BEWOGEN LEVENSLOOP VAN MEEDOGENLOOS POLITICUS MIG-15 onbeschadigd geland in Denemarken OPROEP PRINSES WILHELMINA Commissaris herdacht der Koningin slachtoffers Een noodlottige vergissing in operatiezaal Vrijdag 6 Maart 1953. NIEUWE APELDO ORNSE COURANT Tweede blad Jozef Vasarinowitsj Stalin Jozef Vassarinowitsj Dzj'oegaswili, meer bekend onder de naam Stalin heeft een bewogen levensloop achter de rug. In de 73 jaren, die hij oud werd. werd hij niet minder dan vier maal naar Siberië verbannen en even- zovele malen wist hij weer te ontvluchten. Stalin werd geboren op 21 December 1879 te Gori, een stadje bij Tiflis in Georgië, vlak bij de Kaukasus. Hij was de zoon van een schoenmaker. In 1893 moest hij op wens van zijn vader naar het Seminarie te Tiflis. Daar maakte hij kennis met de revolutïonnaire beweging. Volgens zijn eigen mededeling was hij tenminste op zijn vijftiende jaar. overtuigd socalist. In 1898 werd hij in Tiflis bestuurslid van de partij. Daarvoor was hij wegens revolutionnaire propaganda van het Seminarie verwijderd. STALIN verlegde, nadat door de ge heime politie een arrestatiebevel was uitgevaardigd, zijn operatieterrein naar Batoem. Hier werd hij in 1903 ge arresteerd en naar Irkoetsk in Siberië verbannen. In 1904 ontvluchtte hij reeds en be gaf zich buitenslands. Op het congres van de Russische Sociaal-democraten in Tammerfors ontmoette hij voor de eerste maal Lenin. Juist in deze tijd heerste in de partij een hevige strijd tussen de linkervleugel, die verreweg het grootst in aantal was en zich des- halve Bolsjewieken noemden (bolsje meer), die een meer revolutionnaire tactiek vooorstonden en de mensjewie ken, die aan de parlementaire weg wilden vasthouden. Stalin stond van meet af aan achter Lenin en de Bols jewieken. Na het congres begon Stalin opnieuw met propagandatochten door de Kau kasus. In 1907 werd hij in Bakoe, het centrum van de olie-iridustrie opnieuw gearresteerd en negen maanden in de strafgevangenis te Tiflis opgesloten. Na afloop van zijn straftijd zou hij op nieuw gedeporteerd worden, doch voor het zover was, ontkwam hij. Stalin dook onder In St. Petersburg als fa brieksarbeider. In 1912 werd hij ge kozen in het Centraal Comité van de Bolsjewistische partij op het congres Le Praag. Toen hij terugkeerde, werd zijn vermomming ontdekt en opnieuw volgde een verbanning, die onderbro ken door één ontvluchting, thans duurde tot 1917, de grote Russische revolutie. VOLKSCOMMISSARIS In de Communistische regering, die in October 1918 optrad, werd hij Volkscommissaris voor de nationali teiten, welke functie hij tot 1923 waar nam. In 1922 was hij ondertussen se cretaris van de Communistische partij geworden. In het gevecht achter de schermen, dat na de dood van Lenin om diens functie volgde, wist Stalin met eindeloos geduld de vele intrigues af to werken om de top te bereiken. In de loop der jaren tot pl.m. 1939 wist hij achtereenvolgens alle moge lijke of gevreesde concurrenten naar het alleenheerschap uit de weg te rui men. De processen tegen onverdachte bolsjewieken, die alle mogelijke fan tastische misdaden stonden te beken nen, ligt nog vers in het geheugen. Van hem werd toen verteld, dat hij meer bolsjewieken had laten afmaken, dan ooit de felste anti-communist het ooit vcor elkaar zou brengen. HOE wordt geholpen Een uit de Nederlandse kolonie te Brazilië samengesteld hulpcomité had op 20 Februari 2 millioen cruzeiros bij elkaar voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, zo blijkt uit een dezer dagen binnenge komen overzicht. Behalve Nederlanders in Brazilië hebben ook vele niet-Ne- derlanders een bijdrage gegeven: Zakenlieden, die handel drijven met Nederland, zowel als „de man van de straat", de onbekende militair, de ano nieme voorbijganger etc. Ook talrijke goederen kwamen binnen: kleren, bed- delakens, schoenen, de straatcollecte, welke 't Braziliaanse Rode Kruis heeft georganiseerd, heeft 107.000 cruzeiros opgebracht. Een speciale avond van de Nederlandse vereniging in Sao Paulo bracht 50.000 cruzeiros op. Een fabriek van landbouwwerktui gen in Ulm, Duitsland, heeft vijf twee- schaar wendploegen voor paarden- tractie geschonken, een staalfabriek in Gelsenkirchen heeft 300 zakken cement (15 ton) geschonken, alsmede 90 over- schuifstukken voor waterleidingbuizen, Ze zijn ten dele bestemd voor de gas fabriek te 's Gravendeel, de zakken cement gaan naar de gasfabriek van Oud-Beierland. Een particulier te Ox ford, Eng., heeft twee motorgrasmaai- machines ten geschenke gegeven. De „International Lions club" te Marseille heeft te kennen gegeven een gemeente op Schouwen-Duiveland te willen adopteren. De stad Marcq- Beroeul wil een gemeente van duizend a twaalfhonderd inwoners adopteren. Een soortgelijk aanbod uit Frankrijk is binnengekomen van de stad Marennes. Uit een op 27 Februari opgemaakt overzicht van de hulpverlening uit Ier land blijkt, dat de Ierse regering pd st. 20.000 of f 214.000 ter beschikking heeft gesteld. De inzameling, welke is georgani seerd door het Italiaanse dagblad La Stampa heeft in totaal 36.665.736 lire opgebracht of f 229.160.85. Het bedrag is aan de Nederlandse gezant te Rome, dr N. H. Boon, overgemaakt. Van de Oostenrijkse regering is een nieuw aanbod ontvangen, ditmaal van kruiwagens. Een fabriek van land bouwwerktuigen te Eskilstuna in Zwe den heeft 50 tractors aangeboden tegen aanzienlijk gereduceerde prijs. In Zuid-Afrika was door de diverse Nederlandse comité's op 14 Februari pd st. 23.879.9 ontvangen. Op het toppunt van zijn macht. Stalin en Roosevelt onderhandelen in 1943 te Teheran over de strategie der gealli eerden. Frankische vondst in Gelderse hoofdstad ARNHEM. Bij graafwerkzaamhe den in de buurt van de Jansstraat is voor het eerst in de Arnhemse historie een Frankische vondst gedaan, t.w. een fraai glazen kommetje, dat waarschijn lijk dateert uit 700 n. Chr. Dc zeldza me aanwinst zal geplaatst worden in de nieuwe vleugel van het Arnhemse ge meentemuseum, die aan de geschiede nis van Gelderland wordt gewijd. De vondst is gedaan op het terrein van de vroegere commanderie van St Jan, een van de oudste kerkelijke ter reinen van de Gelderse hoofdstad. Over het algemeen zijn de vondsten en berichten over Arnhem voor 1233 schaars. Het oudst bekende bericht is van 893, als het genoemd wordt op de lijst van leengoederen van de St Salva- dor-abdij te Prüm. Er moet dan al een kerkje zijn, maar tastbare bewijzen van dit oudste Arnhem zijn tot dusver nooit gevonden. Rampenfonds 1953 Verantwoording administratie N.A.Crt. Evang. Luthers Kerkkoor f 50. Toch liet Stalin zich pas in 1941, toen de Duitsers het pact dat hij met Hitler had gesloten, verbraken, tot premier en maarschalk benoemen. Op dit toppunt van macht, heersend door het verdeeldheid zaaien tussen zijn vrienden-concurrenten, is hij thans gestorven, vergoddelijkt door zijn medestanders, door zijn vijanden ge haat. Hij speelde een rol van vitaal belang bij de omvorving van een primitieve, achterlijke staat met semi-feodale structuur in een staat, die uit de tweede wereldoorlog te voorschijn kwam als de op één na machtigste industriële en militaire mogendheid ter wereld. Van Fleet: Oplossing in Korea: winnen WASHINGTON. Generaal Van Fleet, oud-bevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger in Korea, heeft voor de commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden verklaard, dat