ALGEMEEN HMDELSBLAD Maarschalk Stalin gisteravond overleden REACTIES 3^icmr»c Jlnt^tcrbamzcfye gouranf r HEDENMORGEN VROEG MELDDE RADIO MOSKOU: Derde bulletin der artsen REGELING DER BEGRAFENIS Oproep tot eenheid Britse dienstplicht blijft op twee jaar gesteld Paalwoning te Moerdijk Staatslening sterk overtekend in het BUITENLAND 126e JAARGANG No. 41041 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN VRIJDAG 6 MAART 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaa) R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal: 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN In de late namiddag gaven de artsen in een derde bulletin reeds te kennen, dat Stalins toestand hopeloos was, omdat zijn hart te zwak was geworden In de ganse wereld wordt herinnerd aan Stalins samenwerking met Roosevelt en Churchill tijdens de laatste oorlog Te Washington, Londen en Parijs is men waakzaam, doch bereid tot nieuw overleg, om de vrede te handhaven NADAT gisteren te Moskou kort na zes uur Nederlandse tijd in de namiddag een derde bulletin was gepubliceerd, waarin de dood van maarschalk Stalin werd aangekondigd, omdat het duide lijk was, dat diens hart het begaf, werd hedenmorgen om ruim zes uur plaatselijke en vier uur Nederlandse tijd bericht, dat Stalin was overleden op Donderdagavond om 9.50 uur plaatselijke en 7.50 uur Nederlandse tijd. De mededeling door de radio werd hedenmorgen gevolgd door het ten gehore brengen van de pathetische symphonie van Tsjaikowski. Gedurende de nacht waren de internationale telefoonlijnen met Moskou geblokkeerd geweest, om dat het Kreml al zijn diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland op de hoogte wilde stellen. Aan Stalins sterfbed waren, behalve artsen en de hoogste politieke leiders, ook de dochter Svetlana en de zoon Vassili aanwezig. Minister Wisjinski is onmiddellijk uit New York waar hij de V.N. assemblee bijwoonde naar Moskou vertrokken met het Franse schip „Liberté". Wisjinski noemde Stalins dood „een grote slag voor de Sowjetvolken". Communistische leiders uit het Westen zijn eveneens vertrokken naar de Sowjet-Unie. Na de Oostduitser Ulbricht is nu ook de Fransman Duclos naar Moskou gegaan. Tn de ganse wereld wordt herinnerd aan de dagen, dat Stalin met Roosevelt en Churchill behoorde tot de Grote Drie, die de overwinning bevochten op het nazistische Duitsland. Hij wordt beschouwd als een der grootste leiders van het Russische volk, die de Sowjet-Unie maakte tol een der twee grootste mogendheden ter wereld. Men verwacht stabiliteit van het regiem en voorzichtigheid in de buitenlandse politiek zolang Malenkow (de enige man, die de Prawda noemde naast Lenin en Stalin) niet het gezag heeft van Stalin. In sommige landen zoals Frankrijk hoopt men op mogelijkheden tot ontspanning. JN het communiqué der artsen, dat gister namiddag om 6.18 Nederlandse tijd in Moskou des avonds om 8.18) werd uitgegeven, werd gesproken van het verergeren van de toestand van maarschalk Stalin. Zijn hart begon te falen, zo heette het, en zijn dood kon niet ver meer af zijn. In het bloed vatenstelsel van het hart was een acute verslechtering ingetreden tervnjl de ademhalingsmoeilijkheden groter werden. De bloeddruk werd lager, de polsslag sneller, de gelaatskleur bleker. Om half twaalf in de ochtend van gisteren vond voor de ticeede maal een ernstige instorting plaats, welke met moeite door geneeskundig ingrijpen werd geneutraliseerd. Later namen de storingen in het bloedvatenstelsel van de hartstreek iets af, doch de alge mene toestand bleef uiterst ernstig. De behandeling was sindsdien voorna- rrslyK gericht op het bestrijden van onregelmatigheden in ademhaling en bloedsomloop, in het bijzonder in de kransslagader, lyi de middag werd de toestand snel slechter, en om tien minuten voor tien plaatselijke tijd