De nieuwe winkelsluitingswet in de dagelijkse practijk HART Platteland heeft enige verruiming nodig uitgaven Meer emigratie naar Canada mogelijk ,,'n Fortuin is op die spel Vrijdag 6 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Geen „Kerkhof der Commercie" De (Van onze Haagse redacteur) ^fyfAAROM ZOuden wij een wet maken, waarin voorgeschreven is, dat de winkels des avonds om zes uur gesloten moeten zijn en dat op Zondag niet verkocht mag worden, als men zich er toch niet aan houdt?" zei ons eens een Belgische collega met wie we in de avonduren door de gezellig verlichte winkelstraten van Brussel dwaalden. Zijn zorgeloze opmerking verried de typisch, min of meer luchtige Belgische mentaliteit. Onze Zuiderburen noemen de Nederlandse Winkelsluitingswet „het kerkhof der commercie". En toch zouden wij er niet graag af willen. Sinds jaren zijn wij er aan gewend, dat de zaken des avonds dicht zijn en dat we dus overdag onze inkopen moeten doen. Wij hebben ons leven er naar ingericht. Dat neemt niet weg, dat er steden en dorpen zijn, die uit bepaalde overwegingen met name toeristische een latere sluiting dan zes uur in de middag prefereren. De Nederlandse wetgever is nu ook weer niet zo, dat hij ongevoelig zou zijn voor de argumenten, die men hier en daar voor een ruimere kooptijd kan laten gelden. Daarom maakt de nieuwe Winkelsluitingswet, die op 1 October van het vorige jaar in werking getreden is, afwijkingen van haar stringente bepalingen mogelijk. de desbetreffende Kamer van Koop handel, kan doorstaan. Als het publiek des avonds niet kan kopen, koopt het overdag. Men zou uit deze stelregel de conclusie kunnen trekken, dat de winkeliers dus niet in hun omzet getroffen worden. Deze ge volgtrekking is echter onjuist. Men moet het maar eens vragen aan de eigenaren van de zaken, waarin cho colade en banket wordt verkocht, of tabakswaren, of vis! Menigeen, die des avonds van zijn werk komt, stoot zijn neus, als hij zijn vrouw denkt te ver rassen met wat gebakjes of met een bosje gerookte paling, of als hij nog wat rokertjes wil meenemen. Sommige winkels moeten het speci aal van de Zondag hebben, doch toen de nieuwe wet in voorbereiding was, was men toch algemeen van oordeel, dat de zaken des Zondags gesloten moesten zijn. Dat is nu in de wet vast gelegd, al zijn uitzonderingen mogelijk. Ook verlangde men algemeen de halve- dagsluiting, doch dit ging de wetgever te ver. De verplichte halve-dagsluiting kan nu opgelegd worden bij gemeente lijke verordening. De Kamer van Koophandel ziet erop toe. De winkelsluiting werkt ongetwijfeld in het belang van het personeel, doch de wet is uitsluitend gemaakt ten ge rieve van de winkeliers. Dat wordt nog al eens over het hoofd gezien. Er wordt wel rekening gehouden met het personeel en de gemeentebesturen ho ren ook wel de bedieningsorganisaties, doch dat geeft niet de doorslag. De be langen van het personeel zijn vastge legd in de Arbeidswet en het Werktij denbesluit voor winkels. Niet vergeten mag trouwens worden, dat het meren deel van de winkeliers in Nederland zonder bedienden werkt. wet is er voor de winkeliers HET IS EEN RAAMWET, waarin de grote lijnen zijn vastgelegd. Het ver schil met de oude wet is, dat de ge meenten nu bij speciale verordeningen zekere verruimingen kunnen toestaan en bijvoorbeeld vergunning kunnen verlenen tot verlating van het slui tingsuur of tot het open