NIEUWE APELDOO COURANT STALIN GISTERAVOND 7.50 UUR OVERLEDEN Buitenland hielp met zeventig millioen RODE-LEIDERS IN MOSKOU BIJEEN? Stoffelijk overschot zal worden gebalsemd Naaste familie zat aan sterfbed Wisjinsky naar Moskou Eisenhowers aanbod geldt ook voor Stalins opvolger Gelders Dagblad Abonn. 47 ct. p.vv., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. nun. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 1—5 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. S maal het tarief. ROUW IN SOVJET-UNIE Radio Moskou heeft vannacht om kwart voor twee omgeroepen, dat de Russische staatsleider, maarschalk Stalin, gisteravond te tien voor acht (Ned. tyd) te Moskou is overleden. Het overlijdensbericht werd uitgegeven door het centrale comité van de communistische partij in de Sovjet-Unie en de ministerraad. De uitzending was alleen voor het buitenland bestemd. Het Rus sische publiek werd pas om 6 uur Moskou-tijd op de hoogte gebracht. -De mededeling werd voor- Inmiddels hebben de raad van ministers en het centraal comité der partij een commissie benoemd voor de regeling van de staatsbegrafenis. Aan het hoofd hiervan staat Nikita Kroesjtsjef. Leden zijn Lazara Kaganowitsj, Nikolai Sjwernik, maarschalk Wassilefsky, N. Pegof, N. M. Artemjef en A. Jasnof. Het stoffelijk overschot van de maarschalk zal in een open kist worden opgebaard in de zuilenhal van het gebouw van de vakverenigingen nabij de muren van het Kremlin. Russische keurtroepen zullen de dodenwacht betrekken. afgegaan door trommelslagen en met het volkslied gesloten. Overal in Moskou heerste diepe rouw na het bekend worden. Van vele huizen waaien zwart- omrande rode vlaggen. Bij de buitenlandse ambas sades hangen de nationale vlaggen halfstok. De dochter van Stalin, Svetlana. en zijn zoon Vassili waren aan het sterfbed, samen met andere familieleden. Het stoffelijk overschot van Stalin zal worden opgebaard in het paleis der vakverenigingen. Stroom goederen dreigde probleem te worden DEN HAAG. Het is geen nieuws dat de watersnoodramp golven van mens lievendheid, edelmoedigheid en hulpbereidheid heeft losgeslagen. Onze land genoten hebben diep in de buidel getast en doen dat nog. Massa's goederen zijn bovendien bijeengebracht ten behoeve van de slachtoffers van de vijand der lage landen. Het buitenland doet aan de actie tot hulpverschaffing op schier verbijsterende wijze mede. De Rode Kruisverenigingen in de onderscheidene landen, hebben enorme bijdragen bijeengebracht en nog is de actie daar niet ten einde. De directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden, heeft een schatting gemaakt. Zeventig millioen gulden is die schatting. Canada zal blijken daarbij de kroon te spannen. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, j Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 I Het stoffelijk overschot wordt gebal semd. De borst van de overledene zal gesierd zijn met al zijn onderscheidin gen. Talrijke schijnwerpers zullen hun stralen richten op de baar. Wanneer het stoffelijk overschot zal liggen opgebaard, zal een cordon van duizenden leden van de veiligheids troepen en de politie een groot gebied rondom het vakverenigingsgebouw af- NEW YORK. De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, die zijn land vertegenwoordigde op de al gemene vergadering der Verenigde Naties, is vandaag per vliegtuig naar de Sovjet-Unie vertrokken, zo heeft de Sovjet-ambassadeur in Amerika, Zaroebin, medegedeeld. Wysjinksy reist gewoonlijk per schip daar hij, zo zegt men, een afkeer van vliegen heeft. Volgens een woordvoerder van de Oekrainse delegatie zou Wysjinsky niet per vliegtuig doch per boot rei zen. Wysjinsky zou slechts korte tijd in Moskou blijven en dan weer naar de Verenigde Staten terugkeren. Volgens de correspondent van het Britse blad Daily Express te Bel grado, zou maarschalk Tito een pant serdivisie naar de Albanese grens ge zonden hebben, omdat er in Albanië onlusten zouden zijn uitgebroken. De anticommunistische verzetsbeweging zou daar een poging hebben gedaan het