over leed de premier, d.i. om tien minuten voor acht Nederlandse tijd. VOLGENS Radio-Moskou zijn voor de begrafenis van maarschalk Stalin de volgende regelingen getroffen: Er zal een commissie ge vormd worden voor de organisatie van de begrafenis. Deze commissie bestaat uit N. S. Kroesjtsjew {voor zitter), L. N. Kaganowitsj, N. H. Sjwernik, A. M. Wassilewski, N. M. Pegof, P. A. Artemjew en M. A. Jasnow. De kist met het stoffelijke overschot van Jozef Stalin zal opge steld worden in de zuilenzaal van het Huis der Vakverenigingen. De uren, waarin de zuilenzaal toegankelijk zal zijn, zullen weldra worden hekend- gemaakt. Over de commissie ter regeling van de begrafenis wordt nog het volgende ge meld: De voorzitter, Kroesjtsjew, is het hoofd van de Oekrainse raad van volks commissarissen. Kaganowitsj is vice- premier, Sjwernik is president der Sow jet-Unie, maarschalk Wassilewski is minister van oorlog, Pegof is lid van het presidium der communistische partrj, generaal Artemjew is commandant van Moskou en Jasnow burgemeester van de hoofdstad. Het stoffelijk overschot wordt gebal semd. De borst van de overledene zal ge sierd zyn met al zijn onderscheidingen. Talrijke schijnwerpers zullen hun stralen richten op de baar. Wanneer het stoffe lijk overschot zal liggen opgebaard, zal een cordon van duizenden leden van de veiligheidstroepen en de politie een groot gebied rondom het vakverenigingsge bouw afzetten. Dit cordon zal zes rijen diep zijn. Alle onbevoegden zullen uit dit gebied worden geweerd. Ook het Metro- pole-hotel, waar voor het merendeel bui tenlanders vertoeven, valt binnen dit gebied. De bewoners zullen worden ge- isoleerd. Stalin zal waarschijnlijk worden be graven naast Lenin in het grote rose- kleurige mausoleum aan het Rode Plein. Naar verwacht wordt zullen diplomaten en buitenlandse correspondenten slechts op uitnodiging de plechtigheid kunnen bijwonen. TOEN Lenin op 21 Januari 1924 te Gorky bij Moskou was overleden gebeurde het volgende: Op 23 Janu ari droegen Stalin en andere commu nistische leiders Lenins kist van zijn woning in Gorky af naar het station. Na aankomst van de trein in Moskou droegen Stalin en zyn vrienden de kist naar het gebouw van de vakverenigin gen, waar Lenin vier dagen lag opge baard. Op 26 Januari las Stalin de eed van verknochtheid aan Lenin voor op het tweede congres var de Sowjets. Op 2" Januari vormden de communistische leiders een erewacht rond Lenins baar, en droegen daarna de kist met het stof felijk overschot naar het Rode Plein waar 7.ij in de crypt werd neergelaten. Op 28 Januari sprak Stalin een herdenkings bijeenkomst toe. De eed van verknochtheid aan Lenin luidde o.a.: „Bij zijn heengaan heeft kameraad Lenin ons opgedragen trouw te bleven aan de beginselen van de Communisti sche Internationale. Wij zweren u, ka meraad Lenin. dat wij onze levens niet zullen sparen by ons streven om het bondgenootschap van de arbeiders over de gehele wereld te verstevigen en uit te fcreiden DE aankondiging van de dood ge schiedde als volgt: „Het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie, de raad van ministers en het presidium van de op perste raad maken met diepe droef heid bekend dat op de 5de Maart, te 21.50 uur, na een ernstige ziekte, de voorzitter van de raad van ministers en secretaris van het centrale comité van de communistische partij, is over leden; Stalins naam is grenzeloos dier baar aan onze partij, aan het Sowjet- volk, aan de arbeiders van de gehele wereld. Samen met Lenin schiep kame- meraad Stalin de machtige partij van communisten, bracht deze partij groot en smeedde haar. Samen met Lenin was kameraad Stalin de inspiratie en leider van de socialistische October-revolutie en oprichter van de eerste socialistische staat. Lenins onsterfelijke zaak voort zettend, leidde kameraad