Het weer in Februari Nog honderd doden wachten op een graf Nadere inlichtingen omtrent de nationale ramp Overwegingen van de president van rechtbank te Middelburg NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DONDERDAG 5 MAART 1953 Na vier weken weer in Oude Tonge OUDE TONGE, Woensdag. JTELKENMALE wanneer wij in de afgelopen weken werden herinnerd aan die naargeestige winterse middag kort na de ramp waarop wij Oude Tonge voor het eerst bezochten, voelden we de beklemming weer over ons komen. Dan zagen wij het kleine dijkdorp weer voor cms zoals wij het ontwaarden toen wij met een bootje van zee uit naderden: een troosteloze, spookachtige ruïne in een eindeloze, lugubere vlakte van water en nog eens water. Nu, vier weken later, waren we er terug. We maren gekomen met een gematigd optimisme, verwachtend, dat de ergste verschrikking zou zijn weg genomen, maar, gaande door de besmeurde straten, langs de onder het bom bardement van de wrede zee bezweken gevels, werdei^we ons met elke schrede bewust hoe zeer, nu het water is gaan vallen, de ware omvang van het ge beurde eerst duidelijk gaat worden. Met elke centimeter water, welke er zakt, wordt iets afschuwelijks onthuld, wordt het macabere beeld vergroot en verscherpt. En bij alle beklemming, die er was, voegde zich, met elke minuut welke wij langer toefden in dit verlaten oord, waar de dood zo meedogenloos heeft toegeslagen, de verbittering; verbittering om de onbegrijpelijke onbewogen- heid van die enkele honderden mannelijke bewoners, die hier zijn achter gebleven Over goed- en slecht- willenden TN enkele wiggen, gevormd door de 1 geschonden dijk, enkele rijen ver dronken huizen en de landinwaarts, naar Den Bommel, leidende weg, heeft de felle Noordwester alles wat er in en na de rampnacht in de onderge lopen polder aan huizen, boerderijen, schuren en opstallen uit elkaar werd geslagen en vernietigd, tezamen ge dreven en opgestuwd tegen de achter kant van de gespaard gebleven pandjes. Over een lengte van enkele honder den meters zijn heuvels opgeworpen, gevormd door wrakhout, kleding, huisraad, pakken stro, takken en cada vers, hier en daar door aanslibbende modder tot een vaste, stinkende massa samengeklit. Een twaalftal mannen van de Ge meentelijke reinigingsdienst uit Rot terdam, bijgestaan door een veertig dagloners, poogt nu al een week lang enige orde in deze onmetelijke chaos te brengen maar hoewel de mannen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zwoegen is het resultaat gering. De mannen uit Rotterdam drie ontsmetters, 2 beroepsbrandweerlieden en vijf reinigers kwamen, onder leiding van een onderbrandmeester, om zich te belasten met het bergen van de vele lijken, maar de nog niet gevonden stoffelijke overschotten lig gen onder meters dikke lagen puin en wrakhout en dus moet er eerst worden geruimd alvorens de gestor venen de laatste eer kan worden bewezen. Wanneer we tussen enkele huizen door ziin gelopen staan we voor een groezelige watervlakte, welke zich uitstrekt van de achtertuintjes tot aan de gezichtseinder en waarop als door een duivels hand een lawine is uit gestort, bestaande uit alle mogelijke zaken, welke eens hoorden bij hen, die hier hebben geleefd: matrassen meu bilair, kledingstukken, een koffiemollen, een half vergaan speelgoedpaardje, een complete hooiberg waarvan niemand weet waar hij vandaan is gekomen stro, hout, konijnenhokken, een wieg Ook een baar met een zwart kleed er over heen is hier komen aan drijven We zoeken ons een weg, stappend van matras tot matras, van een bed op een deur, vandaar op een stuk hek, totdat een stem ons waarschuwt niet verder te gaan langs de door ons ingeslagen weg. Het is een van de Rotterdamse vrijwilligers. Hij komt naderbij, tast even met een stok de weg voor ons af, doch waarschuwt vooral geen halve meter af te wijken. Ten bewijze steekt hij zijn stok vlak naast het stuk hout waar wij op staan in de diepte; er staat meer dan ander halve meter water. We schrikken zichtbaar. „Ja", zegt onze gids, „je leeft hier als op een drijvende graszode." IN een dan volgend, kort gesprek ver haalt hij ons, dat er van de onge veer drie honderd vermisten er tot dusverre slechts een kleine honderd vijftig zijn geborgen „De overigen moeten