Troosteloos beeld van modder en vernieling WAAROP STEMT U AF? j (jeen beter land Ministerieel bezoek aan Goeree-Overfla kkee DE TWEE ZUSTERS PANDA EN DE MEESTER-DOKTER gen zyn. Hy is ervan overtuigd, dat zy niet zijn weggedreven en zich nog onder het wrakhout en het puin bevinden. Dat wrakhout moet geruimd worden. Oude Tonge wil een canline-barak. En het heef: zeker geen logeringsmogelijkheid meer voor zijn gehele bevolking. De problemen liggen hier, bij wijze van spreken, op de drooggevallen straten opgestapeld. Rond de kerk van Nieuwe Tonge worden de drooggevallen huizen aangepakt. De brandspuiten jagen de eerste massa's slib uit de huizen en dan gaan de vrouwen en meis jes van de hulpcolonnes er in. Zc opgewekt dit troosteloze werk te doen, vereist veel geestkracht. Want de modder zit tot aan de zoldering op de muren. Op de vloeren kan men tot aan de enkels, ja vaak tot over de en kels, er in gaan. Prachtig meubi lair dragen zij naar buiten. Het is brandhout geworden, en nog slecht brandhout, ook door het zout. Een grossier in kruideniers waren is onbewogen zijn magazijn aan het leegruimen. Bij honderden gaan de bemodderde blikjes op een wagen. Komt er wat van terecht? Flakkee is een triest land ge worden, nu het water gaat zak ken. En de modder zal ook wel wegkomen. Er wordt aangepakt. Wat bruikbaar is, wordt afge spoeld en gedroogd. Wat verloren is gaat op de wagens. Er gaat veel moois verloren. Er is welhaast geen sprekender voorbeeld dan dat hoopje brandhout in de modder dat voor kort nog een prachtige vleu gelpiano was. HAAGSCHE COURANT Vrijdag 6 Maart 1953 Pagina 2 AdvertentieJ Goeree-Overflakkee valt droog (Speciale berichtgevingt Goeree-Overflakkee valt droog. Telkens wordt weer een van de vele gaten in de dijken gedicht en kan een polder zich gaan bevrijden van het overtollige water. Het zakt soms decimeters, per dag, soms slechts enkele centimeters. Huis en erf komen als uit het water omhoog. Het angstaanjagende van de watervlakte maakt plaats voor de lugubere aanblik van wat is vernield en besmeurd. Op de velden dichtgeslibde ploegvoren. in de dorpen in puin gera- meide huizen, onder modder bedolven wegen, vernield plaveisel, in het ongerede geraakte buizen van gas en waterleiding en onklaar geraakte kabels. >Ien komt weer in de huizen en begint de strijd tegen de bin- nengevloeide modder. van het water en aanpakt om zo spoedig mogelijk van de modder bevrijd te zijn. Zo komt men in Oude Tonge over dijkjes waarlangs bijna onafzienbare velden wrak hout onder de wind in het drabbige water ritselen. Tussen losse plan ken en halve varkenskotten drij ven stukken van mahoniehout- meubilair, veilingkisten, stoelen en een helblauw beschilderde bedstee deur. Oude Tonge raakt langzaam aan het water kwijt. De sfeer is er ge spannen want het is een doden- dorp. Een op de tien inwoners kwam om het leven en er zijn er nog maar 140 gevonden. 160 Ver misten liggen nog onder het puin van de ingestorte huizen of onder de hopen wrakhout die in het wa ter tussen de huizen zijn bijeen gedreven. Van bijna iedere inwoner moet nog een omgekomen familie lid of goede kennis worden gevon den. Nieuwe Tonge is een onbeschrij felijke chaos van modder, waarin met man en macht getracht wordt orde te scheppen. Zeventig vermis ten waarvan er pas dertig zijn ge vonden. De geëvacueerden mogen nog niet terugkomen. De kinderen zeker niet. De vrouwen krijgen soms vergunning voor twee dagen om te zien wat er nog van het meubilair te redden is en hun hul zen van het ergste vuil te ontdoen. Een gedeelte van de mannen mocht blijven om te werken, in het dorp aan berging en herstel, aan de dijken om het water geen tweede kans te geven. Oude Tonge werd zwaar getrof fen. Lang de haven liggen reeds enorme stapels wrakhout, die wer den geborgen. Men vond er vele doden onder. Men vindt nog elke dag doden. Daarvoor zijn hulpkrachten uit Haarlem gekomen, vrijwilligers die dit zware werk helpen opknap pen. omdat men de achtergebleve nen hiermede niet heeft willen be lasten. Over de straten van het dorp zijn bossen draden gespannen. Agregaten zorgen des nachts voor licht. Er zijn ook vrouwelijke vrij willigers en maatschappelijke werksters. Burgemeester Van Di]k wil de vrouwen en kinderen niet terug hebben, voordat alle doden gebor- Strijd tegen de modder Flakkee