f DE POORTEN DER HEL ADRES en hei BESTE ADRES voor ZOETE BESSEN van Wijnand Fockink 14 van de BESTE MERKEN Bessenjenever en Frambozen-Brandewijn NIEUWE SECRETARIS SOCIALE RAAD Predikbeurten VOOR KRUININGEN EN RAMPENFONDS TEN BOSCH Vrijdag 6 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Boeiend toneel in Hervormde Kapel r\ de Hervormde Kapel aan de Asselseslraat ging Donderdagavond de eersle van een viertal opvoeringen van het door de Engelse Joyce Biddell geschreven toneelstuk „De Poorten der Hel". Een stuk, dat 2onder overdrij ving opzienbarend kan worden ge noemd, niet omdat de duivel er de grootste rol in vervuil, maar omdat het op schokkend-realistische wijze de kerk van vandaag confronteert met zichzelf. En niet alleen de kerk in haar algemeenheid, maar de enkeling man voor man en vrouw voor vrouw. Het hekelt onbarmhartig de zelfinge nomenheid en klein-burgerlijkheid en is derhalve af en toe „zwaar te ver douwen". Mevr. C. S. Visser-Keers, die de regie voert, gaf het stuk met hier en daar een wijziging een locale kleur, waardoor het aan actualiteit nog heeft gewonnen. Een Apeldoorns meisje aldus be gint hel krijgt de gelegenheid een bezoek aan een voorportaal van de Hemel te brengen, waar zij als sym bool van het leven der kerk kande laren ziet branden, die een stralend licht werpen op een kruis op de ach tergrond. Dan treedt zelfs daar de duivel binnen en er ontstaat tus sen hem en het meisje een twist, om dat de duivel door de kaarsen te doven het kruis in het duister wil hul len, waardoor tegelijkertijd de kerk het onderspit zou delven. Engelen mengen zich in die twist en deze ma ken het meisje duidelijk, dat de duivel in de kerk altijd heeft meegespeeld. Als zij het niet gelooft, draait de dui vel een film van de geschiedenis der kerk door de eeuwen, tot in de twin tigste eeuw. ,.Dat zoodje", zegt de duivel in zijn monoloog tot het publiek in de kerk, terwijl zich op het podium het ene tafereel na het andere afspeelt, „dat is jullie kerk. Geharrewar, zeurende dominees, elkaar de loef afstekende priesters, christenen die elkaar het licht in de ogen niet gunnen en hun moraal: de drilpudding Toch heeft de duivel niet het laatste woord. Hij blijkt tenslotte niet in staat INGEZONDEN MEDEDELING. de kaarsen uit te blazen en het kruis drijft hem op de vlucht. Er wordt bijna drie uur lang ge speeld, zonder pauze, met slechts als onderbreking af en toe zang op de achtergrond, wel of niet begeleid door orgelmuziek. Toch bleef het Donder dagavond al die uren zo stil in de kapel, dat men een speld zou hebben kunnen horen vallen. Jammer 's, dat de zeggingskracht in enkele scènes lijdt onder een teveel aan woorden. De spelenden, aardig gecostumeerd, deden hun werk met toewijding. De regie was uitstekend. Het Hervormd kerkkoor, onder leiding van de heer J, Lensink die ook het orgel be speelde verleende medewerking. Bij de uitgangen werd gecollecteerd voor het Rampenfonds. heerlijk van smaak 4.89 per fles SiyTERU^/W/ APELDOORN V 8» 8RINKLAAN 67. TEL. 3312 ïn verband met de riolering, kunt U momenteel nog van alle kanten bij de ZAAK VAN APELDOORN KOMEN. Bestellingen per post ef telefoon weiden GAARNE THUISBEZORGD. INTENSIVERING VAN HET WERK Sedert enkele dagen is het inwoner tal onzer gemeente uitgebreid met mr H. J. van Daal, tot voor kort adjunct-secretaris van de Sociale Raad te Leiden en thans secretaris van de Sociale Raad te Apeldoorn. De nieuwbenoemde secretaris, die enige dagen geleden zijn werkzaam heden heeft aanvaard, is een vreem deling in Apeldoorn, doch de werk zaamheden. verbonden aan de Sociale Raad, hebben voor hem geen gehei men. Te Leiden heeft hij reeds de no dige ervaring opgedaan. In de enkele dagen, dat mr Van Daal thans te Apeldoorn is. heeft hij zich uiteraard nog geen volledig oor deel kunnen vormen over de gang van zaken in