hier onder al deze rommel liggen. Vanmorgen zijn er nog een vrouw en twee kinderen gevonden. Het rook hier vreemd en toen zijn we aan het zoeken gegaan. Daar lag die vrouw" en hij wijst op enkele meters van ons, in de richting van de aan gedreven baar. We kijken, nog steeds staande op de ltufubere stapel afval, om ons heen, van afgrijzen vervuld bij de gedachte, dat hier onder ons nog zo velen moe ten liggen. In de verte zien we twee enorme lichtblauw geschilderde tou ringcars, welke in het water recht overeind staan met de achterwielen hoog in de lucht Er naast bevindt zich een ingestort huis. „Daar stond eens een heel rijtje woningen, meneer", klinkt het naast ons, „de mensen, die daar zijn omgekomen moeten naar hier zijn gedreven We vragen of de mensen van de opruinvdienst moreel bestand zijn tegen dit vreselijke werk. Zij hebben immers al meer dan twintig Slachtoffers ge borgen? „Ja. dat wel, maar zij ver bijten zich dat de achtergebleven dorpsbewoners rustig met de handen in de broekzak staan toe te z^en terwijl er zo veel is te doen We zijn verwonderd maar deze plaats des doods is geen geschikte voor een discussie en dus zwijgen we. Dra zal ons echter duidelijk worden, dat onze rustige, stille zegsman geen ongelijk heeft. Er moet een reeds bouwvallig muurtje worden gesloopt opdat een vrachtwagen wat dichterbij kan komen om het geborgen materiaal weg te halen. Een bewoner van een aangrenzend huis maakt bezwaren en vraagt „of er soms nog meer moet worden verruïneerd OM de kerk heen lopende belanden we bij een andere wig, gevormd door de achterzijden van de School straat en de Nieuwstraat. Hier: het zelfde beeld: puin en afval, aange dreven materialen zo ver het oog reikt. Er boven hangt een benauwde lucht van verrotting. Zo juist is hier het stoffelijk over shot van een vrouw gevonden. Mannen met rieken werken onver droten verder doch het is onbegonnen werk met zo weinigen. Het is alsof met een pincet een heel bos gerooid moet wonien. Een groepje dorpsbewoners staat, rustig rokend, toe te zien. Men praat over de vrouw, die is gevonden. Walgend van wat we hebben gezien gaan we weg. Door een smal straatje bereiken we even later met een der Rotterdammer* •en schuur, waar de gevonden lijken worden geïdentificeerd. In een hoek staat een stapel doodkisten gereed. De gevondenen zullen straks de be-| graafülaats staat nog steeds onder water in gindse dijk voortopifi ter aarde worden besteld. Een van de Rotterdamse vrijwilligers die ingeschakeld is bij de identificatie komt naar buiten, ontdaan. „Het is' afschuwelijk werk, meneer, maar het moet worden gedaan. Voor de nabe staanden is het van zo veel betekenis. Ik verman me zo veel mogelijk, maar vanmorgen, toen er twee kinderen waren gevonden, toen werd het me toch te machtig Wat later, in een andere straat, luch ten enkele leden van de Rotterdamse vrywilligersploeg hun verontwaardi ging over de geringe medewerking van de bevolking. Gevorderde tracto ren nu eenmaal onmisbaar bij het opruimingswerk zouden achterge houden worden. „We begrijpen die mensen niet. Wie zou, al was het alleen maar terwille van de piëteit, niet hard meewerken, opdat de men sen die gestorven zijn zo snel mogelijk een behoorlijke begrafenis krijgen". Enige tijd later treffen we ir. R. Dijkshoorn, directeur van de Ge meentelijke vervoers- en motordienst, reinigings- en ontsmettmgsdienst, die, na kennis te hebben genomen van de grieven van zijn mensen, eens pools hoogte is komen nemen. Hij steekt zijn mannen een hart onder de riem. Hij moet erkennen, dat het werk van zijn mensen gewaardeerd wordt, maar dat de bewoners op wier verzoek de ploeg is gekomen inderdaad liever toezien dan mee aan te pakken. TWANNEER we enkele uren later, na w ons bij herhaling te hebben afge vraagd of er nu geen agenten ziin om het in de nauwe straatjes telkens weer in de knoop rakende verkeer te regelen, in hotel De Wereld een kop koffie gaan drinken blijken er binnen vier agenten aan het biljarten te zijn, een vijfde leest zijn krantje en wan neer een deur openzwaait ontwaren we in een achterkamer nog een tien tal] uitblazende dienaren van Her mandad. Aan de gevel van het, op de kop van het verzande hflventje staande, gemeen tehuis hangt een bekendmaking, een