Stalin het Sowjetvolk naar een wereld-historische overwinning van het socialisme in ons land en naar de overwinning op het fascisme in de tweede wereldoorlog, welke een radicale wijziging op het ge hele internationale toneel teweegbracht. In deze droeve dagen sluiten alle vol keren van ons land zich nog zelfs dichter aaneen in de grote broederlijke familie onder de beproefde leiding van de communistische partij, geschapen en groot gemaakt door Lenin en Stalin. Het Sowjetvolk heeft grenzeloos ver trouwen in, en is doortrokken met diepe liefde voor, hun communistische partij, want het weet. dat de opperste wet die alle activiteit van de partij bestuurt, de dienst is voor de belangen van het volk. De party heeft de arbeiders van het Sowjet-land naar historische overwinningen van het socialisme geleid. Geïnspireerd door dit beleid, marcheren de volkeren van de Sowjet- Unie, onder de leiding van de partij vol vertrouwen voort naar nieuwe successen van communistische op bouw in ons land. Het Sowjet-volk weet, dat het verdedigend vermogen en de macht van de Sowjet-staat bezig zijn te groeien en sterker te worden, dat de partij op elke wijze bezig is het Sow jet-leger, de marine en inlichtingenorganen te versterken met het oog op voortdurende verho ging van onze paraatheid voor een be slissende afwijzing van welke agres sor ook. De buitenlandse politiek van de communistische partij en de rege ring van de Sowjet-Unie is altijd ge weest en blijft handhaving van de vrede, strijd tegen voorbereiding en ontketening van een nieuwe oorlog, streven naar internationale samen werking en ontwikkeling van zakelijke betrekkingen met alle landen. De volkeren van de Sowjet-Unie ver sterken en ontwikkelen de broederlijke vriendschap met het grote Chinese volk. met de arbeiders van alle landen van volksdemocratie en de arbeiders van kapitalistische en koloniale landen, die Defensie-program der regering goedgekeurd TAE Britse premier Churchill heeft in het Lagerhuis het debat over de defensie-uitgaven voor het komende jaar, begroot op ruim 1.636.760.000, geopend. Donderdagavond zou het parlement zich uitspreken over een regerings motie, waarin goedkeuring van de defensieplannen wordt gevraagd. De Labour-oppositie had een amendement ingediend, waarin werd gevraagd, dat het Huis slechts nota zou nemen van de plannen en waarin er op werd aangedrongen, dat de duur van de militaire dienstplicht elk jaar zou worden herzien. (Dit amendement werd later met 295 tegen 254 stemmen ver worpen). ChurchJll verklaarde, dat het een ramp zou zijn als Engeland de dienst plicht van twee jaar „op dit kritieke, doch vormgevende, op dit ernstige, doch niet zonder hoop zijnde ogenblik" zou verminderen. Frankrijk zou volgens hem over een doelmatiger strijdmacht voor Europa en Overzee beschikken als het een dienstplicht van twee jaar zou hebben. Vermindering van de dienstplicht ln Engeland met zes maanden zou, aldus Churchill, de diensttijd van een dienst plichtige in Korea terugbrengen van elf tot vijf maanden, in Malakka van 16 tot 10 en ln het Midden-Oosten van 19 tot 13 maanden. Over de Burgerwacht verklaarde de premier, dat sedert hij 16 maanden ge leden aan het bewind kwam, meer dan 450 mobiele colonnes waren gevormd. Plannen waren gemaakt om deze colon nes snel te kunnen concentreren op elk punt, waar gevaar zou dreigen voor een landing uit de lucht. „Het feit blijft echter bestaan", zo voegde Chur chill hieraan toe, „dat wy ln dit land geen enkele gevechtsdivisie hebben De Britse verdedigtngslnspanning Is het absolute maximum van wat Enge land kan doen. Elke verdere aanzien lijke afleiding van grondstoffen van burgerlijke naar militaire productie zou ernstig de Britse economische grond slag In gevaar brengen, aldus Churchill, Attlee, de opposltle-leider, was van oordeel dat Engeland