Apeldoorn. De verhoudingen liggen in Apeldoorn in velerlei opzicht anders dan in zijn vorige standplaats, „Op maatschappelijk en sociaal ge bied ligt hier echter een Uitgebreid werkterrein, dat intensief bearbeid kan worden", aldus mr Van Daal op onze vraag, of hij de oude. geijkte paden blijft bewandelen dan wel nieuwe initiatieven zal nemen. Dit laatste zal hij zeker doen, doch voorlopig is 't zijn bedoeling, behalve het opzoeken van leemtes in het so ciale werk en het voorzien daarin, het huidige werkterrein intensiever te be arbeiden. Een belangrijke taak bijv. ziet de nieuwe secretaris weggelegd voor het Sociaal Adviesbureau. Het werk van dit Bureau kan uitgebreid worden, zowel in de breedte als in de diepte. Ook de verhouding tussen Sociale Raad en Sociale Zaken kwam in de loop van het gesprek ter sprake. Naar de mening van mr Van Daal is het werk van de Sociale Raad geheel anders Ingesteld dan dat van Sociale Zaken al zal men elkander dikwijls kunnen aanvullen. Sociale Zaken bijv. verleent volgens de normen, vastge- Veranderiog in stadsbeeld Langzaam maar zeker komt er ver andering in het stadsbeeld van Apel doorn en, gelukkig dat we dit kunnen constateren, veelal is het een verbete ring. Dit geldt niet alleen voor de Hoofdstraat, doch ook voor andere wegen in het centrum. Dezer dagen bijv. heeft het aanzien van de Marktstraat weer een belang rijke verbetering ondergaan. Sedert 1895 is aldaar gevestigd de Apeldoornse Glas- en Verfhandel, een van die za ken, die met Apeldoorn is vergroeid en zich in de loop der jaren een repu tatie heeft verworven. Men gaat er met z'n tijd mee. Een algehele verbouwing kwam er tot stand en naast de glashandel heeft men er nu een modern ingerichte win kel bij. Bij de officiële opening ondervond de heer M. G. Veldhuizen, eigenaar der zaak, vele bewijzen van belangstelling en tal van bloemstukken getuigden van het medeleven van velen. Zondag 8 Maart. Youth for Christ, Zaterdag 7 Maart, 20 uur, Centrum Roggestraat 35b, Con tactavond. Baptistengemeente, Hoogakkerlaan, 10 uur, ds D. Slort; 17 uur dezelfde, H.A.; 11.30 uur Zondagsschool; 19.30 Jeugdbijeenkomst. Dinsdag 10 Maart Bijbellezing. Leger des Heils, Hofveld, 10 uur en 19.30 uur kap. R. J. Schurink; 13 uur Zondagsschool; 16.30 u. Kindersamen komst; 19 uur Openluchtbijeenkomst Arnhemseweg. UGCHELEN. Ned. Herv. Gemeente. 10 uur ds H. J. A. Douwes, 19 uur dezelfde, jeugd dienst. UDDEL. Geref. Gemeente, 9.30 en 14.15 uur Leesdienst. Men wordt dringend verzocht de op gaven ons uiterlijk Donderdag van de lopende week te doen toekomen- steld door Rijk en Gemeente, finan ciële en materiële hulp. De Sociale Raad beweegt zich niet op dit terrein. Wel stimuleert men allerlei acties op sociaal gebied, doch overigens ligt het werk van de So ciale Raad voor een belangrijk deel in het samenstellen van dossiers enz. Al met al een uitgebreid werkter rein, waarop de nieuwe secretaris on getwijfeld met veel vrucht werkzaam zal kunnen zijn. Afr H. J. VAN DAAL Federatie Personeels verenigingen Het medegevoel met de slachtoffers van de watersnood is gelukkig nog niet tanend. Die conclusie mochten we gisteravond trekken, toen we de volle zaal van La Bordelaise betraden, waar de Federatie van Apeldoornse Perso neelsverenigingen een toneelavond gaf voor het goede doel. De voorzitter van deze Federatie, de heer J. Don, zette in sympathieke be woordingen het doel van deze avond uiteen, er op wijzend dat de Federatie ongeveer twintig personeelsverenigin gen omvat. Daaronder bevinden zich veel kleinere, die niet in staat zijn zelfstandig een avond te organiseren, waarom men besloot dit gezamenlijk te doen. We hebben het voorrecht, aldus de heer Don, hoog en droog op de Veluwe te zitten, doch we zijn met deernis vervuld met het lot van de honderden, die onder de meest tragi sche omstandigheden het