Russischgezinde regiem van Enver Hodja omver te werpen. Eisenhower. President Eisenhower heeft zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles verzocht aan de Russische re gering het medeleven van de Ameri kaanse regering te betuigen. zetten. Dit cordon zal zes rijen diep zijn. Alle onbevoegden zullen uit dit gebied worden geweerd. Ook het Me- trqyiole Hotel, waar voor het merendeel buitenlanders vertoeven, valt binnen dit gebied. De bewoners zullen geïso leerd zijn, Stalin zal waarschijnlijk worden be graven naast Lenin in het grote rose- kleurige mausoleum aan het Rode Plein. Naar verwacht wordt zullen di plomaten en buitenlandse correspon denten slechts op uitnodiging de plech tigheid kunnen bijwonen. „Onsterfelijk". Over de commissie ter regeling van de begrafenis wordt nog het volgende gemeld. De voorzitter, Kroesjtsjef, is het hoofd van de Oekrainse raad van volkscommissarissen, Kaganowitsj is vice-premier, Sjwernik is president der Sovjet-Unie, maarschalk Wassilefsky is minister van oorlog, Pegof is lid van het presidium der communistische partij, generaal Artemjef is comman dant van Moskou en Jasnof burgemees ter van de hoofdstad. De Prawda, het orgaan van de com munistische partij, verscheen, evenals alle andere Russische bladen, met bre de rouwranden om de voorpagina, die geheel gewijd was aan de mededeling van Stalins dood. Een kwart van de pagina werd ingenomen door een por tret van de overledene in maarschalks uniform, onder het opschrift: de on sterfelijke naam van Stalin zal altijd leven in de harten van het Sovjet-volk en alle „vooruitstrevende" mensen. Verenigde Naties. Trygve Lie, de algemene secretaris van de Verenigde Naties, heeft in een persoonlijke boodschap aan de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, verklaard: bij de gelegen heden dat ik de eer had de heer Stalin te ontmoeten, ben ik zeer onder de indruk gekomen van de eigenschap pen, die hem tot een der grote staats lieden van onze tijd maakten. Partfs. In de naaste omgeving van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken noemt men Stalins dood de be langrijkste gebeurtenis sinds het einde Slachtoffers watersnood Aantal doden reeds 1751 DEN HAAG. Het bij het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis op 4 ?7aart geregis treerde aantal slachtoffers is geste gen tot 1751. Aantal geregistreerde doden, die geborgen of geïdentificeerd zijn: 690. Aantal geregistreerde vermisten: 1061. van de tweede wereldoorlog. In rege ringskringen is men van oordeel, dat de Sovjetstaat sterk genoeg is de schok van Stalins dood te doorstaan zonder binnenlandse onlusten. Rome. De Italiaanse premier De Gasperi zei: In zijn leven heeft de dictator voor ons land begrip noch consideratie getoond. Als het echter waar is dat de aarzeling van de Sovjet-Unie om een nieuwe wereldramp te ontketenen aan zijn persoonlijke invloed te danken is, dan moeten wij dit op zijn credit boe ken. Rode Deken. De communistische Deken van Can terbury, dr Hewlett Johnson, zei: Sta lins naam blijft verbonden aan die van Marx, Engels en Lenin als de ma kers van een nieuwe wereld. Wenen. Bondskanselier dr Figl van Oosten rijk verklaarde, dat het Oostenrijkse volk met grote droefenis het nieuws heeft vernomen, Stalin heeft zijn le ven tientallen jaren in dienst gesteld van het Sovjet-volk. Hij was de be langrijkste figuur van de hedendaagse geschiedenis, aldus dr Figl. Ruim 71.5 millioen! DEN HAAG. Bü het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond voor een totaal bedrag gestort van ruim 71.5 millioen gulden. Dit is ten op zichte van Woensdagavond een stij ging van 0.8 millioen gulden. Geen telefoon meer met Moskou STOCKHOLM. De telefoonverbin dingen Stockholm-Moskou, die gisteren overdag normaal gewerkt hadden, wa ren des avonds verbroken. Personen, die wilden telefoneren kregen te horen, dat er „tijdelijke moeilijkheden aan de Sovjetzijde van de grens" waren. Een en ander is, naar het schijnt, het gevolg geweest van een storing in het Finse electriciteitsnet. Helsinki is 40 minuten zonder