houden van winkels op Zondag. De nieuwe wet laat niet toe, dat de gemeenten beper kingen opleggen, zoals bij de oude wet mogelijk was. Vóór 1 October 1952 kon bij gemeentelijke regeling o.a. de zo genaamde halve-dagsluiting worden voorgeschreven. Er is één uitzondering op het systeem van de nieuwe wet: wel is het toege staan op Zondag straathandel met ge ringe eetwaren te drijven, doch dit kan in de practijk verboden worden. De verruimingen van de bepalingen kunnen de gemeenten alleen verlenen onder goedkeuring van de Kroon. Zij worden dan juridisch en op het beleid beoordeeld. De werking HOE WERKT NU de nieuwe Winkel sluitingswet in de practijk? Op het platteland, zo is gebleken, is de sluiting, vooral op Zondag, meer malen aan te enge grenzen verbonden. Het gevolg is, dat de gemeentebesturen verordeningen zijn gaan maken in de geest van de oude wet. Daarom wijst het departement van Economische Za ken deze verordeningen af. Sinds 1 October is een stroom van zulke verordeningen losgekomen en 'n zeer groot gedeelte daarvan is niet goedgekeurd. Het resultaat is, dat ver scheidene gemeenten thans helemaal zonder verordeningen zitten en de win- kelsluitdag er geheel geregeld is vol gens de bepalingen van de nieuwe wet. Deze situatie is in een aantal geval len, zo niet onhoudbaar dan toch on gewenst. Waarom zou men dan niet wat door de vingers zien? Bovendien treedt de Rijkspolitie in de ene ge meente streng op en in de andere soe- pei en doen de officieren van Justitie niets, zolang de verordeningen nog bij de Kroon aanhangig zijn. Dat maakt de toestand op het ogen blik verward. De gemeenten, die een door hen uitgevaardigde verordening afgekeurd zien, ontvangen de motieven daarvoor, hetgeen niet zelden leidt tot een nieuwe verordening, die de toets der critiek van het departement, dat op zijn beurt weer het advies inwint van NIEUWE „Alleen Moeder", door Valera Depauw. Uitgegeven bij Jan van Tuyl, Antwerpen/Zalt- bommel. Een boek van het Vlaamse land. Een roman, zo men wil. Maar dan een ro man van het goede soort, omdat het een boek Is van het leven zelf. Het leven van eenvoudige boeren mensen, o, met al hun gebreken, welke vele zijn, het leven van een eenvou dige boerenvrouw, die vele en velerlei moeilijkheden het hoofd moet bie den en die ook overwint, die sterk en dapper is. Want zij heeft haar kinderen Een eenvoudig, eerlijk verhaal, waartegen als enig bezwaar zou kun nen worden aangevoerd, dat de schrij ver zijn hoofdpersoon, de Moeder, wel v/at te sterk geïdealiseerd heeft voor gesteld, welk bezwaar echter allengs verbleekt, naar mate de lezer in de lectuur vordert. Want Valère Depauw heeft zijn figuren in fijne contouren neergezet. Een boek, dat men met genoegen en dikwijls met ontroering leest. Omdat 't een goed boek ls. Het platteland. HET PLATTELAND dringt steeds aan en veelal niet ten onrechte op een uurtje langer open. De vrouwen kunnen er dikwijls pas boodschappen gaan doen, als de man thuis is. Welnu, bii algemene maatregel van bestuur Is reeds de mogelijkheid geopend van een later sluitingsuur voor kapperszaken. Binnenkort zal waarschijnlijk ook zo'n algemene maatregel van bestuur wor den uitgevaardigd voor de tabaks- en viswinkels. De koopavond is in de practijk ge bleken goed te voldoen. Ruim 250 ge meenten hebben er thans een inge voerd, al geldt hij niet steeds voor alle branches en niet overal tot tien uur. In de