de ver bonden strijdkrachten in Korea een militaire overwinning kunnen behalen, zonder dat het noodzakelijk is dat de oorlog wordt uitgebreid. De commissie stelde de generaal vra gen naar aanleiding van diens verkla ring dat het achtste leger een succes vol offensief in Korea kan ontketenen. Van Fleet zeide dat hij zijn mening liever op een zitting met gesloten deu ren uiteen wil zetten. Over de betekenis van de strijd In Korea zeide de generaal, dat naar zijn persoonlijk oordeel de val van Korea waarschijnlijk de val van heel Azië zal medebrengen. Wij moeten in Korea winnen en 't moet 'n militaire overwin ning zijn, aldus de generaal. Volgens Van Fleet heeft het achtste leger een volledig overwicht op de communisten wat de hoedanigheid van de troepen, de vuurkracht en de be wegelijkheid en het aanpassingsvermo gen aan nieuwe omstandigheden aan gaat. Het is volgens Van Fleet noodzake lijk dat de Amerikaanse troepen in Korea blijven. Ook zeide de generaal dat nieuwe Zuidkoreaanse divisies kunnen worden opgeleid en uitgerust voor een fractie van de kosten van de opleiding en uitrusting van een Ameri kaanse divisie. Voor het krijgsgevan- genenvraagstuk bestaat volgens Van Fleet maar één oplossing: overwinning. In de laatste maanden is veel Rus sische oorlogsmaterieel naar Korea ge voerd. Pool vlucht door het IJzeren Gordijn KOPENHAGEN. Een jonge. Poolse militaire vlieger is Donderdag met een straaljager van het type MIG-15 van Russische makelij op het Deense eiland Bornholm in dc Oostzee geland. De vlieger, een 21-jarige luitenant, vroeg om asyl. De luitenant liep met de handen om hoog naar de gebouwen bjj het vlieg veld van Roenne terwijl hjj „asyl" riep. Aanvankelijk werd gemeld dat een tweede vliegtuig boven Bornholm had gecirkeld. Later bleek dat men de con- densstreep van het gelande vliegtuig voor die van een ander vliegtuig had aangezien. De vlieger deelde mede dat hij deel nam aan oefeningen met straaljagers, Op een gegeven ogenblik toen de vlieg tuigen op een hoogte van 6000 meter waren, liet hij beide reservetanks val len en hij dook zeer snel naar beneden in de richting van Bornholm. Door de radio hoorde hij da. aan de andere bestuurders van de escadrille opdracht werd gegeven hem neer te schieten. Zij staakten de achtervolging toen Bornholm in zicht kwam. De Poolse luitenant vroeg om politiek asyl. De Poolse gezant te Kopenhagen verzocht de Deense regering het straal vliegtuig aan Polen terug te geven. Het vliegtuig was bewapend met twee 20 mm kanonnen die met scherpe ammunitie waren geladen. Men neemt aan dat dit de eerste maal is dat een vliegtuig van het type MIG-13 onbeschadigd is geland in een land dal is aangesloten bij het Atlan tisch pact. '«TAN heler harte sluit ik mij aan bij de woorden van onze Koningin na de ramp van de nacht van 31 Ja nuari op 1 Februari gespro ken tot haar volk, woorden van medeleven en troost, woorden die haar bewonde ring weergaven voor wat door onze naamloze helden werd gedaan en voor de zelf opoffering, waartoe zovelen bereid waren. Zij wees op de eensgezindheid, die als bij overrompeling zich weer liet gelden. Het is naar aanleiding van deze eensgezindheid, gewekt door deze ramp, waarvan de zwaarste slag op Nederland neerkwam, dat ik mij richt tot de gehele vrije wereld. Broeders buiten en binnen onze grenzen! Toen resultaten van mense lijk vernuft het onheil van de watersnood niet konden ke ren, stonden wij geconfron teerd met onze eigen mach teloosheid. Diep bewogen door de nood hebt gij meteen gehoor gegeven aan het grote gebod van Christus: „Hebt uw naaste lief als uzelve". Toen is in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroede ring der