valt snel droog. Men kan over de binnendijken, die de van water vrije verkeerswegen öp het eiland zijn. nu van Middelhar- nis uit Ooltgensplaat, Den Bom mel, Oude Tonge en Nieuwe Tonge zonder moeite bereiken. De dijkga- ten zün hersteld, vele slechts pro visorisch. en een enkele maal moet de auto zich. benedendijks op een zandzakkendam of een in haast aangelegd rul zandpad wagen om een nog niet hersteld dijkgat te passeren. Minder angstaanjagend, maar wellicht nog troostelozer is de aanblik van het drooggevallen land. Over grote oppervlakten is het dikwijls bedekt met een dikke laag bemodderd stroo. Dat komt van de kuilen waarin de grote voorraden uien werden bewaard. Die voorraden zijn uit elkaar ge slagen in de wilde stromingen en langs de dijken liggen in een onaf gebroken guirlande millioenen uien te rotten met een penetrante geur. Zo bereikt men Ooltgensplaat dat sinds enkele dagen bevrijd is Rampenfonds ruim f71,5 mill. Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond voor een totaal bedrag ge stort van ruim 71.5 mil- lioen. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van 0.8 millioen gulden. „Econ. Statistische Berichten" bevat een grafiek van de groei van het Nationaal Rampenfonds. Van de 2de tot de 9de Februari groeide het fonds tot f 25 millioen. een bedrag, overeenkomend met de over het gehele jaar 1950 aan collecten, inschrijvingen en andere vrijwillige bijdragen voor sociale zorg ontvangen gelden. Op de 13e Februari was de stand f 40 millioen en op de 21ste was zij f 55 millioen, het bedrag, dat in 1952 gemiddeld per maand voor tabaksartikelen werd uitgegeven. Na de 26ste Februari liep de curve niet meer zo steil naar boven. De groei nam toen een meer geleide lijk karakter aan. Slachtoffers watersnood 26e Lijst OUDE TONGE Bierbooms-Legierse. Jozina Ma ria, geb. 19.4.09; Dekker, Adrianus Abraham, geb. 12.4.40; Kersten- Buijs, Catharina Antonia, geb. 9.7. '26; Krouwer, Anthonij W. R., geb. 4.7.96: Krouwer. Elisabeth Maria, geb. 29.9.33: Krouwer, Johanna Ma ria, geb. 17.12.34; Krouwer-Nijsse, Johanna Maria. geb. 26.1.98; Van Noord. Jan, geb. 8.8.14 echtgenoot van Elisabeth de Berg; Ouwens, Wouter, geb. 17.4.52. STAVENISSE Van der Reest, Abel Jan. geb. 9. 11.89 te St. Philipsland, echtgenoot van H. Wesdorp, laatste adres: Kerkstr. A 363; Van Zuien, Jacob Adriaan. geb. 7.2.09 te Stavenisse, echtgenoot van D. C. Wesdorp, laat ste adres- Kerkstraat A 320. STELLENDAM Begravem te Melissant: Boshoven, Arend Gerrit, geb. 25.4.46 te Stel lendam, laatste adres Meidoom- straat 5. STRIJEN Aanvulling op 4e verlieslost. Thans geborgen: Herweyer. Jo hannes, geb. 7.8.85 te Stellendam, laatste adres Buitendijk 17. In het dropseizoen Brand in dropfabriek Bluswater werd dropwaler Aanzienlijke schade is gister avond door brand aangericht in de fabrieksafdeling voor de drop- fabricage van de N.V. Kon. Phar- maceutische Fabrieken, voorheen Brocades Stheeman en.Pharmacia te Meppel. Het personeel was juist naar huis gegaan, toen het vuur in de droogafdeling werd ont dekt. Men kon niet verhinderen, dat de bovenverdieping van het fabrieksgebouw uitbrandde. Dank zy brandmuren en branddeuren bleven de belendende fabrieksge bouwen gespaard. Het bluswater stroomde als dropwater uit het brandende gebouw. Weliswaar dekt de verzekering de schade, doch het concern is zeer gedu. peerd, daar men midden in het dropseizoen zit. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Minister Donker bezoekt Stavenisse De minister van Justitie, mr. L. Donker en de secretaris-generaal van Justitie, mr. J. C. Tenkink, hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan het geteisterde Sta venisse. Zy arriveerden met een helicoptère. Er werd een bespre king gehouden met de burgemees ter, de heer L. A. Verburg en de districtscommandant van de Rijks- politie in Zeeland. Na de bespre king werd een korte wandeling gemaakt door de gemeente. Toen minister Donker en mr. Tenkink wilden vertrekken, kon de helicop tère niet opstijgen. De burgemees ter moest eerst enkele reserve accu's laten aanrukken. dan Aetherland Pharmacia Finse geschenkzending aangekomen Met het 2415 brt. metende s.s. „Hulda Thorden" arriveerde gis termiddag in de Merwehaven te Rotterdam een zending van de Finse regering en van enkele par ticuliere firma's ter leniging van de nood