steden brengt hij gezelligheid en de café's en restaurants plukken er de voordelen van. Alleen de bedienden zijn minder enthousiast Overtredingen tegen de nieuwe wet komen voornamelijk in bepaalde bran ches voor en niet in groten getale. Men was namelijk reeds aan de sluiting om zes uur gewend. Op het ogenblik lopen enige tientallen processen, alle over principiële kwesties, o.a. de automaten betreffende. De strafbaarheid van de koper bij overtreding is niet in de wet vastge legd. Er zijn wel gemeentelijke ver ordeningen gemaakt, waarin de koper toch strafbaar werd gesteld. Den Bosch deed dit het eerst; de verordening werd prompt door de Kroon geschorst. Andere gemeenten lieten toen wijselijk een overeenkomstige bepaling achter wege. De straathandel DE STRAATHANDEL is geoorloofd tot zeven uur. Dat is nog een over blijfsel van de oorspronkelijke opzet van de wet. De halve-dagsluiting geldt niet voor de straathandel. Bij slecht weer vooral als het regent legt Stagnatie aflevering spoorwegmaterieel UTRECHT. Als gevolg van de scha de, die de „eleetrotecbnische industrie v.h. Willem Smit en Co" te Slikker veer door de overstroming heeft be lopen, zal de aflevering van de bij Allan en Co. te Rotterdam bestelde 42 een- en 40 tweewagenstellen met dieselelectrische tractie voor de Ne derlandse Spoorwegen (waarvoor -de N.V. Smit de electrische uitrusting le vert) vertraging ondervinden, waar door met ingang van de nieuwe dienst regeling op 17 Mei slechts twee een- wagenstellen ter beschikking zullen zijn. Deze twee rijtuigen zullen echter met de nieuwe dienstregeling in ge bruik worden genomen en wel op de lijnen LeeüwardenSneek en Dor drechtGorinchem. De vervangende busdiensten der N.S. zullen mede in verband hiermede met ingang van 17 Mei worden opgeheven. Wacht niet op Uw buurman! Meld U NU voor de B.B. de natuur hem wel een „halve-dag sluiting" op. Sommige gemeentebesturen proberen wel de halve-dagsluiting voor de straathandelaren langs een achter deurtje binnen te halen, maar het de partement van Economische Zaken geeft dan zeer terecht niet thuis. Over het geheel genomen kan ge zegd worden, dat de nieuwe winkel sluitingswet goed voldoet. De verwar ringen, die nog mochten bestaan, zul len langzamerhand wel opgelost wor den. Ook niet-agrariërs DEN HAAG. De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat de belangrijke verruiming in de emigra tiemogelijkheden voor niet-agrariërs, waartoe de Canadese regering onlangs heeft besloten, met ingang van heden ook geldt voor diegenen, die zich nog niet voor emigratie naar Canada heb ben aangemeld. Bij de kantoren van de Gew. Ar- beidsbureau's kan men thans inlich tingen krijgen over in Canada be staande vacatures, die velen nieuwe mogelijkheden bieden. - Tot de eerste categorie behoren o.a. huishoudelijke hulpen, verpleeghul pen, arbeiders in de vliegtuigbouw, bulldozerchauffeurs, koks, etc. Dezen kunnen dit jaar nog in onbeperkte aantallen vertrekken. Tot de tweede categorie behoren o.a. ongeschoolde mijnarbeiders, steno typistes, mannelijk winkelpersoneel etc. Deze groep kan dit jaar in be perkte aantallen vertrekken. Voor alle beroepen geldt, dat men een behoorlijke kennis heeft van de Engelse of Franse taal. in het bijzon der wat de vaktermen betreft. De bestaande regeling t.a.v. de ge zinsgrootte blijft gehandhaafd, nl. het aantal gezinsleden beneden de 16 jaar mag niet meer