huwelijksafkondiging, betrekking heb bende op een landarbeider hier uit de plaats en een meisje uit Middelhamis. De levenden leven het leven al weer verder al zijn de doden nog niet be graven. Naast het raadhuis liggen enkele tanks, gevuld met zoet water, aangevoerd door de in het haventje liggende D.W.L. 7 uit Rotterdam. Een dorpsbewoner draait de kraan van een der tanks open en ge bruikt het wegvloeiende, hier zo bijzon der schaarse drinkwater, voor het reini gen van een bemodderde stofzuiger. We uiten er onze verontwaardiging over dat drinkwater, dat n.b. helemaal uit Rotterdam is gehaald, hier zo wordt verknoeid. „We hebben het al zo vaak gezegd, maar het helpt niet" verzucht een helper van bulten af. De dorpsbe woner gaat intussen rustig verder met zijn werk. Even later verdwijnt hij in een huis om een wringer te gaan halen, welke ook een goede beurt krijgt. Nergens is een toezichthoudende func. tionaris te zien, geen agent valt er te bekennen. Alleen kijkers. En dit gebeurt op nog geen vijf meter afstand van het stadhuis zonder enig protest van eigen zijde. Een uur later, op de terugtocht, merken we ongeveer een kilometer buiten het dorp dat een twintigtal mannen bezig is van het dijktalud aangedreven hout te verzamelen. De mannen staan in een rij en geven elkaar met een riek de ene spaander hout na de ander door in een akelig De vraag, waarom de omvang zo groot kon worden, van deskundige zijde beantwoord SCHEVENINGEN. j^E PROVINCIALE STATEN van Zuid-Holland, hebben gisteren in het Kurhaus een buitengewone zitting gehouden, welke ten dele was gewijd aan de nationale ramp, waarvan deze provincie zulk een groot deel te dragen heeft gekregen. Tevoren had de directeur-hoofd-ingenieur van de Provinciale Waterstaat, ir. J. L. Klein, een voorlopig rapport over de stormvloed ten be hoeve van de leden ingediend en in de vergadering van gisteren heeft hij dit rapport nader toegelicht. In zijn betoog viel een antwoord te vinden op enkele vragen, welke bij velen in den lande zijn gerezen, een antwoord, dat, ver gissen wij ons nietvan deskundige zijde ten dele nog niet. op een dergelijke wijze was geformuleerd. De waterstaatkundige kant T R. KLEIN herinnerde er aan, dat ten Zuiden van Usland een diepe depressie zach had gevormd, weflke zich niet, zoals gebruikelijk, in Oos telijke richting voortbewoog, maar naar het Zuiden afzakte, daarbij de Noordzee in de grootste lengte over stekend, dit gepaard aan een lang durige Noordwester storm van een zeer grote hevigheid. Het gevolg was. dat het water in de Noordzee voor onze kust tot een onge kende hoogte steeg en op grond van ALGERIJE HELPT NEDERLAND Men schrijft ons d.d. 28 Februari uit Algiers: Sedert 2 Februari j.I., toen de consul- generaal der Nederlanden voor Algerije, mr C. F. L. Crommelin. met leden van de directie van Philips. Shell en agent schap K.N.S.M. een comité van hulpver lening vormde, zijn elf ton kleren, schoeisel en dekens verzonden, zomede vijf ton sinaasappelen, en werd reeds 16 miHioen francs ontvangen. Ongekende bedragen voor welke instantie dan ook die zich hier met hulp-acties heeft bezig gehouden. De radio van Algiers heeft zowel in het Arabisch als Frans de communi- qué's van het comité omgeroepen, alle dagbladen hebben grote artikelen tot op wekking geschreven, gouverneur-gene raal van Algerije, Roger Léonard, heeft twee gala-avonden gegeven met orkest en ballet van de Opera en de film Ivan- hoe, de hulpcomité's hebben de eerste twee weken dag en nacht sokken, schoe nen, broeken, jassen, slopen en ga maar door stuk voor stuk met het comité AHN gesorteerd en toen de eerste ladingen door de luchtvaartmaatschappijen Air France en Air Algérie gratis naar Parijs werden gevlogen, was door alle drie de partementen van Algerije enorm veel werk verzet. Voor ons Nederlanders hier in Algerije is de reactie van de Franse en inheemse bevolking wel zéér verwarmend. In dit prachtige land met zijn heerlijk klimaat en bijna altijd zonneschijn, waar een watersnoodramp iets onbekends is, heb ben vooral de film, de reportages in Le Monde en de Figaro en de vele foto's in bladen als Match en Illustration de men sen bewogen \ot geven. Of is het een begin van de doorbaak tot Europese samenwerking Waarde