ontstaaji door de ramp. De zending bestond uit 485 stan daards gezaagd hout, 392 vadem rond hout, alsmede een geprefabri ceerd huis, dat te Herkingen zal worden geplaatst, tien barakken, waarvan er één te Middelharnis zal verrüzen en de overige vermoe- deiyk naar Goeree Overflakkee zullen gaan, twee schoolgebouwen, bestemd voor Klundert (N.B.) en twaalf ton hardboard, te gebrui ken bij huizenbouw in de getrof fen gebieden. Vrouwelijke vrijwilligers verlenen goede hulp Minister mr J. Algera, veertien leden en plaatsvervangende leden van de watersnood-commissie uit de Tweede Kamer, de directeur- generaaJ van Rijkswaterstaat, ir R. A. G. Maris, alsmede enige van diens naaste medewerkers bezoch ten gisteren Goeree-Overflakkee. De directeur-ingenieur van de Zuidhollandse Waterstaat, ir L. J. Klein en enige van diens medewer kers traden by deze tocht als leids lieden op. Tyaens een bespreking bleek, dat men goede moed heeft om de dyken voor de herfst tot drie meter hoogte hersteld te hebben. Maar dan, zo werd tot uitdrukking gebracht, moeten er meer hulp middelen komen. Speciaal zit men verlegen om graafmachines (drag lines), bulldozers en welicht nog enige perszulgers. De drie aanne mers, die voor de Provinciale Wa terstaat werken, hebben al in België en Duitsland hun voelhorens uitgestoken om dit materieel te pakken te krügen. „Om machines zitten we te springen", zo werd gezegd. Volgens mededelingen van ir Klein zal de helft van de 58.000 hectare door de stormvloed onder water gekomen grond, medio Maart weer droog zün en eind April zal het overstroomde gebied tot beneden de 20.000 hectare ge zakt zün. In de loop van de zomer, als men de dyken stormvrij hoopt te hebben, zullen de laatste hecta ren droog kunnen vallen. Bezoek minister Van Thiel Ook de minister van Maatschap pelijke Zorg, mr F. J. van Thiel, bezocht gisteren Goeree-Overflak kee. Hij bezocht Ooltensplaat, Oude en Nieuwe Tonge en Middel harnis. Van vele zijden wees men de minister op het belangrijke werk van de vrouwelijke vrijwilli gers, die grote steun verlenen bü het enorme werk om de huizen weer slibyrij en bewoonbaar te maken. Deze 217 vrouwen zyn door de afd. Zuid-Holland van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in groepsverband aan het werk gezet. Zu blyven tien dagen werken en worden dan door anderen vervan gen. Want het werk is heel zwaar. Mevrouw De Ruyter—De Zeeuw, ondervoorzitster van de Stichting, had de minister uitgenodigd tot deze rondreis. Zij zelf en de on derdirecteur, de heer Flantua, vergezelden hem en lichtten ook de mede uitgenodigde pers voor. Toestand in Bruinisse Nog vier gaten moeten worden gedickt In de Oude Dyk, de doorgebro ken Binnendijk tussen Bruinisse en Oosterland is het derde dykgat thans gedicht. Nog vier gaten, van betekenis en nog enkele kleinere moeten nu nog worden gedicht, wil Bruinisse droogvallen. De duur van het werk is nog niet te schatten, doch verheugend is. dat steeds meerderen terugkeren om de helpende hand te bieden. Dit schept echter huisvestingsproble men, daar wel de mannen, maar niet de vrouwen mogen terugke ren en omdat in het watergebied niet mag worden geslapen en dat terwijl zeker 4/5 van de gemeente tot het watergebied behoort. Overwogen wordt, nu, barakken te plaatsen, in de drooggevallen Stoofpolder. Een zending bedden en dekens van het Rode Kruis is reeds ontvangen. C FEUILLETON Hoofdinspecteur Bratorius keek even verongelukt op de kale kruin van zijn superieur en zuchtte. Toen ging hy verder: Er bleken zich oorspronkelyk in het gebouw twee brandkasten, meergenoemd safes, te bevinden, waarvan de ene een los geplaatst exemplaar was van nieuwe make lij. dat pas in gebruik was genomen. De andere safe was een zogenaam de vaste kast, spykervast in de muur bevestigd, van grotere af metingen. De kleine brandkast, die volgens de plannen later eveneens spijkervast zou worden geplaatst, was provisorisch in gebruik geno men. Deze kast, metende exterieur een meter vijftien hoog. tachtig centimeter breed en vijfenzeventig centimeter diep, bleek hedenmor gen met Inhoud uit het perceel verwijderd door een of meer onbe kenden, die blijkens de aangetrof fen sporen is (zijn) binnengekomen na uitsnijding van een ruit in het linkerraam naast de achteringang van het gebouw. Eveneens blykens de aangetrof fen sporen