een buiten ver houding grote last heeft te dragen bij het handhaven van de vrede ln de wereld. Hrj wilde niet suggereren, dat Engeland zijn verplichtingen zou die nen op te zeggen, doch het zou zeer te wensen zijn als meer troepen Engeland zouden blijven. Dat zou vol gens Attlee een vermindering van de druk op de beschikbare mankracht be tekenen. Emanuel Shinwell. de voormalige Labourminlster van Defensie, herhaal de zijn reeds veelvuldig geuite mening dat de diensttijd der dienstplichtigen dient te worden verkort De wet op de dienstplichtdie dit jaar afloopt, zal door de regering met nog vijf jaar worden verlengd. Het Huis keurde het program van de regering zonder hoofdelijke stem ming goed. Voorts deelde Churchil mede, dat er ln de afgelopen maand „zeer vriend schappelijk" van gedachten ls gewisseld met de Franse ministers over de wijze, waarop het Britse voornemen om ln nauwere relatie met de Europes. Ver dedigingsgemeenschap te treden, ver der zou kunnen worden omgezet ln daden. Aangezien de gedachtenwisse- llng, via diplomatieke kanalen, nog voortduurt, wilde Churchill op dit ogenblik geen nadere verklaring afleg gen. Hrj zeide dit ln antwoord op vragen of hij met de Franse premier overleg wil plegen over onmiddellijke publicatie van diens voorstellen voor nauwere Britse betrekkingen met de E.V.G. bij de recente officiële bespre kingen en het Britse antwoord daarop. strijden voor de zaak van vrede, demo cratie en socialisme. De grote, instru erende, leidende kracht van het Sowjet volk ln de strijd voor de bouw van het communisme moet gevonden worden in onze communistische partij. De als van staal zijnde en monolltische eenheid van de rangen der partij vormt de voornaam ste voorwaarde voor haar sterkte en macht. Onze taak is. als de appel van ons oog, de eenheid van onze partij te behoeden, de communisten op te voeden tot actieve politieke strijders voor de toepassing van het beleid' en de beslis singen van de party. De partij beschouwt als een van haar meest essentiële taken de opvoeding van alle communisten en arbeiders ln een geest van grote politieke waakzaamheid, onverzoenlijkheid en vastberadenheid ln de strijd tegen interne en externe vijan den. De onsterfelijke naam van Stalin zal voor altijd voortleven in de harten van het Sowjet-volk en van de gehele progressieve mensheid. Lang leve de grote en al les-veroverende leerstellingen van Marx, Engels, Lenin en Stalin. Lang leve ons machtige socialistische moederland, ons heroïke Sowjet-volk en de communistische ppartij van de Sow jet-Unie. (Zie ook pag. 5) Ontwerp-grondwet in Straatsburg in discussie De assembléc ad hoc, die zich bezig houdt met het voorbereiden van een Europese constitutie, ls hedenochtend onder voorzitterschap van Spaak in Straatsburg bijeen gekomen om te be raadslagen over de ontwerp-grondwet, die door de commissie, waarvan de Duit ser Brentano voorzitter ls, werd opge steld. Hoewel de assemblée eerst Dins dag haar vergadering zal beëindigen, zal het ontwerp Maandagavond aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de zes betrokken landen worden voorge legd. Dit is besloten om minister Bidault in de gelegenheid te stellen Dinsdag de Turkse minister van Buitenlandse Za ken te ontvangen. Maandag zullen Ade nauer en Bidault in Straatsburg beraad slagen, onder andere over de Saarkwes- tie, terwijl zij ook de ministers van de vier andere landen van het „kleine Eu ropa" zullen ontmoeten. Brentano deelde bij de indiening van de ontwerp-consti- tutie mede, dat alle leden van de consti tutionele commissie behalve vier afwe zigen en de Franse Gaullist Debré hun goedkeuring aan het ontwerp hadden ge geven. UI T JOE WEL met Stalin een stabiliseren- 11 de factor is weggevallen uit het Russische leven, worden geen on rust of oppositie verwacht tegen het regiem als