omvatten dan 2 maal het aantal boven de 16. Tijdige aan melding is gewenst. De nieuwe lijst van beroepen is zeer uitgebreid en ge varieerd. Hét prille voorjaar. Stëphan Burton (rechts) waarschuwt zijn tweeling broertje John, als deze snoept van een stuk biscuit dal voor de gans bestemd is. De gans echter berust jlegmatisch in het verlies van zijn koek, want het is eenEngelse gans. Zuidafrikaanse afstammelingen van Jan Gerrit Bantjes roeren zich (Van A. Kaptein in Kaapstad) Duizenden Zuid-Afrikaners verheugen zich op het ogenblik in het voor uitzicht, dat zij eerlang millioenen te verdelen zullen krijgen uit de erfenis van de Nederlander Jan Gerrit Bantjes, die in 1780 overleed, na in een arbeidszaam leven eigendommen vergaard te hebben in de Nederlanden en in Frankrijk. Bantjes moet, als de verhalen waar zijn, die hier op het ogenblik circuleren, niet minder dan 200 millioen gulden hebben nagelaten. Het is te verstaan, dat de Zuidafrikaanse afstammelingen van deze rijkaard zich hebben georganiseerd Cm alsnog ee*i deel van de buit in de wacht te slepen en het is al evenzeer begrijpelijk, dat een populair weekblad als ,,Die Landstem" alle bijzonderheden publiceert onder de vette vierkoloms- kop: ,,'n Fortuin is op die spel. Vermiste dokumente uiteindelijk gevind?" Om een erfenis van 200 millioen Het heet, dat een paar belangrijke documenten, waaronder een allesbe- slissende doopzegel, in Nederland zijn ontdekt en dat dit de kansen voor de afstammelingen in Zuid-Afrika aan zienlijk heeft verbeterd. Een der zonen van Bantjes (óók een Jan Gerrit) heeft zich in 1755 in dienst van de Oostindische compagnie in Paarl, nabij Kaapstad, gevestigd. Zijn nakomelingen hebben nu reeds hon derd jaar lang geprobeerd, een deel van de millioenen te krijgen. Maar dat is een moeilijk karwei. Om te begin nen is de Zuidafrikaanse Jan Gerrit drie keer getrouwd geweest en vraag niet, wat het nu aan hoofdbre kens kost om zijn stamboom op te stel len! Want er zijn natuurlijk veel men sen, die 'n graantje willen meepikken en derhalve graag beweren, dat zij de kenmerkende familiebetrekkingen van de Bantjes vertonen Het verhaal gaat, dat de Nederlandse Bantjes reeds lang dood was, alvorens zijn zoons en zijn dochter ervan in kennis werden gesteld, dat zij een aan tal millioenen rijker waren geworden. Maar het geld schijnt hun nooit te zijn Goederenwagens nu gemeenschappelijk BERN. Vertegenwoordigers van de spoorwegdirecties uit Duitsland, Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Neder land, het Saargebied en Zwitserland, hebben te Bern een conventie onder tekend omtrent het gemeenschappelijk gebruik van goederenwagens. De nieu we conventie spreekt over het ge- meenschapelijk gebruik van 160 000 wagons. Dit aantal zal echter later vergroot kunnen worden. Opera-subsidie door Amsterdam verleend De gemeenteraad- van Amsterdam heeft besloten een subsidie van 630.000 gulden te verlenen aan de Stichting De Nederlandsche Opera voor het speelseizoen 1952/'53, een subsidie van 10.000 gulden aan de stichting Het Ballet-Recital en een subsidie even eens van tien mille aan de Stichting Het Ballet der Lage Landen. FEUILLETON Als het spreekt door RENéE SHANN „Vraag juffrouw Newcombe, of ze nog even aan de telefoon wil komen, Joan". Barbara vertelde mevrouw Melrose, dat haar zoon nog na middernacht even was aangekomen. „Lieve help, jelui zult allen wel te bed