werd de kast op een deurmat gesleept naar genoemde achteruitgang, welke met een breekijzer of anderszins werd ge forceerd en geopend. Vervolgens wijzen de sporen er op dat de kast over de binnenplaats door middel van slepen vervoerd werd naar het aan de Zuidkant dier binnen plaats aangebrachte poortje, dat door Jos. Lodewijhs toegang geeft tot een smalle gang tussen de aan de Begynenstraat gelegen percelen, welke gang uit loopt in genoemde straat. Het poortje voornoemd was eveneens geforceerd en geopend, en evenzo was het geval met het poortje aan de uitgang van de Begynenstraat, Hel was by dit voorlopige onder zoek niet uit te maken of het for ceren aan de binnen- dan wel aan de buitenzyde had plaats gehad. Volgens verklaring van de nacht waker, wiens taak en opdracht het is des nachts van twaalf tot zes uren iedere twee uren de sloten van de voordeur benevens die van het achterpoortje te controleren, was aan deze sloten niets bijzonders te merken geweest. Dit is in overeen stemming met de bevindingen van ondertekenaar dézes, die bij zijn aankomst in het perceel om acht uur tweeëntwintig deze morgen het achterpoortje heeft geïnspec teerd. Het poortje was toegeklemd met een houten spie en aan de buitenzyde van het geforceerde slot was geen bijzonderheid te con stateren. Bovendien... Hoe kan dat nou... kwam de commissaris er tussen. Dat ach terpoortje was geforceerd, zeg je. Dan moet die nachtwaker dat by zijn laatste controle toch hebben gemerkt? Of is dat controleren een grapje? Hoofdinspecteur Bratorius zette zich geduldig tot uitleg. Aan de buitenkant was niet te zien dat het slot inwendig was kapotgemaakt, zei hy. Het poor tje zat muurvast dicht door die spie, die er tussen geklemd zat. Hy heeft geprobeerd of het poortje op slot was en ogenschijnlijk was dat het geval. O. zei cie commissaris lydelyk. Toen veerde hU recht in zyn stoel en richtte zich op levendige toon tot de hoofdinspecteur: Wat denk je er van. Brat? Ver tel me eens wat je er van denkt. Koe is het gegaan? Bratorius wreef peinzend langs zyn kin, en zei een hele tyd niets anders dan: tja... tja... Eindelijk kwam hy blijkbaar tot een con clusie Volgens my hebben de dieven want het zyn er natuurlijk meer dan één geweest met een soort loper het slot van het achter poortje kapot gedraaid, waardoor het verend sleutelgrendeltje te rugsprong en het poortje open kon. Ze hebben het toen achter zich dichtgeklemd met die houten spie, met het oog op eventuele controle van de nachtwacht. Daar na zyn ze door de smalle gang naar het tweede poortje gegaan, dat toegang geeft tot de binnen plaats van de bank. Die binnen plaats is omgeven door een hoge muur, behalve aan de kant waar de bank grenst aan het huis van de dames Jutte. De tuin van die dames en de binnenplaats van de bank worden gescheiden door een lagere, afge brokkelde muur, die nog histori sche waarde heeft naar ik meen. In ieder geval was het gemakkelijk voor de inbrekers om op die bin nenplaats te komen, want het tuin poortje van de dames Jutte was niet afgesloten en via die tuin kon den ze eenvoudig over de lage muur by de achterzijde van de bank komen. En deden ze dat? CWordt vervolg dj. HEDENAVOND Vincent van Gogh 21.10 uur op de 298 meterband Hilversum II N.C.R.VJHer man Felderliof heeft voor van avond een reportage samengesteld van de vervaardiging van de kleu renfilm en de inrichting van de tentoonstelling, die betrekking zul len hebben op de gróte expressio nistische kunstschilder Vincent van Gogh 18531890), die een eeuw geleden in Zundert werd geboren als zoon van de aldaar staande predikant. Als jongen kreeg hij een baantje bij de kunst handel Copiel op de Plaats in Den Haag, waar Mauve zag lioe hij trachtte zelf ook te tekenen. Mauve bood hem zijn hulp aan in de vorm van lessen, maar toen hij op de eerste les een gipskop voor Vincent neerzette met de uitnodi- ging deze eens netjes uit te teke nen. nam Vincent het ding en smeet het op de grond. Vincent had toen dus al iets eigengereids. Hij zou dat steeds sterker vertonen. In de Borinage, waar hij zich als naïef idealist en gelovige onder de Henegouwse mijnwerkers begaf. Tenslotte als minnaar, toen hij zich een oor af- sneed en het aan zijn geliefdt stuurde. Dit teas wel het flagrant- ste bewijs, dat de eigengereidheid ivas uitgelopen in een geestelijk defect. Dr G. Kraus wees er echter in de Neurologische Bladen op Jrg191/1, no. 5) dat de nadelige invloed van zijn geestesziekte op zijn kunst practisch nihil is ge weest. Integendeel, hoe verder zijn toestand verergerde, hoe groter zijn kunst werd. En hoe verder hij via Antwerpen, Parijs (1886) Arles (1888) en Saint Rérny naar het Zuiden ging, hoe meer „de natuur- wereld i"n vlammen opging om dc geest te openbaren" (Bierens de Haan). T elevisieproöramma ZATERDAG 7 MAART Gezamenlijk programma Aanvang ongev, 16.30 uur: Voetbal wedstrijd Nederland—Denemarken Aanvang ongev. 