zodanig. In het Kreml werd blijkbaar wel gevreesd, dat een moment van onzekerheid zou kunnen ontstaan, en daarom wordt in de mededeling van Stalins dood opnieuw opgeroepen tot „monolithische eenheid" onder leiding der partij. Dat bewijst reeds, dat men de partij beschouwt als de machtigste factor, welke de Sowjet-volken kan bij eenhouden, juist door de ideologie, welke zij vertegenwoordigt. Dat Marx nadrukkelijk wordt geëerd en dat zo zeer de nadruk wordt gelegd op het „socialistische vaderland" bewijst, dat men niet meer (of nog niet) kan vol staan met het doen van een beroep op de massale binding aan een bepaalde persoon. Met name de passage over China, dat in het bijzonder wordt ge noemd als bevriend land, bewijst dat men meent alle aandacht te moeten schenken aan Mao Tse-toeng. De mid delpuntvliedende krachten in het land en in de Sowjet-wereld zullen fel moe ten worden bestreden. Een tijdelijke ver zwakking van de buitenlandse activiteit kan hiervan dus het gevolg ziin, terwijl tegelijkertijd juist daarom het gevaar, dat de Sowjet-Unie vah buiten zou be dreigen, breed wordt uitgemeten. Dat in de officiële verklaring de nadruk wordt gelegd op de betekenis van de strijdkrachten toont tevens aan, dat de partij deze als belangrijk instrument be schouwt in de binnenlandse politiek. De verwachting, dat men processen tege moet kan zien tegen twijfelachtige aan hangers en dat binnen het Krem' zelf zich machtsverschuivingen zullen voor doen, is waarschijnlijk gegrond De con solidering zal zich voltrekken, doch niet zonder wijzigingen aan de top. Verwacht wordt, dat Malenkow geleidelijk ande ren in de schaduw zal stellen en zich zal omgeven met nieuwe en thans nog on bekende mannen. Dat beduidt, dat de herinnering aan de revolutie zal ver vagen en dat de nieuwe elite de staats- kapitalistische orde stevig zal pogen te vestigen. De 51-jarige Malenkow, lange tijd particulier secretaris van Stalin, ge leidelijk opgeklommen in de hiërarchie, tot hij pas in 1946 toetrad tot het Polit bureau, is de typische vertegenwoor diger van de na-revolutionnaire macht hebbers. Wel is de reeds 63-jarige Mo- lotow nog de schakel met dat verleden (reeds in 1925 werd hij lid van het Politbureau) en in mindere mate ook Beria (lid van de partij sinds 1916) evenals verscheidene leiders, die nu min- der worden genoemd, zoals Kaganowitsj. Maar een nieuwe generatie zal op oude basis het regiem leiden. Veel meer dan de wereldrevolutie zal de groei en macht van het „socialistische vaderland" op de voorgrond staan, zoals trouwens in en na de oorlog reeds het geval was. HET is mogelijk dat het Westen kan profiteren van deze periode in de Sowjet-Unie, door de niet-commu- nistische wereld rustiger te consolide ren. Indien evenwel het Kreml thans wars zal zijn van avonturen, zijn er nog twee gevolgen mogelijk. Het eerste is, dat de invloed van Moskou in landen als China vermindert, en dat een tactvolle politiek zulks zou kunnen uitbuiten. Maar in Frankrijk zijn ook reeds strek kingen merkbaar, welke voor het Wes ten minder gunstig zijn. Te Parijs bij voorbeeld willen velen afwachten, wat het nieuwe regiem zou willen aanbieden ten aanzien van Duitsland, en men schy'nt er heil te zien in een nieuwe conferentie der Grote Vier. Deze zou misschien ontspanning kunnen brengen, mits de Westelijke wereld vereend en gesloten optreedt. Te Bonn is men be vreesd, dat de Fransen nog een laatste poging willen doen. om in zake Duits land tot een accoord te komen op kosten van West-Duitsland. Het gaat nier niet zozeer over het prijsgeven van het hui dige plan ener Europese Defensie- Gemeenschap, dat zeker niet zal worden uitgevoerd, zoals het is getekend, en dat ook tamelijk overijld is ontworpen. Maar de toelating van West-Duitsland tot de Atlantische wereld zou tijdelijk op het spel