geadopteerd door achttien gemeenten Van onze correspondent GOES, 4 Maart. Het zrwaar getroffen Waarde op Zuid-Beveland is door niet minder dan 18 gemeenten in Utrecht en Zuid-Holland geadopteerd. Deze gemeen ten zijn: Abcoude, Barwoutswaarder, Doorn, Harmeien, Jutphaas, Kamerik, Kokkengen, Linschoten, Loenen, Loe- nersloot, Lopiik, Rietveld, Ruwiel, Snel- rewaard, Vreeswijk, Waarden, Woerden en Zegveld. Een aantal burgemeesters van deze gemeenten zal morgen een bezoek aan Waarde brengen. Rilland Bath is door de gemeenten Zaandam, Echteld, Valkenburg, Hou- them, Aalten en Doodewaard geadop teerd. langzaam tempo. Hier, op een plaats, waar het zeker niet urgent is, wordt „gewerkt". Ginds, waar geschreeuwd wordt om werkkrachten, al was het alleen maar om de doden een veilige laatste rustplaats te geven, staat een ieder toe te kijken Dan rijden we weg, na nog een tijd te hebben moeten wachten voor een voor ons uitrijdende tractor, welke niet zo erg veel haast heeft met het voortslepen vaneen enorme brandkast. Tweede helft mooier dan de eerste Waarnemingen te Pe Bilt 1 2 3 4 S 6 •7 8 9 10 it 12 13 14 IS 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 z z z z W tR 555 F a F a F F i 1 m w 1 E I El i g i - i*. m. '0 - i i 2? p 1 Z Zoodog Zon heeft 51 tot 100% geschenen von de tijd dot zij boven de horizon is Zon heeft 11 tot 50 geschenen Windstoten v.on meer don 15 m/s<. ziin voorgekomen Het heeft die dog gesneeuwd Van onze weerkundige medewerker T~) E KOUDE LUCHT die de catastrofale A-' storm van 1 Februari ons land bin nenvoerde, heeft er toe bijgedragen dat de eerste helft van de maand kouder was dan normaal. De tweede helft bracht echter zachter weer, met het gevolg dat de gemiddelde temperatuur van de ge hele maand ongeveer normaal was. Ook het aantal vorst- en ijsdagen was nor maal. Eenzelfde verschil tussen de eerste en tweede helft van de maand als de temperatuur aanwijst, kwam ook by de A Het heeft die dog gehogeld FJ Er is die dog donder gehoord \Aox. Maximumtemperatuur l"C) Min Minimumtemperatuur ('Cl Neerslog tussen 19 40 uur von de vorige dog tot 19.40 uur neerslag voor. De eerste helft was bij zonder neerslagrijk met bijna dagelijks sneeuw, terwijl er in de tweede helft van de maand nagenoeg geen neerslag meer viel. De hoeveelheden van de eerste helft waren echter zo groot, dat deze maand nog als een tamelijk natte maand geboekt moet worden. De normale neer- slaghoeveelheid die tussen 40 en 50 mm ligt werd namelijk op de meeste plaat sen overtroffen. In De Bilt viel 77 mm neerslag. Aan zonneschijn kwamen we nogal wat te kort. Het aantal uren be droeg te De Bilt 60 tegen 77 normaal. Verbindingsiroepen halen de vernielde telefoonkabel binnen, die over de zgn. „vierde weg" bij Rilland-Bath teas gelegd. Slachtoffers van de waters nood - 25e verlieslijst Het informatiebureau van het Rode Kruis heeft een 25e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven, luidende: DREISCHOR Schouwenaar-Kort. Dina, geb. 23.4.64 te Nieuwerkerk, weduwe van Jacob Schouwenaar, laatste adres: D 21. NIEUW-VOSSEMEER Begraven te Steenbergen: Van der Klundert, Adriana. geb. 19.3.50 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsen- dijk 324. Van der Klundert, Nicolaas Adrianus. geb. 11.9. 18 te Steenbergen, laatste adres: Pelsend ijk 324. Van der Klundert-Hamers, Maria Pie- terin«lla, geb. 13.10.27 te Willemstad, laatste adres: Pelsendijk 324. NIEUWERKERK De Bilt-De Jonge, Jannetje, geb. 4,10. i, laatste adres: Ooststr. 187. Van Dienst-Van Dijke, Anna, geb. 12. 8.04. laatste adres: Stoffweg 152. Dorst-Brouwer, Cornelia, geb. 5.11.98, laatste adres: Ooststr. 202. Kleemans-Kort, Catholina W., geb. 3. I.87, laatste adres: Weststr. 29. Kluft, Marinus Leendert, geb. 29.1.85, laatste adres: Stationsstr. 359. Kooijman. Leentje J geb. 27.10.44, laatste adres: Ooststraat 198. Peuifce-Overbeeke. Adriana, geb. 29.9.06, laatste adres:: Ooststr. 185. Quaak, Krijn, geb. 26.9.&1, laatste adres: Weststraat 51. Stoutjesdijk, Cornells, geb. 3.10.91, laat ste adres: Stoofweg 155. Wandel, Leendert, geb. 26.8.02, laatste adres: Benedendorpseweg 5, Oosterbeek. OUDE TONGE Bieifbooms, Elisabeth Maria. géb. 24.5. 