leven lieten. Bovendien verloren duizenden have en goed. Leat een ieder daarom voort gaan op de weg van offervaardigheid, welke het Nederlandse volk thans in eensgezindheid heeft betreden. De leider van „Door Inspanning Nuttig, Door Ontspanning Aangenaam" (D.I.N.D.O.A.) uit Vaassen, gaf hierna een korte uiteenzetting van de inhoud van „De Zondvloed", het toneelstuk dat op deze avond voor het voetlicht werd gebracht. De heer Heyndijk deelde voorts mede, dat de costumes e.d. door inwoners van het Zeeuwse plaatsje Beverskerke gratis beschik baar waren gesteld. De opvoering geschiedde vervolgens op zeer verdienstelijke wijze. „Zond vloed" is een spel van het Zeeuwse land gedurende de tweede wereld oorlog. Op uitstekende wijze is in dit stuk de verknochtheid van de Zeeuw aan het land, waarmede hij is ver groeid, geschetst. De vertolking stelt hoge eisen aan de deelnemers doch de verschillende rollen waren uitstekend bezet. De gespannen aandacht, waar mede het talrijke publiek het spel volgde, vormde daarvan een bewijs. In de pauze werd een collecte voor het Nationaal Rampenfonds gehouden welke f 83.— opbracht terwijl het batig saldo van entrees e.d. ten bedrage BRILLEN Tel. 2161 Hoofdstr. 135 APELDOORN helpt Kruiningen Maandagmiddag komen de hoofden van de Apeldoornse Openbare en Bij zondere Scholenij weer in de Raad zaal bijeen om onder leiding van de subcommissie „Apeldoorn helpt Krui ningen" een bespreking te houden op welke wijze de school actie voor hulp aan de Krulningse schooljeugd gevoerd zal worden. van f 150.afgedragen zal worden aan het Comité „Apeldoorn helpt Kruiningen". Na afloop heeft de heer Don allen, die aan het welslagen van deze avond medewerkten, dank gebracht, in het bijzonder aan de leden van DINDOA waarvan de dames door hem met bloe men werden gehuldigd, de directie van La Bordelaise voor het belange loos beschikbaar stellen van de zaal en de muziekband van „Nedcos" welke deze avond muzikaal illustreerde. GOUDEN RINGEN zijn niet duur! Sedert de aanmerkelijke ver laging van de weeldebelasting is ook het gouden sieraad weer binnen ieders bereik. Zag U reeds onze collectie GOUDEN RINGEN in de Hoofdstraat etalage? Bond van Ouden van Dagen De afdeling Apeldoorn van de Alg. Bond van Ouden van Dagen houdt he den (Vrijdagavond) weer een bijzonde re avond in Kunst en Genot, aan de Kanaalstraat. Zij heeft de medewer king van het Apeldoornse Cabarel ge zelschap „Henkie komt". GESLAAGD De heer H. Harwig, alhier, slaagde voor het examen banketbakker- tweede bediende. BURGERLIJKE STAND (Opgave van 5 Maart 1953). Geboren: Aleida Catharina, d. van E. Zwiers en G. L. van Engeland; Jansje Alberta, d. van J. G. Gijsberts en D. van 't Spijker; Hendrika, d. van C. Kruitbos en H. Neuteboom Spijker; Frits, z. van J. Veneman en J. A. Steenstra. Gehuwd: J. M. Verschoor en M. T. W. Demmers; J. A. Wunderink en J. Mulder; J. Bruinier en A. Gerritsen; H Hop en P. Boeve; G. Aldag en W. F Schenk. Overleden: J. J. Cator geh. met M. Bloemink, 74 j. m.; A. H. Rouwen- '•■■orst géh. met J. H. Piepers. 73 j. m.; H J. Brinks, ongeh., 78 j. m.: A. v. d Brink, ongeh., 61 j. m. Vaassen Jaarvergadering Wit-Gele Krnis. Het Wit-Gele Kruis te Vaassen heeft in het Verenigingsgebouw zijn jaar vergadering gehouden. Er was een grote opkomst. Voorzitter Akkerman herdacht de nationale ramp en wees in dit verband op het werk, dat het Wit-Gele Kruis kan doen. Uit het jaar verslag van de heer G. Hahné, secre taris, bleek, dat de afdeling in de voorbije zeven jaren de volledige sym pathie van haar leden heeft gewon nen. De heer Hahné maakte o.m. mel ding van giften van het Ursulagilde en van de vereniging St. Aloysius, ten bate van het Wit-Gele Kruis-werk. De samenwerking met het Groene Kruis was ook in 1952 weer in alle opzichten prima. Ziekenzuster Meulemans verpleegde in 1952 72 personen, in 1823 verpleeg- dsgen. Zij legde 209 bezoeken af aan t.b.c.