zijn ge weest". „Uw tijd is om", zei de telefoniste, enigszins tot opluchting van Barbara, die de telefoon weer op hing. „Was moeder daar?" riep Heather. Barbara ging naar haar toe en vond haar over eind in bed zitten. Ze zag er vrij wat beter uit dan de laatste tijd. „Ja, kindlief". „En wat voor nieuws van pappie?" „Ze gelooft, dat je vader niet zo ziek is als ze vreesde. Later op de dag, als ze meer weet, belt ze opnieuw". „O, gelukkig! Ik ben helemaal opgelucht". Ook Joan kwam binnen en ging aan Heathers bed zitten. „Wat zijn we allemaal laat!" riep ze uit. Barbara keek haar eens aan en vroeg: „Hoe heb Je geslapen?" „O, Joan!" riep Heather medelijdend, want de vorige avond had Joan haar zuster nog verteld wat er allemaal gebeurd was. Ze had er bij gevoegd: „Dat vertel ik jou nu, maar laat moeder het niet horen. Ze moet maar denken, dat ik zelf hem de bons heb gegeven". Heathers uitroep van deze morgen ontlokte Joan een flauwe glimlach. „O, ik ben best in orde". Van de een naar de ander kijkend, hernam Heather een tikje geheimzinnig: „Ik heb vanmorgen nieuws voor jelui allebei". Joans gezicht klaarde op; dit zou de mededeling wel zijn, waarop ze had gehoopt of ze moest het ver mis hebben! „Jinks?" „Ja? Hoe zou hij je lijken als zwager, kindlief?" Bij wijze van antwoord omhelsde Joan haar zus ter en zei, dat niets ter wereld haar meer pleizier deed. Glimlachend wendde ze zich tot Barbara. „Is het niet prachtig?" vroeg ze. „Schitterend", antwoordde de aangesprokene. „Hartelijk gelukgewenst, Heatherlief. Wat ben ik blij!" Heather stak de armen naar haar uit, kuste Bar bara en leunde toen achterover in de kussens met een ietwat angstige blik in de ogen, die Joan raad selachtig vond. „Ben je er heus blij om; méén je dat?" Barbara keek Heather onbeschroomd aan en zej heel beslist: „Ja, ik meen het heus. En ik hoopte, dat het zover zou komen". „Nu", zei Heather glimlachend: „Als je er zó over denkt!" „Wal betekent dat toch?" vroeg Joan nieuws gierig. „Wat heeft Barbara er mee te maken?" „Natuurlijk niets", antwoordde Barbara vlug, even het hoofd schuddend in Heathers richting. „O, ik wilde maar weten, of zij 't er mee eens is", verzekerde Heather luchtig. „Dat is alles, nietwaar. Barbara?" Aan de voordeur werd gebeld en even later bracht Janet een lange doos binnen, die ze op Heathers bed legde. Deze lichtte met bevende hand het deksel op en slaakte toen een kreet van vreugde. „Rode rozen! Kijk eens Barbara, kijk eens Joan! Zijn ze niet prachtig?" „Ik zal een vaas voor u halen, juffrouw", zei Janet, die er een ogenblik later mee terugkwam. „Ze komen van mijn verloofde, Janet!" riep Heather stralend uit. „Van meneer Charrington?" vroeg Janet, die Heather's idylle met Jinks vol belangstelling had gevolgd. „Van wie anders?" „O, juffrouw, wat ben ik blij en Susan zal 't ^ok zijn als ik het haar vertel! We vinden hem allebei zulk een aardige meneer". Toen Janet de kamer uitging, volgde Joan haar. „Janet?" „Ja, juffrouw". „Zou jij als je tijd hebt, dat koffertje kunnen terughalen?" „„Natuurlijk wel, juffrouw". ,,F,n wal de brieven betreft, ik dank je nog wel voor je bereidwilligheid, maar waarschijnlijk zullen er geen brieven meer komen". (Wordt vervolgd uitbetaald, omdat er documenten ont braken. Voor de Afrikaanse tak van de familie kwam er nog een moeilijk heid bij. Bantjes had namelijk in zijn testament bepaald, dat zijn rijkdom men