5, laatste adres: Julianastraat. Bierbooms, Petrus Egidius, géb. 30.9.46. De Boet, Johannes, geb. 23.3.01. Brands. Jacobus A. M„ geb. l0-6-^2- Kik-Verwers, Adriaantje, geb. 23.8.98, laatste adres: Julianastraat 14. De Korte, Jannetje Elisabeth, geb. 3. II.06, laatste adres: Julianastraat 56. De Laat, Cornelia Josephina, geb. 1.3. 04. Los, Jan, geb .11.2.78. Los-De Vos. Maria, geb. 31.1.84. Van Nieuwaal-Osseweijer, Elisabeth, Van Peperstraten^psser, Geertruida Stoop. Marinus .geb. 23.6.30. laatste adres: Julianastraat 58. Winkels Wilheimina geb 5.12.81. Reizend auto-PTT-kantoor verkoopt watersnoodpost zegels te Schiedam Ter bevordering van de verkoop van watersnoodpostzegels (10 ct. plus 10 ct. toeslag) zal Schiedam op 7 Maart a.s. worden bezocht door het rondreizend auto-P.T.T.-kantoor. Het kantoor zal standplaats kiezen op de parkeerruimte gelegen aan de Tuin- laan tegenover pand no. 114. Alle aan dit kantoor ter verzending aangeboden correspondentie wordt al daar voorzien van een afdruk van de dagtekeningstempel van het auto-P.T.T.- kantoor. Ter aantekening aangeboden stukken worden voorzien van een bij zondere R-strook. Het kantoor zal van 9 uur af voor het publiek zijn opengesteld. Het slui tingsuur zal afhangen van de toeloop en dus van het enthousiasme waarmee de Schiedammers zegels kopen. Wanneer in geheel Nederland per in woner één zegel wordt gekocht, zou de P.T.T. ruim 1 miUioen aan het Ram penfonds kunnen afdragen. Dit is zeker geen onbereikbaar ideaal. Schiedam is reeds over de helft. Laten we er voor zorgen dat Zaterdag de mensen achter het loket van het auto- P.T.T.-kantoor geen zegel meer in de portefeuille houden. Belg. oud-strijders helpen Willemstad Van onie correspondent WILLEMSTAD, 4 Maart. De Belgische bond van oud-strijders en de Neder landse kolonie in België hebben aan Willemstad toegezegd te zullen zorgen voor de vernieuwing van het meubilair der geteisterden van Willemstad. Hier mee willen de Belgische oudstrijders op nieuw blijk geven van hun erkentelyK- heid voor de hulpvaardigheid, die inwo ners van Willemstad toonden voor de Belgische krijgsgevangenen, die in de Meidagen van '40 voor Willemstad in het Hollands Diep verongelukten. Het monument, dat als aandenken aan 134 in Willemstad begraven Belgische militairen werd opgericht, is ook door de vloed weggeslagen. Het zal echter vóór tweede Pinksterdag op 25 Mei a.s. in zijn oude gedaante herrijzen, zodat de Jaarlijkse bedevaart van de Belgische oudstrijdow dit dag normaal kan door- De evacuatie van Zierikzee Zoals wij gisteren in een deel van onze oplaag reeds hebben gemeld heeft de president van de rechtbank te Mid delburg. mr. C. R. F. van Roggen, zich, uitspraak doende in het kort geding dat de middenstand van Zierikzee aanhan gig had gemaakt tegen het gemeente bestuur van Zierikzee. onbevoegd ver klaard. De eisers hadden, zoals men weet. gevorderd, dat gedaagde zou worden veroordeeld zich te onthouden van iede re maatregel, die aan eisers het ver blijf binnen de gemeente Zierikzee di rect of indirect verhindert, dan wel be moeilijkt, met bepaling van een dwang som van honderd gulden voor iedere dag. dat gedaagde in gebreke mocht blijven aan het te dezen te wijzen von nis te voldoen. Het vonnis werd aldus gemotiveerd. Op 13 Februari had de burgemeester van Zierikzee een officiële bekendma king uitgegeven, gebaseerd op de arti kelen 219 en 220 van de gemeentewet. De eisers achten deze last tot ontrui ming onverbindend en oprechtvaardig. In de eerste plaats ontkennen zij. dat er van ernstige vrees voor het ontstaan ven stoornis der openbare orde sprake zou zijn geweest. De vraag is deze: onder welke omstandigheden een burge meester gebruik mag maken, ja zelfs behoort te maken, van bijzondere be voegdheden en in genoemde wetsarti kelen toegekend. Dit echter ligt op het gebied, van het publieke noodrecht. De beslissing, of een noodtoestand aanwe zig is en of deze noodtoestand maat regelen nodig maakt, is een kwestie van het beleid der overheid, die ont trokken is aan de contróle van de bur gerlijke rechter. In artikel 220 van de gemeentewet is bovendien een admini stratieve contróle geschapen en bij de wijziging der gemeentewet is in het zes de lid van dit artikel de tussenkomst van de rechter uitgesloten. Wat dus de vordering, berustend op