mensheid. Wij er voeren toen de kracht, tevens de bevrijding die er uitgaat van het gevolg geven aan dit gebod. Tegenover deze kracht schrompelen vrees en wan trouwen ineen, verdwijnt zelfs haat. Deze geest, waarvan de ge nezende werking door ons heen is gegaan, kan niets of niemand ons meer ontroven: noch mens noch maatschap pij, noch ramp noch chaos, laten wij in die geest van verbroedering ons vertrou wen stellen en daarin voort bouwen voor de toekomst. Nu richt ik mij in het bij zonder tot allen in Europa, die zich vrij kunnen uiten. Toen onze dijken bezweken hebt gij gevoeld: hier wordt een stuk Europese kust over spoeld, en metterdaad een Europees saamhorigheidsbe sef getoond. Dit was doeltref fend Christendom, reëel toe gepast op reële nood De eenheid in Hem, die werkt en bouwt aan onze toekomst en die met ons is, en bij ons is, werd een feit. Bouwt het verrijzende Euro pa op, de ogen gericht op de ze hoge eenheid: maakt er het cement van, dat mensen en volken samenbindt. U allen dit dit leest nodig ik uit, indien deze gedachte bij u weerklank vindt, daar van te doen blijken, opdat wij elkaar leren kennen. Ik ben er zeker van, dat allen bij wie deze gezindheid leeft haar in daden begeren om te zetten. Wij reiken elkaar de hand en verwelkomen elk initia tief, dat op deze grondslag reeds is opgebloeid of nog zal ontluiken. En nu allen tezamen met dit verworven goed op weg, de toekomst in. Volgen wij Hem, wiens stem vanuit onze verbonden heid tot ons spreekt. WILHELMINA Prinses der Nederlanden. Verzocht wordt betuigingen van instemming te zenden aan de Secretarie van H.K.H. Prinses Wilhelmina, afdeling reacties oproep. Paleis Het Loo, Apeldoorn. Buitengewone zitting Staten van Gelderland Bijdrage van 250.000 gulden aan Rampenfonds (Van onze correspondent) ARNHEM. In verband met de toe neming van het werk der leden van de Prov. Staten van Gelderland is het gewenst gebleken het aantal vergade ringen uit te breiden. Dc Provinciale wet kent echter slechts twee officiële vergaderingen, doch laat de mogelijk heid open aan de voorzitter om de le den der Staten in buitengewone zit ting bijeen te roepen. Dit is Donder dag in de vorm van een voorjaarszit ting geschied. Na de opening hield de Commissaris der Koningin Jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford een korte toespraak, waar in hij zeide: Sinds onze laatste bijeen komst zijn drie onzer zusterprovincies geteisterd door een natuurramp, wel ke in de historie van ons land haar weerga niet heeft gehad. Ik wil niet onuitgesproken laten wat stellig bij u allen leeft; dat ons hart vol deernis is met die duizenden gezinnen, die hun verwanten zagen verdrinken of die hun have en goed door het water za gen verzwolgen. Onze bede is dat God de rouwdragenden moge vertroosten. Hun verlies is onherstelbaar. Wel her stelbaar daarentegen moge blijken wat in materieel opzicht verloren ging. Herstelbaar zij het ten koste van nog niet te overziene offers zijn de dijken, die doorbroken werden; de kunde van de waterstaatsdiensten van Rijk, provincies en waterschappen staan ons daarvoor wel borg. Herstel baar evenzeer het verlies aan wonin gen en huisraad, mede dank zij de on geëvenaarde offervaardigheid van on ze landgenoten en de welhaast be-i schamende hulp uit het buitenland. Het stèmt mij tot grote voldoening dat Van Heuven Goedhart maakt rondreis DEN HAAG. De Hoge Commis saris der V.N. voor vluchtelingen, mr G J. van Heuven Goedhart, die voor de hulp aan de vluchtelingen uit Oost-Duitsland een rondreis maakt langs Westeuropese hoofdsteden is in ons land aangekomen. Heden voert hü in Den Haag besprekingen met enkele ministers en hoge ambtenaren. De reis van de Hoge