stroom geweest. De telefooncentrale te Moskou heeft vanochtend vroeg, aan de centrale te Londen meegedeeld, dat „dat alle lij nen gestoord" zijn. Eensluidende be richten komen uit andere Europese centra, waar men tevergeefs trachtte met Moskou in verbinding te komen. STALIN, cle gisteren gestorven dic tator van de Sovjet-Unie, groet in generaalsuniform de troepen op een parade tijdens de conferentie te Pots dam, 1945. Alle behoeften zijn nu wel gedekt Wat wordt er met dit geld gedaan? Dat is de vraag, welke aanstonds rijst. Allereerst zal een textielpakkex worden uitgereikt aan de getroffenen voorzover zij althans door de ramp hun textiel zijn kwijt geraakt. In dis textielpakketten uiteraard verschil lend van omvang met het oog op de samenstelling der gezinnen komen goederen als lakens, kussenslopen, wollen dekens, gestikte dekens en molton dekens, theedoeken, badhand doeken, bonte handdoeken, tafellakens vaatdoeken, dweilen, washandjes, ta felzeilen, enz. De waarde van de uit te reiken pakketten is voorlopig be paald op f 2 millioen. Er is echter tot dit doel een viermaal zo hoog bedrag door het internationale Rode Kruis gereserveerd. De voor deze pakketten benodigde goederen worden door de landen, die het geld hebben ingezameld, gezonden. Dit is een traditie. De voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen, verklaarde op de persconferentie, dat de stroom van goederen, die naar Ne derland kwamen en die nog zijn toe gezegd, een probleem vormt. Juist omdat men zo dankbaar is voor het medeleven- dat uit het zenden van die goede gaven spreekt, kost het moeite om op een gegeven ogenblik te vra gen de toezending stop te zenden. Dat geldt speciaal de kleding. Wat er op dat gebied is gestuurd loopt in cijfers, welke het woord probleem op zijn plaats doen zijn. De hoeveelheden zijn ovèrstelpend. Als men dat allemaal aan de getroffene schonk zouden ze het niet eens kunnen bergen. Er moest dus een andere oplpssing worden ge vonden, waarbij de economie van het land niet in gevaar zou worden ge bracht. Alle slachtoffers het betreft een totaal van 90.000 zijn zeer royaal voorzien van kleren, andere goederen en geld. Verscheidene tien duizenden die aangewezen zijn op cha ritatieve verenigingen kunnen worden gekleed. Voor honderdduizenden in 't buitenland zijn nog goederen beschik baar, die in het buitenland voor ons zijn ingezameld. Als gevolg van de oorspronkelijke actie kunnen nu deze honderdduizenden een behoorlijk kle dingstuk krijgen. Alle behoeften gedekt. De Nederlandse goederen, die uiter aard het eerst beschikbaar waren, zijn onmiddellijk bestemd voor evacué's. Hun is ook verstrekt wat uit het bui tenland kwam en in prima staat ver keerde. Alle behoeften, die er nu nog zijn, kunnen worden gedekt. In Am sterdam heeft men een voorraad aan gelegd van uitgezochte kleren, die wellicht nodig zullen zijn- als de eva cué's naar hun woningen terug kun nen. Voor pl.m. 40.000 personen wor den hier goederen in reserve gehou den. De ervaring met deze ramp heeft geleerd, dat er meer rampendepots in ons landzullen moeten komen. Het Rode Kruis zal voor zijn eigen werk in de naaste toekomst voor bijzondere moeilijkheden komen te staan, omdat uit de voorraden aanstonds veel is af gestaan. Met de verzending van goederen be stemd voor vluchtelingen in Duits land is al een aanvang gemaakt. Houwer bekneld geraakt tussen mij nwagens HEERLEN. De 38 jaar oude hou wer P. J. Wierts uit Schimmert is nabij een Iaadpunt in een steengang op de 545-meterverdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek met het hoofd be kneld geraakt tussen twee mijnwagens. Hij werd daarbij zo ernstig gewond dat hij enkele uren later in het zieken huis te Heerlen overleed. Het slacht offer was gehuwd en vader van zes kinderen. Paganini-prijs voor Henk Badings BILTHOVEN. De Nederlandse componist Henk Badings heeft de Pa ganini-prijs gewonnen, uitgeschreven door de Accademia Internationale di Musica te Genua. Deze prijsvraag was uitgeschreven ter nagedachtenis van Paganini die 150 jaar geleden te