen: „Daar heb je het water weer". De minister zegde toe. dat psy chiaters en maatschappelijke wer kers zich onmiddellijk met deze kwestie zullen bezig houden. Is er geen andere vergoedings regeling denkbaar voor het week end-verlof van de mannen, die hun vrouw en kinderen gaan opzoeken? Kan er verbetering worden ge bracht in de sociale positie van de teruggekeerde ambtenaren? Omdat zij hun normale salaris hebben be houden, vallen zij onder geen enke le extra evacuatie-uitkeringsregeling voor vrouw en kinderen. Zo regen de het vragen, verzoeken en sug gesties. die de minister kennelijk interesseerden. Hij luisterde en maakte notities. Een goed bericht uit Oude Tonge en Ooltgensplaat is. dat men daar nog deze week gereed zal komen met de aanleg van 24 douchecellen voor de weinige overgebleven be woners. De Stichting Maatschappe lijk Werk heeft van het begin af naar de installatie van deze drin gend noodzakelijke outillage ge streefd. In verseheidene plaatsen op Goe- ree-Overflakkee wordt op het ogen blik een deel van de mannelijke bevolking teruggeroepen. Men wordt echter ernstig gehandicapt door ge brek aan woonruimte voor deze mensen. De vrouwen, wier woning is drooggevallen, kunnen over het algemeen een verblijfsvergunning voor twee of drie dagen krijgen om hun huizen weer enigszins op orde te brengen. Voor een algehele reëvacuatie is de situatie vrijwel nergens nog veilig genoeg. PARIJS. De Franse minister van Financiën. Manoury. zal pre mier Mayer en de minister van Buitenlandse Zaken Bidault deze maand naar Washington verge zellen. Overwegend droog Weersverwachting, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdag avond: Overwegend droog weer met over het al gemeen veel bewol king en in de nacht sn ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwak- ce tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 7 Maart Zon op 7 u 13 m onder 18 u 30 m: Maan op 1 u 30 m onder BET WEER VAN VANMORGEN 7 OUR Max.temp Neersl Station Weer Wtnd m/s Gisteren in 24 u Stockholm Licht bew Windstil - 4 C 0 mm KopenhaEenGeh. bew. W. 8 3 0 Londen Geh. bew. Windstil 2 0 Amsterdarr Motregen Windstil 5 0.2 Brusse) Geh. bew. O. 2 5 0 Parijs Onbew. N.N.0.6 2 0 Bordeaux Onbew. Windstil 2 0 Nice Half bew. N. 3 8 0 Warschau Zw. bew. W.N.W. 4 0 0 Berlijn Fiankfort Motregen W. 3 3 0,1 Nevel O.N.0.2 -3 0 MUnchen Mist Windstil -4 1 Zürich Nevel Windstil 2 0 Wenen Geh. bew. N.W. 4 1 0.2 Helsinki Mist W. 3 -3 0 Oslo Mist Windstil - 3 0 ONSTERFELIJK is de glorie van Stalin, verklaart het communi qué waarin de dood van de Rus sische dictator wordt bekendgemaakt. Doch dit is niet het enige, wat er in staat. Het vermeldt eok, dat het ver dedigingspotentieel en de kracht van de Sovjet-staat groeien en dat met alle middelen het leger, de marine en de verkenningsorganen worden ver sterkt. Glorie kan onsterfelijk zijn, maar wereldrijken zijn vergankelijk. Vandaar dat het meest algemene ge voel bij Stalins plotselinge dood dat is van onzekerheid. Onzekerheid is merkbaar in- de hoofdsteden van de grote landen, onzekerheid verbergt zich ook achter de gezwollen be woordingen van de berichten uit Rus land zelf. Stalin had eerste burger moeten zijn; maar hij was veel meer. Hij is als een imperator bejubeld en als een profeet verheerlijkt. Hij was het al ziend oog, de alwetende, de redder en de mensenvriend nummer één. Geen moeite is gespaard, de religieu ze zin van het Russische volk te rich ten op de grote Stalin, Propagandis tisch bood dit bepaalde kansen; maar de gevaren blijken thans. Het licht der wereld zetelde te Moskou; nu plotseling is het gedoofd. Dat moet wel een schok geven. Men steekt niet zomaar een nieuw op. Ook zij, die Stalin meer vreesden en haatten dan bewonderden, voelen de leegte die dit verscheiden nalaat en de kwade kan sen, die hierdoor zijn ontstaan. Het verdedigingspotentieel groeit; leger, marine en verkenningsorganen worden versterkt. Dit is een gans an dere en heel wat grimmiger taal, dan die van de vredescongressen. De Rus sische machthebbers kunnen zich niet veroorloven, momenteel erg lieftallig en vredelievend te doen. Er staat te veel op het spel. En de buitenwereld vraagt zich af, wie de beschikking krijgt over de geweldige machtsmid delen van het rijk, dat Stalin bouwde eri waarin door zijn heengaan krach ten en geesten zijn vrijgekomen, die zich nog niet laten jnderscheiden. Grote brandschade bij Brocades MEPPEL. In de dropfabnek van de Kon. Phannaceutische Fa brieken v/h Brocades Stheeman en Pharmacia is Donderdagavond door brand aanzienlijke schade aange richt Het vuur werd ontdekt in de droogafdeling. De fabrieks- brandweer. de Meppeler en Stap horster brandweer bestreden de vlammen,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1