de eerste grond- flag aangaat, moet derhalve de recht bank en ook de president in kort ge- ding zich onbevoegd verklaren. Als tweede grondslag hadden eisers gesteld, dat de burgemeester van de in genoemde artikelen verleende bevoegd- ueid een gebruik heeft gemaakt, dat strijdig is met de bedoeling der wet. In dergelijke gevallen is het niet uitgeslo ten. de tussenkomst van de rechter, of wanneer het spoedeisend is, de pre sident van de rechtbank in kort ge ding in te roepen. Of de rechter, wan neer hij zzelf had moeten beslissen, een ander besluit zou hebben genomen, mag bij diens beslissing niet van invloed zijn. Slechts is van belang, of het tot het thans gegeven besluit in redelijkheid niet had kunnen komen. Eisers menen echter dat een burgemeester nimmer bevoegd zou zijn de gemeentenaren met achter lating van al hun eigendommen van huis en hof te verjagen. Volgens de president gaat dit verweer niet op. Er blijkt uit de officiële be kendmaking. dat ontruiming moet ge schieden volgens een nader bekend te Herinneringspenning Watersnood Als een der vele acties, ondernomen om geld bijeen te brengen voor de op bouw en de herstellingen, welke nodig zyn na de watersnood, die het Zuid westelijk deel van ons land trof, heeft de Utrechtse firma C. J. Begeer aan de beeldhouwer Maarten Pauw opdracht gegeven tot het vervaardigen van een herinneringspenning. De netto-opbrengst hiervan komt geheel ten bate van het Nationale Rampenfonds. Valse notariële acte Zes maanden gevangenisstraf en ont zetting uit het recht tot het uitoefenen van het notarisambt, is voor de Bredase rechtbank geëist tegen notaris L. P. H. M van B. uit Kaatsheuvel (N.Br.) we gens het laten opmaken van een valse notariële actie. De verdachte had een huis en grond verkocht aan de landbouwer P. Michiel- sen voor de zwarte prijs van twintig duizend gulden. De vraagprijs was vijf en twintig duizend geweest. Van deze koop werd voor een notaris in Breda een acte opgemaakt waarin als koopsom veertien duizend gulden stond vermeld. De door het prijzenbureau bepaalde prijs was toen nog niet bekend. Later bleek dat 9900 gulden te zijn en weer werd toen voor de notaris te Breda een acte opgemaakt, nu met de koopsom negenduizend negenhonderd gulden. ..Hoe hebt u dit allemaal toch kunnen doen?"' vroeg de president. „Het is alle maal te goeder trouw gebeurd", ant woordde verdachte. Het verschil tussen de vastgestelde prijs en de betaalde prijs verklaarde de verdachte door op te merken, dat dit schadevergoeding was. Uitspraak 17 Maart. De Belgische fotografenvereniging zal van 1222 Maart te Breda een foto tentoonstelling verzorgen die betrek king heeft op fauna en flora van de Antwerpse Zoo. De Lange Kerkstraat te Schiedam zal in verband met profielwijziging, met ingang van 6 Maart gedurende 6 weken of zoveel langer of korter als nodig zal blijken lijn afgesloten voor alle verkeer. maken plan, door of namens de burge meester te geven aanwijzingen, uit de proclamatie, dat dit bevel niet geldt voor degenen, die een verblijfsvergun ning in hun bezit hebben. Van een al gehele ontvolking van Zierikzee is dus geen sprake. Zou wel de gehele bevol king moeten evacueren, dan kan dit niet in elk geval als een daad van willekeur worden aangemerkt. Dit spreekt voor jichzelf, indien van een gemeente het gehele grondgebied overstroomd en on bewoonbaar geworden is. Uit de geschie denis van de wijziging in 1931 der ge meentewet blijkt niet. en ook de pre sident acht dit hoogst onwaarschijnlijk, dat de wetgever over de omvang van de te nemen maatregelen een bepaalde bedoeling zou hebben gehad. Soortgelij ke maatregelen hangen van de nood toestand af. Ook de omvang van het noodbesluit is een zuivere beleidskwes tie en uit niets is gebleken, dat het be sluit van de* burgemeester op willekeur zou berusten. De vordering, voor zover deze berust op de tweede grondslag, moet dus worden ontzegd. Middenstand in hoger beroep Onze correspondent te Goes meldt, dat de middenstanders te Zierikzee be sloten hebben van de uitspraak in kort geding in hoger beroep te gaan. Hun raadsman, mr. K. A. Keuning verklaar de, dat het gemeentebestuur het zeker niet prettig zal vinden dat deze zaak aan de grote klok is gehangen. Als de middenstanders van