staan, indien men te Parijs niet zou begrijpen, dat de Atlantische eenheid juist nu noodzakelijk is, om eventueel tot enig accoord te komen. Dat hebben ook Eisenhower en Eden terecht in het licht gesteld. Te Londen heeft men reeds voordat Stalin stierf opgemerkt, dat Moskou een vriendelijker gelaat poogde te tonen. In de V.S, nodigde de ambas sadeur Zaroebin vele malen zijn niet- communistische collega's uit; aan de hulpverlening aan Engelse, Nederlandse en Perzische rampgebieden nam het Sowjet-volk deel; de Russische pers- critieken waren iets waardiger gewor den: op het gebied van de sport werden banden aangeknoopt met Westelijke organisaties. Blijkbaar heeft Rusland zich toch wel verzwakt gevoeld door de aaneensluiting van de niet-communisti- sche wereld en door de vernietigende in druk van zijn anti-zionïsme. De oproep van het Kreml aan het Russische volk gewaagt niet van het bevorderen van omwentelingen in andere landen. Ander zijds zijn noch de ideologie, noch de grote lijnen van de buitenlandse politiek gewijzigd. Onverminderd bestaat de plicht van de niet-communistische wereld in nieuwe aaneensluiting, om een tweede Korea te voorkomen en op die basis van macht te trachten, tot enige voorlopige overeenkomst te komen met Moskou. Men vergete niet, dat juist het stalinistische marxisme in hoge mate rekening houdt met economische en politieke machtsfactoren, waarop dus ook de andere landen hun positie moe ten baseren. Het streven naar nauwe samenwerking binnen de Atlantische wereld (en van deze met het Gemene best, Aziatische, Afrikaanse en Latjjns- Amerikaanse gebieden) moet onvermin derd worden voortgezet. Zowel om ver rassingen te voorkomen welke toch al tijd het gevolg zouden kunnen zijn van de persoonswisselingen in het Kreml, als om tegenover Moskou zo sterk mogelijk te staan, indien het bereid zou zijn tot nieuw overleg. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat bij de gisteren gehouden inschrijving op de 3i% Nederlandse Staatslening 1953 van 200 millioen voor een zodanig bedrag is ingeschre ven, dat op alle inschrijvingen 48% kan worden toegewezen. Met belangstelling hebben bankkrin- gen alhier kennis genomen van het be richt van het ministerie van Financiën, dat op alle inschrijvingen der 3.1% Nederlandse staatslening 48 zal wor den toegewezen. „Het valt mee", is de conclusie, die men in bankkringen hier over hoort. Velen hadden een lager toe- wyzingspercentage, zelfs tot 20 ver wacht. Nu 48 wordt toegewezen, be tekent dit, dat voor een bedrag van ruim 416 millioen is ingetekend. Hier en daar verwacht men. dat het toewij zingspercentage aanleiding zal zijn tot behoorlijke overschotten bij enkele in stellingen, die flink gemajoreerd heb ben. Nu de toewijzing bekend is, kan een dezer dagen de eerste beursnotering van de nieuwe lening verwacht worden, waarvoor uiteraard veel belangstelling bestaat. IN HET DORP MOERDIJK staal thans een paalwoning; het water heeft de fundamenten gespaarddoch de grond tussen het heiwerk weggeslagen. De Westduitse regering heeft een speciale drijvende pompinstallatie ge charterd voor hulp aan de overstroomde gebieden in Nederland. Op het vaartuig bevinden zich tien pompen, die samen 60.000 kubieke meter per dag kunnen verplaatsen. Eden en Butler lichten Washington in Uit Washington wordt gemeld, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Eden, en de minister van Financiën, Butler, gisteravond een aanvang hebben gemaakt met hun eigenlijke economi sche besprekingen met Amerikaanse regeringsfunctionarissen. Aan de be- besprekingen wordt van Engelse zijde voorts deelgenomen door vijf hoogge plaatste economische adviseurs. Gistermiddag werd een korte inleiden de vergadering gehouden. Na afloop van deze bijeenkomst werd een communiqué gepubliceerd, waarin werd gezegd, dat het voornaamste