Commissaris heeft ten doel, een internationale actie voor hulp aan vluchtelingen uit Oost-Duitsland voor te bereiden. Zwit serland en Noorwegen hebben reeds enige zendingen „Prefab" woningen toegezegd. De eerste van deze wonin gen zullen tegen het einde van deze maand als geplaatst zijn en gereed voor bewoning. De huizen zullen worden opgetrokken in vijf streken van West-Duitsland, waar werkge legenheid voor de vluchtelingen is ge garandeerd. De Hoge Commissaris blijft tot Zondag in ons land en gaat dan voor hetzelfde doel naar Brussel en Parijs. Over zijn bezoek aan Scandinavië vertelde hij bij zijn aankomst, dat de Denen nog geen definitieve toezegging hebben gedaan. Zweden zal een mil lioen kronen ter beschikking stellen en ook de Noorse regering zal voor stellen een gelijk bedrag Noorse kro nen voor de hulpactie af te staan. Over Engeland zijn nog geen details bekend, maar, aldus mr Van Heuven Goedhart, dit land neemt een welwil lende houding aan en gaat in elk ge val iets doen. De Noorse en Zweedse hulp zal bestaan uit geprefabriceerde huizen. met name de Geldersen bij al dit spontaan hulpbetoon niet zijn achter gebleven. Met dat al is de taak in zonderheid van de besturen onzer zus terprovincies door dit alles enorm verzwaard. Immers, de normale taak mag onder de abnormale niet lijden, evenmin als om maar een voor beeld te noemen de gewone chari tatieve bemoeiingen en de daarvoor vereiste milddadigheid zal mogen lij den onder het extra-offer, dat wij al len voor de noodgebieden hebben ge- bracht. Dit moet inderdaad een extra offer zijn. Het schijnt niet overbodig hierop te wijzen. Zo zal ons Neder landse volk zich weer moeten zetten aan zijn dagelijkse taak- welke een deel van dit volk onnoemelijk ver zwaard ziet door de extra taak van het herstel. Laat ons blijven trachten die extra last te helpen dragen op elke wijze, die binnen ons bereik valt. De vergadering nam hierna een aan vang met de installatie van 't nieuwe lid, de heer J. R. Verwers uit Win terswijk, die inplaats van de heer J. Mekking voor de P.v.d.A. zitting zal hebben. Vervolgens werden de afde lingen samengesteld en werden oe volgende voorstellen zonder hoofdelij ke stemming aanvaard: Toekenning van een uitkering ineens aeu het per soneel der provincie over 1351 en het voorstel tot verlenen van een bijdra ge uit. de provinciale fondsen groet f 250.000.aan het Nationaal Ram penfonds voor leniging van de nood in de door de waterramp getroffen ge bieden. Nadat enige verslagen voor kennisgeving waren aangenomen werd de vergadering geschorst tot 13 April aanstaande. Nunspeet contra Ermelo Protest tegen bouw gemeentehuis Het besluit van dc gemeenteraad van Ermelo om f 435.000.uit te trekken voor de bouw van 'n nieuw gemeentehuis en burgemeesterswo ning te Ermelo, heeft in Nunspeet, waar het gemeentehuis thans is, gro te weerstand gewekt. Direct na het bekend worden van dit besluit werd een comité „Behoud van het ge meentehuis te Nunspeet" opgericht. Dit comité richtte zich met een uit voerig manifest tot de Nunspeetse be volking en hield een druk bezochte protestvergadering. Handtekeningen worden thans verzameld. Zij zullen tezamen met een protestschrijven aan Gedeputeerde Staten van Gelderland worden gestuurd. Tijdens de protestbijeenkomst zeiden de sprekers, dat de argumenten, die de Ermelose raadsleden in de ge meenteraadszitting naar voren brach ten- voor het merendeel niet steek houdend waren. Men wil het geld lie ver onder meer besteden aan verbete ring der wegen. Aan aanleg van elec- triciteits- en waterleidingen en riole ring. Het plan de gemeente in twee de len te splitsen ging indertijd niet door omdat de regering het te duur vond. Thans zal