20 00 uur: „Beui Open! Dyken dicht". Radioprogramma ZATERDAG 7 MAART Hilv. I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. iOm 9.35 BEKNOPT NIEUWS Binnenland Het Tweede Kamerlid Haken (CPN) heeft de Regering vragen gesteld over s.i. gebrekkige organisatie bij de verdeling der ingezamelde goederen en of de voUrsmPTpcomité s mogen worden ingeschakeld bij dit werk Teneinde het vervoer op Zeeland zo vlot mogelijk te kunnen afwikkelen en het grenskantoor Kapellebrug te ont lasten. zal behalve van het grenskan toor Kapellebrug. ook gebruik kunnen worden gemaakt van het grenskantoor Clinge dat van 8 tot 12 en van 13 tot 17 uur open is In ons bericht van gisteren over be wegingsvrijheid bij herhalingsoefenin gen is een woord weggevallen, waar door een verkeerde indruk wordt ge wekt. De bedoeling is. dat er geen bewegingsvrijheid zal worden ver leend tijdens oefeningen die niet lan ger dan een maand duren. Te Assen is gisteren een nieuwe fa briek van de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co N.V. te Hengelo, in gebruik genomen. Deze fabriek neemt de productie van serie-pompen van het bedrtif over. Verschenen is een mars „Beurzen open. dijken dicht", tekst van Stan Haag. compositie van Piet Lusten hou wer De gehele opbrengst, ook de auteursrechten van Buma. komt ten goede aan het Rampenfonds. Piet Ger- tenaar lekende de titelpagina. Voor dc Rotterdamse Rechtbank is het spoorwegongeval van 7 November jl. aan de Waalhaven behandeld. Zo als men zich herinneren zal. is toen een trein die personeel van de olie raffinaderij te Pernis vervoerde, van achteren aangereden door een andere pcrsoncelstrein. Tegen de 32-jarige locomotief-bankwerker C. J. S. en de 25-.|arige rangeerder G. van L„ beiden uit Rotterdam, die op de laatstge noemde trein hadden gezeten, werd elk drie maanden gevangenisstraf ge- Te Aurich in Duitsland is de Neder landse 34-jarige chauffeur H. B. uit Haren veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens dood door schuld „HET VIERDE PRINSENKIND" EN DE WATERSNOOD „Het Vierde Prinsenkind" heeft besloten zijn vacantiekampen ook open te stellen voor watersnood weesjes. Aan de burgemeesters is verzocht de kinderen te laten re gistreren. De adressen moeten dan worden opgegeven aan het secre tariaat van de stichting, Hof 13 zw., Dordrecht. Zoals bekend, is op 24 Februari jl. in Klazinaveen-Noord in het Schol- tenskanaal het lijkje gevonden van een pasgeboren kindje. De politie heeft thans de moeder van dit kindje opgespoord. Het bleek te zijn de zes tienjarige W. IJ. te Berger-Compas- cum Het meisje kan vermoedelijk niet voor het misdrijf verantwoordelijk worden gesteld. In verband met deze zaak is voorts de moeder van het meisje gearresteerd. De rechter-commissaris, die met. het onderzoek werd belast in de verduis teringszaak tegen de effectenmakelaar Van der H. uit Oss, heeft ten behoeve van een gedetailleerd onderzoek der bescheiden een Rijksaccountant be noemd. Van de zijde van de verdedi ging werd surséance van betaling overwogen, terwijl van de zijde der crediteuren een faillissementaanvrage in de bedoeling ligt. By gunstig weer verwacht men in Harderwijk de opening van het seizoen voor de palingvisserij half of eind April. Het bestuur van de vereniging ..Harderwijk ais visserijstad" stelt zich voor ter gelegenheid van die opening een vlaggetjesdag voor de vloot te or ganiseren De gemeente Den Bosch zal de Ne derlandse Spoorwegen ter herinnering aan de opening van het nieuwe Bos sche station een beeldhouwwerk aan bieden (voorstellend de stichter der stad. Hertog Hendrik) dat geplaatst zal worden in de grote hal. Voorts zal de gemeente aan de N. S. een twee tal banken aanbieden, welke aan weerszijden van de ingang zullen