-patiënten en 644 aan andere zie ken en zuigelingen. In het consultatie bureau maakte zij 44 zittingen mee. Kraamhulp was nodig voor 58 kinde ren (276 verpleegdagen), 6 patiënten ontvingen hoogtezonbehandeling en aan 102 personen werden 171 artikelen uitgeleend. De penningmeester heeft een na delig saldo over 1952 van f 422,78. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren L. M. Akkerman, H. van Bus sel, A. Duynslee en W. Th. Timmer, werden herkozen. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd besloten tot con tributieverhoging, teneinde de tekor ten te kunnen dekken. Tenslotte sprak dr W. v. d. Werff, algemeen voorzitter van het Wit-Gele Kruis in Gelderland, over ziekenver zorging in het algemeen. Pastoor Hooglugt sloot de bijeenkomst. Het R.K. Mannenkoor, dirigent de heer J F. Nienhaus, had vocale medewer king verleend. Voorst BURGERLIJKE STAND. Geboren: Harmen, zoon van B. de Wilde en J. R. Roelofs te Twello; Teu- nis, zoon van F. G. Vorselman en R. D. Peters te Twello; Louis, zoon van H. G. Obdeijn en P. Verhezen te Twello; Bernard, zoon van T. J. B. W. Krepel en F. A. E. Fransen te Voorst; Gerdina, dochter van J. A. Huisman en W. L. IJsseldijk te Terwolde; Jo hannes, zoon van W. B. Vredegoor en A. M. Bourgondiën, Voorst; Antonius, zoon van M. J. Simons en H. M. Dol- lenkamp, Terwolde; Hendrika, dochter van J. Wolters en J. H. v. Eek te Nij- broek; Hendrik, zoon van H. P. Oos terbroek en J. H. Wassink te Twello; Pieternella, dochter van H. Ham en E. C. M. de Graaf te Terwolde. Overleden: H. van 't Einde, 78 jaar, wed. van R. de Haan; J. Hummelman, 79 jaar, wed. van A. B. ten Broek. Gehuwd: G. Bonhof en J. H. Wijg- man, beiden te Voorst. Loenen LoenermarkBeatrix. 23. In een harde, maar sportieve strijd heeft Beatrix Loenermark de eerste neder laag toegebracht. Het was een meer spannende dan mooie wedstrijd, met Loenermark steeds in de meerderheid. Loenermark had het eerst succes, al spoedig door de gelijkmaker van Bea trix gevolgd. Nog voor de rust wist Loenermark opnieuw de leiding te nemen. Na de rust maakte Beatrix opnieuw gelijk. Daarna maakte Bea trix twintig minuten voor het einde het winnende doelpunt. Loenermark A heeft het B-elftal van de Boys uit Eerbeek een 42 neder laag toegebracht. De B-ploeg heeft zich aan de kop gehandhaafd door met 10 van Does burg B te winnen. Loenermark 2 tenslotte kwam met de volle buit uit Laag-Soeren thuis, door een 31 overwinning op S.C.S. 1. Jaarvergadering. De Chr. Vrou wenvereniging en de Chr. Mannenver hielden Dinsdagavond in het Jeugd huis gezamenlijk een jaarvergadering welke zoals gebruikelijk een feestelijk karakter droeg. De leiding was in han den van de presidente van de vrou wenvereniging. mevr. H. C. Dikker— Hupkes. Een bijbelinleiding werd ge houden door de heer Joh. Jansen. Door de Jonge Kerk uit Beekbergen werd „De Poort" voor het voetlicht gebracht. Een goede avond met een redelijk goede opkomst. Eerbeek HET ORANJEFEEST. - In hotel Nijk heeft de Oranjevereniging' haar jaarvergadering gehouden, onder pre sidium van de heer A. Huiskamp. De heer A. Jansen, secretaris, bracht een keurig beredeneerd jaarverslag uit. Hieraan ontlenen wij, dat de ont vangsten in 1952 f 1114.82 bedroegen en de uitgaven f 891.Verantwoording kinderfeest: uitgaven f 966.50 en ont vangsten f 1096.50. zodat er een voor delig saldo was van f 129.92. waarmee tevens het nadelig saldo van 1951 kon worden weggewerkt. In plaats van de heer W. Hulleman werd als bestuurslid gekozen de heer W. Zweers. De voorzitter dankte voor het werk, dat de heer Hulleman ge durende acht jaren met zoveel toe wijding heeft verricht. Besloten werd het Oranjefeest dit jaar te houden op 29 en 30 Mei. Op de 29e is er 's middags kinderfeest. De wenselijkheid wordt onder het