hoger beroep af zien, leveren zij zichzelf uit, aldus de advocaat. B. en W. van Zierikzee zijn van plan, het schema van evacuatie gewoon af te werken. Het Rode Kruis kreeg de rekening De Haagse recherche doet op het ogen blik een onderzoek naar de handelingen van een zekére S. uit Den Haag, die zich in de eerste rampdagen met een zestal vrachtauto's bij het Rode Kruis te Rotter dam aanmeldde. Zijn hulp werd, toen evenals die van vele anderen, graag ge accepteerd. Hij kreeg opdracht, goederen naar een der plaatsen in het noodgebied te brengen. Door het water kon hij zijn plaats van bestemming niet bereiken, zo dat hij in Heenvliet bleef steken. Daar schijnt hij op naam van het Rode Kruis en gebruik makende van bonnen, die op een of andere wijze van het stempel van de gemeente Heenvliet waren voorzien, grote hoeveelheden chocolade en drank te hebben gekocht. De rekening, die het Rode Kruis later gepresenteerd kreeg, bedroeg duizenden guldens. S., die in een straat woont waar een Haagse Rode Kruiscolonne is onderge bracht en die dus wellicht de gang var zaken al zo'n beetje kende, trad op als „commandant van een autocolonne". Gratis vacantie voor 500 kinderen uit rampgebied Van c correspondent EDE. 4 Maart. Elk jaar wordt te Ede in Augustus het feest van de bloei ende heide gevierd. Dit jaar zal deze heideweek een bijzonder karakter dra- fen in verband met het feit, dat de Hei ekoningin. H.M. Calluna, 20 jaar gele den voor het eerst in Ede haar intocht hield. De Heidekoningin zal ter gelegenheid van dit jubileum met een vorstelijk ge schenk voor de dag komen. Zij biedt nl. aan 500 kinderen uit het rampgebied een gratis vacantie van 10 dagen in Ede aan. Hierbij is natuurlijk in de eerste plaats gedacht aan kinderen uit het zwaar ge troffen Strijen in de Hoekse Waard, dat door de gemeente Ede geadopteerd werd. Maar ook kinderen uit andere plaatsen zullen hiervan kunnen profiteren. De organisatoren van de heideweek zullen alles in het werk stellen om deze kinderen een prettige vacantie te bezor gen. K.M.A.-feesten te Breda gaan door Van onxe correspondent BREDA, 4 Maart. Na breedvoerig overleg tussen militaire en burgerlijke autoriteiten is besloten dat de feesten ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Academie te Breda van 17 Juli tot 9 Augustus zul len doorgaan- Het stichtingscomité is onder leiding van de heer G. Sliepen, directeur der V.V.V. en mr. J. Derks, die met de artistieke leiding belast is, volop bezig met het uitwerken van grootse projecten. De kern van de feesten komt weer in en rond de academie. De plaat sen voor het lunapark in het Valken berg werden gisteren reeds verpacht. Het feeststadje. dat het vorig jaar zoveel succes kende zal ditmaal worden vervan gen door een meer in de geest van de militaire feesten liggende tentenstad, die weer in het Valkenberg zal worden op gesteld. Hoewel de feesten enigszins een ander karakter krijgen, hoopt men toch dat zij die van 1952 ten minste zullen evenaren. een en ander werd in de namiddag van 31 Januari gewaarschuwd voor gevaar lijk hoog water. In de loop van de avond bleek, dat men met een uitzonderlijke situatie te maken zou krijgen, omdat de eb niet doorzette en het water in de rivieren dus hoog bleef. Maar pas des nachts omstreeks drie uur kwamen de eerste kentekenen, dat er op vele plaat sen een noodtoestand was ingetreden. Gelijk ook professor Thysse reeds heeft betoogd, heeft men met zulk een ab normaal hoge waterstand te maken gehad, dat zelfs de beruchte St. Elisa- betsvloed van 1421 vermoedelijk i* overschreden. IVATUURLIJK is dadelijk bjj velen de vraag opgekomen of men op iets dergelijks was voorbereid, zo ver volgde ir. Klein. Hij beantwoordde deze vraag bevestigend, in dien zin, dat hij er aan herinnerde, dat de stormvloed-commissie, welke kort voor de oorlog is ingesteld, berekeningen had gemaakt, welke waterstand men zou kunnen verwachten, als alle fac toren, zoals astronomisch getij, hoog water op de Noordzee en een lang durige Noordwester storm, op de ongunstigste manier zouden samen werken Merkwaardig is. dat de berekeningen van deze commissie waarden hebben aangegeven, welke vrijwel overeen ko men met de hoogste stand, welke zich thans heeft voorgedaan en welke onge veer een halve meter hoger is geweest dan men ooit te voren had waargenomen. Hieruit volgt dus, dat de deskundigen an overtuigd waren, dat in theorie een dergelijk waterpeil zich zou kunnen voordoen. 