Genua werd geboren. Het weer in Europa WeerrapporteD vap hedenmorgen 7 m. StedeD Weer Wind Max. temp. m. s. en neersL (mm) Stockh. licht bew. windstil -4 0 Kopenh. geh. bew. w 8 3 0 Londen geh. bew. windstil 2 0 Amsterd. motregen windstil 5 0.2 Brussel geh. bew. o 2 5 0 Parijs onbew. nno 6 2 0 Bordeaux onbew. windstil 2 0 Nice half bew. n 3 8 0 Warschau zw. bew. wnw 4 0 0 Berlijn motregen w 3 3 0.1 Frankfort nevel ono 2-3 0 Mtinchen mist windstil -4 1 Zürich nevel windstil 2 0 Wenen geh. bew. nw 4 1 0.2 Helsinki mist w 3-3 0 Oslo mist windstil -3 0 Verwachting Tot Zaterdag- WASHINGTON. President Eisen hower verklaarde op zün wekelijkse persconferentie, dat het verleden week door hem gedane aanbod voor een ontmoeting met premier Stalin, onder dezelfde voorwaarden van kracht zou blijven voor eventuele opvolgers van de maarschalk. De president zeide niet te kunnen zeggen wat de gevolgen zouden zijn van Stalins overlijden, of wat de uit werking hiervan zou zijn op de Ver enigde Staten en op het gehele ver loop van de worsteling tussen Oost en West. Mijn raadgevers en ik, aldus Eisen hower, hebben het geheel van vraag stukken, voortvloeiende uit Stalins ziekte, b sproken. Wij behandelden verschillende mogelijkheden, doch wij zijn geëindigC op ons punt van uit gang. Eén ding slaat echter vast: de Verenigde Staten zijn vastbesloten vorderingen te maken. Indien er een Dienst luchtvaart van Rijkspolitie ingesteld DEN HAAG. De minister van Justitie heeft ingesteld een dienst luchtvaart van het corps rijkspolitie. Deze dienst zal ressortex-en onder de algemeen inspecteur van rijkspolitie. Het is de bedoeling van de nieuwe dienst de controle op vliegtuigen te verbeteren. In de eerste plaats wordt hier gedacht aan de sportvllegerij, par ticuliere vluchten en de zg. wilde luchtvaart. of andere weg zou zijn om de zaak van de vrede te bevorderen, zal geen persoonlijk ongemak en geen opoffe ring mij te veel zijn om die weg te volgen. Levenslang wegens moord geëist ROTTERDAM. De officier van Justitie bij de rechtbank heeft levens lange gevangenisstraf geëist tegen de 30-jarige los werkman A. Th. B. uit Rotterdam, die er van verdacht werd een 22-jarige telefoniste van het le ven te hebben beroofd. Nadat hij ge tracht zou hebben haar te overweldi gen. Nadat hij het meisje had leren kennen had hij haar thuis bezocht. Dit gebeurde op Zondag 20 Juli j.l. Verdachte zei, dat hij toen hij ge tracht had het meisje, dat alleen thuis was, te overweldigen geen an dere uitweg had gezien om de justi tie te ontlopen. Wegens een zeden delict was hij als eens veroordeeld. Uitspraak over veertien dagen. Nieuwe Staatslening overtekend DEN HAAG. Bü de gisteren ge houden inschrijving is de 3% staats lening 1953 zodanig overtekend, dat bü de toewijzing een aanzienlijke reductie zal moeten worden toege past. OVERWEGEND DROOG Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en in de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. 7 MAART. Zon op 7.13, onder 18.30. Maan op 1.30, onder 8.59. Reacties op Stalins overlijden Veiligheidsmaatregelen in Oost-Zone van Duitsland verscherpt HONGKONG. Volgens het Chinese nationalistische nieuwsagentschap op Formosa, zouden de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng en eerste minister Tsjoe en Lai naar Moskou gevlogen zijn voor besprekingen met Sovjetrussische leiders en hoofden van communistische landen over de toestand die door het overlijden van Stalin is geschapen. Ook uit andere communistische landen komen soortgelijke berichten van vertrek van leiders. In Oost-Duitsland zijn in verband met Stalins overlijden spoed-veiligheids- maatregelen getroffen. Op order van het politbureau te Oost-Berlijn, werden alle veiligheidstroepen gekazerneerd. Volkspolitie in totaal meer dan 130.000 man is gealarmeerd. Alle verloven werden ingetrokken en eenheden volks politie werden zonder nadere motivering ter versterking naar de grenzen met West-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije gezonden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1