oog gezien om geen geldprijzen meer be schikbaar te stellen. BOND VOOR STAATSPENSION- NERING. De afdeling Eerbeek van de Bond voor Staatspensiorinering heeft incafé Langeler haar jaarver gadering gehouden, onder voorzitter schap van de heer J. Wissink. De heer Wissink, die zich zeer tevreden toonde over het werk van de afdeling in het afgelopen jaar, deelde mede, dat er in 1953 een krachtige actie zal worden gevoerd voor verkrijging van premievrij staatspensioen. De aftredende bestuursleden, de heren Wissink. Mensink en Wessels, werden herkozen. Er gingen voorts stemmen op om in de komende zomer een autotocht naar Soesterberg te ondernemen. Elspeet Jaarvergadering Mannenvereniging. De mannenvereniging van de Ned. Herv. Gemeente te Elspeet heeft haar jaarvergadering gehouden. De heer J, v. d. Kamp sprak in een inleiding over „Daniël in de leeuwenkuil" en de heer G. de Zwaan op ernstige wijze over Job. De Psalmzangvereniging, onder leiding van de heer Koetsier, zorgde voor een prettige afwisseling in het programma. De gezelligheid werd nog verhoogd door een tractatie in de pauze. Uit de jaarverslagen bleek, dat er weinig groei zit in de vereniging. Voelen er niet meer mannen voor Schriftonderzoek? De voorzitter, ds Lamens, wees op het belang hiervan in zijn openingswoord. De belangstelling voor deze vergadering was maar ma tig- darenbeek K A.B.'ers vergaderden. Op een ledenvergadering van de K.A.B. sprak de heer A. H. C. Verbaal, uit Zutphen, over het onderwerp „Van knechtschap tot P.B.O." Wij mogen, aldus spreker, als arbeider nimmer het verleden ver geten. Het verleden was voor de arbei ders verre van rooskleurig. Van liever lede werd het beter. In 1937 werden de C.A.O.'s bindend verklaard. In het jongste verleden kwam de wet op de P.B.O. tot stand. De vakorganisatie is nu medeverantwoordelijk voor de be drijfstak, waarin ze werkzaam is. Er moet echter nog wel terdege studie gemaakt worden, om zich enigszins in het bedrijfsleven te kunnen oriënteren. Boven dit alles geldt echter het gebod van de naastenliefde, die ons hele leven moet beheersen. De voorzitter bracht vervolgens on der de aandacht, dat op Zondag 8 Maart a.s. een filmavond wordt ge organiseerd, waarop de film „Goï- gotha" zal worden vertoond. Óp 20 Maart zal weer een ontwikkelings avond worden gehouden. Op deze avond zal pastoor E. Bosman spreken over „Het veelomstreden recht", waar in hij de strijd der katholieken zal belichten, om gelijkstelling van het bijzonder onderwijs met het openbare te verkrijgen. Brammen Burgerlijke stand van 26 Febr. t.m. 4 Maart. Ondertrouwd: T. de Wit, 25 j., en M. J. Lindeboom, 24 j.; W. J. Bru- ger, 23 j. en L. W. J. Hofman, 20 j.; W. E van Laar, 30 j. en H. F. Thomassen, 23 j.; A. F. van der Heijden, 26 j. en H. Heerdink, 28 j. Getrouwd: M. Veldhuizen en C. van den Beukei. Geboren: Willem Peter, z. van L. Bruggeman en R. Wilbrink; Johan Herman, zoon van R. A. Berendsen en E. J. Lentink: Johanna Reinera Maria, d. van A. A. A. Blom en J. A. M. Ver meulen. Overleden: geen. Ede Gratis vacantie voor vijfhonderd kinderen De traditionele Heideweek, die dit jaar van 15 tot 23 Augustus wordt ge houden, zal een bijzonder karakter dragen in verband met het feit. dat H.M. Calluna 20 jaar geleden voor het eerst in Ede haar intocht hield. Het spreekt eigenlijk vanzelf, dat de Heidekoningin ter gelegenheid van dit jubileum met een vorstelijk ge schenk voor de dag komt. Zij biedt namelijk aan 500 kinderen uit het rampgebied een gratis vacantie van 10 dagen in Ede aan. Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan de kinderen uit het zwaar getroffen Strijen, dat door de gemeente Ede geadopteerd werd. Maar ook uit andere gebieden zullen kinderen ïn de gelegenheid ge steld worden hun vacantie gratis in Ede door te brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3