worden geplaatst. De verenigingsraad van de VARA, waarin vertegenwoordigers uit de ruim 600 afdelingen zitting hebben, komt op 25 en 26 April a.s. in jaarvergadering bijeen. De vergadering zal worden ge houden In het Troelstra-oord te Eg- mond aan Zee. De rederij van de Nederlandse kust vaarder „Westerdok", die Woensdag avond op de Theems in aanvaring Is gekomen met, het Noorse s.s. „Hildur I", deelt mede, dat het schip niet zwaar beschadigd Is. In Londen zal een kleine noodreparatle worden verricht, daarna keert de Westerdok naar Am sterdam terug. Voor de technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden door de Ver enigde Naties is dezer dagen te Kara chi gearriveerd de Nederlander H P. Hennevelt. De heer Hennevelt zal ad vies geven betreffende de vervaardi ging van medische en chirurgische in strumenten en apparatuur. Hij zal zyn hoofdkwartier in Sialkot ln het noor delijk deel van Punjah vestigen. Klein Warnsborn te Arnhem, het in den lande bekende instituut voor kin deren, die in huiselijk milieu of in het klassikale schoolstelsel aanleiding tot moeilijkheden geven, bestaat binnen kort 50 jaar. Waterstanden). 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld" causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Piano recital. 12.00 Gram.muziek 12.30 Land- en tuïnbouwmededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Radioweekjournaal 14.20 Gram.muziek. 1445 Van Boek tot Boek. 15.00 Lichte muziek 15.30 „Van de wieg tot het graf", cau serie. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Voetbalwedstrijd Nederland-Dene- marken. 18.15 Nieuws. 18 30 VARA- Varia. 18.35 Gemengd koor 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout", causerie. 19.40 ..Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 Deze week, causerie 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek. 20.15 „Beurzen Open! Dijken dicht". 21.45 Gram.muziek. 22.00 Socialis tisch commentaar. 22.15 Gev. muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws 23.15 Gram.muziek. Hilv. H. 298 m. KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7 30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.00 Nws. en weerberichten. 8.15 Gram.muz 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram.muziek. 11 00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12." 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen). 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.35 Amusements muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14,20 Engelse les. 14.40 Amateuruitzending. 15.15 Kroniek en Letteren en Kunsten. 15.55 Omroeporkest en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gev. muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Dansorkest. 18.40 Regeringsuitzending: .Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Nws. 19.10 Gram.muziek 19 20 Parle- mentsoverzicht. 19.30 Gram.muz. 20.00 „Lichtbaken" causerie. 20.15 „Beurzen Open! Dyken dicht' 22.00 „Veronica", hoorspel 22.45 Avondgebed en lityrgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 „Matthaus Pas sion" (2e deel), oratorium (Gr.pl.). Engeland. Home Service. 330 m. 12.00 Hoorspel. 12.30 Gram.muz. 12.55 Gevarieerd programma. 13,55 Weerberichten. 14.00 Nieuws. 14.10 Hoorspel. 14.40 Gram.muziek. 15.00 Leger des Heils orkest 15 30 Dans muziek. 16.00 BBC Northern Orchestra. 16.40 Sport. 17.35 Gev. programma. 18.00 Voor de kinde ren. 18.55 Weerberichten 19.00 Nieuws. 19.15 Sport 19.30 Gev I muziek. 20.15 Interviews 20.45 Parlementsoverzicht. 2100 Gev. programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Hoorspel. 23.45 Avondgebeden. 24.00 Nieuws. Engeland. Light programme. 1500 en 247 m. 12.00 BBC Welsh Orchestra en solist. 13.00 Parlementsoverzicht. 13.15 Dansmuziek. 13.55 Sport- parade. 14.15 Balletmuziek. 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Variété orkest en solisten. 15 45 Franse muziek. 16.15 Militair orkest. 16.45 Orgelspel. 17.00 Sport. 18.00 Gram. muziek. 18.30 Sportuitslagen. 19.00 Jazzmuziek. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Hoorspel. 21.30 Con certorkest. koor en solisten. (Om 22.15 Hoorspel). 23.00 Nieuws. 23.1T Amusementsmuziek. 24.00 Gram. muziek. 0.56 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.25 Lichte muziek. 14.00 Amusementsmuziek. 15.00 Spaanse volksliederen. 