doel der besprekingen is Engeland ln de gelegenheid te stellen Amerikaanse regeringsfunctionarissen op de hoogte te brengen van de beslui ten, welke in de in December jl. te Londen gehouden economische conferen tie van het Britse Gemenebest zyn ge nomen. De besprekingen zullen geen besluiten of verbintenissen tot resultaat hebben, zo werd verklaard. In een bijeenkomst van de Press Club te Washington verklaarde Butler, dat het Britse Gemenebest de hulp van Amerika nodig heeft om een einde te maken aan zijn telkens zich herhalende economische moeilijkheden. Wij zijn hier niet gekomen met een volledig uitge werkt plan om de economische proble men van de wereld op te lossen, dat al leen kan worden aanvaard of afgewe zen. zo zei hij. Het Britse Gemenebest is van oordeel, dat er getracht moet worden het handels- en betalingsver keer gemakkelijker te maken. Scherpe Poolse nota aan Denemarken Mig-jager teruggeëist Polen heeft vandaag in een scherpe nota aan de Deense regering verzocht de Poolse straaljager, die gisteren op het eiland Bornholm is geland, onmid dellijk terug te geven. De regering van Warschau heeft eveneens verzocht de ontvluchte Poolse piloot terug te zen den. ,,Myn ï-egering staat er op dat het toestel aan Polen teruggegeven wordt", aldus de Poolse gezant in Denemarken. ..Wij wensen de piloot ook terug te heb ben, maar hij is in dit geval minder be langrijk. Ik heb nog geen antwoord van de Deense regering ontvangen, maar ik verwacht binnen enkele uren bericht." De Poolse straaljager is van het Rus sische type MIG. Het is voor het eerst, dat zulk een vliegtuig ongeschonden landt op het gebied van een lid van het Atlantisch pact. Vele Deense en Ameri kaanse deskundigen hebben zich giste ren naar Bornholm begeven. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station 1 Weer A B C D E Helsinki W 3 -2—3 0 Oslo mist windst. 6—3 0 Stockh. iichi bew. wlndst. 5—4 0 rCopenhag geh. bew. W S 7 3 0 Londen geh. bew. wlndst. 5 2 0 motregen windst. 7 5 0.2 Brussel geh. bew. O 2 7 5 0 Parys onbew. NNO 6 6 2 0 Bordeaux onbew. wlndst. 18 2 0 Nice half bew N 3 15 8 0 Warschau zw. bew. WNW 4 0 0 0 Berlijn motregen W 3 6 3 0.1 Frankfort nevel ONO 2 10 —3 0 München mist wlndst. 5 —4 1 Zürich nevel windst. 10 2 0 Wenen geh. bew. NW 4 7 1 0.2 A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. m gisteren D. tempera- tuur hedenochtend: E. neerslag afgel. 24 u Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Scniphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 275 (—0.01); Trier ->26 (—0.06); Koblenz 266 (—0.04); Keulen 267 (—0.12); Ruhrort 49S (—0.16); Lobith 1121 (—0.18); Nijmegen 912 (—0.17); Arnhem S9S 0.131: Eefde 423 (—0.17); Deventer 329 (—0 12): Namen la Plante 174 (+0.09) Borgharen 4103 0.30): Belfeld 121 O.OSi: Grave 531 (+0 12); Vreeswijk 0.S (—0.17); Lilh 1.27 (—0.06). reid te zijn de opvolger van Stalin te ontmoeten en te hopen, dat ieder naar vrede zal streven. Wij weten niet, welke de gevolgen zijn van Stalins dood, maar we willen ons offers en moeilijkheden getroosten voor de wereldvrede, mits de beginselen en de veiligheid van de V.S. niet in gevaar worden gebracht. We moeten waakzaam blijven. Ten aanzien van het antisemitisme wilde Eisenhower niet bevestigen, dat de toestand voor de Joden slechter zou worden. Hij hoopte van niet. De regering zond uiting van medeleven. Eisenhower verklaarde in zijn persconferentie, dat er een kleine kans was, dat wijziging in de situatie zou leiden tot gratie aan de Rosenbergs en dat hij tegen het voorstel van Van Fleet was om de dienstplicht te ver lengen. NEW YORK5e„voorzitt" We V.N.