aan de Nederlandse tak zouden vervallen, indien de Zuidafrikaanse nakomelingen niet binnen honderd jaar hun erfportie kwamen opeisen. In 1880 is er een van de Zuidafrikaanse nazaten naar Nederland gereisd; hij zou er in geslaagd zijn, uitbetaling aan de Nederlandse nazaten te voorkomen. Intussen bleven maar altoos de ge wichtige documenten zoek. En niemand kreeg een cent. Thans echter gloort er een sterke hoop in de harten der Zuid afrikaanse afstammelingen. Uit Neder land is bericht ontvangen, dat het doopzegel en andere stukken van over tuiging uit het stof der eeuwen zijn opgedolven. Tweehonderd millioen gulden staan op het spel. In'Zuid-Afrika snuffelen honderden mannen en vrouwen in oude doopboeken en familiepapieren om te zoeken naar bloedverwantschap met wijlen Jan Gerrit Bantjes. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wezep: L. Vroeginde- wey te Papendrecht. Aangenomen naar Kerkdriel: C. Be- zemer, candidaat te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Harlingen (toezeg ging): F. Bloemhof te Spannum; voor Ridderkerk: H. Stolk te Scheveningen; voor Poortvliet: P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Amersfoort (als geeste lijk verzorger van Zon en Schild): K. Luyendijk te Hees. Geref. kerken. Beroepen te Assen: K. A. Schippers te Sibculo-Kloosterhaar; te Harden- berg: L. Zwanenburg te Schoonebeek. Beroepen te Bant (Noord-Oost pol der): L. Zwanenburg te Schoonebeek; te Lunteren: J. v. d. Zanden, candi daat te Groningen; te Aduard: W. Feenstra te Dokkum. Gcrcf. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Uithuizen: C. J. Breen, candidaat te Amsterdam. Aangenomen naar Katwijk-Valken burg: I-I. J. v. d. Kwast', candidaat te Amsterdam. 0 Chr. Gerei", kerken. Beroepen te Groningen (tweede predikantsplaats): II. W. Eerland te Lisse. Geref. Gemeenten. Beroepen te Zaandam: H. van Gilst te Elspeet. Bedankt voor Hilversum: M. v. d. Ketterij te Alblasserdam; voor Seher- penisse: J. B. Bel te Krabbendijke. INTERNATIONAAL GEREFORMEERD CONGRES. AMSTERDAM. Van 23 tot 31 Juli a.s. wordt in Montpellier, Frankrijk, een internationaal Gereformeerd con gres gehouden, waartoe is samengesteld een comité van voorbereiding. Ook is een Nederlands comité ge vormd. Dr J. D. Dengerink (Keizers gracht 166, Amslerdam-C) is secretaris penningmeester. Het doel van het congres is de abso lute souvereiniteit van God opnieuw te bevestigen door de banden tussen de Gereformeerde christenen in de ver schillende landen te versterken, de uitwisseling ten aanzien van het gere formeerde denken en de gereformeer de levenspractijk te versterken en te bevorderen. Als algemeen thema voor de lezingen is vastgesteld de saecularisatie van het moderne leven, het Gereformeerde antwoord. Uit Nederland zullen ca 30 personen aan dit congres deelnemen. Met emeritaat. De Ned. Herv. predikanten ds P. E. C. Boonstra te Kollum. ds W. L. Mul der te Houten (Utr.) en ds P. v. d. Staaij te Anjum gaan 1 Mei a.s. met emeritaat. Ds Mulder diende o.m. de gemeen ten van Garderen, Voorthuizen en Hoevelaken. De Geref. gemeenten en de nationale ramp. Brachten in eerste aanleg 37 Geref. gemeenten in verband met de natio nale ramp een bedrag bijeen van f 39.954,27, thans hebben nog 43 ge meenten een bedrag bijeen gebracht van f 52.410,22, zodat 80 gemeenten totaal bijeen brachten f 92.364,49.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3