opnieuw een raadscommis sie naar de minister gaan om te ver zoeken aan de huidige toestand een einde te maken. IJMUIDEN. Een Helderse botter heeft op ongeveer 35 mijl Noord- Noordwest uit IJmuiden het lijk van een man gevonden en mee naar IJmui den genomen. Daar is 't geïdentificeerd. Het blijkt het stoffelijk overschot te zijn van de 28-jarige matroos G. Visser opvarende van de trawler Catherina Duyvis die op de eerste Februari met man en muis in het zicht van de IJmuidense haven is vergaan. AMSTERDAM. De officier van justi tie, mr G. R. Nube, heeft gisteren voorwaardelijke straffen geëist tegen twee verpleegsters en een vrouwen arts uit Hilversum. Op 16 November van het vorige jaar is in de R.K. ziekenverpleging te Hil versum tijdens een kunstmatige ver lossing aan een patiënt' bij vergissing als narcosemiddel formaline toegediend in plaats van narcose-ether. De patiënt is dr: dagen later aan de gevolgen van deze fatale vergissing overleden. Tegen de 50-jarige religieuze zuster C. M. B. eiste mr Nube twee weken hechtenis voorwaardelijk, met een proeJ tijd van een jaar, tegen de 31- jarige lekenverpleegster J. H. M. G. en de 38-jar:ge vrouwenarts A. A. C. elk een week hechtenis met een proef tijd van een jaar. Er wordt, naar de O. v. J. zeide, on der spanning en grote druk gewerkt. De medicus draagt een grote verant woordelijkheid, die hij vrijwillig op zich heeft genomen. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt, maar juist een medicus moet alle mogelijke voorzorgsmaatregelen nemen om even tuele gevolgen van een dergelijke fout zo klein mogelijl- te houden. Daarom had de verdachte C. voor de operatie zich ervan moeten over tuigen, dat voldoende instrumenten en andere middelen aanwezig waren voor een menselijkerwijs onmogelijk lange operatie, zodat er geen kans had be staan op een niet aanwezig zijn van voldoende narcose-ether. Nu hebben de zusters enige malen op en neer moeten rennen. Ik acht het een tekort koming van deze arts, dat hij zich vóór de operatie niet overtuigd heeft. Tenslotte zei de officier over de strafmaat: het vonnis moet zijn. een justitiële motie van afkeuring. De pleiter zei: Het is van het aller grootste belang zich in te denken in de sfeer van spanning en concentratie tij dens de operatie en dat heeft naar mijn mening de officier niet gedaan. Ik ben er van overtuigd, dat de reli gieuze zuster niet van grove schuld kan worden beschuldigd. Mr Strater vroeg op juridische gron den vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging vooi zijn cliënten. De verdediger van de arts, mr Ro mein, kwam tot dezelfde conclusie. De rechtbank zal op 19 Maart as. uitspraak doen. VERLIESLIJST RODE KRUIS DEN HAAG. Het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de 26e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitge geven, luidende: OUDE TONGE. Bierbooms Legierse. Jozina Maria, geb. 19-4- D9; Dekker, Adrianus Abraham, geb. 12-4-40; KerstenBtiijs, Ca- tharina Antonia. geb. 9-7-26; Krou- wer, Anthonij W. R., geb. 4-7-96; Krouwer, Elisabeth Maria, geb. 29-9-33; Krouwer. Johanna Maria, geb. 17-12-34; KrouwerNijsse, Jo hanna Maria, geb. 26-1-98; Van Moord, Jan, geb. 8-8-14, echtgenoot van Elisabeth de Berg; Ouwens Wouter, geb. 17-4-52. STAVENISSE. Van der Reest, Abel Jan, geb. 9-11-39 te St Phi- lipsland, echtgenoot van H. Wes- dorp; Van Zuien, Jacob Adriaan. geb. 7-2-09 te Stavenisse, echtge noot van D. C. Wesdorp. STELLENDAM. Begraven te Me lissant: Boshoven, Arend Gerrit geb. 25-4-46 te Stellendam. STRIJEN. Aanvulling op 4e ver- lieslijst, blz. 5 dd. 7-2-53, thans ge borgen: Herweyer, Johannes, geb 7-8-85 te Stellendam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2