-assemblée Lester Pearson gaf uitdrukking aan zyn leed wezen. „Bij die gelegenheden, waarin ik de eer had Stalin te ontmoeten, ben ik diep onder de indruk gekomen van de kwaliteiten, welke hem tot een der emi- nentste staatslieden van zijn land maak ten." De secretaris-generaal van de V.N. Trygve Lie, na uitdrukking van diepe sympathie: „Met zyn heengaan hebben de V.N. een van haar oprichters verloren en de Sowjet-Unie de man. die haar on verzettelijke leider was in de gemeen schappelijke stryd tegen de nazi- a.pressif» LONDEN Herinnering aan het bondgenootschap tydens de oorlog. Eden (nu in Washington) zeide: „Engeland zal streven naar duren de overeenstemming met de Sowjet- Unie. Wij moeten ons sterker blijven maken om doeltreffend te kunnen onder handelen en ons aan te passen aan een mogelijke ontwikkeling in het Sowjet- blok, waarop wij geen invloed kunnen uitoefenen. Stalin was een figuur van internationale allure." PARIJS Rouwbeklag en herinnering aan gemeenschappelijke overwinning op Duitsland. De belang rijkste gebeurtenis sinds het einde van de oorlog. Geen onlusten verwacht in de Sowjet-Unie. Bladen als de Monde drin gen aan op nieuw overleg met Moskou in zake Duitsland. BONN Beduchtheid voor de gevolgen voor West-Duitsland, mede omdat Moskou meer tegemoetkoming tot Frankrijk zou kunnen tonen. De socialist Ollenhauer: „Stalin had min achting voor mensenlevens. Zyn dood is van onmetelijke betekenis, al beduidt deze niet het einde van het regiem." ROME De GasPeri zeide, dat Stalin nooit begrip had voor Italië, maar dat het bewaren van de vrede mis schien op zijn crediet komt. Radio- Vaticana wekte op, te bidden voor Sta lins zieleheil. STOCKHOLM P'ïï?i" Erlandsr achtte Stalin ener zijds voorwerp van toegewijde aanbid ding en tevens van vrees voor anderen. Rusland werd onder hem tot een mach tige mogendheid. Stalins persoonlijke prestatie was groter dan die van welke Sowjetleider ook. WENEN Bremier Figl: „Stalin heeft zijn volk tientallen jaren gediend. Hij is de belangrijkste figuur uit de hedendaagse wereldgeschiedenis. Met grote droefheid vernemen wy, dat hy is overleden." BELGRADO Vrees voor verrassin gen. In Albanië zou den onlusten zijn uitgebroken. TOKIO Beurskoersen dalen. On- w zekerheid. NIEUW-DELHlVice-premier Radja Krisjnan, eens ambassadeur te Moskou: „Stalin vertelde my in 1951, dat hij vrede wilde en een jonge opvolger die stabiliteit kon geven aan het regiem." SEOEL Syngman Rhee: „Wy strij den niet tegen een persoon." NIEUW-ZEELAND:,^^ Hol land: „Een der grootste leiders uit de oorlog, die zijn volk rond zich schaarde en het redde van de rand van de afgrond." TEL AVIV: Vrees dat Malenkow en Molotow het antï-zion- isme zullen versterken. HELSINKI De Fi°se premier Kek konen heeft in een radiotoespraak verklaard: „Wij Finnen zijn van mening, dat Stalin persoonlijk gevoelens van vriendschap en sym pathie voor Finland heeft gekoesterd. Wij zijn ervan overtuigd, dat het aan Stalin te danken is. dat de houding van de Sowjet-Unie ten opzichte van Fin land. in de voor ons zo belangrijke na oorlogse jaren, positief en grootmoedig is geweest. CANBERRA Bremier Menzies zei de: „de geschiedenis leert, dat de by één man berustende absolute macht gewoonlijk niet gemak kelijk in andere handen overgaat. OSLO: De Noorse premier zond het volgende telegram: „Het Noorse volk neemt deel in de droefheid van het volk van de Sowjet-Unie en zal altijd de grote staatsman blijven ge denken. die in de laatste oorlog met zijn troepen deelnam aan de bevrijding van Noors gebied". W eersverwachting OVERWEGEND DROOG De Bilt verwacht tot Zaterdag avond: Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en in de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 5.5 0 C luchtdruk 1037.9 millibaren of 778.5 mm' windrichting en -kracht Z.W.-2. max temp. gisteren 7 2*. min. temp. 4 9 neerslag 0.2 mm. Zon morgen op 7.13 u.. onder 18.30 u.maan morgen op 1.30 u.. - onder 8 59 u, Laatste kwartier S Maart.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1