16.00 Gevarieerd programma. 18.00 Lichte gram.i 19.00 Nieuws. 19.30 Kinderkoor. 20.00 Gevarieerd programma. 21.45 Nieuws- 22.10 Klassieke muziek. 22.40 Dansmuziek. 24.00 Nieuws. 0.15 Dansmuziek. 1.00 Jazzmuziek. 2.15 Muziek tot morgenvroeg. Brussel. 324 m. 11.45 Gram.muziek. 12 30 Weer berichten. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianorecital. 13.30 Saxofoon en piano. 13.45 Pianorecital. 14.00 Saxofoon piano. 14.15 Vlaamse muziek. 15.00 Muziekkroniek. 16.00 Gram.muz. 16.15 Kinderliedjes. 16.40 Gram. muziek. 16.45 Engelse les 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muziek. 17.30 Strijkkwartet. 18.10 Gram.muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram.muziek. 19.45 Cabaret. 21.00 Gram.muziek. 21.15 Televisie kroniek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. muziek. 22.45 Idem. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek Engeland. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 17.0017.15 Engelse les voor be ginnelingen. (Op 224. 49. 42 en 31 m.). 22.00—22.30 Nieuws Spiegel van de week. Sportjournaal. (224 en 49 m.). BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M. Descendre-van Doesburg, z.; T. Wijkmeijer-Zucker, d.; J, Baatenburg de Jong-van den Bom, z.; M. G. Bakhuis-Spaargaren, z.\ M. Hakkoer-Kooijman, d.; L. A. Dijkgraaf-Lokkers, 2d.; E. Knocster. Blok. d.: M. J. van der Vliet-Buijze- naars, z.: A. J. Rengers-Boot. d den Dulk-Roos, d.; C. M. Kooper* Janssens, d.; W. C. Zuijderwijk-Kas. bergen, d.; C. J. van Rest-Zuider- vaart, z.; E. W. S. Jonkers Botlv vodH, C., Kt. de Weerdhof, d.; burg-van Tol. d.; Vroomans. z,; J. Wesseling. z.: E. M, C. Stoppelen* J. A. M. Schalen- E. van der Meer- Janssen-Vink. R. E Sollie-Dreves. d.; J. de Hoop- de Ruijter. z.; W. F. Hoogen Stoeven- beld-Damme, z.; M. Koen-Beek, d.; G. E. Meijer-van Leeuwaarden, z.; J. Pakvis-van der Noll z.; Th. H. N. Groen-van Hilten, d.;'H. J. van Vugt. Bodrlj, d.: J. C. H. Goedraad-Kames, z,; E. A. Bos-Hammond, z.; S. E. Pie. laat-de Jong, z. OERLEDEN F. W. M. van Leeu wen. vrouw, gehuwd geweest met J. D. H. v. Koekenberg, 77 j.; M. A. Eykelhof, vrouw van P. P. A. M, van Bobeemen, 72 j,; P. N. Kramer, man, gehuwd geweest met W. L. G. Zaal berg, 76 j.; J. Gruijters vrouw van A. de Bont. 75 J.; H W. F. Otto, man van C. M. M. ten Bosch, 66 j.; J. H. Volkers, man van B. Haver kamp, 80 M. J. Bruijstens, vrouw, gehuwd geweest met J. van Eyke- lenburg, 79 j.; S. den Heijer. man, ge huwd geweest met C. Vrolijk, 80 j.: F. J. Rogier, man van M. L. H. Schüller 76 j.: H. Meijer, man van J. van Brummelen. 71 j.: J. Over- sloot, man van C. van Dijk, 78 j.; B. Hodde, ongehuwde man. 49 j.; C. W. Martinius, vrouw, gehuwd geweest met D. Slootweg, 80 j.; J. C. Kou- wenberg. man van A, C. Janssens. 67 j.: M. Romberg, vrouw van F. A. Mastenbroek, 47 J.; W. A. C. Klok- kers man. gehuwd geweest met W. van Giezen. 91 j. AGENDA VRIJDAG 6 MAART Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant". 20 uur: „De Lentesterren hemel". Koninkl. Schouwburg 20 uur: „Staatszaken" Diligentla 20 uur: Con cert Museum Kamerorkest en koor. o.l. v. D J. Balfoort. Kleine Comedle 20.15 uur. „Moord bij open doek". HokiJ 20.15 uur: Weense IJsrevue ZATERDAG 7 MAART Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15.45 cn 20 uur: ..De Lentester renhemel". Kon. Schouwburg 20 uur: .Staatszaken". Geb. voor K. en W. 0 uur- Conc. Residentie-orkest o.l.v. V. v. Otterloo. Sol. Cor de Groot, pia- io. Kleine Comedie 20.15 uur: „Moord bij open doek." BIOSCOPEN Apollo: Bureau Zedenpolitie, 12, 1430 16.45, 19 en 21.15 u. B. 18. Asta: Les Miserables. Michael Rennle. 14.30. 18.45 en 21.15 u. Zond. 13.30. 16. 18-45 en 21.15 u. B. 14. Capitol: De Verboden Vrucht. Fernan- del. 14 en 20 u.. Zat. 14. 18.45 en 21.15 u. Zond. 13.30. 16. 18.30 cn 21-15 uur. B. 18. Zondag 11.30 u.: Het brandende vraagstuk. B. 18. Centrum: 's Nachts langs de weg. Hans Albers. 13, 15, 17. 19 en 21.15 u. B 18 Zat. en Woensdag 13, 15 en 17 u. en Zondag 11.30. 13.15, 15 en 17 u. Kindermat. City: Het Wonder van Fatima (The Miracle of Fatima) Gilbert Roland. 14.15. 19 en 21.15 u. Zat. en Zondag 14. 16.30. 18.45 en 21 u. Elke leeft. Corso: Balalaika. Nelson Eddy 14.15 en 20.15 u. Zat. 14.15. 18.45 en 21.15 uur. Zondag 14. 16.30. 