'Hierbij zij verwezen naar een uitlating van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, dat men op enkele plaatsen bezig was de dijken u» verhogen. red. N.R.C.) Maar een ramp heeft men, aldus ir. Klein, stellig niet kunnen voorzien. Indien men grafieken maakt van de waterstanden, welke zich bij springtij. Noordwester storm en dergelijke kun nen voordoen en men stapelt als het ware die grafieken op elkaar, dan krijgt men een gebogen lijn, welke bij de top in een scherpe punt uitloopt. Dit betekent, dat de tijd, waarin het water zeer hoog zal staan, maar zeer kort zal duren. Bij de ramp in de nacht van 31 Ja- „jari op 1 Februari bleef het water ex ceptioneel lang op het allerhoogste peil staan. Bij Gouda bijvoorbeeld heeft de hoogste stand 3 uur lang geduurd. Men wist, dat bij abnormaal hoog water de dijken op enkele, mogelijk zelfs vele plaatsen overstroomd zouden raken, maar de ervaring en de berekeningen hadden ook geleerd, dat vóór dat. het water met grote kracht tegen de binnendijken zou kunnen opdringen, het ergste al weer voorbij zou zijn. m.a.w. dat do binnendijken niet in die mate water- kerend zouden behoeven te zijn als de buitendijken. Het ergste van de rampnacht is geweest, dat er iets is gebeurd, dat zich voordien nog nimmer heeft voorgedaan: het abnormaal hoge water hield enkele uren aan, met het gevolg, dat de binnendijken geen weerstand aan de druk van het water konden bieden en voor en na bezwe ken. terwijl bovendien de buitendijken veel langer aan de immense druk werden blootgesteld, dan men rede lijkenvijs heeft kunnen verwachten. AT DE AANSPRAKELIJKHEID betreft, zei ir. Klein, dat het beleid in de eerste plaats ligt bij de water schappen en de polderbesturen, die onder toezicht staan van de provin ciale waterstaat, terwijl de rijkswater staat het oppertoezicht uitoefent. Indien gy, aldus ir. Klein, naar een eventuele schuldige wilt zoeken, dan voel ik mij mede verantwoordelijk. Was bij Hoek van Holland het water 50 centimeter hoger, dan ooit te voren, vprder naar het Zuiden was het nog erger. In Zeeland is 80 centimeter hogere waterstand geconstateerd. De vooruitzichten van het herstel TN ZUID-HOLLAND is een opper- 1 vlakte van 58.000 hectare onderge lopen, hetgeen ongeveer een kwart is van de cultuurgrond in deze provincie. Van het geïnundeerde gebied is thans een derde deel, mogelijk zettfs reeds vrijwel de helft weer droog. Hierbij hangt veel af van de vraag, wat men onder droog verstaat. Is een polder droog, als het land weer boven water komt of is hy het pas, als de sloten weer het normale peil hebben? Ir. Klein zei een goede hoop te hebben, dat medio Maart twee derde deel weer droog zal zijn en voor eind April het gehele gebied, mogelijk met uitzonde ring van een enkele buitenpolder. VT AAR MEN ZAL een zware taak hebben het land weer voor het najaar veilig te hebben, zoals het dit voor 1 Februari is geweest. De her stellingen zijn immers grotendeels nood-voorzieningen en op sommige plaatsen zal in feite een geheel nieuwe dijk moeten worden gelegd. Een groot probleem hierbij vormt de klei-voorziening. Er is niet alleen niet voldoende klei om de dijken afdoende te her stellen, er is zelfs te weinig klei, om, als men overgaat tot het storten van zand, het zandlichaam met klei afdoende te bekleden. Daarom zal men naar andere middelen moeten uitzien. Ir. Klein doelde hier ken nelijk op de proeven, welke men elders in den lande op ruime schaal heeft genomen met de bekleding met asfalt. Ir. Klein eindigde met dank en hulde te brengen aan allen, die in de storm nacht en daarna op en aan de dijken hebben gewerkt. Zij deden, zo besloot hij zijn uiteenzetting, waarnaar de Staten met zeer grote aandacht hebben geluisterd, bun best, hun alleruiterste best en zelfs meer dan dat. WA Prof. dr. J. B. Tielrooy, hoogleraar in de Franse taal en letterkunde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, die sinds enige tijd ernstig ziek is. is van daag voor herstel van gezondheid naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1