18.45 en 21.15 uur. B. 18. Hollywood: Diplomatic Courier (Ge heim koerier Mike Kells) Tyrone Power. Vrijd., Zat., Zondag 14.30, 16.30. 19 en 21.15 u. Van Maandag af 14.30. 19 en 21.15 u B. 14 Zondag 12 u. De Duivel was de laat ste gast. B 18. Kriterion: Dê bruid kan niet wachten (La sposa non pyo' attendere) Gino Cervi. 14.30, 19.15 en 21.15 u. Zond. 13,30, 15.30, 19.15 en 21.15 u. B. 18. Metropole: Verboden spel (Jeux In- terdits) Brigitte Fossey. 14.15 en 20.15 u. Zat. 14.15, 18.45 en 21.15 u. Zond. 14. 16.15, 18.45 en 21.15 u. B. 14 Musica: Die Czardasfürstin, Marika Rökk 14.15, beh. Zat, en Woensdag en 20 u. Zat. 19.15 en 21.30 uur. Zondag 14.30. 16.45, 19.15 en 21.30 u. Elke leeft. Zat. en Woensdag 14 en 15.30 u. en Zondag 11.30 en 13 uur Kindervoorst. Odeon: Ivanhoewreker des Ko- nings. 14.15, 19 en 21.15 u. Zondag 14. 16.30, 18.45 en 21 uur. B. 14. Olympia: San Francisco. Spencer Tra cy. 14 en 20 u. Zond 14, 17 en 20 u. B. 14. Passage: The world in hls arm» (De avonturen van Captain Clark) Gre gory Peck. 14.30, 18.45 en 21.15 uur. Zond. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 U. B. 18. Plaza: De terugtocht der Helden (Re- treatl Heil!), Frank Lovejoy. 14.15, 19 en 21.15 u. Zond. 14. 16.30. 18.45. 21 u. B. 14. Rembrandt: Er kan nog meer bij (Room for one more) Cary Grant. 14 en 20 u. Zat. 14, 18.45 en 21.15 u. Zond. 13.30, 16, 18.45 en 21.15 u. B. 14. Zond. 11.30 u. Artlstentragedie B. 14. Rex: Bittere rijst, Sllvana Mangano. 9.30—21.30 u. Zond. 11.30 u. B. 18. Roskam: Anna. Silvana Mangano, 20 u. beh. Dond. Zond. 18.45 en 21 u. B. 14 In de penarie. Zat. Zond. en Woens dag 14.30 u. Elke leeft. Roxy: De Koning der Wildernis (The Lion and the Horse) Steve Cochran Vrijd.. Zat.. Zondag 14.30, 16.30. 19 en 21.15 u. Van Maandag af 14.30. 19 en 21.15 u. B. 14. Zondag 12 u. De Rode aarde B, 18. Seinpost: Zo zijn we niet getrouwd (We're not married) Ginger Rogers 14.15 en 20.15 u. (beh. Vrijd.av.). Zondag 14.15. 17 en 20.15 u. B. 18. Studio: Stel je voor-dat ik de domi nee trouwde! (Tank om jag gif ter mig med prasten) Viveca Llndfors 14. 16. 19 en 21.15 u. B. 18. Zondag 11.30 u. De barbier van Sevilla, elke leeft. Thalia: t.m. Woensdag Vals Geld. 14.30. 16.30. 19 en 21.15 u. Zond. 17. 19 en 21.15 u. B. 18. Dond Haaien in New York B. 18. Zond. 13. 15 De Rode Hengst. Elke leeft. Uitkijk: The Galloping Major. Basil Radford t.m. Maandag. 14.15. 19 en 21.15 u. Zond. 13, 15.15, 19 en 21.15 u. Elke leeftijd. West-End: Storm over Malakka (The Planter's wife) Claudette Colbert. 14.15 en 20.15 u. Zat. 14,15, 18.45 en 21 uur. Zond. 14, 16.30, 18.45 en 21 u. B. 14. Cineac: Actualiteiten, 924 u. Zond. 11.30 uur. Cefa: Grote verwachtingen. Woensd. en Dond. 20 u. B. 14. Wassenaar Astra: De Knuppel in het Apenhok. Cary Grant, t.m. Woensdag 20 uur Zat. 19 en 21.15 u. Zondag 14.30. 19 en 21.15 uur. Elke leeftijd. Othello de Moor van Venetië, Orson Welles Dond. 20 u. B. 18. Voorburg Forum: De Zoon van de Kalief t.m. Zondag 20 uur. Zondag 14.30 u. B. 14 Triomf der Liefde, Claudette Colbert Maand. t.m. Woensdag 20 u. B. 14. 39. „Ge hebt het gehoord", sprak Joris met een breed ge baar naar de aan wezigen, „Zijne Ma jesteit beveelt mij om U allen onder mijn behandeling te nemen. Welnu, ver heugt U; ik aan vaard deze opdracht! Uiteraard zal ik voor mUn prima behande ling, een prima ho norarium in reke ning brengen, duch bedenkt hierbij, dat gezondheid de groot ste schat is. Pecunia non olet, zoals wij doktoren zegden En thans, mijn dier bare patiënten, be- veel ik om ogenblikkelijk naar bed te gaan! Natuurlijk waren Isen Grim en zijn trawanten danig gebelgd over dit laatste bevel, maar zij moesten gehoorzamen, nu zy op last van de koning onder de behandeling van Joris waren gesteld. „Mij naar bed te durven sturenschuimbekte Isen Grim, „hij weet best, dat hij ons met één enkele witte pil kan genezenen nu maakt hij er deze pop penkast bij! En daar moeten wij straks nog voor betalen ook! Maar eens zal ik mijn rekening met hem verefenenü" „Wat kunnen wij er aan doen. heer graaf?", zuchtte de hofarts, her tog Bruno ondersteunend, die het weer te kwaad met de slaapziekte had. „wij zijn in zyn macht. Wij kunnen slechts hopen, dat nij ons niet al te lang met zijn zogenaamde behandeling sart, alvorens ons de witte pil te geven".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2